9P I Kat: onmisbare speelmakker Hoedenshow M goede smaak en kwaliteit Raakt Hollandse kenken wat in 't vergeetboek? 98 Koken Deze week in de bioscopen DEKLERK&ZN DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 9 S'dam De studenten van het CSR te Delft zijn dinsdag de gehele dag hard aan het werk geweest in de voormalige confectiefabriek aan de Veen Speyk- straat 10.. De leidftig van deze jonge studenten had het plan opgevat om in Rotterdam een verkenningstocht te maken om aan de aankomende stu denten enige informatie te geven. Toen kwam men bij de Jeugdhaven. liéver gezegd bij dominee Ter Haar en deze wilde natuurlijk over alles informatie geven, maar had daarvoor in feite te weinig tijd. Toen heeft men afgesproken deze tijd goed te maken door dertig aan komende studenten een gehele dag in het nu voor De Jeugdhaven bestemde pand te laten werken. Dat is van bei dé zijden zeer goed bevallen. De jon gens hadden plezier in dit werk dat 'n zeer positieve kant geeft aan de zgn. ontgroeningsperiode. Ze sloopten oude leidingen, sleurden schotten weg en deden dit alles nog zó serieus dat er geen bende ontstond. Het gebouw, dat men heeft kunnen huren van Rentegevende Eigendom men, gaat in een belangrijke behoef te in de wijk Van Speyk voorzien. Ein delijk een ruimte om grotere activitei ten waar te maken, zei de chef de bu reau, de heer M. Vreugdehil. De uit breiding van het jeugdclubhuis kan nu gerealiseerd worden terwijl er dan ook nog een permanente plaats ter beschikking van het straaïfeestcomité komt. Dat dertig mannen hëel wat werk op één daa kunnen verzetten bleek wel aan het einde van de dag toen men het immense plafond (200 m2) geheel in de verf had en de oude ver waarloosde fahriek een totaal ander aanziengegeven had met kleurige wanden. De nieuwe hoeden van mevrouw Marie-Eugénie Abels kenmerken zich elk jaar weer door goede smaak en kwaliteit. In de kelder van haar bou tique in de Keerweer toonde zij deze week haar visie op de hoedenmode van het komende seizoen. Zij gebruikt voor haar creaties de mooiste mate rialen en stoffen, die voornamelijk uit Brussel en Parijs komen. Zo za gen ive een breton, helemaal bezet met witte veertjes en een grote blauw meluêine hoed met een rand van helgroene veertjes. De baretten, allemaal nonchalant 6p een oor, waren eerst op vilt ge maakt, waarna de stof erover heen MET ADAM fabrikant OVERTREKT NU UW BANKSTEL voor bijzonder lage prijs! Vraag vrijblijvend hiiishe/nek Tel. 25 31 II. Rotterdam b-g.g tel 28 34 «3 't Saksische Binnenhuis NIEUWE BINNENWEG 20 ROTTERDAM - Telefoon 23.09.81 Meubelen met eigen karakter nu... beduidend goedkoper Hoe vaak voelt U niet 't gemis van een stadstas, zo'n handige tas, tussen visitetas en bood- schaptas in... waarmee U in Uw beste spulletjes kunt gaan win kelen.., of die zo practisch zijn voor mee naar 't werk! Maar nu gaat U zo'n elegante en zeer practische tas aanschaffen, niet tegen de normale prijs... 8.75 maar voor een verbijsterend lage prijs, voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze practische en toch vlotte stadstassen, In zwart, marineblauw, lichtbeige en donkerbeige, voor Gé in tel. of schrift, bi Wanneer wij aan lekker eten denken, dan denken we meestal aan gerech ten uit de Franse keuken. Dan praten we over geraffineer de sauzen en soepen, over uitheemse krui den en we gebruiken namen, waar de meeste Nederlan ders hun tong over breken. Wel is het zo, dat daar in de na-oorlogse jaren enige verandering in is gekomen. Doordat steeds meer mensen tijdens hun vakanties steeds verder de grens overtrekken, komen zfj in aanraking met minder bekende gerechten. De durfals onder hen, die in het buiten land het bordje met vermelding ..Hol landse keuken" vermijden en te recht, omdat de gerechten, die daar worden geserveerd, meestal niets te maken hebben met de Hollandse keu ken, maar alleen een tegemoetkoming zijn aan de Nederlandse smaak komen dan