De mentaliteit moet de doorslag geven hpBMMU „Aandelen" hel en hemel dalen één gulden; Ex-doelman Piet Kraak over Jan van Niet te jong Mammoetwerf zit niet erg lekker Topvoetbal Concurrerend booreiland IVOROL Europese damkampioenschappen voor tweede keer in ons land ORGELS uw trotse bezit j A Laagste prijzen! Alle bekende merkbanden Remould Gecoverde banden Voor elke beurs 'n band! Tafellakens Mp 'J^rse borduren DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 S'dam Vorige week liet het Sparta-be- stuür op deze plaats aantekenen, dat men zeer begaan was met het keepers-probleem van bondscoach Kessler, maar dat men toch liever niet had, dat de jeugdige Sparta- goalie Jan van Beveren bij de op lossing ervan zou worden i*ge- zet. Als aanvaardbare motivering werd aangevoerd dat Van Beve ren mentaal nog niet geschikt zou zijn om de zware last en de grote verantwoordelijkheid van een keeper in de landenploeg te dra gen. Amper had Sparta gesproken of Kessler plaatste Van Beveren, samen met de oud-Sparta-doelman Pim Doesburg in de selectie en dat nog wel nadat Van Beveren vorige week woensdag met Jong Oranje tegen Po len een allesbehalve gave wedstrijd had gespeeld. De kans lijkt nu groot dat het jeugdige talent inderdaad een plaats onder de lat krijgt toebe deeld in de ontmoeting, die eind van deze maand in Rotterdam tegen Rus land wordt gespeeld. Dat men met zijn filosofieën over de juistheid van deze verkiezing alle kanten uitkan, bewezen de beschou wingen in de kranten van de afgelo pen dagen. Die kritieken varieerden van „vanzelfsprekend" tot „volstrekt onverantwoord" en voor ieder stand punt viel wel iets te zeggen. De nog prille loopbaan van Jan van Beveren vertoont in eerste aan leg een opvallende gelijkenis met die van de onvergetelijke Piet Kraak, die niet minder dan 34 maal de kleu ren van Nederland heeft verdedigd. De ex-doelman van het Nederlands elftal woont in Utrecht, waar hij (tot nu toe met weinig succes) Velox traint. Voordien is hij verbonden ge weest aan het Amsterdamse Blauw Wit, waar hij speciaal was belast met de opleiding van keepers. Routinier Piet Kraak heeft het woord: „Het lijkt mij op voorhand wat overdreven om te zeggen dat Van Beveren te jong zou zijn, om in het Nederlands elftal te spelen. Aan het begin van mijn voetballoopbaan ben ik zelf even onverwacht als hij „in het diepe" gegooid. Dat kwam toen de bekende keeper Hollenberg van Stormvogels plotseling naar Den Haag vertrok. Ik speelde in die dagen in het derde elftal van Stormvogels, dat ergens meedrentelde in de Haar lemse voetbalbond. Midden in het sei zoen vertrok Hollenberg en toen zei men bij Stormvogels; dan nemen we Pietje maar! Met mijn zeventiende jaar stond ik toen onverwacht in de eerste klasse amateurs, de hoogste afdeling van het Nederlandse voetbal in die dagen. Kijk, en dan komt het erop aan hoe je dit mentaal verwerkt. Kun je die overgang geestelijk goed aan? Dit geldt nu ook (zij het in een andere va riatie) voor Jan van Beveren. Ik heb hem nooit zelf zien spelen, maar ik weet dat hij een evenwich tige jongen is met een groot talent. In de ere-divisie heeft hij nu al enige ervaring. Daar komt bij dat de wed strijd tegen Rusland helemaal niet Voor hen, die prijsstellen op een echt gezellige ontbijt- of koffie tafel, met zélf geborduurd ori gineel tafelkleed, hebben wij in onze handwerkafdeling een bij zondere aanbieding. 