'n Zomer zonder kermis is voor Schiedam geen zomer Werven van I.H.C. bouwden I sinds 1912 50 sleepzuigers D.R.Z. kreeg klop en miste laatste kans Werk aan waterkering in volle gang Nogmaals de Brandersbuurt JE SLAAPBANKENCENTRALE" DE HAVENLOODS DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1967 S'dam nu... beduidend goedkoper Al bent U nog zo gesteld op Uw eigen merk badzeep...toclt moet U eens een proef nemen met deze verrukkelijke zeep, met pirfumering "Tabac". Dpie grote stukken luxe Tabac zeep, waarmee Uw dagelijkse douche-of badbeurt een verfijnd genot wordt, badzeep, (120 gram per stuk), heerlijk geurend, rijk schuimend, per 3 grote stukken voor nog géén tachtig cent. QOED, men kan over een kermis denken zoals men wil, doch het kan in Schiedam geen zomer zijn geweest, zonder dat de Schiedammer^ gelegenheid hebben gehad om zich in dit oord van vermaak te werpen en daarin frivool rond te dartelen. Sommigen doen dit dag aan dag of avond aan avond, anderen zullen het vanwege de snel slinkende portemonnee met een enkele keer moeten doen. Hoe dan ook, men kan eeuwen teruggaan en dan kan men concluderen, dat de kermis net zo goed bij Schiedam behoort als het brandersbedrijf. 'Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zakken met 3 grote stukken "Tabac" badzeep, een luxe zeep, per zak, voor Giiit tel. of schrift, best Meer dan een eeuw geleden stond het Schiedamse gemeentebestuur al op de bres voor handhaving van de kermis, toen de commissaris van de koningin door middel van een circu laire waarschuwde tegen de „geldver spilling", „losbandigheid" en „on tucht" als gevolg van het kermisver maak. „Zoiets komt in Schiedam niet vooi"'. aldus de repliek van het ge meentebestuur ep de kermis ging door, zij het dan ook met enkele ja ren onderbreking. Want in 1906 zag' de toenmalige burgemeester wél termen om de kermis af te schaffen en cjaar- om was er enkele jaren geen kermis. Met een enkele week verschil van de traditie, die de Schiedamse ker mis naar de eerste weken van juli verwijst, zijn dan ook dit jaar weer de vermakelijkheden aanwezig en kan de burgerij zich vermeien met „boord en spelen", al zijn die dan niet gra tis. Poffertjes en zure haring, noga en wafels, draaimolen en vlooientheater, het is er allemaal op de beperkte ruimte van het parkeerterrein aan de Broersvest. Van alle kanten worden de bezoe kers uitgenodigd de uitnodigingen om hun geld te besteden teneinde nog veel meer te kunnen winnen. Er zijn oude en nieuwe vermakelijkheden. Als onvergankelijkheden staan er de draaimolen en de schommelk, de botsautootjes en de dubbele twister alsof de enkele nog niet erg genoeg is. Naar de tent waarin Adam en Eva zich zouden exposeren kun je met een gerust hart je kinderen laten gaan; er is geen sprake van „losbandig heid" of „zedeloosheid" ondanks de mededeling, dat het schouwspel „on gemeen boeiend" is... Top bereikt? De naam Janvier spreekt voor de oudere kermisbezoekers boekdelen. Zij is verbonden öan alles wat met de kermis te maken heeft, speciaal met de aloude stoomcaroussel, waar van de laatste tijdens de kermis in Men kan' verder dan een eeuw in de kermis-gesehiedenis teruggaan en dan al de naam „Janvier" tegenko men. Hoewel de heeif' Hubertus M. Janvier zelf geen vermakelijkheden meer exploiteert, is hij toch sinds 25 jaar min of meer de ziel van het ker- misleven. Hij bekleedt daarin tal van functies en is o.a. secretaris van de Bond van exploitanten van kermis vermakelijkheden, en eigenaar van het bureau „De Kermisgids". Hij kent heel