nonopole Gebruik is bijna gratis waren wij maar zover... GOEDKOOP OORDEEL KUNSTGEBITTEN Minder ongelukken door openstelling rijksweg 20 Voor koopavond bestaat nu nog geen aanleiding ft! fci ssmmmmmmmm Dodelijk ongeluk op zebrapad tf 1 lil Het kwaad van verdovende middelen Sociëteit voor oudere jeugd BE HAVENLOODS 16e jaargang no. 50, donderdag 12 oktober 1961 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. vah der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". WIM DE HAAN OVER DUITSE SPORTHALLEN: DE Nederlandse Boksbond had het oog laten vallen op drie Hol- lanidise boksinstructeurs, om in Duitsland een cursus te volgen aan de sportschool te Duisburg, waar een week lang Duitse boks instructeurs door de chef-instruc teur van de Duitse Boksbond aan de tand werden gevoeld. Met de drie Hollanders, waren er boks instructeurs uit Denemarken en uit Midden-Europa om hun vak kennis te vergroten. Onder de drie Hollanders was ook de Schie- damse boksinstructeur Wim de Haan en naar aanleiding daarvan zijn wij een praatje met Wim gaan maken. Wij hoefdenx niet veel te vragen, want De Haan is vol van .de week die hij daar mocht meemaken. „Het was enorm en ik beschouw/^het als een eer, dat ik bij het drietal hoorde dat daar naar toe mocht. Dieter Wemhüner instrueerde ons de nieu we vorm van lesgeven aan begin nende boksers. Wie schets echter mijn verbazing, toen naarmate de in structie vorderde bleek, dat de nieu we lesgeving geheel gebaseerd was op de z.g. Engelse stijl. Een vorm waarin in Nederland al heel lang wordt gebokst. Voor Duitsland en Midden-Europa is dit echter een ge heel nieuwe stijl. Ook de intervalltraining werd be handeld en ook dit is in ons land niet onbekend. Het is namelijk een training waar bij tussenpozen de hartfrequentie wordt gecontroleerd. Daarnaast heb ik toch ook enorm veel geleerd. Tegen de krachttrai ning heb ik altijd huiverig gestaan en dat heb ik nooit onder stoelen of banken gestoken. Ik ben er nu ech ter van overtuigd, dat men met een speciale trainingsmethode met lichte gewichten zeer veel voordeel kan heb ben. Natuurlijk heb je niets aan deze training als het niet regelmatig wordt gedaan, maar uitgestrekt over en kele maanden moet het resultaat hebben. Dit 'alles werd ons ^duidelijk gemaakt door de trainer van de na tionale gewichtheffers Wolfgang Pe ters". Hard werken Wij vroegen Wim de Haan hoe er nu gewerkt werd en hoe het werk schema was: „Ik ben echt niet gek toch geweldig.Er is een bepaalde dis cipline en er wordt met „Duitse Gründlichkeit" gewerkt. Elke dag was de indeling: Van acht tot negen uur ontbijt. Dan tot half twaalf het bespreken en verrich ten van de verschillende technieken drie uur weer klaar voor de boks- technieken en de discussie daarover. Dat ging door tot het avondeten om zes uur. Denk niet dat we daarna klaar waren. Om zeven uur was er theorie en een lesfilm en om negen uur waren we pas weer vrij. Dan was je meestal te moe om nog wat te doen". „Er werd niets vergeten en zelfs het probleem van het bestrijden van een rechtsvoorstaande bokser werd besproken", aldus Wim de Haan. Op onze vraag hoe de samenwerking Hoogstraat 2 - Schiedam-Tel.268808 Donderdag 8, vrijdag 7 en 9.15, za terdag 2, 7 en 9.15, zondag 7 en 9.15 dinsdag 8 en woensdag 8 uur ONGEREMD EN ONGEMANIERD AGNES SPAAK MARGARET LEE GIULIANO GEMMA De ervaring van een jong en vurig meisje dat zich nergens voor schaamt. City Film 14 jaar Zondag 2 en 4.15, woensdag 