Tony Burgering „schildert" keiharde ruimtevaart Bestemmingsplan maakt van Bijdorp „groene" ruimte ONS POLDERLAND B. en W. willen subsidieregeling en commissie voor monumentenzorg DE HAVENLOODS DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 S'dam T Na behandeling van de voor Schie dam geldende monumentenlijst wordt het wenselijk geacht een regeling te treffen tot het verlenen van subsidies. Desgevraagd heeft de minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk zich bereid verklaard hier aan mee te werken, door met ingang van 1968 jaarlijks een bedrag van f 50.000 voor dit doel beschikbaar te stellen, indien de gemeente mocht be sluiten daarvoor eveneens een zelfde bedrag te bestemmen- De ervaring in andere gemeenten leert aldus de minister dat zeer bevredigende resultaten worden be reikt, indien rijk en gemeente aan de eigenaren van monumenten elk een subsidie verlenen van 30 procent per object. Mocht daarnaast de provincie nog 10 procent van de subsidiabele kosten willen dragen, dan resteert voor de eigenaar 30 procent. Deze regeling zal niet gelden voor de restauratie van grote objecten; daarvoor bestaat reeds een algemene Een zeer speciale aanbieding In onze Foto-afdeling, voor hen, die hun vacantie-dia's correct en goed willen bewaren. Twee soorten diaraampjes, twee systemen, en U kiest ze uit, door elkaar per doos voor nog géén zes gulden. A. 100 Dia-raampjes van plastic zonder glas, een nieuw systeem, waarmee U In een wip Uw dials kunt inramen. De dia's zitten klemvast In het raampje, een ideaal snelwerkend systeem. B. 50 Plastic klapraampjes met voorgepoetst glas, solide raampjes, waarmee Uw dia's vocht- en stofvrij opgeborgen 100 Plastic raampjes zonder glas 50 plastic raampjes met glas, Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze 2 soorten diaraampjes, met of zonder glas, verpakt in dozen, per doos regeling met andere verhoudingscij- fers. Naar de mening van B. en W. vormt de geschetste regeling een reële ba sis om, door geleidelijke restauratie, te geraken tot daadwerkelijke conser vering van stadsschoon in Schiedam. Alvorens een verzoek te richten tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land om op de hierboven aangegeven wijze aan de subsidiëring deel te ne men, geven zij de raad in overwe ging om in beginsel te besluiten tot het jaarlijks beschikbaar stellen van een bedrag van f 50.000 voor bedoel de restauraties. De regeling zou dan met het dienstjaar 1968 kunnen in gaan; bij het opmaken van de ge meentebegroting voor 1968 kan hier mee nog rekening worden gehouden. Wanneer op deze wijze de financiële basis voor de lokale monumentenzorg is gelegd, lijkt een organisatie van de ze zorg geboden in die zin, dat er een centraal punt komt van waaruit geadviseerd en gestimuleerd wordt en eventuele voorstellen aan het college tot subsidiëring van restauraties wor den gedaan. De gedachten gaan uit naar een commissie, waarin de in de gemeente beschikbare deskundigheid t.a.v. d e historische, esthetische, technische en juridische aspecten van de monumentenzorg, wordt gebun deld. Het ligt in de bedoeling om, nadat de raad zich in beginsel in vorenbe doelde zin heeft uitgesproken en de medewerking van het provinciaal be stuur is verkregen, nadere voorstellen te doen tot uitwerking van het sub sidiesysteem en tot organisatie van de monumentenzorg in onze gemeente. Bij het stoeien vernielden twee jongens van 14 en 15 jaar een grote spiegelruit in de Passage. De politie heeft de 22-jarige auto bestuurder M. van der S. aangehou den. De man reed door een rood licht, was niet in het bezit van een rijbëwijs en had nog gevangenisstraf te goed. rngebroken is in de vliegtuigen stand op de kermis, waar o.m. 24 grammofoonplaten zijn gestolen. De vereniging van Volkstuinders „Thurlede' feest georganiseerd voor de jeugd. De plannen vo clubhuis waren door de jeugd in mini vor in Schiedam heeft een r de bouw van een eigen i al verwezenlijkt. EEN KUNSTENAAR die altijd opnieuw weer kans ziet in het nieuws te komen, omdat er steeds weer iets anders in zijn werk te ontdekken is, is de Barneveldse