Moeders voor moeders: fijne actie met veel weerklank M Oecumenische Raad van kerken maakt programmapunten bekend MP EHBO Auto over de kop. chauffeur ongedeerd De 26-jarige student J. G. G. uit Utrecht die met zijn auto over de rijksweg bij het Kethelplein te Schie dam in de richting Vlaardingen reed. lette zodanig op de wegwijzers, dat hij met een snelheid van 90 km tegen de vangrail botste. De jongeman schrok, gaf een ruk aan het stuur waardoor de auto over de kop sloeg en in de berm van de weg terecht kwam. Hoewel de auto zwaar werd gehavend, kwam G. zelf er goed af. nu... beduidend goedkoper Werkelijk fraaie overhemden, met alle gemakken van niet strijken, graag gedragen en licht in onderhoud... mogen wij deze. Bel O Fastzelfstrijkende hemden uit de series van tien gulden en meer wel noemen. Bel O Fast zelfstrijkend po- peline, een magnifiek hemd, hagelwit, 's avonds nat ophangen, 's morgens weer aan... koopt U morgen voor nog géén acht gulden. Een klein plakplaatje met „Organon" op de stijl naast een deur, die toegang geeft tot een bovenhuis in de rustige Nobelstraat in Rotter dam. Het is de woning van mevrouw Husen-Baardman. een naam die vooral veel aanstaande moeders vertrouwd in de oren klinkt. Zij leidt en coördineert de actie „Moeders voor moeders" in Rotterdam. Ruim een jaar nu draait de actie, die door Organon in Oss op touw gezet is, in deze stad en in dat jaar hebben honderden vrouwen in de eerste maanden van hun zwangerschap dagelijks hun urine afgestaan om daar door andere vrouwen te helpen. Het verhaal zal inmiddels bij velen bekend zijn: in de eerste maanden van de zwangerschap be vindt zich in de urine van de aan staande moeder een bepaald hor moon, het Humaen Chorion Gona- droto fine. En dat hormoon kan bepaalde vormen van onvrucht baarheid, zowel bij mannen maar vooral bij vrouwen opheffen. Moe ders voor moeders dus. tische bedrijven in de wereld die het geneesmiddel maakt. In de jaren dertig ontdekte men dat de placenta een hormoon vormt, dat via bloed baan en de nieren in de urine van de aanstaande moeder terecht komt en bovendien dat het weer uit die urine gehaald kan worden. Het hormoon bleek eenzelfde werking te hebben als L. H. (Luteïniserend Hormoon), dat door de hypofyse wordt afgeschei den. De hypofyse is een klier, vlakbij de hersenen. L.H. speelt.een belangrijke rol bij de regulatie van de eierstokken. Als de hypofyse niet voldoende L.H. produ ceert kan onvruchtbaarheid het gevolg zijn. i Vrijdag en zaterdag verkopen Wij deze overhemden. Bel O Fast zelfstrijkende poplin hem- 36 t/m 43 hagelwit, Giin tel. of schrift, heit. Ds. Schuring deed intrede Ds. K. H. Schuring, die uit Alphen aan de Rijn is gekomen, heeft zijn in trede gedaan in de geref. kerk van Schiedam. In een volle Goede Haven- kerk werd hij door ds. J. N. Nam- mensma bevestigd waarna de nieuwe predikant preekte over de tekst van Phil. 3 vers 14: ,,Maar een ding doe ik, vergetende hetgeen achter mij ligt". Na afloop van de dienst bestond gelegenheid met de- predikant en diens gezin kennis te maken. Ds Schu ring neemt de plaats in Van ds. W. A. Krijger, die naar Wierden is ver trokken ni|... beduidend goedkoper In onze Kinderconfectie verko pen wij niet zomaar een kinder trui... neen, vrijdag en zaterdag hebben wij een aanbieding lek ker warme truien voor jongens en meisjes, - die klinkt als een klok. Sportieve, goed wasbare truien, de col, manchetten en boord dubbel gebreid, een trui met body, voor