Caravanbezitters moeten betalen voor standplaats iionopolë Bedrijfssehool biedt jongen betaalde vakopleiding Schiedamse raad over tariefsverhogingen V.A.M. zal zorgdragen voor afvoer huisvuil VAN PAAIEN Doe bet zelf nieuws. KUNSTGEBITTEK Sint komt 18 november in Schiedam aan HAVENLOODS 16e jaargang no. 52, donderdag 26 oktober 1967 r Schiedam en Kethel Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Het was al tariefsverhoging wat in opmaken". Wethouder Van Bochoven De heer Collé. De drukste „doe het zelf" zaak Groen-M.H.Z. opent vrijdag 27 oktober een nieuw filiaal aan de Bergselaan 214 hoek Roderijselaan. Op pagina 20 in dit blad vind U een reeks aanbiedingen. RUGKLACHTEN? Een Groen Gezondheidsplaat onder Uw bed is de oplossing. 190x 80 of 90 15,- 190x120 18,- 190x130 22.50 200x 80 of 90 16,50 200x120 S 19,50 200x130 24.- Vlug bestellen, tel. 23 08 03 M.H.Z. HOUTEN VLOERBEDBKKINU Modern, warm, gezellig. Mahoni S 9,90 Limba S 8,80 p. m2 Komt het bewonderen in onze toonzaal NIEUWE BINNENWEG 396 1 board als in de Korenaa Zie de aanbiedingen op pagin GROEN - M.H.Z. Tel. 23 08 03 - 25 26 20 - 23 (meer lijnen) De moeilijkheden voor het kort parkeren in de Schiedamse binnen stad wil men tot een oplossing bren gen door het plaatsen van parkeerme- ters. Voor tien cent kan men een half uur, voor een kwartje een uur geparkeerd worden. De gemeenteraad ging met dit voorstel van B. en W. akkoord, zij het niet geheel zonder aarzeling. De heer Verhulsdonk (VVD) bracht dank voor het streven naar eèn op lossing van het parkeervraagstuk, speciaal voor kort-parkeerders. Hij meende echter dat door parkeerme- ters te plaatsen de duurste oplossing is gezocht. „Waarom geen blauwe zone", aldus de heer Verhulsdonk, „bovendien ben ik van mening dat de parkeertijd te kort is gesteld. Is het niet» mogelijk de Appelmarkt voor parkeren te benutten?" Voorts vond hij de tarieven aan de hoge kant. De heer Simons (Pv.d.A) kon met het voorstel van B. en W. akkoord gaan. „Het is billijk dat de burgerij meedraagt in de lasten van de ge meente. Met dit tarief worden de werkelijke kosten niet eens betaald". De heer Collé verklaarde met het voorstel wel akkoord te zullen gaan, maar alleen omdat anders de reini- giri'gsrechten nog hoger opgevoerd zouden worden. Voorts was er het voorstel in het vervolg een tarief te stellen voor het parkeren van caravans langs het, trottoir. De heer Schueler stelde de vraag of daarbij een meldingsplicht van de eigenaars ingesteld zou wor den. Mevrouw Blaauw (VVD) stelde REPARATIES le klas werk vanat 15,— per reparatie 20-karaats gouden kroon 117,59 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen dk vraag of het gemeentebestuur niet ergens wat grond beschikbaar zou kunnen stellen voor het parkeren van de caravans Wethouder Van Bockhove ant woordde dat het voorstel het gevolg was van jarenlange klachten uit de' burgerij en de raad. De burgemees ter was erkentelijk voor de wijze waarop het voorstel werd ontvangen. Dat de huidige toestand onhoudbaar was, leek hem een duidelijke zaak. De voorzitter wees er verder op dat parkeerschijveh niet erg gunstig zijn, vooral ook omdat de controle daarop erg moeilijk en tijdrovend is. De schijven zullen langzaam maar zeker wel verdwijnen, aldus spreker, en daarom is het college er niet ver der op ingegaan. In de toekomst zullen er nog veel plaatsen vrijgemaakt worden waar geparkeerd kan worden en dan zal ze ker ook