DE HAVENLOODS NIEUWE DAGTOCHTEN •FUTURA De Grote Vragen (XVI): Letterlijke doorbraak van God in onze wereld (L VB Wacht te Kooi'" viert verjaardag *98 'ALUMINIUM DUBBELE RAMEN BIHACO'sSS**— Schepen tot 225.000 ton GEM bouwt een nieuwe installatie Deze week in de bioscopen DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 Na alles wat wij overdacht hebben over het bijbels Godsbeeld, het mensbeeld, de scheppingsverhalen, de opstanding en de hemelse machten, gaan wij ons thans bezighouden met de voorstellingen die in het bijzonder betrekking hebben op de voleinding van de geschiedenis, de wederkomst van Christus en de ontvouwing van het Koninkrijk Gods. Eigenlijk kunnen alle heilsgebeurtenissen in de bijbel en alle dingen die volgens de profeten nog komen moeten, worden samengevat in dat ene begrip: Koninkrijk Gods. Op dit centrale thema van de bijbel komen Wij later tertig; hier gaat het meer om de voorstellingen die be trekking hebben op de letterlijke doorbraak van God in onze wereld. De bijbel onderscheidt „geestelijke" door braken (de werking van de Heilige Geest) de waar neembare aanwezigheid van God. De voorstellingen over de waarneembare aanwezigheid van God worden niet of nauwelijks onderzocht en over het algemeen allegorisch of symbolisch opgevat. Dé'Godsverschijningen in het Oude Testamfent worden in onze tijd als volksverhalen en mythen beschouwd en waar het Nieuwe Testament de zichtbare wederkomst van Christus in het vooruitzicht stelt, wordt hieraan nog maar door weinigen letterlijke betekenis gehecht. Het zijn vooral de Godsverschijningen aan het oudtestamen tische Israël en de wederkomst van Christus om alle dingen naar Gods wil te herstellen, die onverenigbaar schijnen met wat men „modern wereldbeeld" noemt. Om enig inzicht te kunnen verkrijgen in de voorstel lingen over de wederkomst en alles wat daarmee samen hangt, moet eerst aandacht besteed worden aan de bijzondere Godsverschijningen in het Oude Testament en aan wat de bijbel zegt over het „wonen" van God in „de heniel". De bijbelse voorstellingen veronderstellen immers dat, wanneer God zich aan Israël toont, of wan neer Christus op aarde zal verschijnen, hij „uit" de hemel komt. Wij lezen van „afdalen" en „opvaren" en wij denken daarbij aan een „verbinding" tussen hemel en aarde. Hier moet weer herinnerd worden aan één van onze uit gangspunten, n.l. dat wij in de bijbel uitsluitend te maken hebben met God zoals hij zich in het creatuurlijke open baart. Om zich te kunnen openbaren gaat God in tot wat hij geschapen heeft en openbaart hij zich in bepaalde be standdelen van de geschapen werkelijkheid. Het moet ons daarbij niet ontgaan dat ook de hemel volgens bijbelse voorstelling geschapen is. God schiep de hemel en de aarde. Gods „wonen" in de hemel is: aanwezig zijn in zijn schepping. 0.m iets van dat wonen van God in de hemel te kunnen verstaan moeten wij ons geheel los maken van allerlei primitieve en mythologische voorstellingen van de hemel, die in de bijbel geen enkele grond vinden. Er is geen sprake van gouden zalen en rondfladderende engelen. Als een enkele maal gesproken wordt over de hemelse troon eh dé daarvoor opgestelde wezens kan dit letterlijk aan vaard worden zonder daarbij aan een „mooie stoel" en „oude man" en bazuinengeltjes te denken. Het begrip „hemel" valt in de bijbel te onderscheiden in drie fundamentele voorstellingen: het heelal of een deel daarvan, de aardse atmosfeer en een wereld van onstoffelijke wezens. Zij hebben gemeen dat zij geschapen en vergankelijk zijn. Het wonen van God in