Rijnmonder kan zich op 4 vierkante meter recreëren monopolê ga mm Kille hobby op achterplaats Wie straks een bos wil I moet nu bomen planten F.400,- Ijskoud verhaal ZIE PAGINA h FENNEK 'MODERN' ABSOLUTE ZEKERHEID KUNSTGEBITTEN DE HAVENLOODS weekblad voor schiedam 16e jaargang no. 41 donderdag 10 augustus 1967 Deze editie wordt bais aan huis bezorgd in Schiedam en OPLAGE 27.000 TOT ALK OPLAliE 2112.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Baarenlaan 816, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad ?er« WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN^ WANNEER mem over recreatie spreekt, komen de Rotterdammers er maar bekaaid af. Elke inwoner van die stad heeft in een straal van tien kilometer van zijn woonplaats slechts de beschikking over vier vierkante meter grond, waarop hij zich in zijn vrije tijd kan recreëren. Dat wil zeggen: als ze niet allemaal naar hetzelfde plekje gaan, want dan wordt het helemaal een gedrang. Nu is het gelukkig niet zo, dat iedereen hetzelfde plekje uitkiest voor zijn recreatie en gelukkig gaat ook niet iedereen er gelijktijdig op uit. Maar het is en blijft mondjes maat, vooral wanneer men bedenkt, dat de Amsterdammer nog altijd zeven vierkante meter tot zijn beschikking heeft, hoewel dat ook al weer niet een oppervlakte is om over te juichen. r 'n Philips TV van geeft u Zie verder pagina 12 REPARATIES le klas werk vanaf f5.- per reparatie. ZO-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten. INSTITUUT DENTIUA PMAN JUWELIER Je ziet wel eens brandweerrappor ten, waarin wordt gesproken over brandjes die geblust werden met een emmertje water. Bij kleine brandjes kan dat. Deze foto laat zien dat er ook nog optimisten zijn die een gro te brand met emmertjes te lijf gaan. Daar lijkt deze brand toch wel iets te fors voor. Of zouden het flinke kerels zijn, die in afwachting van de brandweer maar vast begonnen zijn? Niets van dat alles. In de emmer tjes zit geen water, maar olie. De i gooien letterlijk olie op het Bet is dan ook de bedoeling het metaal af te branden... De bevolking van Nederland groeit snel, zo snel zelfs, dat er al vele som bere geluiden klinken over het lang zamerhand beruchte jaar 2000. Hoe het dan precies zal zijn, kan niemand echter precies zeggen, want de voor spellingen van vorig jaar worden dit jaar al weer achterhaald door hoge re of lagere schattingen, die dan op hun beurt volgend jaar al weer door nieuwe worden vervangen. Ondanks die zielige vier vierkante meter recreatiegebied per Rotter dammer is de toekomst op dit mo ment nog niet zo heel erg somber. Men kan nu nog beslist niet spreken over een werkelijk gebrek aan ruim te voor recreatie. 'Vooral in deze tijd, nu vele mensen beschikken over een eigen vervoermiddel, kan men nog gebieden bereiken, waar het goed toeven is, zonder dat men bij een an der op schoot zit. Maar men moet dan wel verder weg dan de hierbo ven genoemde tien kilometer. En die afstand zal men. naarmate de bevol king in het westen groeit, steeds gro ter moeten nemen. Watmeer men een lijn trekt van Alkmaar naar Arnhem, dan verdeelt men ons land nagenoeg in twee ge lijke delen. Dan komt men tot de huiveringwekkende conclusie, dat ten zuid-westen van die lijn drie kwart van de Nederlandse bevolking woont, terwijl de rest de beschikking heeft over het noord-oostelijke gedeel te. Wanneer we het hebben over ver- blijfsrecreatie, dan is er nog niets aan de hand, want in het minder be volkte gedeelte van ons 