|pS9 REISBUREAU VILLERIUS NU IN EIGEN PAND „Bosieskerk" blijft Door die brand kwam Jacob in protesthouding Hendrik in Schiedam terecht „Ik wil geen fabriek zijn" r^r,in Loesv/d Velden maakt sieraden, maar: /r Vinylj DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 DWARSGEBAKKEN DWARSGEBAKKEN sheid is nu een weekend lang BROOD ajp texcMfaasw die ideale 1f - wandbe- kgedinglq 130 crn brewfcT® gJS geweven nylon nu... beduidend goedkoper nu... beduidend goedkoper Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze flatteuze huishoudja- ponnen om als japon of als duster te dragen, in frisse kleu ren o.a. turquoise, groen, cerise, Géén ter. of schrift, but. Ook in de sector practische huis-V>f werkkleding voor dames is een mode... de tijd van de ouderwetse boezelaar is geluk kig voorbij. Geweven Nylon huishoud- japonnen, met achtersluiting en ronde, contrasterende kraag, manchetten en zakbies - een japon, waarin moeder.de vrouw keurig voor de dag kan komen, en die U als japon of als duster kunt gebruiken. ER gebeuren soms dingen, die het leven van een mens ingrijpend kunnen veranderen. En dat zijn lang niet altijd prettige gebeurte nissen. Neem nou het geval van Jacob Hendrik Villeriusals die brand er niet geweest was had Jacob Hendrik Villerius nu naar alle waarschijnlijkheid een rede lijk lopende kantoorboekhandel in Spijkenisse gehad. Dan had Schie dam naar alle waarschijnlijkheid nooit van hem gehoord en dan zou hij er zeer waarschijnlijk nooit over hebben gepiekerd om in Schiedam te gaan wonen. Jaals, als, Maar die brand ontstond nu eenmaal en Jacob Hen drik Villerius die zich met vrouw en kroost ternauwernood in veiligheid had weten te stellen, moest met tra nen in de ogen zien hoe hij zijn broodwinning en vaders nalatenschap door laaiend vuur werd verteerd. En daarmee was Jacob Hendrik zo goed als bankroet, want de verzekering was volslagen ontoereikend. Hij en zijn gezin gingen een moeilijke tijd tegemoet, maar het had beroerder kunnen zijn als de Spijkenissenaren hen niet enorm hadden geholpen. En, zoals ik al schreef, die brand bracht een ommekeer teweeg in het leven Upn de Villeriussen. Nu klinkt het woord ommekeer wat theatraal. Maar je kunt toch tenmin ste van een flinke verandering spre ken, als iemand met een kantoorboek handel in Spijkenisse begint en met een winkel in feestartikelen en een reisbureau in Schiedam eindigt, of, beter gezegd, verder gaat. Zeer veel Schiedammers kennen de feestartike- lenzaak ,,Het Masker" op het Broers- veld 125. Toch is het reisbureau Ville- Voor de prljt van een mooie diaviewer - bijna dertig gulden, koopt U nu een volledige dia projector, met half-automa- tiseh diatransport. Een wonder van, technisch kun nen in beknopte uitvoering, ge schikt voor alle formaten dia's t/m 24 x 36 - en vanwege de 60 mm lens ook bijzonder geschikt voor halfkleinbeeld, instamatic en rapid dia's. Een uiterst solide constructie met dubbele condensor en scherp tekenende 3.2/60 mm lens- een ideale projector om mee te nemen of... maar dan niet verder over praten, straks als Sint geschenk voor fotografe rende zoon of dochter- Met houder voor 16 dia's, die met schuif- of afstandsbedie ningskabel worden getranspor teerd, een voldoende licht sterk beeld t/m 1.20 mtr., 220 Volt - 100 Watt lamp. Een uniek apparaat door z'n compactheid en dus makkelijk mede te nemen, voor nog géén dertig gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze handige, inklapbare diaprojectoren, in mini-formaat, een volwaardige a projector Géén tol. of schrift, kost. rius ouder dan de ..pretwinkel" Ville rius. Maar de laatste hield tot voor kort letterlijk het eerste in. Wie bij „Het Masker" binnenstap te en wat verder keek dan zijn feest neus lang was, ontdekte, dat hij be halve gillende keukenmeiden, zeep- bonbons en fopkeutels, ook kon boe ken voor een volledig verzorde veer tiendaagse reis naarenfin noem maar op. De vaste klanten er zijn nu eenmaal lieden die niet zonder prothesen een feestje kunnen „bou wen" en een verjaarsfuif niet ge slaagd