3? De avonturen van Birre Beer Waarom in verkeer geen totaal alcohol-verbod? Ondanks regen vlotte start van parktoernooi Van Vliet Eén op de tien automobilisten niet nuchter... tdt De Havenloods WASAUTOMAAT WOORDEN DE HAVENLOODS DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1967 S'dam 1 ONDERZOEKINGEN in Amerika, Canada en Tsjecho-Slowakije heb ben aangetoond dat 1 op de 10 automobilisten in niet nuchtere toestand deelneemt aan het wegverkeer. Hoewel er voor Nederland hierover geen cijfers be schikbaar zijn, kan met een gerust hart worden aan genomen dat genoemd percentage ook wel op ons land van toepassing is- Onderzoeken in het buitenland wezen uit dat alcohol gebruik kan worden geconstateerd bij ten minste 12 procent van alle ongevallen en bij 40 tot 70 procent van de ongevallen, die ziekenhuisopname of dood tengevolge hebben. Voor Nederland zijn geen gelijkwaardige cij fers te geven. Op grond echter van gerechtelijke ge gevens komen we hier op een percentage van 1 tot 2 procent naar het totaal aantal onherroepelijke ver oordelingen voor alcoholgebruik in het verkeer. In de Verenigde Staten is statistisch aangetoond dat de kans op ongeluk ken groter is bij een bloedalcoholge- halte van 0,8 promille. Er zijn geen redenen om aan te nemen dal deze grens voor Nederland niet zou gelden. Het uit het verkeer weren van auto mobilisten die een bloedalcohoigehalte hebben dat hoger is dan 0,8 promille zou volgens buitenlandse onderzoekin gen resulteren in tenminste 6 procent minder ongevallen en tenminste 12 procent minder ongevallen met dode lijke afloop. Voor Nederland zou dit kunnen betekenen: tenminste 15.000 ongevallen per jaar mihder, waarbij inbegrepen tenminste 300 ongevallen met dodelijke afloop. Volgens alweer buitenlandse onder zoekingen zou het weren van alcoho listen uit het verkeer resulteren in de helft minder ongelukken waarbij spra ke is van alcoholgebruik. Uit de Nederlandse gerechtelijke statistiek blijkt, dat bij 30 procent van de bestuurders die betrokken waren bij alcoholongevallen, sprake is van recidivisme (herhaling). Het is aan nemelijk dat dit percentage nog een onderschatting van de werkelijkheid is. Verondersteld mag worden, dat met uit het verkeer weren van alco holisten het aantal alcoholongevallen drastisch zal worden verminderd. Doeltreffende maatregelen ter ver mindering van het aantal alcoholonge vallen zouden niet alleen het totaal aantal gevallen doen afnemen, maar vooral ook de ernst van de ongevallen doen verminderen. Er is onvoldoende bekend over het gebruik van alcohol door fietsers, «bromfietsers en voetgangers en het gevaar daarvan in het verkeer. Geheel alcohol-vrij verkeer blijft een illusie. Er zal daarom gestreefd moeten worden naar het aanpassen van technische omstandigheden in het verkeer: hét wegnemen van obstakels langs de weg, maar ook preventieve maatregelen, zoals het aanleggen van uBt ons tuincentrum Een speciale aanbieding van ons Tuincentrum voor onze planten- minnende klanten... die de waarde kennen van winterharde heesters, die jarenlang kunnen blijven staan... en steeds mooier worden. Vuurdoorn (Pynantht Ortnge Glow) een klimmer die 's zomers bloeit en in de herfst en winter Uw gevel in gloed zet met uit bundige oranje bessen 2.40 (schimmel en rotvrij) Groenblijvende Konifeer (Chsmaecypiris) de prachtige decoratieve koni feer die zomer en winter zorgt voor prachtig groen in de tuin, zeer geschikt als enkele plant of als haag, zuilvormige variëteit van 2.25 Hertshooi (Hypericum alycinum) laagblijvende en tevens