100% katoenen matting bor duur tafelkleden in pasteltin ten, 103 x 160 cm groot (voor zo'n grote lap betaalt U normaal al veel meer...) bedrukt in kruis- of steelsteek, in prachtige des sins, morgen voor nog géén vier en een halve gulden. Vanaf vrijdagmorgen verkopen wij in onze handwerk afd. deze katoenen matting tafelkleden in pasteltinten en met diverse fraaie dessins, duidelijk voorge drukt voorsteel of kruissteek, 130x160 cm, Jan van Beveren te jong zo belangrijk is. Laten we nou eens verliezen en laat die jongen nou eens een paar fouten maken! Met het Ne derlands elftal zitten we ten slotte in een opbouwperiode en we moeten de grootsheid kunnen opbrengen om over een incidenteel succesje of een teleurstelling heen te kijken. Zo'n jongen als Jan van Beveren moet de kans krijgen om te acclimatiseren en daarvoor is het nu beslist niet te vroeg". De kwestie van Piet Keizer is op nieuw in de belangstelling gekomen sinds de strafcommissie van de KNVB de onbehëefste trap van de Amsterdammer tegen een Joegoslaaf dinsdag heeft behandeld. Het was overigens merkwaardig hoe een deel van de Nederlandse sportpers de grove overtreding ten slotte toch nog heeft willen goedpra ten. Over een breed front werd een parallel getrokken tussen afschuwe lijke incidenten, zoals ze zich kort ge leden op voetbalvelden elders in de wereld hebben voorgedaan en de zaak van Keizer. In dit licht gezien stelde de overtreding van de Ajacied inderdaad weinig voor, maar wie zo redeneert krijgt de neiging om alles wat minder is dan manslag weg te wuiven. Ook clubarts dokter Rolink van Ajax droeg verzachtend materiaal aan toen hij dezer dagen op treuren de toon sprak: „Keizer heeft het al tijd moeilijk in het Feijenoordstadi- on. Het publiek heeft hem daar nog- Het zit met de plannen van de vier samenwerkende werven, die op de Maasvlakte een mammoetwerf willen bouwen, kennelijk niet erg lek ker. Dat bleek deze week op een in Den Haag gehouden persconferentie van zeven werven, waar een nieuw type booreiland werd getoond. Men deelde mee, dat dit booreiland al leen op een werf gebouwd kan wor den, die aan diep vaarwater ligt. Op de vraag of het dan de bedoe ling is het booreiland te bouwen op de mammoetwerf de vier samen werkende werven zijn ook deelgenoot in de combinatie ten aanzien van het booreiland werd geantwoord, dat het nog wel een hele tijd zal duren voordat die werf er is. Een tweede vraag of dan de oorspronkelijke me dedeling. dat men volgend jaar al wil beginnen met de aanleg, onjuist is, werd niet beantwoord. al eens uitgejouwd-; en in Rotterdam speelt hij altijd onder een grote psy chologische druk'?. Grofheden zoals Keizer laatstelijk in Rotterdam demonstreerde zijn stellig geen remedie om de verhou ding Keizer-Rotterdams publiek wat op te krikken. Om dat te begrijpen behoef je niet eens arts te zijn. Onlangs is de vierde druk versche nen van „Topvoetbal", een zwerf tocht door de internationale voetbal wereld. De excursie wordt gemaakt - aan de hand van Hans Molenaar, die zijn werkje in de afgelopen maanden geheel heeft herzien en bijgewerkt. Het is zeker geen eenvoudige zaak om een sportboek up-to-date te hou den omdat veranderingen in de sport wereld aan de, orde van de dag zijn. Toch is het boök zeer actueel en dat maakt het een.jyaardevol bezit voor iedere voetballiefhebber. „Topvoetbal" geeft een uitgebreid overzicht van binnen- en buitenlandse clubs, met foto's en tekeningen. Het; is geschreven In een prettige stijl en- kan daarom dienen als een goede leidraad voor alle voetballiefheb bers, die graag iets meer willen we ten over spelers en clubs die in de nationale en internationale voetbal wereld de dienst uitmaken. Als de stapels boeken U boven het hoofd groeien!... en U er geen raad meer mee weet, dan is de aanschaf van deze boeken rekken geen luxe. Haar als U zo'n