Er is voor de nog heel veel vakbeweging werk te doen monopole n ZESTIG JAAR A.B.C. IN SCHIEDAM Willem Speijer: veteraan van de vakbeweging 'MODERN' ABSOLUTE ZEKERHEID Ergernis om de joodse apartheid NAAR MALLORCA Katholiek Sociaal Centrum besprak ontwikkeling in het bedrijfsleven KUNSTGEBITTEN DE HAVENLOODS weekblad voor sehiedam 16e jaargang no. 46, donderdag 14 september 1967 Deze editie wordt taais aan bnis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAUE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad ?ers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" DE OPHEFFING van de vakbeweging ligt in de vakbeweging zelf be sloten. Maar voorlopig zijn we daar nog niet aan toe". Dit zegt de heer P. C. van der Lubben, penningmeester en lid van het dagelijks bestuur van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale afdeling Schiedam. Deze afdeling bestaat zondag 17 september 60 jaar. Oin precies te zijn, 60 jaar geleden werd in Schiedam de Fabrieksarbeiders Bond opgericht door arbeiders in de distilleerderijen. Later kwam er de Glasblazers en Aardewerkersbond en in 1926 ontstond uit een fusie van beide de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale. Overigens is de basis van de A.B.C. langzamerhand gewijzigd. Bestond het merendeel der leden bij de op richting uit branders, glasblazers en aardewerkers, thans is het zo, dat de ze beroepen nog slechts met een klein percentage in de A.B.C. vertegen woordigd zijn. De hoofdmoot wordt gevormd door mensen uit de chemi sche industrie en uit de dienstverle nende sector zoals kappers en kap sters. Behalve deze verandering, die een gevolg is van de wijziging van het in dustriebeeld in het Waterweggebied, is in de loop der jaren ook het karak ter van de vakbeweging veranderd. „Zij is niet meer ideëel gericht, zoals vroeger", zegt de heer Van der Lub ben. „De vakbeweging is strikt zake lijk geworden. Dat komt voorname lijk, doordat de conjunctuur gestegen is. Daar staat tegenover, dat de men sen vroeger veel eerder lid van de Bond werden dan nu. Er zijn in deze tijd veel werknemers die zeggen: waarom zou ik lid worden? Het gaat zo toch ook goed. Democratisering Maar juist in deze tijd ligt er voor de Bonden een taak. Er vallen weer ontslagen, er zijn weer veel werkelo zen. Waar we naar streven is demo cratisering van de bedrijven. Er is in het bedrijfsleven nog teveel autocra tie en de directie in een onderneming kan nog steeds doen en laten wat zij wil. Zolang dat nog het geval is, blijft de vakbeweging nodig. Wanneer er mensen op straat komen te staan lees je in de krant, dat die maatregel ge nomen is in overleg met de vakbon den. Dat stelt niets voor! Het bete kent, dat de vertegenwoordigers van de vakbonden van de directie van de betreffende onderneming te horen hebben gekregen: mijne heren er is geen werk meer, we moeten mensen ontslaan. De bonden worden dus min of meer voor een voldongen feit ge steld. Wat het ontslag in de Rotterdamse havens betreft; het zou grote idioterie zijn om de techniek tegen te houden. Je kunt de ontwikkeling van het con tainervervoer en in andere gevallen dat van de computer natuurlijk niet stopzetten, ondanks het persoonlijk leed dat het met zich meebrengt. Dat neemt niet weg, dat ze dat allemaal allang van te voren hebben zien aan komen. Ze hadden de. mensen tijdig kunnen inlichten". Als specifieke taken voor de vakbe weging in de naaste toekomst ziet de Hoogstraat 2 - Schiedam -Tel. 268808 Donderdag 8, vrijdag 7 en 9.15, za terdag 2,1 en 9.15, zondag 7 en 9.1.