Klas uit '22 na half jaar intensief speuren terug fichiftfter MEER&SCHOEP André Ver woerd miste verrassingselement precisievlakker 1. "V.?: 1.08 SPECULAASJES 40 appeltaart gevulde speculaas RIJKE SORTERING dubbele versheidsgarantie A. NIESSINK N.V. 100.000 najaarsbrochures geven 20.000 kopers tot en met 31 december 1967 recht op GRATIS elektrische apparaten Correspondeert ook uw nummer met dat in onze etalages?? LAVAMAT DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 NOVEMBER 1967 S'dam 11 Aan de Berkelselaan 43 b woont de heer W. H. C. Hoffers (55), van beroep zelfstandig reclameschilder, die het op zich nam om de derde klasse van de Lagere School uit 1922 van meneer Brandt aan de Hil de- gardestraat, weer uit het verleden op te diepen. Zaterdag vierden zij het feest van hun hereniging uitgebreid in Café-Restaurant „Statenhof" aan het Bentinckplein. Voordat het echter zo ver was moest er heel wat getelefoneerd, geschreven en geïnformeerd worden. „Ik ben in juni begonnen", zegt speurder Wim Hoffers, „met de va kantie weer even opgehouden, maar het fascineerde me zo dat ik het toch weer opnam en het werk uiteindelijk en boven verwachting rond kreeg. Dat zat zo. Mijn vader had weer eens tussen de oude paperassen zitten neu zen en hij komt langs, legt een foto onder m'n neus en zegt: „hier, daar sta jij nog op". Het was een foto die toen eens in de gymnastiekzaal van ons gemaakt was en ja, hoe gaat het dan? Ik bekeek het eens, legde hem even weg pakte de foto weer beet en telkens schoten me weer herinneringen in mijn gedachten. Ik probeerde eens hoeveel namen ik nog wist, maar dat viel niet mee. Toen ik er echter voor ging zitten, kwam ik tot zes. Eén van die jon gens van toen belde ik op. Hij heeft zo'n opmerkelijke naam dat er maar twee van in het telefoonboek stonden. Dan heb je er geen notie van wat er allemaal los komt. Het telefoonge sprek heeft wel een half uur geduurd en we waren het er beiden over eens dat dit zakie weer eens bij elkaar moest komen. Want, hoe meer je je er in ging verdiepen, hoe vaker je je Daar had je Leo de Koning wiens vader vroeger een limonadefabriek had en waar we als jongens meere den op de wagen met het vurige paard ervoor. Hij bleek nu ergens directeur en had wel oren naar ons plan. Ik ging verder, maar het op merkelijke was dat mijn klasgenoten ook bijna geen namen meer wisten, zodoende werd het inderdaad speur- derswerk. We hadden bij voorbeeld twee broertjes op school gehad, Koos en Herman. Nergens te vinden, maar ik hoorde van een ander dat hun va der vroeger bij 't GEB had gewerkt. Daar bleek men nog over een ge boortedatum van de inmiddels over leden man te beschikken, Daarmee ging ik naar de Burgerlijke Stand en wat da^ar dan niet allemaal uit komt. Koos en Herman bleken geboren te zijn in Ulm (Duitsland). Hun Holland se vader had daar een Duitse vrouw getrouwd en voor de Eerste Wereld oorlog waren zij naar ons land geko men. Hun moeder was weer her trouwd en naam en adres kreeg ik ie pakken. Ik ben daar naar toegegaan en jawel hoor, één woonde er aan de Bovendljk en de ander in Eindho ven. Ik naar de Bovendijk, Daar hangt Herman aan zijn witkwast tegen het plafond. Ik zeg Herman, laat je even zakken en vertel eens waar ik je broertje kan vinden? Om kort te gaan