ts „We zouden graag veel meer naar buiten willen treden" J. P. Laro van de Mannierskapel: Feestelijke opening van groepshuis in Schiedam Grote brand teisterde fabriek NV Breeuwwerk P Overweging kosteloze bandencontrole Ga veilig de winter in! (^ardiset^) Bijeenkomst ter afsluiting Vredesweek 'ALUMINIUM DUBBELE RAMEN' BIHACO S'dam DE HAVENLOODS DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 Naar aanleiding van een van de laatste concerten in De Doelen schreef onze muziekmedewerker Ido Eyl over de Marinierskapel: „Het is een in optima forma mo dern en veelzijdig ontwikkeld or kest dat zeker veelvuldiger in het Rotterdams muziekculturele lea ven verdient te worden opgeno men". J(ean) P(ierre) Laro (40), sinds medio 1964 directeur van de Kapel, reageert hierop met: „Wij zouden niets liever willen. Er moet een mo gelijkheid zijn om een serie van vier of zes concerten te geven in De Doe- pen. Die zou georganiseerd moeten worden door de Rotterdamse Kunst stichting. Veel Nederlanders vinden dat de kapel zo goed marsmuziek kan spe len. Dat is ooft zo, natuurlijk. Maar we zijn veelzijdiger. We kunnen een volledig klassiek concert geven. Om dat we meestal een gemêleerd pu bliek hebben, spelen we een gemê leerd repertoire. We bouwen een pro gramma op". Een voorbeeld hiervan is het con cert, dat de kapel verleden week gaf tijdens de bijeenkomst Adriaan Vol- ker N.V. De film Bacher werd ten doop gehouden. In de film muziek van J. S. Bach en J. Stamitz. Laro: „Dat wilden ze ook in ons concert horen. Maar dat vond ik on juist. Bovendien wist ik dat de prins kwam en die houdt niet zo bijzonder vêel van klassieke muziek". Een evenwichtiger programma dus: „Mars uit ballet Sylvia" van Delibes, „Rhapsodie der Lage Landen" van Van Lijnschooten en „Sinfonia opus 18" van Johann Christian Bach. Zo als gebruikelijk was ook nu de zaal enthousiast. Laro: „De zalen zijn al tijd laaiend enthousiast". Waarom organiseert de kapel niet zelf een serie? Laro: „Wij mogen zelf niets orga niseren. Wij spelen op uitnodiging. Wij kunnen ook niets zelf organise ren, omdat we niet over geldmiddelen beschikken". De opbrengst van een concert gemiddeld zo'n f 1250 gaat voor een deel naar de schatkist en yoor een ander deel naar de musici van de kapel. MOGELIJKHEDEN nV*°n Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze moderne Nylon dusters In veel moderne, nieuwe kleu ren, met contrasterende garne ring. en rug ceintuur, ln de maten 38t/m 52, voor i Géén ter. of schrift, best. Vrijdagavond tot 9 uur geopend. Laro: „We geven zo'n 150 tot 200 concerten per jaar. Buiten Rotterdam zijn dat meestal gewone concerten. In Rotterdam spelen we meestal ter gelegenheid van iets". Hij benadrukt de mogelijkheden van de ka..al als concert-orkest. „De meeste leaen van de kapel zijn afgestudeerd aan het conservatorium, andere studeren nog. De meeste mensen denken dat het ge woon mariniers zijn, die in hun vrije tijd muziek maken. Dat is gewoon niet waar. Neem het Rotterdams Opera-orkest, alle blazers en slagwer kers komen van de Marinierskapel, de strijkers komen uit het Residentie orkest. In het Philharmonisoh zitten wel acht van onze mensen". Bestaat er een discriminatie van de kapel? Laro: „Ik merk het niet zoseer. Als collega's ons horen, zeggen ze: wat Natuurlijk wilt U er tijdens het werk ook gezellig en charmant uitzien... en dan, kan met deze duster van geweven Nylfranc Nylon... een vlot model met 3/4 mouw! Flatteuze 3/4 dusters, nor male .prijs 12.75, In prachtige kleuren, met contrasterende zwart/wit garnering, een duster, die U zó uitwast en die zo droog Is... zoekt U nu uit voor nog géén acht gulden. Drs. W. Hofman, directeur van de Rotterdamse Kunst stichting, gaf