Chaos in de haven van tijdelijke aard nonopole Belastingdienst heeft „de ruimte' gekregen tRr GRATIS *S&-80Cl 17e jaargang no. 3, donderdag 16 november 1967 Attentie voor Talenten- Festival '68 [SUUTEIMGEBS x^u m Kritiek en norm Z.I.B. vraagt geldelijke steun KUNSTGEBITTEN Mr. Vrolijk opent kunstbeurs Balans BE HAVENLOODS Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Er bestaat een goede kans, dat vele Engelse winkels krap komen te zitten met kerstspullen, speelgoed en conserven, allemaal artikelen, die speciaal door importeurs zijn opgekocht voor de kerstdrukte. De mogelijkheid is dan niet uitgesloten, dat die spullen dan nog ergens liggen in een loods in de haven van Rotterdam of in het ruim van een schip, dat men nog niet heeft kunnen lossen. De oorzaak van dit alles is de staking van havenarbeiders in vele Engelse havens. Op die plaatsen, waar niet gestaakt wordt, is men bezig met een langzaam-aan actie. Dit alles maakt weer, dat er in de haven van Rotterdam een ongekende drukte is ontstaan, die hier en daar het karakter van een chaos begint aan te nemen. Alle grote schepen, bestemd voor Engelse havens, waar gestaakt wordt, wijken uit naar Rotterdam. De goederen worden dan veelal per kustvaarder doorgevoerd naar de kleinere Engelse havens, die ech ter deze grote drukte niet aankun nen. Daar komen dan ook ligtijden voor van twee tot drie weken, waar door de goederenstroom nog meer wordt vertraagd. Vele loodsen in de Rotterdamse ha ven liggen nu tot het dak toe volge- stapeld met goederen, bestemd voor Engeland. Deze goederen heeft men, wegens gebrek aan tijd, ongesorteerd moeten opbergen, hetgeen het laden van een kustvaarder voor Engeland ook al weer ernstig vertraagd, aan gezien men de zaak vaak eerst bij elkaar moet zoeken. Tussen de opge slagen goederen is vaak een ruimte overgelaten, waar men maar net doorheen kan lopen, zodat men er ook niet met vorkheftrucks bij kan komen. De kustvaart en uiteraard de roll on - roll off diensten naar Engel se havens profiteren van deze si tuatie. De wilde vaart heeft do vrachttarieven dan ook drastisch ver hoogd. De lijndiensten hebben dat niet kunnen doen, omdat zij gebon den zijn aan vaste afspraken. Het ef fect van verhoogde tarieven van de wilde vaart wordt echter voor de re ders vaak weer ongedaan gemaakt door de lange ligtijden in de Engel se havens. Voorrang .De.goedereij, bestemd voor de vie ring van Kerstmis in Engeland, blij ven in de Rotterdamse haven vaak langer liggen dan andere goederen. Daar zijn verschillende redenen voor aan te wijzen. In de eerste plaats moeten de goederen, die aan bederf onderhevig zijn, zó snel mogelijk wor den afgevoerd. Deze goederen heb ben dus Voorrang boven de kunst- kerstbomen en het speelgoed uit Ja pan en de blikjes met conserven, die in de loodsen liggen opgeslagen. De ironie wil, dat er thans in Engeland een nog grotere vraag is naar goe deren, die aan bederf onderhevig zijn, omdat daar voor een groot ge deelte de fruitoogst mislukt is, waar door grote hoeveelheden fruit van Ne derland naar Engeland moeten wor den verscheept. Het transport van de kerstspullen de dozen met kunstkerstboompjes liggen bij tientallen kubieke meters gelijk opgestapeld in de Rotterdamse haven ondervindt nog meer ver traging door de verhoogde vrachtta rieven van de wilde kustvaart. Deze artikelen zijn namelijk zeer prijsge voelig. Drastisch verhoogde trans portkosten kunnen maken, dat de