broodnodig boekenrek nu kunt kopen voor zo'n lage prijs... waarop dan nog wachten? Moderne boekenrekken, de drie planken 50 x 17. cm, zwaar gemoffeld in diverse kleuren, koopt U .voor nog géén drie gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze solide boekenrekken, de planken maar 50 x 17 c driedelig, Ciin ttl. of schrift. Op de jongste auto salon van Parijs die deze maand is gehou den, was het in feite de Simca-fabriek, die voor een geheel nieuw modelzorgde met de introductie van de nieuwe 1100, de éérste Simca met voorwielaahdrijving. Naefir aanleiding van het nieuwe Simca- mo.del houdt automo bielbedrijf Van der Ende. Mgr. Nolens- laan 458 te SehiedanS, een speciale show op vrijdag 17- zaterdag 18 en zöhdag 19 no vember. De bezoekers van deze show kunnen te- Vens deelnemen a°n een nriisvraag met als eerste pres zeven da gen naar Parijs. Acht Nederlandse scheepswerven hebben aan het Ingenieursbureau Marcon n.v. in Den Haag opdracht gegeven een booreiland te ontwerpen, dat kan concurreren met de thans bestaande types. Onlangs is het ont werp gereed gekomen. De kosten van het ontwerp hebben een half tot drie kwart miljoen gulden bedragen. Het booreiland Zelf kost rond de 35 mil joen. Deze prijs is niet concurrerend. De prestaties van het booreiland wel, aldus de deskundigen. Het aantal werkbare dagen wordt met dit eiland met vijf tot tien procent ver groot. hetgeen op de Noordzee neer kan komen op vijftien dagen pe? jaar. Dit is vooral belangrijk, wan neer men beseft, dat een dergelijk booreiland wordt verhuurd voor zo'n Fijenoord zullen voor de verkoop van het eiland zorgen. Als een order bin nen is. hefgeen men zeker,finnen een jaar vervracht? zaljondërlihg worden overlegd wie wat gaat dóen. De bouwtijd van het eiland is twaalf tot veertien maanden. HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta Voorzorg is de beste zorg en dat geldt speciaal voor autopech onderweg. En daarom is zo'n autotas, waarin plaats is voor gevaren driehoek, pechlamp, sleepkabel en gereedschap, onmisbaar en een noodzaak in iedere wagen. Alles bij de hand in zo'n solide tas, vervaardigd van oersterk kunstleer, gevoerd, solide hand vat en knipsluiting, voor bijna de helft van de normale prijs, voor nog géén vijf gulden. Prijs voor Thijs Rietdijk In het afgelopen weekend zijn in Dpn Hommel in UfceehL voor ^_het - egréfc de., k a mpi o ertecAa p pen IgakjWon- Do {Chinees karate) gehouden. Twee medewerkers van de Ma'asslüls sport school Henneveld hebben hieraan deelgenomen en kwamen met titel en ereprijs uit de strijd. J. Stoker (ka- -rate-instructeur bij Henneveld) werd nationaal kampioen zwaargewicht. Bijna met evenveel succes kwam Thijs Rietdijk uit de strijd, doch na dat hij zes overwinningen op zijn naam had gebracht, werd hij in laat ste instantie tijdens de finale door Stalhover uit Rotterdam verslagen. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in de afdelingautobenodigd- keden beneden deze sterke duto- 'tassen, Waarin U al Uw aüto- hulpmateriaal veilig bergt, künstlederen autotassen, afmeting 50x20x13cr Holland worden georganiseerd, gel den Voor professionals, in Zuiflameri- kaanse dansen. Er zullen teVens dei monstraties van fórmatie-dahsen (ballrdoni-dancing)"' fldör jöftgê tftti- fessionals worden gegeven. De verzorging van de muziek is in de bekwame handen van Malando's Dansorkest. Ter afwisseling van de wedstrijden zullen Conny van .den Bos en Les Chaloms optreden. Het geheel zal in een Eurovisie-uitzending van .23-50 .tol, 24.0Q uur in de deelne mende landen te zien zijn. Giin ttl. of schrift. Voor de tweede maal zullen de Eu ropese Damkampioenschappen in ons land plaatsvinden en wel op 25 no vember in „Treslong" te Hillegom. De organisatie is in handen van de dansleraren Jan Daniëls, W. van Beek en Th. Bus. De kampioenschap pen zullen in een Eurovisie-uitzen ding van 70 minuten worden uitge zonden. De kampioenschappen, die onder auspiciën van de International Coun cil of Ballroom Dancing en van de Federation of Profession^ DancerS1 Volleybal. Zaterdag 18 npvenaber 'wórden in nét A.M.1/7 J.