< woensdag 8 uur. AGENT K8 NEEMT ZE IN DE HEUPZWAAI (Passeport Diplomatique) CHRISTIANE MINAZZOLI Geheim agent K8, alias DE TIJGER of DE GORILLA, in volle actie. Regie: Robert Vernay - Filmtrust Attentie: dinsdag 19 september geen voorstelling 14 jaar HET UUR DER VERSCHRIKKING BERNARD FRESSON Fascinerende en nooit vertoonde opnamen van het grootste Europese 14 jaar Zll DIE VAN DE ZONDE LEVEN (Les compagnes de la nuit) FRANCOISE ARNOUL RAYMOND PELLEGRIN Een realistische film over vrouwen, misbruikt door profiteurs. 18 jaar heer Van der Lubben het bewaken van de werkgelegenheid, het schep pen van gelijke kansen voor iedereen (in dit verband merkt hij op, dat nog slechts 4,6 procent van het aantal stu denten uit arbeiderskringen komt), democratisering van de bedrijven en het beschermen van de arbeider ook als consument. Centralisatie Overigens verwachten hij en voor zitter W. Hoefnagel, dat ook binnen de vakbeweging wel iets zal verande ren, in die zin dat er centralisatie zal komen. „Er is nu een aparte bond voor sigarenmakers en die zijn er niet zoveel meer er is een aparte bond voor meubelmakers, de kappers en kapsters zitten in de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale maar het winkelpersoneel is weer opgenomen in „Mercurius", aldus de heer Hoef nagel. „Er ontstaan zodoende dubbel taken en daar moeten we vanaf. Het is niet efficiënt als een bode van een bepaalde bond contributie bij iemand komt halen terwijl de bode van de andere bond bij de buurman moet zijn. Daarom is centralisatie nodig en die komt er ook". „De hele vakbeweging kan eigen lijk slechts draaien door medewer king van vrijwillige krachten", aldus de heer Van der Lubben. „De bewe ging moet ook jong blijven. Er moet Short 66 treedt op voor Green's Society Afgelopen zaterdag is Martin Green's, Rhythm and Blues Society het dansseizoen begonnen met het optreden van Blues Dimension uit Zwolle. Dat er na een paar beatloze maanden duidelijk behoefte was aan een dansavond bleek wel uit het overvolle Tivoli. Bovendien moesten zeer velen worden teleurgesteld. De volgende dansavond van GRABS wordt gegeven op zaterdag 16 sep tember, wederom in zaal Tivoli. Op deze avond zal optreden Short '66 uit Amsterdam, een groep die reeds meermalen met veel succes in Schie dam is opgetreden. De groep telt 4 man. Het repertoire bestaat uit closed-harmony- en Cream-nummers. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het secretariaat van de club: Boerhaave- laan 12b, kosten: f 3. Niet-leden kun nen lid worden door zich te laten in schrijven aan het zelfde adres voor een gulden per jaar. Het sparen in Schiedam Bij de Spaarbank anno 1820 werd in de maand augustus f 3.674.639,53 ingelegd en f3.270.162,83 terugbetaald. Re sulterende dus in een inlegoverschot van f 404.476,70, waarmee dit voor 1967 was ge stegen tot f 3.597.564,50 tegen f 3.056.380,22 over de eerste acht maanden van 1966. Het totale tegoed van inleggers bedroeg per 31 augustus 1967 f 64.150.804,16, verdeeld over 58073 rekeningen (obligo 31 augustus 1966 f 57.881.396,29; aantal rekeningen 56615). Het inleggerstegoed en 6e reserves wa ren per ultimo augustus 1967 voor f 33.938.639,51 belegd ln effecten, voor f 8.262.571,08 in hypotheken en voor 1 18.336.47,55 in onderhandse leningen aan gemeenten e.d., terwijl de onbelegde en op korte termijn belegde gelden 17.288.030,10 bedroegen. een