M ferti, GOUD IN DE ZEE... uitdaging voor avonturiers ipaaiB „Alleen maar mooie stem, dat is een lege huls" Jo Bolle kamp, 25 jaar zangpedagoge: "Vff fiSMMMMl ffffrr i mrni £1Sr DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 Kort geleden vonden Engelse duikers bij de Britse kust het wrak van de „Liefde", een schip van de Oostindische Compagnie, dat in de ze ventiende eeuw, op weg naar Nederlands-Indië, is vergaan. Het schip had een kostbare lading aan boord, bestaande uit zilveren en gouden munten, een schat, die het vermoeden deed rijzen, dat de vinders on middellijk onmetelijk rijk zouden worden. Kort tevoren werd, eveneens bij de Engelse kust, een ander wrak gevonden en ook vorig jaai werden, weer van een ander wrak, kostbare voorwerpen naar boven gehaald. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van moderne schat„graverij", want in de Britse wateren zijn de duikers het meest actief, omdat juist daar vele schepen hun einde hebben gevonden in de golven. Door de eeuwen heen heeft de zee tol geëist van hen, die haar bevaren. Vooral in de zeiltijd kwam het dik wijls voor, dat van schepen, die wa ren uitgevaren, geen taal of teken meer werd vernomen. Waar en hoe dat schip was vergaan kon niet meer worden achterhaald. En vaak waren dat schepen, die een vorstelijke la ding vervoerden, zoals oorlogskassen of oorlogsbuit of een rijk voorziene scheepskas na een succesvolle han delsvaart, die enkele jaren duurde. Of het waren piratenschepen, die verongelukten, voordat de buit aan wal kon worden gebracht. Maar ook in onze tijd zijn schepen vergaan, waarin een kostbare lading wordt vermoed. Vaak echter berust dat vermoeden op geen enkele basis. Een voorbeeld daarvan is ongetwij feld het verhaal van de „Renate Leo nard", een Duits schip, dat in de Eerste Wereldoorlog, toen het op weg was van Rotterdam naar Hamburg. Ondanks het feit, dat de kapitein wist, dat Engelse duikboten op hem loerden, voer hij toch uit. Ergens bij Den Helder werd het schip in de grond geboord en slechts weinigen overleefden deze ramp. Maar onmid dellijk daarna begonnen geruchten de ronde te. doen over een enorme goudschat, die aan boord van dit schip zou zijn vervoerd. Koortsachtig is er sindsdien gezocht naar deze goudschat, zonder dat men precies heeft kunnen vaststellen waar de Renate Leonard in de gol- Kunt U straks met de Sint een beter cadeau bedenken voor vaders en moeders... die na ge dane arbeid eens lekker willen 'uitpuffen in hun luie stoel... dan een stel van die heerlijke lig stoelkussens! Maar dan niet wachten, maar nu kopen - ligstoel kussens in twee uitvoeringen, méér dan 30% goedkoper dan- normaal. A. Kussen met Polyaether interieur, met fraaie ruitstof bekle ding, 50x60 cm per stel van-JSv- I B. Kussen met solide verend interieur, magnifie- «e meubelstof- Bekleding, van -4Br- Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze oersolide en comfor tabele ligstoelkussens, per stel (twee kussens) voor prijzen, die uniek zijn. De Lutina ven is verdwenen. Vele Nederlanders hebben hun geld gestoken in deze on derneming, maar nog nimmer heeft men een stukje goud van dit Duitse schip naar boven kunnen brengen. En waarop berustte dit vermoeden, dat de Renate Leonard goud vervoer de? Op de avond voor het vertrek uit Rotterdam werden volgens verha len van overlevenden kistjes aan boord gebracht, waarin boter zou zit ten. Dit laden ging echter, ook al weer volgens de overlevenden, op een dermate geheimzinnige manier, dat door de officieren, die belast wa ren met het laden van de kistjes, ge fluisterd werd, dat er geen boter, maar goud in zat. Een werkelijk be wijs voor dit vermoeden is nimmer geleverd. T ubantia Een ander voorbeeld is de Tuban- tia, een passagiersschip van de Ko ninklijke Hollandse Lloyd, die in maart 1916 van Amsterdam uitvoer op weg naar Zuid-Amerika. Op de Noordzee werd het schip getorpe deerd. Alle opvarenden