Het Kwaad is: „anders zijn" dan het „zo zijn" van God De grote vragen (IX): Damclub Schiedam hoopt dit seizoen op kampioenschap Dr. Spronk 25 jaar ij onderwijs Burgemeester opende galerie De Graaff aan Oude Kerkhof GEVONDEN VOORWERPEN DE HAVENLOODS DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 S'dam 11 NA HET VERHAAL over de schepping van de mens volgt het verhaal over zjjn v a 1, waardoor de mens met geheel zijn nageslacht van God vervreemdde, moest sterven en het kwaad met al zjjn gevolgen over de mensheid kwam. Een bezinning op de achtergronden van dit gebeuren en de uitzichten die God de gevallen mens geboden heeft kan, ook in zeer beknopte vorm, niet in één artikel worden samengevat. Dit onderwerp wordt daarom in twee artike len behandeld. J"?". de.,'" vele opzichten verschrikkelijke wereld als maatstaf wil hanteren voor een beoordeling van God" dient men in deze verhouding geen ..gewenste" godheid op te voeren, maar dan moeten wij de wereld beschouwen in het licht van de p e r s o o n 1 ij k h e i d van God. Het grote, alles doorbrekende en allesbeslissende antwoord dat ons vanuit de bijbel gegeven wordt, is dat JHVK (IK BEN DIE IK BEN) levende werkelijkheid is, en dan: zó en niét anders. IK BEN DIE IK BEN is ook: Ik ben z o a 1 s ik ben en dit ,,zo zijn" van God is bepalend bij een vergelijking tus sen God en de wereld. Het „zo zijn" van God is de m a a t- s t a f voor alle bestaan en voor alle beoordeling van het bestaan. Gemeten aan déze norm (het „zo zijn" van God) kunnen het kwaad en de nood op deze wereld niet langer als „be wijzen" tegen het „godsbestaan" gehanteerd worden, en evenmin kan men dan nog zeggen dat God „anders" zou moeten zijn om als God „aanvaardbaar" te kunnen zijn. De liefde, de gerechtigheid en de almacht van God zijn immers van een zeer bepaalde hoedanigheid en gerichtheid waaraan de mens niet beantwoordt. 7n het licht van deze geopenbaarde waarheid is de mens een falend wezen, een falen dat gegeven is in het niet „zo zijn" als het „zo zijn" van God gedoogt. In de bijbelse openbaring is er nooit sprake van „een god"; uitsluitend de zeer bepaalde „IK BEN" spreekt en handelt, een p e r- s o o n 1 ij k h e i d, die niet anders wil en doet dan hij IS De mens mag geen godsbegrip „invullen" zoals hij dit wenst; dat zijn allemaal projecties, die geen grond heb ben in de realiteit van de Ene en Enige. Gods liefde, ge rechtigheid en almacht kunnen niet afgemeten worden naar hetgeen wij daar onder willen verstaan. De liefde van God is een zeer bepaalde liefde, evenals gerechtigheid en almacht van een specifieke hoedanigheid zijn. De openbaring, de heilsgeschiedenis, de schepping van het heelal, de wending en de evolutie der werelden, de gang van de mensheid, zijn niet bepaald door een godheid „die het ook énders had kunnen doen". De wijze waarop de dingen zijn, waarop het zijnde geworden is en het zijnde zich verder zal ontvouwen, is bepaald door God. die n i e l anders had kunnen zijn dan hij IS! Zo alleen kan duidelijk worden waarom de dingen niet anders zijn dan zij zijn en waarom zij zich niet anders vol trekken dan zij gebeuren. Wil dit nu zeggen dat alle dingen gebeuren omdat God het zo wil? Daar is geen sprake van. Juist omdat vele dingen anders zijn dan het „zo zijn" van God, wordt deze tegenstelling de oörzaak van ellende en nood. Als het „zo zijn" van God „bepalend" is voor alle dingen en gebeuren houdt dit niet in dat God ook het verkeerde wil, maar dan wil dit zeggen dat het verkeerde geschiedt omdat het „anders" is dan God is en wil. Deze bewering zou ons op het denkbeeld kunnen brengen dat God dan niet almach tig is en dat de dingen hem zelfs uit de hand zijn gelopen. Wie zo denkt miskent echter het beginsel