W I .4 moutbrood Max Tailleur met première van „Oi" in Rotterdam w vers gebakken vol kostelijke bouwstoffen! Is het U ƒ0.20 waard om de lust tot roken te ontwennen Stap vooruit van Remonstranten Doopsgezinden en N.P.B.-leden DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 1 S'darn „aadloxe „ylOOS 1 Vrijdag en zaterdag verkopen w'j deze twee soorten dekens van voortreffelijke kwaliteit, n fraaie fantasie blokdessins voor prijzen als nooit tevoren 5 Géén ttl. of schrift, hut. Uw bakker - Üw dokte rï Vrijdag staat hij weer in onze stad op de bühne van de kleine zaal van de Doelen, Max Tailleur, de man die een eigen genre opbouwde rond de Amsterdamse en joodse humor. Een man ook die in zijn werk niet te vergelijken is met een andere artiest, iemand waarvan we kun nen zeggen: „Max, als jij verdwijnt, wie moet het dan doen?" Max Tailleur komt uiteraard niet alleen. In zijn kleine gezelschap zijn opgenomen Mieke Telkamp, Pauline Johnson en Leslie Davis. Van vrij dag 22 september tot en met vrijdag 2.9 september krijgen de Rotterdam mers de gelegenheid deze aparte ar tiest te bewonderen. Nu in een nieu we show, diis voor onze stad de pre mière, getiteld „Oi". Een korte titel voor een warm lachspel waarvan Max zelf zegt: „Iedereen in mijn gezel schap speelt zijn rol, de grootste rol is echter voor dé man op de achter grond de minister van financien die met 't leeuwendeel gaat strijken". Hij zegt nog meer in het gesprek dat volgt en we leren hem op een ande re manier te waarderen. „De joodse gein komt niet uit de mond maar uit het hart", zegt de man die na ruim 13 jaar zijn geliefde Doof pot moest verlaten omdat de rheuma hem dwong, „en soms komt het van zelf. Ik bezweer u dat bij voorbeeld dit de absolute waarheid is. Ik ben op reis, u weet wel, Singapore, Nieuw- Zeeland, Bangkok, Australië, enz. Ik, denk, terwijl ik in Christchurch ben, dat is in Nieuw Zeeland bij de pool met achter me alleen maar pinguins er walvissen, ik denk, kom ik bel m'n vrouw es op. Het is daar half twaalf in de avond, weet ik veel, en dat betekent dat het in Holland tegen do middag loopt. De portier sputtert een beetje dat het moeilijk zal zijn, maar ik loop de trap op, doe de kamerdeur open en daar gaat de telefoon. „Met Tail leur", zegt mijn vrouw. Ik zeg; „u spreekt ook met Tailleur. Maak nou geen grappen, zegt ze weer, u spreekt met Tailleur. U ook, zeg ik. O, zegt ze, ben jij het, wacht even, er wordt gebeld. Ik roep nog, maar weg is ze. Komt ze terug zegt ze ,,'t was de melkboer". O, zeg ik, dan heeft 'ie me zes tientjes gekost". Natuurlijk zit een interview met Max vol grappen. „Ik zit in het eer ste vliegtuig dat na die toestand in Koeweit zal landen. Het is nacht en de deur gaat open en er komen zo'n tien Arabieren binnen. Oi, denk ik, zonder erbij te denken dat zij ook se mieten zijn, even je hand voor je neus. Toen kijk ik zo'n beetje om en ik dacht, wat een neuzen, ze zullen denken dat ik een christenjongen ben. „Gewone humor is niet ver te zoe ken", zegt deze geboren Amsterdam- mey, „wat denkt u trouwens van die joodse toeriste die Israël bezoekt en vraagt: Waar is hier het ghetto? Dé joodsfe humor is ook een beetje tra gisch, dat kan niet anders met die progroms en landen als Oostenrijk waar ze als er een flat in elkaar valt, het hele rijtje afgaan tot ze dat jood se metselaartje gevonden hebben. Weet je dat de Nederlandse jood de enige is die het Nederlands als zijn eigen taal beschouwt? We hebben nu... beduidend goedkoper Welke deken U ook verkiest... aan twee voorwaarden moet Uw favoriete deken voldoen... en dat zijn warmte en soliditeit. En de twee soorten dekens, die wij nu gaan verkopen, voldoen