Is God een verzoeker? DE HAVENLOODS Femina van 'n „koop"-beurs naar voorlichtende beurs Deze week in de bioscopen DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 S'dam IS voor ritsen moet u bij ter meulen zijn Gaat niet Veel van Uw enthou siasme over de eigengemaakte nieuwe "creatie" verloren, als U winkél-in, winkel-uit, moet lopen om een bijpassende rits sluiting te vinden? Vanaf morgen wordt dit anders, want U vindt in onze Fournitu ren afdeling het volledige Optilon treksluiting assor timent, in liefst 1080 toepas singen. U kunt kiezen uit: OPTI-normaal, voor jumpers, blouses, japonnen, in 60 kleuren. OPTI-EXTRA, voor rokken, en pantalons, in 12 kleuren. OPTI-deelbare ritsen voor O PTI-Ringritsen. Een volledig assortiment in koperen ritsen met de grote ring, in de nieuw ste modetinten. optilon uw all-rits verzekering Fournituren (Klein-vsk) dere Optilon Stand, waar U het volledige sortiment hoogwaar dige kwaliteits treksluitingen aantreft. Optilon, de juiste Uw kledingstukken of schrift, best. Tiertig drumbands uit verschillende plaatsen van ons land hebben zater dag deelgenomen aan het jaarlijkse nationale concours dat onder auspiciën van de sectie Muziek van de Schiedamse Gemeenschap wordt gehouden. In en rondom de Tuinlaan hebben gedurende de gehele dag de bands zich doen horen terwijl op het Eendrgchtsplein de jury zetelde. Deze bestond uit de heren J. v. d. Biezen uit Den Bosch, A. Boer uit Apeldoorn, H. J. Breuseker uit Rotterdam en P. v. d. Zalm uit Amersfoort Om vier uur werd het concours onderbroken.voor een défilé in de Lange Nieuwstraat, waar op het podium hadden plaatsgenomen o.a. burgemees ter H. Roelfsema en de wethouders mevrouw T. de Graaff en M Eijke- naar voorts de commissaris van politie, de heer C. van der Haagen en oud-burgemeester mr. Peek. Mede dank zij de gunstige weersomstandigheden was er grote belang stelling van de zijde van het publiek, hoewel in de ochtenduren een enkele zware regenbui er oorzaak van was, dat menige band de vlucht moest nemen. Met korte tussenpozen defileerden de diverse bands waarbij sommige voor een uitnemende show zorgden. VERKOOP JOODSE NIEUWJAARSKAARTEN VOOR JEUGD-ALIYAH (prol.) ooo COLOSSEUM: prinses, lt j. Dokter ZJivago, 14 j. J- OO k GRAND: De circusheid, «.1. <>00 HARMONIE: De naakte prooi, 1» do. t.m. zo. pp Boeing-Boeing, 14 .j ma. t.m. no. OOO LUMIERE: De prooi, II j. (prei.) O k LUX OR: weg van elkaar, 14. J. 00< METRO: Hawaï, 14 j. OO Doodstrijd der Desperado's k 't VENSTER: Georgie girl, II J. OOO O OOO - zeer goed OOO - goed OO middelmatig O - beneden de maat k première ONROERENDE GOEDEREN Aangeboden bungalowtenten v.a. bagage aanhangwagens en caravans. Altijd goedkoper e altijd beter. Ron Moeling, Zwaanshals 343-345, t" moderne e woonlaag zelfbewoning, gunsti ge ligging in R"dam-Zuld, di- -eet te aanvaarden, richtprijs 32.500 k.k. K, Th. Weers, WilIebrordusple4n 7a, R'dam- Noord, tel. 245090 (na 6 uur). Te koop gevraagd vrijstaand woonhuis met enkele schuren in R'dam ot omgeving. Aanbie dingen A. A. Roellng, Zestien, hovensekaide 141, tel. 010-281460. r gemakkelijke bet.voorwaarden. Bezoek vrijblijvend o: straat 44, Rotterdam. Telefoon 12.62.23. i. Kampeercentrum, Hoog- Kampeeiders Attentie! Koopt nu voor volgend jaar, dat scheelt u tientallen guldens. Wij hebben nog enkele fraaie bungalows en dubbeldaks tenten van de beste fabrieken. Goedkoper Dan Ooit! Ook slaapzakken en nog vele andere kampeerartikelen tegen speciale Huifkar-prijzen. Met epn weinig handgeld bewaren wij uw tent voor u Campingsport „De Huifkar", Huib van Mastrigt, Kralingse Piaslaan 87, IJsclubterrein, Rotterdam, telefoon 010-12.71.32— 12.44.78. Geopend werkdagen van 9 uur tot donker, 's maandags gesloten; zondags van 2—5 uur. Koffie verkrijgbaar. Sprang-Capelle. Bungailow met 6.15 m2 grond, bouwjaar 