jongens en meisjes die 's winters wat "aan kunnen". Organon weet hoe dat hormoon uit de urine te halen, te verwerken en te prepareren. Dat was dus het pro bleem niet. Het ging er meer om zo veel mogelijk urine te verzamelen, zo dat een geregelde produktie mogelijk was. Een hele organisatie werd op touw gezet. In Oss en omgeving werd begonnen (dertig jaar geleden al) en langzamerhand breidde de actie zich uit. Vorig jaar werd Rotterdam inge schakeld en mevrouw Husen behoorde tot de eersten die zich voor de actie inzetten. „Alleen huisvrouw zijn is voor mij niet voldoende", zegt ze. „M'n kinde ren komen op de eerste plaats, maar ik vind dat iedereen daarnaast nog wel wat doen kan". Mevrouw Husen doet daarnaast wel 't een en ander. Ze is secretaresse bij het Kerkewerk (Prinsekerk in Blijdorp) en heeft een massa te doen voor Organon. „We zijn met negen dames, de stad is in negen partjes opgedeeld en zo heeft -T„^,T-r, ieder een eigen wijk gekregen. We NOOIT GENOEG moesten, vooral in het begin, artsen bezoeken, verloskundigen, ziekenhui zen, kraaminrichtingen, poliklinieken, kruisverenigingen. Er werden affi ches in de wachtkamers- gehangen met het opschrift: „Aanstaande moe der, U alleen kunt helpen". En er kwamen foldertjes op de tafels te lig gen waarin geappelleerd werd aan de gevoelens van de aanstaande moeder tn waarin zij werd verzocht aan d« actie mee te doen". Sinds kort is de artsen opnieuw ver zocht elke aanstaande moeder op de actie te wijzen. „En al elartsen doen het", zegt mevr. Husen. ,,'t Mooiste is natuurlijk wanneer ze zich onmiddel lijk opgeven. Want vooral in de eer ste weken van de zwangerschap is het hormoon overvloedig in de urine aan wezig". Behandeling door een arts met dit hormoon kan die onvruchtbaarheid op heffen. De vrouw kan dan kinderen krijgen. Bovendien ontdekte men, dat met Pregnyl nog andere afwijkingen die te maken hebben met de voort planting, bestreden kunnen worden. Pregnyl is kostbaar. Duizend liter urine zijn nodig om 5 gram van het witte poeder te verkrijgen. Dat proces duurt overigens maanden. Het vocht legt een lange weg af door ketels, fil ters, centrifuges, bezinkingsbakken en buizen. Tenslotte komt het ruwe produkt in een glazen stopfles terecht. De fles staat in een brandkast en ver tegenwoordigt een waarde van duizen den guldens. Diefstal is echter zinloos, 't is uitsluitend een beveiliging tegen brand. Ruim 15.000 moeders namen in 1966 aan de actie deel. 't Zijn er echter nooit genoeg. De afdeling in Oss blijft dag en nacht doordraaien om het ge neesmiddel te kunnen produceren. Met ingang van deze maand zijn ook Den Haag en omliggende gemeenten ingeschakeld. De aktie richt zich al enige tijd tot Nijmegen, Dordrecht, Rotterdam, Utrecht, Amsterdam en natuurlijk niet te vergeten steden en dorpen in Brabant en Limburg. Daar is de actie al traditie. De vrouwen verleenden daar gaarne hun medewerking en gaven aan, dat ze zwanger waren door een krant voor het raam te plaatsen Iedere vrouw, die aan de actie mee wilde doen, zelfs al woon de ze zes kilometer in het land en moest men door de modder waden, werd bezocht, 't Werd al gauw een heel kostbare affaire. De Organon-mensen begrepen dat ze het van de bevolkingsconcentraties moesten hebben. Brabant en Lim burg, de werkers van het eerste uur, worden nu echter niet vergeten. De krant voor het raam mag dan in sommige streken voldoende zijn om aan Organon kenbaar te maken, dat men aan de actie mee