Rozenburg' groeit de daling in tegen -JSS etnina Zo'n 5000 werknemers extra „Communicatie": thema voor Femina dit jaar ■elna Scylla gaat voorlopig uitwedstrijden spelen Vrijdag a.s. opent 't MEUBELHUIS Hervormingen 'binnen' Sparta DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 17 S'dam nu... beduidend goedkoper Als U van de winter toch nog een lekkere, warme deken nodig hebt profiteer dan van deze voor-seizoens aanbieding één- en twee-persoons Acryl- dekens. Heerlijk warme dekens, ge weven in een modern blok- dessin, in frisse kleurstellingen, dekens, die een toppunt aan warmte paren aan gemak in 't gebruik, de moderne dekens, voor een speciale prijs. Super-schepenibouwer, Cornelis Verolme, heeft vorige week op een persconferentie zijn plannen voor de nabije toekomst bekendgemaakt. Het grootste gedeelte van de plannen een dok voor schepen tot een miljoen ton, de mogelijkheid, dat de beide tankers van 240.000 ton, waarvoor Esso hem opdracht heeft gegeven, groter zullen worden, en opdrachten voor nog meer en nog grotere super-mammoettankers hebben wij enige weken geleden al gepubliceerd. Wat wij toen nog niet konden vermoeden was, dat Verolme zijn plannen nog stoutmoe diger aanpakt, dan wij toen schreven. Inmiddels heeft Verolme ook op- 130x220 180x220 Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze 1- en 2-persoons Acryldekens, In blokdessins In frisse kleuren, voor unieke voor- seizoens prijzen. I. of ichrift. I INIVON-OCHTENDEN In het pas verschenen winterpro- jgramma van het Nivon staan naast de vele cursussen en bijeenkomsten bok een zevental zondagochtenden vermeld in samenwerking met de Kunstzinnige Propaganda Commis sie. Deze ochtenden worden gegeven in het Luxor Theater aan de Kruiskade en van de zeven ochtenden in dit sei zoen vinden er drie in 1967 plaats en wel: 1 oktober, met medewerking van het Harmonie Orkest ..Excelsior": na de pauzè de film: Eiland in de zon" 29 oktober, film: Te rijk om los te lopen". 12 november, een voorpro gramma en na de pauze de film: The bridge on the River Kwai". Op het kantoor van het Nivon aan de Noordsingel 4 en bil de voorzitter van de K.P.C. Rosenveldtstr. 24 zijn alle inlichtingen en kaarten te krij- nubeduidend goedkoper In onze auto-shop verkopen wij deze anti-condens auto ruiten, de plastic anti-mist- helderzicht ruit, die U zelf op de achterruit aanbrengt - en die U steeds een prima uitzicht waar borgt op achteropkomend ver keer. Makkelijk zelf aan te brengen, (met gebruiksaanwijzing) voor nog géén twee gulden. dracht gekregen voor de bouw Overigens hebben wij, na al die ja ren, dat we op de werven van Verolme gast mochten zijn, vorige week vrij dag meegemaakt, dat hij zichzelf had onderschat. Men had voor die pers conferentie keurig een zaaltje in or de gemaakt. De stoelen en tafels ston den gereed, maar de belangstelling van de pers was zo groot, dat men plaats te kort kwam. Het is volkomen begrijpelijk, dat Verolme zijn lang verwachte plannen met een zekere zelfingenomenheid be kend maakte. Hij nam de gelegenheid nog eens te baat om terug te grijpen naar het jonge verleden toen hij op een kale vlakte op Rozenburg in een tent zijn eerste gasten ontving en toen vertelde, dat hij daar de grootste schepen wilde gaan bouwen. Dat ze zo groot zouden worden, kon Verolme toen ook niet vermoeden. Wel vertel de hij vrijdag, dat hij na afloop vgn die ontvangst naar huis is gegaan en zichzelf had afgevraagd of hij niet een beetje te hoog van de toren had ge blazen. „Tóen heb ik nog maar een extra borreltje genomen en ik heb die nacht toch lekker geslapen", onthul de hij vrijdag lachend. Hij roerde nog een ander punt aan, dat hem kennelijk veel plezier deed. Toen, ongeveer tien jaar geleden, heeft men om Verolme gelachen. Ui teraard niet iedereen, maar wel de mensen, die iet's van scheepsbouw af wisten. Men vond