Makkes: abstractie leidt volgens mij tot nulpunt 0 nonopolë Drieduizend duiven op expositie in Rivièrahal O V Niet afzwakken •T'i KUNSTGEBITTEN BRILLANT DE HAVENLOODS 17e jaargang no. 4, donderdag 23 november 1967 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". JAN MAKKES beantwoordt niet aan de voor stelling die de doorsnee Nederlander zich maakt van een kunstschilder. Hij heeft geen baard, geen lange haren en draagt geen opvallende kleding stukken, kortom, Jan Makkes heeft geen artistiek uiterlijk, althans niet volgens de thans geldende normen. En dat alleen al pleit voor hem, want er lopen tegenwoordig teveel snobs en pseudo- kunstenaars rond. Vorige week had ik een gesprek met hem in Hotel Rijnmond aan het Nieuwland- plein in Schiedam. Hij exposeert hier tot en met zondag 26 november olieverfschilderijen, gouaches en aquarellen. Daarna exposeert hij in de Ahoy'- 'hal in Rotterdam op de grote autoshow van de fa. Van Gorp op 6, 7, 8 en 9 december. Het is de eerste grote tentoonstelling die deze 34-jarige kun stenaar uit Santpoort, die zowel daar als in Bever wijk een atelier heeft, in het Rijnmondgebied organiseert. „Heb je al wat bekeken", vraagt hij me, nog voor hij Is gaan zitten, want hij is wat verlaat. Ik zeg, dat ik terloops al enkele schilderijen heb gezien, maar dat ik graag eerst wat wil praten voor ik de rest van de tentoonstelling ga bekijken. Da's goed. Dat doen we straks dan wel. Je hebt zeker al wel gezien, dat het allemaal figuratief werk is? Ik ben een tegenstander van abstractie, Wanneer de beschouwer van een kunst stuk moet raden wat het voorstelt is er iets niet in orde. Het is natuurlijk wel de wijze waarop een kunstenaar zich uitdrukt, maar volgens mij leidt het tot een nul punt. Het leven bestaat niet alleen maar uit kleur schakeringen Een boom moet een boom blijven. Dat de kunstenaar die boom helemaal rood weergeeft is zijn zaak. Dat is de vrijheid van de schilder. Als je maar kunt zien wat het is Scholieren exposeren Rode Kruis-tekeningen Een interessante expositie hoe leer lingen van middelbare en lagere scho len in Schiedam het werk van het Ro de Kruis bezien, wordt ingericht in de aula van het Stedelijk Museum. Door het Jeugd-Rode Kruis afdeling Schiedam is enige tijd geleden aan leerlingen van Schiedamse scholen gevraagd om met een tekening be langstelling te doen blijken bij het eeuwfeest van het Rode Kruis. Een paar duizend inzendingen wer den ontvangen en de jury heeft een heel stuk werk moeten verrichten om tot enige selectie te komen, die ove rigens twee zalen der bovenverdieping van de aula vullen. In de jury hebben zitting mevrouw M. C. Maat-Petrie, de heren J. Paal man, G. Berends, J. M. W. Hoogda len, O. F. ten Reegen en A. C. Slot. Maandagmiddag 27 nov. om 4.15 uur zal wethouder mevr. De Graaff deze expositie officieel openen, en daarna worden de prijswinnaars bekend gemaakt. De expositie zal zijn geopend tot en met 3 dec. van 1017 uur, zonadgs van 12.30—17.30 uur e; avonds van 2022 uur. Zwembad Schiedam-Zuid In verband met de pogingen om te komen tot de bouw van een zwem bad te Schiedam-Zuid delen B. en W. van Schiedam mede, dat de dienst van Gemeentewerken opdracht heeft omtrent die bouw op korte termijn advies uit te brengen. Zodra de plaats van het bad zal zijn bepaald kan in overleg met de stichting, die thans bezig is gelden bijeen te brengen, gesproken worden over de verdere uitwerking van de plannen. Bepalend is bij dit allies de financiële positie. del? Dat gevaar bestaat wel. maar dat wil ik toch niet zo zondermeer stel len. Er zijn genoeg serieuze kunste naars, die abstract werken en die in dat werk volkomen eerlijk zijn. Denk je dat. abstratie een middel zou kunnen zijn om onbekwaamheid te maskeren Dat zou het kunnen zijn ja. Maar dat kun je gauw genoeg ontdekken. Iemand die werkelijk talent heütft en die daarbij nog een opleiding "heeft gekregen, is ook in staat figuratief te werken. Op seminarie Wanneer ben je