Raad constateert: geen sprake vertraging structuurplan f 50.000,- Raadslid Lansbergen bepleit belangen van Bijdorpers van Technische Bedrijven staan voor omvangrijk tijdrovend karwei Bijzóndere prijzen 2 Toto's met 4 prijzen f25.000,- p Rondvraag SR IfQQ DE HAVENLOODS DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 i Zowel leden van de diverse raadsfracties als de burgemeester hebben in de maandagavond gehouden vergadering uiteengezet dat er geen sprake is van vertraging in de verschijning van het structuurplan Schie dam, (zie elders in dit blad). De Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad had aandacht; voor deze aangelegenheid gevraagd. zaken vertragingen ontstaan. We moe ten alles zien in verhouding tot de tijd. We hebben na de oorlog heel wat werk te doen gekregen voor de uitbouw van de stad. De heer Schue- ler zag geen mogelijkheid om een en ander te versnellen. De gemeentebe groting, de kwestie van de Branders- buurt gaven ook vertragingen. Er is een tijdverlies van hoogstens acht maanden en hoewel dat jammer is, is dat niet zo'n onbegrijpelijke zaak en gezien in het totale werk, niet on rustbarend. De heer Collé CPN) constateer de dat alle raadsfracties hun volle medewerking aan deze zaak geven en hij kon tenvolle akkoord gaan met de opvattingen van de heer Bastiaanse. De voorzitter merkte op, dat het goed is, dat deze discussie plaats heeft, hoewel het college niet met de pers in debat zou willen treden. Bet heeft alleen de feiten rondom het structuurplan willen weergeven. Het college bedoelde alleen een foute in druk weg te nemen, namelijk, dat het E.T.I. en het bureau Fledderus ingebreke zouden zijn gebleven. De representatie van de Schiedamse mid denstand dient langs andere weg te worden gevolgd", aldus de burge meester. De heer Bastiaanse (PvdA) consta teerde dat de pers als spreekbuis van "de ingezetenen één en ander in kri tische zin heeft besproken. Hij vroeg Ihet college of dit de uitwerking daar- ;van op de publieke opinie had ge feild. Eind april vorig jaar was het 'plan gereed en wat er sindsdien is Zgeweest, is niet te zeggen. Intussen Iheeft een wisseling plaats gehad in ;de raad. In november vorig jaar werd ;het E.T.I.-rapport besproken in de commissie voor stadsontwikkeling. De ïstudie heeft 4Va maand geduurd. Dit "hu achtte spreker in tegenstelling tot andere beweringen, juist voortvarend. De commissie zal 15 september haar oordeel geven. In ruim tien maanden zal dus alles zijn afgehandeld. De heer Bastiaanse begreep dan ook niet dat men kon spreken van lange duur. De behandeling van het structuur plan wordt verbonden met de situa tie van de Schiedamse middenstand, doch dat is niet juist. De Schiedam se middenstand zal naar andere, we gen moeten uitzien om aan de con- durrentie van Vlaardingen en Rotter dam het hoofd te bieden. Met het ingekomen schrijven was de heer Bas tiaanse niet erg gelukkig. Begrijpelijk De heer Sonneveld (Prot. Chr.) acht -te het begrijpelijk dat de Schiedam se middenstand wil weten Waar zij' aan toe is. Hij vond het overigens wel vreemd, dat de S.H.B. zich tot de raad hadgewend in plaats van tot het college. Hij wees erop, dat veel punten onder geheimhouding moeten worden besproken. Ook het E.T.I.