Verolme maar een protserige man, die eerst nog eens waar zou moeten maken wat hij ver kondigde. „Toen hoopten velen, dat het me niet zou lukken", zei Verolme vrijdag. „Er zijn er nu nog, die hopen dat het allemaal mislukt. Maar tot nu toe is het gelukt en het zal ook in de toekomst lukken". Het moet de 67-jarige scheepsbou wer dan ook veel voldoening hebben verschaft, dat hij op deze wijze zijn grootse plannen bekend kon maken. Op een moment, waarop iedereen be zorgd spreekt over een dalende con junctuur, kon hij vertellen, dat hij zijn werf zodanig gaat uitbreiden, dat zij wellicht de grootste ter wereld wordt. En dat nog wel op korte ter mijn, want over 21 maanden moet de eerste tanker van 240.000 ton proefva ren. Dat betekent, dat het dok en de overdekte helling, die gelijktijdig met het schip gebouwd worden, op dat tijdstip ook klaar zullen zijn. Of dat mogelijk is? „Op mijn werf is dat mogelijk. De uitdrukking „kan niet" bestaat bij ons niet", zei Verolme völ vertrouwen. anti-condens auto-ruiten Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze anti-condensruiten, Gitn ttl. of schrift, bi derde Esso-tanker. vrijdag. „Ze hebben kennelijk geen belangstelling voor mijn dok. Nou, ik heb ook geen belangstelling voor hun dok". Even heeft de vrees bestaan, dat schepen van tegen de miljoen ton Verolme denkt daarbij niet alleen aan tankers, maar ook aan. bulkcarriers voor het vervoer van bijvoorbeeld granen of ertsen niet over de Wa terweg zouden kunnen varen. Een on derzoek, ingesteld door Rijkswater staat en het Gemeentelijk Havenbe drijf, heeft uitgewezen, dat dit wel mogelijk is, omdat deze schepen ten slotte leeg zijn. Groter Verolme heeft zijn nieuwe plannen niet op de gok gemaakt. Hij deelde mee. dat Esso hem verzocht had zijn outillage op Rozenburg zo groot mo gelijk te maken. „Daarom verdenk ik de Esso ervan, dat de schepen van 240.000 ton wel groter zullen moeten worden," aldus Verolme. Maar met zijn nieuwe outillage rekent hij ook nog ergens anders op. Er varen thans al zeer veel tankers van 200.000 ton. De schepen zullen, zodra zij „in de buurt" komen en dat kan men heel ruim nemen - naar Rozenburg" varen voor reparatie of onderhoud, omdat er nergens anders in Europa een derge lijke accommodatie is. „En als ik spreek over nieuwbouw, dan denk ik heus niet in termen van een, twee, drie of vier tankers van 240.000 ton of meer. Dan praat ik over minstens vier van dergelijke tankers per jaar", aldus Verolme. Wat dit allemaal gaat betekenen voor de Nederlandse economie is nu nog moeilijk te schatten. Wel is het zeker, dat het bouwen van enkele su- pergrote tankers op Rozenburg werk betekent in vele delen van ons land. Het aantal toeleveringsbedrijven is bij een dergelijke opdracht zeer groot, zo dat een groot gedeelte van de Neder landse industrie kan profiteren van de voortvarendheid van Verolme. ,,En t voor minister Schut kan het nog een mooie kluif worden om te zorgen voor de woningen voor 5000 gezinnen hier in de buurt", merkte de scheepsbou wer tenslotte ook nog op. Jan Dijkstra. Een zeer speciale aanbieding in onze Foto-afdeling, voor hen, die hun vacantie-dia's correct en goed willen bewaren. Twee soorten diaraampjes, twee systemen, en U kiest ze uit, door elkaar per doos voor nog géén zes gulden. A. 100 Dia-raampjes van plastic zonder glas, een nieuw systeem, waarmee U in een wip Uw dials kunt inramen. De dia's zitten klemvast in het raampje, een ideaal snelwerkend systeem. B. 50 Plastic klapraampjes met voorgepoetst glas, solide raampjes, waarmee Uw dia's vocht- en stofvrij opgeborgen 100 Plastic raampjes zonder glas 50 piastic raampjes glas, Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze 2 soorten diaraampjes, met of zonder glas, verpakt ii dozen, per doos IAHOY'm GEBOUW ROTTERDAM 29sept.'J0okt. de vakbeurs voor het gezin! ZONDAGS GEOPEND VAN 