0 EpBHSESl De grote vragen (XVII): Verschijningen in geleide en gerichte bewegingen FOTO- FILMGESCHENKEN Nieuwe normen brachten veel strafworpen STOLK &DE GRAAF n): BTonchi letten S'dam 13 DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 NOVEMBER 195'f De overlevering van de Godsverschijningen in de Si- naïwoestijn wordt tegenwoordig door velen als mytho- gische inkleding van de verbondssluiting tussen JHVH en het door de woestijn trekkende volk Israël gezien. Mis schien zo zegt men is deze voorstelling van de Gods verschijningen aan Israël wel ontleend aan de associatie die een primitief nomadenvolkje maakte lussen zijn voor- f' lling van een vuurgod en een met vulkanische uitbars- gen en aardschokken gepaard gaand onweer op de berg Nauwkeurige lezing van de kenmerken der Godsver schijningen, en die van de Sinaï in het bijzonder, toont evenwel aan, dat deze opvatting niet houdbaar is. Zo zijn de met de Godsverschijningen gepaard gaande „wolken" in de overlevering van het Oude Testament beslist geen waterwolken. Hun functie is, blijkens verschillende teksten en verbanden, de aanwezigheid van God te manifesteren; tevens houden zij verband met de zich verplaatsende God. De wolk waarin JHVH verschijnt staat niet op zichzelf; de wolk is een omkleding van iets anders binnen die wolk. Analyseren wij bijv. een visioen als dat van de profeet Ezechiël, dan komen wij tot merkwaardige gevolgtrekkin gen. Ezechiël ziet een zware wolk, die hij vereenzelvigt met een stormwind. De wolk komt a.h.w. als een stormwind aangevlogen. Het is geen „gewone" waterwolk, want deze wolk vertoont een flikkerend vuur en is omgeven door een glans. Binnen die wolk, midden in het vuur, is iets wat er uitziet als blinkend metaal. In dat metaalachtige voor werp ziet hij een verschijnsel dat hij omschrijft als vier nauw aan elkaar verbonden „wezens". Boven deze wezens, maar in de vurige „wolk" en binnen het metaalachtige voorwerp is een „raka", d.i. een uitspansel of dun geplet ij^etaal, dat gelijkenis vertoont met ijskristal. In het verband van Ezechiëls schets is het op te vatten als een afscheiding of een plafond, want het is uitgespreid boven de hoofden van de vier wezens. Op dat plafond, dat tevens „vloer" van een hogere „etage" in liet voorwerp is, ziet Ezechiël een lazuurkleurig vlak en iets wat doet den ken aan een troon en op die zetel iemand met de gedaante van een mens. Het bovenlichaam is als vuur, omvat door een hulsel, weer met de schittering van een metaal. Het onderlichaam "is als vuur, omgeven door een aura die vergeleken wordt met de regenboog. Dit vlzioen uit Eze chiël wordt in grote trekken herhaald in Ez. 10. Vergelijken wij deze voorstellingen met die van andere Godsverschijningen in het Oude Testament, dan zien wij opmerkelijke overeenkomsten. De wolkkolom die vanaf de Uittocht uit Egypte boven de stammen van Israël zweeft en ook als gids voor het volk uittrekt is een vurig, licht uitstralend verschijnsel. JHVH daalt op de Sinaï neer in vuur en hij spreekt ook „midden uit het vuur". De ver schijning van JHVH op de top van de berg wordt als een verterend vuur gekenschetst en in het boek Deuterono- mium wordt JHVH zelf als „vuur" aangeduid. JHVH kan ook vuur van hem doen uitgaan, zpals is beschreven bij de verbranding van het offer op het altaar, de verbranding van de zonen van Aaron en de vernietiging van 250 man- Gaan wij er zoals wij in onze benadering van de bijbel se voorstellingen steeds gedaan hebben vanuit dat hier sprake is