Stichting Correlatie blijkt schot in roos Dit was nog maar een kleintje Schip met vergif zonk in de W aalhaven Vereniging voor crematie AWL Niets aan de hand Rotterdam groot genoeg of nog groter? DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 nu... beduidend goedkoper Zijn het niet juist die steeds weerkerende uitgaven, zoals kousen, die steeds maar weer een forse hap van Uw zuurver diende geld opslökken? Daarom... is dit een aanbieding voor U, een extra 6 paren Nylons verkoop... voor nog géén vier gulden. Voortaan een eigen kousenwin keltje hebben, nooit misgrijpen, 6 paar eerste keus naadloze Nylons (per paar },- normui) n prijs, die zeldzaam nylons denier •Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze naadloze Nylons modieuze kleuren, alle 6 paren gelijk van kleur en maat, strikt eerste keus /i mo 8*t/m11 of schrift Correlatie; volgens Van Dale: wederzijdse, onderlinge betrekking; verhouding van on derlinge afhankelijkheid of beïnvloeding. „Een ogenblikje, ik verbind u door". Eens in de veertien dagen, op maan dagavond, klinkt deze onverwachte mededeling door de AVRO-radio- microfoon. Daarna vjjf minuten Dolf Coppes, bekend KRO-dagsluiter uit de dagen dat hij nog functionerend priester was in de Rooms Katho lieke Kerk. Hjj zegt niet veel meer dan dat wie er behoefte aan heeft, na de uitzending telefonisch contact kan zoeken met de Stichting Correlatie in Odijk, telf. 034051522. Iedereen met moeilijkheden, prak tische en geesteljjke, kan bellen: Het resultaat is, dat na elke uit zending 30 tot 35 telefoongesprekken volgen. De volgende dag is de oogst aan post rijk. Medio 1965 werd de stichting Correlatie opgericht na een radiokerstprogramma van de AVRO, dat een even overwacht als beklem mend gevolg had. Op 16 mei 1966 volgde de eerste doorverbindinguit zending." Het begon op kerstavond 1964, Jan Moraal had het idee gehad drie gees telijken in de studio bij de telefoon te zetten. Voordat het amusements programma begon, werd gezegd dat zij, die zich een/aam en alleen voel den konden beller, naar rector Cop pes, ds- Klamer of majoor Van Da len van het Leger des Heils. Het ge volg van de oproep was overrompe lend. Coppes zegt: „Het was ontstellend. Aan de ene kant was het ontroerend, aan de andere kant onverantwoord. Wat er allemaal niet los kwam. Dat de radio nog zo functioneerde had niemand verwacht. We voerden korte en, ma s van e Vrijdag 20 oktober werd onder aus piciën van Karate Kyokushinkai Tokyo het open Karatekampioen- schap van Nederland in Gebouw Odeon aan de Gouvernestraat ge houden. De organisatie en leiding was in handen van Jon Bluming en Loek Hollander en zij die gekomen waren om weer een paar enthou siaste wilde kreten naar het adres van andere sportleraren van Jon Bluming te mogen aanhoren, wer den teleurgesteld. Niet echter het publiek dat zich een plaatsje in deze overvolle grote zaal wist te veroveren, dat ge noot van een vlot afgewerkt en zeer sportief programma waarbij de uitslag misschien niet eens het belangrijkste was. Wat wij en met ons vele leken op dit gebied heb ben mogen zien was een sportieve, faire, maar harde strijd die werd afgewisseld door enige demonstra ties. Al met al mag men stellen dat Jon Bluming met het feit dat nij deze open kampioenschappen naar Rotterdam heeft willen brengen, vele Maasstedelijke supporters ge maakt heeft. Wij weten immers dat Karate geen poeslieve sport is. In tegendeel, ka rate is hard. Maar de manier waarop de juiste uitvoering ervan plaats vindt maakt het wenselijk dat het met alle sporten zo zou mogen zijn. De oplettende toe schouwer ziet een lichaamsbeheer- sing en een attentie die vaak (voor al wanneer men dit voor het eerst ziet) lachwekkend aandoet. Karate