winter groene sierheester, grote goud gele bloemen in juni tot septem ber. Worden ongeveer 20 cm hoog en kunnen teruggesnoeid worden, van 1.98 Vrijdag en zaterdag verkopen wij in ons tuincentrum, tweede verdieping,, deze bijzondere soorten vaste planten, door el kaar voor één prijs, per stuk in onze westerse drank geschonken f openbare verlichting en het treffen van algemene verbeteringen van de wegsituatie. Bovenstaande werd ontleend aan het rapport „Alcohol en verkeersveilig heid", dat onlangs werd uitgegeven door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. 0.8 PROMILLE ]AE EERSTE MAATREGEL, die zeer waarschijnlijk zal worden genomen naar aanleiding van deze studie is de wettelijke vaststelling van het maxi male promillage alcohol dat een auto mobilist in zijn bloed mag hebben. Voor Nederland fzal dit dus waar schijnlijk 0,8 pro mille worden. Een verbetering met de huidige si tuatie zal dan op treden. Tot nu toe be paalt een agent of de bestuurder „in kennelijke staat" verkeert. Zo ja, volgens de agent, dan wordt hij meegenomen naar het politiebureau waar met goedvinden van de auto mobilist een bloedproef kan worden afgenomen. In de rechtspraktijk komt het er meestal op neer dat dan een alcohol-promilage van 1 tot 1,5 wordt gevonden. In Oostenrijk, België en Engeland is men thans strafbaar bij 0,8 pro mille. In IJsland, Noorwegen, Zweden Joego-Slavië bij 0.5 promille. Alleen Tsjecho-Slowakije kent een algeheel alcoholverbod bij snelverkeer. Joego-Slavië, Noorwegen en Zwitser land passen het algehele verbod alleen toe op beroepschauffeurs. Men kan zich, gezien het toenemend aantal ongevallen, ook in ernst afvra gen waarom ook Nederland niet direct overgaat op een algeheel verbod. Daar zijn twee goede redenen voor. Ten eerste is het bijzonder moeilijk vast te stellen welk promillage alcohol een automobilist in zijn bloed heeft. In Nederland is eigenlijk alleen de bloedproef een afdoende controle. Hiertegen worden echter allerlei me- disch-etische en juridisch-etische be zwaren ingebracht. Ten tweede wordt maar een klein deel van de alcoholgebruikende auto mobilisten aangehouden. En dat dan nog meestal als er een ongeluk heeft plaatsgevonden. Natuurlijk zal een algeheel verbod niet leiden tot geheel alcohol-vrij ver keer. De gemeenschap zal echter min der geneigd zijn het gevaar van alco holgebruik in het verkeer te onder schatten, zoals nu in brede kring ge beurt. OVERAL DRANK WEER EEN ANDER ASPECT van het probleem verkeer en alcohol schuilt in het gebruik van alcohol, zo als dat verweven is geraakt in ons cul tuurpatroon. Bij alle mogelijke gele genheden wordt in onze westerse samenleving sterke drank geschonken Of het' nu gaat om het leggen van de laatste lei op het dak van de Rotterdamse Laurenskerk, het te water laten van een schip of een officiële ont vangst ten stad- huize. Voor zover ons bekend wordt alleen geen alcohol geschonken bij het openen van een consultatiebureau voor alcoholisme. Het gebruik van alcohol wordt ons via de reclame in steeds sterkere mate opgedrongen. Een conclusie in een rapport over het drankverbruik in Nederland beveelde „een agressievere reclame, vooral onder de jeugd" aan. Het lijkt niet onlogisch te conclude ren dat juist deze reclame bijdraagt tot een onveiliger verkeer. Het is dan ook de vraag in hoeverre de moge lijkheden die het rapport noemt om tot een normering van de verkeers- deelneming te komen, in overeen stemming zijn met het door de over heid toelaten van ongelimiteerde re clame voor het gebruik van alcohol. De