aan deze twee eisen in ruime mate, ...en hebben nog méér! A. Zuiver scheerwollen de kens, puur warmte en behaag lijkheid, van een prima kwaliteit van 52.50 B. Dratondekens, de moderne luxe deken, die fantastisch warm Is, niet krimpt en makkelijk te reinigen is van 55, er wel wat woorden in achtergelaten, dat bleef niet uit. Kijk maar naar goochem, jajem (drinken) majem (water) beis (twee). In handelstaal toen twee stuivers, heit (vijf stuivers). Max Tailleur, praktisch bezet tot mei, zal pas dan weer kunnen spele varen in zfjn boot de „Ko-Chere" („zijn dat uw twee kinderen?" vroeg eens iemand) of zich geven voor zijn tweede hobby, de rheumabestrijding. Maar voor dat hij in de boot stapt, wil hij zien of de Rotterdammers die vroeger naar de Amsterdamse Doof pot moesten om hem te zien het nu waarderen dat Max naar hen komt. Dat kan acht dagen lang: de kleine zaal van De Doelen van aanstaan de naar volgende week vrijdag, aan vang 20.15 uur. Onder de titel „Stap Vooruit" heb ben de Remonstrantse Gemeente te Rotterdam, de Doopsgezinde Gemeen te te Rotterdam, de Nederlandse Pro testantenbond Afdeling Schiedam, de Remonstrantse Gemeente Vlaardin- gen en de Nederlandse Protestanten bond afdeling Maassluis een geza menlijk programma- en informatie boekje voor het seizoen 1967-'68 uitge geven. Het is de eerste maal dat boven genoemde gemeenten en afdelingen op een dergelijke wijze samenwerken. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de heer Kolkman van de Rernonstrant- Ged. Staten hebben goedkeuring verleend aan het bestemmingsplan voor het gebied van de Havendijk- Maasböulevard te Schiedam. Voor verbetering van gasdienstlei- dingen vragen B. en IV. 'van Schie dam de raad een krediet van f 25.000. Voor de aankoop van zes schaftwa- gens is een bedrag nodig van f 16.200. Vakbeweging „Er is voor de vakbeweging nog heel veel werk te doen", las ik in, uw blad van donderdag 14 september ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van de A.B.C. in Schiedam. Ik ben ervan doordrongen, dat zulks ab soluut juist is. alleen verschil ik wel van mening over de uitvoering ervan. Aandachtig heb ik ook gelezen wat de veteraan der vakbeweging Willem Speyer vertelde. Hij memoreerde de periode 1920-1921. toen men de land storm met geweer in aanslag voor de fabriekspoort opstelde. Men vreesde de idealisten die voor hun rechten op kwamen. Wat een tijd, praat me er niet van, maar wat een zonde dat van die idealisten zo bitter weinig is overgebleven. De heer v.d. Lubben zegt het heel duidelijk „De vakbeweging is niet meer ideëel geripht. de vakbeweging is strikt zakelijk geworden". Juist, de idealisten en de zakelijken staan lijn recht tegenover elkaar. De idealisten hebben zich in categoraal verband ge organiseerd en de zakelijken doena 1- les om de categorale bonden om zeep te helpen. Het meest sprekende, voorbeeld hiervan is, de beruchte 2 procent in houding van de vakantiezegels bouw bedrijf. De zakelijke vakbeweging en de patroonsorganisaties vormden een „Stichting vakantiefonds". Dit fonds liet men een aanval doen op de ca tegorale bonden, door eenvoudig deze categoraal georganxseerden als onge organiseerden te beschouwen en als zodanig te behandelen. Dit fonds maakte bekend, dat met goedkeuring van het College van Rijksbemidde laars. voortaan 2 procent van de va- kantiezegelwaarde van de ongeorgani seerde werknemers zou worden inge houden. Deze 2 procent inhouding veroor zaakte in deh oofdstad een storm van protest en mondde uit In ernstige on geregeldheden. De categoraal georga- niseerden namen het middel „burger lijk recht" ter hand en spanden vele rechtsprocedures aan. In alle tot