als commentaar op hetgeen kapitein J. P. Laro zei over een eventuele serie van vier of zes concerten van de Marinierskapel in de Doelen: „Het is een vaak besproken zaak geweest. De vrees bestaat dat de belangstelling voor dit soort muziek niet zo groot is. Hoewel vroeger, toen de Ma rinierskapel openluchtconcerten verzorgde, de belangstelling wel proot tuas. Ik ben zeker van plan de zaak aan het be stuur voor te leggen. Het lijkt me toch de moeite waard de wens van de heer Laro in over weging te nemen". een pracht orkest. Toen we voor het eerst speelden ln De Doelen was Ver bist duidelijk onder de indruk van de kwaliteit van de kapel. Het is jammer dat de meesten niet weten dat we ook concertmuziek spelen". Dat is een kwestie van goede public relations. Zou de kapel niet gediend zijn met een man, die voor de public relations zorgt? Laro: „dat weet ik. Niets liever dan dat. Maar dan komen we in de clinch met de Marine Voorlichtingsdienst". Een taak van alle militaire kapels is het spelen tijdens taptoes. Er gaan steeds meer stemmen op in Neder land die zich keren tegen het geven van taptoes, omdat zij camoufleren waar het in een leger om te doen is. Laro: „Het is natuurlijk niet de op zet van taptoes iets te verdoezelen. Zo'n show is er altijd geweest. De kapellen doen zich niet anders voor dan ze zijn. Ik geloof dat de kapellen een goed visitekaartje zijn voor het leger. Zij brengen militair en burger dichter bij elkaar. Na de oorlog is juist deze taak meer uitgebreid. Neem de taptoe Delft. Het is niet zo dat we staan te dringen om die taptoe te brengen. Daar wordt elk jaar op aangedrongen van burgerzijde". Het zijn misschien juist de taptoes, die de kapellen het imago geven van uitvoerders van marsmuziek. Laro: „Misschien wel. Dan zijn we weer bij de public relations. Weet je, in een symfonie-orkest ben jé een mooi weer muzikant. Wij staan straks weer in de regen, wind en sneeuw bij militaire plechtigheden". Is er veel animo om in de kapel te spelen? Laro: „We hebben pas een aantal vacatures geh^d. Dan komen er ad vertenties in dé dag- en muziekbla den. De laatste keer had ik ruim hon derd sollicitanten. Na hun proefspel worden ze al of niet aangenomen". Leden van de kapel zijn altijd on derofficieren. Waarom? Laro: „Ze moeten een bepaalde sta tus hebben ten opzichte van de onder officieren van de troep, zoals wij dit zeggen. Het is over de hele wereld zo. De leden van de kapel zijn altijd on derofficieren. In Amerika, Rusland". Deze mensen, die gestudeerd heb ben aan een conservatorium zullen toch een hoger intellectueel niveau hebben dan de gemiddelde onderoffi cier. Ze zijn echter op zijn gezelschap aangewezen. Geeft dat nooit moei lijkheden? GESL. GEMEENSCHAP Laro: „Nee. De leden van de kapel zijn voornamelijk op elkaar aange wezen. Zij vormen een gesloten ge meenschap. Er is weinig contact met de onderofficieren van de troep". De dirigent van de kapel is officier, kapitein Laro. Hij staat dus niet slechts in een artistieke verhouding met zijn mensen, maar ook in een militaire. Laro: „Formeel is dat zo. Maar ik ben uitsluitend belast mét de artistie ke kant van de zaak. Ik ben ook geen strafbevoegd meerdere. Aan de kapel is een kapitein toegevoegd, die de mi litaire kant van de zaak behartigt". Kapitein Laro was vroeger direc teur van de Jan Willem Frisokapel in Assen. Wat is het verschil met de Ma rinierskapel? Laro: „De JWF-kapel is landmacht, de Marinierskapel is marine". Nog meer verschillen? Laro: „Ik studeerde nog aan het koninklijk conservatorium in Den Haag. Eerst klarinet, later directie. Mijn leermeesters waren toen Hen drik Andriessen, Bernard Kempers. Henri Gerards, Frits Schuurman en Henri Verhaar". In 1953 werd