dat bonte leven van binnen en van buiten: „de lach en de taan" van het bedrijf. Hij heeft ons daarover één en ander verteld, ons de „hardship" van het kermisleven geschilderd. „Sinds het vorig jaar zijn we over de top ge gaan". is de opinie van de heer Jan vier. De welvaart tilde ook het ker- misbedrijf mee omhoog, en daarom is ook dat weer aan het zakken. Doch daarmee is het verloop niet ge heel duidelijk gesteld. Als gevolg van dé kermiswelvaart, was men bereid om top-pachtgelden te betalen. Die variëren zo van 25 tot 15.000 gulden, al naar gelang omvang en betekenis van het bedrijf, en Uiteraard ook wel van gemeente. Waarbij kan worden meegedeeld, dat Schiedam tot de top- kermisgemeenten kan worden gere kend. Maar nu rijst de moeilijkheid, om de pachtprijzen in overeenstemming te brengen met de dalende ontvang sten. De exploitanten die koste wat het kost op een kermis aanwezig wil len of moeten zijn, betalen nu nog ge peperde bedragen, doch de heer Jan vier vindt, dat daaraan toch wel paal en perk gesteld dient te worden. Een klein beetje vermakelijkheidsbedrijf kost in aanschaf al gauw een paar duizend gulden, en de „scooter" loopt al op tot ongeveer twee ton, met af schrijving van de tent in tiep jaar en de wagentjés.in vijf jaar. De wagen tjes alleen al kosten drieduizend gul den per stuk. Dat moet er allemaal .w-f jSinds 1912 zijn door de werven- ïcombinatie I.H.C. Holland in totaal •50 sleepzuigers gebouwd waarvan üverscheidene op de werven van jGusto te Schiedam, die thans ook 5de grootste sleepzuiger ter wereld Sin aanbouw heeft. £De eerste sleepzuiger was de ï,,Java", in 1913 gevolgd door de •„Chung Hua". Tot 1960 werden in ïtotaal 20 sleepzuigers gebouwd, «doch pas daarna begon de sleep- Suiger goed in het middelpunt te komen van de belangstelling der baggeraars. Dit komt wel zeer sterk tot uit drukking in het feit, dat in de laatste zes jaar door I.H.C. totaal flertig sleepzuigers zijn gebouwd S/oor verschillende naties, pe hopperinhoud is geleidelijk aany liitgebreid. Zo had de Geopotes V. voor ons Jand gebouwd, 1500 m3 inhoud de on langs afgeleverde Geopotes IX bracht tiet daarentegen tot 6400 'm3, de grootste tot dusver. Doch de sleepzuiger thans in Schie- flam in aanbouw krijgt 9000 m3 in- fioud, een flinke sprong omhoog dus! De sleepzuigers zijn gebouwd voor Formosa, Frankrijk, China, drie voor Panama, drie voor Rusland, zeven voor ons land. Thans heeft I.H.C. opdrachten voor in totaal zeven sleepzuigers nl. voor Columbia, België, Engeland, Irak en Nederland. Men verwacht dat de hopperinhou- den nog zullen toenemen. Wel zullen de schepen met een kleiner laadver mogen op hun specifieke werkterrein, in havens, nauwe en druk bevaren wateren, toch het meest rendabel zijn. Langzaamaan zullen dan twee hoofdgroepen ontstaan: de sleepzui gers voor het grote werk in zeestraten en vaarwegen, baaien en riviermon dingen en de kleiner zuigers voor het baggerwerk in havens, rivieren en meren. Het sleepzuigen, dat vooral in de Verenigde Staten ontwikkeld werd, is pas in 1958 in Nederland begonnen. De in 1937 gebouwde profielzuiger „Batavüs" is toen door I.H.C. Hol land omgebouwd tot sleepzuiger. De resultaten bleken bijzonder goed te zijn en sindsdien zijn sleepzuigers in Nederlandse wateren een vertrouwde verschijning geworden. Toch is het niet zo, dat dergelijke zuigers hier niet werden gebouwd. Niets is minder waar. Als voorbeeld kan gewezen worden op de zuiger „Java", die in 1912 door de Werf Gusto, ten behoeve van baggerwer- ken op de rede van