he den behandelde procedures is het va kantiefonds in het ongelijk gesteld. De ernstige ongeregeldheden in de hoofdstad zijn weer aanleiding ge weest voor het opstellen van hef „Rapport Enschedé". Ook in dit rap port is duidelijk aan het licht geko men dat het Vakantiefonds ..tegen de uitdrukkelijke wil van het college van Rijksbemiddelaars" deze 2 procent inhouding heeft doorgezet, zich dus schuldig heeft gemaakt aan „overtre ding der wet". In 1920-1921 gebruiktemen de land storm tegen de idealisten, op heden gebruikt men de vakbeweging tegen de idealisten. Inderdaad is er voor de vakbeweging nog heel wat werk te doen, o.a. het doorvoeren van de de mocratisering en samenwerken met ieder die voor zijn rechten opkomt. Zoals het nu gaat. is het een tries te zaak. dat de „klassenstrijd" in on- zed agen is geworden tot een strijd tegen de apparaten, dus de bestuur ders en beheerders van de vakorgani saties. Dat laat zich moeilijk betwis ten als ïrxen kennis heeft genomen van de bewijzen die het rapport Enschedé ter tafel heeft gebracht. L. C. v.d. Meer Goeman Borgesiuslaan 83 Schiedam se Gemeente te Vlaardingen. Behal ve de omslag, die blauw is, is het boekje uitgevoerd in twee kleuren; chamois en wit. Het chamois kleuri ge gedeelte is voor iedere gemeen te en afdeling gelijk. De witte inla ge is een détaillering voor de eigen gemeente met zeer specifieke gege- In een voorwoord in deze eerste ge zamenlijke uitgave schrijven de ge meenten: „Stap vooruit in de richting van u, die van uw kerk of geloofsgemeen schap verwacht, dat zij van een vita le verbondenheid met wereld en mens heid van nu en straks, in sterke ma te blijk zal geven; stap vooruit naar meer contact, meer officile samen werking, minder versnippering en on vruchtbaar isolement van geestver wante kerken en groeperingen, die naar een vrije, ondogmatisch? en verantwoordelijke levenshouding zoe ken in de wereld van vandaag en die van morgen; stap vooruit naar nieu we activiteiten, nieuwe onderwerpen, die thans bijzonder ons aller aandacht vragen, naast de blijvende noodzaak tot bezinning op wat ons in het Evan gelie wordt overgereikt; stap voor uit in de richting van u, die zich misschien niet tot onze kring rekent, doch belangstelling hebt voor bepaal de onderdelen van dit programma en die zich bij deelname daaraan wpl- kom mag weten". Geen fortuinlijk jaar voor trampscheepvaart In het jaarverslag van de Haven- dienst-Schiedam wordt geconstateerd, dat het afgelopen jaar voor de trampscheepvaart niet erg fortuinlijk is geweest. Zonder meer kan worden ge steld, dat de vooruitzichten somber zijn. Als gevolg van voortdurende uit breiding van de wereld-handelsvloot die daardoor in proporties zal toene men, ver boven de behoeften uitgaan de, zal, wegens gebrek aan ladings aanbod, de trampvrachtenmarkt nog verder afbrokkelen. Meegedeeld wordt, dat het aantal zeeschepen dat de havens van Schie dam binnenliep iets toenam, name lijk 745 stoom- en motorschepen. Om te dokken of voor reparatie kwamen 579 schepen binnen, om te ontgassen of schoon te maken 149, laden of los sen 17. Het laatstgenoemde aantal betreft hoofdzakelijk coasters, geza menlijk plm. 16.500 ton in aan- en af voer. Er werden in totaal 1784 loodsrei- zen ondernomen, 60 meer dan in het voorgaande jaar. De binnenscheep vaart geeft voor Schiedam enige te ruggang te zien, de aangevoerde hoeveelheid goederen per schip was ruim 500.000 ton minder. Het aantal woonschepen bedraagt 64. Golden Ear-rings in Arcade Voor de Schiedamse beatfans zijn de Golden Ear-rings geen onbekenden Zij zijn in de tijd van hun bestaan reeds vele malen in Schiedam opge treden. De eerste maal ruim ander