Middenstand vraagt om „city" Vergunningen voor aantal verbouwingsprojecten ,AJew London Singers" in aula Stedelijk Museum Gemeenteraad vergadert maandagavond BIJBELWEEK IN SCfflEDAM PONTIAC d!P VLERK Leerlingen Kunstacademie bezochten Brandersbuurt - de HAVENLOODS DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 o aam y „De Schiedamse middenstand ziet verlangend uit naar een „city", een winkelcentrum dus waarin mogelijk heden zitten voor de winkelbedrijven om tot ontwikkeling te komen. Veel winkeliers zijn nu aan handen en voe ten gebonden, omdat zij niet weten of het de moeite loont tot verbouwing lof uitbreiding van huil zaak over te gaan, terwijl zij intussen met tal van problemen worstelen om hun bedrijf gaande te houden", aldus de heer Ooykaas, secretaris van dc Schiedam se Handels- en Bedrijfsraad. In een enkele schets gaf hij de nieuwe Schie damse winkelwijk voor de binnenstad de „city" aan: Broersvest Lange Kerkstraat - Hoogstraat. En als op lossing van het dan verscherpte par keerprobleem: radicale demping van het centrum-gedeelte Korte Haven. Zo gaf de heer Ooykaas dus het ontwerp voor het vernieuwde Schie dam, iets waarop door het Stedebouw kundig bureau reeds vier jaar wordt gestudeerd. Ongeduldig geworden heeft de Handels- en Bedrijfsraad zich dezer dagen met een brief tot de leden van de Schiedamse gemeente raad gewend, teneinde op bespoedi ging van bekendmaking van de plan nen aan te dringen. De Schiedamse middenstand ziet zich bedreigd o.a. door Vlaardingen en vraagt zich af, welke kansen voor het Rijnmondge bied als centrum aanwezig zijn. Op 12 november 1963 dienden B. en W. van Schiedam bij de gemeente raad een voorstel in, om f 475.000,- uit te trekken voor een ontwerp-sane- ringsplan voor de oude binnenstad. Het college stelde toen reeds: „Naar schatting zal de uitwerking van het saneringsplan vier jaar bedragen". Zo gezien is er dus nog niet veel reden om over een te lang uitblijven van het plan te kïageh. Thans heeft de com missie voor stadsontwikkeling een conceptplan in studie; er zijn ook aanvullende gegevens gevraagd van het ETI (Econ. Technologisch Insti tuut) dat overigens reeds eerder is in geschakeld, in de persoon van drs. A. G. van der Veen, die als directeur van dit instituut de opdracht heeft aan vaard. De opdracht voor de stedebouwkun- dige R. H. Fledderus te Rotterdam, in samenwerking met drs. A. G. van der Veen luidde: le verkenning van de betrokken stadsgedeelten en bestude ring reeds bekende gegevens; 3e waardering van het aanwezige mate riaal; 3e de analyse van betrokken stadsgedeelten; 4e bestudering van lo pende en toekomstige behoeften; 5e beoordeling van de verkeersproble matiek in samenwerking met een ver- keersdeskundige. Het college van B. en W. stelde toen reeds: „Het is niet mogelijk op dit ogenblik positieve waarborgen te geven, dat zowel in geld als tijd overschrijdingen zullen worden voorkomen. Teveel onzekere factoren zijn daarvoor in het spel". Niemand zal ontkennen dat zich in de afgelopen vier jaren op verschil lend terrein geheel nieuwe factoren in de ontwikkeling van het Rijnmond gebied hebben doen gelden. Hoewel burgemeester H. Roelfsema zelf ver klaarde niets liever dan een snelle afwikkeling van de plannen te zien, kan toch nu nog niet worden gezegd dat beloften niet zijn nagekomen. In november zullen de vier jaren pas zijn verstreken en hoewel dan uiter aard de plannen beslist nog niet defi nitief vastgesteld kunnen worden, ziet het er toch naar uit dat deze bin nen niet al te lange tijd bekendge maakt zullen worden. Het is begrijpelijk, dat o.m. met het oog op allerlei speculaties niet on tijdig en te snel bekend kan worden gemaakt welke