Soerabaja, werd gebouwd. Het schip was voorzien van een centraal aangebrachte sleep- buis, met een diameter van 950 mm, en een Frühling-sleepkop- In het des betreffende bouwbestek wordt de wer king als volgt omschreven".... De in richting zal zodanig zijn dat "gedu rende het langzaam vooruit stoomen van het schip de baggerspecie kan worden opgevöerd met behulp der baggerpompen eri in het laadruim ge stort..." Bovendien was nog een steek- zuigbuis in de zijde van het schip aangebracht om voor anker liggend te kunnen zuigen. Inlandersverblijf Voor de voortstuwing waren twee triple-expansie stoommachines ge plaatst, die elk 450 ipk konden ont wikkelen en ieder aan een schroef waren gekoppeld. Typerend voor die „oude tijd" was dat;"... Het inlandersverblijf zal op het achterschip worden aangebracht, met eenvoudige verblijven onder dek. Het zal slechts voorzien zijn van een djattihouten vloer...." Sinds die tijd is op het gebied van de huisvesting van de scheepsbeman ning, van welke landaard ook, zeer veel veranderd. Na de „Batavus" zijn verscheidene sleepzuigers in de vaart gebracht voor het werk op de Nieuwe Waterweg, in de Rotterdamse havens en de vaar weg naar IJmuiden. Door I.H.C. Holland zijn tot nu toe 54 sleepzuigers naar verschillende landen geleverd. Tengevolge van de ontwikkeling van de wereldeconomie en ook van de scheepvaart zullen ten behoeve van het aanleggen en het onderhoud van havens en kanalen en het op diepte brengen van riviermondingen en vaarwegen nog vele sleepzuigers no dig zijn. De heer Janvier, de man van de ker misattracties: „We zijn over de top, de hoge pachtsommen zullen moeten dalen uit komen naast de pachtsom. Om van de transportkosten nog maar te zwijgen. Ih' tfo li De kermisbezoeker kan een gokje wagen aan het rad van avontuur, hij kan schieten of zich op andere ver trouwde vermakelijkheden werpen. De kermisexploitant die met iets nieuws komt, riskeert heel-wat meer. Daar is bv. de „Passat", een geheel nieuwe vermakelijkheid die nog maar sinds kort in Nederland zijn intrede heeft gedaan. Zal het publiek daar in trappen of niet? De exploitant heeft er zijn kapitaal in geïnvesteerd en moet maar afwachten Of het in de smaak valt. Hét begon voor hem in Schiedam slecht. Door het uitvallen van de automatische schakelaar, die een veiligheid betekent, kon niet met een aan de inzet van het feest wor den deelgenomen en zaten exploitant en personeel zielig te wachten in de schuitjes. Zoiets kan óók gebeuren. En natuurlijk is het weer een belang rijke factor. Nu is regenweer minder erg dan hete dagen, zo wist de heer Janvier ons te vertellen. Op een re gendag kan het gebeuren, dat men toch ter kermis gaat, maar een hete dag ontneemt daartoe iedere lust en dat kost de kermisexploitant dan een smak geld. Afgezien van de diverse tegenval lers. wanneer men zeven dagen van de week van 's morgens tien uur tot 's nachts twaalf, uur de kermisgenoe- gens heeft staan aanprijzen en exploi teren, dan is de lol er beslist wel af. Overigens, „Tilburg staat in Neder land als „kermisstad" aan de top", aldus de heer Janvier. De pachtprij zen zi.in er dan ook naar... Hpt hele jaar stellen de Tilburgers zich op de kermis in ook financieel, en het is daar het grote vakantiefeest bij uit stek. Limburg en Gorcum zijn veelal de jaarlijkse hekkesluiters voor de kermisvermakelijkheden. Dat as in oktober-november. En daarna? Winter rust „Ja, dat ligt er maar net aan", al dus de heer Janvier. Het ligt aan het bedrijf, het ligt aan de mens. De één zal het er eens gemakkelijk van