thuis met herinneringen aan bijzondere culinaire ervaringen. Wanneer zij de buitenlandse recepten te pakken krijgen, zullen zij dan vaak thuis proberen die herinnering weer gestalte te geven. Jammer is echter, dat de echte Hol landse keuken zeer zeker bij stads mensen meer en meer in het ver geetboek begint te raken. Natuurlijk worden er in vele gezinnen gerechten gegeten, die uit de Hollandse keuken stammen, maar zij hebben vaak grote .veranderingen ondergaan, ook al door het fèit, dat véle inheemse kruiden fn diserediet zijn geraakt. Zo kan men het traditionele biefstukje met gebak ken aardappeltjes en doperwten, waar de meeste Hollanders in het buiten land zo verzot öp zijn, moeilijk tot de Hollandse keuken rekenen. Nederland bezit echter wel degelijk een nationale keuken, mede samen gesteld uit streekgerechten, die slechts in bepaalde en dan vaak beperkte de len van ons land bekend zijn of waren. Een studie daarvan is op zichzelf reeds interessant en diegene, die de moeite zou nemén die traditionele Hol landse recepten onder te brengen in een nationaal kookboek, zou daarmee een zeer verdienstelijk werk hebben verricht. Want waarom zouden in onze boekenkasten wel boekjes priiken met Chinese, Indonesische, Russische, en Spaanse recepten, terwijl onze eigen keuken ook zo veel afwisseling heeft te bieden. Grappig is bijvoorbeeld, dat, wan neer we in ons landje, dat zo veel uitstekende kaassoorten, die over de hele wereld beroemd zijn, produceert spreekt over een fondue, iedereen on middellijk denkt aan het Zwitserse recept. Nog maar weinig landgenoten CENTRAAL: Sexy gang, 18 j. CiNEAC-iAD: De woestelingen, 18 J. COLOSSEUM: Zeventien, 18 j. 00 A GRAND: Tel uit je winst, a.l. OOO METRO: Triple cross, 14 J oa PASSAGE: 7 goudeii mannen slaan een tweede moordslag, 14 j. 000 REX: Vliegende tijgers, 14 j. OO n thuis i, THALIA: wat deed jij nou ln de oorlog, pappie? 14 j. (prol.) OOO Sr 't VENSTER: Masfculin - Femin, 18 j. OOOO - reei goed OOO goed OO middelmatig O heneden de mi ■ft - première weten,, dat er ook een Nederlands re cept is, nog wel afkomstig uit Gouda. Maar dan heet het geen fondue, maar kaasdoop, een puur Nederlands woord, dat veel meer bekendheid verdient. Het recept voor de Goudse Kaas- doop is zeer eenvoudig. Voor vier per sonen neemt men 150 gram in dunne reepjes gesneden volvette Goudse kaas. Die brengt men met anderhalve dl melk al roerend langzaam aan de kook tot de kaas volledig gesmolten is. Het geheel wordt gebonden met vijf gram maizena, aangemengd met een scheutje brandewijn of, wanneer men dat liever doet, met melk of wa ter. Dan voègt men wat peper en noot muskaat toe. De Goudse Kaasdoop wordt verder nfft zo gegeten als de Zwitserse Kaasfondue. Dat wil dus zeggen, dat men de pan met de hete massa op een comfoor op tafel plaatst en er reepjes bruin brood in doopt. Omdat onze voorouders, die dit recept hebben uitgevonden, de speciale fon due-vorkjes, die bij het Zwitserse ge recht horen, niet kenden, prikten zij het brood op goed Nederlandse wijze aan gewone huis-tuin- en keukenvor ken. En ik schreef het reeds aan gezien Nederland vele uitstekende kaassoorten kent, kan men dit ge recht ook bereiden met Edammer of Leidse kaas. Uiteraard werd kaas. vooral in stre ken waar de boeren zelf kaas maak ten. veel meer gebruikt. Zo kent men in Woerden, evenals overigens in de Albiasserwaard, nog een stamnpot van aardanoelen. tomaten en kaas. Onge twijfeld zullen er nog veel meer re- centen zijn. die pet zo weinic bekend znn. Vooral oudere lazers en dan in de eerste oio at* zii. die afkomstig ztin van het nUttèl.and. zullen zich nog wel enkele knnnen herinneren. Ind-'en dat het geval is. zou toezending, daarvm door mü zeer o-, nriis worden gesteld, omdat, ze dit, rubriekie een mote re bekendheid kunnen gaan krii<»e,n. JAN DIJKSTRA Voor al onze klanten voortaan meer luxe en gemak voor zo'n handige schoenenzak voor 6 paar schoenen, waarmee