- DE HAVENLOODS Schepping en evolutie sluiten elkaar niet uit ièsissi Lief dansen met elkaar m iniTwon De grote vragen (Vil): GA MEE S'dam 7 DE HAVENLOODS DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 Tn een vorig artikel werd opgemerkt dat de leer van een niet geschapen wereld wijsgerig beschouwd gelijk waardig is aan een leer dat de wereld geschapen is. Voor zover onze kennis thans reikt kunnen we het principiële verschil tussen beide theorieën formuleren als een verschil In keuze. Het zou onjuist zijn te veronderstellen dat de strijd wezenlijk gaat tussen voorstanders van de evolutie theorie en tussen voorstanders van de scheppingsleer. Schepping en evolutie sluiten elkaar niet uit! Het gaat hier wezenlijk om een keuze uit twee mogelijkheden, een keuze die direct samenhangt met levensinstelling, karak ter, ervaring, opvoeding en de tradities waarin men op gegroeid is. Filosofisch is immers niet uit te maken of de energie waaruit het heelal zich „materialiseert" eeuwig is, d.i. zonder begin in de tjjd, of dat zij geschapen is door een eeuwige God. Ook hier kan de waarheid uitsluitend ontleend worden aan openbaring „van God uit". Wij kunnen onze keuze laten bepalen door de overweging dat de bijbel zich een betrouwbare openbaring toont, die kennelijk niet tot menselijk vernuft te herleiden is. Dan komt vanzelfspre kend ook het scheppingsverhaal en alle andere bijbelse noties over de schepping van de wereld in geheel ander licht te staan. Maar is juist het scheppingsverhaal niet in lijnrechte tegenspraak met wat Wij als moderne mensen, op grond van wetenschappelijke uitspraken van het natuurgebeuren weten? Ook al zien wij in de wonderbare samenhangen van de bijbel iets dat niet van mensen kan zijn, bijv. de wijze waarop in Jezus Christus het Oude Testament vei"- vuld is, kunnen wij ook dan nog oprecht geloven dat de bijbelse scheppingsverhalen waarheid en werkelijkheid vertolken? VTooropgesteld moet worden dat het rondweg onbegrijpe- lijk is, dat velen het eerste scheppingsverhaal (Ge nesis 1:1) als volkomen onaanvaardbaar en in strijd met de natuurwetenschappen beschouwen. Vanzelfsprekend is Genesis geen wetenschappelijke uiteenzetting over het ontstaan van de wereld, maar een geheel andere kwestie is het, het bijbelse scheppingsverhaal als strijdig met de wetenschap te verklaren. Reeds is vastgesteld dat ook de wetenschap slechts over theorieën over het ontstaan van de wereld kan beschikken en al deze theorieën en hypo thesen wijken .onderling sterk van elkaar af. Genesis be doelt echter geen theorie over het ontstaan van de wereld te geven, maar wil openbaren dat de God die zich in het Qude Testament kenbaar maakt, dezelfde is als de God die het heelal schiep. Toch volstaat Genesis niet met de mededeling dat God de wereld schiep. „In den beginne schiep God de hemel en de aarde", wordt gevolgd door een aantal teksten waarin het schep- pingsgebeuren verder ontvouwd wordt. Hoe gaat dat zo veel omstreden scheppingsverhaal er nu uitzien als wij het zakelijk analyseren? Het eerste wat ons opvalt is dat het gebeuren wordt voorgesteld als een proces dat zich afspeelt in zes dagen. Voorts moet acht geslagen worden op het gebruik van verschillende begrippen! Er wordt niet alleen gesproken van „scheppen", maar ook van „formeren" of „maken" ep „voortbrengen". Vooral dit laatste begrip „voortbren gen" is zeer belangrijk, omdat het. zoals wij straks zullen zien, op evolutie duidt. Na de aanhef dat God hemel en aarde schiep, wordt ver teld dat Hij het licht tot aanzijn riep: daar zij licht. Er wordt niet met zoveel woorden gezegd dat God het licht schiep; de mededeling kan ook begrepen worden als iets te voorschijn roepen uit een reeds bestaande potentie. Het scheppingsverhaal