ne men, de apder gaat zijn zaakje op- knappen. Ik ken een exploitant van een kindercaroussel, die in twee win ters een heel nieuw bedrijf bouwde. Er zijn ook ejffiloitanten van kleiner amusementen, die ergens een baan zoeken. Mijn /vader ging vroeger 's winters op het land en m de sui kerbieten werken".Neen, ook in het kermisbedrijf wordt je niét in een paar jaar rijk. Er is ook in het leven van de ker misexploitanten in de loop van de ja ren heel wat gewijzigd. Aan het no madenbestaan van eertijds is een ein de gekomen, ook al een resultaat van grotere welvaart. Vroeger 'olgef men 's winters in de wagen wonen, thans beschikken velen over een eigen huis. Maar in het kamp te Apeldoorn ver blijven,'s winters altijd nog wel zo'n 150 kermisexploitanten", aldus de heer Janvier. Vrijwel allen oefenen hun bedrijf in ons land uit. een en keling gaat ook wel naar België. De heer Janvier is er hoe kan het ook anders beslist vóór de ker mis op zondag open te stellen. Uiter aard niet de hele dag. „Het is wel ge bleken, dat de ontvangsten onder die omstandigheden hoger zijn dan bij zondagssluiting", merkt hij op. Zoals bekend gaan in het Limburgse de ver makelijkheden na kerktijd open. Men kan hier tegenover stellen, dat geld slechts éénmaal kan worden uitgege ven, dus op zaterdagavond en ook op de volgende dagen en avonden. Maar men gaat dan op zondag bv. naar Hoek van Holland en geeft daar geld uit. dat anders op de kermis blijft", aldus de stelling van de heer Jan vier, waarbij de vraag blijft, of on danks de geopende kermispuien toch niet naar het strand zou ga"an, omdat er nog rijd genoeg overblijft om op de kermis het geld kwijt te raken. Afge zien dan val) alle principiële en prac- tische bezwaren. In elk geval, een he le week lang hebben de Schiedam mer over het stampvolle terrein ge schuifeld, gegriezeld, gelachen en voqral betaald... Bij een inbraak in een drogisterij aan de Rembrandtlaan, is uit een bu reau f 1000 gestolen. De dief was bin nengekomen door de winkeldeur te forceren. Door vernieling van het zgn ijsloket is ingebroken in het theehuis in het Beatrixpark, waar ten nadele van de exploitant J. D. f 60 werd ge stolen. Het afgelopen weekeinde is voor het Schiedamse honkbal weer niet erg gunstig geweest. Onze drie clubs kregen een nederlaag te slikken. Voor DRZ was het misschien wel het erg ste. Het verloor van het jonge DOSR '32, waardoor het de Rotterdammers zijn geworden die beslag hebben we ten te leggen op de tweede plaats met een kans op promotie. Schiedam leed tegen Giants een nederlaag van 43 en DHS moest zijn meerdere erken nen (3—0) in DIO. Enkele weken geleden moest Gianfs vanuit Schiedam met lege han den naar huis keren. Zaterdag nam het in Diemen revanche. Het won na een zeer sparinende ontmoeting met 43. Schiedam had een goede start, want reeds in de eerste innings kwam het tot een openingstreffer. Door vier wijd, kwam Lubker op het eerste honk. Hij zag kans het tweede te ste len" en daarna bracht Roosloor hem met een tweehonkslag over de plaat. De thuisclub bleek hierdoor niet van zijn stuk gebracht, want in diezelfde innings zag Prop kans om binnen te komen en na hem volgde Marei, die de eerste homerun liet noteren. Een voorsprong va!n 21 dus voor de thuisclub. Deze stand bleef gehand haafd tot in de zesde innings. Wel kwam in deze periode Schiedam tot het bezetten van drie honken, maar punten blevén uit. De Giants zagen kans in die zesde innings uit te lopen tot 3—1 Schiedam gaf zich niet gewonnen en toen in de zevende innings Lubker weer