in de kasten enorm veel ruimte en orde komt. Van solide plastic, keurig afge werkt met.metalen ophangstrip met haak voor In de kast of tegen dt kastdeur. Gisteren nog 3,~ als speciale aanbieding koopt U hem voor nog géén anderhalve gulden. kwam. Dit heeft als voordeel, dat ze veel steviger zijn en dus langer mee gaan. Heel charmant was een boe- rinnenkapje, een beetje lijkend op de astronautenhelm van zwarte mantilla stof. Veel hoeden waren gemaakt met brede banden eronder, lekker warm in de winter en de hoed staat steviger op het hoofd. Eén ervan een grote op een Mexicaanse sombrero lijkende hoed van haarvilt, werd gedragen over een tulband van jersey. Hetzelf de materiaal was ggbruikt voor de rand van de hoed. De meeste hoeden waren in de breedte verwerkt, iets wat volgens mevrouw Abels zeker bij de nieuwe wintermode zal aansluiten. Naast de cloches en baretten van jersey, flu weel en andere stoffen zijn er ook de bonthoeden. Vlotte baretten van nerts of andere kostbare bontsoorten. Bij zonder mooi was een hoed van anti lope met een leren rand. Het model deed sterk denken aan de hoofdtooi van Nefertete, de koningin van het oude Egypte. Voor meer hoeden had mevrouw Abels haar inspiratie bij- een beroem de dame uit de geschiedenisboekjes gezocht: Cleopatra, of tenminste hoe den die aan haar deden denken, wa ren ruim vertegenwoordigd. Het slot van de show vormden twee creaties van struisveren. Het ene, een vlas haarstukje met een dot zwarte veren gedragen in combinatie met een zwart gazen cape met een rand van struisveren. Het andere was een witte gazen cape met een capu chon waarvan de rand ook met veren was bezet. E. v.d. M. m K.V.T. nylon tapijt nu compleet gelegd tegen ongekend lage prijs! K.V.T. nylon tapijt-honderd procent nylon-in vele mooie kleuren. Tot en met praktisch: plet- en vlekvrij, eenvoudig te onderhouden, kleurecht en ijzersterk. King-size, 380 cm kamerbreed K.V.T. nylon tapijt, gelegd en wel (dat betekent: inclusief kleinmateriaal, maatnemen, be zorgkosten, legloon en garantie) Ai- voor 79.50 per strekkende meter 95 dus per vierkante meter ETE WONINGINRICHTING ROTTERDAM-DEN HAAG-UTRECHT-VlISSINGEN-HOORN -DÊUER schoenenzak schoenen Eeuwen geleden hebben 'de mens en de kat vriendschap gesloten. Het was een vriendschap op vrijwillige basis, want de kat is het enige wil de dier, dat zijn natuurlijke vrijheid heeft ingeruild om met de -mens te gaan samenwonen. Dat wil niet zeg gen, dat de kat afhankelijk is gewor den van de mens. Het dier heeft een volkomen eigen, trots karakter be houden. Aanhankelijk kan het wel zijn: afhankelijk nooit. Misschien is dat er wel de voor naamste reden voor, dat er mensen zijn, die van katten houden en men sen. die katten verafschuwen. Een middenweg schijnt er niet te zijn. Er zijn zelfs mensen, die zich beslist on prettig gaan voelen, wanneer er een kat in de buurt is. Gelukkig is hun aantal kleiner dan dat van de wer kelijke kattenliefhebbers, voor wie het spinnende huisdier een onmis bare speelmakker is geworden. Dat wordt dan ook elk jaar duide lijk op de kattententoonstelling, die in de Rivièrahal wordt georgani seerd door de Nederlandse Vereni ging van Katten vrienden. Ook dit jaar weer zal de tentoonstelling wor den gehouden en wel op 21 en 22 ok tober van tien tot achttien uur. Meestal treft men op dergelijke ten toonstellingen echter alleen raskat ten aan, dieren met een ellenlange stamboom en^dikwijls een heel an der karakter dan vfrat in de wande ling de straatkat wordt genoemd. Drie jaar geleden heeft de Vereni ging een eind gemaakt aan de alleen heerschappij van de raskat. Men stelde zich terecht op het standpunt, dat de gewone huiskat dezelfde rechten heeft als een ras kat en dat het daarom onjuist was de belangstelling alleen op de laatste soort te richten, iedereen, die een goed verzorgde kat had, kon deelne men aan de tentoonstelling. De resultaten waren verbluffend. Van