volgens Genesis 1 veronderstelt duidelijk een reeds bestaande schepping, die nog vorm moet krijgen. „De aarde was woest en ledig". De wate ren „bóven" en „onder" werden gescheiden, vertelt Ge nesis, maar nergens lezen we iets over de schepping van het water. Blijkbaar is de eerste mededeling, dat God de hemel en de aarde schiep, bedoeld als een samenvatting, de aanduiding van de schepping van de beginselen en de potenties waaruit al het andere moest voortkomen. Qod maakt volgens Genesis scheiding tussen licht en duisternis en tussen wateren en wateren; hij doet a.h.w. iets met dingen die Hij tevoren reeds geschapen had. Wordt hier onderscheid gemaakt tussen scheppen en maken, in het vervolg komt er een nog fundamenteler be grip aan de orde. Daar wordt immers gesproken van voortbrengen. Daar la a t God de dingen verder gebeuren en doet Hij, althans in directe zin, de dingen niet zelf meer. Bij het „samenvloeien van de wateren" op één plaats waarbij het droge te voorschijn moet komen, wordt niet gezegd dat God dit zélf doet. Hij zegt: laat het gebeuren en dan gebeurt het ook. „Dat de aarde jong groen voortbrenge, zaadgevend gewas, vruchtbomen en geboomte" is een plan, een wil, maar géén directe schepping. De aarde moet het gewas voortbrengen en „de aarde bracht voort". Het is ook de aarde die de levende wezens voort brengt. Weliswaar wordt er dan aan toegevoegd dat God het gedierte maakte en de vissen schiep, maar uit het begrip „voortbrengen" blijkt dan hoe dat scheppen en maken van God begrepen moet worden. Volgens Gene sis is dat scheppen geen on-middel-lijke daad, maar brengt het een het ander voort: de zee', de levende wezens in de zee en de aarde en de levende wezens op de aarde. Ook van de mens lezen wij dat hij gemaakt is of geformeerd en later wordt maken dan weer schep pen genoemd. Uit andere teksten in de bijbel blijkt dat de mens uit de aarde geformeerd is, hij is „uit de aarde aards", stof dat tot stof zal wederkeren". Reeds bij een eerste oppervlakkige lezing van Genesis I moet het ons duidelijk zijn dat hier heel zinnige dingen worden gezegd. Nog even afgezien van de „dagen waarover straks meer, vinden wij hier op zeer eenvoudige, maar toch onnavolgbaar monumentale wijze een weer gave van het scheppingsgebeuren, die verre superieur is aan de scheppingsmythen van de omringende volken. Hier geen sprake van mythologische goden en monsters die de wereld voortbrengen of een „geboorte" van de aar dt uit een „huwelijk" van goden. Eenvoudigweg wordt verteld dat God hemel en aarde schiep. Hóe de aarde ge schapen is wordt buiten beschouwing gelaten. Ditisnjet on-wetenschappelijk, maar a-wetenschappelijk. Wel wordt gezegd dat de aarde chaotisch was, „woest en ledig en duisternis lag op de vloed. De aanwezigheid van het wa- S word? reeds verondersteld en ook dat de gehele pla neet door water bedekt was. Dit gegeven komt geheel overeen met de geldende kosmogonien. Kennelijk is het scheppingsverhaal na de aankondiging dat hemel en aarde geschapen zijn nu verder geheel gericht op de aarde en on de dingen die op de aarde en het aardse leven betrok ken^lijnZó moeten wij ook het bericht over het te voor schijn roepen van het licht en de scheiding tussen licht en treft de voorstelling van een stollingsproces. De aarde is eens, miljarden jaren geleden, een gasbol geweest die zich langzaam verdichtte. Atoomstructuren vormden che mische structuren en de scheikundige elementen vorm den zich tot. de grote verscheidenheid van stoffen die wij de aarde noemen. Uit de zich tot op zeer grote hoogte uitstrekkende at mosfeer van afgescheiden gassen stortten geweldige wa termassa's op de gestolde aardkorst neer. Het licht ver scheen toen de atmosfeer en de dampgordel om de