De avonturen van Birre Beer Kleinste boek ter wereld is 43 millimeter groot! Pur&l -2fe/7fêS.T® 'e.huI<,? DE HAVEN100DS ,DE SLAAPBANKENCENTRALE" h?udil3 BTonchi letten WASAUTOMAAT God doet het mèt de boer 2 S'dam DE HAVENLOODS DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 bUM mm? m: ki v; i Op het gebied van de boekdruk kunst is in de loop van de tijd zeer veel gepresteerd. Dat er naast de gewone prestatie ook nog vaklieden waren die meenden iets aparts te moeten maken, leverde verschil lende curiositeiten op die nu onder de verzamelnaam „De kleinste boe ken ter wereld" in het Gutenberg- Museum Mainz tentoongesteld lig gen. Daar is ten eerste de knappe prestatie uit 1833, de Almanach die te Karlsruhe gedrukt werd. Dan volgt Dante's Göttliche Komödie, Milaan 1878. In 1890 komt uit Glas- gnw Het Nieuwe Testament, in 1TO3 volgt de Bijbel uit Londen en Glasgow, waarop Het Onze Vader volgt uit München in 1952. J)an volgt de grafische toer van Lettergieterij Amsterdam die met het allerkleinste boek uit de gehele verzameling komt. Een echt gedrukt boek, in leer gebonden en met goud opdruk met De Olympische Eed in 7 talen of het Onze Vader, met een aan tal pagina's variërend van 15-18 wordt het kleinste boek ter wereld. Een boek dat 4,3 milimeter in het vierkant is, wordt geleverd in een plexiglas-kast je dut tegelijk alk loep fungeert. Dat geheel wordt weer opgeborgen in een keurige cassette want het boek zal nimmer open en bldot in de boeken kast staan. Het is Handelsonderneming A.F.L. telefoon 226497, te Rotterdam gelukt hiervan de verkooprechten voor ons land te verkrijgen. Men doet met dit kleinste boekje zaken. „Elk jaar verkoop ik er ongeveer 1000", zegt de heer Van der Ven, „maar u moet natuurlijk niet vergeten dat dit voor mij slechts een bij-artikel is. Ik verkoop uurwerken, reiswekkers stopwatches en ben importeur van horlogebanden en het kleine boekje danst een beetje uit de rij, maar ik nam het aan omdat mijn handel-inte- resses zich ook op het grafische vlak bewegen. Daarbij mag men niet ver geten dat het een knap en technisch gaaf stukje werk is geweest. De gra veur kon alleen 's nachts aan dit boekje werken omdat dan de trillin gen van het verkeer bijna verdwe nen waren. Elke uitschieter zou een Een plaatje van de „verzamelde kleinste werken". Rechts onderaan ter vergelijking een cent. pagina tekst gekost hebben. Er komt dus absoluut geen fotografie aan te pas het is een druktechnische presta tie waarvoor men speciale inkt ge bruikt en men neemt hetzelfde papier als waarop bankbiljetten gedrukt worden. In het boekje staan onge veer 250 letters en er mag dus gerust van een wonderlijke prestatie ge sproken worden". De heer Van der Ven, die het klein ste boek als relatiegeschenk verkoopt, vindt zijn klanten over het ^Igemeen ondeV de drukkers. Maar ook is er mmmmmmmmmmmm Baby der m-ZOep In Vlaardingen ii op 1» september 1967 de wandelsportvereniging „Oranje-Garde Vlaardingen" opgericht. Zaterdag 3D sep tember behaalde deze vereniging op de 10 km afstandsmars van Kythera de eerste prijs. