Operator: jong beroep dat gedegen opleiding vereist monopole HiUITSiS uSniE Voor tweede maal Balans, kunstbeurs in Schiedam msm CULTURELEZAKEN VERGEN GROTERE UITGAVEN KUNSTGEBITTEN SS&na» •«gj$ VAN DAALEN ®E HAVENLOODS 17e jaargang no. 1, donderdag 2 november 1967 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Vertoey Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 132170 <8 lijnen) Postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". DE snelle groei van de steden in het Waterweggebied met name Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis is voor een belangrijk deel het gevolg van de industriële ontwik keling in Botlek en Europoort. Na de oorlog is niet alleen het aantal olieraffinaderijen sterk toegeno men, ook andere chemische in dustrieën hebben zich in dit gebied gevestigd. Het eiland Rozenburg dat kort na de oorlog nog een sterk agrarisch karakter had is thans één van de belangrijkste industriege bieden van ons land. Veel van deze in dit gebied geves tigde bedrijven behoren tot de zoge naamde procesindustrie. Die .naam zegt misschien niet veel. Het is dan ook niet meer dan een verzamelnaam voor een zeer uiteenlopende industrie waar stoffen na een reeks van fysi sche, chemische en biochemische processen in andere stoffen worden omgezet, op een indirecte wijze onder invloed van temperatuur, druk enz. en veelal in vloeibare of gasvormige toestand. Dat klinkt allemaal erg in gewikkeld, maar een olieraffinaderij, een zeepfabriek, een papierfabriek een broodfabriek bijvoorbeeld beho ren tot de procesindustrie Juist in deze industrie, die vooral na de oorlog sterk gemechaniseerd en geautomatiseerd is, is een nieuw beroep ontstaan, dat van bedienings vakman, ook wel operator of pro cesvakman of zelfs ten onrechte chemicien genoemd. Het beroep behoort, evenals dat van programmeur (de man die com puters instrueert) tot de moderne be roepen. Er bestaat nog niet zo lang een speciale opleiding voor. Dat moet ook wel, want in de toe komst zal de vraag naar operators ongetwijfeld toenemen. Omdat een groot deel van de in het Waterweg gebied woonachtige mannelijke be roepsbevolking in de procesindustrie werkzaam is we denken bijvoor beeld aan de olieraffinaderijen. leek het ons interessant dit beroep en vooral de opleiding hiertoe eens te belichten. Ongeschoold De heer J. de Witt van de VaPro de stichting Vakopleiding Procesindus trie te Den Haag vertelde ons hier over: ,,In deze industrie kon vroeger de ongeschoolde arbeider terecht, ten einde door jarenlange ervaring een prima ambachtsman te worden, die zijn product met een „Fingerspitzen- veelvuldiger mOstert gefïhl" maakte. Door. de huidige ontwikkeling wordt hij echter ver drongen door de bedieningsvakman, van wie een betere vooropleiding en een vakopleiding op een hoger ni veau wordt vereist. Dit alles heeft nauw te maken met de haast overrompelende ontwikke ling van de natuurwetenschappen, die via hun toepassing in techniek en be drijfsleven op de samenleving een gro te invloed uitoefenen. Voor de proces industrie is daarbij een van de meest opvallende aspecten: de mechanise ring en automatisering. Het vraagt een geheel andere vakman dan waar mede in het verleden volstaan kon worden", aldus de heer De Witt. Van de bedieningsvakman wordt verlangd, dat hij de processen met be hulp van de meet- en regelapparatuur bewaakt en dat hij ingrijpt, indien zich een afwijking voordoet, indien de temperatuurregeling niet goed blijkt te functioneren, indien de zuurgraad hoger wordt dan optimaal, of de con centratie van een ongewenst nevenpro. dukt stijgt. Op de operator rust de taak