van een overgeleverde werkelijkheid, dan ging het vuur uit van JHVH, die voor het gehele volk in de „wolk" (de sjechina) verscheen. Dit vuur moet volgens de overlevering beschouwd worden als een g e r i ch t vuur, ofwel een gerichte ontlading van een bepaalde vorm van energie. Het betrof hier immers 250 schul dige dus uitgezochte mannen en in de samenhang van het verhaal kunnen wij dus niet denken aan een toe vallige blikseminslag. Zo worden ook de bewegingen van de sjechina waarin JHVH zijn tegenwoordigheid kenbaar maakte beschreven als geleide en gerichte bewe gingen, die niets gemeen hebben met de willekeurige en toevallige bewegingen van atmosferische wolken. Het karakter van de bliksems en donderslagen op de Sinaï is niet te herleiden tot een onweersbui of een vulka- Handbal Al is de kinderbijslag een grote hulp voor kinderrijke gezinnen ...als er kleding gekocht moet worden verdwijnt het geld toch als sneeuw voor de zon Daarom is dit een grandioze aanbieding voor die moeders, die voor hun spruiten van de winter evengoed een nieuwe jas willen hebben. Kinderjasjes - die normaal tot dertig gulden kosten, leeftijd jaar, koopt U nu voor - ja, we mogen wel zeggen: vóór oorlogse prijzen - vóór nog géén tientje. Stevige en gezellige jassen met afknoopbare capuchons in effen en geruite dessins met jongens- en meisjessluiting, kwieke jasjes met ceintuur, en steekzakjes. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze Kinderconfectie- afdeling 2e etage deze grote partij kinderjasjes, in diverse kleuren voor de leeftijd van 3 - 9 jaar, voor ongekend lage prijzen. :hrift, beu Er was zaterdag en zondag j.l. een karig handbalprogramma vastge steld. Minder wedstrijden dus, maar wel een groot aantal strafworpen. De handbalschcidsrechters hebben op dracht gekregen om het ruwe spel flink de kop in te drukken, waardoor het aantal strafworpen aanzienlijk is gestegen. UVG heeft dat kunnen on dervinden in de wedstrijd tegen EHK. Door de nieuwe normen kreeg het niet minder dan vijf strafworpen te gen. Het werd een enerverend duel waarin beide ploegen afwisselend de leiding konden nemen. Tot tien mi nuten voor tijd keek UVG nog tegen een achterstand van 86 aan. De Schiedammers bleken echt wilskrach tig genoeg en konden de kansen ke ren om tenslotte met een overwinning van 128 naar huis terug te keren. Zondag hebben de dames van UVG een vrije dag. De heren spelen zater dag de eerste wedstrijd voor de zaal- handbalc.ompetitie in de Margriethal Zij zullen het dan op "moeten nemen tegen Snelwiek 3, dat in het verle den bewezen heeft een zeer moeilijke tegenstander te zijn. Gezien de pres taties van UVG in de veldcompetitie hebben we echter de verwachting dat het een overwinning voor de Schie dammers moet kunnen worden. De dames van Wilton hebben in Poeldijk Westlandia goed partij gege ven. Na een ruststand van 24 be haalde Wilton een verdiende overwin ning van 7-9. Doelvrouwe Joeke van der Horrik was de heldin van de dag, door twee van de vier strafworpen te keren. Zondag komt het Haagse AHC '28 naar de Margriethal om te trach ten Wilton de punten afhandig te ma ken. De dames van DWS hebben in Den Haag wat teleurgesteld tegen Animo. Zoals wij de laatste weken al meer moesten konstateren, ont brak bij DWS het goede schot, waardooor menige goede kans verlo ren ging. Na een voorsprong van 21 bij de rust moest DWS de punten in Den Haag laten, 54. De volgende tegenstander in Schie dams is het Delftse Rohda, waarte gen DWS alle zeilen bij zal moeten