wil doen, in Rotterdam en omgeving moet men iets meer doen. Een telefoontje naar mevrouw Husen of een briefkaartje is voldoende. Haar adres en telefoon nummer is: Nobelstraat 43 (boven), tel. 284281. Bovendien zal dit adres wekelijks in dit blad worden vermeld. Vrijdag en zaterdag verkopen wij déze oersolide en leuke kindertrulen, sportief en gezel lig, voor prijzen, die U geen tweede keer künt verwachten. tel. of schrift, but. FORMALITEITEN Zo gauw mevrouw Husen een tele foontje of een antwoordkaart van een jonge moeder binnenkrijgt, maakt ze een afspraak en brengt ze een bezoek. Dan wordt uitgelegd wat de actie pre cies inhoudt, wat er allemaal gedaan moet worden, wanneer een chauffeur van Organon de urine komt halen en al die andere kleine formaliteiten. Driemaal in de week, zolang de aan staande moeder aan de actie kan mee doen, komt een onopvallende bestel wagen de gele plastic bussen ophalen. Vóór dat gebeurt, is echter eerst de urine van de deelneemster onderzocht om te kijken of er wel voldoende van het hormoon aanwezig is. Aan het ein de van de actie ontvangt de vrouw een speelgoedje voor de baby, een kleine geldelijke vergoeding, een boek, „Wordend Moederschap" van prof. G. J. Kloosterman en wat zeep. De ge schenken zijn niet groot, maar veel vrouwen vinden dat ook niet nodig. Het feit alleen, dat zij door zich een paar weken wat moeite te getroosten, andere vrouwen kunnen helpen, moet natuurlijk voldoende zijn. „Er doet nu een aanstaande moeder aan de ac tie mee", aldus mevrouw Husen' „die zelf met het geneesmiddel behandeld is. Is dat niet prachtig?" „Op maandagmorgen is het hier 't leukst. Dan staat de telefoon niet stil. Misschien hebben ze in het weekend de tijd en de gelegenheid gehad om erover te praten en dan bellen ze al lemaal op. De aanmeldingen komen uit alle la gen van de bevolking. Veertig procent had al eerder van de actie gehoord, de meesten komen via de arts of de verloskundige en niet te vergeten de vriendinnen. Die zeggen natuurlek „Joh, je moet bellen want...." enzo voort. 't Leuke is, ze gunnen het el kaar. Je hoort nooit: Nee, dat is te veel moeite. Ze gunnen een ander ook het geluk om kinderen te krijgen". „We werken nauw samen met de huisartsen en de verloskundigen. Zo gauw een vrouw goedgekeurd is om aan de actie deel te nemen krijgt de arts onverwijld bericht. Nee, die sa menwerking is prima". De actie strekt zich behalve over Rotterdam ook over een paar randgemeenten uit. Capelle en Krimpen a.d. IJssel bijvoorbeeld zijn daar niet bij. „Er belt weieens iemand op uit een van die plaatsen, maar ze kunnen niet meedoen, want de chauffeur komt daar niet. Dan willen ze zo graag, dat ze zelf voor een oplossing zorgen. Hun echtgenoten werken op kantoren in Rotterdam. Die sjouwen trouw om de dag de plastic bussen mee naar hun werk en daar worden de volle dan on gewisseld voor lege. Prachtig hè?" nu... beduidend goedkoper Met dit zelfklevende plastic tovert U, zonder punaises, zonder lijm,... weer fleur en kleur op verveloze planken, deu ren, muren, dienbladen, prulle nmanden enz. Zelfklevende plastic, dat U in een ommezien aanbrengt, wiir U wilt... voor bijna de halve prijs, als éénmalige aanbieding, per meter voor nog géén gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit plakplastic, in diverse dessins, o.a. kinderdessins en in effen kleuren, 45*cm breed, in coupons vs 2.5 en 5 met. Leerlingenuitvoering S M S- AL HEEL LANG De Schiedamse Muziekschool