nonopolë Van de Water; met abattoir kwam eind aan onbeteugelde vrijheid Een hallefie wit graag, bakster Eindelijk HAAREK KUNSTGEBITTEN SLACHTHUIS VOLGENDE MAAND 25 JAAR 150 klanten Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen "yolgende maand, om precies te zijn op 26 oktober, bestaat het Abattoir te Schiedam 25 jaar. In 1942 werd het door de toenmalige N.S.B. burgemeester geopend en onmiddellijk door de Duitsers geconfiskeerd. Al in 1935 waren er planteen voor de bouw van een gemeentelijk.slacht huis. Maar pas in 1941, in de bezettingstijd, werd door burgemeester Van Haaren de eerste steen gelegd voor het abattoir aan de Vlaardin- gerdijk. De gemeente Schiedam was er hard aan toe. De meeste slagers hadden een eigen slachtplaats maar dat waren krotten die tenslotte alle werden afgekeurd. Bovendien had de Dierenbescherming voort durend bezwaar gemaakt tegen de manier van slachten. „De Vleeskeuringsdienst was toen- dertijd ook niet zo, als zij nu is", ver telt ons de heer A. J. A. van de Wa ter, slager in ruste, oud-voorzitter van de r.k. Slagersvereniging St. An- tonius Abt en oud-gemeenteraadslid, thans woonachtig is in de Eduard van Beinumlaan in Groenoord. „De keur meesters", zo vervolgt hij „hadden een gebrekkige cursus gevolgd. Daarom moest je die keuring met een grote kruiwagen zout nemen". De heer Van de Water was ook één van de sprekers bij de opening van het abattoir. Ik heb toen gesproken als lid van de oudste slagersfamilie in Schiedam. Ik kon niet namens de organisatie spreken want alle organi saties waren door de Duitsers ont bonden. In die toespraak heb ik toen gezegd, dat met de totstandkorqing van dit slachthuis gelukkig een eind was gekomen aan een onbeteugelde vrijheid. En onbeteugeld was het. Soms tot op het sinistere af, want er werden dikwijls klandestien dieren geslacht, zonder dat er een keur meester aan te pas kwam. In beslag genomen Maar goed, het abattoir stond er nog niet, of de Duitsers namen het-in beslag. Het Bedrijfsschap, dat inder tijd werd opgericht "bepaalde, dat er iri Rotterdam moest worden geslacht. Ik heb toen m'n uiterste best gedaan cm dat tegen te gaan en dat is me gelukt. Ik heb in Den Haag staan pra ten als Brugman. Ik was toen lid van de Plaatselijke Toewijzingsc omrais- sie en we mochten in Schieda n twee centrale slachtplaatsen inrichten. Maar dat moest binnen éér! week ge beuren. Ook dat is gelukt. We hadden er één in de Brouwersstraat qn één op de Lange Haven. Ik heb ook een keer 80 ton vlees van de Duitsers ge stolen. Dat was omstreeks Kerstmis '44. Wij kregen in die tijd wel koeien maar dat waren van die magere scharminkels uit de Oekraïne. Je kent dat wel... vel over been... Enfin, op een gegeven moment werd ik op gebeld. Ze hadden de stroom afgeslo ten en nu liep 80 ton vlees, opgesla gen in het koelhuis van het Blaauw- hoedenveem in Rotterdam, gevaar te verrotten. Dat waren onze beste koei en. Die hadden ze zelf genomen. Ik zeg, ik kom dat vlees wel halen. Toen zeiden ze: ja maar dan kun je niet doen, dan gaan we voor de bijl. Ik zeg, ben je gek. Je kunt toch dat vlees niet laten verrotten. Met twee paardewagens hebben we het uit het veem gehaald en op het abattoir in Rotterdam is het toen verdeeld. Daarna ben ik wel ondergedoken. Të gfazen Ik heb ook eens een vent mooi te grazen genomen. Die heb ik voor 15.000 gulden twee wrakke paardèwa- gens en de goodwill verkocht van de Coöperatieve Vereniging Vee- en Vleeschvervoer. Daar was ik voor de oorlog nog een tijdje voorzitter van. Het abattoircomplex gezien vanaf de V/ilholmlnntla't. Die is nu allang weer ter ziele. Die wagens waren niks waard en de good will had niks om het lijf. Maar die vent slachtte zwart met toestemming van de Duitsers. Dat was een schoft die kerel'. Die stak bijvoorbeeld een paard een roestig mes in de borst en dap liet ie het