de Appelmarkt aan de orde komen. Het college achtte de limiet van een halfuur voldoende, juist om dat het kortparkeerders betrof. Wie langer wil parkeren moet maar ver der weg een plaatsje zoeken. Boven dien achtte het college de tarieven volledig verantwoord. De gemeente - moet tenslotte fikse kosten maken om de parkeermeters te plaatsen. W oon wagenkamp Van de Stichting Woonwagenliefde werk van de Sint Vincentiusvereniging is een schrijven ontvangen over de situatie in het. kamp. Gevraagd wordt o.a. een sloopterrein en omheining De heer Kuipen (AR) wees op het belang van de gevraagde voorzie ningen. Dit zijn geen overdreven ver langens, gezien de gevaren die op het kamp bestaan, vooral ook wat afzet ting van het terrein betreft. Het is verstandig een sloopterrein aan te leggen. De heer Schueler (KVP) wilde graag weten wat het college van plan is te doen in deze. De heer Verhuls donk (VVD) meende dat het onjuist is te zeggen dat het college van B. en W. geen progressief sociaal be leid zou voeren, zoals in de brief wordt gesuggereerd. Wethouder Eijkenaar vond dat het in feite overbodig was deze brief te schrijven want de commissie heeft deze aangelegenheid reeds in onder zoek. Ook vertegenwoordigers van de stichting hebben in deze commis sie zitting en de besprekingen worden voortgezet. Het plan bestaat een sloopterrein aan te leggen. De meningen over aanbrengen van een schutting ver schilden. Er werd over één en ander nader overleg gepleegd. De raad ging met het voorstel akkoord. gemeenteraadsvergadering Schiedam maandagavond de klok sloeg en het is te begrijpen, dat de raadsleden er bezwaren tegen hadden. Doch gezien de financiële positie van de gemeente en de in feite niet-sluiten- de begroting, viel er niet aan diverse verhogingen te ontkomen. Het betrof dan o.a. verhoging van de riool- en straatbelasting. De heer Schueler (KVP)„Het zijn onsympathieke voorstellen die aan de raadsleden worden voorgelegd, al kunnen we hier niet onderuit. De fi nanciële positie van de gemeente noodzaakt nieuwe lasten aan de bur- gerij op te leggen". Spr. stelde zich de vraag of de lasten naar billijkheid ver deeld worden. De straat- en rioolbe lasting moet door een kleine groep, n.l. de huizenbezitters, worden opge bracht. „Hoever zitten we nog van „het redelijk peil" als door de minis ter genoemd"? De heer Collé (CGN) meende dat het sluitend maken van de begroting door telkens weer de tarieven te ver hogen een paard achter de wagen spannen betekende. „De minister zal ieder jaar wel weer opnieuw een ho ger bedrag gaan stellen. Daar moet maar eens een eind aan komen en dan moeten we maar een niet-sluiten- de begroting indienen". De heer Hoek (VVD) achtte het voorstel van B en W juist. „We kun nen niet ineens onze hele reserve gaan constateerde dat het vinden van n we middelen noodzakelijk is, gezien de begrotingspositie. „Er zit ook nu nog eer* heel gat in de begroting. De financiSle positie van Schiedam is evenals van vele andere gemeenten benard". Het voorstel werd goedge keurd met aanhouding van de par keertarieven. Donderdagmiddag om half vijf zal aan de Parkkade te Rotterdam de overdracht plaatsvinden van het m.s. „Westerkerk" dat door Wilton-Fijen- oord Schiedam voor rekening van de VNS is gebouwd. Rijschool Kiela gaat verkeerslessen geven aan kinderen SCHIEDAM De ontstellende toe name van het aantal verkeersongeluk ken waarbij vooral ook de jeugd be trokken is heeft