1965, gelegen in rustige omgeving Schrevelstraat. Indeling: hal, -, Slaapkamer, keu- :i, douche, bijkeuken; slaapkamers. Tel. 04168-799. Tijdelijk laag in prijs. Nu bestellen be tekent tientallen guldens ver dienen! Tenten geheel ver vaardigd van KS 202 tentdoek. Vraagt lnl. Wibo- tentenatelier, Lekdijk 27, Krimpen a.d. IJs- sel, t 01895-2417. Nu voordeligst kopen! Tenten, laatste restanten 1967. Baga gewagens 475) slecljts 358. Caravan 700 A 800 korting. Grootste speciaalzaak Gebrs. Van Esveld, Pasealweg 115. Zoekt u een caravan? Kom d'am naar Holtandia. Wij hebben doorlopend in voorraad, alle typen Rlnel-caravans vain een 2-persoons langslaper van 3 mtr. tot en met een compleet ingericht 6 pers. weekendhuis *1 mtr. onze showwagens nu ook weg, profiteer hiervan, tevens enige door in- verkregen occasions. Ca ravanning Hollandla, afslag Overschie - Rijksweg nabij Mere edesflat te ------- Tel.: 02159-11586. Mercedes (evt. met aanhang wagen) of volkswagênbus met chauffeur te huur. Tel. «1892-2668. Wooning. Sta- en tourcaravans nieuwe modellen 1968, Kip, Cavalier, Belmont e.a. Laagste intro ductieprijzen, Gebr. v. Es- Te koop te Berkel-Rodenrijs Noordeindseweg 81, een groot herenhuis op 1100 m2 grond, termeer, achterzijde ruime itweg, leeg te a.J !l. 01790-3320 Of 31 Hoogvliet (Nieuw Engeland) senwoning mot-o.a. badkamer met ligbad, tuin op het zuid- westetor 'zeer billijke prijs f 33.000 k.k. bemiddeling door makelaarskantoor A. v.d. Hoek, Jacoba van Belerenlaan 1, Oostvoorne, tel. 01885-2721. rijselaan 60. tel. 240729. Bent u Wilt u volgend Jaar ru__. kamperen? Wij kopen n t. Bel o 249439 en wij k naar Sllvolde !n de :kl Rustig gelegen uitgangspunt voor mooie tochten. Prima en billijke ho. tels. Inl. WV, Ds. Boersma- straat 27. Sllvolde. Tel. 08350. 3582. Adverteer ook in In ,,De Bijenkorf" zullen in de tweede helft van september, de tra ditionele joodse nieuwjaarskaarten verkocht worden. Deze verkoop is in de eerste plaats bedoeld voor diegenen die hun vrienden hier of in Israël met het Joodse Nieuwjaar geluk wil len wensen. Daarnaast wordt deze actie ook gevoerd voor de „Jeugd- Aliyah", waarvoor de baten bestemd zijn. De ,,Jeugd-Aliyah"-hetgeen jeugd- immigratie betekent is het alge meen instituut ten bate van het Is raëlische. kind.^ Zij werd opgericht in de jaren vóór *de Tweede Wereldoor log met het doel kinderen die, zonder de begeleiding van hun ouders, nog uit Europa gered konden worden, in Palestina te huisvesten en op te voe den. Daarvoor werden jeugddorpen, en internaten over het gehele land opgericht. In de laatste jaren heeft de jeugd Aliyah zich voornamelijk toegelegd op het werk onder de kinderen van de arme immigranten teneinde er zorg voor te dragen dat zij, evenals hun meer fortuinlijke leeftijdgenoten, door goede opvoeding en scholing tot volwaardige mensen kunnen opgroei- Voor een gedeelte wordt de Jeugd Aliyah gefinancierd door algemene joodse instellingen als de „Jewish Agency", voor een evengroot"gedeel te echter worden de kosten bestreden Uit bijdragen die speciale comités in Europa en Amerika hiervoor bijeen brengen. In Nederland doet dat de Stichting van Vrienden van de Jeugd Aliyah, die ook bovengenoemde kaartverkoop in „De Bijenkorf" orga niseert. FRED BRAVENBOER OP BEZOEK BIJ NEPTUNUS De oud-doelman van Neptunus en Hermes D.V.S. Fred Bravenboer is donderdag uit de V.S. in Nederland teruggekeerd voor een vakantie van een half jaar. Bravenboer ging aan het begin van dit jaar naar de nieu we Amerikaanse voetbalvereniging Pittsburg Phantoms. Veel plezier aan voetbal heeft Fred niet gehad. Slechts twee wedstrijden heeft hij in het doel van de Phantoms gestaan. Een bles sure aan zijn elleboog noopte hem de verdere wedstrijden vanaf de zijlijn te bekijken. „Toch had ik het niet graag willen missen, het is een geweldige