Ons denken is beperkt en „ondernatuurlijk" 98 DE GROTE VRAGEN (VI): Deze week in de bioscopen 7 TJEBBEN WIJ HET RECHT op grond van onze dagelijkse ervaring en onze kennis van bekende dingen bepaalde bijbelse voorstellingen als onwerkelijk en fantastisch af te wijzen? Laten wij eens onderzoeken wat onze dagelflkse ervaring en onze kennis betekent ten opzichte van het onbekende en in het bijzonder t.o.v. het „fantastische Dan zien wij hoe talrijke zaken die wij thans „normaal vinden door onze grootouders als „fantasterij en „onmogelijk" zijn bestempeld. Al onze technische ver worvenheden: electriciteit, vliegtuigen, raketten, radio en televisie, kernenergie en elektronische instrumenten zijn vroeger tot voor kort, zelfs door overigens eminente geleerden voor onmogelijk gehouden. Al deze verworven heden werden nog geen eeuw geleden als „pure onzitf beschouwd en mensen die ze voorspelden werden als gekke fantasten beschouwd. Nog in 1955, twaalf jaar geleden, werd ruimtevaart door verreweg de meeste deskundigen als een sprookje betiteld, alleen al op grond van de overweging, dat geen mens in staat zou zijn de uiterst ingewikkelde baanberekeningen uit te voeren. Deze geleerden hadden toen, op grond van hun ervaring en op deze ervaring gebaseerde kennis gelijk. Zij verzuimden echter de snelle ontwikkeling van de computer en andere op korte termijn ontwikkelde tech nieken in hun beoordeling te verdisconteren. Het blijkt steeds weer dat ervaring en kennis zeer voorlopige gegevens zijn, waarop men geen oordeel over onbekende werkelijkheden kan basefen. Men zou een boekdeel kunnen vullen met gevallen van kortzichtige prognoses, waarbij eenvoudig geen rekening werd gehouden met gewijzigde voorwaarden en een zich snel ontwikkelende kennis. Wie nu mocht tegenwerpen, dat de gehele ontwikkeling hoe onvoorzien en verrassend de feiten dikwijls ook zijn toch altijd in het natuurlijke vlak blijft heeft daarin volkomen gelijk. Maar wie kan aantonen dat de bijbelse een geperfectioneerd elektronisch brein toch niet belet een partij schaak te spelen, „neurosen" te krijgen bij tegenstrijdige programma's en zelfs wilsbesluiten te nemen op basis van een genormeerde keuze! De paralellen en analogieën tussen menselijke en „kunstmatige" hersenen worden steeds frappanter. Toch suggereren we zelfs niet dat een computer, of een met een kunstmatig brein toegeruste robot ooit aan een menselijk wezen gelijk zou kunnen zijn. We willen slechts wijzen op de mogelijk heid van niet-menselijk denken. Zover gekomen, zou men nu kunnen opmerken dat de denkfunctie óók die van God in elk geval moet be rusten op een stoffelijk weefsel, ook al behoeft dit dan niet per sé „vleselijk" van hoedanigheid te zijn, zoals de menselijke hersenen. Zo eenvoudig liggen de dingen echter met! Zodra wij ons ervan bewust zijn dat ook datgene wat wij „stoffelijk" noemen wezenlijk een weefsel is van on-stoffelijke krachten (energieën) moeten wij gaan denken in termen van straling, golven, atomen, elektronen, positronen, neutronen, allemaal begrippen die zich niet meer laten vangen" in onze gewone „stoffelijke" voorstellingen. Het i's heel goed mogelijk dat de denkfunctie niet afhankelijk is van een stoffelijk weefsel, althans in andere lagen van de realiteit, die wij niet kunnen waarnemen. Een onstoffelijke laserstraal zal in de nabije toekomst dienen om duizenden telefoongesprekken tegelijkertijd te geleiden". Als er draadloos gesproken kan worden, zullen er misschien ook wezens zijn die „draadloos" d.w.z. zonder stoffelijke geleidingen, kunnen denken. Materie is de zintuigelijke waarneembare gestalte van een energe tische achtergrondwereld hebben wij reeds eerder opge- merkt. Per slot van rekening is ook het menselijk denken een werking van energieën die in ons vlak van bestaan kenbaar zijn als „vleselijke" hersenen en zenuwen Ontleedt men echter deze celstructuren dan opent zich een wereld van „krachtvelden" en „energiepatronen CINEAC-NRC: De muls die brulde, a l. (prol.). O-OOd CINEAC-AD: De wraak van dr. Fu Manchu, 14 j. (prol.). OO j CINERAMA: Dokter ZjlvagO, 14 J. (prol.). OOO COLOSSEUM: Invasie op Ambush -. Bay, 14 j. OO CORSO: The sound of music, a.l. (prol.). OOO GRAND: vuurdoop op de Yangtse- Kiang, 14 j. (prol.). OOO HARMONIE: De helden van Tele- t t/m^vo, 18 J. OO ;-up, 18 j. (prol.), f contra Scotland mark do t/m z t De valsspeler, i KRITERIONI t LUMIERE: 1 Yard, 14 j. OO LUXOR: Bertrand ln on(t)roerend f goed. a.l. OOO METRO: 't Is een gekke. rare. dolle, f dwaze wereld, 14 j. (prol.) OOOO 1 PASSAGE: Hartentroet ln Tokio, f JjOO, PRINSES: James Bond 14 j. (prol.). OOO REX: :a Dr. No, i Hood e STUDIO '62: Samen uit, samen thuis, de Russen, a.I. voorstellingen van Godstekenen en wonderen boven natuurlijk zijn? Kunnen ze niet op een veel hogere natuurliike werkelijkheid en een veel hogere kennis dan de onze duiden en is ónze kennis misschien „onder- TJoe kunrlen wij deze voorstellingen nu verbinden met natuurlijk"' Het is immers in het geheel niet uitgesloten een denkende God? Om die vraag te kunnen be- dat deze hóeere kennis en zijn toepassingen tot bepaalde antwoorden moet eerst gezocht worden naar een ver mensen gekomen is van buiten de menselijke kennis? Wij klaring van de bijbelse voorstellingen over God. De kinnen slechts natuurlijke" dingen op ónze schaal van belangrijkste voorstelling over God is wel, dat hij MENS de werkelijkheid' maar wie kan met recht volhouden dat is. Dit is een even verrassende als gevaarlijke uitspraak, onze werkelijkheid de gehele werkelijkheid" is? Dat is Verrassend omdat dit mens-zijn van God hem zo dichtbij wel een bijzonder „primitief" standpunt voor een ons brengt en gevaarlijk omdat wij bij het begrip „mens" „mondige" 20e eeuwer, in elk geval behoort te weten dat onze ervaring en kennis volkomen ontoereikend zijn om iets zinnigs over het onbekende te kunnen beweren, tenzij het ons geopenbaard is! TJet is wel zeker dat een Middeleeuwer of een man uit de Romeinse tijd vrijwel alle technische verworven heden die wij „natuurlijk" noemen, als „boven-natuurlijk" zou ervdren. Telegraaf, telefoon, radio en televisie zijh voor de mens van deze tijd vanzelfsprekende en natuur lijke werkelijkheden. Zij «kunnen nu afgezien van het blijvend mysterie van de diepste achtergrond van alle dingen uit het „natuurlijke" verklaard worden. Maar zou men een mens uit de oudheid in onze tijd kunnen plaatsen dan zou hij deze technieken als wonderen ervaren en ze boven-natuurlijk achten. Dat vindt zijn oorzaak niet in het bovennatuurlijk karakter van al deze technieken, maar in ontoereikende kennis. Zoals onze voorouders zich niet konden voorstellen dat de mens eens zou kunnen „vér-schrijven", „vér-horen" en „vér-zien" zo zal menig een in ónze tijd de profetieën over: op verre afstand gedachten overbrengen, voelen en handelen, als „boven natuurlijke onzin" en fantasie" doodverven. Uit een en ander leren wij dat ervaring en kennis altijd betrekkelijk zijn door de mogelijkheid van