deze hemelen verschilt in. dit opzicht niet van zijn wonen in tabernakel en tempel. De hemel is niet bovennatuurlijk; het wonen van God in deze creatuurlijke hemel duidt op een relatie van God tot zijn schepping, in het bijzonder öp God zoals hij er voor de mens is. In de voleinding zal de hemel mét de aarde verdwijnen, om plaats te maken voor een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. De bijbel spreekt ook over een „hemel der hemelen" en een „ontoegankelijk licht" dat God be woont. Mogelijk is dit een aan God inherente sfeer die ongeschapen en dus eeuwig is, maar deze voorstelling is hier niet in het geding. Het gaat nu om de hemel waar G.od zich openbaart, waar hij kenbaar is voor de wezens die jiem omringen en vanwaar hij afdaalt om zich aan de mensen kenbaar te maken. De voorstelling dat de hemel geschapen is en tot het geschapen heelal behoort, behoeft niet meer per se in te houden dat deze hemel en de „daarin" wonende God op een bepaalde plaats in het heelal is gelokaliseerd. Hét is mogelijk de aanwezigheid van God in de ge schapen hemel als een niet ruimtelijke zijnstoestand te beschouwen, vergelijkbaar met de afmetingloze energieën in de natuurkundige ruimte. De lichamelijkheid van God en de creatuurlijkheid van de hemel behoeven niet te leiden tot de veronderstelling dat God en de hemel ook stoffelijk zijn, in de zin van ruimte-vormende en ruimte- innemende substantie. Het is mogelijk zich de hemel voor te- stellen als een weliswaar elementair fysische, maar onstoffelijke grootheid, waar het bewustzijn onmiddellijk functioneert in de onsubstantiële energie. Wij geven de voorkeur aan een complexer voorstelling, omdat de openbaring o.i. daartoe alle aanleiding geeft. Er zijn aanwijzingen dat wij de voorstellingen „hemel" en .„Gods wonen" moeten zien als een gelaagde werkelijkheid. In deze gelaagdheid neemt de ruimte lijke aanwezigheid op een bepaalde schaal van com municatie wel degelijk een belangrijke plaats in. Hier doen zich verschillende mogelijkheden voor die alle werkelijkheid kunnen zijn, maar ook voor een deel tot de werkelijkheid kunnen behoren. Vergelijkend met een voorstelling die betrekking heeft op het wonen van God in een bepaalde plaats op aarde, met name Sion, de tempel en de tabernakel, kan het •wonen in de hemel ook een bepaalde plaats aanduiden. Het wonen van God in een bepaalde plaats op aarde of in de wereldruimte, sluit overigens niet uit dat hij niet „overal" zou kunnen zijn. In één van de voorgaande artikelen is reeds gewezen op de alomtegenwoordigheid van God, die op bepaalde plaatsen aan het licht treedt. De mogelijkheid dat God in zijn openbaring aan de hemelwezens en aan de mensen ook ruimtelijk en op een bepaalde plaats aanwezig kan zijn, is slechts absurd voor hén die nog vasthouden aan het denkbeeld dat een zich openbarend God een bovennatuurlijk wezen zou zijn. Als bestanddeel van het creatuurlijke is de zich openbarende God hoogstens „boven-normaal" of, in onze terminologie: ultra-reëel. Wel omvat de ultra-realiteit ook het substan tieloze en afmetingloze, maar het is denkbaar en zelfs waarschijnlijk dat de Volkomen Mens die God is, dus „God zoals hij er voor de mens is", in zijn relaties tot de mensheid ruimtelijk woont en zich ook ruimtelijk ver plaatst. M.a.w.kan -de in de hemel, wonende God, ten behoeve van zijn waarneembare openbaringen, een Vorm van li chamelijkheid aannemen. Wij denken hierbij vnl. aan de zintuigelijk waarneembare Gods-manifestaties aan Israel en bepaalde figuren uit het Oude Testament, met name aan de