erva ring en ik heb veel geld verdiend. Het volgend jaar gaan wij weer te rug, het contract is reeds getekend", vertelde Fred zondagmiddag tijdens de wedstrijd de Musschen-Neptunus. Natuurlijk kon hij het niet nalaten weer eens zijn oudé vereniging op te zoeken. Van 29 september tot en met 10 oktober wordt in het Ahoy'-gebouw te Rotterdam de twintigste Femina gehouden. In afwijking van alle voor gaande jaren zal deze consumentenbeurs ook op zondag geopend zijn en wel van twaalf tot achttien uur. Tijdens de Femina zullen wegens ruimtegebrek in Palace drie forums worden gehouden, namelijk op 3 oktober met als onderwerp „Elektrische apparaten in de huishou ding", op 5 oktober over het onderwerp „De plaats van het kind in het gezin," en op 10 oktober over „Wat denkt u van voorlichting Op deze drie forumdagen zullen deskundigen trachten de vragen te beant woorden. De twintigste Femina zal worden geopend door mevrouw D. E. C. de Block-van Lede, de echtgenote van de minister van Economische Zaken. Verheugend voor de organisatoren is, dat de firma De Klerk haar expositie „Wonen", die zij tot.dusverre in het Jaarbeursgebouw te Utrecht hield, bij de Femina heeft ondergebracht. Daartoe heeft deze firma 800 vierkan te meter ter beschikking gekregen. Uiteraard zullen weer vele nieuwig heden op huishoudelijk gebied wor den vertoond. De Femina is echter gedurende de afgelopen twintig jaar gegroeid van een „koop"-beurs naar een voorlichtende beurs. Daarom zal het aantal voorlichtende stands ook dit jaar weer groot zijn. Nieuw daar bij zijn de stands van het Voorlich tingscentrum Echte Warme Bakkers, die op de Femina niet alleen hun pro- dukten zullen tonen, maar die ook brood zullen bakken, en de stand van de Gemeentelijke Brandweer, die zal laten zien hoe men een brand kan voorkomen. Verder zullen onder ande re weer de politie, het G.E.B., het voorlichtingsbureau voor de v&eding, Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting en het Nederlands Zuivelbureau ver tegenwoordigd zijn. De Femina zal 153 stands tellen. Mede door het ruimtegebrek, maar ook door het steeds groter wordende aantal aanvraèen, heeft men een zes tig gegadigden moeten teleurstellen. Daartoe was het voor de organisato ren ook mogelijk zeer selectief te werk te gaan. Tijdens de deze week gehouden persconferentie pleitte de voorzitter van de Femina, de heer C. van der Linden, voor een spoedige op lossing van het ruimteprobleem in de vorm van een nieuw en groot tentoon stellingsgebouw. Dit jaar voor het eerst zal de'Femi- na een thema „Communicatie" mee krijgen. De oorzaak daarvan ligt in het feit, dat de directeur van deze beurs, de heer J. Hoffman, een be zoek heeft gebracht aan de Expo te Montreal. Hij was zeer onder de in druk teruggekeerd, vooral omdat op de wereldtentoonstelling de band werd gelegd tussen de mens en zijn wereld. Daarom had hij gemeend de Femina dit thema mee te moeten ge ven, omdat deze beurs tfacht de com municatie te bevorderen tussen consu ment en producent. uit ons tuincentrum Als extra aanbieding uit ons Tuincentrum een drietal bijzon der mooie en makkelijke hees- •ters, die - wanneer nu geplant - U jarenlang kleur in de tuin garanderen. Cotoneaster hor. (dwergmispel) een platgroeiende heester, al leenstaand of in-groepen, uit stekend als muur- of schutting bedekking. Met rose bloempjes In het voorjaar en vuurrode bes sen en blad In 't najaar. Cytisus (brem) zorgt in het voorjaar voor een fontein van goudkleur in de tuin - de hele plant bloeit rijk - op Iedere grond. Weigelia (Flor. fol. purp.) rijk- bloeiend in de voorzomer met intens roze bloemen en fraai glanzend bruin blad, niet hoog wordend, een sieraad in Iedere In een artikel over het reisgebed eindigde ik met het volgende P.S.: „Nu we het toch over het gebed hebben wil ik met grote vreugde even