prijs van deze artikelen zo hoog wordt, dat zij in Engeland niet of moeilijk verkoopbaar zijn. Bovendien zijn deze artikelen zeer licht, terwijl zij wel veel ruimte in nemen, waardoor het vrachtvervoer onevenredig kostbaar wordt bij de verhoogde tarieven. Dat is er dan ook fle reden voor, dat deze artikelen niet Vanaf Rotterdam door de lucht naar Engeland worden gebracht, omdat ook de luchtvracht te zwaar op de kerstspullen zou gaan drukken. Dat geldt dus niet alleen voor de kerst versieringen en het speelgoed, maar ook voor de conserven. STÓOPMAN JUWELIER MGR. NOLENSLAAN 512 - SCHIEDAM N. BINNENWEG 397 - ZWARTJANSTR. »5 - R'PAM In nauwe samenwerking met platenmaatschappij NV Phono gram, Ruteck's, NV Dankers en Weekblad De Havenloods, zal er op 18 januari 1968 een grote talentenjacht onder het motto: Talenten Festival '68, van start gaan. Iedereen krijgt de kans om in te schrijven voor onze jacht naar nieuw talent, waar aan fraaie prijzen verbonden zijn. De algehele organisatie is In de vakkundige handen van Ton Proos gesteld, waarbij Har ry van Hooff, bekend pianist- arangeur en orkestleider, z(jn medewerking zal verlenen. Het jachtgebied loopt van Hoek van Holland tot Gouda en de verwachtingen van de organi satoren zijn gespannen. Er wordt op een enorme opkomst gerekend gezien 't programma schema dat voorziet in een op treden van nieuwe talenten op elke donderdag vanaf 18 januari tot en met de finale op 28 maart. Wie gaat met de grote Ha venloods-Ereprijs naar huis? Waar kan men zich aanmelden? Zit er voor de winnaar een audi tie of een platencontract in? De antwoorden op deze vragen vindt u in een uitgebreid artikel elders in dit blad. Het Talenten Festival '68 is geopend, elk ta lent heeft een kans! Geen blaam Vorige week kon men in Rotter dam weer ineens de kreet horen, dat er een achthonderd tot duizend ha venarbeiders te weinig zouden zijn. Er heerste ineens grote verontwaar diging over het ontslag van de 500 arbeiders enkele maanden geleden en de S.V.Z. werd verweten, dat zij een onjuiste politiek zou voeren. De SVZ treft in dit opzicht echter geen enkele blaam. Wel is het zo, dat men op bepaal de plaatsen inderdaad een tekort aan arbeiders heeft. Sommige schepen zouden voor de lossing graag willen beschikken over zeven tot acht ploe gen. terwijl zij genoegen moeten ne men met slechts twee ploegen. Dit verschijnsel is echter van tijdelijke aard. Zodra de Kerstdrukte en de moeilijkheden in de Engelse havens achter de rug zijn, zal pok dit pro bleem zijn opgelost. Want uiteraard kampt de haven niet alleen met een groot aanbod voor Engeland, maar de naderende Kerst brengt ook als een normaal verschijnsel veel drukte met zich mee. Uiteraard worden er ook meer goederen aangevoerd voor an dere landen, welke stroom over en kele weken ook weer zal terugzakken naar normale proporties. Bovendien is het zo, dat men bij sommige bedrijven, ondanks de gro te drukte van dit moment, er weinig of geen mensen bij kan gebruiken, omdat men elkaar toch maar voor de voeten zou lopen. Dit is het gevolg van het hierboven genoemde feit, dat velé loodsen zó propvol liggen, dat men maar nauwelijks bij de goede ren kan komen. De smalle- gangen, die tussen de opgestapelde goederen liggen, maken, dat men slechts met een beperkt aantal mensen kan wer ken, hoe vervelend dat ook voor alle betrokkenen is. Hoogstraat 2 Schiedam - Tel. 268808 Donderdag 8, vrijdag 