voortdurende toevloed van jonge leden zijn. Wanneer er jonge mensen zijn die interesse hebben in een ka derfunctie, dan sturen we die op onze kosten naar cursussen van het N.V.V. Dat moeten wel mensen zijn die so ciaal bewogen zijn. Want het is geen baan waarin je rijk kunt worden. De mensen die in vaste dienst zijn kun nen doorgaans in het bedrijfsleven meer verdienen in minder tijd. Voor al dat laatste vergt veel van onze mensen. Ze hebben doorgaans weinig tijd voor zichzelf. We hebben natuurlijk ook enorm veel steun van de onbezoldigde mede werkers; de bodes bijvoorbeeld die de contributie ophalen. Dat zijn dikwijls de oudere leden die al gepensioneerd Het dagelijks bestuur van de Algeme ne Bedrijfsgroepen Centrale v.l.n.r. penningmeester P. C. van der Lubben, voorzitter W. Hoefnagel en secretaris P. van Driel. zijn maar die nog bezield zijn door het ideaal van de vakbeweging. Dat zijn de vroegere loonslaven die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat voor een grijpstuiver moesten pezen. Dat zijn de steunpilaren van de vak beweging. Gelukkig is er heel veel veranderd. Ën dat was nodig ook. Ei- is in die 60 jaar enorm veel bereikt. We hebben goede sociale wetten en voorzieningen; we hebben de vijf daagse werkweek Eén van de veteranen van de af deling Schiedam van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, is Willem Speijer. Hij kwam in 1926 naar Schie dam, het jaar waarin de Fabrieks arbeiders Bond en de Glasblazers en Aardewerkers Bond een fusie aangin gingen en de ABC vormden. Tot dat jaar had Willem Speijer in de glasfa briek in Leerdam gewerkt. In Schie dam werd hij vertrouwensman van de A.B.C. Hij vertelt over zijn tijd in Schiedam: „Toen ik 12 jaar was ging ik als indrager werken in de glasfabriek. Je verdiende toen met dat werk éénvijfentwintig per week en dan moest je sappelen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. In '20 of '21, dat weet ik niet pre cies meer, hadden we een gouden tijd. We kregen dat jaar zelfs een week vakantie. Maar het jaar daar op was dat er weer af en de Ionen- daalden toen ineens met 45 procent. Toen we over een vrije zaterdag avond kwamen praten kregen ze het helemaal op d'r zenuwen. Toen r kwam zelfs de Landstorm met het n.?0eJl r°nci- Ja geweer in de aanslag en zaten we niks kosten, gewoon in de fabriek opgesloten. Vlak na de oorlog hadden we nog- Man, man wat een tijdPraat me al wat werkeloze leden ook en die er niet overdeden een beroep op de Bond. Maar Ik ben in '26 naar Schiedam ver- fr, hadden geen geld hier en zo huisa. Ze kwamen toen mensen wer- ben ik liftend en lopend naar Am- ven voor de „Hut" zo heet de glas- sterdam gegaan om op het hoofdkan- fabriek hier hè. Je kreeg toen veel t°or 9eld te balen, want de verbtn- meer loon en ze betaalden ook nog dingen waren m die dagen nog ver- de verhuizing. Met bussen werden broken En razend druk heulden we we van de boot gehaald. Alles kwam bet m die jaren. We hadden soms je hier toen tegenDuitsers, Po- «0 tot 90 vergaderingen per week lenNou spreek ik natuurlijk van Ik heb ook veel m het jeugdwerk de tijd dat de glasfabrieken nog niet gezeten want dat heeft me altijd ge- verenigd waren. Dankzij de vakbe- boeid. Zo hebben wem 1928, op een weging is er toch enorm veel be- «tuk grond dat de bond m Huizen reikt. Er is een hemelsbreed verschil bad gekocht, met een aantal werke- met de tijd voor de oorlog. Als je ^zen een vakantiekamp gebouwd, werkeloos of ziek