genoemde mogelijkheden zijn: alcoholisten bij voorbaat van deelneming aan het verkeer uitsluiten; het uit het verkeer weren van personen die bij herhaling be trokken waren bij alcoholonge vallen en -delicten. Het komt ons voor dat men zowel het een als het ander moet doen, wil men moreel met meer gezag tegen deze wetsovertreders kunnen optreden. Gewezen kan nog worden op pogin gen te komen tot een tegengif, dat de alcohol sneller uit het bloed doet ver- dwijnen. Tot nog toe hebben deze pogingen in Amerika en Duitsland weinig of geen resultaat gehad. Het lijkt een pragmatische aanpak van de zaak. Het zou tevens de zoveelste pil worden, waarop onze maatschappij wordt getraeteerd. Birre Beer liep in een sneeuwstorm door het bos omdat hij een flinke beer wilde zijn. Maar hoe meer hij liep, hoe kouder hij werd en op den duur kreeg hij ijsvoeten, ijsoren en een ijsneus. Bovendien raakte hij verdwaald want alles was wit om hem heen. „Wat moet ik nu doen?" dacht hij. „Mijn vader Bruintje zei altijd dat ik flink en geen papbeer moest zijn maar ik geloof dat een beer die het koud heeft vanzelf een papbeer wordt. Was ik maar weer in mijn warme holhoningdrabbels etenmmm". Juist toen hij zich wilde omkeren, zag hij een oud, scheef huisje staan. Door een raam scheen licht naar buiten. „Daar ga ik naar toe!" dacht Birre. „Misschien is het er wel lekker warm en misschien woont er een aardig iemand die honingflappen voor mij heeft Toen hij naderbij kwam, zag hij dat de deur open stond. Dat was vreemd, want wie laat er nu als het koud is en de sneeuw naar binnen waait een deur open staan! „Toch zal ik maar naar binnen gaan," dacht Birre. Birre kwam in een donkere gang terecht. Het was daar heel stil en het rook er naar schimmel en vochtig hout. Hij deed voorzichtig een stapje en nog een stapje en toen hoorde hij ineens een geritsel. Meteen daarna riep een piepstem: „Ga weg! 't Is hier niet pluis! Weg! Birre stond stil en dacht na. „Wat is pluis?" vroeg hij toen. „Ik zoek niet naar pluis," zei-hij. „Ik zoek naar warmte en naar honingflappenja vooral honing flappen binnen en zag daar het lichtje. Het was een flikkerende kaars, die op de schoorsteen stond. „Waar ben je?" riep hij, want hij wist zeker dat er iemand moest zijn hoewel hij niemand zag. „Gelukkig ben je geen mens, anders had ik je allang opgegeten!" zei een piepstem nu vlakbij. „Wat raar" zei Birre. „Wie eet er nu mens? Mens is toch geen honingflap? Waar ben je toch? Besta je wel? Ik zie niemand!" „Niemand is soms iemand en iemand kan ook wel eens niemand zijn!" zei de piepstem. „Dat wist je zeker nog niet?" (Wordt vervolgd) Stichting Instuif hield opiniepeiling De Stichting Instuif voor r.k. jon geren te Schiedam heeft een opinie peiling gehouden om na te gaan wel ke bands in het komende seizoen ge vraagd zullen worden. Naast een aan tal bekende,, komen er ook nieuwe bands. Zondag 10 sept, is er „hippies feest" en zondag 17 sept. treedt op „The drifting five". Het bestuur van de Stichting is thans als volgt samengesteld: Henk Olsthoorn, voorzitter. Mary Willem- se, penningmeesteresse, Elly Schol ten en Tonny de Veth voor leden-ad ministratie. Pierre de Veth, Hans Wijzenbroek en Jan Eikenbroek. Geestelijk adviseur is pater Ribbe- rink. De heer S. Kuiper, hoofd van de Prinses Marijkeschool heeft na ruim veertig jaren werkzaam te zijn ge weest bij het onderwijs, afscheid ge nomen. De heer Kuiper, die lid is van de Schiedamse gemeenteraad voor de prot. chr. fractie kwam in 1954 naar Schiedam. geeft opening van zaken In september 