planeet zich verdunde, ofschoon zon, maan en sterren nog niet zichtbaar waren. (Deze „lichtgevers" (Hebr.) werden im mers pas later tot lichtgévers voor de aarde). Verschil lende mogelijkheden doen zich hier voor. Het is niet waar schijnlijk dat dit eerste licht op aarde geheel afkomstig was van de zon, zoals wij deze thans kennen. Veel aanne melijker is, dat de toen nog veel grotere zonneatmosfeer de bron van dit licht was. Ook is het mogelijk dat er toen, tengevolge van de zeer hoge temperatuur van de aarde, intensieve elektrische processen op gang kwamen. Een derde mogelijkheid is, dat onze planeet een lichtende ne vel passeerde. De in deze fase genoemde scheiding tussen licht en duis ternis is niet die van onze dagen en nachten. Déze on derscheiding ontstond immers pas toen de reeds bestaan de zon tot lichtgever werd, toen zon, maan en sterren door hun zichtbaarheid als tijdmeters gingen functioneren. „Dag" en „nacht" zijn in deze fase van de schepping ken nelijk kwalitatieve uitdrukkingen. God noemde immers het licht d a g en de duisternis nacht. Een tweede scheiding voltrekt zich tussen het water. Met de stabilisatie van aardkorst en atmosfeer, met de afnemende warmte van het aardoppervlak, wordt het verdampingsproces van het water steeds minder intensief Mr. Blaisse kwart eeuw notaris in Schiedam Op 20 augustus zal het een kwart eeuw geleden zijn dat mr. A. S. H. A. Blaisse zich in Schiedam vestigde als notaris. Hoewel mr. Blaisse.door zijn werk niet zozeer een vooraan staande plaats inneemt in het open bare leven, heeft hij zich toch op ander terrein, heeft hij zich toch op voor wat betreft het muziekleven in Schiedam. Hij behoorde tot de initia tiefnemers voor de instelling van een fonds ten behoeve van de restauratie van het stadscariïlon, Mr. Blaisse is ook vice-voorzitter van het hoofdbe stuur der Ned. Mij. tot Bevordering der Toonkunst. Bejaarden en zieken iverden niet vergeten De leden van de Schiedamse club voor bezoek aan zieken en invaliden (B.Z.I.) zijn niet zonder meer van hun vakantie gaan genieten. Zij hebben hun patiënten een aardige vakantie attentie bezorgd in de vorm van bloe men. Daar is het niet bij gebleven, want volgens afspraak werden vanuit de vakantieplaats van de B.Z.I.-leden naar bejaarden en zieken kaarten ge zonden. Het aantal leden van de B.Z.I. breidt zich nog steeds uit en niet al leen in Kethel, maar ook in Schiedam zijn veel jongeren die trachten bejaar den en zieken afwisseling te bezorgen. en houdt de toestand, waarbij het door hitte verdampen de water in geweldige hozen weer neerstort, op. Het ver dampte water gaat wolken vormen en zo ontstaan wate- Zaterdag 16 september zal in Mu sis Sacrum door de buurtvereniging Het Westerkwartier een feestmiddag voor de jeugd worden georganiseerd. Op 74-jarige leeftijd is in het zie kenhuis overleden de heer H. van der Loo, die - gedurende ruim dertig jaar hoofd van de -openbare school te Ke thel is gèweest. De wethouder voor Culturele Zaken te Schiedam, mevrouw G. D. de Graaff sprak lichtelijk badinerend over het thema Love-In" dat het motto vormde van hej; zgn. „Euro bal" dat onder auspiciën van de Schiedamse Gemeenschap in de zalen van Musis Sacrum Werd gehouden. Zij releveerde hierbij hetgeen in vroeger jaren tot de „Love-In" kon worden gerekend, dat wil zeggen, hoe een jongeman zich tegenover het meisje op het bal behoorde te gedra gen, de doos lekkers inbegrepen. De tijden zijn veranderd, doch mevrouw De Graaff sprak de wehs uit, dat er deze avond in alle liefde en vrede zou worden gedanst. «ui „boven" en „onder". De derde scheiding is die tus sen water en land. Het water heeft zich nu gedeeld en is geen eenheid meer. Het water op de planeet trekt zich ge leidelijk terug en de