der v r ij h e i d dat zo'n grote rol speelt en m o e t spelen in de mens naar Gods beeld. Het komt blijkbaar bij velen niet op, dat de almacht van de in de bijbel geopenbaarde God van een heel andere hoedanigheid kan zijn dan het begrip „al macht" dat de mens gewoonlijk aan God verbindt. De almacht van God kan niet betekenen: alles kunnen en alles doen, alsof hij bijv. zou kunnen liegen. Omdat God is zoals hij is, kan hij geen dingen willen en doen, die indruisen tegen dit „zo zijn". God is volkomen gehoor zaam aan zichzelf en deze gehoorzaamheid vordert hij ook van het schepsel dat naar zijn beeld geschapen is. Wat on-gehoorzaam is, wat m.a.w. niet afgestemd is op het „zo zijn" van God, die de zingever van het mensenbestaan is, wijkt af van de enig mogelijke weg naar de bestemming: het volkomen mens zijn. Als wij het begrip „persoonlijkheid" voor God hanteren omvat dit veel méér dan hetgeen van de geschapen mens valt af te leiden, maar wèl kunnen wij van ons beeldschap afleiden, dat de persoonlijkheid die God is ook gevoe lens heeft. De schepping en in het bijzonder de mens kan in het kader van de bijbelopenbaring nooit juist bena derd worden, als het menselijke in God niet wordt verstaan. Als God zichzelf voorstelt als liefde, mag déze liefde weliswaar niet zonder meer afgemeten worden naar onze ideeën en ervaringen van liefde, maar dan blijkt daar wèl het menselijke van God uit. Liefde is overigens geen eigenschap van God; het is zijn wezen; hij moet er mee worden vereenzelvigd. De gehele schepping moet beschouwd worden als een uiting van deze liefde. God, die liefde IS, wil zich uitdrukken in een geschapen wezen dat aan deze liefde beantwoordt. God wil a.h.w. niet „alleen" blijven, niet omdat hij zich anders „een zaam" zou voelen (ook zonder de schepping is hij zichze f volkomen genoeg!) maar om wezens .buiten" zichzelf te laten delen in zijn volkomenheid en heerlijkheid. Het ligt geheel in de aard van de liefde te geven, ook waar dit niet „nodig" of „nuttig" is. niet van eeuwigheid tot de Godheid „behoort", te doen delen in de Goddelijke volkomenheid en heerlijkheid. Dit wezen kan niet „binnen" de Godheid worden geschapen. „Binnen" de Godheid kan immers niets gemaakt worden dat nog niet is. De schepper kan uit de aard der zaak niets in zichzelf scheppen; want scheppen betekent juist dat het uit God is, iets dat hij „buiten" zichzelf tot wer kelijkheid maakt. De toevoeging buiten God van een wezen dat mag delen in de volkomenheid van God, is noodzakelijk de schepping van een zelfstandigheid „buiten" God. Als God deze zelfstandigheid „buiten" hem naar zijn beeld en gelijkenis schept houdt dit vrijheid in. Wil de mens kunnen delen in de volkomenheid van God dan moet hij als het beeld van G-?d gehoorzaam zijn aan het „zo zijn" van God. God verwacht m.a.w. van de mens wederliefde door gehoorzaamheid, omdat er anders geen volkomenheid mogelijk is.' En deze gehoorzaamheid kan nooit het automatische van een robot zijn, maar de vrije wil van een wezen dat in vrijheid lussen mogelijkheden kan kiezen. Met „gehoorzaamheid" bedoelen we van zelfsprekend niet het opvolgen van bevelen uit angst voor straf, maar een „ziinswijze" overeenkomstig het „zo zijn" van God, gedreven door liefde tot God en door het ver langen naar de in uitzicht gestelde volkomenheid. Zowel liefde als gehoorzaamheid zijn waarden die waar gemaakt moeten worden. Een wezen dat niet anders kan dan „gehoorzamen", zoals een geprogrammeerde robot, kan voor God niet anders betekenen dan een willoos werk tuig. De van de mens gevraagde gehoorzaamheid, waaruit zijn wederliefde voor God moet blijken, vereist vrijheid. De mens kon daarom niet „kant en klaar" als volkomen mens geschapen worden, want