op het eerste hok kon komen en daarna het tweede stal, was het nu Falentijn die hem met een tweehonkslag binnert bracht, 32 dus. Het werd enorm spannend. Dat bleef het ook toen Van de Berg met een homerun de thuis club op 4—2 had gebracht» want ook Schiedam kwam door Van de Hamer aan een homerun. Het werd dus 43 en daarmee moest Schiedam ge noegen nemen. -Scoreverloop: Giants 2-0-0-0-0-1-1-0-0 4. Schiedam, 1-0-0-0-0-0-1-0-1 3. Werpersresultaten: Giants, Gebr. Fer- werda 13-4-8. Schiedam: Van de Ha mer 4-0-7. D.H.S. nam voorsprong DHS ging tegen DIO zeer verras send van start, want na drie innings had het een voorsprong van 30. He laas echter, moest het de wedstrijd toch verliezen. Niet, minder dan twee runs, Gommel en Van Vliet, gaven, DHS in de eerste innings een vooi'-' sprong van 2—0. Junior Meijster zorg de ervoor, dat in de tweede innings de voorsprong van DHS op 30 kwam. Door vierwijd, kwam hij op het eer ste honk. Het tweede honk kon door hem worden gestolen, waarna hij door Van Vliet werd binnen geslagen. Het is inSchiedam thans op ver schillende plaatsen zichtbaar, dót de werkzaamheden voor het versterken van de waterkering in het kader van de Deltawerken in volle gang, zijn, Niet alleen op de Rottérdamsedijk, ook in het voormalige Sterrenbos wordt gegraven en opgehoogd. Er is al heel wat van dit Volkspark voor allerlei doeleinden afgeknabbeld, en thans gaat er weer een flink stuk ver dwijnen. Bij het Fr. Haverschmidt- huis is de weg meer oostelijk verlegd met een goede aansluiting op de Spui- sluis. Verschillende straatgedeelten, zoals de Rubenslaan'zijn omhoog ge bracht. Naar de nieuwe hoofdingang van Wilton Fijenoord is nu een brede weg ontstaan. Op een terrein aan de Geer- vlietstraat zal in de toekomst het nieuwe gemaal van Delfland worden gebouwd dat de tAak zal overnemen van de Poldervaart als lozingskanaal. Vei'wacht wordt, dat men met de bouw van het nieuwe gemaal spoedig zal kunnen beginnen nu de vergunning daartoe is verleend. Wanneer het ge maal gereed is, zal de Poldervaart gedempt kunnen worden. Enorme fouten in het Schiedamse.' veld brachten in de vierde inningst DIO naast de thuisclub. DIO ging door en zag kans nog twee maal te; scoren, waar DHS niets anders tegen over kon zetten dan nullen. Werpersresultaten: DHS, Van del Hamer 5-1-5, DIO Van der Pas S-7-6; D.R.Z. verloor Ook voor DRZ was het begin veel-1 belovend. Door Van Veen, Van Rui ven, Van de Berg en Burgerhoudfi werd het reeds in de eersté innings; 4—0 voor DRZ. DOSR bleek daardoor; In het geheel niet geïntimideerd. Heé sloeg in de tweede innings door tweéï runs terug en' dat gaf de Schiedam-I mers misschien wel een morele tik; Er werden fouten gemaakt in hel; veld en het vangen werd heel walj minder. DOSR profiteerde hiervan enï ging rustig door. In de derde inning< kwamen er drie punten bij voor de; Rotterdammers. Wel kwam DRZ dooi; Van Veen in 'de vijfde, innings no^ even terug, maar het Werd uiteinde" lijk een overwinning Van 95 voor; DOSR. J Scoreverloop: DOSR 0-2-3-1-1-2-0-0 is 9, DRZ 4-0-0-0-1-0-0-0 is 5. Werpersresultaten: DOSR, Kerts 13 5-3. DRZ, Smit 8-4-12. Geslaagden voor middenstandsexamen Voor de in juli 1967 te Delft ge-C houden middenstandsexamens „Alge-C mene Handelskennis" slaagden de; volgende stadgenoten: J. Bouw, C." J. de Boer, Th. Bezemer, J. M Bod-C de-Landman, J. P. Bergen, M. Wi Blomsteel, M. J. Bijl, J. E. Berg,; M. F- Clarijs, C. P. J. Collignon, J.; M. Duimel, C. v. Dijke, J. Dijks hoorn, A. M. Dijkstra, E. Elbersen," F. Henneke, J. A. v. d. Heuvel, G; H. Hoorman, L. J. Harreman, R. F; Heinrichs, T. Kerkhof, R. H. Lutz* C. MAltha, J. van Os, A. Oosteromj N. Piket, H. Rietkerken, J. Slaven* burg, J. W. Sauveur, J. v. d. Staay; J C. Scheffers'DrögeJ. Schenk, J; Steenbergen, P. W. J. Vaarting, H.