geeft vrijdagavond 29 sept, in gebouw Ar cade een leerlingenuitvoering. Die avond zullen tevens de diploma's worden uitgereikt. Twintig bestelwagens voeren dage lijks duizenden liters urine aan. De flessen worden leeggestort in een grote spoelmachine. Miniatuur autoraces in Jeugdcentrum Zaterdag 7 oktober zullen in het jeugdcentrum aan de Mgr. Nolens- laan te Schiedam races worden ge- houden om het Nederlands kamp- pioenschap autoraces op miniatuur autobanen. Deze races worden geor ganiseerd door de Nederlandse Alge mene Minatuur Autoclub. De kampioenswedstrijden worden in de komende maanden gehouden in 16 districten wat de voorronden be treft, de finale zal vermoedelijk in Hilversum plaatshebben. Door iedereen kan gratis worden deelgenomen, waarbij fabriekswa- gens beschikbaar worden gesteld. De wedstrijden te Schiedam worden gehouden van 's morgens 10 uur tot 's middags 17 uur. Pregnyl is de naam van het genees middel dat onder meer uit het hor moon H.C.G. gemaakt wordt. Orga non is één van de weinige pharmaceu- De plaatselijke Oecumenische raad van kerken, te Schiedam, waarin sinds korte tijd ook de hervormde ge meente van Kethel met twee afge vaardigden, ds W. Vons en de neer J. Hooghart, is vertegenwoordigd, heelt in de afgelopen zomer liet ini tiatief genomen om in de eerste helft van hei seizoen 1967-68 enkele activi teiten te doen plaatsvinden in oecu menisch verband. Allereerst zal in het kader van de herdenking van 450 jaar Reformatie op zaterdag 26 ok'tober 's avonds om 6 uur weer een oecumenische brood maaitijd met tafelgesprekken worden gehouden, zoals dat ook in het voor jaar is gebeurd. Deze maaltijd met tafelgesprek ken zal staan in het teken van een ontmoeting Rome-Reformatie, 'f er in leiding van de gesprekken zullen ds. A. Steinhart, Ev. Luth. predikant en een rooms-katholiek geestelijke voor af elk een korte samenvatting geven van het vraagstuk Rome-Reformatie, gezien vanuit de visie van hun eigen kerk. Deze maaltijd kan ongetwijfeld nog aan betekenis winnen, omdat zij in ze kere zin ook nog gezien kan worden als een voortzetting van de discussie, die zich tijdens de bijzondere oecu menische kerkdienst van zondag 10 september j.l. heeft ontwikkeld over de oecumenische betekenis van de nieuwe (R.K.) Catechismus en die om des tijds wille moest worden afgebro ken. De bezoekers van deze dienst J.v.d.JJan benoemd tot hoofdinspecteur Met ingang van 1 oktober is de heer J. van den Ban bertoemd tot hoofdinspecteur bij dé politie van Schiedam. De heer Van den Ban is drie jaar werkzaam geweest in de Nederlandse Antillen waarna hij be noemd werd bij de gemeentepolitie te Wassenaar. Op 1 oktober 1965 werd hij benoemd tot inspecteur van poli tie te Schiedam, stolen. AVOND VAN FILMKRING De Schiedamse Filmkring zal dins dag 24 oktober in de zaal Irene de film vertonen over de erotiek, waar op drs. W. de Vogel, directeur van de Stichting Film en Wetenschap te Ctrecht een toelichting zal geven. ï>e eerste filmavond van het seizoen, waarin de film „Le Soupirant" werd vertoond trok veel belangstelling met name van de leerlingen van de mid delbare scholen in Schiedam. hebben nu een mooie gelegenheid om in het geheel van de ontmoeting Ro- me-Reformatié op 28 oktober in de tafelgesprekken over deze zaak ver der te praten. Zo mogelijk zal aan de deelnemers van de maaltijd vooraf studiemate riaal worden verstrekt, b.v. het ex tra nummer van het blad „Opendeur- Onderweg" dat geheel aan het