GOODYEAR MARTELDE POLYESTERBANDEN Steeds meer Dafjes „Ik moet nog rijden' 5000 gulden voor een auto-model Vakantie tips Banden-slijter Prisma caravanboek Simca introduceerde snelle coupe 1200 DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JULI 1967 De vorige maand is in de fabriek van Goodyear in Luxem burg gestart met de fabrikage van banden, die zijn opge bouwd met een koordweefsel van polyester. De banden zijn iets duurder dan de gewone banden met nylon bandenkarkas, maar hebben, volgens de constructeurs, een langere levens duur. Voorlopig zullen er alleen maar banden voor personen wagens met polyester koordweefsel worden gebouwd. Koordweefsel vormt de basis van het karkas: het is daarom dit koordweefsel, dat voor een groot deel het karakter, de prestatie en de levensduur van de band bepaalt. In het begin vormde katoen het materiaal voor het banderikoord. Van de katoendraad werd een sterk weefsel vervaardigd en geïm pregneerd met rubber. Het aldus bewerkte weefsel werd dan in lagen in de band ingebouwd en uiteindelijk van de loop- vlak-rubber voorzien. Dezelfde basistechniek wordt vandaag nog toegepast bij het samenvoegen van koordweefsel en rubber om een band te construeren. In 1938 bracht Goodyear een band met rayon op de markt. Rayon was een kunst vezel, die de band meer sterkte gaf. Daarna volgde, in 1947, nylon en in 1962 voorlopig alleen nog in Ame rika polyester. Het groot ste struikelblok werd in het beginstadium gevormd door de moeilijkheid om een rub bersamenstelling te vinden, die een goede hechting met j Er zijn al 150.000 insignes .verspreid, die als symbool het fjblauwe stuurwiel dragen. Deze •rever-knopen worden verspreid ïdoor Lucas Bols: de drager ageeft door dit insigne te kennen, 'dat hii nog moet autorijden en daarom tot zijn spijt moet f-afzien van het gebruik van alco holische drank. De insignes kun- Sien worden aangevraagd in ^Amsterdam (postbus 1616) en (worden gratis toegezonden, p Overigens ziet het ernaar •uit, dat men het euvel van het rij den onder invloed nu interna tionaal gaat aanpakken. Op de jconferentie van Ministers van «Verkeer in Hamburg is besloten ';de grens te stellen op 0.8 pro- Si mille. Wie deze grens over- jjfetrijdt, zal worden bestraft, ïn verscheidene landen is de ^bloedproef verplicht. Langzaam is men in de nieu we fabriek van DAF in Born (Zuidlimburg) begonnen met de produktie van de DAF 44 perso nenwagen. Na een eersteling die nog geheel was samenge steld uit componenten, die uit Eindhoven werden aangevoerd, begint men nu wagens te bou wen uit onderdelen, die in de fa briek in Born zélf zijn vervaar digd. Het is de bedoeling, dat de fabriek over een paar maanden de gehele wagen kan produce ren, behalve dan de motor en de variomatic, die ook in de toe komst uit Eindhoven zal blijven komen. Intussen is men bij DAF op zoek naar een motor voor de middenklaswagen, die in 1969 op de markt zal worden ge bracht. Men houdt er bij DAF rekening mee. dat het misschien economischer zal zijn, deze mo tor bij een andere automobiel fabriek te kopen. Reeds zijn er inleidende onderhandelingen hierover gevoerd met enkele Europese autofabrikanten. Maar daarnaast houdt men ook de mogelijkheid open een eigen bij DAF ontwikkelde motor in de nieuwe middenklasse-wagen te bouwen. Het research-werk in Eindhoven gaat dan ook ge woon door. Vijduizend gulden en een reis Jiaar Amerika van 10 dagen /bracht dit automodelletje zijn jeugdige ontwerper op. Een jon- %en van 18 jaar besteedde er ?ln de door Vauxhall uitgeschre ven wedstrijd 250 man-uren aan 'en won de eerste prijs. Interes sante details: aandrijving op vier wielen door een koppelom vormer op elk wiel en twee te levisie-camera's als achteruit kijkspiegel. Nu nog ontwerp, straks wellicht werkelijkheid. Want de ontwikkeling gaat snél in de autotechniek. het polyester koordweefsel mogelijk zou maken. Toen men daar eenmaal in was ge slaagd, begon men met het „martelen" van dé banden. Bij Goodyear wordt niet zonder trots gezegd, dat er nog nooit een band zo duchtig Bent u nog niet geweest? En hebt u plannen, om er met de auto op uit te trekken. Dan hier nog een paar wenken: Huurwagens: Als u een wa gen huurt om met vakantie te gaan, maakt dan éérst een be hoorlijke proefrit. Controleer, of er een gevarendriehoek in de auto aanwezig is en ook, of de crick het nog doet. Buitenland: Voor het vertrek naar het buitenland is het heel verstandig, om even de ver keersregels na te kijken. Hoe wel de eenheid van Europa steeds meer een feit wordt, blij ken onze verkeersregels op ver scheidene punten danig af te wijken. PechHoewel u natuurlijk geen pessimist bent, moet