konden zich in veiligheid stellen. Omstreeks 1920 be ginnen bergers ineens belangstelling te tonen voor het wrak. Ook nu weer gingen zij af op geruchten, omdat werd beweerd, dat de Tubantia kist jes aan boord had, waarin volgens de ladingpapieren kaas zat, maar waarin in werkelijkheid goud werd vervoerd. Enkele jaren Una werkte men om deze kistjes te bergen. Men heeft er inderdaad enkele gevonden. Maar het enige resultaat was, dat men in enkele kistjes nog-resten kaas aantrof. Tenslotte moest men de po gingen opgeven en het verhaal van een goudschat waar omheen trou wens nog een heel geheimzinnig ver haal werd geweven - moest worden verwezen naar het rijk der fabelen Steeds weer opnieuw duiken derge lijke geruchten op na een scheeps ramp. Ongetwijfeld worden ze ver oorzaakt door de romantiek van de zee en de zeevaart, maar ook door het feit, dat een gezonken schip het eigendom is van iedereen, die de moeite wil nemen de lading te bergen en die in staat is de gok te wagen de enorme kosten van een dergelijke berging te dragen. De Lutine Ongetwijfeld zullen die verhalen en vermoedens ook worden gevoed door het feit, dat er op de zeebodem in derdaad grote schatten moeten lig gen, die eens vervoerd werden met schepen, die in de golven ondergin gen. Die schatten zijn echter vaak niet meer terug te vinden. Een spre kend voorbeeld daarvoor is de Luti ne. Dit schip, dat in 1799 op weg was van Yarmouth naar Hamburg met een grote lading goud en zilver om daar een finaiiciële crisis te be zweren. verging tijdens een zware storm bij Terschelling. Het staat vast uit officiële papieren, dat het sqhip minstens voor een waarde van ander half miljoen pond sterling moet heb ben vervoerd. Het goud van de Lutine houdt nog steeds vele mensen bezig, ondanks het feit, dat men nu eigenlijk wel als vaststaand zal moeten aannemen, dat dit goud nooit meer gevonden zal wor den. Vele zijn de pogingen, die on dernomen zijn om dit goud te bergen. Met zuigers, baggermolens, duikers en wat al niet meer zelfs met een speciaal daarvoor ontworpen toren heeft men getracht het goud te ber gen. Rond de vorige eeuwwisseling moeten Terschellinger vissers voor ruim een half miljoen gulden aan munten afkomstig van een oorlogs kas, die ook in de Lutine werd ver voerd naar boven hebben gehaald. Maar het bleef verder bij die munten. ondanks alle pogingen, die sinds het vergaan van het schip steeds weer opnieuw werden ondernomen, soms met tussenpozen van enkele jaren en soms. nadat er enkele tientallen ja ren waren verstreken. Wel werden en kele kanonnen en kogels naar boven gehaald en wel werd de scheepsklok van de Lutine gevonden. Die scheeps klok werd later overgebracht naar het kantoor van Lloyd's in Londen, waar hij nog steeds wordt geluid, wanneer bekend wordt gemaakt, dat een schip is vergaan. Baggermolen In 1938 werd weer een poging on dernomen het goud te bergen. In dat jaar kreeg de n.v. Gemeenschappe lijke Mijnbouw Maatschappij „Billi- ton" een nieuwe tinbaggermolen tot haar beschikking. Aangezien de bag germolen in verband met het te ver wachten slechte weer voorlopig niet naar Nederiancts-lndieë kon worden versleept, besloot men de „Karimata' in te zetten om weer eens te proberen het goud van de Lutine naar boven te brengen. Deze onderneming werd door heel Nederland met spanning ge volgd, omdat men hoopte, dat deze poging nu eindelijk eens succes zou hebben. Aanvankelijk leek het daar wel op. De „Karimata" bracht verschillende wrakstukken van het schip naar bo ven en het leek duidelijk te zijn, dat de baggermolen op de juiste plaats werkte. De koortsachtige spanning werd nog groter op de 29ste juli van dat jaar. Op die dag werd een zware bonk klei naar boven gebracht. Toen men de klei er had afgeschraapt, hield men een brood louter goud over. De goudkoorts had Nederland weer te pakken. Maar naarmate de dagen verstreken, nam die koorts af. Het goud bleef verder