Herman Wild enthousiast. Koos woont in Eindhoven en ik schreef hem een brief. Krijg antwoord. „Gewel dig, doe natuurlijk en helemaal van harte mee. Eén jammerlijk ding moet ik je melden. Je zal wel gezocht hebben naar Ab Roldaan (en dat was Inderdaad zo!) maar ik ben daar en daar op het kerkhof geweest en stond plotseling voor zijn grafsteen. Het heeft me nogal aangepakt en ik zal je de precieze plaats toeschrijven." TWEE NIET GEVONDEN „Tot zover die brief uit Eindhoven", verteld Wim de speurder verder, „wat heeft Koos zaterdag op zijn neus ge keken toen hij opeens tegenover de echte Ab Roldaan zat. Ja, ook die heb ik nog gevonden. Het was mees terlijk. fijn, maar soms ook cru om het allemaal voor elkaar te boksen. Eén jongen is op de Javazee gesneu veld, één joodse jongen is in de oor log omgekomen, één, ja, waarom niet zit in de gevangenis en verder woont Chris de Beste en Wim van Smalen. Ze kwamen overal vandaan, Am sterdam, Slotermeer, Den Heldor, Arnhem, Eindhoven en Haarlem. Eén van ons is dokter geworden. Ik kon 'm niet vinden totdat iemand zei: Die heb ik in dienst meegemaakt, was officier van gezondheid. Prachtig, ik mijn huisarts gebeld en gevraagd of hij een lijst van alle dokters had. Had hij niet, toen heb ik de far maceutische industrie opgebeld, maar ook daar konden ze me niet helpen. Ik-dacht: Een dokter, dat is ook een Zelfstandige, ik informeer eens bij de Kamer van Koophandel. Bin nen vijf minuten had ik alle gegevens, hij praktizeerde in Den Helder. Ik bel hem op en krijg een verbouwe reerd antwoord" „Man, hoe is het mo gelijk, ik ben al veertig jaar uit Rot terdam weg, natuurlijk kom ik, zo vast als een huis". „Als het je niet verveelt, heb ik hier nog een voorbeeld", zegt Wim Hoffers. „Ik zocht me een hoedje naar Stijn Overhand. Ze zeiden me dat Stijn onderwijzer in Noordhol land was. Via de telefoonboeken kom ik bij een Stijn Overhand in Den Hel der. Hoe is het mogelijk, dacht ik, twee uit Den Helder. „Met Stijn Over hand". zegt iemand. „Heeft u vroeger in Rotterdam gewoond en bent u on derwijzer?" Een verbaasd „Nee", ik werk hier bij de marine. Heeft u dan familie? „Nou je het zegt, het zou wel eens de zoon van mijn oom kun nen zijn, dat was er een met her sens. Ga maar naar mijn moeder, die woont m de Roentgenstraat en die kent alle adressen uit haar hoofd. Een moedertje van een jaar of tachtig. „Nee, dat is er eentje van Jan, zijn broer is directeur van de autobussen en er is er ook nog één bij de politie". Ik belde de politie. „Wil je die hebben dan verbind ik je even door". Ik krijg een broer van Stijn te pakken. „Ja, hij is onderwijzer op een HBS in Arnhem, had je gisteren gebeld had je 'm gehad, hij was hier op visite. En wat zei Stijn? „Ik wist dat je me zou bellen, heel toevallig. Er komt een jongen geleende boeken terugbren gen. Ik zeg „Hoe heet je?" „Beute", zegt hij. „lié, denk ik, da's gek en ik vraag verder „Woonde je vader vroeger in Rotterdam?" „Ja", zegt hi.i. „Heette hij Maarten?" „Ja, zegt hij weer verbaasd. „Doe je vader dan de groeten van Stijn Overhand een vroeger klasgenootje van hem". Dezelfde avond staat Maarten bij mij op de stoep en zegt: „Da's ook wat, maar binnenkort zie ik je weer". En hij vertelde me de hele geschiedenis, want jij had hem al opgesnord." OM