continenten komen bloot. Landen en zeeën ontstaan, meren en rivieren. Qeheel volgens de bevindingen van de natuurlijke histo rie volgt daarna het plantenrijk. Een bfelangrijke notie in dit scheppingsbericht is dat de a a r d e het plan tenrijk voortbrengt eri dat het zaad vruchten naar zijn aard geeft. Dat zon, maan en sterren eerst op de v i e r d e dag ge noemd worden wil niet zeggen dat zij n a de aarde en de flora geschapen zijp. „Dat er lichten zijn" moet o.m. verklaard worden als het „te voorschijn komen" van reeds bestaande lichten. De eerst nog zeer dichte wolkenhemel liet wel het licht indirect door, maar daar in de eerste fase na de scheiding der wateren het wolkendek nog niet „brak", waren zon, maan en sterren nog geen „lichtge vers op de aarde". Als de wereldruimte zichtbaar wordt gaan zon, maan en sterren hun tijd-indelende rol spelen. Dan dienen zij „tot aanwijzing zowel van vaste tijden als van dagen en jaren". God „maakt" de zon niet op de "ierde dag, maar hij maakt de zon „tot heerschappij over de dag" en het „klei nere licht tot heerschappij over de nacht, benevens de sterren". Daar het na de mededeling over de schepping van hemel en aarde pitsluitend om de aarde gaat, is de schepping van de andere hemellichamen eenvoudig niet genoemd. Zon, maan en sterren waren reeds lang aanwe zig, vóór zij op de „vierde dag" tot lichtgevers en tijd meters werden. Na het verschijnen van het plantenrijk ontstaan de wa terdieren. Het eerste dierlijk leven is dan ook in het water ontstaan en ook de in de vijfde dag genoemde vogels gingen aan het landgedierte van de zesde dag vooraf. De zesde dag brengt tenslotte het „voortbrengen" van „levende" wezens naar hun aard" door de aarde. W/ij bekennen uiterst beknopt te zijn geweest met deze opsomming, maar het is dan ook niet meer dan een zakelijke weergave van het eerste scheppingsverhaal, om op deze wijze aan te tonen dat de volgorde en de termi nologie in geen enkel opzicht in strijd met onze weten schappelijk gevormde voorstellingen zijn. Het voortbrengen van flora en fauna door de aarde is zelfs een verrassend modern beeld, evenals de term „naar hun aard" waarin ook de soorten tot hun recht komen.. Wat de „dagen" betreft kunnen wé kort zijn. Het begrip „dag" is in de bijbel lang niet altijd een „astronomische" dag van 24 uur. Uitdrukkingen als: „de dag van JHVH" of „de dag van Christus" duiden op langere perioden en ook in ons taalgebruik heeft het woord dag lang niet altijd de betekenis van een etmaal. Niemand denkt aan zestig minuten als wij spreken van „de ure des gevaars" en bij uitdrukkingen als „de dagen van Rome zijn geteld". Dat er van „gewone" dagen geen sprake kan zijn geweest, bewijst trouwens de mededeling dat „gezette tijden, jaren en dagen" eerst op de vierde scheppingsdag werden inge steld! De „dagen" van Genesis duiden dus op lange perio den van evolutie. Schepping en evolutie zijn in Genesis geen tegenstellin gen, maar de schepping houdt de evolutie in. Al scheppend laat God de dingen op een natuurlijke wijze gebeuren; de aarde brengt voortl Ze besprak ook nog het idealisme waarmee in de Europese gemeen schap een ieder bezield dient te zijn en verwelkomde de jongeren uit Ess- lingen, die in Schiedam te gast zijn. Namens de Duitse gasten dankte de heer H. Blank voor de vriendelijke woorden en het welkomstgeschenk en betrok in4 zijn dank met name de he ren P. van den Boom van S. H. en H. Tenwolde van de VVV, die zich bij zonder hebben ingespannen voor deze jeugduitwisseling. Tevoren had de heer Dielemans een kort openingswoord gesproken en daarbij ook de Rijnmondband dank gezegd voor de medewerking. Deze band was nl. naar het gebouw komen marcheren en maakte daarin met de „vliegende vaandels en slaande