-rapport is geheim. De heer Son neveld constateerde dat het rapport op tijd is verschenen. Bij de eerste bespreking in de geheime vergade ring heeft een bepaalde fractie zich' in positieve zin over dit, rappo^ "»t- gesproken. Hoewel hij het niet ge wenst achtte dat in allerlei nota's uitspraken worden gedaan, zei de heer Sonneveld te hopen, dat het rapport nu spoedig in de openbaarheid zou komen. De heer Verhulsdonk (VVD) zei te geloven, dat de brief van de S.H.B. wel waarde heeft, omdat hierdoor de aangelegenheid kan worden bespro ken. Hij achtte het begrijpelijk, dat de S.H.B. zijn ongerustheid had uit gesproken over de koperstrek naar Vlaardingen en Rotterdam, temeer, daar de Schiedamse middenstand ziqh\ steeds heeft aangepast aan de eisen» van het publiek voor. wgt betreft, prij zen en kwaliteit. Door de snelle ont wikkeling van Rotterdam en Vlaar dingen heeft de middenstand zich ech ter wat moeilijk kunnen aanpassen. In verhouding De heer Schueler achtte het niet gewenst breedvoerig op dit alles in te gaan, Er kunnen door allerlei oor den belegd waarop zij haar stem kan laten horen. De heer Bastiaanse constateerde, dat ook in deze zaak haastige spoed niet goed is. De minder gunstige gang van zaken bij de Schiedamse mid denstand kan niet in verband wor den gebracht met het structuurplan, zo meende hij. De heer Verhulsdonk waardeerde de suggesties van de voorzitter. De Schiedamse gemeenteraad kent sinds enige tijd weer een rondvraag, zoals die in de dorpsgemeenteraden nog in zwang is. In het raam hier van stelde mevrouw Gerding-Eggink (PSP) de vraag: Weten B. en W. dat er in de Archimedesstraat ver zakkingen zijn ontstaan en rattengan- gen zijn ontdekt?" De voorzitter antwoordde hierop: ,,De Schiedamse straten verzakken vaker als gevolg van de bodemstruc tuur. De Archimedesstraat is in een reconstructieplan opgenomen doch daarvoor moet eerst een lening worden verkregen. Er is èén klacht binnengekomen over verzakkend trot toir vóór een huisdeur. Dat zal wor den verbeterd. Mevrouw Blaauw-Rieu (PSP) vroeg: „Waarom is de kermis op zon dag gesloten?" De voorzitter: Volgens de zondags wet is de kermis tot één uur geslo ten.- Daarna kan ontheffing worden verleend, doch volgens regesl door de raad vast te stellen. Een verzoek tot die ontheffing is door de organi satoren (Schiedamse Gemeenschap) nooit gedaan". De heer Verhulsdonk: „Ik kan uw betoog, versterken. De Schiedamse Gemeenschap heeft in de jongste ver gadering besloten een dergelijk ver zoek niet te doen. Misschien zou men iets meer pachtgeld kunnen ontvan gen maar me'n wil andersdenkenden niet kwetsen". Bromfietser gewond bij aanrijding De 17-jarige bromfietser K. J. S. maakte, komend uit de W. Pastoor straat de bocht naar de Burg. vari Haarenlaan te groot, zodat hij mid den op de rijweg uitkwam. Hierdoor was het voor de 21-jarige bijrijder C. L- die met zijn auto naderde niet meer mogelijk de bromfietser te ont wijken zodat een botsing volgde. De bromfietser brak een been en werd door de GGD naar de Dr. Noletstich- ting vervoerd. Twee auto's te water Een vrachtwagen en een personen auto zijn afgelopen week in het wa ter nabij de Brede KJarktsteeg in Schiedam geraakt. Twee 13-jarige jongetjes speelden in de vrachtauto van de veekoopman H. P., die aan de waterkant geparkeerd stond. Eén van hen trok de handrem los. waar door de wagen in beweging kwam. Achter de vrachtauto stond een per sonenauto. De eigenaar stapte juist in op het moment dat de vrachtwa gen begon te rijden. Hij probeerde nog weg te komen, maar reed mee het water in. Op het laatste moment kon de man uit zijn auto springen. De vrachtwagen kwam ook in het wa ter terecht en beide voertuigen moes ten met -een takelwagen weer op het droge worden gebracht. GESLAAGDEN M.B.A. Voor hét ■praktijkdiploma Moderne Be drijfsadministratie (M.B.A.) vanwege de As sociatie-Verg. v. Leraren slaagden bij de in juli j 1. gehouden examens de heren M. de Borst. J. Th. Bouwens, J. H. Blomsteel, E. Th. de Bree, G. M. Doelman. P. A. J. W. Gunst. F. P. A. Steynen, G. Stroeve en P. L. Torenvliet. Voor het Praktijkdiploma Boekhouden de heren J. G». Drlessen, J. Th. v. Loenen, G. J. Opijnen, W. Putters, H. J. A. M. L. Rost, M. P. W. Stigter. p. B. M. de Veth en H. A. Wiegmann. Alle geslaagden werden opge leid door de Economische Opleidingen van .