7-9.15, zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15, dinsdag 8, woensdag 8. MR. STANISLAS, GEHEIM AGENT JEAN MARAIS - GENEVIèVE PAGE Een film waarin humor, actie en spanning elkaar in snel tempo Regie: Jean Charles Dndrumet Universal Agency bijna ongekende drukte, is een ge voel voor realiteit dan ook wel op zijn plaats. Het is onjuist om een tij delijk verschijnsel te gebruiken als stok om een hond te slaan. JAN DIJKSTRA Oud-wethouder W. Kok overleden Op 69-jarige leeftijd is na een vrij langdurige ziekte overleden de heer W. Kok. oud-wethouder van de ge meente Schiedam. De heer Kok werd in 1954 gekozen tot lid van de ge meenteraad voor de CHU. In 1961, op 64-jarige leeftijd, werd hij benoemd tot wethouder, waarbij hem een zwa re taak wachtte, vooral op het terrein van openbare werken. Zijn beroep als belastingconsulent en accountant had hij neergelegd. Reeds na een jaar bedankte de heer Kok als wethouder als gevolg van interne moeilijkheden in de ge meenteraad. B VERSCHILLENDE ALLEbh CALIFORNIA SOEPEN IN BLIK de 6 BLIKSOEP-vlagge- tjes. Op elke California blikwikkel vindt U een vlaggetje. Naam Adres Woonplaats KNIP UIT 14 jaar Zondag 2-4.15. woensdag 2. DE GOUDEN GITAAR Gespeeld en gezongen door de be kendste moderne idolen van het ogenblik. In kleuren. Universal Agency. Zaterdagnacht 12 uur ONDERWERELD PIGALLE (Requiem ppur un -caïd) 18 jaar In het gebouwencomplex aan de Lange Nieuwstraat te Schiedam, waarin zich o.a. reeds het postkan toor en een spaarbank hebben ge vestigd, heeft nu ook de belasting dienst intrek genomen, welk feit met enig feestelijk vertoon ge schiedde. Het is een ruim en royaal ge bouw dat werd betrokken, en de heer J. Kuilman, directeur van 's Rijksbelastingen te Rotterdam constateerde in zijn welkomst woord, dat eertijds de belasting diensten zo goedkoop mogelijk waren gehuisvest om vooral maar de indruk te vestigen bij belasting betalers, dat hun geld niet over de balk werd gegooid. Doch men is steeds meer gaan inzien, dat de belastingheffing een wapen is in het algemeen beleid en als zo danig ook behoorlijk gehuisvest dient te zijn. Ir. A. Kooyman van de rijksgebou wendienst droeg het gebouw over aan de heer J. Kuilman, die op zijn beurt het beheer doorgaf aan de heer B. R- Schuurman, directèur van de dienst te Schiedam. In zijn toespraak herinnerde de heer Kooyman er aan, dat de werk zaamheden tot het'vinden van een be tere behui2iing in 1962 aanvingen. De Rijksgebouwendienst had er de in spectie van de belastingdienst op ge attendeerd, dat deze in Schiedam krgp, slecht en ondoelmatig was ge huisvest. Men heeft daarna contact opgenomen met de HAV-bank van wie nu de werkruimte is gehuurd. Dat noemde de heer Kooyman een geluk kige greep en men is elkaar welwil lend tegemoet getreden bij het oplos sen van de diverse problemen. De heer Kuilman roemde vervol gens de inrichting van het nieuwe ge bouw, waarin ook de douanedienst is ondergebracht- „Laten we proberen ons de taal van dit gebouw eigen te maken", zo luidde zijn advies en de bezoekers met openheid iegemoe't tre den. Gelukkig is de verstandhouding tussen de belastingbetaler en Ontvan ger in de loop dei* jaren wel verbe terd. Waarschijnlijk had men zo'n dertig jaar geleden wel de ruiten van dit nieuwe gebouw kunnen ingopion. Liever geen lichtreclame Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester H. Roelfsema die had vernomen, dat de eerste bespre kingen omtrent de samenwerking