was keek er geen n"' n"n"nrlkfI"k bedoeld, om n dat kon allemaal mens naar je zorgen dat je op z aan vreten kwam. Goed geheugen Dat was aanvankelijk bedoeld kinderen van stakers een week gra tis vakantie te geven. Later konden ook kinderen van werkelozen naar dat kmp toe. Enorm veel kinderen uit sehiedam zijn er geweest. Na de oorlog hebben we het weer van de grond af aan moeten opbouwen want de Duitsers hadden alles gesloopt. In het begin van de oorlog ben ik EJ stond geen boom meer! Zelf zat dagen bezig geweest met het ver- J™*,.""f;n fii inJfl mntA branden van het archief, de leden- het lijsten enz. De Duitsers wilden van laat8t de vakbeweging een Duitsgezinde or- van vllftl9 mille ganisatie maken en dat moesten we Het kamp in Huizen is enige jaren voorkomen. We hadden na de oor- geleden verkocht omdat er als ge- log dan ook helemaal geen gegevens volg van de welvaart, waardoor de meer. Maar ik heb gelukkig een meeste kinderen met hun ouders op goed geheugen en ik wist ze alle- vakantie gingen, geen animo meer maal nog te wonen. Dat waren toen voor was. Dat is natuurlijk een gun- toch zo'n 750 man. Ze waren blij stig teken. Veteranen als Willem dat ik er was. Maar ik had ook de Speijer is die verkoop echter zwaar hulp van de jeugdgroep die ik toen gevallen. Voor hen zat er een groot leidde. Die jongens brachten voor stuk sentiment in. Het was een her- mij de convocaties voor de vergade- innering aan een tijd vol idealen. Nieuwsticht wordt afgebroken Er is een begin gemaakt met de afbraak van het Nieuwsticht, een van de oudste arbeiderswijken van Schie dam. Verscheidene huisjes zijn nog bewoond, zodat de sloop niet op kor te termijn kan worden uitgevoerd doch geleidelijk aan zal geschieden. In totaal betreft het hier 15 huisjes die door een Schiedamse Woning bouwvereniging werden gesticht. Het is nog niet bekend wat er zal gebeuren met de vrij komende grond. Agenda Schiedam 15 sept. Wijkcentri Voorzitter Hoefnagel: „In vergelij king met het buitenland hebben we hier een voortreffelijke sociale wetge ving. Wat ook veel bewondering wekt, bijvoorbeeld in Zweden, is onze Stich ting van de Arbeid". Penningmeester Van der Lubben: „de functie van vak bondsbestuurder vraagt ook een gede gen en soms langdurige studie. Zo'n man moet een schaap met vijf poten zijn. Dat kun je gerust wel zo stellen. Hij moet met directies van grote be drijven kunnen onderhandelen, maar hij moet ook de taal van de werkne mer spreken. Als ie bij een chemische industrie komt moet hij daar iets van weten en als ie voor kappers moet on derhandelen, moet hij óók weten waar hij over praat. Bovendien mag hij op vergaderingen nooit z'n geduld ver liezen. Ook niet wanneer er soms domme vragen worden gesteld". Even feest Het komende weekeinde worden echter in Schiedam alle vakbondspro blemen voor even vergeten. Zaterdag- - middag recipieert het dagelijks be stuur van de Algemene Bedrijfsgroe pen Centrale in het Volksgebouw in de Tuinlaan van half drie tot half vijf. Daarna wordt een zestal jubila rissen gehuldigd waaronder de 81-jari- ge heer C. van Gulik die al 60 jaar lid is van de Bond. Speciaal voor de jongere leden is er 's avonds een jon geren-contactbal en beatavond in Mu sis Sacrum en op 29 september is er eveneens in Musis Sacrum een caba retavond met bal na voor alle leden van de bond. Bovendien wordt deze maand een ledenwerfactie georgani seerd. De afdeling Schiedam telt thans 600 leden. Dat aantal is tamelijk stabiel. De afdeling Vlaardingen daarentegen heeft op het ogenblik 1500 leden en de afdeling Hoogvliet groeit ook nog steeds. De oorzaak ligt in het feit, dat vrij veel leden die in de chemische industrie in het Waterweggebied werkzaam zijn naar Vlaardingen en Hoogvliet zijn verhuisd. Wijkver. Nieuwland, filmvoorstellingen v kind.; Opstandingsk. 