met schilderen be gonnen? Op negenjarige leeftijd ondernam ik al pogingen. Daarna heb ik een hele tijd niets gedaan. Ik ging naar de mulo, maar daar ben ik maar een jaar geweest. Ik kon het er niet uit houden. Toen ben ik een jaar op het seminarie geweest, want ik wilde dol graag priester worden. Ik bouwde als klein kind al altaren; ik vond het prachtig. Maar dat seminarie is ook mislukt. Dat lag eigenlijk wel voor de hand, want ten eerste kwam ik niet uit een katholiek nest en ten tweede was ik een stuk ouder dan de jongens met wie ik in de klas zat. Daarom waren ze er geloof ik een beetje huiverig van Daarna heb ik het bewust in de beeldende kunst gezocht en ben ik naat de Rijksnormaalschool in Am sterdam gegaan. Daar kreeg ik les van Jan van Tongeren in. gipsmodel leren en portrettekenen. Portretten maken doe ik nog graag, hoewel er op deze expositie geen hangt. Enfin toen heb ik toelatingsexamen ge daan voor de Rijksacademie voor Beeldende Kunst. Van Tongeren vond mij daar te jong voor maar Röling wilde het wel proberen. Voor dat exa men slaagde ik, hoewel ik van de drie examendagen twee dagen ziek 1 was. Ben je direct na je studie gaan exposeren? Nee, ik ben eerst drie maanden in Frankrijk geweest. Daar heb ik vooral veel landschappen geschilderd. Ik heb mij er heerlijk uitgeleefd. Toen ik terugkwam heb ik een expo sitie gehouden in Velzen. VJa Eppo Doeve ben ik gaan tekenen voor El- seviers Weekblad en voor landelijke dagbladen. Welk genre ligt je het best Ik schilder zowel landschappen en meer romantische onderwerpen als dynamische objecten. Maar vooral dat laatste doe ik veel; het uitbeel den van de dynamiek, zoals wegen bouw, Deltawerken, stedebouw, me tro.... Het blijft natuurlijk artistiek, maar ik heb veel vergaderingen bij gewoond om mij bepaalde technische begrippen eigen te maken. Ik kan geen hijskraan schilderen als ik niet weet hoe het ding werkt en hoe de constructie is... Geen galeries Heb je per jaar e tie? i grote produk- compleet elektrisch met LEWENSTEIN Rotterdam Hoogstraat 140 tel.136856 Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO heb ik een kleine 500 aquarellen en olieverfschilderijen ge maakt. Ik moet voortdurend werken. Als ik een dag niets doe voel ik me niet prettig. Waarom exposeer je in een hotel? Ik houd niet van galeries. Ik expo seer altijd zelfstandig. De kunstenaar heeft wanneer hij in een galerie ex poseert, naar mijn smaak zelf te wei nig winst. Meestal is het zo, dat de galeriebaas 30 pet van de opbrengst moet hebben en dan moet je de huur nog betalen. Bestaat er volgens jou voldoende belangstelling voor kunst? Ik geloof dat de gewone man meer interesse voor kunst heeft gekregen. Pierre Jansen heeft daar enorm toe bijgedragen. Die heeft veel mensen meer inzicht in de kunst bijgebracht. Hoe zie je in dit opzicht het werk van Openbaar Kunstbezit? Dat mag ik natuurlijk niet vergeten. Ook daardoor is de kunst veel meer gemeengoed geworden. Eb dat moet ook, want kunst is voor iedereen. Niet alleen voor een geselecteerde groep. Je vertelde, dat je zowel landschap pen als dynamische objecten schil dert. Kun je gemakkelijk van het ene onderwerp op het andere over stappen? Daar heb ik geen moeite mee. Ik kan het ene moment een bouwput te kenen of schilderen en het volgende ogenblik een dorpstafereel. Het ligt me allebei wel goed, dacht ik. Ik zie dat je veel werk in Frank- - rijk hebt gemaakt. Heb je een voor keur voor dat land? Ik heb inderdaad een voorkeur voor Frankrijk en dan met name de Provence. Die kleuren daar zijn enorm. Maar afgelopen zomer ben ik naar Polen en Rusland geweest en daar heb ik ook veel tekeningen ge maakt, hoofdzakelijk zwart-wit. Zoals je ziet hebben mijn werken een flink formaat. Ik kan niet op een klein vel papier werken. Staan er behalve Rotterdam in de nabije toekomst nog meer exposities op het programma? Ik wil in deze omgeving nog in Vlaardingen en Gouda exposeren, maar dat staat nog niet vast. Ver der