onvoorziene mutaties (sprongen) in de ontwikkeling. Een tweede be langrijke factor in de relativering van ervaring en kennis t.o.v. het onbekende wordt gevormd door verruiming van het menselijke bewustzijn. Hierover bestaan verschillende opvattingen maar wij zullen ons hier beperken tot één algemeen geldend gezichtspunt. In ieder tijdperk van de ontwikkeling staat de schoolse ervaringskennis ten achter bij het inzicht van een kleine en dikwijls anonieme groep van hoger bewuste, deels visionair begaafde mensen. Zij zijn verder doorgedrongen in het „onbekende" dan de op dit gebied normaal begaafde mens. Hun intuïties, notities, extrapolaties en kennis zijn natuurlijk onmiddellijk aan onszelf denken! Zó bedoelt de bijbel het beslist niet. Als God MENS is, is dat de MENS met hoofdletters, niet de mens „van vlees en bloed" die wij daar, ziende op ons zelf, onder verstaan. De uitspraak dat God MENS is, ontlenen wij aan het feit, dat de bijbel ons leert, dat de mens naar Gods beeld en gelijkenis geschapen is. De mens zou niet naar Gods beeld geschapen kunnen zijn, als het beeld geen mens zou zijn. Maar wie is nu dat beeld van God, dat „model" waarnaar de mens geschapen is? De bijbel zegt dat Christus het beeld van God is, de afdruk van Gods wezen en de afstraling van God. Ook zegt de bijbel dat in Christus de volheid van God lichamelijk woont. Daarom noemt Christus zichzelf ook bij voorkeur de mensenzoon, d.w.z. dat het mens-zijn van Christus het meest kenmerkende aan hem is. Nu denken wij bij mens zijn van Christus altijd uitsluitend aan de mens Jezus van Nazareth, maar uit de bijbel kunnen wij afleiden dat Christus óók mens was toen hij nog niet op aarde was verschenen. De geschapen mens is immers geschapen naar het beeld van God (Christus) en dit houdt in dat Christus als de „mens-in God" reeds menselijk was toen de mens nog niet geschapen was. Thans ligt de vraag voor de hand: maar hoe is dit mogelijk? Bijbel en kerk hebben toch altijd geleerd dat Christus eerst mens werd toen hij uit Maria geboren werd? Dat is juist, maar hier wordt expliciet bedoeld dat de uit Maria geboren Jezus van Nazareth mens „van vlees en bloed" was, een mens „in alles aan ons gelijk", uitge zonderd de zonde. De eeuwige MENS Christus, die tevens de eeuwige God is, moet onderscheiden worden van de „vleselijke" mens Jezus. De zelfopenbaring van God in de vleselijke mens Jezus Christus is niet de mens-wordmg van een met- menselijke God; het is de vleeswording van de eeuwige MENS, die géén „vleselijk" mens, maar wel MENS Vanzelfsprekend kunnen wij bij het begrip m De trainingen zijn begonnen. Op de- speelvelden mag er in Vlaardingen volgens de gemeentelijke regels niet geoefend worden. Waar. dan wel? Op de trainingsvelden, maar dan wel bull dozers meenemen voor opruimings- en egalisatiewerkzaamheden. Zoek maar een oplossing voetbalclubs, le gaal of illegaal. Op de foto de oefen- velden van De Hollandiaan, RK WIK en Zwaluwen. CONCOURS HIPPIQUE VOOR JONGEREN Speciaal voor de jeugd zal er op zondag 13 augustus een nationaal con cours hippique worden gehouden op het terrein van manege „Westland" aan de Noordweg in Wateringen. Dit concours hippique is georganiseerd door de ruiterclub „Westland" en staat open voor jeugdruiters en begin nende senioren. Het is de laatste offi ciële wedstrijd voor het jeugdkampi oenschap van Nederland. Het programma omvat springcon coursen voor jonge paarden met wei nig wedstrijdpunten (D en C paar den). Er is een jeugdhandicap-sprmg- concours