1917 vestigde de heer J. A. C. Bosman zich te Rijswijk, Herenstraat 35, van beroep behanger en st9ffeerder. Dit was de grondslag voor 'de huidige vestigingen van de fa. Bosman. De fa. Bosman viert dit jaar het 50-jarig bestaan. De woning textielwinkel in 1938 na 28 verbou wingen uitgegroeid tot een flink be drijf bleek steeds weer' te klein. In 1938 werd de huidige meubelzaak aangekochte en in gebruik genomen. In 1964 werden op de Strickledeweg 105-107 en op de Hoogstraat 158 de Schiedamse vestigingen opgericht. Dit middelgrote bedrijf voor comple te woninginrichting heeft 30 werkne mers die dagelijks klaar staan om de klanten te adviseren bij het inrichten van de woning. De toetreding tot de Intermeubel verkoopgroep betekende deelneming aan de gezamenlijke inkoop- en re clameactiviteiten van een groep van grote woninginrichters, onder volle dig eigen initiatief. In de gemeentelijke bibliotheek van Schiedam aan de Lange Haven is ter gelegenheid van de doop van prins Willem-Alexander een expositie inge richt van boeken, die betrekking heb ben op doopplechtigheden. Hierbij is een verzameling van boeken bijeen gebracht o.a. over de wordingsge- schiedenis van de Hollandse doop- en familienamen, o nu... beduidend goedkoper Tienduizenden autobezitters kennen reeds het genot en de waarde van plaidhoezen voor ■hun wagen... ze staan niet alleen gezellig en comfortabel, maar ze besparen in'belangrijke mate Uw eigen kleding en de auto bekleding! Maar nu, met de wisseling van het seizoen liggen er In onze magazijnen nog 500 van deze plaidhoezen, normale prijs 6.98 'En die gaan wij nu verkopen tot de laatste toe, voor een onge kend lage prijs, voor nog géén vier gulden. (Vrijgemaakt) Westvest uur ds. C. Vonk; Kerkgemeenschap t verbreiding van de Geref .Leer, Lange en 17 uur d Gemeente, La Th. Kruyne stede; Oud-Katholieke Parochie, Dam 10 uur H. Mis; Hersteld Apostolisch Genootschap, Stadhouderslaan 9.30 en 16 uur, dienst; Mis sion to the Seamen: No service at the mo ment; Leger des Heils, Lange Haven 27. Samenkomsten 10 en 18.30 uur. Leiding Ma joor en mevr. Van Gestel-Verrijk; Gemeen te van Jehova's Getuigen, Tuinlaan 50, 18 uur Openbare toespraak; 19.30 uur Wacht torenstudie; Baptisten Gemeente, gebouw Irene, 19 uur, dienst; Ned. Herv. (Gerei.) Evangelisatie, gebouw Irene, Nieuwe Haven. 10 uur ds. D. v. d. Berg uit Huizen, Op- standingskerk 19 uur ds. V. D. Berg. Hervormde Gemeente: Grote Kerk, 10.00 uur ds. E. H. Kalkman, 18.50 uur samen- zins. 19.00 uur Jeugddienst ds. J. E. van .K M. Vogel; Ger. Kerk; Imma- c 9.30 uur ds. E. J. Duursema, 4.30 uur ds. A. J. Aaitink; Maranathakerk 9.30 uur ds. A. J. Aaitink, 19.00 uur ds. E. J. Duursema; Andreaskapel (West) 19.00 uur ds. A. J. Aaitink; Ger. Kerk (vrijgemaakt); Kerkgebouw Ned. Prot. Bond, Constant!ju Huygensstraat 1, 8.30 uur en 17.00 uur ds. H. van Tongeren. GEREF. KERK, Oosterkerk, Rotterdamse- dijk 289: 10 uur ds. Y. Strienstra uit Zuid- land, 5 uur ds. J. C. van Veen. Kethel „De Ark", Zwaluwlaan 103: 9.30 uur ds. J. M. Nammensma, 5 uur ds. G. Opper- dijk uit Delft. Magnalla Del Kerk, Albardastraat 65: 10 u. ds. Van Veen, 5 uur geen dienst, 7.30 uur jeugddienst ds. P. R. Everaars. „De Goede Haven" Westfrankelandsedijk 1 10 uur ds. Everaars, 5 uur ds. Strienstra. Julianakerk, Burg. Knappertlaan 29; 10 uur ds. Oppendijk, 5 uur ds. Nammensma. CHR. GEREF. KERK. Warande: 10 en 4 u. de heer H. Wubs. Getuigenis en eenheid: Zondagmorgen 10 september 10 uur v.m. dienst. Spreker: G. v. d. Kruyt, Theologisch Candidast. Wijkcen trum