vinden wanneer ze Mien van Gerrit niet eens in een plasje ijswa- ter kunnen laten plaatsnemen kwa men zelfs tót de ontdekking dat de baas van „Het Masker" elk zomer seizoen verdwenen was. FANCLUB Ook dat laatste stond iri nauw ver band met het reisbureau. Zodra de vakanties begonnen liet Jacob Hen drik Villerius de zorgen voor „Het Masker" aan zijn' vrouw over en vertrok voor een maand of drie als reisleider-gastheer van een erkend touringcarbedrijf naar andere oorden. Hij doet dat trouwens nu nog e h ijhet goed doet, worm vjel Dei door het feit, dat hij een eigen „fan club" heeft van mensen over heel Nederland verspreid die daar op vakantie gaan, waar „Ome Joep" zijn standplaats heeft. Waar dat is doet voor hen niet ter zake. Trouwens, Jaap Villerius heeft plakboeken met, meer dan 2000 dankbetuigingen van vakantiegangers die hij door zijn goe de zorgen, zijn stralende humeur en zijn onderhoudend gezelschap een on vergetelijke vakantie heeft bezorgd. Op die plakboeken is hij terecht zeer trots. Het zijn in feite zijn ge tuigschriften en ze liggen voor iedere reislustige, die de nieuwe zaak op het Broersveld 167 binnenkomt ter inzage. Nieuwe zaak, ja, want enkele weken geleden heeft de heer Villerius de be schikking gekregen over een tweede pand en daar heeft hij nu zijn reisbu reau ondergebracht. Het werd tijd dat hij de feestartikelen en de reis- boekingen ging scheiden „want", zegt de heer Villerius, „het gebeurde vaak genoeg, dat men bij mij folders kwam halen voor reizen en dan elders voor zo n reis ging boeken en dat is na tuurlijk niet zo leuk. Het was wel be grijpelijk, want je kunt niet goed iets uitleggen over een bepaalde vakantie plaats, als je wordt onderbroken door klanten die vuurwerk of andere feest- artiekelen komen kopen". Samèn met zijn dochter Sjanine zijn vrouw zorgt nu voor „Het Mas ker" drijft de heer Villerius zijn reisbureau. Hij heeft het er gezellig ingericht met een zitje, waar hij de toekomstigevakantiegangers iets ver telt over de plaats waar zij naar toe gaan. Bovendien licht hij zijn verhaal toe met dia's, maar niet voordat hij zijn klanten naar hun gezondheid heeft gevraagd, want iemand die last van zijn hart heeft, zal hij beslist een reis naar de Alpen afraden. „Ik wil de grootst mogelijk service bieden" verzekert Jaap Villerius, Ik geloof het graag, maar ik verdenk hem er ook van, dat hij het gewoon fijn vindt om te praten, want Villerius houdt van mensen en zit bepaald niet met z'n mond vol tanden. TONEELGEZELSCHAP Hij houdt van mensen en vooral van blijde mensen. Daarom ook is de combinatie feestartikelenzaak en reisbureau niet zo vreemd als-ie lijkt. Bovendien moet gezegd worden, dat Jaap Villerius, in de tijd dat hij nog kantoorboekhandelaar was in Spijke nisse, in zijn vrije tijd de omgeving vermaakte met voordrachten en goo chelen. Hij had zelfs een eigen toneel gezelschap „Jaap Villerius' Volksto neel" dat vooral op de eilanden Voor- ne en Putten furore maakte. Daarom had de Voorzienigheid Jacob Hendrik Villerius niet voorbestemd om tot het eind van zijn dagen kasboeken, dic taatcahiers, paperclips en vlakgom te verkopen. Een fikse brand moest hem tot het werk drijven waartoe hij in feite geroepen was. Jacob Hendrik Villerius heeft die vingerwijzing onbewust gezien. Hij is na die brand begonnen als vertegen woordiger in feestartikelen. Boven dien was hij touringcarchauffeur bij de fa. Vermaat. Later werd hij reis leider. Door de feestartikelen kwam hij in Schiedam terecht omdat zijn toenmalige baas hem zei, dat daar nog een terrein braak lag. Jacob Hendrik Villerius heeft dat terrein mee helpen ontginnen. Daarvan getui gen de feesthoedjes op koninginnedag en het vuurwerk op oudejaarsavond. Maar Jacob Hendrik heeft er ook zijn reisbureau opgebouwd. En de Schie dammers weten hem in die hoedanig heid eveneens te vinden. Bij de herstructureringsplannen van de r.k. parochies in Rotterdam-Rech ter Maasoever is gesproken over de sluiting van de Bosjeskerk. Voor de bekendmaking van de plannen was er al het een