DE DRIE JAAR „Het is fijn geweest, dit werk en ik wil zien dat de jongens elkaar el ke drie jaar ontmoeten, misschien redden we dat, misschien niet, we zijn nu op een leeftijd dat er uitval lers kunnen komen. O, ja, dit nog. Max Stas, die deze foto's gereprodu ceerd heeft, is ook een klasgenoot van me. Nou had ik hem allang in gelicht, maar ik liep nog steeds naar anderen te zoeken, o.a. een Bob Hoo- genbosch. Nou, laat 'ie nou al 26 jaar op de lithoafdeling van Stas staan? Stas wist dat niet en is de an dere dag direct naar Bob gegaan, die wist het wel, maar had daar nooit over gesproken. Zie je nou hoe klein de wereld is? Nog gek dat ik er bij na een half jaar voor nodig had, maar goed, het is toch gelukt". André Verwoerd is een organist die door de natuur begiftigd is met een grote aanleg voor techniek, stijl, voor dracht en muzikaliteit. Zijn spel munt uit door een duidelijke stemvoering, die hij met verantwoorde articulaties en de toepassing van een geschakeer de registratie nog weet te onder strepen. We hadden dan ook zeker wat sterkere climaxen, zowel in de programma-samenstelling als in de uitvoering daarvan verwacht. Het totale klankbeeld was wat een zelvig, wat mat en miste daardoor het element verrassing. Vanaf het „Can- zon Octavi Toni" van Erbach en de „Fantasia" in e van Siefert was het een langzaam groeien naar een cli max, die die avond geen sterke ex pansie kreeg, ofschoon de variaties van de „Ciacona" in d van Pachel- bel en van de Partite „Jesu, meine Freunde" van Joh. Gottfried Walter, het orgelkoraal „Nun komm'. der Heiden Heiland", het „Praeludium und fuga" in G, beide van J. S. Bach, en het orgelkoraal van Tele- mann hiertoe wel aanleiding gaven. Niet dat de vertolking van deze or gelwerken geen boeiende aspecten toonde: Verwoerd wist deze composi ties uitermate verzorgd te spelen, maar de tegenstellingen in de ex pressie, de klank en de voordraehts- stijl misten we die avond toch wel. Zelfs de „Toccata en fuga" opus 59 no. 5 en 6 van Max Reger kon ons die bevrijding niet in voldoende mate geven. Deels was dit aan het programma te wijten, dat uit werken van vroeg-, midden- en laat-Barokcomponisten (op Reger na) was samengesteld. Maar een organist van het formaat van een André Verwoerd kan ons toch zeker inwijden in de moderne orgelli teratuur als die van Messiaen, Joli- vet, Pepping, Jean Frangais e.a. naast Bach, Reger, Pachelbel en de vroeg-Barok- en Renaissance-compo- nisten. IDO EYL Vlaamse televisie brengt programma over havens De Vlaamse televisie (BRT, afde ling Nederlandse uitzendingen) zendt in november drie programma's over havens uit, waarin o.a. Rotterdam wordt belicht. De samensteller, de heer M. de Wilde, heeft onder meer een interview gehad met burgemeester W. Thomas sen. De programma's zullen worden uit gezonden op: woensdag 15 november om 20.50 uur, donderdag 23 novem ber om 21.15 uur en donderdag november om 21.15 uur. CINCINNATI - NEDERLAND N.V. fabriek van gereedschapswerktuigen VLAARDINGEN Ons modern en schoon bedrijf is ingesteld op de productie van gereed schapswerktuigen, t.w: slijpbanken, freesmachines en automatisch bestuurde hoor/freesmachines. Wij moeten er steeds meer van maken. Zodoende zijn er weer enkele plaatsen beschikbaar als Ervaring is niet