zetten om het tot een overwinning te brengen. Ook de heren van DWS komen zondag op de vloer en zij zul len het tegen Hellas beslist niet ge makkelijk krijgen. Alle overige Schie- damse teams hebben-vrij. Om een avond naar hartelust van Uw lievelingsmuziek te ge enkelen? Geen sprake van... want nu kopen al onze klanten in onze Discohoek langspeelplaten voor prijzen, die ongekend laag zijn. Operakoren, Weense walsen, Accordeon-melodieën, Alpen koren metjodl en Schuhplattler- groep. Feest- en Drinkliedjes, Operette- en Tirolerplaten. Bovendien kiest U uit een prach tige serie geestelijke muziek, bestaande uit 5 schitterende y langspeelplaten en een zeer sfeervolle Kerstplaat. fabrieksnieuwe 30 cm langspeelplaten Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze fabrieksnieuwe 30 c langspeelplaten (stereo en n afspeelbaar) 30 cm langspeelplaat n Sint Nicolaasliedjes 3 95 nische uitbarsting. Men moet de in Exodus vermelde berg Sinaï terwille van een vulkaantheorie per se willen ver plaatsen naar een ander gebied dan de Sinaïwoestijn zoals de oriëntalist Musil doet om aannemelijk te kun nen maken dat Israël een vulkanische eruptie meemaakte en deze vurige uitbarsting verklaarde als een Godsver schijning. Maar het gebergte waar het Oude Testament over spreekt is vrijwel zeker de met de bijbelse omschrijving overeenkomende Dsjebel Moesa op het Sinaïetisch schier eiland, ongeveer de elf genoemde dagreizen van Kades Barnea. Dit woeste bergmassief vertoont nergens sporen van vulkanische aktiviteit; as noch lava worden er ge vonden. Wat het onweer betreft zijn er o.i. voldoende aanwijzingen, dat ook deze theorie berust op het streven het gebeuren te verklaren in het kader van onze gewone ervaring. Wel wordt er bij de verschijning van JHVH op de top van de berg Sinaï van een zware wolk op de berg, donderslagen en bliksemstralen gesproken, maar het gaat niet aan de andere gegevens uit het verslag te verwaarlozen ter wille van de onweerstheorie. Nog afgezien van het bericht, dat de zeventig oudsten (leiders) van Israël veel méér zagen dan de wolk, n.l. „de God van Israël met onder zijn voeten een plaveisel van lazuur", en zelfs het gehele volk het verschijnsel waarnam als „een verterend vuur", blijkt verder uit het verslag dat de sjechina óók op de Sinaï bewegingen maakte die niet anders dan geleid konden zijn. De vuurontladingen op de Sinaï hebben overeenkomsten met het visioen van Ezechiel en met net gerichtsvisioen uit de Openbaringen van Johannes. De donkere wolk die Ezechiël ziet is vol flikkerend vuur; de wezens in het metaalachtige voorwerp bewegen zich als bliksem schichten en van de gerichtstroom uit Openbaringen gaan ook bliksems en donderslagen uit. alles overeen komstig de verschijning op de Sinaï. Het kan ons ook niet ontgaan, dat het plaveisel van lazuur waarop de zeventig leiders van Israël, die met Mozes de berg Sinaï hadden beklommen, de God van Israël zagen, overeenkomt met de lazuur - kleurige zetel uit het visioen van Ezechiël. Zo is er ook overeen komst tussen het op kristal gelijkende plafond uit Ezechiëls visioen en de als kristal blinkende zee voor de troon uit Openbaringen 4. „Plafond" en „vloer" uit Ez. 1 en Op. 4 vallen als het ware samen. Samen gevat is de sjechina, de manifeste verschijning van iets dat op de aanwezigheid van JHVH duidt, een door een wolkachtige aura omgeven lichtend verschijnsel, waar van het bovenste deel wordt ingenomen door een metaal achtig hulsel „waarin" de menselijke verschijning