voor ruiters tot achttien jaar, waarbij speciaal gelet wordt op 'de gelijkmatigheid van tempo en op een goede rijstijl. Het concours duurt de gehele dag en wordt muzikaal opgeluisterd door de Koninklijke Haagse Postharmonie. Het concours hippique wordt besloten met een spectaculair jachtspringcon- cours voor senioren. Er wordt gereden op een tijdslimiet, waarbij alle fou ten in strafseconden worden omgere- kend. Aanvang tien uur. ADVERTENTIE Ook hij denkt aan zijn toekomst „mens" ouues, eïnapuiaucs en nciuu» vanzeusiJicncim "*j - echter dikwijls zo ver vooruit op de algemene kennis, dat gewoonlijk niet anders denken dan aan een „vleselijke deze „voorlijke" kennis niet begrepen kan worden, niet mens, zoals wij allen zijn. Maar de bijbel noemt de ware, serieus wordt genomen of niet bruikbaar is. Dat er volkomen mens een geestelijk wezen. De volkomen mens dikwijls belangen zijn die er toe leiden de hogere kennis die Christus is, is tevens GEEST. Wil dat<lan zeggen dat af te weren of te negeren behoeft wel geen betoog! Niet - nflrd,> verscheen, zelden ook is men bang voor visies die het oude ver trouwde denkpatroon dreigen te doorbreken! Toch kan veelal worden aangetoond dat de kennis van deze „visionaire voorhoede" achteraf waardevoller blijkt dan de algemeen aanvaarde schoolse kennis en de daarmee gepaard gaande inzichten en praktijken. Het begrijpen van de dingen in de werkelijkheid van het bekende be- staansvlak behoudt vanzelfsprekend zijn eigen specifieke en onvervangbare waarde. Dit begrijpen zal evenwel in de ontdekkingstocht haar de achtergronden en perspec tieven van ons bestaan doorlicht moeten worden door het visionaire en extrapolerend denken. De grootste vorderingen van de wetenschap b.v. zijn rfanken aan gestaag ue ElUUtblC VUiUPAiUfti-*» v lang niet altijd uitsluitend te danken aan gestaag onder zoek op basis van het bekende, hoe waardevol en bewon derenswaardig ook, maar vooral aan geniale voorkennis, intuïtie en geslaagde extrapolatie. Een ernstige beperking in ons bewustzijn is echter de hardnekkige neiging vast te willen houden aan de vertrouwde voorstellingen vande wam aulQelJJK woral gesielu ua, ml„ ul, werkelijkheid, overeenkomstig datgene wat wij ons bevmst geschapenj ais uit een bron, waarin alle dingen potentieel Christus""vóórhij als vleselijk mens ofa^de verscheen niet lichamelijk was? Gewoonlijk denken wij bij het woord geest" inderdaad niet aan iets lichamelijks, maar uit de bijbel blijkt dat dóór Christus w?rdt voorgesteld als de lichamelijkheid waarin de „volheid van God „woont". f~lm uit al deze schijnbare tegenspraken te komen, moeten wij ons eerst realiseren dat lichamelijkheid niet hetzelfde is als „stoffelijkheid" of „vleselijkheid". God is volgens de bijbel wel degelijk lichamelijk, n.l. in Christus en Christus is, uitgezonderd tijdens zijn ver schijning op aarde, de GEEST. Volgens bijbelse voor stelling is de Geest dus lichamelijk. Nu staan wij voor de vraag hoe wij deze lichamelijkheid dan moeten opvatten. Hier kan ons de bijbelse uitspraak helpen dat alle dingen uit God geschapen zijn, d.w.z. uit de Geest. De z.g.n. „schepping uit niets" is niet bijbels want duidelijk wordt gesteld dat alles uit de Geest is overcexmuiuati5 1 r- j willen zijn. De vertrouwde, diep in onze geest gefixeerde beelden blokkeren niet zelden de weg naar nieuw en rijker inzicht en het ontbreekt velen daarbij vermogen, dat zich boven de ervaren en gewilde werke lijkheid kan verheffen. Er zou veel meer