en ander gezegd en geschreven over de Bosjeskerk en nu na de bekendmaking is het pro bleem nog steeds niet van de baan. Het kerkbestuur van de parochie H.H. Antonius en Rosalia heeft de Pauselijke Internuntius in Den Haag een brief geschreven, die we hieron der afdrukken. Monseigneur, Ongetwijfeld heeft u kennis geno men van de reconstructie van de kerkelijke structuur in het noorde lijk stadsdeel van Rotterdam. De bisschop van het bisdom Rot terdam heeft zich in deze laten lei den door een rapport van de situe- ringscommissie om o.a. de parochies van de H. Hildegardis fen H.H. Anto nius en Rosalia samen te voegen tot één vergrote parochie. Ondergetekende, kerkmeesters van de parochie van de H.H. Antonius en Rosalia, hebben hun volle medewer king toegezegd, behoudens één be langrijk onderdeel, nl. de sluiting van de Bosjeskerk (parochiekerk van de H.H. Antonius en Rosalia) op kor te termijn. U zult begrijpen dat onze bezwa ren gefupdeerd zijn, onttóïbot Van eni ge emotie, doch gebaseerd op onze stellige overtuiging dat deze stap niet in het belang is van de parochi anen, gelovigen, die mede aan onze zörgen zijn toevertrouwd. Wij hebben dan ook aangedrongen op temporisering van deze plannen en in een persoonlijk onderhoud met Mgr. M. A. Jansen de toezegging ge kregen dat de Bosjeskerk niet geslo ten zou worden, alvorens er een nieu we representatieve kerkgelegenheid zal zijn geschapen. Onze bezorgdheid wordt gedeeld door de Hoogeerwaarde pater Provin ciaal der Minderbroeders Dr. L. Grond. Ook deze heeft in een schrij ven d.d. 27 sept. j.l. aan monseig neur M. A. Jansen zijn steun en me dewerking toegezegd, doch uitdrukke lijk gevraagd het besluit, om de Bos jeskerk te sluiten, nogmaals nader te overwegen en te bespreken tot dat overeenstemming hierover was be reikt. In een schrijven d.d. 18 oktober jl. werd echter aan het kerkbestuur van „Ik wilde eens iets met mijn han den gaan doen. Ik ben secretaresse op een reclamebureau geweest, reis- leidster, en ik ben nu een jaar ge trouwd en dus huisvrouw. Het huis houden is echt wel leukmaar te weinig om een hele dag te vullen". Aan het woord is Loes van der Velden (23) die aan de Hooidrift 94a een leuke inwoning heeft gevon den. Op een goede dag kocht ze wat kralen en andere müterialen en pro beerde daarvan iets te maken. Het lukte haar aardig en ze kreeg vooral van kennissen en familieleden kleine bestellingen. Haar oorbellen, arm banden en halskettingen kregen de originaliteit rrtee van iemand die vol komen onbevangen en zonder ooit enig onderricht te hebben genoten, zich aan deze liefhebberij zette. De weg naar roem en succes is echter, lang en moeilijk. "Ik zou het heerlijk vinden om voor mijn klanten steeds iets aparts te maken, maar ik moet het van de recommandatie hebben en die kring is nog lang niet zo groot dat ik wer kelijk kan zeggen: ik hou geen tijd meer over. Nee, zo ver is het nog niet. Ik ben soms wekenlang lekker bezig, maar dan moet ik gewoon op houden omdat anders alle wanden hier vol zouden hangen met voorraad. Daar komt bij dat ik m'n nieuwe materiaal wil kopen met het geld dat ik uit deze hobby ontvang. Ik wil het dus zakelijk houden ook al is het heerlijk om zo bezig te zijn. Zo ben ik nu bijvoorbeeld aan het spa ren voor een emailleer-oventje. Daar mee kan ik weer heel andere dingen doen. Daarvoor moet ik eerst wat van mijn voorraad verkopen en dat is moeilijk, niemand kent me. Meestal verkoop ik de versieringen zo van mijn oren af. Iedereen vindt het na melijk mooi en dan vragen ze: Vit welke boetiek heb je die? Nou dan is het niet zo moeilijk meer om een i klant te maken". LUST EN LEVEN Natuurlijk ligt er nog een andere weg voor Loes open. Ze kan naar een gevestigde zaak gaan en haar produkt te koop aanbieden. Maar daarop zegt ze: „Ik wil geen fabriek zijn. Het is mijn lust en mijn leven, maar als het „moet" dan wordt dat allemaal anders. Nee, ik zie meer in een kans in de etalage van een modemagazijn. Daarbij zou ik graag de accessoires leveren, een kaartje erbij met nahm en adres