gr caball Zondag leren geloven op maandag moutbrood vers gebakken vol kostelijke bouwstoffen! Golden Earrings speelden voor uitverkocht Musis anders dan andere DE HAVENLOODS DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 S'dam 15 Dit is de nieuwe vleugel van het J Polyester batist Mousseline blouse r.k. ziekenhuis Dr. Noletstichting aan de Penninglaan. Burgemees ter Roelfseöia zal dit gebouw op woensdagmiddag 25 oktober om half vier openen. nu.i. beduidend goedkoper Voorzorg is de beste zorg en dat geldt speciaal voor autopech onderweg. En daarom Is zo'n autotas, waarin plaats is voor gevaren driehoek, pechlamp, sleepkabel en gereedschap, onmisbaar en een noodzaak in iedere wagen. Alles bij de hand in zo'n solide tas, vervaardigd van oersterk kunstleer, gevoerd, solide hand vat en knipsluiting, voor bijna de helft van de normale prijs, voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in de afdeling autobenodigd heden beneden deze sterke au- totassen, waarin U al Uw auto hulpmateriaal veilig bergt, kunstlederen autotassen, afmeting 50x20x13cr Lits Jumeaux 220 x 240 crr Jeugdwerk wellicht in Proveniershuis Al blijft de bereidheid tot het bou wen van lokalen voor het jeugdwerk bestaan, de moeilijke budgettaire po sitie en de beperkingen op het terreih van de investeringen, verhinderen een spoedige verwezenlijking van de plannen, zo delen B. en W. van Schie dam de raad mee. Daarom wordt de voorziening in de behoefte aan loka liteit voorlopig meer gezocht in het beschikbaar stellen van een aanwe zige en voor het doel geschikte ruim te. De gedachten gaan hierbij, voor wat de toekomst betreft uit naar het Proveniershuis. Vrijdagavond tot 9 uur geopend. nu... beduidend goedkoper U denkt toch niet, dat een deken beter en warmer is door het 'dure etiket dat in de punt be vestigd is... Neen, het komt op de kwaliteit van de wol aan en die is zonder weerga bij deze partij zuiver scheerwollen dekens. Zuiver scheerwollen dekens, merkdekens, in een heel mooie kwaliteit, nu als extra aanbie ding tientallen guldens goed koper dan normaal. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zuiver scheerwollen merkdekens, sublieme kwaliteit, dekens in fraaie effen kleuren als rood, groen, goud en blauw, guldens goedkoper dan normaal. Vrijdagavond tot 9 uur geopend. We hebben, zondag een echte Vredes-zondag gehad. Niet alleen dank zij de vredes-diensten in kerk en zaal, maar ook dank zij hetgeen we van de T.V. via Teleac, CVK/ Ikor en N.C.R.V. hebben geleerd. In de diensten werd natuurlijk de kanselboodschap der gezamen lijke kerken voor de vredesweek gelezen en/of besproken. Hierin wordt eerst kort de wereldtoestand uiteengezet en dan wordt de uit spraak gedaan „Het is in deze situatie, dat de kerken het tot haar plicht rekenen, in trouw aan de boodschap van de Heer, te getuigen hoe juist in onze tjjd de vrede als hoogste mense lijke opdracht voor ons staat. Met toenemende verontrusting heb ben de kerken er kennis van genomen hoe de vrede vaak met de mond wordt beleden, terwijl overeenkomstige da den maar niet tot stand kunnen ko men. Aan de hand van de dagelijkse gebeurtenissen komt herhaaldelijk de vraag op, of volken en regeringen werkelijk bereid zijn de prijs voor de vrede te betalen en of de mensheid vandaag de moed heeft om de risi co's van de vrede te aanvaarden, zo als in het verleden altijd de risico's van de oorlog zijn aanvaard. In de op dracht tot vrede zijn ailen persoon lijk betrokken. De persoonlijke be trokkenheid in de vrede is een toets steen voor het daadwerkelijk chris ten zijn. De gemeente van Christus behoort uit de inspiratie van het evangelie te staan in de voorhoed» van de vredeskrachten der wereld''. In deze woorden is iets dat ons on middellijk aanspreekt en toch is het jammer, dat in de boodschap der kerken iets heel belangrijks wordt gemist, nl. het getuigenis aangaande Jezus als de grote Vredesvorst. Als we de vrede alleen als onze menselij ke of christelijke ppdracht zien, ko men we terecht in een slingerbewe ging tussen utopisme en defaitisme, 'tussen overmoed en ontmoediging. Ais het ons een keer lukt, zijn we „he melhoog juichend", en als het ons mislukt, zijn we „tot de dood be droefd". Als we de hond der teleur stelling weer eens in de pot van onze verwachting hebben gevonden, zijn we maar al te graag bereid, nu maar verder Gods water over Gods akker te laten lopen.... Maar als het stichten van de