alle kanten werden de katten aangemeld. De Mienties en de Pe ters, de Grijsjes en de Grebeltjes. Katten van nog heel jonge kinderen en katten van grootmoedertjes. En de reacties van het publiek en de eigenaars of eigenaressen waren al even kostelijk. Zo riep een vrouw naar de dierenarts, dié bezig was met keuren van haar lievelingsdier: „U herkent'hem wel, hé cfpkter. Dat is dat beest met dié gebróken poóÊ!" Een andere vrouw vertelde, toen haar gevraagd was hoe* hetkwam, dat haar kat er zo gezond uitzag: „O, hij eet gewoon met de pot mee en vanmorgen heg ik nog een zemen lap over hem heen gehaald",, Ook dit jaar zullen de Huiskatten weer een belangrijke plaats óp de tentoonstelling innemen. Er is eeh grote beker uitgeloofd voor de best verzorgde huiskat. Maar onafhanke lijk daarvan zal het publiek de favo riete kat uit mogen .zoeken, onge acht of dit een gewone" huiskat is of een raskat. De lieveling van het Het lijkt u)el of deze poes het hele maal niet op prijs stelt te worden gefotografeerd naast een prachtige beker. Voor een wedstrijd~pioes een ongewone haydijig. Het wordt echter duidelijk xopmeer men weett dat de ze raskat is gekiekt naast de beker die voor de huiskhtten is bestemd. En daar volgt logischerxbijzu de zeer misprijzende blik uit.... Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze luxe en zeer practische schoenenzakken, voor^ dames- en herenschoenen, - (6 paar) voor Géén tol. of schrift, host. Onze maatschappij is erg vrijmoe dig. Dat weten fve. Sex is allang geen gevaarlijk onderwerp meer. Althans niet om over te praten De NVSH draagt er het hare toe bij om de sex bij wijze van spreken bij u thuis te brengen. Wat ons echter niet bekend was, is het feit dat deze voorlichting inmid dels ook doorgedrongen is tot de die ren om ons heen. De foto toont echter duidelijk hoe dit jonge hondje zich al op zeer jeugdige leeftijd manifesteert als een geroutineerd onder-de-rokken kijkertje L. A f publiek krijgt ook al een grote be ker, beschikbaar gesteld door een fabrikant1 van dierenvoeding. Verder zijn er nog twee prijzen voor de best verzorgde kat yan een jongen en een meisje onder de zestien jaar en een specialè prijs voor. de kat van men- sen boven de 65 jaap. Daarnaast zul len de beste langharige raskat en de begte kórtharige opk al een prijs verwerpen. Elk jaar opnieüw wint deze ten toonstelling in belangrijkheid. Dit jaar voor het eerst zal hij voorbeeld de Dierenbescherming met een stand aanwezig zijn. Ook de Vereni ging ..Kattenzorg" uit. Den Haag komt met een stand. Deze verenir ging pikt zwerfkatten op, die afge staan worden aan rpensen, die graag zo'n dier in hun woning willen opne men. Zij hoeven dan alleen de inen- tingskosten te betalen. Formulieren voor deelname aan de tentoonstelling kunnen worden besteld bij mevrouw T. Craane, Provenierssingel 24. tel. 280829. De katten, die voor de tentoonstelling worden opgegeven, moeten zijn in geënt tegen katteziekte. De deelne- mingsprijs bedraagt drie gulden per inschrijving .(wgarbij men tevens met een geringe bijbetaling de Dier gaarde kap bezoeken) en voor deel name aan e'en extra klasse een gül- den extra. nu... beduidend goedkoper De meest luxueuze garnering voor Uw herfst- en winterpak- jes of wintermantel is toch echt bont- Heerlijk warm bont, dtt U een rijk gevoel geeft, omdat U 4 la mode bent... en omdat niets zo'n cachet geeft als juist echt bont. Waarom zou U tevreden zijn met imitatie, als U nu grote bobbedbontkragen kunt kopen, in diverse soorten bont, .voor nog géén tientje. Bobbed kragen, in diverse kleuren en in persianer, mouton, Toscaans lam of opposum, écht bont, ook voor» Uw pakje of wintermantel! bont Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze chique, originele bont kragen, in zwart, donkerbruin en luipaard dessin, diverse bont soorten, per grote kraag voor ssrn, diverse bont- G«én ul. of schrift, but.

De Havenloods | 1967 | | pagina 9