werd op deze vrijdagavond echter zeer serieus beoefend en het gul le applaus klaterde vele malen op voor goede partijen. Jon Bluming komt de eer toe afge rekend te hebben met een fabel waaraan de James Bond-films niet vreemd zijn. Natuurlijk: James doet het om iemand lam te slaan, maar dat bij een sportontmoeting in karate een dozijn ambulances nodig zijn. om de verliezers weg te dragen zoals we dat jammer ge noeg nog te vaak bij andere sport- ontmoetingen beleven werd een duidelijke leugen. Moge het succes van deze avond een duidelijke aan wijzing zijn dat Rotterdam graag meer van deze sportmanifestaties ziet. den mensen, die eenzaam waren, ziek waren en geen bezoek kregen, geestelijk daklozen, mensen mét ge wetensconflicten. Er waren een paai' acute gevallen: mannen die zojuist hun vrouw en vrouwen die zojuist hun man hadden verloren. Mensen die plotseling alleen waren omdat hun partner hen in de steek had ge laten. De mensen wilden zich gewoon uitspreken. Toen velen naar een na der contact vroegen ook in brie ven, die in stromen bij de AVRO binnenkwamen hebben we in prin cipe de stichting Correlatie opge richt. Aanleiding daartoe was ook ons contact met accountant Van Ameron- gen, die vertelde zoveel geestelijke nood te ontmoeten bij de mensen met wie hij financiële zaken deed. We be sloten toen een team te vormen waar we naar kQnden verwijzen." De stichting Correlatie begon in een kamer van het kantoor van de ac countant. Hier ontving de heer Cop pes mensen, die niet zo gemakkelijk naar een andere instantie wilden gaan. Coppes: „Het kantoor van de ac countant bleek de juiste entree. Men verried niet, dat men over zijn zor gen ging praten. Het blijkt noodzake lijk voor het moderne pastoraat de entree zo gemakkelijk mogelijk te maken". Om de zaak financieel aan het draaien te houden werden grote be drijven aangeschreven met een ver zoek een bijdrage te storten- De reactie was zeer bevredigend: een paar duizend gulden. Van één bedrijf kreeg men zelfs het verzoek mensen met moeilijkheden te mogen doorstu ren. Er was een jaar voorbij. OPNIEUW STORTVLOED Kerstmis 1965. Tweede kerstdag zepdt de AVRO 's avonds een pro gramma uit op het thema: eenzaam heid. Naast Coppes en Klamer wer ken nu andere geestelijken mee. Op nieuw een stortvloed van telefoontjes. Coppes: „We gaven het adres en het telefoonnummer van Correlatie voor de „follow up". Dat hebben 1 geweten. Ik ben er twee maanden mee bezig geweest. Na deze ervaring waren zij bij de AVRO nog sterker onder de indruk gekomen dan ze al We besloten toen eens in de veer tien dagen met een vijf-minuten-uit zending het kleinst mogelijke sluis je dus de mensen de kans te geven contact te zoeken. In het zomerpro- gramma van '66 kregen we tien proef uitzendingen. Maandag 16 mei was de eerste uit zending. Coppes: „Sindsdien is er een per manente stroom reacties, die we nau welijks aankunnen". De stichting Correlatie is en dat heel nadrukkelijk een verwijsin- stantie, „een ondergeschoven om budsman". Coppes: „Wij willen mensen ver wijzen. Daartoe kunnen wij een be roep doen op een groot aantal des kundigen: psychiaters, psychologen, artsen, juristen, maatschappelijk wer kers, protestants-christelijke, rooms- katholieke en humanistische zielzor gers." van Maatschappelijk Werk, de fede ratie .van Telefonische Hulpdiensten en met vele andere landelijke en re gionale instanties op het terrein van de reclassering, de kinderbescher ming, de arbeidsbemiddeling, de in- validenzorg, het blindenwezen en de bejaardenzorg. Op de radio-uitzendingen kwamen niet alleen reacties van mensen die geholpen moesten worden, maar ook van hen die wilden helpen- Thans zijn er 357 mensen bij het werk van Correlatie betrokken. Vrijwilligers