de fout te lokaliseren en op te heffen. Hij zal zich moeten afvragen of de leiding verstopt is, een pomp is uitgevallen, een regelcontact vervuild, of de grond stof verontreinigd is. Dan moet hij be slissen welke maatregelen tot herstel of compensatie moeten worden geno men Verantwoordelijkheid Hij draagt daarbij een grote verant woordelijkheid. „Immers", aldus de heer De Witt, „een kostbare, vaak en kele honderdduizenden guldens kos tende installatie is aan zijn zorg toe vertrouwd. Elk produkt kost veel geld, doch is waardeloos wanneer het niet aan de specifikatie beantwoordt. Trouwens, niet zelden is ook de veilig heid in het geding. Daarbij komt nog, dat er vrijwel nooit gelegenheid is voor overleg, want het ingrijpen moet snel gebeuren". Het is duidelijk, dat deze verant woordelijke taak inzicht vergt, want de operatot- moét weten hoe het pro ces verloopt, voorzien wat de stand van de meters zegt over de gang daarvan en snel begrijpen wat de mo gelijke oorzaak van een afwijking is. Van hem wordt vakmanschap ge vraagd. Een vakmanschap gebaseerd op inzicht en kennis die hij uiter aard slechts door een zorgvuldige op leiding kan verwerven. Die opleiding valt in twee delen uit een. De lagere technische school ver zorgt een basis-opleiding waarna een vakopleiding in het leerlingstelsel van de VaPro, de Stichting Vakopleiding Procesindustrie. Tot nu toe zijn er echter in ons land nog slechts elf lage re technische scholen die een dergelij ke basisopleiding verzorgen. In het Waterweggebied is dat de Tweede r.k. technische school „Don Bosco" aan de Jan Ligthartstraat 55 in Rotter dam-Zuid. De neutrale technische school in Delft heeft een Koninklijk Besluit voor een dergelijke afdeling ontvangen, doch is er nog niet mee gestart. Aan een nog te bouwen school in Hoogvliet zal eveneens een afdeling procestechniek komen. algemeen metaaljaar (tweede klas) en ten slotte twee jaren procestech niek (derde en vierde klas). De heer De Witt: „Het is zo, dat de afdeling procestechniek een voorbereidende vooropleiding is voor de eigenlijke vakopleiding voor bedieningsvakman in het leerlingenstelsel van onze Stichting VaPro. De opleiding in het leerlingenstelsel (de primaire vakop leiding) duurt twee jaar. In die pe riode krijgen de leerlingen gedurende vier dagen per week een praktijkop leiding in een bedrijf dat tot de pro cesindustrie behoort en gedurende 1 dag per week aanvullend en op het beroep gericht onderwijs op de Don Bosco school. Na twee jaar wordt er een op school theoretisch en een in het bedrijf praktijkexamen afgeno men, die bij slagen het diploma Be dieningsvakman van onze Stichting oplevert. De praktijkopleiding in het bedrijf staat onder toezicht van onze consulent". Het feit, dat de afdeling proces techniek de geëigende vooropleiding is voor de primaire vakopleiding voor bedieningsvakman wil niet zeggen, dat de VaPro-opleiding noodzakelijk daarop moet volgen. Wie verder wil kan in Hilversum en Roermond ook naar de afdeling procestechniek van de u.t.s.'en al daar gaan; in Rotterdam heeft de 2e neutrale u.t.s. een Koninklijk Besluit voor een afdeling procestechniek, die men daar het volgend jaar (1968) hoopt te kunnen starten. Verder kan men ook de laboranten opleiding kiezen. V o gelvereniging exposeert in Het Trefpunt Op vrijdag 3 november zal in het Trefpunt te Maasland, de Koninklijke P. Sluis pluimvee- vee- en vogelvoe- derfabrieken N.V. een voorlich tingsavond houden voor de leden van de Maaslandse Vogelvereniging. Ook niet-leden en donateurs zijn wel kom. Na de inleiding zal een serie dia's die betrekking hebben op vogel liefhebberij