over de mogelijkheid van voor-kennis te zeggen zijn, maar in ons bestek is het voldoende op te merken dat onze ervaring en kennis geen maatstaf kunnen zijn bij een eventuele bewering dat vele bijbelse voorstellingen en verhalen niet „echt gebeurd" kunnen zijn of niet met de werkelijkheid overeenstemmen. Als God de schepper van het heelal is, zal zijn kennis ongetwijfeld onmetelijk en ondoorgrondelijk zijn en dan is hij ook in staat krachten en wetten in de natuur te ge bruiken die wij (nog) niet kennen. De secularisten en vele atheïsten willen deze uitgangsstelling bestrijden door te beweren dat alleen de gedachte dat er een denkende God is reeds absurd genoemd moet worden, want zo zegt menigeen om te kunnen denken moet je toch hersens hebben. Maar zo'n bewering gaat er geheel en al van uit dat onze wereldvoorstelling normatief is. Eén aspect van die wereldvoorstelling is dat de mense lijke denkfunctie zich voltrekt door bio-electrische circuits in de hersenen. Deze voorstelling zal op ónze schaal van de realiteit ook wel juist zijn. De juistheid van deze voorstelling sluit echter niet mtdat de^denk- aanwezig waren. Dit wijst er op dat wij het begrip „geest" niet langer moeten beschouwen als een abstractie, als iets schimmigs, wat eigenlijk niet „bestaat", maar als de krachtbron waaruit alles voortkomt. Dit brengt ons vanzelf op het begrip „energie" en deze energie is de lichamelijkheid van God. In een latere bijdrage komen we hier uitvoeriger op terug. Nu keren wij terug naar ons uitgangspunt: het denken van God. Als de potentiële energie waaruit alles is voortgekomen en nog voortkomt de lichamelijkheid van God is, dan is daarmee tevens een aannemelijke voor stelling verkregen van Gods denken en zijn absolute kennis van alle dingen. Het denken van God voltrekt zich dan immers in zijn eigen „lichamelijkheid", de energie, die óók de basis en achtergrond van het menselijk denken is. De Volkomen Mens die God (in de „afdruk" van zijn wezen Christus) is, behoeft geen biologisch lichaam en geen biologische hersenen; hij gevoelt, denkt en wil in en dóór zijn eigen energetische lichamelijkheid, die indentiek is aan de eeuwige Christus. De door hem uitgezonden energie is de geschapen energie, waaruit alle materie wordt gevormd, óók de mens en de door hem „ingehouden" energie is de ongeschapen energie, inherent aan de goddelijke lichame lijkheid. Het „denken" van God voltrekt zich in de onge schapen energie en de „uitwerking" van dat denken is de schepping van energie en de vorming van deze energie tot de stoffelijke wereld in al zijn verscheidenheid. Het JAN BROBBEL Van Hogendorplaan 152 a Vlaardingen Jan Brobbel, thans vijftien jaar oud, doorliep de 3-jarige L.T.S.Met het getuigschrift kwam hij direct in het tweede leerjaar van de opleiding "Draaien" aan de Wilton-Fijenoord Bedrijfsschool. Nu heeft hij vier weken vacantia en daarna begint hij aan het derde en laatste leerjaar. Hij gaat dan circa één-en-vijftig gulden per week verdienen. Zoals alle jongens is ook Jan het afgelo penjaar meegeweest naar het acht daagse zomerkamp in Noord-Bra bant. Heeft ook Uw zoon meer aanleg voor techniek Kom dan met hem eens praterumet de chef vandeW.F.