in deze in een café hadden plaats gevon den en hij vroeg zich af of het geen Een overzicht van de hal met de lo ketten in het nieuwe belastingkan toor ie Schiedam. goed idee zou zijn in de hal van dit gebouw een accijnsvrij café in te richten. Hij vond het niet gewenst om in neonletters de naam: „Belastin gen" op de gevel van het gebouw aan te brengen omdat spreker bevreesd was dat het aantal verkeersongeluk ken op dit punt anders weieens zou kunnen toenemen. De heer A. Geersma bood naméns het personeel van de diénst de direc tie zijn gelukwensen aan en overhan digde een tropisch aquarium voor de kantine. Vervolgens werden namens de per soneelsvereniging twee planten aan geboden én door de (Urectie van de HAV-bank een plattegrond van 'Schie dam, daterend uit 1743. Hierna werd door de genodigden het nieuwe ge bouw bezichtigd, dat overigens reeds meteen in gebruik is genomen. Tot dusver waren de diverse belasting diensten over Schiedam verdeeld, thans is alles in één gebouw gehuis vest. Op zich zelf is het bijzonder verhevi gend dat blijkens een bericht \n de Volkskrant een aantal studenten van de gemeente-universiteit van Am sterdam een „kritische universi teit" wil. Van de zijde van sommi ge hoogleraren is ofschoon te schaars en door te weinigen reeds vroeger gewaarschuwd tegen een van wereldbeschouwelijkheid en ethische normen losgemaakt vak onderwijs. Dat nu de wenselijkheid van in politieke en sociale proble matiek geïntegreerd hoger onder wijs uit de kring der studenten op komt, onderstreept een toenemend besef van onbehagen over de beang stigende steriliteit van ons hoger en wetenschappelijk onderwijs. Een afgestudeerde arts of ingenieur die slechts zijn vak kent, maar wei nig of niets beseft van de religieuze, wijsgerige, sociaal-politieke vraag stukken die ook met de uitoefening van zijn vak in hoge mate samen hangen, is stuurloos. De socioloog en econoom die zich slechts prag matisch kan opstellen is niet we zenlijk dienstbaar aan de maat schappij; hij bouwt kritiekloos mee aan gevestigde vormen, onverschil lig en onwetend, of deze nu scha delijk dan wel bevorderlijk zijn voor het algemene welzijn. Kennis van achtergronden en pers- pektieven kan geen juiste gericht heid garanderen. Maar door een zo diep en breed mogelijk inzicht in wat mens en gemeenschap zowel in de verre historie als nu beweegt, door kennis van de grote klassieke werken en notie van de hoofdlijnen der toekomstige ontwikkeling, ont staat een wetenschappelijk gevormd kader dat gewetensvoller, bewuster en vruchtbaarder leiding kan ge ven.' Wie slechts even doorpriktin de achtergrond-kennis van vele zich in- tellektuelen wanende academici prikt daarbij in een gat van onkun de of, in het slechtste geval, op een harde korst van kritiekloos overge nomen cliché-voorstellingen en over- geëerfde vooroordelen. Men is in dit opzicht niet veel verder dan me nige scholier, die uit het rijke erf goed van het denken wat clichés en theorieën heeft geleerd, die on danks hun oppervlakkigheid en be trekkelijkheid als wetenschappelijk inzicht" worden beschouwd. De gemiddelde wetenschappelijke werker moet gewoonlijk volstaan met het toepassen van gevestigde begrippen en technieken, zonder dat t hij bemoeienis wil of kan hebben met de theoretische achtergronden en konsekwenties. Dat hierbij de ZO ver doorgevoerde specialisering een wezenlijke visie in de weg staat is reeds overbekend, maar daarom niet