heb ik verscheidene uitnodigin gen uit het buitenland gekregen o.a. voor exposities in Leipzig, War schau en Moskou, en ook heb ik een uitnodiging voor Aruba. Maar voor lopig houd ik het oog gericht op Rot terdam. Het is voor mij een experi ment om een expositie te houden te midden van automobielen... Ik ver wacht er wel wat van TON HOUGEE Een evenement voor de postdui- venhouders van het Rijnmondgebied was de grote nationale en interna tionale tentoonstelling van vrijdag tot en met zondag in de Rivièrahal. Het was de 58e expositie van de Ne derlandse Tentoonstellingsclub „De Postduif", waarvoor ditmaal 3.000 duiven werden ingezonden, afkomstig uit het gehele land. Een groot deel hiervan plm. 1700 dong, ingedeeld in 68 klassen, mee naar de ereprijzen. Een speciale ere- stand bevatte niet alleen enkele kop pels duiven van Z.K-H. Prins Bern- hard maar ook topduiven van de Bel gische cracks Gebr. De Baere uit No- kere en van Jos Schelfhout uit het plaatsje De Clinge. Voorts zaten hier de gevleugelde overwinnaars te pronk van de dit jaar gehouden na tionale concoursen waaronder die van J. Niesink uit Bleiswijk die de races vanuit St." Vincent en Barcelo na op zijn naam wist te brengen wat hem o.a. twee auto's opleverde. Bondskampioenen van N. A. B. v. P. en de Rotterdamse en Zuidne derlandse Bonden zaten hier even eens ter bezichtiging. Kampioenen- generaal van de Concourscommissie Rotterdam, de afd. C en de kring "West afd. C. van de Nederlandse A1- gemene Bond toonden hier tevens hun vogels die de hiervoor benodig de punten in wedvluchten verzamel, den. In de C.C.R. komen de namen voor van de Schiedammers W. Kerk- hoff, A. Heeren en J. Wenteler. De Rotterdamse Bond exposeerde de diverse verenigingskampioenen. De Schiedamse Concoursvereniging vogels van de liefhebbers P. Vos-v. d. Grijp; A. v.d. Grijp en Co en A. Boes, die het hoogst geklasséerd staan inhetkampioensklassement. Jeugd De organiserende „De Postduif" stelde ook de jeugdleden uit het ge hele land :in de gelegenheid deel te nemen aan een hokkenshow. Elk hok bevatte een koppel jonge en eeri kop pel oude duiven. Hiervoor waren 50 inzendingen binnengekomen. De jeug dige eigenaars waren bovendien za-^ terdag de gasten van het bestuur waarvan de heer J. Terburg met de leiding van de jeugdafdeling is be last. De melkers in den dop werden toe gesproken door de voorzitter van de NPO, de heer J. van Eerd uit Vught. Deze gaf hun de raad met wei nig duiven te beginnen en voorlopig het poulen achterwege te laten. Slechts dan kunnen zij zich bekwa men om later de taak van ouderen in de duivensport over te nemen zowel bij het vliegen als voor een eventueel optreden als keurmeester, een taak die nu door mensen op mid delbare leeftijd wordt verricht. De inzending van Jan Groenen uit Overasselt (Gld) kenden de keur meesters de hoogste waardering toe. De overige geklasseerden waren: 2. Peter van Essen, Baarn; 3. Jan Ver boom, Hilversum; 4. de combinatie Dick Prent-Jan Lubben, Oldenzaal; 5. Aad Meerveld, Amersfoort; 6. Bart v.d. Kwast, Sassenheim; 7. Jan van Eyk, Rotterdam; 8. Anita Klerks (17 jaar) uit Zaltbommel, het enige meisje dat meedong naar de prijzen; 9. Jan v.d. Boogaard, Best; 10. Toon van Trigt, Strijen. Eddy Bedeker van de Schiedamse p.v. „De Vrijheid" eindigde als twaalfde. Eddy verzorgt zijn duiven geheel alleen, dit in tegenstelling tot andere deelnemers die steeds op de steun van hun vaders kunnen reke nen bij het beoefenen van hun sport. De prijzen bestonden uit bekers en andere siervoorwerpen. Een aantal volwassen liefhebbers stelden bonnen voor jonge duiven, eieren of voeder beschikbaar die onder de deelne mers werden verloot. De handel in duiven was tijdens de tentöonstellingsdagen bijzonder levendig. Kampioen Cl. Gerhards uit Amsterdam liet 44 van zijn duiven openbaar verkopen. Met elkaar Midden op de foto de winnaar van de show, Jan Groenen, temidden van enkele andere prijswinnaars waaronder Anita Klerks. Derde