dan komen de klanten van zelf. Het rare van dit werk is dat je din gen maakt waarvan je nooit gedacht had dat je het kon. Het groeit onder de handen,, je weet van tevoren eigen lijk niet hoe het precies worden zal. Er is niets heerlijkers dan sieraden te creëren, die je zelf mooi vindt. Mijn man is erg kritisch en samen bekij ken we het werk soms. Er zijn oor versieringen bij die heel origineel zijn. Als bijvoorbeeld Twiggy die zou dra gen, zou mijn naam gemaakt zijn. Daarmee wil ik niet zeggen dat ik rjk zou willen worden met dit werk, dat kan geloof ik ook niet, maar ik zou bezig zijn en blijven en dat is belang rijk!" Loes van der Velden weet wat ze wil. Gelukkig zijn er nog vele ande re dingen die haar bezig houden. Ze is dol op muziek kookt en leest graag en voor de rest gaat haar lief de uit naar haar woning waar volop sfeer aanwezig is. Orgelconcerten Op zaterdag 28 oktober zal Charles de Wolff een orgelbespeling geven ln de kerk aan de Larikslaan 215, Schiebroek. De Tóe gang is vrij. Aanvang kwart over acht. Op zaterdag 28 oktober wordt er in de kerk aan de Simonstraat een orgelconcert gegeven door Dirk Jansz. Zwart. Aanvang Op maandag 30 oktober geeft Jet Dubbel dam, organiste van de Duitse kerk een concert in de Laurenskerk. Medewerking verleent Elly Ameling. Aanvang kwart over Spionageroman. Het verhaal van een „killer", die werkt voor de En gelse geheime dienst maar door ver raad in eigen top, karweitjes opknapt voor de „andere kant". Niet bijster interessant. Bornpocket. Held Sam Durell gaat op zoek naar zijn geliefde en treft achter het IJze ren Gordijn een spionnenschool voor meisjes aan. De meisjes worden op gevoed in de beste Amerikaanse tra dities om op die manier als secreta resse de geheime dienst te kunnen infiltreren. Met een accent op de gruwelijkheid van de „keiharde" communistische opleiding. Net of het aan „onze kant" "zo zachtzinnig toe gaat. Bornpocket. Kunstschilder en vrijbuiter John Jericho duikt in een tien jaar oude moordzaak. De moordenaar is nooit gegrepen en dat blijkt ook wel, want Jericho wordt van verschillende kan ten onder vuur genomen. Een aardige plot en goed geschreven. Bornpocket. De schrijver Donald Hamilton is de geestelijke vader van Matt Helm. Dat is ook in dit verhaal te merken, dat evenals de Helmserie teruggrijpt op de nazi-tijd. Mensen die nog steeds lijden onder oorlogsherinneringen spe len de hoofdrol. Het spionageprobleem speelt de ondergeschikte rol. Hoofd zaak is de psychologie. Dat komt niet helemaal uit de verf, maar het is toch een knap boekje geworden. Barnjiocket. Nylon huishoudjapon in vol ledige lengte, van een pracht kwaliteit Nylon geweven in flatteus model met ceintuur, nu voor nog géén acht gulden. De meest solide wandbekleding Is wel Vinyl op textielbasis, ideaal voor het bekleden van wanden, deuren, meubels, enz., omdat het zich zo fraai laat verwerken. En van die prachtige vinyl gaan wil een grote partij verkopen, voor minder dan 1/3 van de normale prijs. Voor al die handige mensen die 't 'zelf doen - en zo tientallen guldens besparen, Is dit een extra aanbieding - wandvlnyl 130 cm breed, per meter voor nog géén twee gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit prachtige wandvinyl op textielbasis, een grote partij, met piepkleine schoonheids foutjes, in lichte en donkere kleuren, n breed, ,••5*1 Giin °f ,chr'f>- Bijzonder zouden wij het op prijs stellen indien u ons zoudt willen ont vangen om in een gesprek bovenstaan de materie nader toe te lichten. Namens de kerkmeesters, de parochies van de H. Hildegardis en H.H. Antonius en Rosalia medege deeld dat de Bosjeskerk in 'januari 1968 gesloten wordt, dus vóór dat overeenstemming is bereikt over een nieuwe kerkgelegenheid. Bij alle weerstanden welke de Ne derlandse Kerkprovincie hier, in het buitenland en in Rome réeds oproept, wordt nu oók nog dit onzalige besluit gevoegd. Gaarne zouden wij van u vernemen of u uw bemiddeling zoudt willen ver lenen om uit deze impasse te gera ken.

De Havenloods | 1967 | | pagina 15