onder werp is gewijd en waarin artikelen voorkomen van hervormde, gerefor meerde, lutherse en róoms-katholieke schrijvers. De aanmelding voor deze maaltijd zal zo spoedig mogelijk worden ppen- gesteld. Voor het eerst in de geschiedenis van de Oecumenische beweging in Schie dam heeft de Centrale kerkeraad van de hervormde gemeente de Opstan- dingskerk beschikbaar gesteld voor een oecumenische morgendienst op zondag 10 december om 10 uur. (Oefcu- menische zondag) Het ligt in de bedoeling van de raad deze dienst te doen leiden door enke le voorgangers van verschillende ker ken. Bovendien zal aan de kerken worden voorgesteld oiri, in navolging van hetgeen in andere plaatsen in ons land op de Oecumenische zondag ge beurt, op deze dag ook kanselruil te doen plaatsvinden, hoofdzakelijk van hervormde en gereformeerde voor gangers. In navolging van vorige jaren zal op donderdag 21 december om half acht in de Grote Kerk weer een oecu menische Kerstzangbijeenkomst wor den gehouden. Tz.t. zullen hierover nog nadere bijzonderheden worden g-e publiceerd. Intussen kan reeds worden mede gedeeld, dat de burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelfsema, zich bereid heeft verklaard het ope ningswoord voor deze bijeenkomst te spreken. Nu Is 't mogelijk voor al onze klanten om steunkousen te dra gen van een kwaliteit... die te vergelijken is met het beste dat er op dit gebied bestaat! Steunkousen, met en zonder naad, elastisch, steungevend, oersterk en van een fantastisch mooie kwaliteit - uit de :eries van vijftien gulden en hoger... nu per paar voor een belache lijke prijs, voor nog géén zes gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze 1e kwaliteit steun kousen met en zonder naad, in de maten 8£ t/m 11, in twee modieuze 4 tinten, per paar voor >or M Giin ul. of schrift, bost. Bijeenkomst Mij. voo Tuinbouw in Irene In gebouw Irene wordt donderdag avond 28 sept. door de afdeling Schie dam van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een bijeen komst gehouden waarin de heer A. de Bruin zal spreken over behande ling van een viertal verschillende ka merplanten. Zaterdag 14 oktober wordt door de afdeling een excursie gemaakt naar het Singermuseum te Laren, waar rJan een tentoonstelling wordt gehou den over de herfstflora in ons land. nu... beduidend goedkoper Nylon gewatteerde dusters, nog altijd een luxe, want tot 25 gulden legt li er nog steeds voor neer... nu binnen het bereik van al onze klanten. Modieuze gewatteerde dus ters, met 100% synthetische fiberfill vulling, heerlijk warm, flatteus en makkelijk- met vlotte kantgarnering, voor nog géén dertien gulden. lynthetische fiberfill Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze makkelijk wasbare superlichte en koesterend war me dusters, in de maten 36 t/m 50 en in de kleuren, A bleu, cerise. geel en groen enz.M W&(/ Giin tol. of schrift, best. De Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Rotterdam - afd. Overschie organiseert op onderstaande adressen een cursus voor Mazimiliaanstraat 17, dinsdag 26 sept. Baanweg Posticum (onder <ie r.k. kerk), maandag 25 sept. Duur der cursus 26 lessen. Cursusgeld f 20.—. Inschrijving op nevenstaande adressen vanaf de genoemde data 's avonds 8 uur. Inlichtingen ROTTERDAM W. Hollander, Asserweg 278, tel. 18 39 73. Inlichtingen OVERSCHIE Th. Timmermans, Kleiweg 695, tel. 28 92 70. DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967

De Havenloods | 1967 | | pagina 13