dan zou juist de essen tie van het beeldschap verloren zijn gegaan, n.l. het waarmaken van liefde en gehoorzaamheid. Liefde en gehoorzaamheid zouden nooit „echt" kunnen zijn als zij als zodanig door een bepaalde „programme ring" aan de mens zouden zijn opgelegd. Liefde sluit iedere determinering uit en zij kan ook niet als een onbe dreigd en onaantastbaar gegevep in de mens worden gelegd. Liefde moet gevormd worden, weerstanden over winnen, beproefd worden. Dit alles houdt in dat God de mens een marge van vrijheid moest geven, waarin de mens kon kiezen, willen en niet willen, doen en laten. Deze „alternatieve programmering" (we gebruiken voor het gemak een analogie uit de computertechniek) is, uit menselijk oogpunt, een Goddelijk dilemma, een dilemma dat echter aanvaard moest worden wilde de mens werkelijk beeld van God kunnen worden. Het dilemma is gegeven waar de mens krachtens zijn vrijhid ook tot o n-genoorzaamheid en dus ook tot o n-liefde kon komen. Voor wij deze gedachtengang kunnen vervolgen moet ons iets duidelijk worden van de hoedanigheid van de Goddelijke liefde. Hierbij kan onze liefde-ervaring geen maatstaf zijn, want de liefde van God is volkomen. Deze volkomenheid veronderstelt een volkomen integratie van de persoonlijkheid van God. Zijn liefde is bijv. niet denk baar zonder zijn gerechtigheid. De wederliefde die God van de mens verwacht kan dan ook niet bestaan in een normloze, vrijblijvende gemeenschap. Zij veronderstelt gerechtigheid, d.w.z. „zo zijn" als God, die gerechtigheid IS, wil dat de mens is. Zonder deze gerechtigheid is liefde tot God onmogelijk en is dus ook de gemeenschap met God uitgesloten. Overeenkomstig de bijbelse voorstelling is God trouwens niet „alleen". Van eeuwigheid is er gemeenschap i n God. Reeds is er van alle eeuwigheid een geliefde in God, Christus, in wie de Vader zich heeft belichaamd. Als God de mens schept is dit met het doel, een wezen dat TAe door God gevraagde liefde van de mens moet primair gedefinieerd worden als „de zijnswijze var. het horen" naar wat God over zichzelf heeft geopenbaard, en wat hij over zijn wil heeft geopenbaard en wat hij de mens in uit zicht heeft gesteld. Als de mens „het doel mist" (Gr: hamartia zonde) manifesteert zich het kwaad. Kwaad is wezenlijk het „anders willen zijn" dan het „zo willen" van God en het „anders zijn" dan het „zo zijn" van God. Dit is hier niet moralistisch gezien, maar cybernetisch (de leer van de stuurkunde) d.w.z. in het afwijken van de weg „mist" de mens „het doel" en loopt op deze wijze „dood". Het kwaad is als beginsel in de schepping aan wezig, omdat de vrijheid de mogelijkheid van het „doel missen" impliceert. Omdat de m o g e 1 ij k h e i d van het kwaad krachtens de vrijheid in de schepping aan wezig was, werd de mens reeds in de aanvang geconfron teerd met goed én kwaad. De mens moest echter in vrij heid de mogelijkheid van het kwaad laten liggen en hij kon dit uitsluitend door gehoorzaamheid. De mens werd „zeer goed" en naar het beeld Gods geschapen, met het vermogen tot een zich in de gehoorzaamheid bewijzende liefde jegens God, maar juist omdat liefde in gehoorzaamheid moet worden waargemaakt kan men niet stellen dat de mens v olkomen was toen hij geschapen was en evenmin kan gesteld worden dat hij toen reeds het beeld Gods wés! Om volkomen te worden en beeld Gods te zijn, moest de mens het kwaad als een ongebruikte mogelijkheid laten liggen (hij mocht het zelfs niet kennen) en zich geheel en al overgeven aan de geopenbaarde wil van God. De functie van de keuze-vrijheid en de wilsvrijheid is primair mensvormend en selecterend; deze vrijheid is de proef op de som van het mens-zijn. Om het beeldschap van de creatuurlijke mens waar te