van links voorzatter van de N.P.O. J. van Eerd. Met witte jas de jeugdleider Jan Ter burg uit Rotter dam. 14 jaar ZATERDAGNACHT 12 UUR. PARIS CHAMPAGNE Parijs bij nacht, waar de meisjes boven geen bloesjes dragen maar kleine roosjes. Sexyrama Eastmancolor Melior Films 18 jaar REPARATIES le klas werk vanaf f 5,— per reparatie 20-karaats gouden kroon 117,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 16 4 HOOGSTRAAT 13a SLEC HTS'f 2 vlagt etjes hilder 1) zendt mij 3 soopbekers Naam Adres Woonplaats Krap UIT ptakdie vlaggetjes opsturen aan California Soepen Harderwijk brachten ze f 5,550 gulden op ten ba te van het spastische kind. Een van deze duiven bracht ruim 500 gulden Hoogstraat 2 - Schiedam.Tel. 268808 Donderdag S, vrijdag 7-9.15. zaterdag 2-7-9.15. zondag 7-9.15, dinsdag 8, woensdag 8 uur. MACISTE, GLADIATOR VAN SPARTA MARK F 14 jaar Zondag 2-4.15, woensdag 2 uur. EDDIE GEBRUIKT GEWELD EDDIE CONSTANTINE Knokxen flirten en whiskey dat is een kolfje naa, EDDIE'S hand. Melior Films Premier De Jong lijkt ons een even bekwaam als in zijn uitlatingen evenwichtig minister, leider van een kabinet zonder veel pretenties. Des te meer betreuren wij het dat de minister-president met op de achtergrond zijn kennis van defen siezaken zijn gewicht in de schaal gelegd heeft om recente ideeën over de vreselijke gevolgen van een kernoorlog te verzwakken. Weliswaar richtte hij zich expliciet tegen de film „War Game", waar in de atoomoorlog in zijn absolute en allesvernietigende afmetingen wordt afgebeeld, maar zijn uitla ting kan toch niet losgemaakt wor den van de wetenschappelijk ge voerde discussie over de gevolgen van kernexplosies. De heer De Jong heeft in zijn kwa liteit van minister-president de in druk gewekt alsof atoomoorlogen minder erg zijn dan een film als ,,War Game" voorgeeft. Met alle begrip voor politieke be weegredenen waarbij redelijkerwijs de noodzaak van een kernwapen en de gebondenheid aan een interna tionaal defenéieapparaat verdiscon teerd moeten worden, moeten wij ons toch afvragen of de gevolgen van een kernoorlog ook maar op enige wijze discutabel gesteld mo gen worden! Ook al beseft men ter dege dat de westerse kernbewape ning mede bepaald wordt door een minstens gelijkwaardige kernbewa pening van de Sowjetunie, neemt dit besef niets weg van de zo door ter zake deskundige geleerden na- drukkkelijk onder het oog gebrachte gevolgen. Men zou nog kunnen overwegen dat de verantwoordelijkheid van een minister-president met zich mee brengt enerzijds te grote vrees in te dammen en anderzijds een hulp organisatie als de BB te rechtvaar digen. Maar dan zou het reëler zijn de wetenschappelijk voorziene gevolgen van een kernoorlog in geen enkel opzicht te verzwak ken en tóch de noodzaak van een effectieve hulporganisatie te onder strepen. Het gaat hier om gevolgen waarvan geen mens zich een voorstelling kan maken. Zo allesvernietigend én ingrijpend, dat de mense lijke geest, ook die van de deskun digen, ze niet kan omvatten en weigert ze te aanvaarden. Niettemin is het de duidelijke plicht van elke regering zowel de volle maat der gevolgen voor ogen te stellen als effectieve hulporgani saties in stand te houden, dit laat ste eenvoudig uit overwegingen van verantwoordelijkheid en gebaseerd op het principe dat er altijd neg wel iets te redden valt. De afschuw voor een kernoorlog kan er bij de mensheid niet te diep ingehamerd worden I Daarbij behoeft men niet bij de pak ken neer te zitten en elke gedachte aan hulp bij zo'n ramp bij voor baat uit te schakelen. Men laat immers ook niet na een ten dode opgeschreven patiënt in een zieken huis op te nemen. Ook al zou er nog tien mensen gered ku worden, dan heeft een hulporM satie zijn functie gerechtv- Uitgaande van dit beginsel echter hard nodig een or als de BB geheel te i romantische illusies en als mondige burgers blijven voor belache als zouden wij er bluswater en een de trap nog i men.

De Havenloods | 1967 | | pagina 1