onvindbaar en hoewel de „Karimata" toch nog voor een flink bedrag aan munten en dergelijke naar boven bracht, bleef de werkelijke schat op de bodem van de zee rusten. Na afloop van het bag- gerwerk, toen de „Karimata" ver sleept moest worden naar Neder lands-Indië, bleek, dat de n.v. Billi- ton een kwart miljoen gulden had uit gegeven aan dit experiment, ondanks het feit, dat haar aandeel van de naar boven gebrachte kostbaarheden ruim 12 duizend gulden bedroeg. Nuchter denken Na de Tweede Wereldoorlog heeft men weer plannen ontworpen om naar de schatten van de „Lutine" te zoeken, maar het is tot dusverre al leen bii plannen gebleven. Dat wil echter niet zeggen, dat men niet op de een of andere dag weer zal gaan zoe ken, want de goudkoorts kan vreem de dingen doen met mensen, die an ders normaal nuchter kunnen denken. En dat nuchtere denken hebben vele experts gedaan, die beweren, dat de goudschat voor eeuwig verloren is. /.ij wijzen er op, dat net wrak van de „Lutine" door de zeestromingen en door het vele rondwroeten, dat men op en bij het schip heeft gedaan, nu uit elkaar geslagen moet zijn. Het goud moet over een grote opper vlakte van de zeebodem zi.in ver spreid, bedekt door een dikke laag zand. Wanneer men een goudstaaf vindt, moet dat louter toeval zijn, menen zij en men kan eigenlijk niet anders doen dan zich bii deze me ning aansluiten. De vondst van de „Liefde" be wijst echter, dat de schatten, die op de bodem van de zee liggen, toch niet alle moeten worden afge schreven. En het zijn vaak niet de beroepsbergers, die op deze schat- ten loeren. Zij weten welke enorme investeringen dergelijke onderne mingen vergen en zij weten ook hoe groot de risico's zijn. Zij voelen er meestal weinig voor om enige mil joenen uit te geven voor een expedi tie, die voor negentig procent een gok is. Want, niemand kan tevoren voorspellen of de schat als hij gevonden wordt, de moeite ook wer kelijk loont. Avonturiers Anders is het met diegenen, die het diepzeeduiken tot hun hobby hebben gekozen. Men zou hen moderne avon turiers kunnen noemen, die het goud, hai i' vindon, "ebrWken om r»t- by, die kapitalen kost, te betalen. Een van hen is de Amerikaanse diep zeeduiker, Harry E. Rieseberg, die over zijn ervaringen een boek heeft geschreven, dat in Nederand is uit gekomen onder de titel: „Ik dook naar schatten". In dit boek geeft hij een opsomming van 463 schepen, die schatten vervoerden en die in de loop der eeuwen znn vergaan. wel een aantal dus orh van te watertanden. In hetzelfde boek beweert hij, dat hij maar liefst voor een waarde van 135 miljoen dollar aan goud, zilver en an dere kostbaarheden naar boven heeft gehaald. Desondanks heeft hij altijd geldzorgen gehad, omdat zijn hobby Lezing in Stedelijk Museum In het Stedelijk Museum Schiedam wordt woensdagavond 1 nov. een in leiding gehouden over een cobra-ver zameling van het museum, gevolgd door een rondgang door het museum. De inleiding wordt gehouden door Bram Bogart. Het museum zal vrij dag 27 oktober voor het publiek ge sloten zijn, in verband met de na jaarsvergadering van de vereniging van museumdirecteuren „De Mu seumdag". al die kapitalen weer heëft verslon den. Men zou oneindig door kunnen gaan met voorbeelden uit de geschiedenis van deze schatgraverij, maar alle verhalen komen uiteindelijk op het zelfde neer. De meeste pogingen zijn tot mislukking gedoemd, deels, om dat de zee de schat zo goed weet te verbergen, dat niemand haar terug kan vinden, deels, omdat de verhalen over de schat op geen enkel feit zijn gebaseerd. Maar ongetwijfeld is het ook zo, dat het vinden van een schat weer vele anderen er toe aanzet om ook een poging te wagen. De schat van de „Liefde" zal dus zeker niet de laatste zijn, waarvoer zal worden gesproken. „Zoals wij zeggen: 't is niet alleen een strot, er komt nog meer bij kij ken om een goed zanger of zangeres te worden, Muzikaliteit, muzikale