„Meyers De Pater" te Schiedam. Het moge dan niet zo zjjn als by de spreekwoordelijke naald in de al even spreekwoordelijke hooiberg, doch de Technische Bedrijven van Schiedam staan in de komende maanden voor de moeilijke opgave om onder de 80.000 gaskra nen die zich in de Schiedamse woningen bevinden, er 10.000 op te sporen die van een ander dekplaat,je moeten worden voorzien. Om de bedrijven bij die moeilijke en kostbare bezigheid te helpen, wordt nu in de vorm van een enquê te de medewerking van de burgerij gevraagd. Het is allemaal een akelig ge- volg van het feit, dat de plastic plaatjes die hier en daar op gaskranen ri\n aangebracht wegens Jeknage door metalen plaatjes vervangen moeten worden. De directeur van de Technische Bedrijven, de heer J. van Hartings- veld heeft ons uiteengezet wat de pro lemen voor het bedrijf zijn. Tijdens de overschakeling op aardgas werd op een gegeven moment geadviseerd gebruik te maken van plastic afdek plaatjes bij de kranen. Deze plaatjes gesteld. In 12 gevallen bleek een ge scheurd plaatje aanwezig te zijn. De heer Van Hartingsveld deelde ons mee, dat er een sterke toename in het gasverbruik valt te constate ren, zulks na de invoering van het aardgas. Dit is voornamelijk een gevolg van de toepassing van het waren door het VEG-gasinstituut aardgas als huisverwarming. Ook de goedgekeurd. Doch thans blijkt, dat onder bepaalde omstandigheden scheurtjes in die plaatjes künnen ont staan, hetzij doordat een schroefje te sterk is aangedraaid, zoals qns werd gedemonstreerd, hetzij door corrosie, oververhitting enz. In ieder geval wordt het gewenst geacht die plasticplaatjes door meta-;, len te vervangen. De moeilijkheid is echter, dat deze plaatjes willekeurig zijn gebruikt en dus door heel Schie dam zijn te vinden. Er zijn in Schie dam 25.000 'gasaansluitihgen. doch wel 80.000 kranen en kraantjes. In totaal zijn ongeveer 10.000 daarvan van een plasticplaatje voorzien. Kaart invullen Nu zouden de ambtenaren van de bedrijven wel huis aan huis en kraan voor kraan kunnen gaan controleren, doch om het werk zo .siiqj. en effec* tief mogelijk te doen, wordt de me dewerking van de burgerij, gevraagd. Dezer dagen ontvangt men zodoende een kaartje, waarop kan worden me degedeeld of men ip huis een kraan met bedoeld plaatje heeft. Het is dui delijk te zien, het plaatje zit vlakbij de kraan en heeft geen metalen kleur. Indien de informatie onvoldoende zal zijn zal toch een tijdrovende speur tocht moeten worden ondernemen. Tot begin augustus heeft het be drijf in totaal 16 mededelingen om trent gaslucht in woningen ontvangen en werd dadelijk een onderzoek in- bedrijven gaan steeds meer op gas verbruik over, omdat hier een groter bedrijfszekerheid door is ontstaan. Terlenka, het probleemloze ma teriaal van onze tijd, plooihou- dend, sterk en makkelijk was- baar, is wel de meest ideale stof voor deze rokken. Terlenka rokjes, in slank af- kledend, glad model, geheel gevoerd, een chique rokje, met loopplooi achter, dat U nu en in de komende maanden veel gaat dragen. Moderne Terlenka rokken, in prachtige kleuren, nu voor nog géén elf gulden. Enquête De heer Schueler. Het zou z.i. bijvoorbeeld interessant zijn om door middel van een enquê te na te gaan welke goederen niet in Schiedamse winkels worden ge kocht en waarom niet. Dit zou voor de middenstand wellicht interessante gegevens kunnen opleveren. De bur gemeester meende, dat gedacht moet worden in een tijd van 15 tot 20 jaar alvorens een structuurplan tot ont wikkeling kan komen. „Het college heeft altijd aan de raadsleden meegedeeld, dat er alleen grote lijnen zijn en dat het geheel nog nader moet worden uitgewerkt. Er zijn prettige besprekingen geweest met het R.K.