de hper A. Kiela, hou der van een rijschool te Schiedam er toe gebracht thans actief deel te ne men aan de opvoeding van de kinde ren voor wat betreft het verkeer. Daartpe zal hij in zijn rijschool aan de Passage, aan kinderen in de leef tijd van 6-12 jaar mede aan de hand onderricht gaan geven in het wegge bruik. op woensdag en zaterdag middag. DE SPECIALE PROMOTIE ELPEE VOOR SLECHTS FL. 9,90 mei 16 'country and wesiern-topartisten" en 16 "nashville tophits' op RCA VICTOR srs 555 ROTTERDAMSEDIJK 252 SCHIEDAM - TELEF. 268807 ZIE PAGINA Het feit dat de huidige vuilnisstort plaats te Schiedam vol raakt en het voorlopig nog niet mogelijk zal zijn gebruik te maken van het in het Botlekgebied te bouwen compostver- werkingsbedrijf was voor B. en W. aanleiding een voorstel te doen, om met de N.V. railtransport V.A.M. een overeenkomst aan te gaan voor afvoer van het huisvuil per trein. Op een vraag van mevr. Gerding- Eggink (PSP) verklaart wethouder Van Bochove dat volgens mededeling van de heer Engelsman in de Rijn- mondraad de installatie aan de Bot lek in 1972 gereed zal komen. De heer Schueler (KVP) becriti- seert de berekeningen van het college voor vervoer naar de Botlek. Het vervoer zal goedkoper zijn dan het vervoer per rail. Is er over deze zaak ook met andere gemeenten over leg gepleegd.? De heer Van Katwijk (AR) gaat met het voorstel akkoord: het is een streven naar dienstverlening waar voor spr. alle waardering heeft. Wat gebeurt er met vuil dat niet per V.A.M. wordt afgevoerd.? De heer Simons (PvdA) gaat in principe met het voorstel akkoord. Het is bekend dat men voorlopig geen vuil in de Botlek kwijt kan raken. Kan thans geen gebruik worden ge maakt van de Rotterdamse installa tie aan de Brielselaan? Is het enige alternatief momenteel de VAM of zou b.v. met Den Haag een overeenkomst mogelijk zijn, waar juist een nieuwe installatie in ge bruik is genomen. Indien zulks niet mogelijk is, dan blijft alleen de rail-oplossing. Is dat samen met andere gemeenten moge lijk, zodat een voordeliger contract kan worden verkregen. Voop welke tijdsduur moeten we thans de regeling aangaan, omdat de Botlek wel de oplossing is. En wordt ook gedacht aan de Abtspolder, Laat men, een contract voor niet te lange 'termijn aangaan. Niei eenvoudig Wethouder van Bochove: „Er zijn twee factoren die ons in tijdnood hebben gebracht, aldus de wethouder. Dat komt ook doordat zo lang moge lijk is gewacht op wat er in het Rijn mondgebied gaat gebeuren. Het pro bleem van huisvuilafvoer is niet een voudig op te lossen. Het is een finan ciële zaak van grote importantie. Rotterdam is zo welwillend geweest van zijn plan in Botlek een Rijnmond plan te maken. Schiedam is wel be reid deel te nemen in de financie ring. Er komen meer mensen en steeds meer bedrijven bij. Het is de bedoeling dat we tegen kostprijs be diend zullen worden. Bij vervoer naar Botlek of Den Haag zal het no dig zijn groter materieel aan te schaf fen, gezien de tijd en kosten van dat vervoer op die afstanden. Het zal niet mogelijk zijn om gif tige stoffen in Botlek te storten, ook voor de Gekro is nog géén regeling gevonden. Meer sprekers kijken tegen de ter mijn van 20-30 jaar aan, doch die is nodig, omdat de VAM anders niet de grote investeringen kan doen. Een overstortgebouw is noodzakelijk. Het Plaatselijk comité tot handha ving van de Statenvertaling, afde ling Schiedam-Vlaardingen organi seert op maandag 30 oktober