intelligentie, intelligentie voor teksten en poëzie, het zijn dingen die belangrijker zijn dan die „strot" alleen. Een mooie stem en verder niets van al die andere dingen? Dat is een lege huls." Aan het woord is Jo Bollekamp, concertzangeres en zangpedagoge sinds 25 jaar. Rotter damse in hart en nieren, muzikaal tot in de toppen van haar vingers en met een faam die ver over de grenzen reikt. Eigenlijk alleen nog zangpedagoge, want twintig jaar geleden stapte zij van de concert podia om zich alleen nog maar aan het lesgeven te wijden. „Het les geven zelf trok me veel meer aan. Je hebt direct contact met de men sen en dat is veel fijner. Ik heb leerlingen van over de zestig en natuurlijk ook jonge mensen. Juist die afwisseling van mensen en typen is prachtig. Het is levend materiaal." De faam van Jo Bollekamp reikt tot over de grenzen. „Uit heel Neder land komen ze, maar ook uit Parijs, Brussel, Antwerpen en Hamburg". Beroemdheden die zij opgeleid heeft zijn onder meer: Elly Ameling, Ger ry de Groot (nu bij de opera Zürich), Albert van Haasteren (opera Heidel- berg), Nelly van der Spek, Chris van Woerkom en de negerzanger Henry Blackmon, die volgens. Jo Bollekamp veel te weinig kansen krijgt om op te treden. Waaraan dat ligt weet ze niet, want kwaliteit heeft hij zeker. „Mijn eigen opleiding heb ik gehad van mevrouw Berthe Seroen, van Eduard Liechtenstein en ik heb enige Hoe vaak voelt U niet 't gemis van een stadstas, zo'n handige tas, tussen visitetas en bood- schaptas in... waarmee U in Uw beste spulletjes kunt gaan win kelen...- of die zo practisch zijn voor mee naar 't werk! Maar nu gaat U zo'n elegante en zeer practische tas aanschaffen, niet tegen de normale prijs... 8.75 maar voor een verbijsterend lage prijs, voor nog géén vijf gulden. 't Saksische Binnenhuis NIEUWE BINNENWEG 20 ROTTERDAM - Telefoon 23.09.81 Meubelen met eigen karakter Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze practische en toch vlotte stadstassen, in cognac, zwart en donkerbeigè, voor® din tel. of schrift. bi tijd in Genève les gehad. Een zang opleiding duurt minstens zeven jaar vóór je kunt zeggen, dat is werkelijk gegrond, dat zit helemaal goed. Maar ja, wij kunnen nooit zeggen, je bent afgestudeerd. Je moet je stem altijd blijven onderhouden. Mijn mensen die in het buitenland zitten komen in de vakanties aitijd een paar lesjes pakken", zegt ze. „We hebben ook regelmatig contact met elkaar. Als er ergens een première is, bellen ze altiid even op, zelfs van uit het buitenland". Enthousiast schiet haar stem uit als ze praat over „het meisje uit Pretoria". „George Stam, directeur van het Rotterdams Conservatorium, was in Zuid-Afrika. Daar deed een meisje examen voor piano en zang, en George Stam was gecommitteer de. En hij hoorde het meteen: zoiets moois! Maar ook: die stem „zat" niet helemaal, zoals wij dat zeggen. In ieder geval hij heeft gepraat en gepraat om haar naar Rotterdam te krijgen. Hij zei, die moet les hebben van Bollekamp. Vanaf april is ze hier. Heeft al een concert gegeven in de Kleine Doelenzaal en alle critici wa ren enthousiast. Ze heeft nu ook hier eindexamen gedaan aan het conser vatorium en ze blijft in Nederland. Ze gaat op voor de Prix d'Excellen ce. Dat komt niet vaak voor bij zin gen. Trudi Koeleman heet ze en ze is pas 24 jaar! Een toekomstige ster dus? „Zeker, ze gaat een bijzondere toekomst tege moet. Ze heeft een indringende voor dracht. Erg fijn, heel fijn". Bent u erg streng voor uw leerlin gen? Even een lachje en dan: „De ver houding met mijn leerlingen is goed. Nooit moeilijkheden oj narigheid ge had, in al die jaren niet. Van elke les wil ik iets blijs maken. Ik zet wel door wat ik wil maar altijd met een grapje. Bij anderen gaan leerlin gen wel eens,huilend weg. Bij mij nooit. Meestal lachend. Zingen is iets blijs, en dat moet het blijven. Waaraan heeft u uw bekendheid te danken? „Dat geweldige werken altijd