monopole Rapen van kievitseieren moet drastisch worden verminderd Nu 10.900 voor zwembad Groter bereik KUNSTGEBITTEN Campagne Verkaveling Wadden uniek Realisme zonder visie Roofvogels asatfeg. NIEUWE RAAD VOOR BETERE VOGELBESCHERMING Zaterdagnacht 12 uur SILVANO MANGANO GABY MORLEY VITTORIO GASSMAN ngel van barrahartig- vrouw, beheerst door ïartstocht Centra Film STÖOPMAN JUWELIER HET RAPEN VAN KIEVITSEIEREN is het afgelopen seizoen een rage geweest, Jan en alleman is de weilanden ingetrokken om eieren te roven en er door onervarenheid nog meer te vertrappen. Het aanbod was zo groot, dat dit jaar in enorm veel delicatessenzaken en op de levensmiddelenafdelingen van de grootwinkelbedrijven kievitseieren te koop waren. De Vogelbeschermingsraad Zuid-Holland wil er voor net komende seizoen een stokje voor gaan steken, door middel van een campagne. deskundig gebruik van dergelijke be strijdingsmiddelen. Het gebruik van deze vergiften zou eigenlijk beperkt moeten worden tot speciale bedrij ven die precies weten wat ze moe ten spuiten, in welk jaargetijde en in welke hoeveelheden. Broedende kievit. Foto' gemaakt in de Broekpolder. DE ACTIE die gevoerd wordt om Schiedam-Zuid aan een zo zeer begeerd zwembad te helpen, verloopt naar wens en dezer da gen kon het vijfhonderste bewijs voor deelneming aan de financie ring worden uitgereikt. Dat maak te de f 100.000,- vol. Er worden nl. aandelen verstrekt van f 200.- waarbij bepaalde voorrechten in de toekomst zullen gaan gelden, r het zwembad er eenmaal Met ingang van vandaag is "De Havenloods" Editie, die in de Krimpenerwaard verschijnt uitgebreid met de plaatsen Schoonhoven, Bergambacht, Stolwijk, Ammerstol en Berken- woude. Mede door de groei van onze andere edities is de totale oplage van ,,De Havenloods" in het Rijnmondgebied gestegen tot 244.500 exemplaren. Gelijktijdig komt in Gouda en omgeving een nieuwe editie van ons blad uit onder de naam „Holland Spiegel". De bezor ging van deze 31.000 kranten zal plaatsvinden in Gouda, Bos koop, Waddinxveen, Reeuwijk, Gouderak, Zevenhuizen, Moer- kapelle, Moordrecht, Haas trecht, Stein cn Hekendorp. Dit blad zal wekelijks in vier-kleu- rendruk verschijnen. Voor onze adverteerders zijn hierdoor nieuwe mogelijkheden ontstaan, die onze afdeling ad vertentie-exploitatie op verzoek gaarne zal toelichten. REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Het was mevrouw .T. de Wit uit de Lekstraat 56b die de ton vol maakte, dank zij het werk van de dames Geratz-v.d. Bosch en Hor dijk. In een bijeenkomst met het stichtingsbestuur werd dit drietal een taart aangeboden. Overigens is deze eerste f 100.000 slechts de „aanloop" voor de f 800.000 die men zich voorstelt bijeen te brengen en de gemeente aan te bieden gelijktijdig met de plannen voor de stichting van het zwembad. Volgens berekening zal het bad nl. f 1.250.000 gaan kosten. Indien de actie niet het gewenste resultaat zou hebben voor 1 sept. 1972, dan wordt het gestorte be drag plus de rente aan betrokke nen terugbetaald. Zondag 2 en 4.15, woensdag 2 uur PATROUILLE DES DOODS Hoogstraat 2 - Schiedam-Tel.26880G Donderdag 8, vrijdag 7 en 9.15, za terdag 2. 