een bij eenkomst om 8 uur in het gerefor meerde jeugdhuis, Lange Haven 97 te Schiedam- Daar zal dan spreken ds. P. J. Dorsman, hervormd predi kant te Staphorst. Er is met andere Rijnmond-gemeen ten overleg gepleegd over deze zaak. In Vlaardingen is men zo gelukkig dat men nog vijf jaar vooruit kan. De kwestie Den Haag is ampel on derzocht. De eerste berichten hier over zijn ongunstig en het is veel duurder. Overigens denkt men nog aan andere mogelijkheden in de ver dere toekomst. De VAM verbindt zich om al het vuil te vervoeren, minüs giftige stof fen. De raad gaat met het voorstel ak koord. De St. Nicolaas-intocht zal plaats vinden in Schiedam op 18 november te 13.00 uur zal hij aan boord van een schip geëscorteerd door een aan tal muziekkorpsen aan boord van be geleidende schepen de Voorhaven binnenvaren. Via de sluis zullen de vaartuigen in de Buitenhaven komen. Aangezien het op dit moment nog niet met zekerheid is te zeggen of de Koemarktbrug, die in reparatie is, op 18 november kan worden ge opend, liggen twee plannen gereed. Plan A. Route via Koemarktbrug, Lange Haven en de sluizen bij de Dam. De embarcatie zal plaatsvin den om circa 14.10 uur. De ontvangst ten stadhuize om 14.15 uur. Plan B. houdt in dat de Sint met zijn gevolg de Hoofdbrug passeert en via de Nieuwe Haven naar de West Frankelandsestraat vaart. Bij de It- ho voor de deur zet hij dan voet aan wal. Een kleine rijtoer brengt hem hier na naar het stadhuis. Ook in dit ge val ontvangt de burgemeester de Sint om 14.15 uur. Te 14.35 uur gaat de Sint begeleid door een muziekkorps en ruiters zijn grote rijtoer door de stad maken. De volgende muziekkorpsen zullen de in tocht opluisteren: Muziekvereniging St- Radboud, Harmonie Wilton Fijenoord, Rijn mond-Band, Gusto's muziekvereni ging, Schiedams Politie Muziekge zelschap. Wellicht zal menig ouder zich af vragen, wat hun zoon die zojuist de lagere school heeft verlaten, voor een toekomst tegemoet gaat. Te weinig zijn de mogelijkheden bekend die aan een bedrijfssehool ook van de Schiedamse werven verbonden zijn, om een jongen een betaalde vakopleiding te ver schaffen, zodat hij later een goed loon kan verdienen. De heer W. G. E. van der Valk, directeur van de Bedrijfssehool Wilton-Fijenoord heeft ons daaromtrent een en an der vertelt. Terwijl de ruim 300 leerlingen ru moerig in de vijf hallen bezig waren de vrijdagbeurt uit te voeren, vloeren boenden en machines poetsten, gaf de heer Van der Valk een uiteenzetting over toekomst- en opleidingsmogelijk heden die aanwezig zijh voor iedere jongen. Dat wil zeggen, het komt een enkele maal voor, dat er met een jon gen echt geen goed garen valt te spinnen zoals dat heet, doch over het algemeen komen de jongens op de juiste plaats terecht. De jongen wie het niet lukte het LTS-diploma te behalen, kan het via de opleiding in de bedrijfssehool toch tot een goed vakmanschap brengen en zelfs een Bemetel-diploma behalen. Lukt ook dat niet, dan is alle moed beslist niet verloren, want beoorde lend naar aanleg en interesse biedt een dergelijk omvangrijk bedrijf als Wilton-Fijenoord nog altijd duizend en één mogelijkheden. De jongen met het lts-diploma kan een klas van de driejarige cursus overslaan en komt dus meteen in het tweede leerjaar. Met het behaalde Bemetel-diploma kan hij nog vele kanten uit, zoals de uts en andere technische opleidingen. Theorie en praktijk gaan in de be drijfssehool hand in hand; een