-gebouw 'aan de Mauritsweg twee volleybalwed strijden gespeeld. Om 14.30 uur treedt het eprste da mesteam van A-M.V.Jn: aap' tegen ZVC, spelend-in dè Hoofdklasse West. Om 4 uur spelen de heren tegen Bermi, zij spelen in de hoofdklasse Zuid. ELECTRONISCHE In het „Parool" stond dezer dagen het volgende stuk van de hand van Jac. Roos: „Geachte Heer, ik lees al tijd met veel belangstelling de inte ressante stukjes van de rubriek Kerk en Wereld in Het Parool. Maar nu iets persoonlijks... Ik veronderstel dat u er wei eens over nagedacht hebt, waar u zult zijn in de eeuwigheid, dus na uw sterven. Alleen een bekeerd mens komt in de hemel, een onbekeerd mens gaat naar de hei..." Hemel en aarde hebben altijd sterk 'gesproken 'tot de verbeeldingskracht van de mensen. Het NIPO (Neder lands Instituut voor de Publieke Opi nie en het marktonderzoek) heeft echter vastgesteld dat het geloof in hemel en hel snel afneemt. Een on derzoek voor de NCRV-televisie geeft de volgende cijfers. In 1964 geloofde 74 procent van de (511) ondervraag den in het best.aan van een hemel en 53 procent van een hel. In september 1967 waren deze cijfers (van 482 man nen en vrouwen) respectievelijk 61 en 36. Bij de Nederlands hervormden en rooms-katholieken was de daling ,bet meest opvallend... In 1964 geloofde 53 procent van alle ondervraagden'zowel in het bestaan van een hemel als van een hel. In 1967 was dit 35 procent. In 1964 geloofde 15 procent noch in het bestaan van een hemel noch in het bestaan van een hel. In 1967 was dit 20 proc'ent. Voor al het aantal mensen dat antwoordde: Ik weet niet meer wat ik me bij he mel en hel moet voorstellen, is sterk toegenomen. In de loop der eeuwen zijn kerkgan gers door de geestelijkheid voortdu rend geconfronteerd met de hel-als- straf en de hemel-als-beloning. Kun stenaars hebben uit deze gegevens eindeloze inspiratie geput. Met name beeldhouwers (de kathedralen) en schilders (Het laatste oordeel). Toe komstverwachtingen van vélen wer den naar de hemel verlegd; met het gevaar dat dit hemelverlangen een zeer zelfzuchtige bezigheid kan zijn. In onze tijd nemen we wat afstand van de vroegere zekerheden. Het is echter niet te ontkennen dat ■in de Bijbel gesproken wordt over oordeel en „scheiding", met name in gelijkenissen. In vele beelden wordt het „koninkrijk der hemelen" gete kend. bij de profeten het vrederijk en in de Openbaringen het visioen van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont. Daaren tegen; krijgt men bij de „hel" het idee van duisternis en god-verlaten heid. Omdat deze week de Duitse refor mator Maarten Luther herdacht is, hebben we eens opgezocht wat hij 'vierenhalve eeuw geleden hier voor lijhen getrokken heeft. We treffen mo derne trekken van hoop en verwach ting in zijn theologie aan, niet alleen voor het individuele bestaan, maar oook voor de: wereld en de gehele kos mos. Luther schrijft; „Hij is de Heer, zo dat we zeker en veilig kunnen zijn, ais we in deze Heer geloven. Of we sterven of leven de hemel is niet te hoog, de hel is niet te diep. Hij is overal. Christus heeft alles overwon nen, de angst, het oordeel, de toe komstige hel... En