12-18 UUR Van de Scliiedamse handbalteams, zijn alleen de dames e, heren van UVG geweest die tot verrassende overwinningen konden komen. De he ren wonnen van het Vlaardingse Hol- landiaan met 158 en de dames won nen het duel tegen het Haagse Ani mo met 40. De heren gaan nu zon dag op bezoek bij het Rotterdamse Atomium en gezien de prestaties tot nu toe, moeten de punten naar de Schiedamse ploeg. De dames van UVG staan met zeven punten uit vier wedstrijden op de bovenste plaats. Zij gaan nu naar het Delftsc Rhoda. Het lijkt het er op dat daar het eer ste puntenverlies geboekt zal worden. De heren van DWS, die zondag v.an Hermes een 14—10 nederlaag moes ten incasseren, zullen zondag vooral LAATSTE EUKOPOOKTRIT Met de Europoortrit van woensdag 20 september besloot de RET een rondrittenseizoen dat zeer succesvol is geweest. De Europoortrit trok dit maal 4593 passagiers, die werden ver voerd met 116 ritten. Dit gaf de zeer goede bezettingsgraad van rond 40 rondritreizigers per bus. Verleden jaar duurde het seizoen aanmerkelijk langer, rriaar er werden toch lang niet zoveel passagiers ver voerd. Hun aantal was toen 2799, die werden vervoerd met 82 ritten. Op het kinderfeest. Een leuk boekje vo'or kinderen en speciaal voor moeders. In kort be stek wordt even uit de doeken gedaan hoe men het beste een kinderfeestje kan organiseren. Weliswaar richt het geschrevene zich voortdurend in kin derlijke taal tot de .^gastheer-vrouw", maar wat er dan gesteld wordt is eigenlijk meer tot de moeders ge richt. Er wordt een fiks aantal spel letjes in opgesomd. Dat is altijd mak kelijk om bij de hand te hebben. Het boekje is voorzien van verschrikkelijk leukfe tekeningetjes, maar ook daar van vinden wij een bezwaar dat de „pointe" van de tekeningen een beet je te hoog gegrepen is voor kinderen. Desondanks een erg aarclig. handig boekje. Uitgave van Cantecleer, De Bilt. in de verdediging beter moeten spe len tegen het Leidse HVL dat naar Schiedam komt. Bij de dames was het tegen Ani mo van hetzelfde laken een pak. Voor zondag staat de derby Wilton-DWS op het programma. Tot nu toe zijn het ontmoetingen geweest met wisselen-; de resultaten. De laatste ontmoeting op het terrein van DWS werd door de dames van Wilton met 5—3 gewonnen.. Het gaat niet zo best met het Wilton- team. Het verband is ver te zoeken en het heeft "nóg geen winstpunten kunnen boeken. Het staat dan ook onderaan óp de ranglijst. Toch hou den we het op een puntenverdeling. De heren van Wilton verloren met 1411 de thuiswedstrijd tegen West- landia. De volgende tegenstander is Schutters. Gezien de grotere spe lerervaring van WF moet deze wed strijd in winst omgezet kunnen wor den. Het afdelingsbestuur wil voor de nieu we Schiedamse club Scylla, die nog geen speelgelegenheid heeft weten te bemachtigen, toch een mogelijkheid scheppen, om aan de competitie mee te kunnen doen. Scylla zal daarom, voorlopig alleen uitwedstrijden spelen, zodat het in de tussentijd kan trach ten alsnog een speelgelegenheid te vinden. Lukt dit niet, dan kunnen de wedstrijden die reeds zijn gespeeld, geannuleerd worden, of de thuiswed strijden worden uitwedstrijden. De nieuwe Schiedamse formatie komt op 8 oktober voor het eerst binnen de lijnen en wel tegen Oliveo 2 in Pijn-' acker. WESTKRUISKADE 4-5-6 TEL.124076 (naast Arena Theater) ALTIJD 2Ö7«-30% VOORDELIGER (DESGEWENST CREPIETSERVICE) Op 29 oktober zal het 75 jaar zijn geleden, dat het gebouw van de Evan gelisch Lutherse Gemeente aan de Lange Nieuwstraat, hoek Oranje straat in gebruik werd genomen. Oor spronkelijk was gistpakhuis. De gemeente Schiedam had eind vorig jaar uitgegeven 250 volkstuinen elk van 250 m2 tegen een huurprijs van 11 cent per m2. De wachtlijst van gegadigden voor een volkstuin telde voor beide com- gebruik als plexen Thurlede en Vijfsluizen plm. 170 personen. Vijfduizend, extra