neerdalende en opvarende God, aan de opvarende Christus en de uit de hemel weerkomende Christus. Deze gebeurtenissen spelen zich volgens de voorstellingen af in de ruimte en in ruimtelijke verhoudingen. Op dit punt aangekomen is het goed ons nogmaals te realiseren dat de bijbelse openbaring over de hemel vrijwel steeds op een r u i m t e 1 ij k e en s t o f f e 1 ij k e grootheid duidt Een belangrijke aanwijzing bijv. is dat de bijbel met het „hemels heir" niet alleen de hemelse machten, de gepersonifieerde dienende geesten aanduidt, maar ook de hemellichamen. Het is beslist niet spekulatief aan het ,heir des hemels" ook de fysische hoedanigheid van de hemel te verbinden: de wereld van sterren en planeten Hierbij behoeft niet aan een uitsluitend stoffelijke wereld gedacht te worden of aan een stoffelijke wereld die gelijk soortig is aan de aarde. Het wonen van de niet-vlesehjke God in het creatuurlijke is niet afhankelijk van een be paalde vorm van energie of van enige stoffelijke voor waarde. Bovendien heeft de sterrenwereld, waarvan onze pla neet deel uitmaakt, vanzelfsprekend een even geestelijk- energetisch-stoffelijk karakter als de aarde. Een lichame lijk en ruimtelijke zienswijze van de zich openbarende God t.o.v. de aarde, behoeft dan ook in geen geval vlese lijk of zelfs maar organisch te zijn, om tot de mogelijk heden van de ultra-realiteit gerekend te kunnen worden. Zowel de kosmische machten die „engelen" worden ge noemd als de zich in het creatijprlijke openbarende God, kunnen in hun hoedanigheid van bewuste energetische structuren in elke vorm van energie, materie en sub stantie „bestaan". Zo kan ook de Volkomen Mens die God is op een bepaald vlak van de werkelijkheid een be paald deel van het heelal bewonen. Een uitlating van Jezus: in het huis Mijns Vaders zijn vele woningenIk ga heen om u plaats te bereiden Ik kom wederopdat ge ook zijn moogt waar ik ben, zou bij alle troostvolle preken over dit onderwerp, ook eens letterlijk geïnterpreteerd moeten worden. Dat „Huis" behoeft immers geen abstractie te zijn; integen deel wordt de bijbelse hemel zozeer met de hemellicha men en met de atmosfeer vereenzelvigd, dat het „hemels Vaderhuis" heel goed het heelal kan zijn, een deel var. het heelal en zelfs een bepaald hemellichaam. Zo kan de zich openbarende God een bepaald deel van de kosmische ruimte bewonen of zelfs een bepaald hemellichaam ver kozen hebben om zich aan de mens van daaruit te open baren en een voor de mens geëigende communicatie te onderhouden. Ofschoon de Volkomen Mens die God is zich onmiddel lijk kan „materialiseren" wijzen het volgens de MjNal door getuigen waargenomen neerdalen en opvaren van de Godheid op rui m t e 1 ij k e verhoudingen. Deze ruim telijke relaties zouden zich bij uitstek lenen voor een ken baarheid die naar God heenwijst. In de eerste plaats is de openbaring van de God die van buiten de aarde ver- schijrit veel overtuigender dan een uit de aarde of de zee opkomende God, zoals in de mythologie veel voor komt. De diepten der aarde en de zee worden vereenzelvigd met dodenrijk en kwaad; de uit de hemel regerende en soms van de hemel neerdalende JHVH kon op deze wijze appeleren aan de Israëlitische voorstellingen van een atmosferische godheid. Voorts ligt het in de lijn van een op kennis gerichte openbaring als die van het Oude Tes tament, dat JHVH zich niet plotseling „materialiseerde", zoals bij een enkeling denkbaar is, maar dat hij in een voor velen zichtbaar vérschijnsel neerdaalde, op steeg en voor het volk uitging. Tenslotte valt niet in