De vraag is serieuzer dan men denkt BEZOEKERS UIT HET HEELAL? DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 OP EEN AVOND in april 1897 stormde in Le Roy (Kansas) de hereboer Alexander Hamil ton met zijn pachter en zoon het huis uit. Zij grepen een paar bijlen en renden naar de wei, waar een sigaarvormig luchtschip tot enkele meters boven de angstig loeiende koeien was gedaald. Het voorval werd in een beëdigde ver klaring vastgelegd. Bijna 70 jaar laterseptember 1965 scho ten jongens in het dorp Rio Vista bij San Fran cisco met luchtbuksen op een zelfde soort voor werp, dat ten aanschouwe van honderden dorps genoten vlak boven de boomtoppen zweefde. In die 70 jaar was veel gebeurd. Boer Hamilton was verbijsterd: in zijn dagen iets anders te zien vliegen dan vogels deed een mens aan zijn verstand twijfelen. In 1965 echter cirkelden ruimtevaarders om onze planeet en was de maanrace al in volle gang. Maar de mens stond even onnozel ten opzichte van die vreemde verschijning, die de naam „vliegende schotel" kreeg. Eerst met een bijl, toen met een buks en beide keren met de doodschrik in het lijf wer den de „bezoekers" opgewacht. Het is een hoogst merkwaardige zaak voor ieder die er even rustig over wil nadenken. De meeste mensen maken zich bij tijd en wijle vrolijk over een of ander vliegende schotel-bericht. Over heidsinstanties zwijgen of geven al te vaak op vallend ontoereikende verklaringen uit. En daar tussendoor lopen de duizenden die het zelf zagen. Velen van hen zijn er helemaal niet blij mee, want hun leven werd danig vergald door de spotters. n de vele „vliegende schotelopnamen. Deze is van George Stock uit Passaic (New Jersey) .gemaakt juli 1952. Stock had de tegenwoordigheid van geest om zijn cam<ra te pakken Een jaar geleden nog kon men op Hilversum II een Amerikaanse do cumentaire zien, waarin allerlei functionarissen met gladde smiles en dito statements de vliegende schotel, of liever de UFO (ongeïdentificeerd vliegend voorwerp), naar het rijk der hersenschimmen verwezen. De Nederlandse kranten haalden de volgende dag opgelucht adem: zie je wel, die dingen bestaan niet! En nog steeds komt de vaderlandse pers niet verder dan onbenullige en slecht geïnformeerde artikelen over dit onderwerp, zoals onlangs in Elseviers Weekblad. Er schijnt niemand te zijn die zich afvraagt waarom de Amerikaanse luchtmacht al 20 jaar UFO-inlichtin- gen verzamelt en natrekt en waarom in Oktober vorig jaar ruim een mil joen gulden is gevoteerd voor een studiecommissie. Hierbij zijn een honderdtal wetenschapsmensen be trokken onder leiding van natuurkun- de-professor Edward Condon van de universiteit van Colorado. De fysici en psychologen hebben ruim 10.000 rapporten te verwerken. Begin 1968 zullen zij het resultaat voorleggen aan de Nationale Academie van We tenschappen. Dit alles is loodzware ernst. Nie mand kan dus om de eerste conclu sie heen: er is kennelijk zoiets als een „vliegende schotel", alleen weet niemand wat het precies voor een ding is, wat het komt doen en wat de herkomst ervan is. Een eerste vraag is: zijn die UFO|s iets van de laatste 20 jaar? Dit is niet het geval, hoewel zij in deze pe riode wel steeds meer in ons gezichts veld zijn gekomen. Al terugredeneren- de uit de huidige wetenschap hebben serieuze UFO-onderzoekers oog gekre gen voor het feit, dat zelfs al in heel oude legendarische geschriften om schrijvingen van „hemelse bezoe kers" voorkomen, die soms een ver rassende verwantschap vertonen met de huidige UFO-beschrijvingen. Oude Indische en Ierse kronieken bijvoor beeld geven details, die als het alle maal fantasie zou zijn, ons toch met verbazing vervullen dat men zó kon fantaseren. Ook in de bijbel komen beschrijvingen voor, die in dit ver