0p regeringsniveau begin gemaakt met de oplossing monopolê EEUWIG CONFLICT ANTWERPEN-ROTTERDAM g Teken van idealisme en ijver Niet volkomen onverwacht KUNSTGEBITTEN SE HAVENLOODS weekblad voor seluedam 16e jaargang no. 43 donderdag 24 augustus 1961 Deze editie wordt bais aan huis bezorgd in Schiedam en OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. HoUand, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAGE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR -fr UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN OP REGERINGSNIVEAU is er reeds een begin van een contact geweest om de mogelijkheden tot vestiging van industrie in België en Nederland een te maken. Daarover zijn in het verleden nogal moeilijkheden ge weest, omdat er tussen beide landen heel grote verschillen bestaan. Laten we zeggen, dat er nu een begin van voorbereiding is om dit pro bleem op te lossen. Dit vertelde ons de zeventigjarige Léon Delwaide, schepen (wethouder) voor de Antwerpse haven tijdens een gesprek, dat wij vorige week met hem hadden. In dit verband wees de heer Delwaide op de oorspronkelijk door burgemeester Thomassen geuite - en later weer ingetrokken beschuldiging, dat Antwerpen gebruik had ge maakt van steekpenningen om een industrie van Rotterdam af te kapen. „Aan de andere kant zijn wij een Duitse fabriek kwijt geraakt aan Vlis- singen, omdat in Nederland nogal veel wordt gemanoeuvreerd met het aardgaspotje", aldus de heer Delwaide. In zuid-west Nederland worden mo menteel grote plannen uitgewerkt voor nieuwe havenontwikkelingen. Deze plannen betreffen het Sloe, de Kanaal- zóne (langs het kanaal van Gent naar Terneuzen) en tenslotte het Reimers- waalplan. Deze Nederlandse plannen liggen in de invloedssfeer van Ant werpen, dat in dit gebied de grootste haven is en ook zal blijven. „Op de rechteroever van de Schel de zijn wij wat de industrie betreft volgeboekt," aldus de heer Delwaide. „Voor de overslag biedt deze oever voor enkele jaren nog mogelijkheden Aan de linkeroever is al 500 ha ge reed gemaakt voor de petrochemische industrie en er hebben zich daar al enkele belangrijke bedrijven geves tigd. Maar wij moeten verder in de richting van Zeeuws-Vlaanderen". Wanneer Antwerpen dit gebied tot Hoogstraat 2 - Schiedam.Tel.268808 Donderdag 8, vrijdag 7 en 9.15, za terdag 2, 7 en 9.15, zondag 7 en 9.15 dinsdag 8 en woensdag 8 uur. ROBIN AND THE SEVEN HOODS FRANK SINATRA DEAN MARTIN SAMMY DAVIS Drie top-acteurs ii op Chicago anno 1 Technicolor 14 jaar n 4.15, woensdag 2 u OE CHARGE VAN DE BLAUWE BRIGADE 14 jaar Zaterdagnacht 24 uur NACHTLEVEN IN EEN WERELDSTAD Een reis door een schijnwereld vol kunstlicht met o.a. de Bluebell- Girls en Geisha's. Technicolor Cinemascope 18 jaar VETVLEKKEN-WEG uit kleding e.d. met ORGA-VLEKWEG ontwikkeling wil brengen, zal er een waterloopkundige ontsluiting moeten plaats vinden, waarbij mén terecht komt in het Verdronken Land van Saeftinge. Ook zal ten behoeve van de scheepvaart naar Antwerpen de Wes- terschelde verbeterd moeten worden, omdat Antwerpen in ieder geval schepen tot 80.000 ton wil ontvangen voor de aanvoer van erts. Dat worden dan onze contactpun ten met Nederland", zegt schepen Del waide, „en ik hoop, dat de Benelux in die gevallen dan ook het nodige effect zal opleveren. Maar dat zal op regeringsniveau moeten worden be handeld. Daar hebben de steden onder ling geen zeggenschap in". Samenloop De zuid-west hoek van Nederland zal in de