be paald aantal uren per week wordt be steed aan diverse theoretische vak ken, doch daarnaast is er ruimte voor sportbeoefening, zwemmen enz. Iede re zomer gaan de leerlingen vier we ken naar een kamp in Hilvarenbeek. In het bedrijf zelf wordt hygiëne aangekweekt, niet alleen voor de leer ling, ook voor wat betreft de werk plaats, de wasplaatsen enz. Iedere vrijdagmiddag wordt er geschrobd, geboend en gepoetst. „Merkwaardig is ook, dat de jongelui er zelf zoveel plezier in hebben, dat er vrijwel geen vernielingen voorkomen in de wasge legenheden enz.", constateert de heer Van der Valk met tevredenheid. Clubhuis St. Willebrord wordt centrum Dukdalf Op 28 en 29 oktober viert het Bij zonder Gezins- en Jeugdwerk in Schiedam feest. Het clubhuis aan de Maasdijk, tegenover de Werf Gusto, bestaat 25 jaar! In die 25 jaar is er heel wat veranderd, zowel wat be treft het clubhuis als ook de opzet van het werk. In plaats van zich te richten tot een beperkte groep men sen, wil het Gezins- en Jeugdwerk zich nu richten tot de hele buurt. Om deze nieuwe opzet duidelijker te doen uitkomen zal ter gelegenheid van het feest de naam: Clubhuis St. Willi- brord veranderen in: Centrum DUK DALF. Op zaterdag 28 oktober is er een grote fancy-fair en 's avonds een dansavond o.l.v. de Melody Players. Zondag 29 oktober is er een grote Bingo avond o.I.y. de heer Wallast. Er is ook een grote loterij, waarvan de trekking plaats heeft tijdens de bingo-avond. Er zijn nog loten Leerlingen van de bedrijfssehool bezig met theorie en praktijk. De leerlingen krijgen voorts gelegen- hied eigen werkstukken te vervaar- diben, soms ook samen met anderen. De opleiding gaat uiteraard langs de weg van de geleidelijkheid en in klRs- se-indeling. Het afgelopen jaar gingen negen leerlingen over naar de u.t.s. Er kwa men 132 .nieuwe leerlingen bij. De school telt in totaal 22 bevoegde leer krachten, en dank zij de goede naam die de bedrijfssehool heeft verworven blijkt de belangstelling bevredigend te zijn en blijft het aantal aanmeldingen ieder jaar vrijwel stabiel. De bedrfjfsschool werd in 1924 bij Wilton-Fijenoord ingesteld en heeft sindsdien veel bijgedragen tot de plaatsing van geschoold personeel. Zoals gezegd, tijdens de leerperiode ontvangen de leerlingen reeds een be hoorlijk loon, doch uiteraard is het voornaamste, dat zij de mogelijkheid hebben als technisch vakman aan een toekomst te bouwen, beter dan een „zwevend" bestaan van de onge schoolde arbeider. De Bemetel-opleiding is een be drijfsopleiding en degenen die dit di ploma weten te behalen kunnen het verder brengen dan het vak waarin zij zijn opgeleid, hetzij in een leiden de positie hetzij in de tekenkamer» Hoogstraat 2 Schiedam - Tel. 268808 Donderdag 8, vrijdag 7 en 9. zaterdag 2, 7 en 9.15, zondag 7 9.15, dinsdag 8 en woensdag 8 u AL VAREZ-KELLY WILLIAM Hij vocht met woeien tegen kanpn- nen en honderd jaar later spreekt men nog over die fabelachtige slag. Cinemascope Eastmancolor Columbia Film 14 jr. Zondag 2 en 4.15, woensdag 2 uur. MET DE DRIE STOOGES DE LUCHT IN De drie heerlijkste zotten van het witte doek in een daverende klucht. Regie: David Lowell Rich. Columbia Film ZATERDAGNACHT 12 UUR. DE VROUWTJES (Le bambole) Humor op z'n happigst! Sex op z'n sappigst! Columbia Film 18 jr. voor U Uw ringen koopt, Uw adres of kondiging en U ontvangt een LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO

De Havenloods | 1967 | | pagina 1