Rotterdammer Tony Burgering (29). Na een jarenlange vorming die in onze stad naar een hoogte punt groeide Tony woont al 9 jaar hier zijn er steeds weer wisselende aspecten in zijn werk die de aandacht opeisen. Tony mag zich nu de„astronaut" onder de kunstschilders noemen. Wat hij niet weet van de ruimtevaart is de moeite van het weten niet waard. Tony brengt de astronaut en zijn gehele apparatuur terug op zijn schilderijen. Soms zijn die schilde rijen van glas en een andere maal is hij op en in perspex bezig. Hij werkt hard, soms van negen uur 's morgens tot 1 uur 's nachts. Hij is bezeten van zijn werk. Succes kon daarom niet uitblijven. Nadat de gemeente in juni voor tienduizend gulden 7 ruimtevaartschilderijen van hem kocht is hem nu een contract aangeboden door Galerie Mickery uit Loenersloot. Men heeft van Tony Burgering wel eens gezegd dat hij te koel is in zijn vak. Er zijn ook wel eens an dere meningen geweest. Dat was in zijn romantische periode. Maar hij heeft ook keiharde tijden meege maakt, als hij dingen schilderde waarvan hij wist: „Dat kan niet. Dit verkoop ik nooit. Het is te cru, te barbaars". Hij bleef doorgaan. Ondanks har de kritieken en teleurstellingen, on danks de armoede die vaak naast een idealistisch beroep staat. In zjjn atelier aan de Lambertusstraat 104 hangt nu zijn nieuwe werk in felle kleuren. „Helemaal clean opgezet". zegt hij, „strak, omdat het niet an ders kan. In de ruimtevaart gaat het ook om delen van seconden en kan men ook geen andere initiatie ven ontplooien dan die welke eerst op aarde beoefend zijn. Dat wil ik in mijn schilderijen vastleggen". Zijn werk zou men nieuw figura tief kunnen noemen, het is een vorm van popart, maar dan hard geschil derd zonder contouren. Het zijn fel le kleuren, science fiction. Fel, heet geel, oranje, blauwig en groe nig op de achtergronden. De astro nauten in lichtende of zilveren pak ken, soms, als hij zijn nieuwe ma teriaal perspex gebruikt, in drie di mensionale werking. Hij schildert op glas, hij maakt zelfs al een half jaar ronde schilderijen, het idee is niet nieuw, maar we moeten ons al sterk vergissen als deze vorm niet weer zal terugkeren. „Met dat perspex ben ik weer in een andere periode", zegt hij, „een vorm die me zelf verbaast- Toch zal het hoop ik niet mijn laatste richting zijn. Je moet blijven zoeken en verder groeien, maar in die ruimtevaart is nog zoveel te doen, daar kan ik voorlopig stug tegenaan. In perspex en lak heb ik de koele sfeer van berekening teruggevonden die de ruimtevaart beheerst. In de kasten waarin ik soms vier Neerlands grootste speciaalhuis voor dames- en herenhaarwerk! Top-collectie haarstukjes, vlechten, pruiken en heren-toupets in alle gewenste soorten, kleuren en modellen direct uit voorraad of speciaal naar maat te leveren. Voor medisch- en maat-haarwerk, korte levertijden. Leverancier van artsen, specialisten en ziekenfondsen. Gesepareerde salons voor dames-, heren- en medisch haarwerk. Adviezen aan huis (ook 's avonds) na teiefonisshe afspraak. Uitsluitend 100% natuurhaar van 1e kwaliteit l Uitgebreide collectie in extra fijne grijs-nuances. STUDIO JLa 1NTERHA1R N.V. 's Gravendijkwal 13 - Rotterdam - Tel. 231353 - 231354 vlot bereikbaar vanaf Centraal Station. B en W van Schiedam stellen de raad voor een bestemmingsplan goed te keuren voor het gebied Bijdorp. Dit plan zal worden begrensd door: de spoorbaan Schiedam-Hoek van Holland, de westelijke oever van de Poldervaart, de geprojecteerde pa rallelweg langs Rijksweg 20 en een lijn getrokken op ongeveer 500 m ten oosten van de Schiedamseweg. Het in het plan opgenomen gedeelte van de Poldervaart is reeds als vervallen be schouwd. Het uitbreidingsplan in onderdelen Tuindorp-Kethel, vastgesteld en goed gekeurd in 1946, beoogde voor de in dit gebied gelegen buurtschap Bijdorp de ontwikkeling tot een zelfstandige be bouwingskern met plm. 550 eengezins huizen. Deze opzet paste in het totale ontwikkelingsbeeld, dat toen voor ogen stond, waarbij mede gedacht werd aan het noordelijk gelegen dorp Kethel en de zuidelijk geprojecteerde woonwijk Nieuwland, waar