Laro benoemd tot directeur van de JWF- kapel. Medio 1964 volgde hij Van Lijn schooten op bij de Marinierskapel. Had hij zich voorgesteld directeur van een militaire kapel te worden? Laro: „Het werd me gesuggereerd door Walther Boer, die was inspec teur van het muziekonderwijs. Hij vroeg me voor Assen. De kapel heette toen nog stafmuziek van het eerste regiment. Er waren 28 muzikanten. Toen ik'wegging waren er 45. Ik vond het eigenlijk wel heel leuk om weer terug te gaan naar de Marinierskapel. De eerste mars die de Marinierskapel indertijd op de plaat zette, was de NIWIN-mars voor militairen in In- Indië. Die waa van mij". Laro componeerde meer. Laro: „Dat wil zeggen, ik heb wat marsen gecomponeerd. De parate di visies en het legerkorps heb ik voor zien van een defileermars en een in spectiemars". In 1960 kregen Laro en de JWF-ka pel de culturele prijs van de provin cie Drente. CULTURELE PRIJS Laro: „Dat is nog maar één keer gebeurd in Nederland, dat een mili taire kapel een culturele prijs kreeg. Cultureel betekende de JWF-kapel in het noorden natuurlijk meer dan de Marinierskapel hier. Je hebt hier zo veel orkesten. In het noorden zag men de JWF-kapel als „zijn" orkest. Je hoort er hier niet zo bij". J. P. Laro stamt uit een geslacht van muzikanten. Zijn vader was ka pelmeester van de Haagsche Politie- kapel, zijn grootvader kapelmeester van de kapel van het derde regiment. Laro is van origine een Spaanse naam. „Mijn overgrootvader was een Spanjaard. Hij is hie Waarom weet ik niet" JAN HEIN de GROOT Wegens enorm succes nu ook in het centrum bij BandenCentrum U bent van harte welkom bij BandenCentrum aan de Schietbaanstraat op onderstaande dagen en tijden wop' donderdag vrijdag zaterdag 12 okt. 13 okt. 14 okt <G».30'u. r-19.30 H. 12-19.30 u. 12-19.30 u. 8-13 u. U ontvangt hst contrflle-rapport samen met ten leuke attentie. Bemalingsplan voor Ivethel krijgt hoogste prioriteit Naar B. en W. de raad meedelen zal aan het bemalingsplan voor Ke- thel de hoogste prioriteit worden ver leend. Verscheidene factoren hebben er toe geleid, dat de plannen voor de rioolbemaling in de stadsuitbrei dingen nog niet afgerond konden wor den. Gedeeltelijk is dit toe te schrij ven aan de noodzaak, studie te ma ken van de mogelijkheid om te ko men tot een gemeenschappelijke ri oolwaterzuiveringsinstallatie voor de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, De moei lijkheden met de riolering in Blij- dorp zijn onderwerp van besprekin gen geweest met het polderbestuur. Inmiddels wordt een nadere studie gemaakt van de mogelijkheden tot verbetering. Evenwel achten B. en W. een oplossing op korte termijn uit gesloten. Nieuw ontwerp voor aula op begraafplaats Nadat een eerste plan voor de houw van een aula op de algemene begraafplaats te Schiedam geen in stemming kon verkrijgen, is thans een nieuw ontwerp gereed gekomen. Naar B. en W. meedelen zal eerst de mogelijkheid tot exploitatie van deze aula worden nagegaan, waarna een beslissing zal worden genomen. Dit plan zal aan de betreffende com missie worden voorgelegd. Het is voorts bij onderzoek gebleken, dat er geen behoefte bestaat het aantal uren voor bezoek aan de begraafplaats te verruimen, zodat vooralsnog de hui dige regeling zal worden gehandhaafd. The Nax als Eldebke terug op de Instuif wordt gehouden in Triangel. Eldebke die onder de naam van The Nax het vorig Seizoen tweemaal op de planken van Triangel stond, boek te met zijn muziek, maar vooral met zijn show veel succes. Voorverkoop en inschrijving van nieu we leden vrijdag tussen acht en negen uur in gebouw Obadja aan de Wm. Beukelsznstraat. nu... beduidend goedkoper Nu kunnen alle vaders en man nen met warme voeten de win ter tegemoet.