7 en 9.15, zondag 7 en 9.15 dinsdag 8 en woensdag 8 uur. THE HAUNTED PALACE (De vrouw in de folterkelder) VINCENT PRICE - LON CHANEY DEBRA PAGET Wat gebeurde er met de vrouwen achter de geheime deur van het oude paleis? -Naar Edgar Allan Poe. Cinemascope In kleur Centra Film 18 jr. „Je kunt het rapen van kievits eieren niet verbieden, want het is door de wet toegestaan", vertelt ons de heer R. Leunis van de Vogel werkgroep Vlaardingen-Schiedam. De heer Leunis, die in het dagelijks leven chemisch analist is bij de Shell, is teVens Controleur Vogelwet en secretaris van de op 28 augustus van dit jaar opgerichte Vogelbe schermingsraad Zuid-Holland. Bij deze Raad zijn aangesloten de Ver eniging voor Vogelbescherming 's-Gravenhage en omstreken, de Vo gelwerkgroepen 's-Gravenhage, Vlaardingen-Schieijam, Krimpener waard, en Dordrecht, en de Vogel wachten van Delft, Pijnacker, Reeu wijk, Voorne en Schoonhoven. Bij el kaar ruim 3000 tellend. „Het gaat er ook niet om het ra pen van kievitseieren stop te zet ten", aldus de heer Leunis. Je hoeft niet te zeggen van: ach, die zielige kievitenDat weekhartige gedoe is helemaal niet nodig. Het is alleen de bedoeling, dat het rapen drastisch wordt verminderd. Het is toegestaan, omdat men aanneemt, dat het eer ste broedsel niet uitkomt, omdat het dan van 1 februari tot en met 12 april te koud zou zijn. Dat is overigens nooit bewezen! In Scandi navië worden ook eieren uitgebroed die bij wijze van spreken in de sneeuw liggen. Trouwens, het is nog maar de vraag of de kieviten op nieuw tot leggen komen. Als hun ter ritoir eenmaal verstoord is, moeten ze een nieuw gebied opzoeken en dat is met het oog op de verstedelijking van ons land niet zo gemakkelijk te vinden. Vorig seizoen ging zo'n beetje iedereen de weilanden in om te ra pen. Daarbij zijn niet aheen veel nesten leeggeroofd maar ouk enorm veel eieren vertrapt. Bovendien heb ben veel mensen er geen greintje verstand van en die halen het hele nest maar meteen leeg in plaats van een paar eieren te laten liggen, zo als een ervaren zoeker doet. We willen nu ook de boeren gaan benaderen en vragen of ze niet iedereen meer op hun weiland wil len toelaten. Het is trouwens nog de vraag of velen niet in overtreding zijn geweest. Je kunt niet stomweg een weiland intuinen en gaan zoeken en rapen. De wet zegt duidelijk, dat men vergezeld moet zijn van de eigenaar of de gebruiker van de grond of diens schriftelijke (en geze gelde toestemming moet hebben verkregen." De heer Leunis en met hem vele vogelkenners, is overigens nogal ver ontrust over de achteruitgang van de aantallen vogels in ons land. Daarvoor zijn verscheidene oorza ken aan te wijzen; de verstedelij king, de industrialisatie, de struc tuurveranderingen van polderland schappen (her- en ruilverkavelingen e.d.) en de bespuitingen van diverse gewassen. Ik ken in Twente en daar wo nen veel vogelliefhebbers een fruitkweker die in zijn boomgaard nestkastjes heeft getimmerd. Die man bespuit zijn fruit helemaal niet en van insekten heeft hij geen last. Goed de vruchten zijn weieens aan gepikt, maar er zit tenminste geen vergif op. Door industrialisatie zijn ook heel wat vogels naar andere ge bieden verdreven. Ik noem hier bij voorbeeld De Beer. Daar is niets van over. De vogels die daar broedden hebben nu ten dele een biotoop (dat zijn terreingesteldheid en levensmo gelijkheden samen) gevonden op Goeree en Schouwen. Maar de sthrnen zijn verdwenen, evenals de visdiefjes. Daar was de Beer be roemd om. Dat komt natuurlijk ook, doordat de zandbliek is verdwenen als gevolg van de watervervuiling. Ze praten hier in dit gebied veel over spreeuwenplagen. Vergeet niet, dat die pas zijn gekomen, nadat De Beer als vogelreservaat was verdwe nen. Die beesten moeten toch ergens overnachten? Dan is er nog de verkaveling van diverse polders en de mechanisatie van de landbouw. In Zeeuws-Vlaan- deren zijn in vijf jaar tijc|s 16-000 knotwilgen gekapt. Daardoor is het aantal steenuiltjes, dat juist in deze boom zijn nest bouwt, gedecimeerd. Het is ook helemaal niet vreemd, dat de patrijzen verdwijnen. Hele boomgroepen