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij de wandelsportleider, de heer Th. Boer, meter Karei Drossaertstraat 21, Vlaardin gen. Rmavi c mavi verleent steun op medisch gebied i de tropen, zonder te vragen naar ras. kleu of religie en geeft dus steun aan alle ge Komend weekend wordt ln Maasland van zaterdagmorgen 12 uur de artsendlensl waargenomen door J. W. Oltmanj, arts, 's-Herenstraat 4, tel. 01899-203». De veeartsendicnsl voor Maasland en Vlaardingen wordt waargenomen door C. v.d. Most, dierenarts, Kethelweg 13a, Vlaar dingen, tel. 010-343084. De apothekersdlenst vangt aan vrijdag avond om ze* uur. Dienst: apotheek Rem brandt, Rembrandtlaan 5, tel. 268855. nu... beduidend goedkoper Een lux* toiletspiegel met console voor toiletartikelen of kleerborstel... een prachtige spiegel met 2 scharnierende zij panelen uit de series tot tien gulden... verkopen wij in onze Huishoudafdeling guldens voordeliger. Een brokje luxe en comfort voor hen die in gang, slaap- of bad kamer zo'n handige spiegel no dig hebben, maar één die niet En dit is dan het kleinste boekje vfan de wereld. Ter vergelijking hebben we het op een gulden gelegd. l OPLAGE 28.500 Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven bij kontrakt 17 - 16 - 15 - 14 et. p. mm. Combinaties met onze edities in botterdam, Vlaardingen, Maas- sluis, Hoek van Holland, Krim- penervvaard en „Holland Spie- gel" in Gouda mogelijk. TOTALE OPLAGE 275.500 Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-huisbladpers. Ieder gezin dat binnen ons verspreidingsgebied woont, be- hoort De Havenloods te ontvan- gen. Mocht u de krant eens mis- sen. bei dan in dat geval voor 1 vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door onze iczers-servicedienst nabe- Bijzonder fraai afgewerkt met goudkleurige strips en schar nieren, prima spiegelglas en 2 ophangogen, een luxe toilet spiegel die 0 nu koopt voor nog géén zeven gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze elegante toiletspiegels In goudkleurige uitvoering, met 2 dichtklappende zijpanelen, TkO Géén t*/. cf tchrlft. heit in tuin of balkoin vanaf het prille voorjaar tot eind Mei toe, de prachtigste kleureffecten kunt bereiken. vAlsëerste.in Rotterdam brengen wij o.a. een unieke collectie bollen, waaronder 30 verschil lende variëteiten en kleuren tulpen, die zelden nog in Ne derland gebracht werden. En als U er toch bent, zoekt U meteen 'Uw redamebollen uit, w.o. gemengde tulpen, hyacin then, narcissen, irissen en kro kussen, per zakje verpakt op naam, voor nog géén gulden. 10 darwin tulpen gemengd 4 hyacinthen 8 narcissen gemengd 24 irissen gemengd 10 krokussen gemengd Alles geselecteerd export goed Vrijdag en zaterdag verwachten wij U in ons Tuincentrum, op de Bloembollen show en kiest U Uw bóllen uit om in 't voorjaar te genieten - een enorm groot sortiment, voor prijzen, die uniek zijn. Géén ttl. of schrift, but. Zoveel jongeren die een veel radi caler ontwikkelingshulp wensen zou den ook zelf graag actiever zijn. Maar enkelen kunnen zich daadwerkelijk in de ontwikkelingslanden inzetten. Aan het .thuisfront" kan men echter ook een steentje bijdragen door te helpen met collecten en andere acties. Op 27 oktober 's avonds doet zich zo'n goede gelegenheid voor. Dan houdt de NOVIB de grote inzameling voor hongergebieden in Indonesië, Brazilië, Ecuador en Columbia. Om deze actie te doen slagen zijn een groot aantal toegewijde en voor al aktieve collektanten en collektrices nodig die huis atffi huis gelden inza melen. Het Werkcomité NOVIB Rot terdam is na 4 uur te berei/cen onder telefoonnummer 171853 en van 94 uur op nr. 175976. Vrijdagavond tot 9 uur geopend. 