te zien, waarom een „natuurlijke" hemel en een natuurlijk belichaamde God minder aan de Goddelijke signatuur zou beantwoorden dan een „boven natuurlijke" hemel en een „bovennatuurlijke" God. Waar openbaring inhoudt dat God bestanddeel van de crea tuurlijke werkelijkheid wordt, waar een boven-wereldlijk „extra" vereist is om de Godheid te kunnen onderschei den, leent zich een buitenaardse positie en een voor de mens onoverbrugbare ruimtelijke afstand, uitstekend om aan deze opzet te voldoen. Een van de redenen dat een van uit de ruimte „opere rende" JHVH onvoorwaardelijk als de ene en enige God erkend werd' in Israël en de toch eveneens met grote krachten toegeruste Jezus niet, was stellig dat JHVH voor de ogen van het gehele volk vanuit de atmosfeer verscheen en Jezus als een uit een vrouw geboren mens voortdurend aan de aarde gebonden scheen. Eerst bij het afleggen van zijn knechtsgestalte toonde hij dan ook v i s u e e 1 de discipelen aan, wat hij reeds tevoren geleerd had, n.l. dat hij ook in de letterlijke zin niet van déze we reld was, door van de aarde op te varen. Het is zeker niet toevallig of symbolisch, dat ook hier een „wolk" een belangrijk aandeel heeft in het gebeuren. De wolk die hem voor de ogen van de getuigen wegnam en waarmee hij ook zal terugkeren is een soortgelijk ver schijnsel als de oudtestamentische wolk of sjechina, die het door de woestijn trekkende Israël voortdurend bege leidde en „waarin God was". De bijbelse voorstellingen duiden op een uit de ruimte komende God. Het duidelijkst spreekt dit uit de overle vering van de Godsverschijningen op de berg Sinaï, waar over in het volgend artikel meer. H. VERWEIJ Kieuw gebouw dierenasyl De afdeling Schiedam van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Die ren beschikt over een fonds van f 50.000 welk bedrag zij wil aanwen den voor de bouw en inrichting van een nieuw dierenasiel. B. en W. zijn in beginsel bereid hier aan medewerking te verlenen, door een terrein te reserveren aan de An thony Fokkerstraat, nabij de gemeen tekwekerij. Er is een schetsplan voor een houten gebouw als dierenasiel, tevens dlerenpension. CARAVANS SILVERLINE met slaapkamer 6 bedden geen tocht - geen beslagen ramen - overal gelijkmatig wam Dealer: de Rnyter, r, Als U nu weet, dat kinderen gek zijn met hun nieuwe speelgoed, Pa met z'n auto'uren bezig is... en Moeder zo trots is op haar spulletjes thuis..-, dan kan 't niet anders of Sint doet een schot in de roos met zo'n rond tafelkleed vóórhaar! Rond Gobelin tafelkleed voor huiskamertafel, 135 cm middel lijn van 29.80. Rond Velours-pluche tafel kleed, 100 cm middellijn voor Salontafels - van 32.50 Nu zoekt U ze uit, deze prach tige tafelkleden in bijzonder fraaie tinten, per stuk voor nog géén vijftien gulden. Rond Gobelin tafelkleed Rond Velours tafelkleed organiseert weer, na het grandioze succes van het afgelopen seizoen, Op zaterdag 18 november en woensdag 22 november naar de schitterend verlichte stad ESSEN en zaterdag 25 november naar DUSSELDORF De laatste jaren wordt deze stad voor een groot deel sprookjesachtig verlicht. Dit alles in de donkere weken voor Kerstmis. Voor U een gelegenheid dit met eigen ogen te gaan aanschouwen. Aankomst te Essen 13.00 uur Ruim 3 uur gelegenheid tot winkelen. Daarna rondrit door de verliclue stadsgedeelten. Zowel op de heen- als op de terug reis voldoende gelegenheid lot het gebruiken van een kopje koffie. U moet in het bezit zijn van een geldig paspoort of touristenkaart. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar bij: „DE HAVENLOODS" Westblaak 25 Rotterdam Tel. 13 2170. Bijkantoor „DE HAVENLOODS" v. d. Drifstraat 4 Vlaardingen Tel. 34 43 49. U kunt o.a. opstappen in Rotterdam-centrum, Rotterdam-Spangen, Schiedam en Vlaardingen. De vertrektijden zijn respectievelijk 9.00 uur, 8.55 uur, 8.45 uur, 8.30 uur. ook in 135 cm doorsnee Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze twee soorten tafel- kleden, voor kamertafel - door elkaar per stuk salon- of'huis- De Graan Elevator Maatschappij heeft dinsdag besloten op de Maas vlakte een nieuwe installatie te bou wen voor het ontvangen van schepen tot 225.000 tbn. Dit heeft mr. G. M. Bierman, directeur van de G.E.M., dinsdagavond meegedeeld op een persconferentie in Antwerpen, be legd naar aanleiding van het inge- bruik nemen van een graanelevator bij Sas van Gent voor de overslag van granen uit Frankrijk. Zoals bekend heeft de G.E.M in april van dit jaar in de Botlek een installatie in gebruik genomen, die geschikt is voor schepen tot 100.000 ton. Die installatie kostte 45 miljoen OVERTREKT NU BANKSTEL voor bijzonder lage prijs! Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25 3111, Rotterdam b.g.g. tel. 28 34 63 gulden. De installatie op de Maas vlakte zal een veelvoud van dit be drag kosten. Men schat op de Maas vlakte 15 tot 20 hectare grond nodig te hebben. De gemeente is gevraagd een terrein beschikbaar te stellen. Wanneer met de bouw kan worden begonnen kan niet worden gezegd. Dit zal over twee a drie "jaar gebeuren. De G.E.M heeft overigens geen haast met de aanleg van de nieuwe instal latie. Nog nergens ter wereld is een haven te vinden, waar men graan schepen van 100.000 ton en meer kan afladen. Er zijn van die periodieken, die veel te weinig bekend zijn. Dat kan liggen in de oplage, waarin ze ver spreid, worden of in het feit, dat ze in een beperkte kring worden gele zen. Een van die bladen is Wacht te Kooi, een weekblad voor de Ne derlandse zeevarenden, dat elke week op elk Nederlands schip, waar ook ter wereld, wordt bezorgd. Vorige week kwam dit blad uit met een ex tra nummer ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan. Wacht te Kooi wordt uitgegeven door het Studiecentrum voor Ne derlandse Zeevarenden. Tussen de gedachte om een dergelijk blad het licht te doen zien en het verwezen lijken daarvan lagen zeer vele moei lijkheden. Men ston4 vooral voor het probleem het blad Vonder oponthoud nog dezelfde week," waarin het ver schijnt, aan boord van elk Neder lands schip te bezorgen. Dit is ge lukt, dank zij onder andere de me dewerking van de P.T.T. Het weekblad ivordt gedrukt op luchtpostpapier, hetgeen ook weer technische moeilijkheden met zich brengt. Vooral bewondering kan men hebben voor het redactionele werk, dat aan Wacht te Kooi wordt be- Niet alleen is zo'n lange huis- houdjapon zo makkelijk in 't werk maar-U bespaart ook in grote mate Uw kleding, terwijl U er altijd keurig mee voor de dag kunt komen... Lange huishouddusters van Tricot Nylon, speciaal in de grotere maten, in een fleurig fantasiedessin, met3/4mouw,de zak en de kraag contrasterend afgebiesd... royaal model, voor een spotkoopje - voor nog géén zeven gulden. 