'and is er nog ruimte genoeg voor logeer- of kampeerpartijen. Wanneer men spreekt over dagrecreatie wordt het zaak om, zo dan niet voor nu, dan wel voor de toekomst de alarmklok te luiden, gezien de huidige vier vier kante meter per Rotterdammer, wel ke oppervlakte uiteraard ook geldt Natuurlijk is het zo, dat vele ge meenten voor hun resterende groene gebieden een bestemmingsplan heb ben. Dat wil zeggen, dat zij die ge bieden willen reserveren voor de re creatie van hun bevolking. Op papier staat dat heel erg mooi, maar vaak gebeurt het, dat een gemeente door de knieën gaat voor de industrie, om dat die nu eenmaal geld in het laat je brengt. Het onderhouden van een groot gebied voor dagrecreatie kost alleen maar handen vol geld. Groot belang Eind vorig jaar kwam de „Tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland" gereed. Het is een rijk geïllustreerd boekwerk geworden, dat samen met de eerste nota een handboek vormt voor iedexeen, die de komende generaties aan ruimte voor recreatie wil helpen. In die tweede nota komen kaarten van Ne derland voor, waarop grote gebieden staan aangegeven, die in de toekomst ontwikkeld moeten worden tot recrea tiegebied. Op een van de kaarten staan tevens 28 sterren, die de ge bieden aangeven, die voor de toekom stige recreatie van het grootste be lang zijn. Opmerkelijk is, dat die zorg voor toekomstige ruimte voor recreatie in versneld tempo is gegaan. Omstreeks 1959 was er voor de recreatie een bedrag beschikbaar van f 600.000, dat ruim voldoende was om gebruikt te worden als subsidie voor de toenma lige plannen. Thans wordt het minis terie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk overstroomd met subsidie-aanvragen en men heeft de grootste moeite om de pot, die in middels aanzienlijk gegroeid is, eer lijk te verdelen. De 28 gebieden, die op de „recrea tie-kaart" van Nederland met een ster staan aangeduid, zuilen gedu rende de komende decennia gemid deld honderd miljoen gulden per ge bied vragen. Daar komen dan nog de vele andere plannen bij, zoals de nog steeds verder gaande ontwikkeling van het Deltagebied, om er maar en kele te noemen. Voor de agglomera tie Rotterdam is in dat verband dan ook nog de ontwikkeling van de Rot- temeren van belang. Twee recreatiegebieden, die door een ster zijn aangeduid, zijn thans in ontwikkeling. Een daarvan is het Spaarnewoudeplan tussen Amster dam en Haarlem en het andere is het plan Midden-Delfland, dat ligt binnen de gemeentegrenzen van Delft, Schipluiden, Maasland, Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam. Bossen aanleggen Dit laatste plan, dat een bedrag zal vergen van 275 miljoen gulden, zal over twintig jaar gereed moeten zijn. De betrokken gemeentebesturen hebben de handen ineen geslagen om te voorkomen, dat het Weinige groen, dat er in dit gebied nog over is, zou verdwijnen, vaak opgekocht door spe culanten en verkocht aan industrieën. In dit plan zijn alle groene gebieden begrepen, die nu nog niet zijn opgeno men in de bestaande uitbreidings plannen. Het gaat daarbij om een ge bied van 2300 ha, waarvan duizend hectare zal worden ingericht als re creatiegebied. In dit gebied zullen bossen worden aangelegd, zal ruim te worden geschapen voor watersport en zal in het kort alles worden ge daan om de mogelijkheid te schep pen, dat in de toekomst zich daar 60.000 tot 100.000 mensen dagelijks kunnen verpozen. Misschien lijkt het op het eerste gezicht, alsof de bedragen, die ge moeid zijn met dit