dier net zo lang bloe den tot het door de poten zakte. En dan stond ie er nog vals bij te lachen ook. Dat geld heb ik de leden van de coöperatie na de oorlog in goeie Hol landse guldens uitbetaald. Ik heb ook nog in de gemeenteraad gezeten. Voor de K.V.P. Niet zo lang hoor. Ze vonden het geloof is niet erg dat ik voor een tweede periode be dankte. Ik heb eens een keer voorge steld de Lange Haven te dempen... Man, het leek wel of de pest uitbrak. Ze konden me wel doodschieten. Ach joh, laan we nou eerlijk zijn...Schie dam is toch niks... Schiedam heeft toch geen gezicht... Ze hebben in deze stad enorm de boot gemist. Kijk nou eens naar Vlaardingen... Ik ben zaterdag nog op het Lelieveld of hoe heet dat... het Liesveld ge weest. Dat is nog eens een centrum. Je kan het Broersvest en de Koog straat toch geen centrum noemen? Dacht ie dat dat aan de middenstand lag... Ach joh, schei toch uit... Ik kwam in 1929 in de zaak van m'n va der op de Dam. Die zei toen: jongen, jij zit straks eerste rang want ze gaan ua, Breedstraat en de Vlaardingstraat afbreken. Als ik je nou Vertel, dat de Vlaardingstraat in de jaren '50 is ge sloopt en dat de laatste pandjes in de Breedstraat pas een paar maanden geleden tegen de vlakte zijn gegaan... Desillusie Welnee....ze hadden veel eerder moeten beginnen met slopen. Dan hadden we hier nu ook zaken gehad als V. D. en C. A... Maar ja. jongen, ik heb m'n partijtje wel mee- geblazen en voor de rest heb ik over al afstand van genomen. Eri zet m'n portret maar niet in de krant. Ik neem geen blad voor de mond maar als 'je 09 bent, heb je niet zoveel zin meer om te vechten. Maar schrijf maar gerust dat Schiedam ten op zichte van Vlaardingen en Rotterdam een grote desillusie is... Want dat is het hoor... een grote desillusie". ZIE PAGINA 5 REPARATIES le klas werk vanaf 15,— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17,Je kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA Hoogstraat 40, R'dam, Tel 010-12.60.it> Trams 1-2-3-6-8-9-11 en bus 34 RCA VICTOR 555. RADIO LEO AVENIOODS 16e jaargang no. 48, donderdag 28 september 1967 Uitgave Stichting ,,De Jeugdhaven". Donderdag 8, vrijdag 7, 9.15, zater dag 2, 7, 9.15, zondag 7, 9.15, dinsdag 8, woensdag 8 uur. OS 14 OPERATIE POKER ROGER BROWNE - HELGA LINE CAROL BROWN Listen en lagen, kerels en kogels, vrouwen en verleiding Technicolor Centra Film TechnoScope 14 jaar Zondag 2, 4,15, woensdag 2 uur. FLUITENDE KOGELS MACDONALD CAREY AUDREY TOTTER Geen man kon zo snel zijn, dat hij leder duel zou overleven! Cinemascope Centra Film 14 jaar Zaterdagnacht 12 uur. WAAROVER MEN NIET SPREEKT HANS SÖHNKER - ANTJE GEERK KARIN DOR Een voorlichtingsfilm die niets verbergt, maar ook niets ver draait Regie: Wolfgang Glück. 18 jaar PROTESTVERGADERING IN ST. JANSKERK Morgen, vrijdag 29 september 's avonds om acht uur, zal in de Ha- venkerk een protestvergadering wor den gehouden. In deze vergadering belegd door een voorlopige commis sie zal getracht worden de verontrus ting die in Schiedam leeft, ook bij ve le niet-katholieken, te bundelen. Na de uiteenzetting van de spreker, zal aan de aanwezigen gevraagd wor den een commissie volmacht te ver lenen, om te trachten bij de bisschop het gesprek te heropenen omtrent het behouden van de Havenkerk en op het genomen besluit alsnog terug te komen. Iedèr die wil dat de kerk'open en het gebouw behouden blijft, wordt opgeroepen de vergadering te bezoe- Pastorietuin opgeknapt De tuin van de pastorie van de Oud-Katholieke Parochie te Schie dam was door het kerkbestuur afge staan voor activiteiten op het gebied van de kunst. Naar het Parochieblad constateert, is hierdoor de parochie voor een hoge onkostenrekening ge spaard gebleven, daar de grote vuil nisbelt die in de tuin lag is opge ruimd. De eerste steen van het slachthuis, 1 gelegd door burgemeester Van