maken, is het kwaad als een katalysator in de schepping opgenomen. Dit betekent niet, dat God het kwaad heeft gewild; het was slechts een mogelijkheid die inherent aan de vrijheid was en eerst werkelijkheid werd toen de mens ongehoorzaam werd en on-liefde, en on-gerechtig- heid tegenover God gesteld werden. Het liefde zijn van God is als alle „zijn" van God een „zo" zijn. Wie liefde kent, weet dat liefde slechts vervuld kan worden in wederliefde. Ofschoon de eeuwige, in zich zelf genoegzame God geen wederliefde „nodig" heeft, is hij wél verlangend naar de wederliefde van de mens om dat uitsluitend déze wederliefde de mens op de bestem ming kan brengen, die God hem in zijn liefde heeft toe gedacht. God begeeft zich, door het krachtens de vrijheid ge nomen risico, dat de mens in ongehoorzaamheid en dus in on-liefde zal vallen, letterlijk in het leed van de liefde. God had zich a.h.w. dit lijden kunnen besparen als zijn liefde hem niet gedrongen had tot het scheppen van wezens, die hij in zijn heerlijkheid en volkomenheid wilde laten delen. De grootheid van zijn liefde wordt ner gens duidelijker aangetoond dan in de schepping van een vrije mens die zich tegenover hem kon stellen. Als wij zo over het lijden van God praten zal dat velen al te menselijk toeschijnen. Maar als men op grond van de openbaring gelooft dat God een persoonlijkheid is die liefheeft en die het kwade haat, kan men ook geloven dat hij lijdt. Krachtens de voorzienigheid van God weten wij ook dat hij dat lijden voorzien heeft, maar hij heeft de schepping van de mens daarom niet nagelaten! Ook het verschrikkelijke lijden dat de mens over zich heen zou brengen als hij in het kwaad verviel, heeft God niet kunnen weerhouden de mens tóch te scheppen. De val van de mens was immers ook een voorzien risico, dat dienstbaar is gemaakt aan een heils plan waarin de mens de gelegenheid wordt geboden, ondanks zijn val tóch tot de heerlijkheid en de vol komenheid te komen, die God voor hem bestemd heeft. In een volgende bijdrage moet tot uitdrukking komen dat een nieuwe gehoorzaamheid van de gevallen mens voor God van nog veel groter waarde en betekenis is dan de oorspronkelijke gehoorzaamheid die van de mens verlangd werd. God heeft de ongehoorzaamheid van de eerste mens niet gewild, maar, met het oog op diepere en bewustere liefde die bij de mens kan ontstaan wanneer hij Gods re dd ende kent heeft God het kwaad ook „met niet gewild H. VERWEIJ De damclub „Schiedam" staat weer voor een nieuw seizoen. Op 18 september bestaat deze vereniging 36 jaar en begint dan dus tevens een nieuw verenigingsjaar. Er staan di verse activiteiten op het programma. Allereerst is er voor de damclub „Schiedam" de jaarlijkse ledenver gadering, die dit jaar op 8 septem ber gehouden zal worden. Op de agenda staan onder meer de volgen de punten vermeld: jaarverslagen, prijsuitreiking, bespreking tientallen en de komende competitie. Dan staat de competitie in de hoofdklasse van de Rotterdamse Dam Bond ook weer voor de deur. Het wedstrijdrooster is al bekend en dus ook de tegenstanders. Gezien dit rooster en het resultaat van verledap jaar. maakt Schiedam ditmaal kans het kampioenschap te bemachtigen. Het eerste tiental wordt vertegen- nu... beduidend goedkoper Méér vrije tijd, volop gelegen heid om een leuke hobby te hebben-, maar waaram méér betalen dan nodig is! In onze Schrijfware» afdeling verkopen wij foto-albums, nor male prijs 3.90 (en dit is geen cent te veel) voor nog géén een gulden tachtig. Foto-albums 24 x 20 cm In boek vorm met 56 bladzijden crème kleurig zuurvrij fotopapier. Een luxe uitvoering met afwas- baar plastic kaft tussen iedere bladzijde spinragpapier. J^jl Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze luxe foto-albums, de plastic afwasbare omslag zowel In fantasie dessin als In effen tinten, woordigd door de heren Den Boer, Heuvelman. Den Houting, Van Kuyk, Onink, Van Otterloo, Quist, Risseeuw, Vrijland en De Wilde. Hieronder zien we gerenommeerde spelers als Heuvelman, kampioen van Schiedam 1967, Onink, kampioen van Schiedam 1966, Vrijland, club kampioen van D.C.S. 1967, Den Boer, clubkampioen van D.C.S. 1966, De Wilde, tweede in kampioenschap van Schiedam 1966. De eerste wedstrijd wordt gespeeld tegen Maeslandtsluys op vrijdag 15 september in Schie dam. Ook het kampioenschap van Schie dam 1968 hoopt D.C.S. weer te orga niseren. Wat dit aangaat, ziet de toe komst er ook rooskleurig uit. Dit jaar deden 21 heren een gooi naar de hoogste titel in Schiedam; meer dan het jaar daarvoor. Dit jaar is er zo wel in de voorronden als in de finale meer gevochten dan voorgaande ja ren. De verwachtingen zijn, dat dit weer zal gebeuren in het komende kampioenschap en dat het aantal deelnemers hoger zal zijn. Dit kam pioenschap zal omstreeks februari maart gehouden worden. Dan hoopt D.C.S. dit jaar na de competitie in de R.D.B. enkele vriendschappelijke wedstrijden te spelen tegen sterke tegenstanders uit de omtrek. Hieromtrent staat nog niets vast op papier, maar de plan nen zijn er. Dit jaar is ook iets nieuws te zien. Twee leden van D.C.S. hebben nl. de handen in elkaar geslagen en gezegd: „Er moet een verenigingsblad komen" en na rijp beraad en overleg met verschillende personen is er iets uit de bus geko men wat er zijn mag. Met het nieuwe verenigingsjaar is het eerste nummer van zes pagina's uitgekomen. De radactie van het maandblad dat nog geen naam heeft: dat is een probleem voor de leden zegt. dat 10 jaar geleden een poging is gedaan om een verenigings blad te stichten. Die poging is toen mislukt wegens gebrek aan mede werking. De redactie is er zich ook ditmaal van bewust niet buiten de hulp der lezers te kunnen en heeft hun een viertal wenken gegeven hoe ze mee kunnen werken om dit blad een verenigingsblad te doen zijn. Wat niet oositief klinkt, is het le denaantal. Dat moet minstens ver dubbeld worden. Ook kan men DCS steunen door donateur te worden te gen minimaal 5 per jaar. Men kan zich opgeven iedere vrijdagavond in de leerkamer van de Herv. Kerk aan de Oude Maasstraat of bij de secre taris van DCS, A. van Otterloo, Poor- tugaalséstraat 3, tel. 268137 of bij de redactieleden van het maandblad C. den Boer, Johan de Wittsingel 209, tel. 267575 of L. Vrijland, Nieuwe Ha ven 31, tel. 267213. Bij lidmaatschap of donateurschap krijgt men het maandblad gratis thuis gestuurd. nu... beduidend goedkoper Ook de laatste snufjes op cos metisch gebied vindt U in onze Parfumerie-afdeling, maar dan voor prijzen... lager dan normaal Constance Bennett Gel Hair- setting, het nieuwe wonder middel, waarmee U Uw kapsel snel in model brengten urenlang mooi houdt. Voor het Inzetten van krullen onmisbaar... een zeer natuur-, Iljke krul en slag is 't resultaat... of om even gauw weerbarstige lokken weer in 't gareel te brengen. Een Gel Hairsetting, die niet vet is, en waarmee U droog of nat haar in model brengt en houdt, per grote pot voor nog "n anderhalve gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Gel Hairsetting van Constance Bennett, in groen voor extra versteviging en in rose voor normale versteviging, een royale pot Ere-medaille voor J. C. Pijnacker -•5*j 6itn ttl. of schrift. bt,t. In de komende jeugddiensten in de Hervormde Kerk te Maasland, waar in ds. H- J. J. Keijzer zal voorgaan, zal het thema „Welzijn en Welvaart" aan de orde worden gesteld. De eerste dienst zal worden gehou den op zondag 27 augustus om zeven uur. Het onderwerp van die