aankopen gedaan moe ten worden of hoe de binnenstad zich gedetailleerd zal ontwikkelen. In de afgelopen vier jaar is ook in de Schiedamse binnenstad reeds heel wat gesloopt; we noemen b.v. de om geving van de Kreupelstraat. Ruim twee jaar gelden is door het ETI een enquête gehouden onder de bedrijven in de Schiedamse binnenstad, waar bij werd geïnformeerd naar bebouwde en onbebouwde oppervlak van het be drijf, aantal werknemers, verlangens inzake verbouwing en uitbreiding, verplaatsing van het bedrijf enz. De heer Ooykaas deelde ons mee, dat hem verschillende bedrijven be kend zijn die hodig verbouwd en uit gebreid moeten worden, doch waar van de eigenaren hangende de plan nen van stadssanering, geen geld dur ven uit te geven. Binnen de begren zing Broersvest-Lange Kerkstraat- Hoogstraat dient een nieuwe woon wijk te worden geschapen ook omwil le van het nieuwe winkelcentrum. De oplossing van het parkeervraag- ziet de heer Ooykaas in demping van de Korte Haven, althans het gedeelte van de Koemarktbrug tot aan het Sluisje. „Praktisch heeft deze Haven geen betekenis meer en het mogelijk schilderachtige van de Schiedamse havens weegt niet op tegen het voor deel van ruimte. Trouwens indien men er de bomen liet staan, zou het ge heel er beslist niet minder mooi om worden en bovendien een goede wan delgelegenheid bieden", aldus de heer Ooykaas. Gaspiaatjes geven in Schiedam nog geen reden tot ongerustheid „Er is naar mijn oordeel geen en kele reden tbs ongerustheid over mo gelijke lekkage ais gevolg van het plasticplaatje in de gaskranen", zo zei ons de directeur van de Techni sche Bedrijven te Schiedam, de heer J. van Hartingsveld. Evenals in het gehele land zijn de thans veel bespro ken sluitplaatjes ook in Schiedam ge bruikt bij het tot stand brengen van aardgasaansluitingen, nadat die plaatjes officieel waren goedgekeurd. Nu er geruchten zijn, dat op den duur de mogelijkheid bestaat dat door slijtage of breuk van.de plaatjes lek kages zouden kunnen ontstaan, zullen ook in Schiedam geleidelijk andere plaatjes worden aangebracht. Die plaatjes zijn echter thans nog niet be schikbaar en de heer Van Hartings veld acht geen enkele reden tot spoed aanwezig. Indien er een klacht over mogelijke gaslekkage wordt gemeld, wordt dadelijk een onderzoek inge steld en ook meteen het huidige plaat je vervangen. Woensdag 23 augustus 1967 zal een bijzonder concert worden gegeven in het Stedelijk Museum te Schiedam. Opnieuw komt een buitenlands koor in de aula van het museum een reci tal geven. Ditmaal komt het koor uit Londen. Deze ,,New London Singers" genieten een goede reputatie, dankzij de vele concerten en diverse radio uitzendingen ,die zij op hun naam hebben staan. „Mr. James leidt zijn prachtig sa mengesteld koor met bekwaamheid en soepelheid, waarbij hij de expres siviteit van Byrds harmonieën licht benadrukt maar zich voornamelijk concentreert op schepping van atmos feer en serene schoonheid van goed getoonzette meerstemmige koorwer ken", schreef een criticus in „The Daily Telegraph" na een recital van de New Lodon Singers in februari 1966. Sinds die tijd is het koor onder de leiding van hun dynamische diri gent Donald James, in kwaliteit ge stegen. Hoewel Donald James in Edin burgh het Edinburghs Symphonie Or kest stichtte en dirigeerde, organist en koorleider van een grote kerk was en gedurende drie jaar de stads- band van Edinburgh dirigeerde, ver huisde hij twee jaar geleden van Edin burgh naar Londen. Nu is hij produ cer van het BBC muziekprogramma „Concert Calendar" en organist en koorleider van de St. Jude's kerk te Kensington. De New London Singers vormen een groep van 27 stemmen, bestaan de uit negen sopranen, zeven