noodzakelijk. Wij zorgen voor een doeltreffende opleiding met volwaardig loon in normale dagdienst. Geheel vrijblijvend nodigen wij u uit voor een persoonlijke bespreking op ons bedrijf, Schiedamsedijk 20 te Vlaardingen-oost, dagelijks tot 4 uur of vrijdagavond 17 november tussen 7 en 8 uur. U kunt ook een kaartje sturen aan de afdeling Personeelszaken, postbus 98 te Vlaardingen. Wij nemen dan contact met u op. CHOCOLADE DUPLO MENAGERIE chocolaatjes in leuke figuren in melk en puur 200 gram van 1.10 voor Chocolade tongen heerlijk bros koekje gecouvreerd met chocolade 250 gram VOLKOREN BISKWIE voedzaam en gezond 500 gram Onderstaand* aanbiedingen alleen verkrijgbaar In eni* filialen GELDIG TOT ZATERDAG 18 NOVEMBER 25 CENT VOORDEEL 250 gram van 65 voor bij aankoop van 1 PAK SUPRA VAN NELLE KOFFIE per stuk van 1.10 voor per pak van 98 voor De oude schoolklas in nieuwe for matie. Wat rustiger, wat bezadigder, wat meer brillen en wat meer grijze haren. Voor sommigen, het ontmoe- tingsfeest begon om 4 uur, duurde het feest twaalf uur. Als direct resultaat werd besloten de bijeenkomst over precies één jaar te herhalen. 6 Welkom-Open-Deurdienst. Zondag 18 no vember Welkom-Open-Deurdienst ln de Goe de Herderkerk, Schiebroek. Ds. S. v.d. Bosch zal spreken over „Er is hoop, dat Is de blij de boodschap". Muzikale medewerking ver leent het I.J.B.-koor te Overschie, o.l.v. Arie Pronk, organist Is de heer P. Hoitink. Bazaar bejaardencentrum Op woensdag 22 november zal in de recreatiezaal van het Bejaarden centrum Wilgemplas aan de Hama kerstraat (Schiebroek) een verkoop middag worden gehouden. Tegen bil lijke prijzen zullen artikelen worden verkocht, die door de bewoners zelf zijn gemaakt. De opbrengst van de bazaar is bestemd om de bejaarden ontspanningsavonden te geven en weer nieuw materiaal om te verwer- ken. De verkoopmiddag begint om twee uur. 2x per dag vers brood, dat dagenlang vers blijft Wij zijn er èrg trots op om u de nieuwe doe-meer-zelf machines van Indola Electric te mogen leveren. Dit is de Indola Electric AM 1020 multitoer 10 mm. Met zelfdenkende .thyristor-schakeling" Prachtmachine! Alle Indola Electric boormachines zijn gemaakt van onbreekbaar Novodur zijn dubbel geïso leerd zijn radio-en TV- ontstoord draaien op kogel- kunnen nooit door branden hebben 'n vo! jaar schriftelijke garantie 0 Zondag 19 november houdt de vereniging Stads-Evangelisatte „Jeruël" een Marana- tha-samenkomst in het WIJklokaal, ochter- veltstraat 47. Evangelist Arnold Sneep zal spreken over „De dag des Heren". Solist en zangleider Is John Buurman, het orgel wordt bespeeld door Jac. van Haften. Aan vang acht uur. iFREERICKSPLA.ATS M 25-27 ROTTERDAM-13 TEL. 18.59.06 super t.v strijkijzer koffiezet- droogkap apparaat handmixer keuken" machine brood rooster scheer- snelkoker apparaat Kom met Uw brochure naar één van onze winkels en zoek zelf Uw prijs uit! Princess AEG volautomatische wasmachine 14 dagen INRUIL NU SLECHTS Keuze uit 15 verschillende merken. ci) 1 Wij hebben ruime sortering in St. Nicoiaascadeaus. Televisie Wasmachines Wasautomaten Scheerapparaten Koffiemolens U.-i'lin Strijkijzers Stofzuigers Droogkappen Middellandplein 20 tel. 233331 Sehiedamseweg 131 tel, 232885 sinds 1922 - Hotterdam

De Havenloods | 1967 | | pagina 3