2 uur DE MUSKETIERS VAN DE KDNING JEAN MARAIS JEAN LOUIS BARRAULT ROGER HANIN Een strijd op leven en dood tussen een eenvoudige ridder en een machtige hertog. Cinemascope In kleuren. Regie: Anoré Hunebelle City Film 14 jaar Zaterdagnacht 12 uur HUIS DER ONTUCHT (La Viaccia) JEAN-PAUL BELMONDO CLAUDIA CARDINALE Hoe een eerlijke liefde kansloos was tegen een liefde waarvoor betaald werd. Regie: Mauro Bolognini City Film 18 jaar V daar was, hoefde Wim niet lang te Wim de Haan, vierde van rechts denken over het antwoord.,,Het was luistert met zijn collega's naar de geweldig. Na de gebruikelijke be- Duitse boks-instructeur. groeting en de kamerindeling had men elkaar al heel snel gevonden, en er bestonden geen Duitsers, Hol landers of Denen. Wij waren alle maal hetzelfde: boksinstructeurs die naar Duisburg waren gekomen om in ons beroep wat wijzer te worden. De samenwerking tussen de ver schillende instructeurs was dan ook geweldig. Er waren heel wat, voor boksliefhebbers, bekende namen on der de deelnemers. De zwaargewicht Han Huber bijvoorbeeld, die op de Olympische Spelen in Tokio als 2de eindigde na een duel met Joe Fra- zier, de Amerikaanse zwaargewicht die op het moment in aanmerking komt voor een gevecht om de wereld titel. Huber bleek een fijne Beierse jongen met een ongelooflijke humor. Daarnaast nog verschillende oud-pro fessionals zoals Robert Steinbrechter Heinz Schwartz enz." Ongelooflijk Opgetogen was de Schiedamse sportinstructeur over de mogelijkhe den die er bij onze oosterburen zijn voor sportmensen. „Het is voor ons Hollanders en zeker voor mij als Schiedammer ongelooflijk als je het allemaal ziet. Om u een voorbeeld te geven van de sportschool waar wij de gast waren van de Duitse boks bond, er waren zeven voetbalvelden, een grote en twee kleine sporthallen twee stadions, de Wedauer roeibaan, het grote Eintrag restaurant, diver se gehoorzalen, de filmzaal en diver se dagverblijven. Daarnaast kan men beschikken over een 100 kamers ge schikt voor twee, drie of vier perso nen. In Niederrhein zijn er zo vijf van deze sportcomplexen". Maakte dit alles Wim de Haan sprakeloos, toen hij hoorde dat er in elke middelgrote stad in Duitsland wel een sporthal is voor ongeveer 1000 tot 1500 mensen, dacht hij aan onze stad. „De tranen schoten mij bijna in de ogen, toen ik hoorde dat in de sporthallen de plaatselijk^ sportver enigingen haast gratis tereght kun nen. Zij verplichten zich alleen tot het spelen van thuiswedstrijden in de hal tegen een kleine vergoeding. Ik vind 'het allemaal het einde en waren we hier maar vast zo ver", verzuch te Wim de Haan, die in Duitsland uitnodigingen heeft ontvangen om met een ploeg jongens naar Duits land en naar Denemarken te komèn. voor het boksen van wedstrijden. „Het was een week die ik niet graag zou hebben willen missen". WINDSOR FAUTEUIL vx i>nterieurvêrzorgj3r& HOOGSTRAAT 85-87 TEL. 13.70.12 toestel GROTE VISSERIJSTR. 80-101 TEL. 23.12.92 ROTTERDAM Toen het verkeerslicht od groen stond stak dinsdagavond de achtjari ge Engelina de Vette te Schiedam de oversteekplaats aan de Burg. van HaarenlaanNieuwe Damlaan over. Hierbij werd het kind aangereden door een auto, bestuurd door de 38-jarige H. uit Schiedam, die met grote snel heid Hoor het rode verkeerslicht was gereden. Het meisje werd door het voertuig geschept en zwaar gewond. Het slachtoffertje werd door de GGD naar het ziekenhuis vervoerd waar het aan de verwondingen is bezweken. Op de Broersvest slipte de 44-jarige mevrouw S. H. P.