« Verveen, F. Westerveld, J. J. v Zwie-" ten. Alle cursisten werden opgeleicf door de Economische opleidingen vdtl „Meyers De Pater" te SchiedanjR nu... beduidend goedkoper Als U niet op een dubbeltje behoeft te kijken, is dit geen aanbieding voor U! Maar als elk dubbeltje met hard werken verdiend moet worden, waarom dan méér betalen voor, Uw ringband met vulling, als U ze nu kunt kopen voor bijna de halve prijs. Plastic ringband met 17-rings mechaniek en gevuld met 100 bladzijden houtvrij gelinieerd, papier, voor nog géén een gulden veertig. van een ruit werd ingebroken in een consumptietent aan de Parkweg- Schiedamsweg, waar o.a. enkele pak jes shag en chocolade werden ge stolen. -^vulling 150 blad Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze afdeling Schrijfwaren deze ringbanden, die Uw kinde ren beslist niet kunnen missen, per stuk vpor Géén tel. of schrift, best De actie voor het behoud van de Brandersbuurt te Schiedam is in een nieuw stadium gekomen na de vor ming van een comité, dat deze oud ste buurt van Schiedam een eigen bestemming wenst te geven. De ge meenteraad besloot nl. om de gepro jecteerde plannen met betrekking tot deze buurt, waarin o.a. ook de bouw •-an een nieuwe brandweerkazerne is opgenomen, omdat de huidige in ver band met de bouw van het nieuwe stadhuis moet verdwijnen, voor een jaar uit te stellen. Tegen deze plannen had een deel van de Schiedamse jeugd zich verzet. Indien de inmiddels ontworpen plan nen door het actie-comité levensvat baarheid zullen verkrijgen is het ge meentebestuur bereid de eigen plan nen te herzien. Thans heeft het comi- lé zich gewend tot o.a. tal van bedrij ven in Schiedam tot het verkrijgen van steun en medewerking. De opzet is, de gehele, ongeveer 2'/» ha. opper vlakte van de Brandersbuurt, met on- Fabriekstoonzalen li w Goudsesingel no. 66 - 3e etage - (lift), tel. «10 - 12.64.61. U kunt dagelijks terecht van 9—18 nnr, ook zaterdags. Verkoop via de handel. geveer 50 pandjes, weer tot een gaaï en levend stadsdeel te maken, waafi- ;ia deze buurt dienstbaar zal wordep gemaakt aan de creativiteit en recre atie van de Schiedamse bevolking en speciaal de jeugd. Het Stichtingsbestuur dat inmiddels is gevormd, denkt aan o.m. de vqJ- gende projecten: atelier-, studio- en expositieruimten voor kunstenaar^, studentenhuisvesting, boekhandel, dis cotheek, boetiek, eethuisje, proeflo kaal voor Schiedamse jenever en li keuren, waarvoor enkele Schiedamse bedrijven ook reeds belangstelling zouden hebben getoond, een vestzak theater en de aanleg van een beslo ten kloostertuin. Met de restauratiewerken is een be gin gemaakt, zij het bescheiden, dagr de nodige geldmiddelen ontbrekeg. Het bedrijfsleven wordt gevraagd om b.v. een pand te adopteren voor res tauratie. In het Stichtingsbestuur heb ben zitting, mr. H. R. G. Feber, Offi cier van 'justitie bij het kantongerecht Schiedam, de architecten ir. J. van Eek, A. J. ter Braak, mevr. drê. J. Schreurs-Verwer, sociografe, pater J. M. W. Maassen O.S.A., en <Jë Bouwgroep wordt gevormd door (je architecten G. W. Bannenberg, M. va(n Limburg en A. G. L. Tuns. De wijze waarop de Stichting uit voering aan de plannen wil geven, nl. door de medewerking van de jeugd wordt voor ons land uniek geacht.

De Havenloods | 1967 | | pagina 9