20.60 uur Soc. 1 Teirquasth. dansavond; 1 Sportf. bad 19.00 uur, Diplomazwemmen en 2; Arcade 20.00 uur, Schied. Reddings brigade, 40-J. bestaan, cabaret, bal.; Irene 20.00 uur Accordeonver. Fantasie, feest avond; Irene 20.00 uur, Geref. Jeugdver- verg. (Jaar-).; Musis Sacrum, 14.00 uur, Singelkwartier, feestmiddag voor de jeugd. Tivoli, 20.00 uur, Green's R B Soc. Short '66. 17 sept. Arcade, 20.00 uur, R.K. instuif, dansen. Tentoonstellingen: Galerie S. de Graaff: tot 14 sept. Aquarellen en litho's, vanaf 15 sept. Bob Zijlmans, schilderijen, aquarellen B?oscopen:' Passage - West Side Sory, 'n Philips TV van geeft u In het Rotterdams Studentenblad „Koinoonia" (S.S.R.R.) signaleert M. v.d. Muyen de exclusiviteit van jodendom en staat Israël als een der grondoorzaken van antisemitis me. De toon van dit artikel ver raadt ergernis en wrevel om dit „apart zijn" van het jodendom. Te kenend is dat er een onuitgesproken verlegenheid in deze ergernis schuilt, het besef dat er „iets niet klopt", tenzij men een ongehoorde mogelijkheid zou moeten aanboren. Die „ongehoorde mogelijkheid" wordt zelfs niet gesuggereerd en daarom zullen wij hem aan het slot van dit artikel opperen. Vooraf willen wij vaststellen dat de ergernis in het Koinoonia-artikel echt is, omdat de schrijver de jood se exclusiviteit onmiskenbaar acht. De joden blijven het volkseigene sterk benadrukken, zij weten zich Gods uitverkoren volk" en er is bij hen kennelijk „onmacht-onwil" tot wezenlijke integratie en assimi latie. Zij willen per se een j ood - s e staat en weigeren een nor male staat met een gemengde bevolking. De verlegenheid in deze overigens juiste eonstatering«n is de onuitge sproken vraag waarom dit alle maal zo is. De schrijver tracht wel een antwoord te geven door te wij zen op onmacht en onwil van de joden „normaal" als alle andere volken te worden, maar dit ver klaart toch nergens oorzaak en we zenlijkheid van deze veronderstelde onmacht en onwil. De schrijver wijst zelf de eenzijdige verklaring af als zou de apartheid van joden dom en staat Israël voortkomen uit een door het antisemitisme op gedrongen isolement. Integendeel verklaart hij o.i. te recht dat het antisemitisme voor een belangrijk deel verklaard kan worden uit het exclusieve semitis- me van de joden zelf!. Hiermee er kent de schrijver impliciet diepe- r e oorzaken van wat hij semitisme noemt, maar toch blijft hij steken in „onmacht en onwil" tot norma lisering. Het dilemma voor ieder die het „joodse vraagstuk" wil benaderen is, dat hij daarbij het joodse pro- fetisme niet kan passeren. Doet men dat toch, dan bedrijft men struisvogelpolitiek en schetst men een vals beeld. Men kan n.l. het joodse profetisme niet uitsluitend als een geloofskwestie zien; de oud testamentische profetie is een zeer objectief historisch gegeven, dat afgezien van joods en christe lijk geloof van zeer grote invloed is op het gehele joodse „gebeuren". Niet het minst de joodse apartheid en de joodse staat worden in belang rijke mate bepaald door de concep ties van de oude profeten. Het is eenvoudig een eis van objectiviteit dit feit in