trom", zijn entree. Stef Meeder zorgde op een Ham mond-orgel voor inleidende muziek. Na de officiële gebeurtenissen kon het bal in de diverse zalen beginnen. In de loop van de avond groeide het aantal danslustigen aanzienlijk. Ver moedelijk hadden velen eerst de ker mis bezocht. „The New Sound" uit Amsterdam, en platen zorgden ervoor, dat overal kon worden gedanst en dat is dan ook tot in het vroege ochtenduur met veel enthousiasme gedaan. Ofschoon dit buurtje weinig archi tectonisch fraais biedt, is het streven van Schiedams jeugd, om hier een aangenaam trefpunt van te maken alleszins loffelijk te noemen. Enige gebouwtjes zijn al onderhanden ge nomen en opgeknapt. De twee huisjes op de tekening staan aan Achter de Teerstoof en zijn feitelijk de aantrek kelijkste van de oude huisjes in deze buurt. Mogelijk worden deze ge bouwtjes ook wat opgeknapt. Octave DèConinck. Middenstand wil wat meer zekerheid hebben De Schiedamse Handels- en Be- drijfsraad heeft in een schrijven aan de gemeenteraad aandacht gevraagd voor de sanerings- en ontwikkelings plannen voor de binnenstad van Schie dam. Men wijst op de toenemend^ concurrentie van Vlaarditigen en aan gedrongen wordt op een zo spoedig mogelijke bekendmaking van het stru tuurplan, zodat de middenstand maat regelen kan treffen. Kapelaan Van Dijk overleden In het r.k. ziekenhuis aan het West einde te Den Haag is overleden ka pelaan G. J. van Dijk, die in Schie dam veel belangrijk werk, vooral op sportgebied heeft verricht en o.a. de stoot heeft gegeven tot de oprichting van „Service". Apothekersdienst Apothekersdienst De dienst be gint om zes uur. Dienst apotheek Evers, Lange Haven 81, tel. 268242 en apotheek Kethel, Schiedamseweg 41f, tel. 269927. zodanig. Uit enkele brieven van geïnteresseerde lezers is gebleken dat de hiaten in het vorig artikel over het geest-zijn, mens-zijn en lichamelijk zijn van God zich heb ben gewroken. Het is onvermijdelijk dat het behandelen van een zoveel omvattende materie in een uiterst kort bestek bepaalde hiaten en misverstanden veroorzaakt. Wij kunnen daar ook nu niet breed op ingaan, maar moeten volstaan met enkele gezichtspunten. Zo mag hetgeen wij opmerkten over God als bron van de wereld niet geïnterpreteerd worden als een pan theïstische leer, alsof het heelal een „bestanddeel van God" zou zijn! De bijbel onderscheidt de Geest van de „adem van de geest". De Geest is God, eeuwige Kracht en eeuwige Potentie, persoonlijk én bewust en de „adem van de Geest' is door God uitgezonden energie. Zomin de adem van een mens vereenzelvigd mag worden met de mens als zodanig, zomin mag ook de scheppings energie van God als „God" worden beschouwd. Het is ook niet zo, dat de eeuwige Geest die God is „ruimte" nodig zou hebben; integendeel wordt de ruimte gevormd door de geschapen energie die van God is uitgegaan. God schept niet uit „niets", maar uit zichzelf, toch is dit „zelf" geen lichaam dat „ruimte" inneemt. Het lichamelijke van God is een voorstellingswijze van het „naar de mens t0®g®" keerd zijn" van God, niet van de niet-geopenbaarde God, waarover wij uit de aard der zaak niets kunnen weten. Als we in het vorig artikel iets gezegd hebben over de lichamelijkheid van God in termen van energie, wil dit zeggen dat energie in deze zin, afmeting noch ruimte heeft, maar dat het ruimte en afmeting krijgt zodra het buiten" God treedt en schepping wordt. Einstein heeft verklaard dat niet de ruimte met materie gevuld is, maar dat de stoffelijke massa ruimte vormt. Het primaire scheppen van het heelal is dus simpelwg voorgesteld het „uitademen" vanGodmaarde adem is niet God, noch van gelijke „substantie als de Godde lijke lichamelijkheid. H. VERWEIJ Twee Noorse zeelieden hebben zich in het nachtelijk uur in