band opmerkelijk zijn. Na zoveel eeu wen valt er natuurlijk niets meer te verifiëren, maar het blijft als „zeer interessant" op de achtergrond staan. In het laatst van de vorige eeuw nu*., beduidend goedkoper U kent natuurlijk wel die luxe meubelen, in hotels, en show rooms, meubels, .bekleed met soepel kunstleer met tricotrug! Onbetaalbaar lijken ze, chique en uiterst comfortabel, - daarbij zo practisch, omdat het afwas- Baar is. Wist U dat wij dit kunstleer verkopen (niet te onderscheiden van echt leder!) in moderne kleuren, per meter voor nog géén drie gulden. Wij nodigen alle handige knutse laars uit'om boven op de afdeling Kunstleer hun kunstleerbekle ding uit te zoeken, 130 cm breed, in moderne kleuren, I per it Géén tel. of schrift, t echter komen UFO-berichten regelma tig in de kranten voor. De „schotel''- benaming wordt voor het eerst ge bruikt in 1878 als een boer in Texas het voorwerp tracht te beschrijven dat hij zag en deze aanduiding duikt weer op als de fabrikant-piloot Ken neth Arnold uit Boise (Idaho) haar in juni 1947 gebruikt tegenover een verslaggever voor de negen schijven die hij zag. Vanaf dit ogenblik is de naam „flying saucer" vliegen de schotel gevestigd. In 1882 melden stafleden van de koninklijke sterrewacht in Greenwich (Eng.) een „klosvormig" voorwerp; in 1883 maakt professor Jose Bonil- la, directeur van het observatorium in Zacatecas (Mexico), foto's van honderden voorwerpen die de zonne schijf passeerden; in 1885 komt een melding van een sigaarvormig lucht schip uit Adrianopel (Turkije) en in '87 maakt het Franse tijdschrift „1'Astronomie" gewag van een der gelijk verschijnsel bij Kaap Race, New-Foundland. In april 1897 wemelt het van mel dingen uit Dallas, Omaha, Chicago enz. in kranten als New York Sun en New York Herald. Al deze mel dingen waaronder die van onze boer uit het begin vertonen een frappante overeenkomst. Tussen 1908 en 1910 duiken weer vele meldingen op, waarvan die in Chattanooga (Ten nessee) opvallend was. Duizenden mensen waren getuige van een drie dagen achtereen (1214 januari 1910) terugkomend sigaarvormig luchtschip. De eerste schijfvormige UFO wordt gemeld in 1926 door de Roerich-ex- maakte geen geluid. Toen het voor werp wat dichterbij kwam, begonnen de magnetische kompassen wild uit te slaan, zodat ze onbruikbaar wer den. Zodra de UFO verdwenen was, werkten de kompassen weer normaal. De kapitein meldde het voorval per radio en er werd een diepgaand on derzoek ingesteld. Duikboten en vlieg tuigen bleken niet in de nabijheid te zijn geweest. De Argentijnse marine deelde mee 15 van dergelijke storin gen te hebben geregistreerd. Schijnwerpers honnie Zamora uit Socorro (New Mexico) hier nog in politie-uniform. Zamora werd dusdanig geplaagd na zijn UFO-melding. dat hij de politie verliet. Alles wat ik weet is dat ik dat ding heb gezien en daarmee uit!" dit geen gewone vliegtuigen waren - hij werkte als fotograaf op een Avia tion Supply .Depot - en dat zij zich met supersonische snelheid voortbe wogen. Hij greep zijn Bell en Howell- filmcamera, zette er eert telelens op schoot 13 meter film. Tegen het De drie gasten op de veranda van het Retreat Hotel bij Mackay (Queens land, Australië) schrokken geweldig toen zij kort na middernacht op 24 mei 1965 op een 100 meter afstand een vreemd lichtend ding net boven de boomtoppen zagen zweven. Het waren J. W. Tilse, piloot bij de Trans- Australia Airlines, John Burgess, een oud-militair en de ingenieur Eric Ju- din. Zij zagen tientallen schijnwerpers onder een rond vlak. Het ding zag er massief en metaalachtig uit en had een middellijn van ongeveer negen meter. Toen het voorwerp op een 90 m afstand was, wilde Burgess zijn jachtgeweer pakken en het voorwerp onder schot n^men, maar