toekomst een belangrijk ha vengebied worden, in het noorden be grensd door Rotterdam en in het zuiden door de haven van Antwerpen. Het is duidelijk, dat de invloed van beide havens in dit gebied merkbaar zullen zijn. Het is ook begn.ipeli.ik, dat Antwerpen bij deze ontwikkeling betrokken wil zijn. iets wat ook de havenautoriteiten in dit deel van ons land beseffen. Wanneer men nationa listische argumenten uitschakelt, valt niet te ontkennen, dat deze nieu we havengebieden geografisch dichter bij Antwerpen liggen dan bij Rotter dam. „Het is duidelijk", aldus schepen Delwaide, „dat deze ontwikkelingen een samenloop van belangen is. Men kan de plannen van Antwerpen en die van Nederland niet meer hele maal los van elkaar zien. Uiteinde lijk zal men tot een overleg moeten komen, maar dat is dan weer een kwestie van de beide regeringen. Ik hoop, dat de brug zo spoedig mogelijk geslagen zal worden. Maar dan zullen we aan weerszijden eerst klaar moe ten zijn met onze plannen, zowel in zuidwest Nederland, waar men on derling al overleg pleegt en in Bel gië, waar dat onderlinge overleg ook al plaats heeft. Dat is trouwens ook gesteld door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die overleg met Ant werpen nu nog te voorbarig vinden. Aan beide zijden zal men eerst moe ten weten wat men wil". Voor een havenschap in Benelux- verband voelt de heer Delwaide voor lopig nog niets. „Daar is de tijd nu nog niet rijp voor", meent hij. „Dit is een vraag voor op langere termijn." In dit verband wijst de heer Del waide op de plannen om de olie voor Antwerpen via Rotterdam aan te voe ren en deze olie door middel van een pijpleiding verder te transporte ren. Deze plannen zijn door de olie maatschappijen ontwikkeld, omdat Antwerpen ook in de toekomst geen tankers zal kunnen ontvangen, die groter zijn dan 80.000 ton. „Dit zal voor Antwerpen een grote slag zijn", zegt hij. „Vorig jaar le verde het tankerverkeer aan Antwer pen ongeveer honderd miljoen fran ken op, dat is circa zeven miljoen gulden. Maar aan dat verlies zou mis schien nog een mouw te passen zijn. Erger is het voor de scheepswerven, die van de tankerrederijen veel repa ratieopdrachten kregen. Die opdrach ten zullen wegvallen als de tankers niet meer in Antwerpen komen. Maar mijn verweer tegen deze plannen heeft niets te maken met een concur rentiestrijd met Rotterdam. Als er geen andere oplossing is, leg ik me bij de pijpleiding neer". Schiedams Cultura werkt samen met Vlaardings V.K.C. Volgens de algemene Schiedamse kunstkring „Cultura" is het mogelijk gebleken om de culturele samenwer king met het V.K^C. te Vlaardingen ook voor het seizoen 1967-1968 voort te zetten. Hiertoe is een regeling ge troffen voor wat betreft de betaling van contributie en abonnementsgel den. Er zullen te Vlaardingen zes voor stellingen worden gegeven in het ko mende seizoen nl. op 19 september door de Nederlandse Comedie, 1 nov. Haagse Comedie, 28 nov. Nw. Rot terdams Toneel, 13 jan. Nieuwjaars festival met Fons Janssen, 17 febr. Toneelgroep Centrum, 12 maart Nw. Rotterdams Toneel en 3 april Haagse Comedie. In Schiedam: Passage Theater op 18 okt. Toneelgroep Ensemble, 24 jan. Fiesta Gitana en 29 febr- Caba ret Lia Dorana. Dat dit laatste thans weer mogelijk is in Schiedam is ver heugend. De mogelijkheid wordt ge opperd een zekere uitwisseling met Vlaardingen te organiseren, zodat groter verscheidenheid in het pro gramma njogelijk is. Het is om deze reden, dat