't Saksische Binnenhuis NIEUWE BINNENWEG 20 ROTTERDAM - Telefoon 23.09.81 Meubelen met eigen karakter slaapkamer*, «alonkaaten. bergmeubal*. eethoekèn, vloerbedekking, bedden. t) kunt dagelijks terecht van 1» nnr, ook zaterdags. Verkoop vla do h in Duitsland eens een bouwactie ge weest voor een museum en daarbij werd dit boekje als „bouwsteen" in geschakeld en had men een enorm financieel succes. Voor een boeken verzamelaar is het natuurlijk een bij zondere curiositeit, maar men zou het wellicht ook bij een boekenweek of boekenbal kunnen inschakelen. Bij het honderdjarig bestaan van Letter gieterij Amsterdam werd aan onze Koningin een exemplaar in goud aan geboden. Voor liefhebbers: de prijs van het boekje is f 15,-, bij meer af name krijgt men korting, en er zijn verschillende teksten waaronder het negentalige „Ik hou van jou". Bloembollen show in ons tuincentrum In ons Tuincentrum, tweede etage, verkopen wij voorjaars- Birre stapelde handenvol sneeuw op zijn begraven honingpot en op het laatst was het een sneeuwberg geworden. „Zo is het goed en veilig", zei hij tegen zichzelf. „Alleen is het jammer dat je nu weer zo'n honger hebt ge kregen. Waarom eet je de honing uit die andere pot niet op? Je hoeft toch geen volle pot terug te brengen?" „Natuurlijk niet!" vond hij zelf. „Stel je vooreen volle pot! Je zou wel gek zijn!" Dus at hij alle honing op en vervolgde daarna tevreden zijn weg. Maar ineens hoorde hij stemmen en toen hij opkeek, zag hij drie Fazanten naderen. „Ach kijk toch eens! Een nieuwe bosbewoner!" riep de ene. „Wét een aardig klein beertje!" kwekte de ander. „Net zo een als we in de dierentuin van Parijs zagen, zusjes! „Je moet eens thee bij ons komen drinken!" zei de derde. Héérlijke thee met bonbons en confitures! Doen hoor! Wij zijn de dames Hip, Wip en Tripiedereen kent Birre stond de drie dames Fazant met een open mond van verbazing na te kijken toen ze weer doorliepen. „Dag hoor! Tot ziens, hoor! Komen hoor!" riepen ze in koor toen ze nog eens omkeken en naar hem zwaaiden. Hij sjokte peinzend verder totdat hij ineens tot een verschrikkelijke ontdekking kwam. „Waar zijn mijn oude voetsporen?" riep hij. „Ik zie ze niet meer! Zie jij ze Birre?" „Nee, ik zie. ze ook niet!" antwoordde hij zichzelf. „Hoe moet je nu verder gaan? Zie je wel, dat het al donker wordt? Arme, arme Birre toch!" Hij liep zoe kend in een kring rond en zag ineens in de verte een 'huis. „Daar is het!" dacht hij blij. Vlug liep hij erheen en omdat het al donker was, kon hij de plek van het hek en de korven niet vinden. Maar wel zag hij een schuur tje. Hij opende de deur daarvan en gooide de lege honingpot naar binnen. „Hé, hé", zei hij zuchtend. Dat heb je goed gedaan, Birre. Ga nu maar weer vlug naar het huis van Sokkieplof terug!" (Wordt vervolgd) smetteloos zuiver 1 2—0; S.V.V. 1—Hollandiaan 1 6—0. VLAARDINGEN Gezinszondag - Vredeszondag Hervormde gemeente, zondag 15 ok Grote Kerk: voorm 9 en 10.30 uur i Bouterse; nam. 5 uur ds. J. Kruyt vai legersberg.^ rm 10 uur' ds Bos - Gezinsdlenst, nam. 5 uur dhr. A Immanuelkerk v A. J. Hoorn - G geen dienst in verband c Vrijdagavond tot 9 uur geopend. r dhr. W. D. J. E. H.V.O. 3—Hollandiaan 4 1—3; T.S.B. 2—R.K.' Fortuna 8—V.F.C. 4 7—1; Excelsior M S— V.D.L. 4 10—0; Hollandiaan 5—Zwaluwen 5 1 3. Fortuna 9—H.V.O. 4 1—5; Zwaluwen «—For tuna 10 0—0; D.VO.2R.K.W.I.K. 4 2—1. Holandiaan 6—Zwaluwen 7 4—2; Vlaardingen —V.F.C. 5 0—1; Excelsior M 4—V.D.L. 5 8—0. Hoestdrank in tabletvorm.95ct' AGENDA SC HIEDAM Zonnehuis vooi kant. Triangeldienst v de Jong van Vlas de bedenken - vrede d Zaal Harmonie voorm. 10 uw van Veen - Combo-Jeugddienst. Pniëlkerk (zaterdag) voorm. 