-Bedrijfsschool, Admiraal de Ruyterstraat 14,Schie dam, of bel om inlichtingen over de cursus, die eind augustus begint. Telefoon (010) 2692 00. In wilde staat, door Georges Conchon, uitgegeven door Nijgh en Van Ditmar, oorspronkelijke titel: L'Etat sauvage. In wilde staat zal een van de eer ste romans zijn, waarin een mense lijk conflict wordt geplaatst tegen de achtergrond van een jonge Afrikaan se staat, die zojuist zijn onafhanke- lijkheid heeft gekregen. Het is dan ook vooral de schildering van de Afri kaanse gemeenschap, het landschap, jet zinderende klimaat en de houding van de overgebleven blanken in een 1 zwarte maatschappij die de sterkste zijde van het boek vormt. Het conflict tussen de jonge Frans man Avit en zijn vrouw, die de min nares is geworden van een minister van de jonge staat is veel alledaag ser. Conchon gebruikt dit conflict ech ter om de weerzin van de blanken tegen het zwarte regiem te tekenen. Avit, gekomen met de beste bedoe lingen, gekomen ook zonder rassen vooroordeel, wordt er de dupe van. In uiterst zorgvuldig opgebouwde bladzijden beschrijft hij de ontwikke lingen, die zich voordoen zodra Avit is geland. De weerzinwekkende hou ding van de blanken tegenover het regiem toont hij duidelijk aan: neo kolonialisme in optima forma. In wilde staat, dat in Frankrijk de Prix de Concourt won, brengt de le zer in een hete wereld, waar de pro blemen vooralsnog niet zijn opgelost. David Wijnkoop, een mens In de strijd voor het socialisme, door A.J. Koejemans, uitgegeven door Mous- sault. Koejemans heeft met deze buiten gewoon levendig geschreven biografie een goede bijdrage geleverd om de geschiedenis van het socialisme bij een breed publiek ingang te doen vinden. Wijnkoop rijst uit het boek op als een groot idealist, een groot mens tok, die zich met hand en tand heeft verzet tegen de verburgerlijking van het socialisme. En die daardoor in fel conflict kwam met een man als Troelstra, die al snel al te snel t oor het compromis koos. Een groot boek, dat de aandacht verdient van allen, die zich een beeld willen vormen van de politie ke ontwikkeling in Nederland, waar in het socialisme, zowel dat van Troelstra als dat van Wijnkoop een belangrijke rol heeft gepeeld. De feiten of: De goede trouw der Duitsers, door Robert Neuman, uit gegeven door Moussault, oorspronke lijke titel Der Tatbestand oder Der gute Glauben der Deutschen, ver taald door Johan Winkler. Telkens weer blijkt hoe slecht Duitsland met zijn verleden heeft af gerekend. De berichten hierover zijn legio. Het tot nu toe meest veront rustende verschijnsel is de opkomst van het neo-fascisme in partijvorm. (prol.). OOO THALIA: Daar kor (prol.). OOO j •t VENSTER: Be Bonheur, 18 j. OOC f VICTORIA: De grote goudroof, a.l. j -Ü - première OOOO - zeer goed i OOO soed OO - Vlooienplaag bij honden en katten Als gevolg van het warme weer worden veel honden en katten ge plaagd door vlooien. De Nederland- sche Vereeniging tot Bescherming van Dieren adviseert bazen en ba zinnen het volgende wapen tegen dit ongedierte in de strijd te werpen. Men haalt bij de apotheker één deel Derris poeder en drie delen talk poeder. De hond of kat wordt op een witte doek gezet en de huid wordt ingewreven met dit poedermengsel, (wel uit de buurt van de ogen van het dier blijven). Na het inwrijven slaat men de doek om het dier heen waarna de vlooien een snelle dood sterven. Mochten er eventueel fanatieke springers zijn die tot de laatste drup pel bloed willen stand houden, dan kan men deze behandeling na drie dagen herhalen. nu... beduidend goedkoper Duizenden brushed nylon damespyama's zijn er al voor 17.95 van deze serie verkocht. Want de prachtige bioemdessins op deze brushed nylon, en de rijke kant garnering, maakt van deze pyama's iets heel bij zonders. Dit is een