-N. van de Slacht huiskade met haar bromfiets. Zij liep o.m. een hersenschudding op. Door de GGD werd zij naar het ziekenhuis ver voerd. REPARATIES le klas werk vanaf 15,per reparatie, 20-karaats gouden kroon f 17,30 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Vuilnis wordt in toekomst per spoor afgevoerd Tegen het einde van dit jaar zal het vuilnisstortterrein van de gemeen te Schiedam aan de Anthony Fokker- straat te Schiedam zijn volgestort. Aangezien geen andere terreinen be schikbaar zijn hebben B. en W. thans opdracht gegeven plannen uit te wer ken om met de N.V. „V.A.M." een overeenkomst aan te gaan waarbij het vuil per spoor zal worden afge voerd. Het overleg daaromtrent en de uit voering van de plannen zullen echter niet tijdig gereed komen, zodat een overbruggingsregeling niet zal kun nen uitblijven. Daarom wordt thans met voortvarendheid nagegaan welke voorzieningen nodig zijn tot het tijd stip, waarop de afvoer per spoor zal kunnen geschieden. De openstelling van rijksweg 20 en de Beneluxtunnel, hebben een gunstige invloed uitgeoefend op het verkeer in Schiedam. Het aan tal ongevallen is duidelijk terug gelopen. Het verkeer Rotterdam-richting Hoek van Holland of naar de Benieluxtunnel, maakt vrijwel uit sluitend gebruik van de Horvath- weg en daardoor is het verkeer bij het Plein 1940-45 aanzienlijk gestegen. Per dag rijden ongeveer tienduizend voertuigen in bedde richtingen over dit plein. De nieuwe route heeft het verkeer over de Burgemeester van Haaren laan die vroeger een belangrijke scha kel in de verbinding Rotterdam-Vlaar- dingen was, met ruim 50 procent doen verminderen. Dit geldt ook voor de Burgemeester Knappertlaan door het hart van Schiedam, waar het verkeer met 43 procent afnam. Dit alles heeft het totaal aantal verkeersongevallen doen verminderen. In de laatste vier maanden van dit jaar ontstonden in Schiedam 628 aan rijdingen tegen 830 in dezelfde maan den van het vorig jaar. Op de Vlaar- instellen van een koopavond, dan kan, aldus de Adviesraad, Schiedam moei lijk achterblijven, daar anders de koopkracht naar Rotterdam zal weg vloeien. Ook de Kamer van Koophandel is om advies gevraagd. Deze heeft het instellen van een koopavond sterk ont raden waarbij wordt opgemerkt, dat de Rotterdamse koopavond niet ge- El bestaat voorlopig nog geen. aanleiding voor het instellen van een koopavond, ook zolang men niet meer weet over de Rotter damse plannen. Zo delen B. en W. van Schiedam de raad mee. De Adviesraad voor de detail- j de Rotterdamse koopavond niet ge- handel en consumentenbelangen heel zeker is. Bepaalde groepen, met j —ïi name het grootwinkelbedrijf en de grote magazijnen hebben zich van een koopavond gedistantieerd. Naar B. en W. is gebleken worden de besprekingen nog voortgezet, reden waarom een afwachtende houding wordt aangenomen. Voorts wordt mee gedeeld dat sinds enige tijd overleg plaats heeft over eventuele instelling van een tweede weekmarkt. Het bleek nog niet mogelijk dit overleg af te sluiten en een definitief standpunt te bepalen. heeft desgevraagd aan het college te kennen gegeven in principe tegen een koopavond te zijn, om dat openstelling van de winkels op een avond, zowel voor de winkelier als voor de consument, kostenverhogend zal werken. Indien echter Rotterdam als cen trumgemeente zou overgaan tot het ZIE ADVERTENTIE J. W. LENOS PAGINA 3 Verhuizing hbs naar