half jaar geleden in Arcade. Nu zul len ze wederom voor het voetlicht treden in Arcade, en wel op zater dag 23 september, op een dansavond, georganiseerd door Green's R&B So ciety. Aan de zaal mogen geen nieuwe leden meer worden ingeschreven, zo dat degenen die lid willen worden zich dienen te vervoegen bij het secreta riaat, Boerhavelaan 12b. Er zijn be halve een gulden, twee pasfoto's no dig. De toegangsprijs bedraagt f 3,50. Gedurende de volgende twee weken bied' het Nederlandse Anti-Tabak Instituut aan alle rokers de gelegenheid de me thode te leren kennen die de lust tot roken doet overgaan. Dat zal juist 0,20 kosten. Het volstaa' inderdaad vóór het verstrijken van twee weken onderstaande coupon met naam en adres aan het N.A.T.I., Ginneken- straat 16b, Breda, toe te sturen. En u zult met verbazing vaststellen dat het heden ten dage mogelijk is met roken op te houden, zonder gevaar en zonder beroep te doen op uw wilskracht. Ne slechts enkele dagen behandeling, gaat de lust tot roken vanzelf over. En daar na, wat een opluchting. Gratis coupon nr.: N'49 Verstuur vandaag nog deze coupon aan het Nederlandse Anti-Tabak In j stituut, Ginnekenstraat 16b, Bieda - Tel. (01600 4 8 4 3 5 Giro nr. 1306 889 OPLEIDING DIPLOMA E.H.B.O. IN KETHEL De afdeling Kethel van de EHBO start op maandag 2 oktober haar op leidingscursus voor het diploma EHBO. Hieraan vooraf organiseert men op maandag 25 september in Ge bouw De Rank een propagande- avond, waar de docent van de cur sus, dokter L. B. J. Rexwinkel een inleiding zal houden en waar tevens een demonstratie zal worden gege ven Van de mond-op-mondbeademing. Op deze foto wordt duidelijk dat er bepaalde elementen in het jeugdspel zitten die met geen mogelijkheid uit te roeien zijn. In ieder geval elemen ten die een zeer lange levensduur heb ben. Hoelang spelen jongens nu al „indiaantje"? Al generaties lang. De ze jongens zijn er ook heel duidelijk mee bezig. De huizenrij op de achtergrond doet nogal denken aan een fort van palis saden. De natuurlijketerreinplooi, waar de jongens in liggen is een prachtige „belegeringsverschansing". Het trieste van de zaak is alleen dat de jongens steeds meer fantasie no dig zullen hebben, want ze kunnen nu wel luid gillend en schreeuwend de huizenrij gaan „aanvallen", het is niet te verwachten dat uit de huizenrij een antwoord komt. Hoogstens een paar verontwaardigde moeders zullen terug schreeuwen dat ze moeten „oprotten" omdat kleine Piet net lekker ligt te slapen. aangevuld met dia's over dit onder werp. Deze avond begint om 20.00 uur en is vrij toegankelijk. Zij die de cursus willen volgen kun nen zich op deze avond aanmelden, of bij de secretaresse mevrouw Nef- kens, Fr. Haverschmidtlaan 52, Schiedam, tel. 010-268612. De kosten bedragen f 20.-, waarbij de te gebrui ken boekjes zijn inbegrepen, evenals het examengeld. De cursus wordt ge geven in het voormalige raadhuis te Kethel. De huis aan huis collecte die in de laatste week van augustus' is gehou den in Kethel en wijk Groenenoord, heeft een gunstig resultaat gehad. Zijn het niet juist die steeds weerkerende uitgaven, zoals kousen, die steeds maar weer een forse hap van Uw .zuurver diende geld opslokken? Daarom... is dit een aanbieding voor U, een extra 6 paren Nylons verkoop... voor nog géén drie gulden. Voortaan een eigen kousen- winkeltje hebben, nooit misgrij pen, 6 paar naadloze Nylons (per paar f 1.- normaal) nu voor een prijs, die zeldzaam is. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze naadloze Nylons, Irre gular in modieuze kleuren, alle 6 paar gelijk van maat en kleur, In de maten /j /j ul. of tehrlft. but.

De Havenloods | 1967 | | pagina 7