Dr. Wibautplein 129, Schiedam. Zaterdag 2 september j.l. is het jaarlijkse lawn-tennis parktoernooi Van Vliet begonnen. Tot zaterdag 16 september wordt er gespeeld voor de diverse titels in de B- en C-klasse. De ruim 130 deelnemers spelen in to taal meer dan 200 partijen, voor de titels in de sterkste klas zijn Els Meyer-Zwanenburg en Erik van Woerkom favoriet. Ondanks dat de regen spelbreker was, zijn er dit weekeinde ruim 80 partijen gespeeld. De wedstrijdleiding de heren G. Oit- hof en F. de Vos-Burchart hoopt op zaterdag 16 september de finales te kunnen spelen. De finale heren-enkel b wordt zon dag 10 september circa 15.00 uur ge speeld, dit zal hoogstwaarschijnlijk gaan tussen Erik van Woerkom en Huug Wittopkoning. Alle geplaatste spelers (sters) hebben de eerste ron den gewonnen, in de dames B-klasse heeft Mieke Frfderich van Gre Olthof en Ina v.d. Rest van Nora Vis Mens gewonnen. In het heren-enkelspel B-klasse heb ben Erik van Woerkom, Wim de Rui- Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon Invullen en opplakken op briefkaart of in ge sloten enveloppe zenden aan: Consumenten voorlichtings-bureau (C.VA) Postbus 207 Dordrecht. adres plaats (blokletters s.v.p.) ter en Harry Meier zich in de halve finale gespeeld. Door een overwinning op het dubbel Ed van Herwaarden- Henk van Waveren hebben Huug Wit topkoning en J. de Jong Sr. zich in de halve finale geplaatst. Zij wonnen met 9-7, 6-2. In de gemengddubbel -B hebben alle geplaatste dubbels zich in de kwartfinale gespeeld. In het da- mesdubbel-B hebben de halve finale bereikt de dubbels: Meyer-Oprel, Spit- hoven-v.d. Rest en Sneep-Datema. In de C-klasse heeft in het dames enkelspel Mary v.d. Heuvel zich in de halve finale gespeeld door een overwinning op mevr. E. van Ravens (5-7, 6-1, 7-5). In het heren-enkelspel C-klasse hebben de twee T.S.F.-junio- ren Hans Tunderman en Rene Koppe het niet kunnen bolwerken. Zij verlo ren van resp. A. Krul (7-5, 6-3) en G. van Vuuren (6-2, 6-1). In het gemengddubbel-C hebben de dubbels mej. N. v.d. Vaart-D. Simons en mevr. A. de Ruiter-H. Meyer de kwartfinales bereikt. In het heren dubbelspel C-klasse heeft laap Oprei dank zij het goede spel van zijn part ner Huug Wittopkoning de kwart fina le bereikt door een overwinning op de heren Elswijk en Oyen (10-8 6-3). De als nummer 1 geplaatste Hans de Ruiter heeft in het heren enkelspel bij de veteranen zijn kandidatuur ge steld door een overwinning op J. Oyen, 6-1, 6-1. In het herendubbel spel bij de veteranen zijn de kwart finales bereikt, in het gemengddubbel van de veteranen heeft mevr. E. de Vos en Hans de Ruiter de halve fi nale bereikt door het dubbel mevr. Poll en de heer De Wit met 6-2, 6-1 uit te schakelen. Iedere avond en het komend week einde staat het park Van Vliet in het teken van het parktoernooi. Op de weekeinden 30 september-1 oktober en 7-8 oktober wordt door de tennisvereniging TSF het vermaarde familietoernooi gespeeld. De inschrijf- kaarten zijn verkrijgbaar op het park Van Vliet Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze auto-plaid-hoezen, een gemak en comfort voor U gezellig' dessin en kleuren, voor Géén Ui. of schrift, best. Schiedam kreeg er in juli 44 inwoners bij Het aantal inwoners van Schiedam is gedurende de maand juli met 44 toegenomen en bestond op 1 aug. uit 41.173 mannen en 41.507 vrouwen, in totaal 82.680 personen. Er werden 116 personen levend geboren, 250 personen vestigden zich, 263 vertrok ken en 59 overleden. Er werden in die maand 57 huwelijken voltrokken en er hadden zes echtscheidingen plaats. Van het aantal gehuwden, konden er 20 een eigen woning be trekken, 12 vestigden zich buiten Schiedam. FABRIKANT OVERTREKT NU uw BANKSTEL voor bijzonder lage prijs! Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25 31 11, Botterdam b.g.g. tel. 28 34 63 Het „Geen woorden, maar daden" heeft weer dapper geklonken in de kuip. Als ik m'n krant mag geloven heeft „Steef" uit Schiedam de zui derlingen met zijn orgel deze woor den met een ouderwets enthousias me laten zingen. Geen wonder bij zo'n wedstrijd. Toch bleef ik er even over nadenken. Geen woorden maar daden! Een meesterlijke vondst voor bet voet- balvqjd. Waar „gepraat" wordt op het domein van koning Voetbal is er iets niet in orde. Niet kletsen maar trappen en liefst in de goede richting en precies afgemeten. Van trappen naar de Trappisten is op de klank af maar een kleine sprong. Merkwaardig, dat soort monniken houdt ook niet van woor den. De stichter van hun orde, de heilige Benedictus heeft hun in 1098 het advies meegegeven „zij die veel praten kunnen de zonde niet vermijden". Ook zoiets als, met woorden gaat het verkeerd. Toch is er natuurlijk wel verschil. Niet alleen dat ze bij Feijenoord voetballen en in de Trappistenkloos ters wat anders doen (leven In de brouwerij, zegt Fons Jansen), maar het verschil ligt dieper. „Geen woorden maar daden", kan gemakkelijk ontaarden in een soort minachting voor het woord. Daar lijden we met elkaar toch al aan. Er zijn mensen die iedere „prater" op de televisie onmiddelliik de nek omdraaien, om zo te zeggen dan. Een heleboel mensen moeten tegen woordig niet zoveel van woorden hebben. Ze kijken liever, ze doen liever. Dat gaat gemakkelijker. Woorden vragen geduld. Een boek lezen kost meer moeite dan een verhaal op de film gaan zien. Woor den vragen inspanning. En dat heb ben we er niet meer voor ove*. Het woord staat niet hoog geno teerd. En hoe zit dat dan bij de Trappis ten? Die gaan van een heel ander standpunt uit. Woorden ziin gevaar lijk. Alles wat je zegt moet je kun nen verantwoorden. In de bijbel spreekt de apostel Jacobus ook over de „zonde van de tong" en oudere lezers hebben vroeger mis schien wel eens in de kerk gezon gen „houdt dan uw tong in toom". Je schijnt met woorden nog al ver keerd te kunnen gaan. De Trappis ten willen de woorden zuiver hon den. Woorden zijn belangrijk, daar om niet te veel praten. Een oude denker uit de Bijbel zegt ergens: God is in de hemel en gij zijt op de aarde, daarom laat uw woorden weinige zijn. Ik dacht dat dit allemaal dingen waren waar wij eens over moeten nadenken. Waarom kom ik niet meer aan een boek toe? Waarom breng ik die in spanning niet meer op om b.v. een dichter eens te volgen in de gedach ten die hij zorgvuldig onder woor den heeft gebracht? Of een andere vraag: praat ik niet te veel? Kan ik het allemaal wel waarmaken wat ik soms zo gemakkelijk eruit gooi? Ik ben verontwaardigd over van alles en nog wat in de wereld, maar ben ik zelf brandschoon? Kunnen ze mijn eigen leven naast mijn woorden leggen en dan afme ten hoe het met mij staat? Ais ik daaraan denk, ben ik weer bij Steef: geen woorden maar daden! Waar zo'n topper als Feijenoord— Ajax al niet goed voor Is. MEDEMENS A Ter gelegenheid van de jaarlijkse oogst feesten te Naaldwijk werd een grootscheepse lichtstoet georganiseerd waaraan ook enige verenigingen uit Maasdijk deelnamen. En niet zonder succes; de VCJC wist ln de groep ver enigingen de tweede en de geref jeugdvereni ging de derde prijs te behalen.

De Havenloods | 1967 | | pagina 2