Dat betekent ook, dat Verolme in de loop der jaren zo'n vijfduizend werk nemers (enige weken geleden maakte hij het cijfer van 4-000 bekend) kan gaan aantrekken. „Elke werkloze kost het rijk per jaar 7500 tot 10.000 gulden," zei Verolme. „Ga maar eens na wat het dan betekent als ik aan 5000 werklozen werk kan bieden." Voor de omscholing van die mensen zal hij een apart gebouw neerzetten, waar hij ook al veel geld in zal inves- Enkele maanden geleden sprak de scheepsbouwer reeds met ons over een dok van een miljoen ton. Toen op perde hij de mogelijkheid van een eventuele samenwerking met enkele andere werven. Die samenwerking is niet tot stand gekomen. „Ze hebben niet op mijn plan gereageerd", zei hij Op de gisteren gehouden Algemene Ledenvergadering van Sparta is de penningmeester drs. J. de Winter, die zijn functie 20 jaar heeft uitgeoefend benoemd tot erelid. De vergadering gaf haar goedkeuring aan de instel ling van 'n management-stichting bin nen de vereniging, die de leiding van het betaalde voetbal zal voeren. Het bestuur van de management-stichting zal bestaan uit 3 personen en zal wor den benoemd door het bestuur van de vereniging, die financieel verant woordelijk blijft en de begroting van de management-stichting vaststelt. Binnen het raam van deze begroting is de management-stichting zelfstan dig. Het verenigingsbestuur had aanvan kelijk voorgesteld dat een in te stel len Raad van Toezicht deze toestem ming zou moeten verlenen, doch een amendement van de heer S. Keur, dit toezicht rechtstreeks in handen van het verenigingsbestuur zelf te leggen werd met grote meerderheid aan vaard, toen het bestuur zich hier achter stelde. Er waren slechts 4 te genstemmers. Voordien zal ook de amateur-afde ling, waaronder begrepen cricket en honkbal onder de loep worden geno men met de bedoeling dat ook deze groter zelfstandigheid zal krijgen; in financieel opzicht eveneens binnen eep door het bestuur goed te keuren begroting. Dit houdt in dat beide afdelingen (be taald en amateur) groter zelfstandig heid krijgen, maar dat Sparta zei één en onverdeeld blijft, met één fi nancieel beleid. nil»- beduidend goedkoper Voor hen, die gewend zijn om hoge eisen te stellen aan de kwaliteit van hun Nylon onder jurk, is deze aanbieding bedoeld. Want In onze Lingerie afdeling verkopen wij een grote partij Nylon onderjurken, in prima passend model, royaal met kant gegarneerd, - in diverse tinten, voor nog géén drie gulden. nyio" Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze fijne Nylon dames onderjurken, In maten 38 t/m 48 en In de kleuren bleu, rose, wit, Wanneer morgen vrijdag de deuren van de Femina weer open gaan, kan men in het nog steeds tijdelijke Ahoygebouw zien hoe wij in 1968 kunnen wo nen. Onder het motto „Vrijheid van wonen" zal de firma De Klerk op deze consumentenbeurs een ruimte van 600 vierkante meter benutten om het nieuwste op het gebied van wonen te laten zien. Zo heeft men onder andere het huis van morgen ingericht. Het belangrijkste van die woning is een „leefkuil", midden in een ruimte zonder wanden. In die leef kuil wordt met elkaar gepraat, wordt gelezen of zo maar niets ge daan. Op de verhoogde buitenkan ten bevinden zich een hobbyhoek, een slaaphoek en een kookhoek. Dit is slechts een van de vele rieuwigheden, die men dit jaar op de Femina, die dagelijks van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur geopend zal blijven tot en met 10 oktober, zal kunnen bewonderen. (Op zondag is de beurs eveneens geopend, maar dan van 12 tot 18 uur). Het belang van de Femina wordt voor de Rotterdamse samenleving hoewel er echter ook heel veel bezoek komt van buiten de stad elk jaar eigenlijk groter. In steeds grotere ma te wordt gezocht naar mogelijkheden om de taak van de huisvrouw te ver lichten. Daarmee is men in Amerika reeds veel verder dan, in ons