doorge- yr"/ U er "u een gezamenlijke vertaling voor rooms-katholieken en protes- nu lJLll ga1r'iPS HeM? (hfl °nZe Vader) is Kerecd gekomen, zodat wij ÏL t V J woorden kunnen spreken. De vertaling is opgesteld door het Ned. Bgbel Genootschap en de Katholieke Bijbelstichting en luidt Vertrek geestelijkheid Hildegardisparochie Op zondag 17 september zal in een bijzondere kerkdienst afscneid wor den genomen van de pastoor en de kapelaans van de St. Hildegardispa- rochi. Dit vertrek betekent de afslui ting van een periode van 77 jaar, waarin de wereldheren de St. Hilde gardisparochie hebben geleid en be stuurd. Een en ander is het gevolg van de veranderingen die plaatsvinden in het district Noord van de katholieke ge meenschap. De paters Franciscanen zullen de plaats van de huidige gees telijken innemen. Het afscheid van de pastoor en de kapelaans vindt plaats op zondag 17 september 's avonds 7 uur in de St. Hildegardiskerk aan de Blommerdijkselaan. DELFTLAND WANDELTOCHT De chr. wandelsportvereniging „Eendracht maakt macht" in Delft organiseert op zaterdag 23 septem ber haar jaarlijkse Delftlandwandel- tocht. De opbrengst is bestemd voor de Stichting Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsgewonden te Den Haag. Zijne excellentie de minister van defensie stelde als startplaats ter beschikking de vliegbasis Ypenburg. De afstanden zijn 8, 12, 18 en 25 km. Inlichtingen over de tocht bij de heer H. J. Volkers, Corn, de Witt- .tsaat 12, LUuU. als volgt: Onze vader, die in de hemel zijt, uw naam worde geheiligd, uw koninkrijk g8SC^hiede op aarde zoals in de hemel, geef ons heden ons vergeef ons onze schulden, zoals ook wij onze schuldenaars ns niet in verzoeking, maar verlos ons van de boze. van U is het koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid in dagelijks brood vergeven en leid o Lofprijzing: Want eeuwigheid. Amen' Naar aanleiding daarvan kreeg ik twee brieven: De eerste luidt" „Weleerwaarde Zeergeleerde Heer, In de Havenloods van 20-7-1967 las ik de gezamenlijke vertaling van het „Onze Vader op bladzij 13. Als trouwe bijbellezer en kerkganger viel de vertaling mij tegen. Ik meen, dat de gedachten, die Jezus uitsprak, weer niet goed zijn doorgegeven. Gezien Judas 1 6 en Openb. 12 7 vermoed ik, dat Jezus gezegd heeft: „Uw wil geschiedde in de hemel en op de aarde". Gezien de vraag om schuldvergeving neem ik aan dat Jezus ons wilde laten bidden: „Heer vergeef ons onze schulden; wij beloven U onze schuldenaars ook te vergeven". Gezien Jacobus 1 13, Openbaring 2 10 en Openb. 1 9 lijkt het mij meer overeenkomstig de gezindheid van Christus te bidden; „Sta ons bij in de verzoeking", of: „Verlaat ons niet in de verzoeking", dan: „Leid ons niet in verzoeking". Ik meen, dat, indien wij zo het „Onze Vader" bidden, wij meer spreken tot God in de „gezindheid van Christus". Als wij in deze gezindheid bidden tot God en leven, gedragen wij ons naar Gods wil. Als medemens met grote eerbied voor uw ambt wens ik U: veel zegen en geluk. P.S.: Lucas 11 4b luidt in de Franse bijbelvertaling: „Et ne nous abandonne point a la tentation, mais délivre nous de malin". Dus: verlaat ons niet in de verzoeking". De tweede brief luidt: „Het „Onze Vader" is nog niet goed. God leidt ons niet in de verzoeking. Dat is duivelswerk en daarom moet er staan: en bidden we: „En haal of red ons uit de verzoeking". C. D. Graag weer een paar opmerkingen. 