Tilse be lette hem daf. Het ding scheen een landingsplek in deze afgelegen streek te zoeken toen die gevonden was schenen einde van de film volgde hij een de fel gele lichten recht naar bene van de schijven die de formatie ver- den en daalde het zachtjes neer. De liet. Toen hij daarna de andere weer lichten waren zo fel, dat de drie man- opzocht, waren deze uit het gezicht nen niet konden zien of het nu in- verdwenen. De toenmalige voorlich- derdaad op de grond stond of iets tingsofficier van de luchtmacht, Al- erboven zweefde. Het ding verroer- bert M. Chop, verklaarde tegenover die zich een half uur niet J commandant verklaarde tegenover de journalisten: „Deze gebeurtenis wordt hoogst belangrijk geacht en er wordt op hoog niveau een diepgaand onderzoek ingesteld". Twee gedaanten Dit geval doet denken aan het ge beurde bij het Franse dorp Quarou- ble, waar Marius Dewilde in de avond van 10 september 1954 door het ge blaf van zijn hond werd gealarmeerd en toen met een zaklantaarn zijn huis uitging. Op de langs zijn huis lopen de spoorlijn zag hij vaag een gro te, donkere massa. Hij hoorde voet stappen en knipte zijn zaklantaarn aan. In de lichtbundel zag hij twee kleine mensachtige gedaanten. Hij schatte ze op ongeveer 1.15 m en ze droegen glanzende helmen. Toen De- wilde zijn tuintje doorrende om de wezens de pas af te snijden, straal de opeens een verblindende lichtbun del uit het voorwerp op de rails. De- wilde vertelde: „Ik bleef als verlamd staan, ik kon mijn ledematen niet bewegen. Ik voelde me machteloos". Even later steeg het ding langzaam recht omhoog en schoot toen brullend het duister in. De plaatselijke politie weigerde De- wilde aan te horen en deze rende toen naar het huis van de politie-officier Gouchet, die wèl wilde luisteren. Er werd een onderzoek ingesteld. Men vond op de bewuste plek vijf diepe deuken in het hout van de biels. Vol gens experts was hiervoor naar schat ting een druk van 30 ton nodig. Het grint bleek te hebben blootgestaan aan een ongewone hitte. Keyhoe dat vervalsing uitgesloten was. Van hem weten wij ook hoe zeer de luchtmacht ermee in de maag zat en nog steeds zit. „Losse bouten" In de nacht van 22 juli 1956 vloog majoor Mervin Stenvers, een vete met duizenden vlieguren, nen namen geen inzittenden waar. Ze durfden er niet heengaan om poolshoogte te nemen. Toen het weer langzaam opsteeg en boven de boomtoppen kwam, za gen ze een soort driepotig landings gestel. Aan elke poot brandde een licht. Op ongeveer 100 meter hoogte raan met auizenaen vlieguren, op waren de P°ten niet meer te zien_en gelulQ Deiangwesneuuei uan ue »ci- 5000 m hoogte boven Prixley, Cali- verdween het voorwerp snel in ho- keerszondaar en sloeg het hobbelige fornië. Plotseling kreeg het toestel, rizontaie koers. Tilse verklaarde ach- pad -n naar het ravijn Bovenop een een tweemotorige Convair, een gewei- teral. ,.ik neb aiuja geiacnen om heuvel gekomen zag hij een paar dige klap. Voordat Stenvers iets kon dergelijk^jv^arnemmgen^^maar^ ^nu honderd meter verder in het ravijn Donald E. Keyhoe. directeur van de NICAP het particulier instituut dat al vele jaren het UFO-verschijn- sel bestudeert, is ervan overtuigd dat de onbekende voorwerpen van in terplanetaire herkomst zijn. peditie van het American Museum of Natural History als deze in het Hi- malaya-gebergte is. In 1946 volgt een stroom van meldingen uit Scandina vië en Noordwest-Rusland. We zijn dan in 1947 aangeland, het jaar waarin door de Amerikaanse luchtmacht wordt begonnen met het verzamelen en onderzoeken van de UFO-meldingen. Canada zal dit voor beeld spoedig volgen. In enkele lan den, zoals Brazilië, Argentinië en Noorwegen, worden de gegevens ge registreerd op de Ministeries van De fensie. Uit tal