™ want wij verko pen nu een prachtige, eerste keus heren- en jongens schoen, voor een ongelooflijke prijs! Een apres-eki voor binnen en buiten, zalig warm gevoerd, met een stoere, dikke, waterdichte profielzool (sati-slip)waarop U 6 maanden garantie heeft. Halfhoge herenschoenen, ro buust en waterdicht, toch soepel In 't dragen, ideaal voor 't werk, voor 't land, voor school voor vissen of jagen.., en de prijs is een lachertje, want U koopt ze per paar voor nog géén acht gulden. Bent u aan nieuwe glasgordijnen toe? Zie deze week in Margriet de advertentie van: Verkrijgbaar bij: SCHNEIDERS woninginrichting J Op zaterdag 14 oktober zal het nieu we groepshuis van de „Burgemeester van Haaren" groep 4, Schiedam, van de Nederlandse Padvinders offi cieel worden geopend door de burge meester van Schiedam, de heer H. Roelfsema. Door een acht jaar lange inspanning is het de stichting ter be hartiging der belangen van de Bur gemeester van Haaren groep te Schie dam gelukt, dit gebouw dat zware financiële en andere offers heeft ge kost, te voltooien en open te stellen voor de jeugd, die recht heeft op een goed en voor de methodiek van het betreffende jeugdwerk geschikt onder dak. Het programma voor zaterdag ziet er als volgt uit: om tien uur begint een stermars van twee padvinders bands door Schiedam en Kethel met als einddoel het groepsterrein aan de Schiedamseweg 200. Om elf uur zal burgemeester H. Roelfsema het ge bouw officieel openen. Van half twaalf tot half acht 's avonds zijn er ver schillende attracties in de vorm van kinderspelen, behendigheidsspelen, demonstraties van welpen en verken* ners en kan het nieuwe gebouw be zichtigd worden. Om zes uur en om half zeven begint een show optreden van de Goudse Districtsband van de R. K. Huishoudschool, hoek Park- weg-Mgr. Nolenslaan. Om half vijf zal er een filmvoor stelling worden gegeven in het groeps huis. Schiedamseweg 200 en om half acht een kampvuur, op het groepster rein. Om half negen zullen de Gerar- dus Majella Band KV, De Goudss Districtsband NPV en de Rotterdamse Districtsband NPV een mars houden. De route is Nieuwe Damlaan - West- vèst - Plantage. De feestelijkheden /zullen worden besloten met een Gro te Taptoe in het openlucht-theater. Vanaf vijf uur is het gebouw en het terrein geïllumineerd. Ter gelegenheid van de opening van het groepshuis is een foto- en film wedstrijd uitgeschreven. De foto's en films moeten betrekking hebben op de openingsceremonie of op de feestelijk heden op die dag georganiseerd. Er worden drie prijzen voor de beste fo to's en drie prijzen voor de beste films beschikbaar gesteld. Inzending voor 1 januari 1968 aan het secreta riaat, Adriaanse, Franselaan 162, Rotterdam 7. De inzendingen worden na beoordeling geretourneerd. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze helfhoge heren- en jongenstchoenen, met warme voering en waterdichte antislip- zool, in zwart maten 39 t/m 46. Géén t*l. »f Khrift GOED IN JAPAN Phonogram bijvoorbeeld. Sinds 1949 zijn er twee miljoen platen van de ka pel verkocht. Japan is een enorme af nemer: 65.000 platen per jaar, Austra lië: 60.000 per jaar. Canada en Ame rika ook goede afnemers. In Japan hebben we samen met Malando op de hitparade gestaan". Met welk nummer? Laro: „Niet met een nummer. Ge woon, de kapel. In Japan zijn ze trouwens zeer gesteld op de kapel. Voor de Olympische Spelen moesten wij de fanfare en de mars spelen. In Zuid-Afrika hebben we veel suc ces gehad met „Swinging Safari" en „Alte Kameraden" werd in Duitsland een hoogtepunt". Waar u misschien niet zo gelukkig mee was? Laro: kort schouderophalen, lachje. „In Nederland worden de platen ook goed verkocht: duizenden per jaar". Kapitein Laro kwam