Haaren. Wethouder vond het kennelijk Hauw De leden van de Schiedamse ge meenteraad hadden maandagavond niet veel animo tot discussie, de voor stellen waren er trouwens niet naar. De enige die actief diverse agenda punten besprak was mevrouw 31aa"W- Rieu (PSP) die tweemaal probeerde of aanschaffingen niet goedkoper konden, hetgeen een negatief resul taat opleverde. Ook ïik salariszaken had zij een andere mening dan de wethouder. Wethouder Eykenaar maakte een Freudiaans foutje door op zeker moment te zeggen: „Mevrouw flauw eh...ik bedoel Blaauw..." MAN, MAN voor stemopnemen had maandagavond in de Schiedamse gemeenteraad wel een manhaftige samenstelling. Het waren de heren Rosman, Houtman, Campman en Bos man. „Ik had er nog twee „mannen" uit de raad bij kunnen vinden", con- stateerde de voorzitter. Elke morgen om negen uur rijdt uit het Brooddepot van Rijn mond Bakkerijen N.V. te Vlaar dingen een Co-op electrocar met in de cabine één van de weinige vrouwelijke broodbezorgers die Nederland telt. Aan de Tweede Van Ley den Gaelstraat is men dat wel gewend en in Vlaardin gen kent men mevrouw E. Plomp goed. Anderen staan echter nog wel eens te kijken naar deze vrouwelijke bakker die met' grote bedrevenheid haar wagentje door het verkeer stuurt. „Veertien dagen gaven mijn manne lijke collega's mij toen ik hier kwam. Nou dat is wel even anders gelopen", zegt mevrouw Plomp. Bep voor haar collega's. Ruim vier jaar geleden kreeg zij de job die ze nog steeds met veel enthousiasme uitvoert. „Ik heb twee grote zoons, één werkt al en de ander is op de Technische School. Ons huis (Goud- sesingel 32 te Vlaardingen) is niet groot en als ik dit niet had, wat moest ik dan doen? Ik zou me maar Vervelen. Bovendien werk ik in feite alleen in de ochtenduren. Om precies te zijn van half negen tot half twee en op woensdag ben ik vrij. Verder ver zoet loon de arbeid en zo kunnen we nog eens wat grotere stukken aan schaffen. Mijn man stelt er maar matig prijs op dat ik werk, dat doen geloof ik alle Nederlandse mannen. Maar hij laat me gelukkig mijn gang gaan. Daar ben ik echt blij om. Ik vind het plezierig werk én zou dit erg missen. Je leert alle mensen kennen en iedereen heeft een vrien delijk woordje. De agent in z'n Daf je toetert, de vuilnisman geeft een joviale armzwaai en de collega's lo pen je ook niet voorbij. In de winter is het natuurlijk wel iets moeilijker, maar ook dat went wel. Nee, wat mij betreft ziet het er echt niet naar uit dat ik binnenkort weg zal gaan, ik heb het zo reuze naar mijn zin". Op sómmige drukke dagen (vóór de feestdagen) steken haar zoons, in dien dit mogelijk is, ook een handje uit. Haar wijk is uitgebreid en me vrouw Plomp heeft 150 klanten te bedienen. Ze vind dit echter geen be zwaar. „Al doende leert men", zegt ze, „het gaat me gelukkig vlot af. Ik geloof trouwens, zonder aan de prestaties van mijn mannelijke col lega's tekort te doen, dat dit beroep typisch vrouwelijk is. Je weet als huismoeder wat er nodig is, je kunt dus ook beter van advies dienen. Dat is er in die jaren waarin ik deze wijk bedien wel uitgekomen, geloof ik". Morgenochtend evenals alle andere ochtenden start zij weer in het de pot waar een spreuk op de muur staat: „De wil zonder daad is waar deloos". Die wil is bij mevrouw Plomp duidelijk aanwezig; de daad volgt daarop. Hoogstraat 2 Schiedam -Tel. 268808 Naar de mening van de heer J. van Tilburg, thans nog voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid, zullen er in de toekomst in de Rot terdamse haven 3 a 4000 mensen minder werken dan thans het ge val is. Of dit voor 1970 het geval Zal zijn, durft de heer Van Tilburg niet te voorspellen. Hij ziet het evenwel niet als een onoverkomelijk probleem, als per jaar de perso neelsbezetting in de haven met zo'n 300 man inkrimpt. Maar de moei lijkheden beginnen wel als de ont