We missen de roe en de zak GESCHENKBON VANUWV.W. Rudie Liebrechts doet zijn best er bij te zijn gfW.Wi'f.UI Rotterdam-west dringt op spoed aan w -/y$ 55T- O#" wf 13 iSSkiISB HBW1 i fffa ia Motions treden op voor BRB er'e2 70.75 DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 RUDIE LIEBRECHTS is (nog) niet opgenomen in de kernploeg. Dat wil niet zeggen, dat wtj de altijd vrien delijke Vlaarding^c bij de Euopese- en wereldkampioenschappen volgend jaar zullen moeten missen. Rudie traint enorm hard* om toch nog de kernploeg, die tot op heden uit Kees Verkerk, Ard Schenk, Jorrit Jorrits- ma, Peter Nottet, Arie Eriks en Ka- rel te Winkel bestaat, voor het ver trek naar Hamar te mogen complete ren. Zijn aanwezigheid in Oslo en Go thenburg hangt voornamelijk af van zijn prestaties tijdens xde nationale kampioenschappen, die op 16 en 17 december op de Jaap -Edenbaan in Amsterdam zullen worden gehouden. Ook bij de overige selectiewedstrij den zoals de strijd om de IJssel- cup afgelopen weekeinde in Deventer heeft de strijdvaardige Rudie moe ten tonen wel degelijk tot de beste Nederlandse rijders te behoren. Vol gende week vertrekt hij weer naar de koekstad om met behulp van oud- kernploegleider Henk Lamberts toch een gooi te doen naar één van de top- plaatsen bii de Nederlandse kam pioenschappen. Al deze extra trainingen, die hij zich nu moet getroosten om weer bij de schaatstop te behoren, hadden de Vlaardinger bespaard kunnen blijven. Rudie: „Ja, inderdaad, uiteindelijk behoorde ook ik tot een van de men sen, die in het voorjaar een brief van de KNSB kreeg waarin vermeld stond dat ik met ingang van mei zou kun nen trainen op het CIOS te Overveen. Maar ik zat midden in het wielersei- zoen en zag van deze training af. Ik kan me heel goed voorstellen, dat ze graag vanaf het begin de ge hele ploeg bij elkaar willen hebben. Voor hen, die veel moeten lopen en staan... en voor hen, die geen puur nylon aan de voeten kun nen velen, Is deze aanbieding bedoeld. Een aanbieding van een grote fabriekspartij zuiver wollen herenanklets. Twee van de meest solide heren anklets, in uni en gedessineerd, zuiver wollen ankiets met nylon in hiel en tetn versterkt, koopt U nu voor een ongekend lage prijs, voor nog géén een gulden tachtig. Dat is begrijpelijk, maar de voor gaande jaren mocht ik ook na het wielerseizoen aan de ijstraining be- gipnen. In deze brief stond echter dui delijk vermeld, dat, als ik niet met ingang van mei aanwezig zou zijn, ik ook niet in aanmerking zou komen voor de kernploeg. En ja wat moet je dan doen? Mijn wielerseizoen liep ook gesmeerd. Ik heb toen aan deze laat ste sport de voorkeur gegeven en ben blijven fietsen tot begin oktober. Nu ben ik met de ijstraining be gonnen en wil alles proberen om toch weer bij de kernploeg te worden opgenomen. Uiteindelijk blijft het al tijd nog. een wens om in Oslo en Go thenburg aanwezig te zijn. Op de vraag of hij inderdaad al bij de deelnemers behoort voor de natio nale kampioenschappen, antwoordt hij met een ietwat verbaasd glim- lacje: „Je hebt gelijk. Uiteindelijk weet ik het nog niet, maar ik hoop toch nog wel bij de 24Mbeste rijders van Nederlönd te behoren". De internationale wedstrijden in Ihzell het weekeinde voor de strijd op de Jaap Edenbaan zullen wel aan zijn neus voorbij gaan. Voor Ru die is het te hopen, dat het bij deze wedstrijden zal bijven. JAN D. SWART Hét geheim van een goede admi nistratie... ook bij U thuis... is toch wel dat U de zaak terug kunt vinden en overzichtelijk wegbergt. En om U daarbij te helpen zijn deze giromappen uitermate geschikt. Een handige map, bestaande uit een vak voor Uw giro-cheque boek een vak voor enveloppen en een mechaniek, waarin alle af- en bijschrijvingsstroken ge klemd zitten. Een handige map, die voor giro rekeninghouders een reuze ge mak betekent, voor nog géén drie gulden. Nieuwe verdeling zielzorg-districten Giro-mappen Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze Schrijfwaren af deling beneden deze solide giro- knipsluiting, 's Avonds tot 9 uur geopend. Géén tel. of schrift. I Ruim vijf jaar geleden werd R.K. Rotterdam in Zielzorg-districten ver deeld, waarvan Rotterdam-West er een is. De bedoeling was dat er meer samenwerking zou komen tussen de priesters onderling en alle gelovigen. In de zomer van 1966 is men in dit district pas goed aan dit idee van sa menwerking gaan trekken. Eerst werd in de maandelijkse priester-bij eenkomsten aan allerlei plannen ge dokterd. Vanuit deze bijeenkomsten werd steels voeling