die acuut kunnen worden ingezet in ge vallen, waarin dat gewenst is. Onder die vrijwilligers is bijvoor beeld een directrice van een tehuis voor ongehuwde moeders, die de ken nis en ervaring heeft om gevallen te helpen die haar terrein raken. Er is een blinde man in Hoogeveen, die zo goed is ingewerkt in het blin denwezen, dat hij vaak terstond hulp kan verlenen. En di$ hulp varieert sterk. Het kan gaan om het opknap pen van een loodgieterskarweitje bij een invalide bejaarde en het kan gaan om het voeren van gesprekken. Coppes: „Er zijn aardige voorbeel den. Er belde een Amsterdammer, die zes weken plat moest liggen op zijn bed. Hij had niemand om zijn hond uit te laten. We konden hem onmiddellijk helpen. Een ander voor beeld is dat van twee oude dametjes in Ede, die niet meer uit hun papie ren rompslomp konden komen. De rotary-club in Ede had juist hulp aan geboden. Dezelfde avond stond er bij de dametjes een man op de stoep, die de zaak in orde maakte." Vaak liggen de problemen natuur lijk niet in zo'n praktisch vlak. Coppes: „Er zijn veel beduidend goedkoper Gun Uzelf de luxe en het gemak van een mooie, grote passpiegel, waarin U zich ten voeten uit kunt zien... en kunt controleren of de naad van'Uw kousen recht zit en Uw japon correct hangt. Een passpiegel, die iedere huismoeder die zelf haar garde robe maakt, zéker moet hebben - gemaakt van prachtig helder spiegelglas, normale prijs 12.50... morgen voor nog géén acht gulden. CONTACTEN Tevens zijn er contacten gelegd met de fedefatie voor Geestelijke JOOP MEKES Volksgezondheid, de Nationale Raad 130.000 leden 90 afdelingen Volledige inlichtingen over Crematie, het lidmaatschap en de bouw van het Crematorium te Rotterdam-Zuid op aanvraag bij: Secretariaat afdeling Rotterdam, P. C. G.Gardien Hogehof 2 tel. 194038. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze passpiegels, 98x32 cm groot (passend aan de binnen kant van Uw kastdeur),... I.v.m. breuk alstublieft zelf leen. We hebben contacten kunnen leggen, waardoor mensen blijvend uit hun isolement zijn gehaald. Veel mensen gaan niet meer naar hun plaatselijke predikant, pastoor of ka pelaan, omdat ze juist in de plaatse lijke verhoudingen zijn vastgelopen zonder dat ze hun kerk willen opge ven. Zij komen veel bij ons. Er zijn heel wat katholieken onder. Nu de Bond zonder naam zendtijd heeft, zal hun getal wel wat teruglopen-" IN DE ROOS Correlatie bleek een schot in de roos. Het werk breidt zich elke dag meer uit. Coppes: „We zouden zoveel mogelijk moeten decentraliseren. Voor de grote plaatsen en verschil lende streken zouden we eigenlijk een soort filialen nodig hebben. Die be staan natuurlijk wel in die plaatsen waar een goede hulpdienst is. Zoals in Nijmegen en de telefonische hulp dienst in Rotterdam, waar we veel mensen naar verwijzen. De stichting legt zich ook beperkin gen op. Men doet niet aan arbeids bemiddeling, woningbemiddeling en huwelijksbemiddeling. Zij kan niets doen in de grote nood in moederloze gezinnen. Coppes: „Dat is een ontzettend probleem. Jonge vaders, die met een paar kinderen zitten. Die mensen zit ten met hun handen in het haar. We kunnen er niets aan doen, omdat we er geen mensen voor hebben. Een keer heb ik een noodgeval voor de radio behandeld. Diezelfde avond kwam er nog hulp, die er nu nog is. Een uitzondering. Na de uitzending boden zich drie mensen aan om te helpen, maar er kwamen vijftien nieuwe aanvragen om hulp. Om hier te helpen is een aparte dienst nodig. Uit Correlatie is ondertussen het „Contact ouderen" ontstaan. Oud programma-directeur van de AVRO, H- de Wolf, geeft sinds kort een mededelingsblad uit, De brug, waar op al meer dan honderd bejaarden geabonneerd zijn. Via het blad