maar weer on do techniek. Daar ben ik. als je dat zo wilt noemen, bekend door geworden. Als je goed piano of viool wilt leren spelen, wordt er ook enorm op de techniek gelet. Bij het zingen wordt daar overheen gelopen. En 't is mijn stokpaardje". Wat is uw lievelingsmuziek? HEt LIED „Alle muziek is heerlijk. Maar 't genre lied staat bij mij bovenaan, 't Is het moeilijkst. Schubert, Wolf, Brahms en het Franse lied. Ik houd ook wel van andere, maar dit is nu eenmaal mijn instelling". Moderne muziek, houdt u daarvan? „De moderne muziek van de grote K. Ja, ik heb weinig tijd om me erin te verdiepen. Maar ik hoor wel eens iets over de radio. Experimenteel, ik begrijp het niet, eerlijk niet. Ik hoor er geen muziek in. Muziek van Wil- Bonies-expositie in Galerie Punt 4 In galerie Punt 4 aan de Rotter- damsedijk 319a in Schiedam heeft Cees van der Geer een expositie in gericht van Bonies. In dit seizoen vol gen ook exposities van werken van Fer Hakkaart, Piet van Stuivenberg, Peter Stuvcken en Bram Bogart. De galerie zal tevens deelnemen aan de kunstbeurs „Blaans", welke binnenkort in het Stedelijk Museum Schiedam wordt gehouden, in samen werking met o.a. de galeries Orez, Swart én Mangelgang. JUBILEUMCONCERT VAN PIET VAN EGMOND Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als kerk- en concert-orga nist geeft Piet van Egmond op vrij dag 3 november een concert in de Nieuwe Zuiderkerk, Westzeedijk 43. Het zal één van de laatste concerten worden in deze kerk op het prachti ge 4-klaviers-orgel met fernwerk. Na afloop van het concert is er ge legenheid de jubilaris te feliciteren. Het concert begint om kwart over acht. De kerk gaat open om half acht voor de kaartverkoop. lem Pijper, waar ik veel mee heb sa mengewerkt, kan ik wel waarderen. Maar dat experimentele, ik word er verwérd door. Echte jazz is goed. Die zangeres, Sarah, hoe heet ze ook al weer, Sarah Vaughan, dat is wer kelijk goed". Verschillende mensen lesgeven, dat trekt u vooral aan? „Ja dat is het fijne. Op het mo ment werk ik met mensen van het Nieuw Rotterdams Toneel. Erie Schneider en Annct Nieuwenhuyzen. Op 1 januari gaat de musical „I Do I Do", van 't Hemelbed van Jan de Hartog, in première. Ze krijgen twee maal in de week les. Ze worden geen uitgesproken zangers, 't is alleen maar om de stem te beschermen. Anders zou na tien uitvoeringen hun stem kapot zijn en misschien moeten ze er wel driehonderd geven. Het gaat alleen om de technisch princi piële punten. Eric heeft een mooie zangstem. Hij wil er ook mee doorgaan. Op z'n tijd werken met zoiets vind ik enig. We hebben afgesproken dat als de uitvoeringen begonnen zijn; ze zoveel mogelijk controle-lessen krijgen. Ze werken gelukkig met verborgen mi crofoontjes, iets wat je bij echte so lozang natuurlijk niet hebt. We wer ken met deze twee ook niet op de grootte van de stem. Er nemen nog meer toneelspelers les bij mevrouw Bollekamp, zoals Luc Lutz, zijn vrouw Simone Roos- kens en Steye van Brandenberg. Lutz houdt ervan mooi Schumann te kunnen zingen. Simone Rooskens houdt van Franse chansons". Hobby's heeft Jó Bollekamp ook, al heeft ze er weinig tijd vóó'f. „Miin hoofdbaan is hoofdlerares aan hrt conservatorium. Dan alle lessen Ik wil graag veel lezen. Ep in de zo mer tuinieren, en dan natuurlijk mijn grote schat, m'h hond". ELS VAN DE MORTEL Zorg voor een natuurlijke, ge zonde atmosfeer In Uw centraal verwarmde kamer... waar mens, plant en dier wel bij vaart en hang verdampingsbakken aan de radiatoren. Geen kwestie van tientallen guldens, neen, nu zoekt U Uw verdampingsbakjes uit ru flink model (21 x 31 cm) met vloeiblad voor groter verdampingsopper-, vlak, per stuk voor zeven kwartjes. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze radiator verdampings bakjes, om té droge lucht in Uw kamers te voorkomen, met verdampingskarton, per stuk voor Gein tel. of schrift. I

De Havenloods | 1967 | | pagina 17