vrede primair het werk van God. van Jezus zelf is, waarin Hij ons mensen on danks alle ups en downs met goddelij ke volharding blijft betrekken," dan wordt de vrede niet gebouwd in het veen van onze menselijke goedwil lendheid, maar op de machtige hei palen van het Godsrijk, dat bezig is in onze wereld te verschijnen. Via de Teleac zagen we 's middags de les van Prof. Röling over oorlog koude oorlog burgeroorlog. Ma gistraal waren de grote lijnen die prof. Röling trok. De koude oorlog was het felst, toen er geen sprake van machtsevenwicht was. (Amerika had de atoombom, Rusland niet). Nog heeft Amerika een enorme voorsprong in de „balance of power" in het 'machtsevenwicht. Maar er is ook een „balance of terror", een balans van verschrikking. Moskou denkt voldoen de afschrikmiddelen tot zijn beschik king te hebben - de Russische rakettèn zijn op de Amerikaanse steden ge richt. Sindsdien is er in de koude oor log een langzame „dooi" ingetreden De hele tegenstelling Oost-West is, nu China anti-Russisch is geworden, een tegenstelling tussen de „rijke" landen in de blanke wereld geworden. Deze machten van het Noorden zoeken nu aanhang in de onderont wikkelde gebieden, in het zuidelijk deel van de wereld. In die arme lan den is overal een zekere nationale vrij wording aan de gang, maar het ver schil in welvaart tussen Noord en Zuid wordt ondertussen al groter. De teleurstellingen en armoede lei den in de ontwikkelingslanden telkens tot burgeroorlogen, waarin Amerika vaak de sociaal-behoudenden steunt terwijl Rusland (en China) de sociaal- revolutionaire krachten provoceert. Deze burgeroorlogen zijn volgens prof. Röling thans een grote wereld probleem, omdat elk lokaal conflict door zijn wereldwijde achtergrond zo maar tot een wereldconflict kan lei den (afgezien nog van alle ellende voor het betrokken volk zelf!). Denk maar aan Vietnam! Vandaar het ada gium: Geen spreiding van kernwa pens, maar spreiding van welvaart. In het door de oorlog verarmde Eu ropa heeft b.v. het Marshall-plan bur geroorlog een onaantrekkelijke, onno dige zaak gemaakt. 's Avonds zagen we voor de t.v. eerst een gesprek met proL Verkuyl en met ds. A. H. v.d. Heuvél van de Wereldraad van kerken in Genève over de komende Algemene Verga dering van de Wereldraad, volgend jaar in Uppsala. Het thema van deze Assemblée zal het woord van Jezus zijn „Zie Ik maak alle dingen Twee a drie secties zullen daar spe ciaal met de problemen der samen leving bezig zijn. Direct werd de vraag gesteld, of dat nu wel in zo sterke mate kerke-taak is. Prof. Ver kuyl antwoordde, dat de kerken zich wel met de samenleving rnoeten be moeien, omdat Jezus meer in de men selijke samenleving betrokken is, dan wij wel durven vermoeden. Hij haal de met instemming een woord van Billy Graham aan: personal con version without structural conversion is perversion! Persoonlijke bekering Nooit kunt U genoeg blouses hebben, want dit seizoen draagt U blouses op elk uur van de dag, op rokken en pantalons of :n aanbieding om en grote partij n pakje... Daarom is dit: e< niet te missen, e damesb'louses ii voeringen door elkaar, v géén vijf gulden. Mousseline blouse in diverse dessins, o.a. mille fleurs, ruitjes en cashmir-print, met lange mouw van 8.95. Polyester batist blouse, in fraai cashmir dessin, een ideale stof, zó gewassen, zó droog, van 7.95 Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij blouses, met lange mouwen, In de maten 34 t/m 46, door elkaar voor één prijs Géén ttl. of schrift, but. zonder omkeer in de structuren der samenleving is verkeerd, pervers. Wat Uppsala aan de volken moet trachten te brengen is niet een theo logie van de revolutie of van de con tra-revolutie of van de status quo (de bestaande verhoudingen) maar een theologie van de transformatie, van de geleidelijke, maar radicale om vorming der samenleving. Liefst ge weldloos, maar zo nodig ook met be perkt geweld. (Ook onze christelijke vaderen spraken immers van een „heilig recht van opstand"!). In dit verband ried ds. v.d. Heuvel aan, met het woord vrede enigszins voorzichtig te zijn, want dat kan voor onderdruk te volken een bukken voor de status quo gaan betekenen. Het is alleen de gerechtigheid, die de durende vrede garandeert. Tenslotte zagen we voor de NCRV in het programma „Vrede als Daad" Mevr Alra Myrdal, minister van vre- deszaken uit Zweden. Zij legde veel nadruk op de grote behoefte aan de gelijke objectieve informatie