de overwegingen te ver disconteren. Het negeren van profetie over Israël kan verklaard worden uit een onwe tenschappelijke subjectiviteit, n.l. een niet willen ingaan op de profetische drijfveren en stimulan sen van joodse apartheid en een joodse staat. De ergernis over het joodse exclusivisme kan namelijk niet zonder meer vergeleken wor den met de ergernis over bijv. de Zuidafrikaans e apartheid. Zij is bij velen gefundeerd in een min of bewuste bevangenheid en Zie verder pagina 18 MET „DE HAVENLOODS" BENT U BETER UIT (Zie onze adv. elders in dit blad) Het Katholiek Sociaal Centrum Schiedam heeft zaterdag het werksei- zoen geopend met een druk bezochte bijeenkomst in het centrum aan de Tuinlaan, waar onder leiding van pa ter H. Segers S.J., bedrijfsaalmoeze- nier het werkprogramma is bespro ken. Daartoe hield pater Segers een inleiding waarin hij de te behandelen vragen toelichtte. In de industrie- en bedrijfswereld is op het ogenblik een nieuwe ontwik keling gaande. Deze kan worden om schreven met diverse bedrijfsfusies, arbeidsonzekerheid, verschuiving van werkgelegenheid, beroeps-omschake ling, bedrijfssluitingen en bedrijfstak sluitingen, werktijd-verkortingen, toe- van vrije tijd De vragen culmineerden in hetgeen beidsgroepen nadere discussies wor- r de nenha van de joodse apartheid met een duizenden jaren oude profetie die deze apartheid heeft geëist en ge steld tot aan het einde der dagen. Moeten allerlei driftige en wrevelige pogingen Israël te willen „gelijk schakelen" met andere volken niet gezien worden als uitingen van af keer en vrees voor de ongehoorde (en voor de moderne mens onmo gelijke) mogelijkheid, dat de apart heid van Juda tóch gegrond kan zijn in de waarheid van de oudtestamentische profetie? Dat profetische noties ook de heer v.d. Muyen niet ontgaan, bewijst wel zijn opmerking dat Ismaël (de Ara bieren) wéér de woestijn is inge stuurd. Een visie als die in het Koinoonia- artikel is onthullend voor de wijze waarop de essentie van het joodse gebeuren de beantwoording aan profetie wordt weggedrukt. Zelfs een flauw vermoeden dat de profe tie iets met Juda en Israël te ma ken kan hebben, leidt immers on vermijdelijk tot onverteerbare ver moedens dat de geheimzinnige Jah we „achter" de profetie niet zo dood is als velen wel willen gelo ven. Aan de hand van datgene wat in de samengestelde discussiegroepen in de vergadering werd geconcludeerd, achtte men voorlichting inzake 't ge heel noodzakelijk. Ook werden de vra gen met betrekking tot omscholing, planning enz. besproken. Er dient meer mobiliteit in het be drijf te komen, waarbij ook de werk nemer iets meer moet durven. Opge merkt werd, dat bij het aangaan van arbeidscontracten vaak een te grote eenzijdigheid bestaat terwijl normaal bij het aangaan van een overeen komst de partijen gelijkwaardig wor den gesteld. Aan de hand van de in deze verga dering gestelde richtlijnen, zullen in de bijeenkomsten van verschillende REPARATIES le klas werk vanaf f 5,per reparatie. 20-karaats gouden kroon 117,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA __i bedrijf moet doen om in deze ont wikkelingen de overgang mogelijk te maken en voorts, wat de werknemer heeft te doen, om deze overgang aan te durven. den gevoerd teneinde het werk van het bedrijfsapostolaat voort te kun nen zetten. Op later datum volgt dan nog een forum bijeenkomst. Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen

De Havenloods | 1967 | | pagina 1