in weilanden worden gekapt het landschap wordt geheel geëgaliseerd en elke kevertje wordt weggespoten. De verstedelijking heeft uiteraard ook heel wat vogelsoorten verdre ven. Daarentegen is de gewone wil de eend in aantal toegenomen. Dat is namelijk een vogel die zich heeft aangepast aan de mensen. Ook me rels bouwen gemakkelijk een nest. midden in de stad. Maar voor de rest.... Nu kun je de verstedelijking en de industrialisatie natuurlijk niet tegen gaan. Maar je kunt het wel compen seren, door de aankoop van natuur reservaten. Er zijn in dit land mo gelijkheden genoeg. Daarvoor hoeft geen boer van z'n weiland. Er wordt tegenwoordig zo hard geroepen om recreatie.... Wanneer men lid wordt van een Vogelwerkgroep betaalt men f 7,50 tot tien gulden per jaar. En voor dat geld kunnen terreinen wor den gekocht. In het Beatrix park broeden thans weer futen. De foto toont een close- up van deze vogel. Beatrixpark hadden we zelfs op een zondagmorgen om zeven uur zo'n 85 mensen. Tussen haakjes, ons land heeft /door z'n terreingesteldheid naar verhouding het grootste aantal vogelsoorten. En dat moet in stand gehouden worden. De meeste soorten vogels tref je aan, daar waar je verschillende landschapstypen bij elkaar hebt. Dus landbouw- en veeteeltgronden naast bos en hei. Je treft vogels ook al leen maar aan langs de randen van een bos. En de meeste soorten langs de randen van gemengde bossen. Midden in een dennenbos zul je ver geefs een vogel zoeken. Een rijk vogelgebied vormen ook de Waddeneilanden. Dat gebied is, wanneer het verloren zou gaan ner gens in Europa te vervangen. Er is gesproken óver inpoldering Vrijwel iedereen is het erover eens dat de eerste troonrede tijdens het kabinet-De Jong een werkstuk is dat vrijwel geheel bepaald wordt door de huidige financieel-economische situa tie. Het gaat blijkens een uitlating it. deze troonrede om „een in finan- cieel-economisch opzicht gezonde sa menleving". Het beleid om tot deze sanering te komen is conventioneel en behoudend. Het ljjtct een te ver dedigen beginsel voor een kabinet, dat niet zo veel pretenties heeft en voor alles orde op zaken wil stellen, daarbij voorzichtig manipulerend met Wadden en openzetting van dit ge- de voorhanden zijnde middelen, bied voor massarecreatie. Wanneer dat gebeurt kan het World Wildlife Fund zijn natuurbeschermingsobjec ten in Zuid-Frankrijk en Spanje wel stopzetten. De vogelgebieden daar kunnen namelijk alleen maar be staan dank zij het Waddengebied, zo als het nu is. De Wadden vormen na melijk voor de trekvogels een gigan- Een belangrijke vraag is echter of deze puur zakelijke inslag houdbaar is in een tijd waarin wereldomvatten de revoluties en ontwikkelingen zich is versnelde beweging voltrekken! Ook met bescheiden middelen kan een principiële visie op de toekomstige ontwikkeling in een troonrede wor- Vooral dat laatste kan desastreu ze gevolgen hebben voor de vogel stand. „Er wordt", aldus de heer Leunis", dikwijls ondeskundig omge gaan met bestrijdingsmiddelen in de landbouw. Dat is niet alleen een ge vaar voor het dier maar ook voor de mens. Een tuinder in het West- land heeft mij eens verteld, dat ik heter een krop sla kan kopen waar luizen inzitten, omdat die niet bespo ten en dus gezonder is., In Drente is vorig jaar een grote vogelsterfte geconstateerd als gevolg van het on- Ook de roofvogels hebben het moeilijk. Veel duivenhouders denken dat aïles wat een kromme snavel heeft, juist hun beste duif rooft. Er zijn er zelfs die denken, dat de lucht er alleen maar is voor hün duiven. De ontwikkeling is overigens hoop gevend. Rondom Vlaardingen en Schiedam zijn voor