van andere landen ko men overigens ook meldingen binnen, vooral uit Frankrijk en Italië. De volgende acht UFO-meldingen zijn een pretentieloze bloemlezing uit de vele duizenden. Wij hebben deze eruit gelicht, vier uit de jaren vijf tig en vier van enkele jaren geleden, ten dele omdat sommige verschij ningen bepaalde gevolgen hadden en sommige omdat ze uit verschillende werelddelen afkomstig zijn. Alle zijn serieuze rapporten, dikwijls getekend door meer dan één getuige. De auto riteiten hebben ze als aodanig geac cepteerd, maar weten niet wat ze er mee aan moeten. Ieder die ze leest weet er even veel van als zij. doen, ging het vliegtuig al een steile duikvlucht. Bijna 2000 m lager kreeg de majoor het toestel weer in bedwang en merkte aan de manier waarop het reageerde dat het zwaar beschadigd was. Stenvers meldde over de radio dat de Convair door een vliegende scho tel was geraakt en vroeg toestem ming voor een noodlanding op het vliegveld van Bakersfield. Toen hij het vliegtuig met het geruïneerde staartstuk op de grond tot stilstand had gebracht, werd hij omringd door journalisten die een seintje van het vliegveld hadden gekregen. De kran ten citeerden een luchtmachtman die „Het toestel is kennelijk weet ik beter we zagen het alle drie. Het werd door denkende we zens bestuurd en het was beslist geen gewoon vliegtuig". De drie mannen werden langdurig door de Australische autoriteiten ondervraagd. Luid gebrul Twee Zuidafrikaanse politiemannen, John Lockem en Koos de Klerk, re den in de nacht van 16 september 1965 kalmpjes hun surveillance-rit tus sen Pretoria en Bronkhorstspruit. Ze kwamen een bocht uit en zagen in het licht van hun koplampen opeens een groot glanzend voorwerp midden op de weg liggen. Lockem stond op venaf door iets geraakt." Een mili- de rem. Beide mannen getuigden la- taire passagier was bij de duikvlucht ter dat het ding koperkleurig Filmbeelden Dankzij Donald E. Keyhoe, gepen sioneerd majoor van het Amerikaan se korps mariniers en thans direc teur van een particulier instituut, dat al jarenlang UFO's bestudeert, weten wij dat de Amerikaanse lucht macht o.a. beschikt over een film van UFO's. Op 2 juli 1952 reed onderluitenant Delbert Newhouse met zijn vrouw in de buurt van Tremonton (Utah) niet zover van het Grote Zoutmeer. Plotseling zag Newhouse 12 a 14 blauw-witte schijven in de lucht. Het waren ronde, glanzende voorwerpen, duidelijk zichtbaar tegen de onbewolk te hemel. Newhouse zag direct dat gewond geraakt, maar verder de bemanning er op wonderbaarlijke wijze goed afgekomen. De luchtmacht had het later over bouten die zou den zijn losgeraakt, maar deze „ver klaring" was wel heel moeilijk te ver kopen. Rood licht Een C-46 vrachtvliegtuig van de Varig Airlines verliet in de avond van 3 november 1957 Porto Alegre (Brazilië) voor een vlucht naar Sao Paolo. Omstreeks half twee in de ochtend zag gezagvoerder Jean de Beyssac een vreemd rood licht on der het vliegtuig. „Kom eens kij ken, dan kun je een echte vliegende schotel zien", grinnikte hij tegen zijn tweede piloot. Beiden hadden niet lang plezier van het grapje, want toen De Beyssac even later weer op zij keek, kwam hetzelfde ding snel op hen af. Voordat hij kans zag een manoeuvre te maken was het rode voorwerp vlakbij. Ze roken een ster ke brandlucht, maar het brandsein stond op veilig. Onverwacht snel nam de rode gloed weer af. Een snelle controle leerde dat de radiozender, de dynamo van de rechtermotor en het navigatiesysteem waren doorge brand. De Beyssac hinkte terug naar Porto Alegre. Daar brachten hij en zijn collega's schriftelijk verslag uit, waarna de gezagvoerder naar huis ging om zich zoals hij zei „een stuk in de kraag te drinken". schijfvormig en ongeveer negen me ter in doorsnee. De