nieuw gebouw valt samen met eeuwfeest Vrijdag 3 november zal het mid delbaar onderwijscentrum dat aan de Burgemeester van Haarenlaan te Schiedam is verrezen, officieel in ge bruik worden genomen. Dit betreft dan het nieuwe gymnasium en de rijks hbs en mms. Er wordt thans aan de afwerking en inrichting van de gebouwen gewerkt. De rijks hbs viert tevens het eeuwfeest wat uiter aard wordt verbonden aan de ver plaatsing van de school. Er is door de speciale commissie ter viering van het jubileum een ge varieerd programma samengesteld, waarbij zowel de huidige leerlingen als oud-leerlingen worden betrokken, o.a. een boottocht en reünie. Op 4 november wordt in de hbs voor het laatst les gegeven. De oud leerlingen kunnen deze les bijwonen. In de stadsgehoorzaal te Vlaardingen wordt die dag het blijspel „De Waai er" van Goldoni opgevoerd. reld, het kwaad van de verdo vende middelen meer en meer om zich heen te grijpen. Nog maar veel te weinig mensen beseffen hoe groot dat kwaad is. Pas wanneer men met ver slaafden in aanraking is ge weest en heeft gezien hoe de verdovende middelen hun li chaam en geest vernielden, kan men beginnen zich een in druk te vorme nvan de diepe el lende, waarin een verslaafde zich bevindt. Ook in ons land wordt nog te weinig gedaan aan voorlich ting op dit gebied. Ouders be seffen nog veel te weinig welke gevaren er schuilen in fuifjes van teenagers, waar „peppil len" vrijelijk worden uitge deeld. En die teenagers zelf be seffen nog veel te weinig het gevaar, waaraan zij zich bloot stellen. In Londen leven momenteel al duizenden verslaafden. Daar heeft men echter de strijdbijl tegen dit kwaad opgegraven. Niet de Engelse regering, die nog steeds aarzelt over de maatregelen, die zij zal moe ten nemen. Maar particulieren, zoals de predikant Frank Wil son en de psychiater dr. P. A. L. Chappie. Onze redacteur Jan Dijkstra is vorige week in Londen ge weest om zich op de hoogte te stellen van de omvang van het kwaad en de manier, waarop er tegen wordt gestreden. In twee artikelen heeft hij zijn er varingen vastgelegd. Het eerste daarvan deze week in ons blad. WIJ hebben Nederlands grootste sortering erlovlngsringen -\ m LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO De 20-jarige autobestuurder W. H. H. vergiste zich op de Swammerdam- singel en wilde een voetbfugje oprij den. Toen hij op het laatste ogenblik de vergissing bemerkte en het stuur van zijn auto omwierp, raakte het voertuig in een slip en reed tegen een woning. Zowel auto als muur van de woning werden beschadigd. dingerdijk, bij de vroegere ingang van de werf Wilton was vroeger het daggemiddelde bijna 26.000 auto's, welk aantal thans tot bijna 17.000 is teruggelopen. In 1968 zal het tweede gedeelte van rijksweg 20 voor het ver keer worden opengesteld. Verwacht mag worden dat dit opnieuw de ver keerssituatie in Schiedam aanzienlijk zal verbeteren, Rolf Hochhuth, de Duitse toneel schrijver die zoveel furore maakte met zijn paus Pius 12 belastende stuk „De Plaatsbekleder"beroert de wereldopinie thans met zijn pro teststuk ,,De Soldaten". Hierin gaat het vooral om de kwalijke rol die Churchill volgens Hochhuth zou hebben-gespeeld bij de dood van generaal Sikorsky, premier van de Poolse Vluchtelingenregering ta Londen. Hochhuth aarzelt niet Win ston, Churchill te beschuldigen pan politieke moord, daar hij stelt dat de Britse oorlogsleider de Poolse premier op 4 juli 1943 in een vlieg tuig heeft