land, maar ook hier gaat deze ontwikkeling iri versneld tempo. De tijd ligt niet ver achter ons, dat de koelkast nog een luxe was. Nu is hij al een volko men normaal verschijnsel in het me rendeel van de gezinnen. Ook de was automaten hebben een snelle opkomst beleefd en thans dient de afwasma chine zich aan, nu nog een kostbaar apparaat, maar als de voortekenen «ns niet bedriegen, zal ook deze ma chine over enkele jaren binnen het bereik van velen liggen. Op een beurs als de Femina kan men zich oriënteren oveT deze ontwik kelingen. Vaak ervaren de mensen pen zekere drempelvrees, wanneer zfj zich in een winkel willen laten voorlichten over een huishoudelijk apparaat. Zij zijn dan bang, dat zij Op een consumentenbeurs behoeft die vrees niet te bestaan. De Femi na. die in de jaren onmiddellijk na de oorlog, toen de binnenstad van Rot terdam nog een puinhoop was, werd opgezet als een verkoopbeurs, heeft thans het karakter van een voorlich- tingsbeurs. Men kan er vrijelijk rond dwalen langs de stands, overal vra gen stellen en de aangeboden artike len rustig met elkaar vergelijken. Men kan dus geheel zelfstandig een beslissing nemen over het merk van het artikel, dat men zich wil aan schaffen. Men kan ook de nieuwe mo gelijkheden bekijken, die de industrie te bieden heeft om het leven nog ver der te vergemakkelijken. Nog verder En dat het leven nog verder ver gemakkelijkt zal worden, staat nu al vast. Zo kent men in Amerika al de „persoonlijke" wasmachine, die in en kele minuten kleingoed, zoals over hemden en sokken, wast en droogt. Ook zal de diepvrie^kast o'ver niet al te lange tijd zijn intrede gaan doen in de keuken, zodat men grote voor raden levensmiddelen kan inslaan in de tijd, dat ze relatief goedkoop zijn ot men kan bepaalde levensmiddelen inslaan, die op andere tijdstippen niet meer voorradig zijn. Zo zijn er nog vele andere zaken op te noemen, die hun komst nu al hebben aangekon digd en die juist op een beurs als de Femina aan het publiek kunnen wor den getoond. Terecht heeft daarom de directeur van deze beurs, de heer J. Hoffman, aan de Femina dan ook het thema „Communicatie" meegegeven. Want het is vooral de communicatie tus sen de producent of de verkoper en de consument, die van belang is. Op de Femina komt die communicatie op vele manieren tot zijn recht. Dat, naast alle nieuwtjes op huishou delijk gebied, de voorlichtende taak van de Femina ook zeer groot is. kan men zien bij de stands van de Rotter damse politie, de brandweer en vele andere. Het is verheugend, dat deze niet commerciële stands ook dit jaar weer de brandweer overigens voor het eerst op deze consumenten beurs aanwezig zijn, omdat zij daar mee het belang van een dergelijke beurs voor de samenleving onderstre pen. „OUDE" PLAATJES ZEER IN TREK De stichting Conamus is gevestigd in Amsterdam. Conamus betekent Comité voor Nederlandse Amuse mentsmuziek en het comité wil in binnen- en buitenland de Nederlandse lichte muziek propageren. Centraal daarbij staat een uitgebreide dis cotheek, die op dit ogenblik zo onge veer 15000 nummers bevat. Alle nieuwe Nederlandse platen worden onmiddellijk in de discotheek opgenomen. Men wil nu proberen de collectie aan te vullen met zo veel mogelijk „oude" nummers. Vaak komt het voor dat iemand een oude plaat ergens op zolder heeft liggen. Pas bij een grote schoonmaak komt de plaat te voorschijn en wordt dan dikwijls weggegooid. De stichting Conamus is nu zeer geïnteresseerd in deze platen. Daar onder kunnen zich heel zeldzame pla ten bevinden. Als er onder de lezers mensen zijn die zulke „antiekjes" nog in bezit hebben en genegen zijn ze af te staan, dan kan men zich wenden tot de stichting Conamus, Marius Bauerstraat 30 te Amster dam, tel. 020-156822. automatisch VAN DAM N.V. Hoogstraat 163-167 Rotterdam, Tel. 010-130424-113902

De Havenloods | 1967 | | pagina 17