van JHVH, en het onderste deel door lichtende en blikse mende wezens die a.h.w. de „dragers" van de zetel van JHVH zijn. Omdat het karakter van een visioen met zich mee brengt, dat het geen objectieve aanduiding kan zijn van hetgeen gezien wordt, maar alleen het „zo zien" kan gelden, leent Ezechiëls visioen, vergelijkend met de overlevering van het gebeuren op Sinaï, zich voor spectaculaire verklarin gen. Als wij nu één bepaalde interpretatie naar voren bren gen is dit niet omdat aan andere geen plants wordt gege ven. De hier volgende interpretatie van het gebeuren, van het verschijnsel der sjechina en in het algemeen als „bo vennatuurlijk" beschouwde Godsverschijmngen, lijkt ons eenvoudig de meest voor de hand liggende en aanneme lijke. Vatten wij het voorgaande samen, dan kunnen wij het gehele gebeuren „tussen hemel en aarde", zoals dit in de bijbel wordt getekend, als een proces van ruim tel ij ke relaties zien. Gaan wij ervan uit dat de sjechina door alle stammen van Israël zintuiglijk werd waargenomen, dat deze over levering niet kan berusten op hallucinaties van één mens, maar integendeel verankerd is in het getuigenis van de dui zenden Israëlieten die door de woestijn trokken, dan wordt ons denken gedwongen in de richting van een ruimtelijk bewegend, voortdurend zichtbaar voorwerp. De op en neer dalende wolk- en vuurkolom, het onder getuige van een geheel volk neerdalen in een vlammend verschijnsel van JHVH op de top van de Sinaï, gerichte bewegingen en ontladingen, al deze gegevens wijzen in de richting van een zich door de ruimte bewegend object. Visueel lijkt ons belangrijk, dat het voorwerp, waarin JIIVH zich mani festeert, a.h.w, bestuurd wordt. Wolk- en vuurkolom blijven zonder ophouden aan de spits van het trekkende volk. Bij de doortocht door de Schelf- of Rietzee (een ondiep gedeelte van de Rode Zee) verlaat de sjechina haar plaats aan de spits van de stammen van Israël en gaat hij achter het leger staan. Bij de Tent der Samenkomst staat de kolom voor de ingang, waarop JHVH u i t de sjechina met Mozes spreekt. Een andere bijzonderheid is, dat de sje china licht uitstraalt en dat ook uit de sjechina op de Sinaï sporen van vuur zichtbaar zijn. Straling, glans en vuur komen overal voor waar JHVH zich manifesteert en als Mozes, na met JHVH op de berg gesproken te hebben, de berg afdaalt, moet hij zijn gezicht met een doek omwin den om de straling van zijn gelaat te kunnen be dekken. In het visioen van Ezechiël komen wij tot een gedetail leerder voorstelling. De zware wolk die over de woestijn aan komt vliegen verhult daar blijkbaar een voorwerp dat er uitziet als blinkend metaal. In het midden daarvan in het hart ziet Ezechiël iets dat gelijkt op vier aan elkaar verbonden wezens die zich als bliksemschichten heen en weer bewegen, tegelijk met raderen of wie len die de bewegingen van de wezens volgen en die een geluid maken als van vele wateren. Elders worden deze wezens „cherubs" genoemd (Ez. 10), de cherubim, die bij de zich manifesterende God overal een dragende functie hebben.. JHVH „rijdt" en „vliegt" op deze cherubim, hij verheit zich van de cherubim waarop hij rust en hij troont op de cherubim. De oud-testamentische voorstellingen stemmen overeen met het visioen van Ezechiël waar de troon van de zich manifesterende JHVH zich boven de cherubim bevindt. De ultra-realistische benadering van deze Godsverschij ningen en de voorstellingen die betrekking hebben op de relaties en communicaties tussen hemel en