laten verongelukken \om de Pools-Russische verhoudingen te redden. Volgens Hochhuth gaat het in zijn nieuwe stuk in de eerste plaats om een protest tegen bombardementen op steden en burgers, waarb dj herinnert aan Hamburg en Dres den. In deze samenhang „stt 'r" de auteur dan op Churchill en in het bijzonder op het geval Sikorsky. In „Der Spiegel" heeft Hochhuth een bewijsvoering gegeven, die inmid dels door de hoofdredactie ontoerei kend is verklaard. Zelfs beschul digt de hoofdredacteur Rudolf Aug- stein Hochhuth van insinuaties. De schrijver beroept zich thans op do cumenten die eerst over tientallen jaren geopend kunnen worden. Het belasten van de overleden C; «r- chill met een politieke moord i op zich zelf reeds een zeer aar .til bare handeling, zolang de o risto- telijke bewijzen niet op tdjel lig gen. In het geraffineerde interna tionale spel van de geheime dien sten worden wel meer documen a als bewijs gehanteerd die later vals blijkèh te zijn. Ook Goebbels be weerde dat Sikorsky op aanwijzing van Churchill vermoord is, hetgeen eventuele betastende documenten reeds in een verdacht licht stelt. Deze mogelijkheden willen wij even wel niet zonder meer opperen om Churchill per se te willen vrijplei ten. Ongeacht de bewijskracht van bepaalde documenten die nog lang niet geopend kunnen worden, is een literaire verwerking van zo'n be schuldiging met alle invloed die daar willens en wetens van uitgaat in samenhang met een protest tegen luchtbombardementen door en door onzindelijk! Aan de handen van alle oorlogslei ders kleeft noodzakelijkerwijs bloed. De geheime diensten van al le staten hebben in oorlogstijd men sen gedood die dat moreel en juri disch eenvoudig niet hadden ver diend. Deze geheime diensten han delden onder de hoogste verant woordelijkheid van oorlogsleiders als Roosevelt, Churchill en Stalin, hun geweten hebben", als was het alleen maar in de passieve zin van het opofferen van geallieerde fig.v* ren die tegen wil en dank door hun positie meerdere mensenlevens en grotere belangen in gevaar brach ten. Dit is een harde en gruwelijke zaak- die slechts verstaan kan worden door hen die beseffen dat de oor logsleiders de verantwoordelijkheid voor miljoenen mensenlevens droe gen. Hoe onverteerbaar dergelijks situaties ook voor ieder weldenkend mens zijn, onthoude men zich in deze uiterste en afgrondelijke za ken van oordelen die al t e goed koop de geweldige verdiensten van mannen als Churchill voor een ar, geloos nageslacht ontluisteren. Het nazibeest moest soms met „ftipen vlees" gevoed worden om een vre selijke moordpartij elders tegen te gaan. H. V. Sinds vorige week heeft Schiedam er een sociëteit bij. De naam van de sociëteit, „Friday-evening disco-dan- co", zegt al, dat er op grammofoon platen gedanst kan worden. Een dis- co-jockey draagt er zorg voor, dat er platen gedraaid worden, die liet meest „in" zijn. Voorlopig zal de so ciëteit alleen op vrijdagavond open zijn, maar het ligt in de bedoeling ook een avond op zondag te orga niseren. De initiatiefnemers van d,e nieuwe sociëteit menen, dar er voor wat allerlei beat-avonden georganiseerd, maar deze avonden worden over het algemeen door een jeugdig publiek bezocht. „Friday-evening disco-dan ce" wil nu proberen voor de wat oudere jeugd een gezellige sociëteit te zijn. De avonden worden gehou den in zaal „De Bron" (naast Musis Sacrum), voorlopig dus nog alleen op vrijdagavond.

De Havenloods | 1967 | | pagina 1