lage, ronde koe pel leek vaag te gloeien. De agenten kregen een tiental se conden de tijd voor hun observatie, waarna de schijf met een luid ge brul omhoog sprong, opgestuwd door twee vuurstralen die uit de onderzij de kwamen. De ontwikkelde hitte was zo groot dat het asfalt van de weg vloog en lang nadat de UFO in het duister was verdwenen, lekten de vlammen nog op het vernielde weg dek. Nadat experts de weg hadden on derzocht, kon de veronderstelling dat ze olie of benzine hadden zien bran den, worden uitgeschakeld. De weg Eivormig In de middag van 24 april 1964 zat politieman Lonnie Zamora in Socor ro (New-Mexico) een overtreder van de maximum-snelheid achterna. Aan de rand van de stad gekomen hoor de hij uit een ravijn een eind ver derop een luid motorisch gebrul. Het was een onbewoond terrein met al lerlei struikgewas. Zamora achtte het geluid belangwekkender dan de een voorwerp liggen, dat hem de druk gaf van een gekantelde auto. Ernaast stonden twee kleine zilver achtige gestalten. De agent reed door en op een gegeven moment zag hij het ding een zes meter beneden zich in het ravijn. De twee gestalten zag hij niet meer. Het ding was eivor mig, glanzend wit en zonder ope ningen. stond op poten van ruim een meter hoog en leek de afmetingen te hebben van een (Amerikaanse) auto. Een plotseling oorverdovend ge brul deed Zamora in de struiken duiken. Hij vreesde een explosie. Toen was het opeens stil. De politieman richtte zich weer op en zag het ding enkele meters boven de grond wie gelen. Toen vloog het weg, daarbij het ravijn volgend. Zamora rende naar zijn auto en trachtte het hoofd bureau op te roepen, maar de radio werkte niet. Na een poosje kwam er geluid uit en de agent vroeg om as sistentie. Sergeant Chavez trof een danig van de kook zijnde collega aan. Ook vond hij indrukken in de grond en smeulende mesquitestruiken in de nabijheid. Zamora werd urenlang door lucht machtexperts verhoord. Het geval Dr. Edward Condon, professor in de natuurkunde aan de universiteit van Colorado, heeft de leiding Blue Book, de afdeling die UFO-ge- gevens verzamelt, schreef in 1966: „Het geval Socorro is grondig onder zocht en geanalyseerd, maar het is nog steeds een mysterie. Lonnie Za mora werd dusdanig gepest, dat hij ontslag nam bij de politie. Hij werkt nu in een service-station. Men ziet het, ook al weet niemand wat de UFO's zijn, ze plegen toch al een ingreep in het bestaan van aardbewoners. We zijn er van lieverlee achter ge komen, dat de aarde de enige pla neet van ons zonnestelsel is waarop intelligent leven voorkomt. Maar we zijn ook te weten gekomen, dat on ze zon maar een middelmatig ster retje is, met bescheiden lichtkracht. Een stofje in het heelal. Dr. Harlow Shapley van de Harvard-sterrenwacht zei eens, dat het bestaan van één pla netenstelsel per miljoen sterren een redelijke veronderstelling is. Op een de studiecommissie die begin volgend biljoen vaste sterren is er mogelijk laOOil ooiIIirl iaar haar wetenschappelijk licht zal dan één planeet met intelligente be- Uvvll ImIU 7 T7rw« TN.-.4- 14-SWt <Sr% V» Af norcto In de nacht van 12 november 1963 werd het transportschip „Punta Me- danos" van de Argentijnse marine geplaagd door de aanwezigheid van ----- - - - - een groot onbekend voorwerp, dat het dingssporen aangetroffen. Honderden ___1TTLPr\ wïAmeor» 7oaon Hp vprhrandp nlpk pn laten schijnen over de UFO's bleek gebroken door een zeer zware belasting en tot op een diepte van bijna twee meter werden verbran- woners. Dat lijkt op het eerste ge zicht dus niet veel op te leveren, tot men zich herinnert dat het aantal sterren op honderd triljoen wordt ge schat Wiskundig berekend moeten er dus schip eentijd bleef voK De UFO mensin zagen dl verbrande plek en