eveneens overwe gend eengezinshuizen zouden worden gebouwd. Tegemoetkomende aan de sterk evo luerende eisen heeft de stedebouwkun- 1 dige ontwikkeling ter plaatsezich evenwel andéts voorgedaan dan in de inmiddels verouderde uitbreidingsplan nen was voorzien. De gebieden Nieuw land en Kethel geven nu een bebou wing te zien met een zeer hoog per centage meergezinshuizen in middel hoge- en hodgbouw. Nieuwland is nagenoeg gerealiseerd. De gewenste wenste functie van 't gebied Bijdorp is daardoor 'n geheel andere gewor den. Dit gebied zal een, in hoofdzaak, groene ruimte gaan vormen in aan sluiting op het sportpark „Harga" en het Prinses Beatrixpark. Als zodanig zal het tevens een functionele onder breking vormen tussen de beide woon gebieden Nieuwland en Kethel. Ander zijds is dit gebied een van de knel punten in de Schiedamse verkeers problematiek geworden, waarbij be halve met voorzieningen t.b.v. het lo kale verkeer naar en van de recrea tiegebieden, ook nog rekening zal Speelwerktuigen geplaatst op volkstuinencomplex Op het grote complex van de Schie damse vereniging van volkstuinders „Klein Babberspolder" en „Nuttige Ontspanning" zijn thans enkele speel werktuigen geplaatst voor de kinde ren van de leden. Er staat o.m. een klimtoren. Sinds kort is'ook een spe ciale tuinwinkel geopend. De vereni gingen tellen nu samen ongeveer 400 leden. Men is ook begonnen met de. bouw van een eigen clubhuis op het terrein. a) wegaansluitingen van Rijksweg 20 1 en Provinciale weg 15 op het stads- wegennet; b) een kruisingvrije verbinding, onder de Sportparkbrug door en via de - Hargalaan,' met Vlaardingen (na 2 demping van de Poldervaart) c) reservering van een spoorbaan l voor het treinverkeer naar de Bene- luxtunnel (Nieuwlandlijn) d) een spoorwegstation Schiedam- West met plein en parkeerruimte; 1 e) parkeerruimte t.b.v. de sporthal. i Behalve als overgangsgebied en ruimte voor verkeersvoorzieningen, l heeft het gebied Bijdorp betekenis voor de recreatie. Er zal ter plaatse een aantal sportvelden kunnen wor den aangelegd ter vervanging van be- staande velden. Een ontsluitingsweg is hierbij noodzakelijk. De overblijvende open ruimten dienen te worden be- stemd tot park of plantsoen. Voor de verwezenlijking van dit plan zal op den duur de bebouwing in dit gebied moe ten verdwijnen. Hierbij zij opgemerkt 2 dat, ook volgens het vigerende plan gedeeltelijke sanering noodzakelijk zou zijn. De bestaande woonbebouwing ver- keert in het algemeen in een verouder- 2 de en uit een oogpunt van volkshuis- vesting slechte toestand, terwijl de stedebouwkundige- opzet van de buurt schap naar de huidige maatstaven ze- ker gebrekkig is te noemen. Apotheek naast toekomstig hervormd kerkelijk centrum Drs. C. I. Jansen, apotheker te Schiedam heeft het gemeentebestuur - verzocht hem een perceel grond gele- - gen aan de Van Swindensingel in erf- pacht uit te geven om daar een Z apotheek te bouwen ter vervanging van zijn apotheek aan de Swammer- damsingel, die niet meer aan de wet- 2 telijke eisen voldoet. Het gevraagde perceel behoort tot - een terrein waarop, met de apotheek, te zijner tijd een kerkelijk centrum van de Hervormde Gemeente zal ver- rijzen. Het bouwplan van de apotheek vormt met dat van het kerkelijk ce-n - trum één geheel. De heer Jansen is eerder aan de realisering van zijn plan toe dan de Herv. kerk. Bezwaar Z tegen uitvoering in gedeelten van het gehele complex bestaat er niet. De heer Jansen is bereid dit per- 2 ceel, groot ongeveer 215 m2 tegen 2 een waarde van f 130,- per m2, met een percentage van 6,5 procent ter berekening van de canon, in erfpacht - te aanvaarden op de gebruikelijke voorwaarden. Tegen deze uitgifte be- r staat geen bezwaar, zo verklaren B. en W. Marmeren beeld voor bejaardentehuis Aan de beeldhouwer Piet Stuiven- berg te Schiedam is opdracht ver leend tot het maken van een ontwerp voor een beeld. Dit beeld zal geplaatst worden in het front van het binnen kort te openen bejaardentehuis „Hu- manitas" van de Vereniging van Vrijz. Hervormden aan de Nieuwe Damlaan te Schiedam. Het wordt ver vaardigd uit marmer. De