legt men onderlinge contacten voor ge zelschap, correspondentie, vakantie gezelschap enz. AANLOOPSUBSIDIE In het landelijke Odijk is de stich ting Correlatie gehuisvest. Coppes en zijn vrouw en een maatschappelijk werkster werken half-time voor de stichting. Een mogelijke aanloop subsidie uit het Koningin Juliana- fonds zal het mogelijk maken vier half-time krachten aan te trekken. Coppes: „Wat we ook nodig heb ben is een Raad van Advies, die uit de medewerkende deskundigen moet worden samengesteld." Hij is dankbaar voor het grote aan tal donateurs, die tot nu toe het werk mede financieel hebben moge lijk gemaakt en voor de geweldige medewerking van de AVRO. Een optreden in een Vuist-program- ma van Duys, waarin hij stiekum het gironummer van de stichting noemde (617607) leverde niet minder dan ,f 13.000 op. Een mooi bedrag, waar door het werk van het eerste jaar fi nancieel mogelijk wérd. De aanloop-subsidie zal het werk verder van de grond brengen. De stichting Correlatie heeft zich definitief gevestigd. JAN HEIN DE GROOT besloten partijen HMR9B mogelijk op Zondag en Maandag in 't Winketje tel. tot 19 uur 13 29 00 mg? JaraB tel. na 19 uur 1153 42 Veilig rijden in de winter! Als de temperatuur daalt, stijgt de waakzaamheid van Banden Centrum. Vraag gratis bandenconttole voor de winter! De grootste speciaalzaak ZATERDAGS TOT 1 UUR GEI De schrik is de Rotterdammers weer eens om het hart geslagen. Maan dag zonk na een aanvaring in de mond van de Waalhaven het 203 ton metende binnenschip „Eljaco". Het gezonken schip had ongeveer 350 vaten met parathion. en andere zware vergiften aan boord. Enkele van die vaten waren lek. zodat het gevaarlijke goedje zich met het water vermengde. Pakjes met andere vergiften dreven vrijelijk iri het rond. Het Rotterdamse drinkwaterbedrijf staakte het oppompen van water tot men er weer absoluut zeker van kon zijn, dat het water geen vergiftige stoffen meer bevat. Geruime tijd geleden publiceerde ons blad een artikel naar aanleiding van de stranding van de „Torey Ca nyon" bij de zuidkust van Engeland. In dat artikel gingen wij in op de vraag wat er zou gebeuren, wanneer een tanker, geladen met olie of ben zine, voor of op de Waterweg lek zou slaan, bijvoorbeeld als gevolg van een aanvaring. Het zou voor Rotterdam een onvoorstelbare ramp betekenen- Die ramp zou echter nog veel groter kunnen zijn dan wij destijds beschre ven. Het deze week gezonken binnen schip is daar het bewijs van. En dan gaat het in dit geval nog om een be trekkelijk klein schip, al kan de hoe veelheid vergif, dat het schip aan boord had, nog ontzettend veel schade berokkenen. De rampen, die Rotterdam kunnen treffen, kunnen in een nog veel om vangrijker orde van grootte liggen. In grote tankers bijvoorbeeld worden grote hoeveelheden ethyleen een gasvormige zware koolwaterstof naar Rotterdam gebracht, ten behoe ve van de chemische industrie. Deze stof is in hoge mate ontplofbaar. Daar naast worden vele soorten nitraten eveneens in tankers aan- en afge voerd. overgeladen in andere schepen of overgepompt naar chemische fa brieken. Rijdende hemmen De laatste tijd is er veel te doen ge weest over gekantelde tankauto's. Men besefte, dat de vele tankwagens, die vaak door drukke bevolkingscen tra rijden, even zovele rijdende bom men zijn en dat deze transporten aan banden moeten worden gelegd. Ook vöor het overslaan en het vervoer van gevaarlijke stoffen ontplofbare of giftige op de Waterweg bestaan voorschriften. Kennelijk zijn deze voorschriften niet stringent genoeg, want het geeft een griezelig gevoel, wanneer men beseft, dat zeer vergifti ge stoffen op binnenschepen kunnen worden vervoerd. En de nuchtere con statering, nadat het schip is aangeva ren en