werk, aan de ho ge kant liggen, omdat alle plannen gericht zijn op de toekomst. Daarbij zal men dan echter wel moeten be denken, dat omstreeks het jaar 2000 de Nederlandse bevolking de twintig miljoen zal zijn genaderd. En wan neer men over een jaar of twintig een bos wil hebben, zal men nu al de boompjes moeten planten, ook al kost het geld. Hoogstraat 2 Schiedam •Tel. 268808 Donderdag 8, vrijdag 7 en 9.15, zaterdag 2, 7 en 9.15; zondag 7 en 9.15; dinsdag 8; woensdag 8 uur. HERCULES IN DE MACHT VAN HET KWADE REG PARK MIREILLE GRANELLI Een volk beeft onder de terreur van een beestachtig monster. Cinemascope Technlcolot Royal Film 14 jaar Zondag 2 en 4.15; woensdag 2 uur. TANZE MIT MIR IN DEN MORGEN GERHARD WENDLAND REX GILDO Een'hartverwarmende liefdeshisto Technicolor Royal Film a. I- Zaterdagnacht 24 uur. IN 90 NACHTEN DE WERELD ROND 18 jaar mmmm Probleem opheffing kerkgebouwen Het feit, dat in Schiedam drie r.k. kerkgebouwen staan die echter onvol doende bezet zijn, mede als gevolg van ontvolking van de oude binnen stad is zoals we reeds eerder heb ben meegedeeld aanleiding voor het r.k. parochiaal bestuur geweest de mogelijkheid te bezien, om één centrale parochie te gaan vormen met één enkel kerkgebouw. Hiertoe heb ben reeds diverse besprekingen plaatsgehad, o.a. met het gemeente bestuur en de betrokken parochianen. De moeilijkheid blijkt evenwel te zijn, om voldoende priesters te vin den. Er zijn er in totaal zes nodig. Besproken is de mogelijkheid om een parochie te doen leiden door regulie ren en seeulieren samen, waarvoor echter de toestemming van het bis dom moet worden verkregen. VAN HEIJST Bromfietser verongelukt bij botsing met auto Op de kruising PolderwegSchie- kade kwam de 34-jarige instrument maker F. J. Verschoor uit Vianen, die per bromfiets op weg was naar zijn werk in Delft in botsing met een van rechts komende auto, bestuurd door F. van der H.' uit Rotterdam. De bromfietser viel en werd zwaar gewond naar het gemeenteziekenhuis te Schiedam vervoerd, waar hij is overleden. ■ptrie dobbelsteenslangen die met verbrijzelde kop in de Zwartewaalse- straat werd aangetroffen vormden evenzovele „be wijsstukken", dat zelfs in Schiedam jungle-sporen aanwezig zijn. Daarvoor was het niet nodig ver te zoeken, want op nummer 31 in deze straat woont de 28- jarige heer J. de Regt, die een verzameling reptielen bezit. Hij heeft die uit een groot deel van de wereld, maar voornamelijk uit het Amazonegebied, op het ach terplaatsje van zijn woning bijeengebracht. De drie slangen hebben hun ontsnappingspoging met de dood moeten beko pen; zielig, maar Schiedam is nu eenmaal geen tropsich oerwoud. Niettemin is de verzameling die de heer De Regt bezit nog wel zo danig, dat er heel wat in zijn mini-dierentuin valt te zien en beleven. Toen hij op achtjarige leeftijd in het be zit kwam van een levende slang, vatte hij liefde op voor dit soort dieren. Op het achterplaatsje kan men schildpadden, vier kaaimannen, een vijfjarige alligator, \een waraan, twee luguanen, drie py thons en nog meer van der gelijke leveranciers van lu xe damestasjes aantreffen. Ze zijn uit verschillende de len van de wereld afkom stig en nog kortgeleden bracht de heer De Regt een hele zak met slangen uit Joego-Slavië mee, waar zij nog in groten getale krioe len. Het was eigenlijk zijn lief de voor zijn verzameling, die de heer De Regt het be roep van zeeman deed kie zen. Dit gaf hem nl. de ge legenheid om overal van de aardbodem iets op te pik