bepaalde vogel soorten uitermate geschikte biotopen aanwezig. Zo is er tussen Vlaardin gen en Maassluis de Zuidbuurt, die als groenstrook behouden zal blij ven. In het Beatrixpark in Schiedam huizen ook diverse vogelsoorten. Men heeft er besdragende struiken ge plant en het riet bij de vijver laten staan. Het gevolg daarvan is. dat er futen zijn gaan broeden. We ver wachten ook veel van het recreatie gebied Rottemeren, dat op het ogen blik in ontwikkeling is. Wat de excursies betreft, daarvoor is echt wel belangstelling. In het tisch voedselgebied. Wanneer dat der. opgenomen en getracht worden verdwijnt zouden zelfs vogelsoorten deze visie in de keuze van uitgaven kunnen uitsterven." *gtggjg|jji, De Vogelwerkgroep Vlaardingen- Schiedam is zich de laatste tijd meer gaan toeleggen op de vogelbescher ming. Voorheen was de vogelstudie het voorttaamste doel van de werk groep. „Maar", zegt de heer Leunis, „We zijn tot de conclusie gekomen, dat we eerst aan vogelbescherming moeten doen en daarna pas aan vo gelbeschouwing, omdat er anders over tien jaar niets meer te be schouwen valt. De Vogelbescher- tot uitdrukking te laten komen. Van zo'n visie is in de troonrede nauwe lijks sprake. Het enige waar in het kader van deze troonrede over te praten valt is de besteding der middelen. Vanzelf sprekend hebben verschillende politi ci daar verschillende meningen over. Maar deze meningen zijn vóór alles politiek gekleurd. Uit een oogpunt van doelmatigheid kan op de miljoe nennota binnen het bestaande maat schappelijke bestel niet zo veel afge- mingsraad Zuid-Holland is opgericht ^r^orden V^r^erangrljk^rïs Zr3'bundling mveannnSkrac£ten bij <?e vraag hoe lang wfj ons ook in Ne- rampen, zoals die van de Torrey Ca nyon, die veel olieslachtoffers heeft gemaakt, en in strenge winters de vogels effectiever kunnen worden ge holpen. De andere doelstellingen zijn, het beschermen van in het wild le vende vogels en bevordering van de kunnen aangeven dan uitsluitend de vogelstudie. We willen uiteindelijk financieel-economische „gezondheid komen tot de oprichting van een lan- Men kan daarentegen misschien vol- delijk overkoepelend orgaan, waar- houden dat de?e regering bescheiden van alle vogelwachten en vogelwerk- is en deze aanspraak niet heeft, maar groepen deel zullen uit maken. dan rijst toch de vraag of dit beschei- den realisme tenslotte niet zal worden Wat de vogelstudie betreft, er zijn 0versp0eid door ontwikkelingen in "1 Wirwerken m de han- binnen_ en buitenland, die handhaving heel aardige boekwerken in de han del zoals het Prisma Vogelboek, wat aardig is om mee te beginnen, de Prisma Vogelgids en „Zien is ken nen". Verder is bij een intensieve vogelstudie een verrekijker onont beerlijk". De vijver in het Schiedamse Bea- huidige maatschappelijke structuur onmogelijk zullen maken. Concrete punten in deze ontwikke- ling zijn de radicale hulp aan hon gerende en onderontwikkelde landen, de onontwijkbare noodzaak tot kwa litatief betere' huisvesting, optrekken van de lonen op Europees peil, op de persoonsvorming gericht onder wijs, betere voorzieningen voor hoog begaafden en hogere uitgaven voor wetenschappelijk onderzoek. Wij kun nen slechts hopen dat het meerjaren plan van dit kabinet in een volgende troonrede beter uit de verf komt en dat daar de voornaamste tendensen van de ontwikkelingen in zijn verdis conteerd. H. V. DE HAVENLOODS 16e jaargang no. 47, donderdag 21 september 1967 Weekblad voor Schiedam cn Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 132170 (8 lijnen) Postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven".

De Havenloods | 1967 | | pagina 1