na de bevrij ding bij de Marinierskapel terecht als muzikant: klarinet, piano, viool. „den teirquasth" brengt „The Phizzers" Vrijdagavond tof 9 uur geopend. In de week tot 15 oktober wordt in Schiedam door de Werkgroep Vre desweek Schiedam een aktle gevoerd die zondag zal worden afgesloten met een bijeenkomst in de r.k. kerk O.L. Vrouwe Visitatie aan de Dr. Schaep- mansingel, 's avonds om half acht. Vanwege de gezamenlijke Schiedam- se kerken zal over de vrede worden gesproken door mevr. J. II. H. Ger- ding-Eggink en de heren A. van Krie ken, H. de Klerk, C. de Koning. Als inleider zal optreden prof. dr. Ras- ker. Er zal gelegenheid zijn voor dis cussie, geleld door dr. K. van Wely. Voor de groep buitenkerkelijken wordt het woord gevoerd door dr. O. Noor- derbos. Uitnodigingen voor deelneming aan de bijeenkomst zijn verzonden aan al le politieke partijen. In verband met deze vredesweek is zondag in alle ker ken een Vredeskrant uitgereikt. Er zal een geldinzameling worden ge houden voor de vluchtelingen in het Midden-Oosten. De opbrengst zal door pastoor J. Oudshoorn, één van de organisatoren, in Amman aan de Vjep- enigde Naties worden overgedragen. Door zijn parochianen wordt de pajs- toor in de gelegenheid gesteld die reis te maken. Vrijdagavond 13 oktober wordt ir. de Martlnuskérk aan het Albert van Raalteplein te Kethel een vredes- dienst gehouden; zondag 15 oktober om 10 uur ln de Lutherse kerk nabe spreking met om half acht die avond de slotbijeenkomst in de r.k. kerk aan de Schaepmansingel. Tivoll ten was, bleef het bezoekersaantal be neden peil. A.s. zaterdagavond hoopt het be stuur dit gemis weer goed te maken door een avond in vertrouwde omge ving: de benedenzaal van de Opstan- dingskerk, Dr. Kuyperlaan te Schie dam, te houden. Om half acht gaat da zaal weer open voor leden in het be zit van een geldige lidmaatschaps kaart (verlengd, plus pasfoto). Men kan zich als lid opgeven tegen inle vering van twee pasfoto's en betaling van f 2,50 aan de zaal. De b.r.b.-groep „The Phizzers" zal acte de présence geven. Met al het beschikbare materiaal is dinsdagavond de Schiedamse brand weer uitgerukt naar een zware brand die woedde in de fabriek van de N'.V. Breeuwwerk aan de Westerkade te Schiedam. Personeel van de nachtdienst had omstreeks half elf een sterke brand lucht waargenomen en spoedig was de fabriek in dikke rookwolken gehuld. Omdat de brand ,zich aanvankelijk ernstig liet aanzien rukte de brand weer onder leiding van commandant geen bestsgen rsmen - overal gelijkm langdurige schriftelijke garantie schermen, horren, Spoorlaan 2, Bilthoven, tel. 03402-55 34 32, Waddinxveen. tel. D. de Jager met groot materiaal uit. Met 12 stralen ook vanaf de ladder wagen werd het vuur van alle kanten ingesloten. Even sloegen de vlammen door het dak van het uit drie verdiepingen be staande pand, doch al spoedig waren er alleen zware rookwolken, veroor zaakt door nog steeds smeulend ma teriaal van poetsdoeken, hennep enz. Omstreeks 12 uur was het gevaar voor uitbreiding bezworen, doch de na blussing heeft vrijwel de gehele nacht geduurd, omdat het noodzakelijk was de smeulende balen uiteen te halen. Om half vijf kon de brandweer inruk ken. De oorzaak van de brand is nog on bekend. De schade wordt geraamd op rond de 150.000 gulden. De maatschap pij is op beurspolis verzekerd. Een tragische bijzonderheid ia, dat maandag een van de directeuren, de heer C. Bijl is overleden. m I SMAKELIJK P Eli LUCHTIG fclW VOEDZAAM ukAAAA NATUÜRWIT B0ERENBRUXN In de auto van C. v. d. K. aan de Willem de Zwijgerlaan ontstond branC door kortsluiting. De brandweer nam de nodige maatregelen en verwijder de de klemmen van de accu.

De Havenloods | 1967 | | pagina 6