Cultura zich niet kan stellen achter de Schie damse Gemeenschap met abonne mentenverkoop voor voorstellingen te Rotterdam, omdat de mogelijkheden voor de Schiedamse bevolking om naar Rotterdam te gaan al groot ge noeg zijn. Het zal tijd en moeite ge noeg kosten om een aantrekkelijk pro gramma in Schiedam op te stellen, zo meent het bestuur van Cultura. PMAN JUWELIER Zo lang de havens, die geografisch gesproken zo dicht bij elkaar liggen, elkaar een bikkelharde concurrentie aandoen, bestaat het gevaar, dat men dubbele investeringen doet. „Wanneer de regeringen van beide landen tot een goed overleg komen, is het een bereikbaar doel om die dubbele investeringen te vermijden, evenals het eenmaken van de voor waarden voor vestiging van industrie- en", aldus, schepen Delwaide. „En het wordt echt wel tijd, dat de Bene lux ook in dit opzicht gaat werken". Tenslotte sprak de heer Delwaide nog over de ontslagen in de Rotter damse haven in verband met de toe nemende automatisering. „Die ontsla gen kunnen voor Brabant en Zeeland zeer pijnlijk zijn. Maar niets zegt, dat wij er ook niet zo voor komen te staan. In, onze meest noordelijk ge legen industrieën in het havenge bied, werken Ook wat Nederlandse pendelaars. Hun aantal is in de eigen lijke haven heel klein. In de nabije toekomst kan onze industrie heel goed Nederlandse arbeiders gebruiken. Misschien ligt daar een mogelijkheid voor de mensen, die in Rotterdam worden ontslagen. Maar Antwerpen wil zo lang mogelijk de eigen haven arbeiders houden, want zij hebben een goede naam en bovendien willen wij de arbeidsvrede in de haven be waren". REPARATIES le klas werk vanaf f5.— per reparatie. 20-karaats gouden kroon f 17.50 O kunt er op wachten. INSTITUUT DENTILIA Woensdagavond legden de kunste naars Frits Vogel en Diet Wiegman de laatste hand aan het beeld dat zij in twee avonden met muzikale begeleiding en lichteffecten ge maakt hebben. De laatste hand is een figuurlijke wijze van uitdruk ken want de laatste handelingen bewezen in zekere zin het pop-ka rakter van deze aparte happening. Zij bestonden uit het uittrekken van de werkjasjes en deze in het beeld op te nemen. Een pop-achtig ef fect dat in feite enige afbreuk zou kunnen doen aan een over het al gemeen zeer geslaagde vertoning. Immers, hel beeld, een teken van afsluiting van de eerste bouwfase van de Brandersbuurt, is er nu. Wat men er verder mee gaat doen lijkt niet belangrijk, al hadden wij wel wat meer opheldering van het Brandersbuurt-comité verwacht. Wél belangrijk achten wij het feit dat een tiental mensen bereid ge vonden was deze symbolische af sluiting voor hun rekening te ne men. En hoe! We hebben gezien hoe' een werkploegje zich uitsloof de om met materialen de beide kunstenaars terzijde te staan. We mochten opmerken, dat er door Frits en Diet zonder meer geïnspi reerd gewerkt werd. Zodat soms de brokken eraf vlogen! Het resultaat kan natuurlijk niet ieders bewonde ring wegdragen, maar we wagen het er maar op als we schrijven ,,Ja, tóch heeft het iets van die spanning". Het heeft natuurlijk veel meer, daar voor is het een symbool. Het draagt in zich het vuur, idealisme en de ijver die vooral de jeugd bezield heeft bij de opwekking van de Bran dersbuurt tot nieuw leven. Het zou een bezieling moeten zijn waarvoor Schiedam warm zou moeten lopen, maar misschien is dit wel teveel in eens. In ieder geval heeft men de moed gehad Schiedam iets te geven arom het niet had gevraagd. Zo