dienst zal zijn „High". Ongetwijfeld een veel zeggend begrip in deze tijd. De heer R. Bakker zal het orgel bespelen. De samenzang begint om tien voor zeven. Bij Koninklijk Besluit is wegens langdurige en trouwe dienst, aan de heer J- C. Pijnacker, geboren op 17 april 1910 te Schiedam en wonendg in Schiedam aan de Paulus Potterstraat, toegekend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons. De heer Pijnacker vierde op 24 augustus zijn veertigjarig jubileum bij de Capsulefabriek „Holland". In de loop van de jaren heeft hij in de verschillende afdelingen gewerkt; thans werkt hij in dé loodwalserij. Deze onderscheiding is door burge meester Roelfsema uitgereikt in een speciaal voor dat doel belegde bijeen komst in het stadhuis. Donderdag 24 augustus zal dr J. E. W. Spronk, directeur van de Rijks H.B.S. en Middelbare Meisjesschool te Schiedam een kwart eeuw bij het onderwijs werkzaam zijn. Ter gele genheid hiervan wordt die dag om twaalf uur in de school een bijeen komst gehouden. De heer Spronk werd 15 januari 1912 geboren en volgde de H.B.S. in Breda. Daarna volgde studie voor Engels M.O. waarna hij op 18 juni 1960 zijn doctoraal examen aflegde in de Engelse taal en letterkunde met als bijvak muziekgeschiedenis. Op 27 okt. 1965 promoveerde dr. Spronk met een dissertatie over „Bijdrage tot de biografie van Paganini". Achtereenvolgens was dr. Spronk van 19351943 verbonden als leraar aan het Handelsinstituut Vermeeren te Breda; van 24 augustus 19421 sept. 1947 tijdelijk leraar aan de r.k. H.B.S. te Leiden; van 1 sept. 1947— 1 augustus 1961 leraar aan de Rijks H.B.S. te Schiedam waarna op 1 aug. 1961 zijn benoeming volgde tot direc teur van de Rijks H.B.S. te Den Hel der. Op 1 januari van het vorig jaar keerde dr- Spronk naar Schiedam terug als directeur van de H.B.S.- M.M.S. Het is begrijpelijk, dat de voorlief de van dr. Spronk gaat in de rich ting van beide onderwerpen waarop hij promoveerde, de Engelse taal en al hetgeen daarmee verband houdt en de muziek, met name de blaasinstru menten. Als enige speelt dr. Spronk onder leiding van een docent mee in het schoolorkestje en bespeelt dan de klarinet. Dr Spronk bezit ook een fraaie verzameling Neder landse munten. Het algemene culturele leven, zo wel wat muziek, schilderkunst als letuur betreft heeft voorts zijn volle belangstelling. Ook van het toneel is dr. Spronk een fervent liefhebber en voor zijn dissertatie heeft hij veel studie Remaakt van de Italiaanse mu ziek. In zijn onderwijs hecht hij grote waarde aan een correcte uitspraak en schrijven van de taal. Een onooglijk en vervallen winkel tje aan het Oude Kerkhof in Schie dam is door de kunstenaar Simon de Graaff omgetoverd in een gezellige galerie, waarin uitnemende moge lijkheden voor exposities aanwezig zijn. Ook de zolderverdieping kan als zodanig worden benut. Onder veel be langstelling van de kustenaarswe- reld en de buurtgenoten die aan de deur van hun woning het drukke ge doe gadesloegen, heeft burgemeester Roelfsema deze galerie officieel ge opend. „Wat hier in een half jaar tijd door vakkundige handen is tot stand gebracht, is verbazingwekkend", zo verklaarde de burgemeester, die con stateerde, dat een lang gekoesterde wens van de heer De Graaff nu in vervulling is gegaan. Dit was niet mogelijk geweest, indien het gemeen tebestuur het pandje niet beschikbaar zou hebben gesteld. „Maar", zo zei de burgemeester veelbetekenend, „ik zeg dit niet uit ijdelheid, doch alleen om aan te tonen, dat het gemeente bestuur de kunst en kunstenaars een goed hart toedraagt en waar enigs zins mogelijk, van dienst wil zijn". Aan de hand van hetgeen hij in zijn zojuist beëindigde vakantie in buiten land en binnenland op het terrein van de kunst zoal had