1. De tekst van het Nieuwe Testament is de eeuwen door zeer zorgvuldig overgeleverd. Uit de oudheid zijn ons van de aangehaalde gebeden van het „Onze Vader" geen andere lezingen bekend, en dus zullen we moeten proberen de oeroude Griekse woorden uit de eerste handschriften zo precies mogelijk te vertalen. Dat laat ons geen speelruimte voor allerlei veranderingen, die ons meer toespreken of die ons duidelijker lijken. Ais we eenmaal daarmee begin nen (zii het met de beste bedoelingen), is het hek van de dam en eindigen we ienslofrc in wilds 2. Ik voel de moeilijkheid, waarmee deze lezers tobben, heel diep mee God leidt ons niet in verzoeking. Jacobus zegt dit in zijn brief (hfdst 1 vers 13—15) heel duidelijk: „Laat niemand, als hij verzocht wordt, zeggen: Ik word van Godswege ver zocht. Want God kan door het kwade niet verzocht worden en Hijzelf brengt ook niemand in verzoeking. Maar zo vaak iemand bezocht wordt, komt dit voort uit de zuiging en verlokking zijner eigen begeerte. Daarna, als die begeerte berucht is, baart hij zonde; en als de zonde volgroeid is, brengt zij de Nu is het merkwaardig, dat in.alle smekingen van het „Onze Vader" de gebiedende wijs wordt gebruikt, maar hier juist niet. De gebruikte werk woordsvorm duidt minder op een directe daad van God, maar meer op een sterke wens, die we tot God richten. We zouden dus wellicht beter kunnen vertalen: ..Laat niet toe, dat we in verzoeking worden gebracht". Maar het werkwoord dat hier m het Grieks staat, betekent heel duidelijk: in-brengen en niet verlaten o.i.d. Als het waar is, dat we vooral ook door onze eigen schuld in verzoeking raken, zal dit gebed onder andere inhouden, dat we „de Almachtige vragen, het zo te leiden, dat zijn kinderen niet op wegen wandelen, waarop de zonde hen zou overmeesteren. (Prof. Ridderbos). Een gebed dus om zuivering van onze begeerten en ons hart! 3. De reden waarom de schrijver van de eerste brief de woorden van de tweede bede van het Onze Vader wil wijzigen, is duidelijk uit de twee teksten die hij aanhaalt: In Judas 1 vers 6 (dat is een andere apostel Judas dan de verrader van Jezus') staat dat God engelen, die aan hun oorsprong ontrouw werden en hun eigen woning verlieten, voor het oordeel van de grote dag met eeuwige banden heeft bewaard gehouden. En in Openbaring 12 vers 7 lezen we van een oorlog in de hemel tussen goede engelen en slechte. AIs« „hierboven" nog opstand heerst tegen God, kunnen we moeilijk vra gen, dat Gods wil op aarde mag worden gedaan zoals in de hemel, en kunnen we volgens deze lezer beter bidden: „Uw wil geschiedde in de hemel en on ae aarde De moeilijkheid kan worden opgelost, als we bedenken, dat in het Bijbels wereldbeeld met hemel twee verschillende sferen kunnen worden aangeduid A. de hogere sfeer overal om ons heen, zoals ook wij de wolken en de sterren wel „hemel noemen (b.v. het water werd met bakken uit de hemel gegoten de hemel was bewolkt, enz. In die sfeer zijn er nog machten der duisternis, die de atmosfeer Droberen te verpesten (zie b.v. Efeze 6 1012). B. het onzichtbare Rijk, ergens „boven" ons, waar God heel speciaal aanwezig is, omstuwd door duizenden trouwe trawanten. In dit verborgen Rijk is de opstand tegen God reeds volkomen overwonnen (daarover spreken juist de beide aangehaalde teksten!) en daarom leert Jezus ons bidden, dat dit dempen van de opstand tegen de Vader ook op aarde mag gebeuren, zoals het reeds in de hemel is geschied. 4. Over het vergeven van onze schuldenaars graag een volgende keer. Dr. K. J. KRAAN. Vrijdag en zaterdag verkopen wij In ons Tuincentrum deze heesters, die in pot zijn ge kweekt, zodat hergroei ge garandeerd is, drie schitteren de heesters, per stuk voo Géén t*L of ichrlft. t»it T afeltennis'transfer Ook in de tafeltenniswereld is het toegestaan om spelers te kopen. De verenigingen Eendracht en Xerxes uit Rotterdam deden tij dens de overschrijvingsperiode ..zaken". Eendracht kocht, voor het naar tafeltennisbegrippen hoge be drag van f 400, de oud-jeugdkam pioen van Nederland, Piet de la Fontaine. De la Fontaine werd het vorig seizoen door Xerxes van Een dracht overgenomen. De Eendrac speler C. Baumgarte moet de open gevallen plaats bij Xerxes ii

De Havenloods | 1967 | | pagina 13