4 J. OOO Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze lange Huishouddusters van Tricot Nylon, in fantasie dessins en ii ARENA: Je leeft maar 14 j. (prol.) OOO CENTRAAL: Mondo Bizs (prol.) O CINEAC-NRC: Ik - een OOO CINEAC AD: De twaalf den, 14 j. (prol.) OO CINERAMA: Grand Prix (prol.) COLOSSEUM: Sexy gang, 18 J. OO CORSO: The sound of music, al. (prol.) OOO GRAND: De getemde feeks, 14 j. (prol.) OOO HARMONIE: viva Maria, do. t/m zo, 18 j. OOO Nooit op zondag, ma. t/m wo. OOO KRITERIONA man for all seasons, 14 J. (prol.) OOOO LUMIERE: Verrukkelijk, vrouwelijk, verraderlijk, i8 jr. OOO LUXOR: Ontembare Angelique, 18 J. OO METRO: De stille wreker, 18 j. OO PASSAGE: Nattlek, 18 j. OO PRINSES: Inspecteur Clouseau slaat weer toe, 14 j. OOO REX: Kiss kiss.bang bang, 14 j. O STUDIO '82: Samen uit, samen thuis! a.l. (prol.) OOO THALIA: Un homme et une femme, !4 j. OOO •t VENSTER: 18 j. OOO VICTORIA: De nacht 14 j. OO Fortugaises, sr generaals, OOOO zeer 8°ed OOO - goed OO middelmatig O beneden de mi première steed. Voorop staat de actualiteit., want de zeevarenden moeten het nieuws van deze week en niet van vorige week hebben. Daar slaagt Ruud Haak, redacteur van het blad, bijgestaan door enkele medewerkers, uitstekend in. Hij weet een week bin nen- en buitenlands nieuws op vak kundige manier te selecteren en voor al datgene uit te kiezen wat de zeeman interesseert en wat de band met thuis kan verstevigen, Hoe zeer Wacht te Kooi bij de zee varenden wordt gewaardeerd, blijkt wel uit de resultaten van een prijs vraag. die in het lustrumnummer werden gepubliceerd. De prijsvraag was bedoeld om te peilen in welk op zicht en in welke mate dé vrijetijds besteding aan boord naar buiten kon komen. In totaal ontving men 120 in zendingen met 265 werkstukken, zo als schilderijen, foto's, verhalen en gedichten. Dit is een resultaat, dat de verwachtingen heeft overtroffen. Het is dan ook te hopen, dat Wacht te Kooi zijn taak hog heel lang zal mogen vervullen. Meer dan ooit is bont in -dit seizoen "hoofdzaak"... nog meer dan vorige jaren, verfijnd en luxueus toegepast voor deze elegante bontmutsen. Een speciale verkoop van geraf fineerd mooie bontmutsjes, in imitatie nerts, bijzonder fraai van kwaliteit en afwerking# voor nog géén zes gulden. Flatteuze mutsen met altijd passend, prettig aflsuitend wél len tricot randje, mutsen, die U er beslist bij moet hebben... voor de afwisseling en omdat ze zo elegant en toch warm zijn. grote wielen luxe afwerking Barendreehtseweg 433, BARENDRECHT CAMPfj TEL- 01806—2876 VHITirV CARAVAN-IMPORT De heer A. de Jong, van de Willem de Zwijgerschool aan de St. Liduinastraat te Schiedam zal don derdag 30 november met pensioen gaan. Ter gelegenheid hiervan wordt hem door de oudercommissie in ge bouw Musis Sacrum een receptie aangeboden. De heer De Jong zal worden opge volgd door de heer J. de Waard. De heer De Jong is gedurende 23 jaar bestuurslid geweest van de voetbal vereniging Hermes-D.V.S. en vanaf 1959 voorzitter van de Schiedamse Bond voor Lichamelijke opvoeding. In de Lekstraat te Schiedam wil de de 58-jarige transportarbeider J. C. van G. zijn auto keren. Toen hij dwars over de weg stond, naderde een auto bestuurd door de 27-jarige J. M. B. die met de auto in botsing kwam waarna een botsing volgde met de geparkeerde auto van de 45- jarige opzichter A. F. W. Het resultaat was, dat alle betrok ken voertuigen meer of minder ern stig werden beschadigd en de echt genote van v. G. met rugklachten naar de Dr. Noletstichting moest wor den vervoerd. Uw Grundig specialist Badio - TV Recorders Meent 129 Rotterdam tel. 136105 42 t/m 52 of schrift, best mm m Vanaf vrijdagmorgen verkopen wij in'onze Nouveauté afdeling deze bontmutsjes in imitatie nerts, met wollen 'randje, zwart, d.bruin, beige en zilvergrijs, voor CHn ut. Op zaterdag 18 november Wilhelminakerk. Oranjeboomstraat i gelconcert gegeven door Feike Asma. vang kwart »ver acht.

De Havenloods | 1967 | | pagina 17