aarde, voert tot de gevolgtrekking dat de zich visueel manifeste rende God van Israël ruimtelijk neerdaalt en opstijgt en zich in een voor velen waarneembaar verschijnsel in de atmosfeer van de aarde beweegt. Als wij de mythologische en symbolitische interpretaties afwijzen, moeten wij durven stellen dat het eeuwen gele den door de woestijn trekkende volk Israël voortdurend begeleid werd door een zintuiglijk waarneembaar ver schijnsel. Bovendien deed dit verschijnsel zich kennen als een zwevend, vliegend, opstijgend en neerdalend voorwerp. Als wij verder bedenken dat de zich openbarende God van Israël zich tot „bestanddeel van onze realiteit" maakte om zich kenbaar te maken, moeten wij ook met aarzelen let terlijk te aanvaarden dat de Volkomen Mens die God is. daar ook in menselijke gestalte aanwezig was, dat hij van uit de sjechina met Mozes sprak, dat hij door de zeventig leiders op de berg Sinaï zelfs waargenomen werd. De Vol komen Mens die God is bewoog zich voort in een zichtbaar object. De sjechina is met andere woorden onmiskenbaar een object dat associaties opwekt met een ..hemelschip" of, in onze moderne terminologie een „ruimteschip". Onmid dellijk moet hieraan worden toegevoegd nat de sjechina geen ruimteschip is, in de zin die wij daaronder verstaan! Zo groot als de afstand is tussen de Volkomen Mens die God is en de mens zoals wij hem kennen, is ook de afstand tussen het verschijnsel dat Israël begeleidde er. waarin JHVH zich manifesteerde, en de ruimteschepen, die wij in eerste aanleg kennen. Het begrip „ruimteschip" is hier slechts een associatie en wordt hier dan ook uitsluitend ter vergelijking ingevoerd, omdat wij geen ander hand zaam begrip voor de sjechina hebben. Het woord is op zichzelf wel verantwoord, omdat de „wolk" en dat wat zich „metaalachtig" in deze verhullen de aura bevindt, duidelijk wordt omschreven als iets wat uit de hemel neerdaalt, van de aarde opstijgt, zweeft en vliegt.Van een of ander mechanisch voortbewogen „schip" behoeft geen sprake te zijn. De hoedanigheid van het door een wolk omgeven vlammende verschijnsel kan bijv. ge zocht worden in een voor de zintuiglijke waarneembaar heid geëigende vorm van materialisatie. De sjechina zou dan niet op een bepaald tijdstip en van een bepaalde plaats in de ruimte vertrokken zijn, om na een bepaalde afstand te hebben afgelegd later in de tijd op aarde te arriveren, maar zij zou dan zijn „ontstaan" in de atmosfeer van de aarde, waar zintuiglijke waarneem baarheid vereist wordt. De Volkomen Mens. in zijn licha melijkheid van potentiële energie, behoeft daarvoor jplfs geen gebruik te maken van door hem uitgezonden ener gie (als bij de schepping) maar hij kan uit zichzelf de vereiste vorm van energie scheppen, die overeenkomt met een zich door de ruimte bewegend en vanuit de ruimte opererend voorwerp. De mogelijkheid van on-middellijke materialisatie van energie tot een finale structuur is niet de enige waarop wij bij een ultrarealistische benadering van de sjechina zijn aangewezen. Zoals God zich in het vlees, in Jezus Christus, kenbaar heeft gemaakt, kan hij zich in een bepaalde niet vleselijke energievorm eveneens kenbaar maken. JHVH kan voor zijn manifestaties aan Israël in de woestijn zelfs een ruimtelijke relatie verkozen hebben. Op dit vlak van de werkelijkheid (de werkelijkheid is im mers gelaagd) kan „de vaste plaats van zijn woning" een hemellichaam zijn, waar hij in zijn hoedanigheid van Volkomen Mens in een substantiële vorm aanwezig is. Dit