minder ernstig. Het werken binnen de gevestigde wetenschappe lijke kaders kan op zich zelf waar devol zijn, mits de wetenschappe lijke verworvenheden niet blinde lings als uitsluitend nuttigheidsfak- toren worden gehanteerd. Ook de „gewone" wetenschapsman dient zich voortdurend te bezinnen op de waarheidsvraag, op de wijsgerige onderbouw van de wetenschappen en de plaats die het gekozen vak in de wereld van vandaag inneemt. Het initiatief van de Amsterdamse studenten is dus toe te juichen, mits men zich daar zo objektief we tenschappelijk opstelt, dat men de voorgestelde kritiek niet uit één be paalde hoek wil laten komen! Het programmavan deze studenten lijkt ons helaas nog te smal en te ge kleurd. Tc smal omdat men slechts de politieke en sociale diskussie noemt en over de nog fundamenteler religieuze en wijsgerige problema tiek zwijgt. Te gekleurd blijkens uitlatingen als „de-escalatie van au toriteit en autoriteitsgeloof"Slechts indien men onder kritiekdiep gaande en bewogen bezinning op de grondslagen van alle „ismen" en strukturen verstaat, kan dit initia tief tot grote en vruchtbare resul taten leiden. H. V. REPARATIES le klas werk vanat 15.— pei reparatie 20-karaats gouden kroon f 17,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Evenals vorig ja*r wil de jeugd van Schiedam-Kethel van de Z..I.B. (Zie ken, Invaliden Bezoék) zieken en be jaarden een zo brettig fnogelijk kerstfeest bereiden. Dit groepje jongeren in, de leeftijd van 1216 jaar toont zich op dit ter rein zeer actief en brengt zoveel mo gelijk geld bijeen door verkoop van oude kranten, donaties, enz. Dat heeft nu een kapitaaltje van rónd f 200 op geleverd. Dat is echter te weinig om zaterdag 16 december 's middags van 4.3019.30 uur gasten te ontvangen in „Het Scheppenhuis" hen daar wat be zig te houden en een klein geschenk J aarver gadering Prot. Bond De jaarvergadering van de afd. Schiedam van de Ned. Prot. Bond wordt gehouden donderdagavond 16 nov. in de consistoriekamer vari het kerkgebouw. Als bestuursleden zijn aftredende en herkiesbaar de heren H W. G- Hoek en H. G. Langerhorst. De heer J. van Pelt die 12 jaar in het bestuur zitting had, is niet herkies baar en ook dr. T. S. Zwanenburg heeft als zodanig bedankt. Voorge steld worden ter benoeming mevr. M. N. Slotje-van Driel en de heren W. Baksteen, A. van Putten en A. Stouthandel. Besprekingen zullen ge voerd worden over eventueel benoe men van een jeugdleider. aan te bieden. Daarom wordt ge vraagd om steun in geld of natura. Voorzitter is Paul Kemper, Perenlaan 30 en ook mevrouw Post, tel. 159836 zal gaarne giften in ontvangst nemen. Naar B. en W. van Schiedam mede delen bestaat er th^ns nog geen aan leiding over te gaan tot instelling van een reinigingspolitie. Wel wordt nauw samengewerkt met de politie om straatverontreiniging tegen te gaan. Hierover zal binnenkort een rapport verschijnen. Zaterdagmiddag 18 november vie uur zal oud-minister mr. M- Vrolijk in het Stedelijk Museum te Schiedam de „Moderne Kunstbeurs 1967 Ba lans" officieel openen. Aan deze beurs wordt deelgenomen door Galérie Delta te Rotterdam, Ga lerie d'Eendt te Amsterdanrt, Galerie De Mangelgang te Groningen, Gale rie Orez te Den Haag, Galerie Punt 4 te Schiedam, Galerie Swart en Ga lerie 20, beide te Amsterdam. De beurs zal tot 3 december ge opend zijn van 10-17 uur; zondags van 12.30-17 uur en woensdagsavond* van 20-22 uur.

De Havenloods | 1967 | | pagina 1