nog meer bewoonde planeten was rond, voerdegeenlichten. en maakten er foto's van. De districts- heelal zijn. Maar is daar contact het „Daar is meer in hemel en de, vriend Horatio, dan waarvan uw wijsheid droomt". De kans is groot dat men na lezing van het boek .Vliegende schotels - een ernstige zaak?" door Frank Edwards (uitga ve van H. J. Paris, Amsterdam) de ze Shakespeariaanse ontboezeming uit „Hamlet" met wat meer overtui ging citeert dan voorheen. Edwards heeft zich al 20 jaar met de UFO's beziggehouden en hij weet dus waarover hij het heeft .Uit het overstelpende materiaal heeft hij een boeiend boek geschreven, dat zeer vlot leest. Een paar persoonlijke spe culaties nemen we graag op de koop toe. Het zal iedereen verbazen hoe wei nig van dit onderwerp ons in Neder land heeft bereikt. Het is zeer nut tig dat die waas van geheimzinnig heid en lacherigheid door dit boek voor een groot deel toordt wegge veegd. Een deel van nevenstaand ar tikel is aan dit boek ontleend. Begin volgend jaar zal een Ameri kaanse studiecommissie van een hon derdtal geleerden vertellen wat zij van de vliegende schotels" denkt. Dan zijn er meer dan 10.000 rapporten doorgewerkt. Dit boek zal u die uit spraak doen begrijpen. mogelijk? De mensen die de volledi ge consequentie uit de UFO's trek ken, zeggen: ja, dat moet wel. Ze zijn van mening dat deze voorwer pen intelligent bestuurd worden en ons stelselmatig bespieden. Dat ze in terplanetair moeten zijn, wordt afge leid uit hun buiten-aardse technische prestaties. Interplanetair? Onmogelijk, zeggen anderen. Het dichtstbijzijnde zonne stelsel dat mogelijk intelligent leven herbergt, is zo'n vijf lichtjaren hier vandaan. Een duizelingwekkende af stand, die niet lijkt te overbruggen. Maar ondertussen blijven de UFO- meldingen binnenkomen. Vorig jaar weer een 900. En om nu te denken dat die uit alle hoeken van de we reld komende beschrijvingen, die zo merkwaardig veel op elkaar lijken, op een wereldomspannend complot be rusten, gaat ons ook weer te ver. Dus. Nee, laten we maar ophou den, iedereen zal er nu wel daas van zijn. ANNE HOEKSEMA Verbeteringen in woonwagenkamp De eerste verbeteringen in het Schiedamse woonwagenkamp zijn aangebracht. Voornamelijk voor wat betreft de toiletten en wasgelegenhe den. Tot dusver moesten de vrouwen min of meer in de openlucht de was doen doch thans is er een overkap ping aangebracht. Ook de toiletten die voorheen in wel zeer slechte staat verkeerden zijn verbeterd. Niettemin leven er nog diverse wensen bij de kampbewoners o.a. wat betreft de verlichting. Ook vraagt men zich af of het niet mogelijk is de waterleiding tot in de wagens door te trekken. De stichting r.k. instuif in Schie dam heeft voor het weekeinde van 17 september een oude bekende uitgeno digd nl. The Drifting Five terwijl de daarop volgende week „Peter and tlie Rising Four" zullen optreden in gebouw Arcade. VOLKSTUINDERS GEFUSEERD In een druk bezochte vergadering hebben de leden van de Schiedamse vereniging van volkstuinders, Klein Babberspolder en Nuttige Ontspan ning, met respectievelijk 221 en 228 leden besloten een fusie aan te gaan. Het plan ïs in de loop van de vol gende maand een vergadering te hou den ten einde een bestuur samen te stellen van de nieuwe vereniging. Naar de voorzitter van de eerstge noemde vereniging, de heer J. Ros malen verklaarde, is met deze fusie een wensdroom van 22 jaar in ver vulling gegaan. Deze avond werd tevens het resul taat bekend gemaakt van de onlangs gehouden tuinenkeuring. Aan de heer J.-*Hoogendoorn werd in de afdeling Gemengde Tuinen de wisselbeker toe gekend en een medaille van het ge meentebestuur, afdeling Siertuinen le prijs H. Zandwijk, Nutstuinen J. F. Martens.

De Havenloods | 1967 | | pagina 9