gezonken, dat sommige van de vaten, waarin het spul verpakt werd, lek zijn, lijkt op een achteloosheid, die aan het misdadige grenst. De kans, dat iets dergelijks in de toekomst nog veel vaker zal gebeu ren, is beslist niet denkbeeldig. Het scheepvaartverkeer neemt steeds toe, waardoor de kans op aanvaringen ook groter wordt. Wanneer men de cijfers Een politieboot en een bergingsvaar tuig op de plek waar het met vergij geladen schip is gezonken in de mond van de Waalhaven. din ttl. of schrift, bost. over de afgelopen jaren bekijkt, dan is dat reeds duidelijk. Met de groei van de chemische industrie in de Bot lek en Europoort neemt ook het ver voer van gevaarlijke stoffen toe. Men hoeft dus beslist geen pessimist te zijn om te kunnen voorspellen, dat er Rot terdam in de toekomst nog grotere on gelukken te wachten staan. Het is niet voldoende te constate ren,dat dit de prijs is, die wij voor onze welvaart moeten betalen, zoals destijds werd gezegd naar aanleiding van ons vorige artikel over dit pro bleem. Niemand kan iets tegen wel-, vaart hebben, maar die mag niet ge kocht worden tegen elke prijs. Wan neer er op Rozenburg bij een petro chemische fabriek een reactor uit de Ijand loopt, kan men de bevolking vertellen, dat er in wezen niets aan de hand is, maar diezelfde bevolking zal zich met die opmerking toch niet vei lig voelen- Vooral niet, wanneer dan kort daarna in de Botlek een andere fabriek uit elkaar knalt. Er zullen dwingende maatregelen moeten worden getroffen om de veilig heid van de burgerij te vergroten. Die veiligheidsmaatregelen mag men niet alleen of in grote mate aan het be drijfsleven zelf overlaten. Natuurlijk zal men uit eigenbelang het eigen be drijf zo veilig mogelijk maken, maar het toezicht van de overheid op deze aangelegenheden zal groter moeten worden. Dan kan misschien de wel vaart verkregen worden door er voor te werken en niet met' ontploffingen, vergiftigd water en wat er ons verder nog te wachten staat. JAN DIJKSTRA. Een aantal prominente Rotterdam mers geeft op dinsdag 31 oktober zijn mening over de vele belangrijke pro blemen die momenteel onze haven beroeren. Zij doen dit tijdens een forumavond in de Aula van de Ne derlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, georganiseerd door de Havenveréniging „Rotterdam". Het forum wordt gepresideerd door de hoofdredacteur van de Handels- en Transportcourant.de heer J. J. van Raalte .Het is dusdanig samenge steld dat de vragenstellers zeer uit eenlopend van antwoord kunnen wor den gediend. Zowel de visie van werk nemerszijde als die van de kant van de werkgevers zal erin doorklinken, evenals de mening van o.m. deskun digen op zuiver economisch en ha- veniechnisch terrein. In het forum nemen zitting: Mej. Mr. J. Zeelenberg, lid van de Raad van State en oud-wethouder van fi nanciën van Rotterdam; Dr. J. Ph. Backx, voorzitter van de Scheepvaart Vereeniging Zuid; De heer W. F. van Gunsteren, voorzitter van het Cen traal Bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart De heer; W. J. Hulsker hoofdbestuurslid van de Ned. Bond van Vervoerspersoneel; Ir. F. Post- huma, directeur van het Havenbe drijf der Gemeente Rotterdam. Vragen kunnen op de avond zelf worden gesteld of tevoren worden in gezonden aan het secretariaat van de Havenvereeniging, kamer 308, Beursgebouw Rotterdam. Kaarten kunnen door de leden van 23 oktober af, tussen halftien en halféén, aan het secretariaat worden afgehaald. Ze zijn gratis verkrijgbaar. Beperkte introductie toegestaan. Aanvang kwart over acht. FABRIKANT OVERTREKT NU BANKSTEL voor bijzonder lage prijs Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25 31 11, Rotterdam b.g.g. tel. 28 34 63

De Havenloods | 1967 | | pagina 13