alten, vijf tenoren en zes bassen. De mees te leden zijn tussen de 20 en 30 jaar oud en hoewel hun gezamenlijke in teresse het koor geldt, zijn het alle maal amateurzangers en hebben ze allen totaal verschillende beroepen. Verscheidene koorleden zingen ook in andere koren, zoals het „London Bach Choir" „The London Symphony Orchestra Choir", „The Hampstead Choral Society" en „The London Philharmonic Choir". Hoewel de New London Singers een jong koor vormen het werd in 1963 opgericht is hun repertoire en technisch kunnen veelomvattend. Hun gèbied strekt zich uit tot elke muziek die door een kamerkoor kan worden gezongen, of het nu gewijde of we reldse muziek is, met of zonder be geleiding, variërend van heel vroege tot heel recente werken. Dit seizoen hebben ze ca. 60 werken uitgevoerd van componisten als Palestrina. Swee- linck, en Byrd uit de 16e eeuw, Pur- cell uit de 17e eeuw, Bach, Handel en D. Scarlatti uit de 18e eeuw, Par ry en Brahms uit de 19e- en Bartok en Britten uit de 20-ste eeuw. Dit geeft enigszins een beeld van de veelzijdigheid, die van de zangers wordt verwacht. Het bezoek aan Nederland is een erkenning van de groeiende reputa tie van dit enthousiaste en onderne mende jonge koor. Tijdens deze week in ons land geven ze behalve in Schiedam, ook ricitals in Delft, Haarlem en Amsterdam en een radio uitzending voor de AVRO. Lorentzlaan gevaarlijk bestraat Bewoners van de Lorentzlaan heb ben zich in een brief gericht tot het vgemeentebestuur van Schiedam, waarin de aandacht wordt gevestigd op het gevaar van de „kinderhoofd jes" waarmee deze laan is bestraat en die ernstig slipgevaar voor het verkeer opleveren, vooral bij nat weer. De gemeente Schiedam heeft de volgende vergunningen verstrekt tot uitvoering van werkzaamheden aan: W. v.d. Marei, tot het verbouwen van de magazijnruimte op een per ceel grond aan het Noordeinde 28, zulks door het wijzigen van de voor- en zijgevel; M. C. Maan, tot het ver bouwen van het pand Puttershoekse- straat 39, zulks door het wijzigen van de voorgevel; A. dè Jager, tot het verbouwen van de panden Broers- veld 105i 107 en 109, zulks door: a. het overkappen van de gang op de beganegrondverdieping; b. het door breken van de bouwmuren tussen bo vengenoemde panden; c. het veran deren van de trap in de winkel en het verwijderen van de trap in het pand Broersveld 109. M. v.d. Goes, tot het verbouwen van het pand Van Swindensingel 4, zulks door het wijzigen van de voorgevel; J. G. Geurts te Vlaardingen tot het verbouwen van het pand Westvest 26c, zulks door het uitbreiden van de kantoorruimte op het platte dak aan de achterzijde Van het pand; R.K. Parochiaal Armbestuur, tot het ver bouwen van het pand Kerkweg 42, zulks door het aanbrengen van een dakkapel aan de achterzijde van voor meld pand en het vernieuwen van de zuidgevel; Slavenburg's Bouw- en Onderhoudsbedrijf NV tot het ver bouwen van het pand Nieuwe Haven 139, zulks door het wijzigen van de achtergevel; Technisch Installatie Bu. reau v.d. Moezel N.V., tot verbou wing van het pand Gasstraat 9, zulks door het vergroten van de dakkapel; Directeur Gemeentewerken, tot de bouw van een transformatorhuisje en een gasdrukregelruimte op een perceel grond nabij de Churchillweg; Directeur Gemeentewerken, tot de bouw van een transformatorhuisje op en perceel grond nabij het Kethel- plein; A. M. van der Ende te Voor burg, tot het verbouwen van het pand Graaf Florisstraat 62, zulks door het veranderen van de stallingsruimte in een garage; R. P. V. M. ten Hagen. Stadhouderslaan 103, tot verbouwing van het pand, zulks door het wijzigen 0 Pe Stichting Sporthal Schiedam heeft au. het gemeentebestuur gevraagd de erfpacht om te zetten in een huurovereenkomst het geen gen verschil van f 4.000 maakt. Hierte gen hebben B en W geen bezwaar. 