gezien, constateer de de burgemeester dat men weieens moeite heeft de eigentijdse kunst te begrijpen en bij een wandeling langs de expositie in het Julianapark zag hij veel, dat hem niet aansprak en Eigen clubhuis voor ,Klein Babberspolder' Leden van de Schiedamse vereni ging van Volkstuinders „Klein Bab berspolder" zijn begonnen met de bouw van een eigen clubhuis. Het is een demontabele bouwkeet, afkom stig van de bouwerij van het nieuwe gemeenteziekenhuis met een opper vlakte van 27x7'/j mtr. De voorwaar de is echter, dat het werk wordt uit gevoerd door leden van de vereni ging, waarbij de gemeentelijke dienst assistentie verleent. Het gebouwtje, dat een bestuurskamer, vergaderzaal en sanitaire inrichting bevat, biedt tevens ruimte aan een kleine winkel. Apothekersdienst. De dienst vangt aan vrijdagavond om zes uur. Dienst apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5, tel. 268855. dat hij moeilijk kon volgen. Op de expositie in de nieuwe Galerie had hij werken van kunstenaars uit zijn vroegere woonplaats gezien en ver schillen in hun werk kunnen vaststel len. De galerie zelf noemde de bur gemeester een aanwinst voor Schie dam en hij wenste zowel Schie dam als de heer De Graaf daarmee geluk. De heer G. Kruis, kunstredacteur van het dagblad „Trouw" gaf vervol gens een korte beschouwing over de kunstontwikkeling- De expositie om vat aquarellen en litho's van Jan Burgerhout, Daniël den Dikkenboèr, Jan Goedhart, Charles Kemper en Maarten Kemper. Deze expositie duurt tot 14 september. Te bevragen bij het hoofdbureau van poli tie te Schiedam, dagelijks van W.0# uur tot 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: 1 paar bruine sokken; 3 blouses en 3 rokken; 1 paar kinderslippers rood klndersehoentje; (R); bruine herenregenjas; hanger met 2 sleutels; 2 sleutels aan nagelknijper: sleutel in zwart etui; fietssleuteltje met hanger; ring met 3 sleutels, plaatje R.N.; 2 llpssleu- tels aan ring; 4 sleutels ln groen etui; brui ne portemonnee met lnh.; zwarte portemon nee met inh.; rood geruit kindertasje met portemonnee; bruine Jongensportemonnee met inh.; zwarte lederen dlplomatentas, met lnh.; zilveren bedelkettinkje; bromfietsplaat je HQD 906; rood-witte step. Te bevragen bij het Dierentehuis, St. Anna Zusterstraat: poes met grijs-witte bef (3 maanden oud). Te bevragen bij de vinders: bruin suéde jasje, Van Rijn, Lekstraat 40a; blauwe coat, v.d. Bor, Kantinewagen, Sehledamseweg V" wa, Voltastraat 4; 2 sleutels aan wit plaat je, Verkerk, Pr. Fr. Hendrikstraat 0; heren zonnebril, bruin montuur, Postkantoor, Lange Nleuwstraat; 5 sleutels ln etui, Van Os, Pot gieterstraat 36b; blauw kindertasje met geld, Koster, Roëlstraat 24; licht bruine portemon nee met Inh. Mak, Alph. Arlënsstraat 130; rode kinderportemonnee met lnh, Voorwin den; vijsluizenflat 490; plastic tabakszak mh. tabak, Krabbendam, B.K. Laan 208; crème damestas met inh., Papaver, St. Lldulna- straat 56; rode knipportemonnee met lnh. Timmer, Sehledamseweg 180; leren bt»d- schappentas, Postkantoor, Lange Nieuwstr.; armband met steentjes, Slagmolen, Burg. /an Haarenlaan 1388; bankbiljet, Landsber- Bosboomlaan 18a; dameshorloge met led. Slavenburg, P. J. Troelstrah postzegels, De Koning, Roëllstraat 11; rolle tje zeil, Ram. Rijnstraat 29; peilstok met lijn. Brugwachter, Buitensluis, Hoofdstraat; 3 grammofoonplaten, Wltberg, Bakkershaven 27 doortrekveer, Willegers, Lekstraat M 72a; bromfietsplaatje CDL 155, Van der Schalie, IJsselmondestraat 36; badmintonracket, van Katwijk, Laurens Kosterstr. 17; blauwe step met naam onder de voetplank, Van Bengum, Eduard van Beinumlaan 39; rode step met witte spatborden, Van Erk, Wijnhandel. Mgr. Molenslaan 514a.

De Havenloods | 1967 | | pagina 11