denkbeeld mag niet worden afgewezen omdat het te „profaan" of te „wereldlijk" zou zijn; evenmin is het „fantastische" een norm voor afwijzing van dit denkbeeld Het aanwezig zijn van een zich openbarende God op een hemellichaam is niet fantastischer dan het gelijktijdig alomtegenwoordig zijn van God in het heelal en de vlese lijke tegenwoordigheid van Christus op aarde. Zo is ook een substantiële aanwezigheid van God op een hemel lichaam buiten de aarde niet profaner en wereldlijker dan de vleselijke aanwezigheid van Jezus op onze planeet. Het denkbeeld dat de zich openbarende God in een be paalde laag van de geschapen werkelijkheid substantie en vorm heeft en dat hij als zodanig een vaste plaats in de wereldruimte kan innemen, zal echter velen afschrikken en zelfs ridicuul voorkomen, als wij bij doze voorstelling zouden denken aan een of ander supermens op een vreem de planeet. De God die zich wellicht vanuit een ..vasté plaats" in de wereldruimte aan Israël openbaart en daar bij gebruik maakt van een vliegend object is geen Mars mannetje in een vliegende schotel! Hij is geen kosmische superman die achter de schermen van hei wereldtoneel opereert. Het gevaar van dergelijke vergrovingen is groot, maar dit mag ons toch niet verhinderen een wezenlijke begripsvorming te beproeven die de nadruk legt op de feitelijkheid van de in het Oude Testament beschreven gebeurtenissen en bovendien heenwijst naar de toekomst. Want ook de wederkomst van Christus moet letterlijk beschouwd worden als een invasie uit de ruimte! Ook hij komt met „wolken", als de bliksem in gloed en vuur. ver gezeld bovendien van duizenden en duizenden hemelwe- zens. Wat ons in science fiction bereikt, invasies van bui tenaarde wezens, zijn misschien intuïties van dit finale gebeuren. Wij behoeven overigens helemaal niet te den ken aan „primitieve" raketten en „vliegende schotels" om tóch tot het besef te komen, dat de in de b jbel geschetste relaties en communicaties tussen „hemel en aarde" we zenlijk ruimtelijke verbindingen zijn, waarbij God zich voor de mensen kenbaar heeft gematerialiseerd. Als God een hemellichaam bewoont is hij tevens overal aanwezig. Als hij zich in een min of meer substantieel voorwerp aan Israël heeft gemanifesteerd en daarmee zelfs door een deel van de kosmische ruimte zou „reizen", is dat niet omdat hij dat „nodig" heeft, maar om een voor de mens geëigende openbaringswijze te scheppen. Als JHVH zich tijd-ruimtelijk door zijn eigen schepping beweegt, wil dat niet zeggen dat hij aan deze energievorm gebonden zou zijn. Dat is dan niet anders dan een ge- eigende openbaringswijze, waarover bij de bespreking van de wederkomst nog wat meer gezegd kan worden. H. VERWEIJ Naar B en W van Schiedam de raad mededelen, streven de architec ten ernaar het uitgewerkte plan met bestek en kostenraming voor de bouw van 't werkgedeelte van het nieuwe stadhuis medio januari 1968 in te die nen. Verwaéht wordt, dat het fflan in het eerste kwartaal de gemeente raad kan worden aangeboden. In verband met de gevaren verbon den aan het afsteken van vuurwerk, stellen B en W van Schiedam de raad voor de algemene politieverordening te wijzigen, door het instellen van een verbod tot verkoop van vuurwerk aan 'personen beneden de lèeftijd van 18 jaar aan wie het ook verboden is vuur werk in bezit te hebben. Bureau KES introduceert baar ÜÉ1 De nieuwe K.E.S.zegel. De vertrouwde K.E.S.