in de za ken van oorlog en vrede. Daarvoor worden overal in de wereld op het ogenblik onafhankelijke internationa le instituten opgericht, want de mas sa-communicatiemiddelen zijn helaas vaak nationaal en commercieel maar al te veel gebonden. Drs. S. C. Derksen, leraar aan een Rijkskweekschool belichtte deze kant van de vredeszaak vanuit de onder wijswereld. Hij haalde een gezegde aan, dat het geschiedenisonderwijs het gevaarlijkste brouwsel is van de menselijke geest. In Duitsland is b.v. in de jaren 1928-1933 juist ook door het nationalistisch geschiedenis-on derwijs een hele generatie rijp ge maakt voor Hitiers nationaal-socia- lisme, Drs. Derksen heeft zelf een boek geschreven: „Hoe leren wij de vrede" maar hij constateert met leedwezen, dat hij in 17 jaar in de hele onder wijswereld nog nooit van een specia le bezinning over vredes-öpvoeding heeft vernomen. Hij zou graag willen, dat het onderwijs zich er speciaal op zou richten, de jongelui het critisch omgaan met massapropaganda te le ren. Er waarom zouden geschiedenis boeken niet internationaal zijn? Laten we eindigen met een woord, dat ds. Spijkerboer aanhaalde van Weissacker: „Werkelijk genomen be sluiten veranderen de wereld". Het was de verkwikking van deze Vredes-zondag, zoveel verschillende mensen bezig te zien met vastbeslo ten, weloverwogen vredeswerk. Of ze het weten of niét. zeizijn bezig in het wereldwijde werk van Jezus Christus. De zondag is de dag van Zijn over winning op de macht der duisternis. En op zondag leren we ook te gelo ven op maandag. Geloven, dat niet alleen mensenlevens, maar ook kei harde samenlevingsstructuren iets van de trekken van Gods vrede kun nen en zullen gaan vertonen. Dr. K. J. Kraan. Begrotingstekort Gasbedrijf Het tekort op de begroting van het gemeentelijk gasbedrijf voor 1968 wordt geraamd op f 458.000,-, over 1967 was dit f 696.500. Volgens thans bekend zijnde gegevens kan de bij drage van de Gasunie worden ge raamd op f 1,2 miljoen'. Na vermin dering van dat bedrag met de tekor ten. blijft f 45.500,- beschikbaar voor na 1968. Daar de Golden Earrings niet op zaterdagavond beschikbaar waren was het bestuur van de BRB '67 genoodzaakt doze groep voor de zondagavond te contracteren. Dit heeft echter niets aan de kaart verkoop afgedaan. Zondagavond dus, om acht uur, barstten de Gouden Oorijzers los vbor 600 fans, die het aloude Musis tot da laatste plaats toe bezet hadden. De belangstelling was zo groot, dat verscheidene beatenthousiasten terug gewezen moesten worden. Men moet begrijpen dat het bestuur onmogelijk meer mensen kan binnenhalen dan het aantal kaarten flat beschikbaar is, daar er anders moeilijkheden drei gen met brandweer en belasting. De moeizaam verkregen goodwill is zo verspeeld en deze geweldige beatavonden zullen dan spoedig tot het verleden behoren. Wie dus van een goede groep wil genieten moet zijn kaarten vooral tijdig in de voorverkoop aanschaffen. De Ringen zelf lieten een gedegen st a-alt je vakwerk zien. Wat ér werd gebracht al hun bekende succes sen natuurlijk was in orde, maar toch zou het geen kwaad kunnen als de jongens iets meer „soul" in hun werk legden. Het ging ze nu allemaal net iets tè glad en gemakkelijk af. Dat ze desondanks plotselinge moei lijkheden kunnen overwinnen, werd bewezen toen de geluidsinstallatie het begaf. Zonder ook maar een ogen blik te aarzelen ging de drummer door en gaf een solo weg die er niet om loog. Jammer genoeg grepen da anderen deze kans niet aan om de zaal eens in de voorstelling te betrek ken. Al met al was het weer een avond waar het bestuur van de BRB '67 met genoegen op kan terug zien. Vrijdagavond tot 9 uur geopend. Op het kruispunt W. de Zwijger laanStadhouderslaan verleende de 55-jarige directeur P. J. M. uit Rot terdam met de door hem bestuurde auto geen voorrang aan de 39-jarige loodgieter A. J. O., een automobilist uit Vlaérdingen. Bij de botsing wer den beide voertuigen aan de voorzijde zwaar gehavend, terwijl O. verwondin gen aan zijn knie opliep en in de Dr. Noletstichting werd behandeld. Als gevolg van doorglijden op het natte wegdek, ontstond op het kruis punt Grote Marktstraat—Kerkstraat een botsing tussen een auto, bestuurd door de 40-jarige D. K. en die van de 21-jarige monteur D- K. V. uit Moor drecht. De auto's, werden zwaar be schadigd en K. werd met een hersen schudding naar het ziekenhuis ver- constante kwaliteit

De Havenloods | 1967 | | pagina 15