wikkeling sneller zou gaan. Dat kan de heer Van Tilburg nu nog niet Deze mening van de heer Van Til burg kan men deze week lezen in een interview, dat „Ruim Zicht", de officiële uitgave van het Neder lands Katholiek Vakverbond met de scheidende voorzitter van de S.V.Z. had naar aanleiding van de recente ontslagen in de haven. Hij heeft tijdens dat interview verder nog gezegd, dat de leden van de S.V.Z. geen nieuwe werknemers meer zullen aannemen en wel licht nog wel verdergaande maat regelen treffen. Daarbij kan volgens de heer Van Tilburg gedacht wor den aan de honderden ambtenaren, die met een controlerende functie inde haven zijn belast. Bij container vervoer zal er in de haven veel minder controle-personeel nodig zijn. De heer Van Tilburg heeft het dus eindelijk gezegd. Kort nadat de S.V.Z. het massale ontslag van 500 havenarbeiders bekendmaakte, werd het standpunt ingenomen, dat ver dere massa-ontslagen niet meer zouden volgen. Ook burgemeester Thomassen verklaarde onlangs in een interview met ons blad, dat het stukgoedverkeer slechts een klein gedeelte is van de totale ton nage, die in de haven wordt ver werkt. De burgemeester verzuimde daarbij te vermelden, dat de be handeling van stukgoed het meest arbeidsintensief is. Als het groot ste gedeelte van het stukgoed in containers wordt aangevoerd, zal het stukgoed even weinig arbeids intensief worden als de overslag van erts, granen en olie. Natuurlijk kan nog niemand precies zeggen hoe de ontwikkelingen zul len zijn. Maar nu staat al wel vast, dat die ontwikkelingen storm achtig zullen zijn. Enige weken ge leden hebben wij daar in een uit voerig artikel over geschreven. Het is onbegrijpelijk, dat men nog steeds de kop in het zand blijft steken. Om eer, voorbeeld te nee. men: een week, naaat burgemees ter Thomassen in het interview met ons blad zich t.o.v. dit probleem vrij optimistisch uitliet, werd in de raad meegedeeld, dat het Haven bedrijf verwacht volgend jaar 30 kraanmachinisten te veel in dienst te hebben, ook al weer door de snel le ontwikkeling van het container vervoer. Weliswaar zal men trach ten deze mensen een andere betrek king bij de gemeente te geven, maar het feit blijft bestaan. We kunnen niet meer volstaan met te zeggen, dat alles, wat thans over het containervervoer in de toekomst wordt gezegd, koffiedik-kij- ken is, zoals de heer Swarttouw het onlangs uitdrukte. Meedoen met nieuwe ontwikkelingen en dan de ogen sluiten voor de mogelijke ge volgen daarvan is een kwalijke zaak. De heer Van Tilburg heeft het nu eindelijk gezegd. Misschien kon hij dat doen, omdat hij een dezer dagen zijn functie als voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid zal neerleggen. Men zou kunnen den ken, dat hij nu al niet meer offi cieel spreekt namens de S.V.Z. De heer Van Tilburg heeft tijdens het interview met „Ruim Zicht" nog een paar dingen gezegd, die de moeite waard zijn. Zo heeft hij gesteld, dat het tijd woreft, dat er een samenwerking en ordening met Antwerpen komt. Dit is overigens niet een zaak, die door de gemeen te kan worden aangepakt, maar die zal moeten worden gerealiseerd door de regeringen van beide lan den. Ook hierop hebben wij in ver schillende artikelen gewezen en het is een kreet, die lange tijd in de Rotterdamse haven werd beschouwd als een soort verraad aan eigen zaak. We kunnen alleen maar hopen, dat'' de heer Van Tilburg in deze trant zal blijven spreken. En het is evenzeer te hopen, dat men naar zijn stem zal luisteren, ook als hij geen voorzitter meer is van de S.H.Z. Want deze zaken mogen ge rust in de openbaarheid worden behandeld, zodat een ieder kan weten waar hij aan toe is. J.D. Een Schiedamse vervaardiger van aquariums deed bij de politie aangif te, dat in zijn werkplaats was inge broken. Er waren drie aquariums ge- Bl stolen.-

De Havenloods | 1967 | | pagina 1