hoe het nu verder ook met mij gaat, als ik hiervandaan ga, ik laat het aan Hem over. Hij is de Heer van ailes. Als we dat niet geloven, raken we het spoor bijster". En over de vele voorstellingen van hel en hemel zegt Luther: ,,'t Zijn al lemaal pogingen om in letters, woor den en gedachten de onvoorstelbare waarheden van het geloof toch uit te beelden". ZoalS' ik de brieven van Haven loods-lezers graag met een paar kant tekeningen omjijst, doe ik het nu ook maar met het artikel van Jac. Roos. 1) Zijn uitstekende informatie wil ik nog even aanvullen. Bij de hervorm den nam het geloof aan de hemel af van 82 procent tot 69'procent, bij de rooms-katholieken van 90 procent tot 74 procent. Het geloof aan de hel daal de bij de Hervormden van 54 procent tot 39 procent,-bij de rooms-kathólie- ken van 66 procent tot 39 procent (re sultaat dus gelijk!!!). Wat het mid deleeuwse wereldbeeld betreft stelde men zich de aarde niet alleen voor als middelpunt van het heelal, maar ook als een platte schijf. De donkere onderkant van de aard-schijf was het dodenrijk, en daarvan was dan de hei- het middelpunt. 2) Het afnemen van het geloof aan hel en hemel zegt natuurlijk evenmin als de toename ervan iets over de waarheid van deze werkelijkheden. In Griekenland leerde de school van Pythagoras reeds, dat de aarde geen plat vlak maar 'eeh bol is, maar in de hele Middeleeuwen was men deze waarheid vergeten. Maar deze publie ke opinie heeft natuurlijk niets aan de aarde zelf veranderd. Zo kunnen geloof en ongeloof de waarhei^ zejf nooit wijzigen. 3) Volgens de Bijbel is de waarheid geen stelsel, gëen systeem, maar een levend Iemand. Jezus zegt: Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven, nie mand komt tot de Vader dan door Mij. Ook hemel en hel worden voor ons geloofsbesef pas werkelijkheid in de ontmoeting met Jezus. 4) De Bijbel zelf, laat .duidelijk,mer ken, dat je hemel en hel wel kunt aandyideft, riiaar niet beschrijven. Paulus zegt ergens: „Wat geen oog heeft gezien en geen oor heeft ge hoord en wat in geen mensenhart is opgekomen, al wat God heeft bereid voor degenen, die Hem liefhebben. (1 Cor. 2 vers 9). 5) In de N'.C.R.V. uitzending, waar in de uitslag van het NIPO-onderzoek werd medegedeeld, noemde Prof. Schoonenburg (R.K.) als oorzaak voor deze verschuivingen in opinie het feit dat de mensen meer zelfstandig, kri tisch gaan nadenken en zich daarom minder in primitieve voorstellingen kunnen vinden. Verder het feit, dat het tegenwoordige leven de mensen, zó boeit èri verbijstert, flat ze aan de'an dere wereld vaak nauwelijks meer denken. Vluchten in „het hiernamaals is et- voor'vélen niet'meer bi]. Alles goed en wel... maar juist zelfstandig, kritisch d,enken laat zich niet al te zeer door een opinie-onder zoek beïnvloeden. Het vraagt om in formatie, zakelijk, reëel. Gelukkig is dé' behoefte aan informatie' over de dingërt van geloof en Bijbel aan alle kanten aan het groeien. Als we d%< bedenken, kunnen we uit het opinie-, onderzoek toch ook wel afleiden, dat de zaak bij veel mensen méér open en reëel kwam te. ligggn. Al dfe mensen, dié er duidelijk-voor uitkwamen: Ik weet niet meer wat ik me bij hemel en hel moet voorstellen... Voor hen juist kan de Bjjbel nieuw gaan spreken. Dr. J? Kr'aan. vanaf 325.- contant plus J per dag ook u leert spelen met Joh. de Heer's unieke systeem I wereld merken keuze uit meer dan 100 instrta- menten CONN - HAMMOND PHILIPS - RI-HA - SOLINA I VISCOUNT e.a. j demonstraties u kunt elke vrijdagavond tus- sen8-10uurgeheelvrijblijvend I de orgelè horen, zien en zelf 1 Bespelen.

De Havenloods | 1967 | | pagina 15