ken en dat deed hij dan ook. Wanneer hiu de kans kreeg, dook hij de rimboe in om aan boord terug te keren met nieuwe aanwin sten. Uiteraard deden zich weieens gevaarlijke situa ties voor, want piet ieder diertje laat zich graag van gen om mee te gaan naar de Schiedamse Zwartewaal- sestraat. Hoewel de slangen niet giftig zijn, kunnen som migen, zoals de baraan toch wel erg vervelend doen. Daarvan getuigen trouwens enkele pleisters op de arm van de heer De Regt. Deze verzameling vereist uiteraard nogal wat verzor ging. Niet alleen wat de voeding, het schoonhouden enz. betreft, doch ook de juiste temperatuur, die zo iets van 65 graden dient te zijn. Dat geeft op warme zomerdagen geen moeilijk heden, doch in de winter komt daar wel wat voor kij ken. Niet voor niets zitten zo ongeveer 70 muizen in de „wachtkamer" bijeen, om te zijner tijd de rol van ont bijt, lunch of avondeten van de slangen te spelen. Zij moeten tijdig opgediend worden, want wanneer me neer of mevrouw slang geen trek heeft, en de muis nog een poosje in de glazen ruimte ronddartelt, heeft zij geen aantrekkelijkheid meer voor sommige reptie len, vanwege de „lucht". Er is ook nogal wat ruim te nodig voor sommige die ren, de vier kaaimannen hebben ieder bv. een lengte van plm. 40 cm, de python brengt het tot l'/a meter en kan bovendien nog wel lan ger worden. De heer De Regt vindt dat allemaal erg interessant en besteedt alle zorg aan zijn verzameling. En mevrouw De Regt? „Ach, wanneer mijn man dat nu leuk vindt....", stemt ze in. Kinderen mogen wei- eens een kijkje <omen ne men in de verzameling en de beide kinderen van het echtpaar De Regt hebben er plezier in. De verzameling is overi gens tamelijk kostbaar; een alligator heeft een waarde van ongeveer hon- Na zijn huwelijk vier jaar geleden heeft de heer De Regt een baan aan de wal gezocht. Hij heeft als labo ratorium-assistent wel een geregelder leven. Een paar jaar bracht het motorren- nen hem sensatie, doch al leen zijn Norton 500 cc her innert nog aan die tijd. Een schildpad gaat wel minder snel, maar is blijk baar toch interessanter. En dezer dagen komt er een nieuwe aanwinst bij, een reuze boa-constrictor uit het Amazonegebied, die vriendschap kan sluiten met de drie pythons die reeds rondkruipen. Ze zullen eerst aan elkaar moeten wennen, want zo moet de jongste python die nog niet zo lang geleden ar riveerde, eerst nog een tijd je gescheiden blijven van de anderen. De Verenigde Staten plaatsen zich door de verbeten voortgezette oor log in Vietnam in een steeds toe nemend isolement. Ook velen die zich principieel achter de officiële motivering van deze oorlog ge schaard hebben, gaan zich afvragen of Amerika niet bezig is met het dempen van een bodemloze put. Amerika lijkt immers in de positie van een sterke man die maar met één arm mag vechten. De mi litaire kracht van de USA is pri mair uitgedrukt in zijn kernwape nen, vloten en strategische lucht macht, maar geen van deze mid delen kan in Vietnam gehanteerd worden. Anderzijds staat het wel vast dat Amerika deze oorlog kan voortzetten, maar dan wordt het waarom" en .waartoe" een steeds klemmender vraag. Het is op deze plaats reeds meer op gemerkt dat de werkelijke motieven van de grootmachten in deze we reld zijn onttrokken aan de beoor deling van allen die niet direct bij het topbeleid betrokken zijn. Over het algemeen zien wij de beweeg redenen van de machthebbers te naïef en te emotioneel. Het spel ,,aan de top" is dikwijls van een