0 Aan de raad wordt gevraagd een krediet van f 19.600 te verschaffen voor aankoop, van een schaftwagen, schuurmachine, twee toi letwagens. twee gereedschapswagens en twee aluminium ladders ten behoeve van gemeen telijke diensten. Verder wordt f 8200 gevraagd voor de aankoop van een echolood ten behoe ve van de Havendienst teneinde bij uitdiepen van havens enig inzicht te hebben in de aan slibbing. Voor het vervangen van elektrici teitsmeters wordt een bedrag van f 25.000,- gevraagd. 0 Voor de aanschaffing van geisers vragen B en W een krediet van f65.000. Deze aan koop is nodig voor de 497 woningen in Groen- oord die binnenkort gereed komen. (BeiW stellen de raad voor de voorschot ten ingevolge de Klèuteronderwijswet voor 1966 te bepalen voor de St. Willebrordusstich- ting op f 22.359,50 voor de Ver. voor Chr. On derwijs op f 10.317,78. Voor de Ver. voor Ge- ref. schoolonderwijs op f 235 en voor de Ver. voor Chr. Volksonderwijs op f f200. 0 Ten behoeve van cursussen voor gemeen te-ambtenaren stellen B en W de raad voor, lid te worden van de Bestuursschool Zuid- Holland, waarvan de kosten voor Schiedam f 5000 per jaar zullen bedragen. 0 Voor restauratie van het orgel in de aula van het Stedelijk Museum wordt een aanvul lend krediet gevraagd van f 4400. 0 Voor vernieuwing van de straatverlichting aan de Stadhouderslaan wordt een bedrag van f 33.000 gevraagd. 0 Voornamelijk als gevolg van de gestegen kosten bij de verpleging van geesteszieken is een verhoging van de aanvankelijk geraamde post met rond f 250.000 nodig. Mevrouw J. v.d. M.-N. in de W. Pijperstraat liet de buitendeur van haar woning even open staan, van welke gelegenheid een 16-jarige jon gen die in de buurt aan het werk was, gebruik maakte, om uit een tas die in huis stond een portemonnee met f 30 te stelen. De politie heeft de jeug dige dief, afkomstig uit Zevenbergen, aangehouden. De 24-jarige mevrouw G. M. P. van der V. struikelde in de Jozef Is- raëlsstraat over een losse tegel en liep kneuzingen en verwondingen op, zodat ook zij door de GGD naar de Dr. No- letstichting werd vervoerd. In een expeditiebedrijf aan de Ha venstraat is ingebroken. Alles was overhoop gehaald. De buit bestond uit f 30. van de voor- en achtergevel en de in deling der vertrekken; P. W. J. de I^eede, tot het maken van een raam in de voorgevel op de le etage van het pand Vlaardingerstraat lb; „De Stam Rotterdam" Interieurverzor ging N.V. te Rotterdam, tot verbou wing van de winkelpanden aan de Parkweg 201 t.m. 205, zulks door het aanbrengen van een t.ussenverdie- ping; N. V. Schiedamse Distilleer derijen, tot verbouwing van de pan den Lange Kerkstraat 17,19 en 21, zulks door het maken van enkele openingen en het overkappen van de binnenplaats; G. Niemeijer, tot de bouw van een kantoorruimte in de tuin van het pand Tuinlaan 10c; Eer- stè Coöperatieve Inkoopvereniging „Ons Belang", tot de bouw van een expeditieloods op een perceel grond, gelegen aan de Conradstraat hoek Van Heekstraat (gewijzigd bouw plan); A. van Dijk, tot verbouwing van het pand Strijensestraat 25, zulks door het veranderen van de voor- en achtergevel en het wijzigen van de indeling van het pand. (ge wijzigd bouwplan)Bestuur van de Dr. Noletstichting, tot de bouw van een beddenhuis op een terrein aan de Penninglaan (gewijzigd bouwplan). Apothekersdienst De apothekersdienst vangt aan vrij dagavond om zes uur. Dienst: apo theek Jansen, Swammerdamsingel 41, tel. 264917. edelsteertkundige' ROTTERDAMSEDIJK 268 SCHIEDAM In samenwerking met de R.K. Kerk, de Geref. Kerk, de Herv. Kerk en het Leger des