aanbieding van deze zelfde pyama's, maar nu be duidend goedkoper, meer dan dat, voor noggéén tien gulden. factie zich pok geheel a^ers Ran De^ ^geVsFVtoachTên bewustzijn beide. De «rimitiewe denkfunctie Dit „mechanische" denken berust universele kennis van God is Reg?ven m zijn alomver- hloTdzakeufk op het opnemen van door de mens ver- tegenwoordige energie, waarmee hij alle dingen omvat en eeri ktgeheugen"*en het^vémerken van de^gegevens volgens do^ - Wii zullen in het vervolg trachten duidelijk te maken dat alle bijbelse voorstellingen uitdrukking geven aan werke lijkheden waaraan wij nog Jang niet „toe zijn. Niet de bepaalde nlrm kunnen kiezen uit bijbelse voorstellingen zijn bovennatuurlijk van de ic nndernatuurlllk" en ^UTeidingen zijn van „dode" stoffen vervaardigd, wat primitief, maar ons denken is",".ondernatuurlijk" en zeer beperkt De MENS die God is. is de norm van onze menselijkheid en wij mogen nooit, omdat wij in verlegenheid over be paalde onbegrijpelijke bijbelse voorstellingen verkeren, onze kleine norm aan God opleggen, óók niet de norm van onze gering kennis! H. VERWEIJ De Regionale Automobiel RAC-West organiseert op zaterdag 19 augustus weer autoslaloms op het vliegveld Zestienhoven. Het inschrijf geld bedraagt f 10 bij voorinschrijving voor 12 augustus per deelnemende auto. Inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar op de volgende adressen: Speed Centre, Mauritsweg 32; JePe- Foto, Jonker Fransstraat 121; Citroën Den Ouden, Coolsingel; Spoormaker, Zuid; Garage De Beer. Voorinschrij ving geeft tevens recht op gratis trai ning van 1012 uur. Na de sluitings datum bedraagt het inschrijfgeld f 15. Er zijn in Duitsland echter ande ren, die met niet aflatende ijver zich verzetten tegen deze mentaliteit, die de volkeren van Europa schrikvisioe- nen voor ogen brengt. Robert Neu- mann is een van hen. Hoewel de si- TTT tuaties in zijn boek wat al te dik zijn aangezet, levert het met deze 'e 19 bedeftking toch een betrouwbaar beeld op van wat zich thans in Duitsland afspeelt. Neumann gebruikt de verwikkelin gen, die zich rondom een van de oor- logsmisdadigers-processen afspelen, om zijn visie op heden en verleden van Duitsland te geven. Hij heeft het met vakmanschap gedaan, al ge bruikt hij een stijl, die zeker in het begin nauwelijks om te lezen Vrijdag en zaterdag verkopen wij In onze afdeling lingerie deze brushed-nylon, gebloemde be drukte dames pyama's, rijk met kant gegarneerd in diverse zachte kleuree en de maten 38 t/m 48, voor Vierde Schielandmars van W S V. „Vrij en Blij" vierde Schielandmars. Do mars wordt gehouden ten bate van de ge handicapte kinderen van de Mytylschool ln Rotterdam-Zuid Het parcours zal gaan over afstanden van S, 10, 15, 20 en 30 kilometer. Het Inschrijf geld bedraagt voor de 5 en 10 km f0.90, 18 km fl, 20 en 30 km fl.10. Deze inschrijf gelden worden na 12 augustus met f 0.25 per persooij verhoogd. De startplaats is in de Clematlsschool, Hoornweg hoek Van Noortwljokstraat, Over- schle, te bereiken met bus 32, 33, 80 en de bussen van de W.S.M. De start zal plaatsvin den tussen 13 en 14.30 uur. Deelnemers voor de 30 km vertrekken om 11 uur v.m. Iedere deelnemer die de tocht volbrengt ontvangt een fraaie herinnering. De inschrljvtagsadressen zijn: N. A. J. Frlgge, Koorniwaardstraat 30, Rotterdam-8, A. Krooswljk, Lemkensstr. 3c, Rotterdam-8, tel. 010-155564, W. de Graaf, Karbouwstraat 23, Rotterdam-17, H. Veelpehr, Gaffelstraat 23, Rotterdam. 8,

De Havenloods | 1967 | | pagina 7