ijskoude rationaliteit en gericht op belangen die geheel anders liggen dan politieke ideologieën en concep ties doen vermoeden. Als wij dit theoretisch zo stellen, wil len wij niet bij voorbaat ontkennen dat de officiële en gangbare moti veringen van de voortzetting van de Vietnam-oorlog niet waar zijn of wa ren. Het kan eenvoudig waar zijn dat de Verenigde Staten de garan ties aan Zuid-Vietnam consequent wil waarmaken. Ook de theorie dat Amerika kost wat kost zijn gezicht in Zuidoost-Azië wil redden kan juist zijn. Verder kan men veronderstel len dat regering-Johnson over in lichtingen beschikt, dat Noord-Viet- nam binnen afzienbare tijd moet ca pituleren. Zelfs is het mogelijk dat Johnson zich, op grond van het gro te aantal reeds gebrachte offers ver plicht voelt de doden te wreken. Dat kan allemaal geheel of gedeelte lijk waar zijn, maar deze vrij irra tionele en gevoelsmatige motieven sluiten de mogelijkheid van geheel andere, rationele en pragmatische beweegredenen niet uit. Leiders van het gehalte Johnson en Kosy- gin zijn over het algemeen alles behalve irrationeel in hun politiek. Het lijkt al te naïef en simplistisch iat politieke machthebbers van de ze klasse, en de braintrusts die ach ter hen staan, zich primair laten leiden door allerlei irrationele emo ties. Het is daarom niet uitgesloten dat de regering Johnson met de voortzetting van de oorlog winst op lange termijn beoogt. Objectief beschouwd is het mogelijk dat het Amerikaanse optreden in Vietnam de Sovjet-Unie niet onwel gevallig is. Er is immers sprake van een theorie dat Vietnam een voor postengevecht is van een Chinees- Amerikaanse oorlog en de potentië le bedreiging die de Chinese Volks republiek voor Rusland vormt is geen geheim meer. Nu kan natuur lijk niet gesteld worden dat Ameri ka de Vietnamese oorlog uitsluitend ten gerieve van de Sovjet-Unie voor zet, maar wél kan deze voortzetting een grote rol spelen in een reeds lang op gang zijnde toenadering tus sen Amerika en Rusland. Beide machten hebben China als gemeen schappelijke vijand en beide mach ten hebben er een ijskoud zakelijk belang bij dat zij sterker worden en alle anderen zwakker! In dit verband is er nog een keihard aspect in de wereldsituatie. Het is een ontstellende mogelijkheid, maar een zuiver pragmatische instelling van zowel de Amerikaanse als de Sovjet-regering kan leiden tot een conceptie waarbij van het denkbeeld wordt uitgegaan dat het armer worden van de arme landen en het rijker worden van rijke (de Noord- Zuid-v er deling van de wereld) een proces is waarmee de consolidatie en de uitbouw van de twee wereld machten gebaat is. Oorlog tussen beide machten betekent totale ver nietiging, samengaan mét de elimi nering van China en de door honger en ellende met China geëngageerde landen betekent, de consolidatie van hun posities. Het is een ijselijke mogelijkheid en we zouden haar niet graag bevestigd zien, maar in realistische overwegin gen moet zij verdisconteerd wor den. De mogelijkheid dat de USA en de USSR de wereld onder elkaar ver delen is niet uitgesloten. Slechts een sterk en verbonden Europa zou dit streven kunnen verhinderen, waar bij 't onvermijdelijk is dat Europa zou moeten kiezen tussen een ver bond met Amerika of Rusland. Het geleidelijk uithollen van Nato-pact en Warschau-pact kan hier een indi catie zijn. H. V. NU OOK OP DE Schiedamschedijk 85 Coffee Snackcorner DE GASTRONOOM (bij ingang Metrostation Leuvehaven)

De Havenloods | 1967 | | pagina 1