de omgeving van de Aleidastraat uitgeleefd in al lerlei vernielingen. Met een handkar botsten zij tegen de geparkeerde auto van de 26-jarige N. A. M. een rij schoolhouder, waarbij de auto ernstig werd beschadigd. Voorts werden fiet sen en bromfietsen omver gesmeten. De politie spoorde de daders, de 19- jarige olieman.Kurt en diens 19-jarige vriend, de smeerder Olaf op aan boord van het Noorse „Warnes", waarna de aangerichte schade met medewerking van de gezagvoer er werd betaald. CORRESPONDENTIE Correspondentie, waarin z a k e- lijken terzake wordt inge gaan op in deze artikelen naar vo" ren gebrachte denkbeelden, wordt schriftelijk beantwoord. Inmiddels stapelt zich een hoeveelheid cor respondentie op, die zich leent voor uitvoeriger bespreking in de krant. Om de serie niet te onder breken wordt deze corresponden tie bewaard en ter gelegener tijd zo uitvoerig mogelijk gepubliceerd. Aan verzoeken deze onderwer pen in gesprekskringen in te leiden kan bij voldoende deelname wor den voldaan. Gegadigden moeten zich hiervoor aanmelden bij de re dactie, waarop mogelijkheden ge zocht zullen worden de onderwer pen periodiek in gespreksgroepen te behandelen. nterieurverzorgers GROTE VISSERIJSTR. 80 HOOGSTRAAT 85-87 ROTTERDAM - TEL 23.12.92 Trek er op uit ZATERDAG 12 AUGUSTUS Ahrdal - Koningswinter 12.50 pp- Wegens enorm succes nog eens deze exclusieve tocht. Dit dal, een der mooiste, heeft u veel te bieden. Aan beide kanten eerst prachtig beboste hellingen, welke later overgaan in schitterende wijnbergen. Wij stellen u o.a. in de gelegenheid de grootste en bekendste wijnkelder te bezoeken, nl. te Mayschoss. DINSDAG 15 AUGUSTUS Hotter- en Lemelerberg 10.— pp- de mooiste gedeelten zandvlakte met zandverstuivii schitterende vergezichten land. „De Holterberg". Een uitgestrekte 'ingen en een bijzonder fraai natuurschoon met naf 70 meter hoge berg. WOENSDAG 16 AUGUSTUS Kris-kras door Brabant 7.50 DONDERDAG 17 AUGUSTUS De Zeeuwse eilanden 9.50 VRIJDAG 18 AUGUSTUS Alkmaar - Volendam - 't Gooi 8.50 p p- Bij deze tocht kunt u getuige zijn van de kaasmarkt, met de in klederdracht gestoken kaasdragers. In Amsterdam zal voldoende gelegenheid zijn om een rondvaart te maken. Drielandentocht 12.50 p p. Deze drielandentocht brengt u via Eindhoven Weert naar Aken, de oude Keizerstad met de beroemde Domkerk. Daarna bergopwaarts via Korneli- münster Rötgen Hohe Venn Imgenbroich naar Monschau, schilderachtig gelegen in het kronkelende dal van de Ruhr, waarna de tocht verder gaat door het Vesdre-dal naar Verviers. De terugtocht voert u dan via Luik, met bezoek aan de Citadel, Hasselt en Eindhoven naar het vertrekpunt. DINSDAG 22 AUGUSTUS Rond het IJsselmeer 10.— pp- Deze tocht laat bijzonder duidelijk het verschil in omvang zien tussen de voormalige Zuiderzee en het huidige IJsselmeer. Via Amsterdam en de typische vissersplaatsjes Monnikendam en Volendam gaan we naar o.a. Hoorn, schilder achtig gelegen aan het IJsselmeer en een bezoek volkomen waard. Over de Afsluitdijk naar Friesland. Een bezoek aan het Dolfinarium met de dolfijnen, zal aan deze tocht een blijvende herinnering zijn. Bij verschillende tochten is het mogelijk een koffietafel te bestellen voor 4,50 p.p. Plaatsen en inlichtingen voor alle tochten bij: t „DE HAVENLOODS" Westblaak 25 Rotterdam Telefoon 13 2170. dagelijks (behalve zaterdag) van 9.0017.30 uur. Bijkantoor „DE HAVENLOODS" v. d. Driftstraat 4. Kaartverkoop ook zaterdags. Telefoon 3443 49 - Vlaardingen dagelijks van 9.00—18.00 uur. m VVV te Hoek van Holland Rietdijkstraat 130, telefoon 01747—2456. B.G.G. OOK TEL. INLICHTINGEN ONDER NO. 010—19.80.50. Spido-rondvaarten voor de helft v. d. prijs ABONNEMENTEN TE VERKRIJGEN BU „DE HAVENLOODS".

De Havenloods | 1967 | | pagina 7