vertoond worden. In de week van 20 tot 25 november organiseert de Vogelvereniging weer een tentoonstelling. Gedurende drie achtereenvolgende jaren is deze ten toonstelling gehouden in de oude voor malige kleuterschool op het Kerk plein. Deze school, eigendom van de gemeente Maasland, is echter zodanig in verval, dat zij voor geen enkel doel meer gebruikt kan worden. Thans wordt de expositie gehouden in het Trefpunt, waar weliswaar de tentoongestelde vogels beter tot hun recht zullen komen, maar wat de ver eniging belangrijk meer geld zal gaan kosten. Ter dekking van de kos ten zal dan ook een verloting gehou den worden. De vereniging die nog slechts enke le jaren bestaat telt 80 leden. Men kan zich als lid opgeven op het adres Reynbolt van Maeslantstraat lO. Hoogstr. 146-150 Vlaardingen Tel. 34300' Vakopleiding VAN HEIJST De gehele basisopleiding duurt vier jaar; namelijk het algemeen vor mend leerjaar (eerste klas), dan het De vrijdagavond in de Waterweg gezonken Duitse vrachtvaarder „Hornland" en de Franse tanker „President Pierre Angot" vormden zaterdag en zondag een schitterend object voor de grote garde der schipbreukkijkers. Foto boven: sleepboten zijn bezig de Hornland naar de kant te trek ken, zodat het niet naar dieper water zal afglijden. Van de Franse tanker steekt de schoorsteen als de commandotoren van een onderzee boot boven de waterspiegel uit. REPARATIES le klas werk vanal f 5,— per reparatie. 20-karaats gouden kroon f 17,50 kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Naar B. en W. van Schiedam de raad meedelen, vragen jeugdzorg, museum, cultuur en bibliotheken steeds grotere uitgaven. Het geraam de nadelig saldo voor 1968 neemt toe met een bedrag van f 337.524, waarbij de meest opvallende stijging valt waar te nemen bij subsidies en bij dragen. Het exploitatietekort van de Schie- damse Muziekschool wordt f 20.518 hoger geraamd dan het vorig jaar, bijna uitsluitend als gevolg van meer personeelslasten. Om die reden heb ben B. en W. de raming van de ge meentelijke subsidie met een gelijk bedrag verhoogd. Evenwel zijn B. en W. voornemens met het bestuur in overleg te treden over het geleidelijk verhogen van de eigen inkomsten. Het resultaat zal dan evenwel niet meer van invloed zijn voor de dienst van het volgend jaar. Medegedeeld wordt voorts, dat in verband met de stijgende kosten ex ploitatie volkstuinen binnenkort twee voorstellen aan de raad gedaan zullen worden om de subsidielast te verho gen met f 108.000. BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Plak hier 6 vlaggetjes zendt mij S sleutelhangers KNIP UIT en stuur naar: balifornla Soepen Harderwijk. Automatisering administratie De bedrijfseconomische dienst heeft zich uitvoerig beziggehouden met de mogelijkheid tot automatisering van de administraties van de gemeente Schiedam. Het is aan B. en W. bekend, dat -een rapport omtrent gebruik van com- putors voor de gemeentelijke admini straties in ontwerp gereed is. Hoogstraat 2 - Schiedam-Tel.268808 Donderdag S, vrijdag 7 en 9.13, zaterdag 2, 7 en 9.15, zondag 7 en 9.15, dinsdag 8 en woensdag 8 uur. DE VIJAND VAN DE BENGAALSE LANSIERS RONALD LEWIS YVONNE ROMAIN OLIVER REED De slag om lort Kandahar groot avontuur in het Brlts-Indië In kleuren - Columbia International 14 jr. Zondag 2 en 4.15, woensdag 2 uur. GULLIVERS REIZEN KERWIN MATHEWS JO MORROW JUNE THORBURN Machtig als een God regelt Gulli ver de zaken voor de lilliputters; maar het wordt niet gewaardeerd. Eastmancolor Superdynamation Columbia 14 jr. ZATERDAGNACHT 24.0# UUR. LA RONDE JANE frONDA ANNA KARINA CATHERINE SPAAK Tien mensen in de ban der erotiek Arthur Schnitzler's beroemde ge geven in een bewerking van Jean Anouilh. Cinemascope Eastmancolor Regie Roger Vadim Columbia 18 jr. ifiÈi BRILLANT UFZWM®01 GROTE COWBOY WESTERNPLAAT tijdelijk Rotterdamsedijk 252 Schiedam - Telef. 