het ook met de Brandersbuurt Even nemen de beide kunstenaars - links Frits Vogel en rechts Diet Wiegman - de tijd om hun schepping te bekijken. Verdelen VRAAG DE DROGIST. De heer Delwaide zou een voor stander zijn van een Beneluxhaven, maar hij vreest, dat iets dergelijks thans niet mogelijk is. Bij een der gelijke organisatie zou men verschil lende taken over de diverse havens kunnen verdelen. „Voor de oorlog is daar ook al over gesproken", zegt hij dan. „Toen zou het misschien gemakkelijker te verwezenlijken zijn geweest dan nu. Maar sinds de oor log hebben de havens een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Het zou nu toch niet meer logisch zijn te be weren, dat Rotterdam al zijn stuk- goedverkeer aan Antwerpen moet geven en dat Antwerpen al het mas sagoed aan Rotterdam overdraagt. Maar misschien kunnen onze nakome lingen dit wel bereiken". gegaan. Mensen die eerst gedacht hebben: Dat moet geloof ik wel tegen de grond, zeiden later: Ach misschien zit er wat in om het te bewaren. En er zit wat in! Liepen wij op zo'n treurige regenach tige' avond door de Brandersbuurt op weg naar de happening, dan kwa men daar uit die donkere stegen en straatjes jonge mensen. Even gevangen ih het licht van de eta lage waar de glasblazer aan het werk was kwamen we in de tuin waar kalkachtige potten en een groot podium vertelden, dat hier straks iets zou gebeuren. Er wer den repetities gehouden met aller lei lampen en plotseling was er dan dat feest, die happening, aan de gang. Fel schoten de- lichtbundels door het duister, soms geel of puur wit, dan weer blauw en groen of roodachticupaars. Steeds weer wis selende lichtflarden legden een mys tieke sfeer op dit stille plein met slechts weinige Schiedammers als getuigen. De kunstenaars werden geïnspireerd door drie musici die, met klarinet, saxofoon, trompet of drums, de no dige muzikale stoffering gaven aan dit gebeuren. Frits Vogel en Diet Wiegman overrompelden hun sculp tuur met jute in gips gedrenkt. Soms zaten ze in de top van het beeld (zes meter) dan weer wurm den zij zich er onderdoor, terwijl de gróte spots onophoudelijk hun fascinerende stralenspel over dit al les lieten gaan. In de kilheid van de avond was de ze gebeurtenis hartverwarmend. Joop Mekes De ontslagen in de Rotterdamse ha ven zijn niet voor iedereen als een volkomen onverwachte klap geko men. Reeds lang was duidelijk, dat de steeds verder doorgevoerde me chanisatie en het stijgende contai nervervoer, naast een grotere con centratie en samenwerking van ha venbedrijven, gevolgen zouden heb ben voor de personeelssterkte. De vraag kan gesteld worden of die ontwikkelingen zo onverwacht snel zijn gegaan, dat men thans ineens en op korte termijn 500 man moet ontslaan. Wij menen dat te moeten betwijfelen. Ingewijden hadden dit reeds geruime tijd geleden kunnen voorzien en het had ons logischer geleken, wanneer dit overschot aan personeel geleidelijk aan was afge vloeid. Het is nog niet zo erg lang geleden, dat de Scheepvaart Vereniging Zuid en de afzonderlijke havenbedrijven via advertenties in dag- en week bladen personeel trachtten te wer ven. Toen zat men nog te springen om vakmensen. Thans heeft men er vijfhonderd te veel. Wanneer men die tekorten van ongeveer een jaar geleden stelt naast de ontsla gen van thans dan kan men con cluderen, dat het overschot nog gro ter is dan de 500 man, die men thans laat afvloeien. Te verwachten is bovendien, dat er in de toekomst