i toch met de mogelijkheid var pech rekening houden. Contro leer of zich in de wagen be vindt: een sleepkabel, bougies eén ventilatorriem, een verband doos, een pechpakket en een re serveset lampjes. Bepakking: Een goede ge wichtsverdeling vergemakke lijkt het rijden. Zorg er daarom voor, dat de auto verstandig wordt bepakt. Niet alles voorin of achterin. En let vooral goed op de bandenspanning. Ga be slist niet met een zwaar-bepak- te wagen rijden op te slappe banden. Vakantie-verkeer. Juist in hei vakantie-seizoen zijn er heel wat automobilisten op de weg, die maar weinig routine hebben En verder veel butenlanders mensen, die in een vreemd land soms aarzelend de weg moeten zoeken. U dient ook met deze groep rekening te houden. Maak tijdig uw bedoelingen aan het andere verkeer duidelijk. aan de tand is gevoeld als deze. Thans zijn er in Ameri ka al meer dan 17 miljoen van geproduceerd. De grote waarde die aan polyester wordt gehecht, ligt volgens de ontwerpers van de nieuwe band in de sterkte, de vochtbestendigheid, de stabi liteit en de soepelheid. Po lyester is verder uitstekend bestand tegen hitte. Boven dien voorkomt polyester het z.g. „flat spotting" effect. Zo noemt men het verschijnsel dat optreedt als men de auto met warme banden lang weg zet, tot de banden geheel zijn afgekoeld. Het deel van de band, waarop de wagen rust, kan dan ietwat worden afge plat. Bij nylon banden her stelt deze afplatting zich eerst nadat de band enkele kilo meters heeft gedraaid. Bij polyester banden her stelt het karkas zich onmid dellijk. Goodyear brengt de band nu in Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland en Zwitserland op de markt. Het bandgaren voor deze Europese polyesterbanden wordt geleverd door een af deling van de Algemene Kunstzijde Unie in Arnhem. Met behulp van een caravan achtig rijdend laboratorium worden bij Chevrolet in Ameri ka uitgebreide proeven geno men om de invloed van de au to en de band op verschillende soorten wegdek na te gaan. Het wagentje heeft een eigen spren kelinstallatie, die de wegopper- vlakte voor de banden nat Het aantal caravan-bezitters in ons land neemt snel toe. Hun aantal zal binnen niet al te lan ge tijd de 100.000 hebben be reikt. Speciaal voor hen is er nu een Prisma Caravanboek verschenen, waarin een schat van informaties is verwerkt met betrekking tot de sport van het caravannen. Auteur is de Simca onthulde onlangs de nieuwe snelle 1200 S Coupé, een elegante wagen met een door Bertone ontworpen carrosserie. Dankzij de i204 cc motor die werd ontwikkeld uit de motor van de Simca 1000 loopt de wagen een top van 175 kilome ter per uur. In ons land hoopt men de prijs van deze jongste aanwinst voor de Simca-stal nog beneden de elf mille te kunnen houden. sproeit, als er proeven op nat te wegen moeten worden ge houden bij stralende zonne schijn. De vrachauto kan het la boratorium voorttrekken met beide wielen volledig geblok keerd en met een constante snelheid van 160 kilometer per uur. De banden worden daar natuurlijk niet beter op heer G. van den Mark, die een expert op dit gebied mag wor den genoemd. Uitvoerig gaat de schrijver in op de verschillende zaken, die voor de caravan-bezitter van belang kunnen zijn. Het rij den met een auto-caravan-com- binatie in. de bergen, het kam peren met de caravan, winter sport, verhouding trekkracht van de auto en caravan-ge wicht, het zijn allemaal onder werpen, waarover de geïnteres seerde graag de vakman aan het woord laat. De schrijver geeft in zijn boek ook een kos- tenbegroting en verschaft de as pirant-koper bovendien een groot aantal kostbare tips. Zoals hij zelf opmerkt: het aantal caravantypen is byzonder groot. Op de caravantentoon stellingen in binnen- en buiten land worden honderden model len geëxposeerd. Het doen van een verantwoorde keuze is moeilijk, zelfs voor een erva ren caravanner. Het nieuwe Prisma-boek wil voor de nieu weling een hulpmiddel zUn om tot een juiste keuze te komen en voor de ervaren caravanner een handboek, dat zijn bestaan de kennis opfrist en vele infor maties in handzame vorm bun delt. En daar zijn de samenstel lers ook inderdaad in geslaagd. Dat in Rotterdam de verkeers- nu dit plaatje van de noordelijke door zal stromen. Lekker open situatie niets gemakkelijker is tunneluitgang, gezien vanaf de enzo. Er zijn op het moment dan in alle andere grote steden, Euromast. Als je niet beter wist van de opname ook niet veel 'is bekend. Toch lijkt het uit de zou je zeggen dat het allemaal auto's te zien. Maar kom eens lucht erg groots opgezetNeem erg ruim is en dat het wel vlot om een uur of zee

De Havenloods | 1967 | | pagina 4