11 uur „Kom zing met ons en doe als wij Immanuelkerk nam. 7.30 - 7.50 uur: In terkerkelijk Avondgebed. Remonstrantse Gemeente Vlaardingen, Hof- laan-hoek Emmastraat 10.00 uur ds. H. R. postma. HERV. GEM. KETHEL De Rank: 8.30 uur, ds. W. Vons. 10.00 uur ds. W. Vons, 19.00 uur ds. HERV. GEM. Grote Kerk 10.00 uur, ds. J. G. Jansen Avondmaal, 17.00 uur ds. J. G. Jansen, Avondmaal. Bethelkerk 10.00 uu Opstandlngskerk 1 ds. A. Hoffman Vredeskerk 10.00 uur drs. R. H. ÜWssink, On derwerp: „Zoek de vrede en jaag die na". 19.00 uur ds. A. Vroegindeweij, Veenendaal. Ned. Prot. Bond, afd. Schiedam, Westvest. 2, 10.30 uur prof. ar. P. Smits te Den Haag. Warande 10 $n 4 uur student P. Beekhuis. MAASSLUIS Hervormde gemeente: Grote kerk 10.00 u. ds. H. F. Meijer, H. Avondmaal, 19.00 uur ds. E. H. Kalkman, H. Avondmaal. Ichthuscen- trum 10.00 u. ds. E. H. Klakman, Doopdienst R.K. Kerk: H.H. Petrus en Paulus parochie pastoor L. P. M. Vester, HH fissen zijn za terdag 19.00 uur, zondag 9.00 uur hoogmis, 11. uur en 19.00 uur avondmis. II. Andreasparochie, noodkerk straat, pastoor C. J. M. Vermeulen, HH 1 sen zijn zaterdag: 19.00 uur, zondag 8.00 u en 10.00 uur hoogmis. Ned. Prot. Bond, afd. Maassluis. Const. Huygensstraat 1, 10.15 uur dr. P. D. Tjals- ma te Den Haag. 13 oktober: Arcade 20.00: K.A.B.O., ver gadering; Chr. Soc. Bel. 20.00: Kon. Ned. Ver. tol het Redden van Drenkelingen, verg.; Musis Sacrum 20.00; Invalldensport- ver. De Ooievaars, feestavond; Sted. Mus. aula 20.15: Ver. Vrienden van het Sted. Mus. „Spaans Spectakel": Sursum Corda 20.00: N.C.G.O.V., vergadering. 14 oktober 14.00: Receptie t.g.v. het 75- jirlg bestaan N.K.B.; Arcade 20.00: Toneel uitvoering; Irene 20.00: Entre nous, toneel avond; Musis Sacrum 20.00: Vegla, feest avond; Opst. kerk 20.00: Soc. den teirquasth, dansavond; Sursum Corda 20.00 uur; P.I.T., bijeenkomst; Tivoli 20.00: Green, dansavond „Daddy's Act"; Wljkcentr. N. 20.00: Gerepatrieerden, contactavondf; Wijk centrum N. 20.00; Watervrienden, herfstbal. 15 oktober 20.00: R.-K. Instuif, dansen. The Hellcats; Irene 20.00: Tennispark Sple- riflgshoek, feestavond; Marijke 20.00: Het Singelkwartier, ftlmmlddag voor kinderen; Musis Sacrum 20.00: Instuif, dansen. Passage Theater: You only live twice, met James Bond, 2 en 8.15 uur, 14 jaar. Tentoonstellingen: Stedelijk Museum: tot 15 okt. Ned. Kring van Tekenaars; tot 15 okt. Lucllla Engels, schilderijen; 7 tot 29 okt. Bram Bogart, schilderijen. Galerie Slmon de Graafl: tot 12 okt. Bob zijlmans, schilderijen, aquarellen en gouaches. groepsreservering (max. 40 pers.) op Di'dag, Wo'dag, Do'dagl mogelijk in 't Winkeltje tel. tot 19 uur 13.29.1 tel. i 19 i Sta- en Tourcaravans Nieuwe modellen 1968 Cavalier (KIP), Belmont e.a. Nu laagste introductieprijzen Kortingen van 400-1200 gulden Gebs. van Esveld Pascalweg 115 - R'dam-Lomb. Tel. 19 55 40 - Inruil en fin. 9 De speciale filmserie, onder de naam Film club Vlaardingen ln de Stadsgehoorzaal ls dit seizoen weer van start gegaan. Op 7 novem ber staat een musical op het programma ge titeld: „The Girls of Rochefort". De regie is van Jacques Demy, de muziek van Michel Legrand. Medespelers zijn; George Chakiris, de beide zusjes Deneuve, Gene Kelly, Dani elle Darrieux en vele anderen. Toegang alle leeftijden. In een leegstaand pand aan de( Commandeurshof ontstond brand tij dens loodgieterswerkzaamheden. De Maaslandse brandweer was spoedig ter plaatse en wist uitbreiding te voorkomen. Agenda Stadsgehoorzaal Donderdag 12-10 Harmoniezaal 20 uur „FUNHOUSE" van de Hippo Campus-serie; vrijdag 13-10 Stadsge hoorzaal 20 uur Pers. Ver. A. de