nog meer overschot ten zullen komen, omdat de hierbo ven genoemde ontwikkelingen steeds verder gaan. De S.V.Z. heeft dan ook reeds toegezegd, dat men zal trachten dit probleem te voorkomen. Het lijkt ons toe, dat de werkge vers in de Rotterdamse haven dit probleem al eerder onder ogen had den moeten zien. Alle getheoretiseer neemt niet weg, dat de ontslagen wel hard zijn aangekomen voor de betrokkenen. Voor de Rotterdammers onder hen is het een gelukkige omstandigheid, dat er in deze havenstad op~ ander terrein nog voldoende werkgelegen heid is. Verolme heeft reeds aange kondigd, dat de werf op Rozenburg nog 2000 man nodig heeft en wel op korte termijn. Ook vele andere bedrijven in de metaalsector zitten nog dringend verlegen om arbeids krachten, een vraag die wellicht nog kan stijgen, wanneer er voor de scheepswerven een betere tijd zou gaan aanbreken. Voorzichtige voorspellingen worden daarover reeds gedaan, omdat men naast tankers ook meer container schepen zal gaan bestellen. De iro nie wil dan, dat de oorzaak van de vermindering van de werkgele genheid in de ene sector van het bedrijfsleven dezelfde is als die wel ke voor meer werkgelegenheid in een andere sector zorgt. Anders ligt het echter voor de pen delaars, die vooral uit Brabant en Zeeland komen. Daar ligt het werk bepaald niet voor het opscheppen, hetgeen er dan ook de reden van was, waarom zij in Rotterdam zijn komen werken. De Centrale voor Arbeidsvoorziening van de S.V.Z. heeft door de jaren heen niet nage laten in deze gebieden de loftrom pet te steken over de niet aflaten de werkzoorziening in de Rotter damse haven. De jaren geleden al uitgesproken ver wachting, dat deze pendelaars het eerst het slachtoffer zouden worden van een vermindering van de werk gelegenheid in de haven, is nu voor een gedeelte bevestigd, gezien het feit, dat het merendeel van de ont slagenen zijn gevallen onder pende laars. Begrijpelijk enerzijds, omdat deze arbeiders duurder zijn door hun vervoerskosten en de premies, die zij ontvangen voor hun reistij den. Begrijpelijk is, dat de ontslagen en de ontslagen, die in de toekomst nog zullen volgen ook Thomsen's Havenbedrijf heeft vorige week vijf tig man ontslagen een zware slag zullen zijn voor de pendelgebieden. Weliswaar zijn in zuidwest Neder land belangrijke havenontwikkelin gen gaande, maar die zijn nog niet zo ver uitgewerkt, dat men daar t personeeldat in Rot slagen, kan opvangen. In elk geval zal het in de toekomst minder gemakkelijk zijn om arbei ders uit deze gebieden naar Rotter dam te trekken, wanneer een be paalde sector van het bedrijfsleven daar personeel wil gaan werven. Het zal niet verwonderlijk zijn, wan neer men in de pendelgebieden wat meer wantrouwig zal staan tegen over de nimmer aflatende bron van werkgelegenheid in Rotterdam. Ook al hebben deze ontslagen niets te maken met een teruggang van de conjunctuur. J. D. In twintig jaar ruim 22.000 zwemdiploma's voor scholieren Het is thans 20 jaar geleden, dat in Schiedam werd begonnen met schoolzwemmen voor de lagere scho len. In deze 20 jaar zijn in totaal 22.447 diploma's aan Schiedamse schoolkinderen uitgereikt. Nog steeds is uitbreiding der zwemgelegenheid noodzakelijk met name voor het Sportfondsenbad waar de lessen wor den gegeven. Ook voor de nieuwe stadswijk Groenoord wordt een in- structiebad noodzakelijk geacht ge zien het grote aantal scholen dat thans in deze omgeving staat.

De Havenloods | 1967 | | pagina 1