-kerkbestuur over be paalde wenselijkheden waarmee de burgerij een dienst kan worden be wezen. Dergelijke dingen zijn in gro te lijnen ook met het grootbedrijf be sproken. Het college wil ook met het Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad overleg plegen. En men kan alles wel in maanden gaan berekenen, maar er moet ook rekening worden gehopden met vakantievertragingen. De raad kan er zich van overtuigd houden, dat het college zo goed moge lijk inlichtingen wenst te geven", al dus de voorzitter. De zaak wordt dus op 15 septem ber weer aangepakt en de burgemees ter hoopte, dat dan zo spoedig moge lijk het rapport bekend kon worden gemaakt. Er zouden dan aparte avon den o.a..voor de burgerij kunnen wor-. In de maandagavond gehouden vergadering van dfe gemeenteraad die tot dicht worden belast. Hij Verzocht B. en W. bij het middernachtelijk uur heeft geduurd, heeft de heer C. P. M. Lansbergen in deze met 'beleid te werk te gaan. (KVP) bij het voorstel tot vaststellen van het bestemmingsplan „Bijdorp" de belangen bepleit van degenen die door deze maatregel gedupeerd zullen worden. Voor velen zal het om financiële redenen niet mogelijk zijn deze omgeving te .erlaten en spreker verzocht, zo spoedig mogelijk het plan uit te voeren, omdat door niet voldoende bijhouden van dc bedrijven, deze nog meer achteruit zouden gaan. Verder vroeg hij aandacht voor dc overlast van water. Dc voorzitter wees op de noodzaak een bestemmingsplan vast te stellen ten einde ongewenste bebouwingen te voorkomen. Er zijn momenteel geen gelden beschikbaar om meteen al schoon schip in Bijdorp te gaan maken. Spreker kon zich de ongerustheid van de bewoners wel voorstellen en zegde toe, de hinder zo gering mogelijk te doen z(jn. Met Rijkswaterstaat zal contact worden opgenomen in verband met de water overlast. Het voorstel werd goedgekeurd. Naar aanleiding van het jaarver slag 1966 van de A-kring Bescherming Bevolking vraagt de heer Simons (PvdA) naar de procedure die ge volgd wordt, bjj de behandeling van de ingekomen stukken. Het komt hem wenselijk voor, vérslagen zoals bo vengenoemd aan alle leden van de raad te zenden. Voorandere ingeko men stukken zou men kunnen vol staan mét toezending aan enkele frac tieleden. De heer Schueler (KVP) was het met hem eens. Ook hij zou het op prijs stellen indien verslagen minstens naar de fractiesecretarissen zouden worden gezonden. De voorzitter ant woordde, dat het college de raadsle den niet onder een papierlawine wil bedelven. Daar komt nog bij, dat soms maar een enkele exemplaar naar het stadhuis wordt gezonden, zo dat het daar eerst nog vermenigvul digd zou moeten worden. Wat het verslag van de B.B. betreft, er wa ren er drie Ontvangen. Meer exem plaren zouden drie gulden per stuk gaan kosten. Dit alles in aanmerking genomen, had het college het niet noodzakelijk gevonden de raadsleden een exemplaar te doen toekomen. Men wilde een en ander echter nog wel nader bezien. De heer Schueler merkte daarbij op, dat het hem voornamelijk ging om brieven van particulieren. De heer Simons verzocht de voorzitter de beslissing hierover aan de frac ties mee te delen. Dit werd toege zegd. Het verslag werd daarna voor kennisgeving aangenomen. Onttrekking woonruimte In een nota hadden B. en W. mee gedeeld een regeling te hebben ge troffen inzake het onttrekken van woonruimte voor bedrijfsdoeleinden, waarbij bepaalde heffingen plaats hebben. De heer Willemse (KVP) zei „op de valreep", dat hij deze rege ling niet gewenst achtte. De heer Rosman (Prot. Chr.) maakte even eens bezwaren juist omdat reeds ge durende 27 jaar getracht is de wo ningverdeling in handen te houden. Het gevaar bestaat dat met het be talen van een bijdrage de zaak wordt geregeld, zo meende hij. De heer Roede (B-P.) vond dat door deze nota de middenstand weer on billijk zwaar werd belast. De woning nood wordt er niet door verlicht doch degene die zijn zaak wil uitbreiden moet weer gaan betalen" luidde zijn bezwaar. De heer Verhulsdonk constateerde, dat de raad in deze nota voor een voldongen feit werd gesteld. Ook hij had verscheidene bezwaren tegen de regeling. Zo vreesde hij dat met na me het kleinbedrijf door deze maat regel zou worden gedupeerd. „Het is een belemmering var. de 'natuurlijke ontwikkeling van het bedrijf. We zijn met ons doorstromingsfonds sociaal genoeg; dit voorstel zou zelfs Karl Marx te ver gaan", aldus de heer Verhulsdonk. De heer Bastiaanse (PvdA) zei dat zijn fractie de regeling wel sociaal verantwoord achtte. „Beter laat dan nooit", meende hij. Ook hij vreesde wel dat de kleine bedrijven die aan uitbreiding toe zijn zwaarder zouden nu... beduidend goedkoper Als openings-aanbieding van de herfst-collectie in onze Tassen afdeling.... deze bijzonder elegante vleugeitassen, voor betaalbare prijzen. Een chique, en toch vlotte visitetas, uit de series van 26,75, luxueuze tassen, afge werkt met goudkleurige beugel en knip, een moderne tas, die door de prachtige lijnen klassiek aandoet, zoekt U uit voor nog géén vijftien gulden. Wethouder Eijkenaar constateerde dat het aantal aanvragen om woon ruimte te onttrekken voor bedrijven een stijging Vertoont. Hij deelde mee, dat ook Rotterdam een dergelijke re geling gaat invoeren. De wethouder wees erop, dat sómmige" bedrijven duur moeten gaan bouwen in het in dustriegebied, terwijl andere grijpen naar de woonruimten en dus goedko per uit. zijn. In ieder géval zou het college nota nemen van hetgeen was opgemerkt. De heer Rosmafi diende vervolgens een motie in. mede namens de heren Verhulsdonk, Willemse en Roede, waarin hij het collége verzocht de re geling niet uit te voeren. De motie werd na enige discussie met 19 te gen 18 stemmen verworpen. In onze Rokkenafdeling kiest Uw rokje uit, In modieuze kleu ren als zwart, groen, grijs, marine en camel, maten 38 t/m 50 j voor f f schrift, but Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze modieuze vleugeitassen, in de kleuren zwart, beige, marine blauw en zwart lak, telof schrift. AFSCHEID BIJ ONDËRWIJSz De heer S. Kuiper, hoofd van dB Prinses Marijkeschool zal, in verban? met zijn pensionering woensdagavond. 30 augustus tijdens een receptie irif gebouw Irene afscheid nemen. De heer Kuiper is o.a. voor de Prot. Chr. groep lid van de gemeenteraad van Schiedam. Nét voor het winter - en dus handwerk- en borduurseizoen deze bijzondere aanbieding naai- of borduurmanden en houten naaikistjes, in diverse uitvoeringen. Een interessante vóórseizoens- prijs, want U betaalt nu voor deze leuke manden of kistjes, nog géén vijf gulden. Gezellige manden, bekleed met diverse stoffen en naaidozen met ruime en handige vak indeling, zoekt U uit In onze ruim gesorteerde handwerk- afdellng. De heer Lansbergen: Op de bres voor Bijdorpers Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze naai-of borduurmanden en naaikistjes door elkaar voor één prijs voor Ml. of jchrift De heer Rosman: Na 27 jaar woningy er deling voor 3 september zijn 2 bijzondere prijzen van beschikbaar, voor het juist voorspellen van de gewonnen thuiswedstrijden ZIE STROOIBILJETTEN

De Havenloods | 1967 | | pagina 7