268807 Eerste paal voor nieuwe pand van De Hefbrug Aan de Regoutstraat in de 's-Gra- velandse polder te Schiedam is gis termiddag de eerste paal geslagen voor het nieuwe bedrijfspand van „De Hefbrug", de groothandel in kruide nierswaren „Onderling Belang" Het karwei werd verricht door de oud directeur van „De Hefbrug" de heer D. B. Plandsoen. De totale oppervlakte van het bouw terrein is 115 bij 85 meter, waarvan gelijkvloers voor expeditie en maga zijnruimte bebouwd zal worden 77 bij 64 meter, terwijl boven het magazijn een kantoor gebouwd zal worden van 64 bij 13 meter, waarin tevens is op genomen het privékantoor en de per- soneelskantine. De overige ruimte op het terrein zal onbebouwd blijven en kan in de toekomst gebruikt worden voor uitbreiding. De bouwcombinatie Kemper Sla venburg hoopt eind 1968 het gehele ge bouw op te leveren. Amateurschilders exposeren in Stedelijk In het Stedelijk Museum Schiedam Séhiedam wordt zaterdagmiddag 4 november om drie uur een expositie geopend onder de titel: „Kunstenaars in eigen tijd". De werken voor deze expositie werden door een jury gese lecteerd uit 4382 werken uit de pro vincie Zuid-Holland bij een door de CO-OP uitgeschreven wedstrijd voor amateurschilders. Dit is één van de vijf tentoonstellingen die gelijktijdig op vijf verschillende plaatsen in Ne derland worden gehouden van werk, dat door de jury per provincie werd bekroond. Het werk van de landelijke prijs winnaars zbl van 25 nov. - 3 dec. in de Doelen te Rotterdam worden ge- exposeerd. In de jury hadden zitting dr. L. Gans, Mies Bouwman, Jan Eijkelboom, kunstcriticus, André H. Kloos, zondagsschilder en Metten Koornstra, schilder en graficus. De tentoonstelling te Schiedam zal wor den geopend door de schilder George Lampe te Den Haag. Voor de tweede maal zal er in Schiedam een Moderne Kunst beurs gehouden worden, een „Ba lans" tijdens welke zeven kunstga lerieën uit ons land het werk van hun favoriete kunstenaars ten toonstellen. Evenals een vorige keer blijkt ook nu weer uit het enthousiasme van de deelnemende galerieën dat er een behoefte aan een dergelijke beurs bestaat. Ditmaal is ook de Schiedamse Ga lerie Punt 4 vertegenwoordigd, met werken van Casse, Van den Abbeel, Bogart (van wie een eenmanstentoon- stelling in het museum nog tot en met zondag 29 oktober te bezichtigen is), Hollerabach en Zoltin Peeter. Uit Amsterdam komt Galerie d'Eendt met werken van o.a. Appel, Luce- bert, Horst Antes, Jan van der Vaart. Het spreekt haast vanzelf dat Ga lerie Swart met „koele kunst" ver tegenwoordigd zal zijn, zo zullen in deze afdeling o.a. Struycken, Dekkers en Bonies worden geëxposeerd, ter wijl ook Galerie 20 deze richting voortzet door de „Epo Engels Show" te brengen. Van Galerie Delta uit Rotterdam wordt werk o.a. van Kees van Bohemen, Ficheroux, Zekveld en Vandercam verwacht.» Galerie Orez uit Den Haag komt met een ten toonstelling van o.m. Jan Schoonho ven, Hans J. Spesshardt en Bob Stan ley. Als vertegenwoordiger uit het hoge Noorden doet Galerie De Mangelgang mee met werk van Beurskens, Fray- muth, Holstein en Boezem. Het belooft een' boeiende Balans te worden. Deze kunstmarkt waar dus gekeken én gekocht kan worden wordt geopend zaterdag 18 novem ber 1967 door mr, M. Vrolijk en zal tot en met zondag 3 december 1967 duren. STOOPMAN JUWELIER MGR. NOLENSLA AN 488- SCHIEDAM

De Havenloods | 1967 | | pagina 1