Heils organiseert de plaatselijke afdeling van het Neder lands Bijbel Genootschap van 21-25 aug. in de wijken 's-Gravelend en Nieuwland een Bijbelweek. Door het te koop aanbieden van bijbels en bij belgedeelten hoopt men de bekend heid met en het gebruik van de bij bel te bevorderen. Op tal van plaat sen in de wereld is er grote vraag naar de bijbel. De Katholieke Bijbel Stichting te Boxtel en het Nederlands Bijbel Ge- Ongeveer 40 leerlingen van de Rot terdamse Kunstacademie hebben dins dag onder leiding van enkele leraren een bezoek gebracht aan de Bran dersbuurt te Schiedam, teneinde een studie te maken van de mogelijkhe den tot behoud van deze buurt, die volgens de oorspronkelijke plannen van het Schiedamse gemeentebestuur zal worden gesloopt mede in ver band met de bouw van een nieuwe brandweerkazerne. De leerlingen be paalden zich er op de eerste dag toe, foto's en schetsen te maken. In het min of meer gerestaureerde gebouw tje van het Brandersbuurt-centrum werden bovendien discussies gehou- 1 den. Volgens de leraren, was het hun niet geheel duidelijk wat het creatie ve werk van de leerlingen in de ko mende dagen, waarin zij nog in de Brandersbuurt zullen verblijven, zal zijn. Bij de discussies bleken aller lei tegengestelde meningen te bestaan- Het gemeentebestuur van Schiedam heeft enkele panden vrijgegeven om binnen een jaar te kunnen zien, wel ke mogelijkheden aanwezig zijn. Toen hij in de Puttershoeksestraat achteruit liep struikelde de 12-jarige Robert v.d. Linden van de Damlaan over een krat melkflessen. Hij viel en liep een aderlijke bloeding op, zodat hij door de GGD ter behandeling naar de Dr. Noletstichting werd vervoerd. nootschap te Amsterdam trachten zo veel mogelijk aan die vraag te vol doen. Uiteraard hopen de organisa toren dat ook in Schiedam veel vraag naar de bijbel zal blijken te zijn. Overigens heeft men voor deze Bij belweek nog medewerkers en mede werksters nodig. Zij die zich voor dit werk een deel van de dag of voor een enkel uur beschikbaar willen stel len kunnen zich opgeven bij mevrouw J. J. Keetbaas, secretaresse van het comité van voorbereiding; Willem de Zwijgerlaan 18 tel. 268020. Dinsdagavond begon een groots spektakel in de Brandersbuurt. Door de slechte weersomstandig heden waren slechts weinig Schie dammers naar de Kloostertuin ge- trokken om daar de happening mee te maken, die symbolisch de eerste fase van de opbouw van de Brandersbuurt weergeeft. 'j Twee jonge kunstenaars, Frits •j Vogel uit Vlaardingen en de Schie- dammer Diet Wiegman, ziet men hier aan het werk, terwijl de licht- effecten, opgeroepen door leerlin- gen van de Academie, en muzika- le begeleiding door een combo de groei van het sculptuur als het wa- re vormen. Het sculptuur is onge- veer zes meter hoog en geeft speels vorm aan de groei-elemen- i ten die het nieuwe leven van de Brandersbuurt beheersen. Ook woensdagavond is men verder ge- gaan met ,,het teken". Nu gebeur- de dit met wat meer spanning en sfeer opgeroepen door solistische muziek. Wat zal er verder gebeuren met dit spontane kunstwerk wanneer het klaar is? Misschien hebben de kunstenaars daar zo hun eigen gedachten over. Zij zouden het de gemeente kunnen aanbieden, maar dan blijft nog de vraag of de gemeente deze geste op prijs zal weten te stellen. De Bran dersbuurt is een veelbesproken 'kwestie geworden, een zaak die de landelijke pers haalde. Allerlei sentimenten speelden daarin mee. Een beeld dat als teken" van een nieuwe groei, van een door sommigen geheel afgeschreven buurt, een officiële plaats in de gemeente Zou krijgen, zou mis schien een moeilijk te verteren brok betekenen voor zwakke ma gen.

De Havenloods | 1967 | | pagina 9