-zegel is in een nieuw jasje gestoken en heeft een ander waardig uiterlijk gekregen. De spaarwaarde blijft uiteraard dezelfde. De nieuwe premie-zegel. De premiezegel heeft dezelfde waar de als de K.E.S.-zegel en u kunt deze normaal in het boekje plakken. U kunt ie premie-zegel echter ook apart houden om deel te nemen aan K.E.S.- akties. PUBLIKATIE BUREAU K-E-S PANNEKOEKSTRAAT 78a I5IHI —J Non-stop demonstratie bij Amerikaans consulaat De progressieve jeugd van Rotter dam zal met ingang van vrijdag 24 november, aanvang 13.00 uur, een non-stop demonstratie houden voor het Amerikaanse Consulaat in Rot terdam; Zij hoopt deze aktie vol te houden tot op le Kerstdag. Om de twee 'uur zullen de demonstranten el kaar aflossen. Een levensgroot condoleance-regis ter ter nagedachtenis aan de Viet namese doden zal tijdens de aktie aanwezig zijn. Hierin hunnen voorbij gangers hun handtekening plaatsen. Dit register zal na afloop van deze aktie op eerste Kerstdag in een stille tocht naar Den Haag worden gedra gen waar het aan het adres van de Amerikaanse Ambassade zal worden overhandigd als kerstboodschap. Pantomi me-cursus In het kader van het vijftienjarig bestaan van de Stichting Nederlandse Pantomime wordt van 27-31 decem ber een mime-cursus georganiseerd met een zeer feestelijk karakter on der de titel „Fête de la mime". Daarnaast wordt voor hen die'in het jeugd- en vormingswerk de pantomi me willen gebruiken een cursus gege ven, iedere donderdagmorgen van 10 -12 uur, aanvang 11 januari, einde 16 mei 1968 Inlichtingen bij de Stichting Nederlandse Pantomime, Haarlem mer Houttuinen 145 te Amsterdam. ApothekersdienstDe diénst vangt aan vrijdagavond om zes uur. Dienst apotheek Jansen, Swammerdamsin- gel 41. tel. 264917. EXCLUSIEF ELEKTRONEN FLITSERS: LOEWE OPTAmet N.C.-a 139.50 voor 89.30 PROJ. TAFELS. 2 Bladen 37 x 50 cm, zeer stabiel, van 59.50 voor 39.50 FILM-VIEWERS voor Super 8 én Dubbel 8 met groot beeld (10 x 14 cm) 125.— BUIGFIGUREN voor poppenfilms en table top opnamen: 55 soorten, v.a1.95 GROTE SCHERMEN 150 x 150 cm, glasparel op roestvrij stalen statief 89.30 SUPER 8 FILMCAMERA met autom. belichting door de lens. Met Zoomlens (tas gratis) 298. Re Foto Cine Speciaalzaak Rordlselaaa 25U - Rotterdam-Zuid Werkelijk fraaie overhemden, met alle gemakken van niet strijken, graag gedragen en licht in onderhoud... mogen wij deze hemden uit de series van tien gulden wel noemen. Prachtige Tricot Enkalon overhemden in diverse fantasie dessins, met modern boord en in prima model gesneden, een schitterend fijne kwaliteit, onder garantie van de poes, nu extra voordelig, voor nog géén zeven gulden. Tricot Enkalon Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze prima Tricot Enkalon overhemden in fijne ruit- en streepdessins, in vele kleuren en in de 36 t/m 43, In Galerie Punt 4 aan de Rotter- damsedijk 319a opende woensdag avond wethouder mevr. De Graaff een expositie KKK (kijk, koop", kunst) waartal van schilders hun werken exposeren en verkopen. De expositie is open van 16.30 18 uur en 1922 uur, zaterdag van 1118 uur en zondag 1417 uur. De verkoop valt onder de regeling van kortingen. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder In navolging van Rotterdam, stel len B en W van Schiedam de gemeen teraad thans voor een verordening in het leven te roepen regelende het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg. Voor de hanteerbaarheid daarvan wordt het gewenst geacht deze te doen aansluiten bij die welke onlangs door Rotterdam werd vastge steld. Hoestdrank in tabletvorm.95ct

De Havenloods | 1967 | | pagina 13