opdracht is verleend mede op advies van de ar chitect prof. P. Sanders. Nu ruim 200 gegadigden voor bejaardenflat Ruim 200 gegadigden staan nu al op de wachtlijst voor de bejaarden flat van de Ned. Protestanten Bond. Er komen nog regelmatig aanvragen binnen. Er wordt naar gestreefd een zieke zo lang mogelijk in het tehuis te verzorgen, doch het verplegend per soneel kan niet worden overbelast. Aan het begin van dit jaar waren 105 personen opgenomen Ruim 60 da- des en heren nemen regelmatig deel aan de gymnastieklessen. Men is over het algemeen zeer tevreden over de verzorging. Overigens is er dringend behoefte aan een tweede lift in het gebouw, speciaal voor het personeel, dat nu vaak te lang moet wachten Ontslagen en benoemingen B. en W. van Schiedam stellen de raad voor mej. H. K. Schrage, thans hoofdleidster aan een kleuterschool te Stadskanaal te benoemen tot hoofd leidster aan' de openbare kleuter school Donkerstraat; de heer L. Brug man, thans tijdelijk werkzaam als onderwijzer aan de A. H. Gerhard- school in vaste dienst te benoemen; mej. N. Roodenburg te Vlaardingen te benoemen tot tijdelijk lerares lichamelijke opvoeding aan het Stede lijk gymnasium. Ter benoeming als lid van het col lege van regenten van het Sint Ja cobs Gasthuis worden voorgedragen a. de heer F- Geerdes, b. ir. W. H. van den Toorn. Overeenkomstig zijn verzoek stel len B. en W. de raad voor aan de heer M. van der Kraan, leraar aan de Nijverheidsavondschool, eervol ontslag te verlenen. Steeds minder volkstuinders leggen „nutstuin" aan Opvallend is het, dat steeds minder zgn. ,,nutstuinen" worden geëxploi teerd en veel meer aandacht wordt besteed aan sier- en algemene tuinen. Dit is vastgesteld bij de jaarlijkse keuring die gehouden werd op de tui nen van de Schiedamse vereniging van volkstuinders „Klein Babberspol der". De keuringscommissie heeft daarom besloten in het vervolg op beide laatstgenoemde tuintypen keu ring te gaan uitoefenen. In het alge meen gaf de keuring die door een commissie van de Bond werd gehou den, bevredigende resultaten. Op maandag 11 september zullen tijdens een bijeenkomst de prijzen worden uitgereikt. Dan zullen ook besprekin gen worden gehouden omtrent een eventuele fusie met het complex Vijfsluizen. De Hollandse polder biedt ons doorgaans uitgestrekte vergezichten. Maar er zijn ook plekjes waar boerderijen en huisjes tot een groepje samenklonteren, hetgeen een mooie onderbreking is van de wijde vlakte. Het dorp Kethel dat tot de gemeente Schiedam behoort is daar zo'n sprekend voorbeeld van. De Polderweg die loopt van de Kerkweg tot aan het rolbruggetje over de Schie is een aaneenschakeling van boerderijtjes en huisjes te midden van twee wijde polders. Ook de .Windas" die op deze tekening wordt verbeeld is zo'n voorbeeld van opeenhoping, een grote en fraaie blikvanger in de immense ruimte. Van oor sprong zal het wel een gehucht zijn geweest vooraleer het tot Kethel ging behoren en hier hoogstwaarschijnlijk een overtoom dienst deed. Links ziet men het charmante effect van kroospartijen in het water, uiterst rechts ont waart men de dijk langs de Poldervaart. Deze vaart, dat staat nu definitief vast, zal eerlang verdwijnen. Hoe door deze verandering het landschap er dan zal uitzien, valt moeilijk te voorspellen. Blijven de hoge dijken bestaan of worden zij met 't overige niveau gelijk gemaakt OCTAVE DECONINCK perspexplaten ophang, schilder Ik met een precisie als van een astro naut. Er mogen geen foutjes worden gemaakt, anders zou bijvoorbeeld de kabel waar de astronaut aan vast zit in het niets zweven en was het contact weg. Nu ziet men hem als het ware aan een kabel van tien tallen meters door het luchtruim zweven. Ik heb ook nog een kast van 70 cm diep gemaakt waarin ik een hel blauwe (verlichte) achtergrond maakte. Daarin zet ik poppen die zweven. Je ziet ook een moer die verloren ging en nu in het heelal zweeft. Uit die kast komt een ge bobbelde slang zodat de kijker er als het ware mee wordt geconfron teerd. Dit is ruimtevaart! Hij hoeft alleen nog maar in te stappen!" JOOP MEKES

De Havenloods | 1967 | | pagina 7