Jong; zaterdag 14-10 Stadsgehoorzaal ?0 uur Gloria in Exc. Deo; zondag 15-10 Stadsgehoorzaal 15.45 en 20 uur film „Ardennenoffensief 1944" (Battle of the Bulge), Harmoniezaal 10 uur Dynamo-Jeugdwerk; dinsdag 17-10 Stadsgehoorzaal 20 uur film „Arden nenoffensief 1944" (Battle of Welk merk Welk type 1 Welke pr(js Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon invullen en opplakken op briefkaart of in gesloten enveloppe zenden aan Consumenten Voorlichtings bureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht. naam adres plaats (blokletters s.v.p.) In het kader van deze vredesweek zou ik u graag even doorgeven wat ik, al lezende, tegenkwam bij Mar tin Buber. In een opstel „Geschie dende geschiedenis" schrijft hij dat je de geschiedenis op twee ma nieren vanuit religieus standpunt kunt bezien: „van boven" en „van beneden". Het standpunt „van bo ven" kenmerkt zich door een heer sende tendens. Op dit standpunt geeft God de gro ten der aarde macht. Zij zijn zich dat ook bewust. Maar het belang rijkste is dat die macht afgemeten wordt aan de successen. Heeft een machthebber succes in zijn optre den, b.v. in oorlogen, dan zegt men al gauw: zie je wel, zo heeft God dat gewild. Die successen worden op die manier openbarin gen van Gods wil. Dit standpunt is ons bekend. Zo spraken zijn aan hangers over Hitier, als een van God gezonden redder om het com munisme (en weet ik wat niet al) tegen te houden. Een gevaarlijke visie op de geschiedenis. De tweede, „van beneden" ziet er geheel anders uit. „Alleen een kin derlijk gemoed heeft er omgang mee", zegt Buber. Volgens deze beschouwing is de geschiedenis een handelen tussen God en de men sen, een dialoog van het handelen, een gesprekshandelen. Geschiede nis is datgene wat er tussen God en Zijn door Hem geschapen zelf standige mens en gesprekspartner, plaats vindt. Die laatste kan met God of tegen God in handelen. Maar er is altijd zoiets als een gesprek. Zijn hande len moet beschouwd worden als een antwoord op wat God zegt en doet. Voor deze beschouwing is suc ces dan ook geen maatstaf of iets van God komt. Degene die hier zijn ellebogen niet gebruikt en dus geen succes heeft kan op die ma nier best het juiste antwoord op Gods spreken en handelen geven. Ik dacht dat dit een belangrijk ge zichtspunt was in deze vredesweek. Als die oud-Israëlitische profeet Je- saja aangevallen wordt door men sen die zeggen dat er van zijn profetieën niets te zien is. dan be roept hij zich op wat de boer doet (Jesaja 28:23-29). Die ploegt niet al tijd door, maar die zaait, oogst en dorst ook. En ook dat doet hij al lemaal op een bepaalde tijd, in een bepaalde maat en op een bepaalde wijze. En midden in die gelijkenis zegt hij dan dat die boer dat van God ge leerd heeft. Hij wil zeggen, zo doet God ook. God gaat zijn eigen gang, op zijn tijd en op zijn wijze. Wij kunnen daar niet over oordelen. Maar God heeft het de boer ge leerd. God doet het mèt de boer. Wij mogen wel bidden om vrede, in deze vredesweek, maar ik zou me kunnen indenker dat iemand zich daarvoor schaamt. Want wat heb ben wij ervan gemaakt? We kun nen wei altijd naar Go«i wijzen, bij al die afschuwelijke toestanden in de wereld en zeggen dat we daar om onmogelijk in Hem kunnen ge loven, maar daarmee zijn wij niet klaar. God zegt zelf: Ik doe het mèt de boer. Ik heb het hem ge leerd. En dat zou wel eens een be schamende zaak kunnen worden, want wat hebben wij dan geleerd en wat Ieren wij elkaar? MEDEMENS

De Havenloods | 1967 | | pagina 2