gehouden met het bisdom. De bisschop drong er op aan dat voldoende contact met de ge lovigen zou worden gehouden. Vertegenwoordigers uit de vier pa rochies zijn inmiddels driemaal met een commissie uit het priesterteam bijeen geweest. Mede vooral door de inbreng van deze parochievertégen- AGEXDA SCHIEDAM 90 nov. Chr. soc. Belangen ZÓ uur Rheto- rica. spreien in het Openbaar. Kantine H.B.S.S., Hatga 19 u. St. Nic. avond voor de pupillen van H.B.S.S. 1 dec. Irene 18 u. St. Nicolaasfeest D.W.S. Musis Sacrum 20 u. Dansschool S'.tton. St. Nicotaasbal. Sursum Corda 20 u. N.C.G.O.V., bestuursverg. J dee. Arcade 10 u. Politie, St. Nic. feest. Arcade 10.30 u. Demos, St. Nic. feest. Arca de 14 u. Eurotax St. Nic. feest. Arcade 20 u Green, Soul Sound en Swinging Sounma- chine, St. Nic. bal. Chr. Soc. Belangen 14 u. SwETttbuw, St. Nic. feest. Musis Sacrum 10 u. Coca-cola, St. Nic. feest. Musls Sacnim 20 u. BR.B."67. De Rank 20 u. C.J.V. Pre- man dansen. Sportf.bad 19.30 u. Schiedamse Reddingsbrigade. St. Nic. feest. Sursum Cor. da 14 u. Wandelver. Schiedam-Zuid, St. Nic. feest. Sursiim Corda 19 u. Re'sver. De Drie hoek, St. Nic. Feest. Opstandingskerk 13 u. D.O K St. Nic. feest. WHkcentrum Niéuw- land 10 u. Fa. Duchateaiu, St. Nic. feest. Wijkcentrum Nleuwland 20 u. Gerepatrieer- den, St. Nic. bal. 3 dec. Arcade 12 en 14 u. N.K.V., St. Nic. feest. Arcade 20 u. Instuif, St. Nic. bal. Ma rijke 14 u. Singelkwartier, St. Nic. feest. Mu sis Sacrum 9.30 u. Dulvenver. Union, St. Nic. feest. Tivolt 12 u. Schiedamse Reddings brigade, St. Nic. feest. Tentoonstellingen: 28-11—3-12' Stedelijk Mu seum 10-17, zo.12.30-17 wo. ook 20-22 u. Ned. Roede KTuis Nat. en internat briefkaarten, t.m. 28J2 ..Entrepot". Elzensteeg 11-13, 16- 18. za. 11-17 u. Aquarellen-van Charles Kem- woordigers is een nieuw element aan de plannen toegevoegd. De bedoeling van het nieuwe is niet alleen de katholieken van deze wijk ten dienste te staan, maar als gelovi gen aan alle mensen die in de wijk wonen diensten aan te bieden. De kerkbesturen van de vier pa rochies zijn inmiddels bijeen geweest en ook zij geven hun steun aan de de kerkbesturen wiUen straks ook in een te vormen districtsraad als financiële commissie zitting ne men. De vertegenwoordigers uit de drie parochies dringen er op aan. dat nu heel spoedig de gelovigen en verdere belangstellenden van Rotterdam- West over de plannen worden inge licht. De bedoeling van deze informa tie zal niet zijn hoe de priester het gaat doen, maar hoe de plannen de- gciai UUCU, maai finitief zullen moeten worden e ze uit te voeren. hbe per. Bijna 450 automobilisten bekeurd wegens te hard rijden Sinds de enkele weken geleden be gonnen actie tegen door rood licht rij dende automobilisten in Schiedam zijn nu bijna 450 processenverbaal opgemaakt. Dè commissaris van politie, de heer C. van der Haagen deelt mee dat het grootste aantal overtredingen wordt begaan op het kruispunt 's- Gravenlandseweg-Horvathweg -Burg. van Haarenlaan. Vooral talrijke auto mobilisten komend uit de richting Rotterdam en van rijksweg 20 blij ken veel haast te hebben en trach ten nog net door de rode verkeers lichten te glippen. Komend uit de richting Rotterdam, is tot aan de grens Schiedam maxi maal 70 km. toegestaan, doch veel autobestuurders negeren de beperking tot 50 km. in het bebouwde gedeelte van Schiedam. De Schiedamse politie zal voors hands doorgaan met het uitoefenen van controle op naleving van de ver keersregels. zuiver wollen heren anklets Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze beide soorten zuiver wollen heren-anklets, in uni Géén «el. of schrift, best. Voor '68 bijna W2 miljoen aan gemeentelijke subsidies Het totaal bedrag van gemeente lijke subsidies wordt voor het jaar 1968 door B. en W. van Schiedam ge raamd op f 1338.494,50 hetgeen f 286.891, 50 meer is dan voor 1967. Voor gemeentelijke diensten en be drijven is een bedrag van f 466.448,50 inbegrepen. Onder de te verlenen subsidies ko men voor f 15.650 voor de Ver. van Ned. gemeenten, f 6000 voor St. Vin- centiuswoonwagenwerk, f 143.090 voor de Rijnmondraad f 13.000 voor Pro Juventute, f 32.174 schooltandverzor- ging, f 58.200 voor stichting recreatie schap Brielse Maas, f 73.000 voor wijkverpleging en zuigelingenzorg, f 12.300 voor kraamcentra, f 11.890 plaatselijk schoolmelkcomite, f 109.386 voor R.K. openbare biblio theek. f 23.800 jeugd- en sportvereni gingen, f 110.247, vereniging tot op voeding ongeorganiseerde jeugd, f 21.000 voor Schied. Gemeenschap, f 147.663 Schied. Muziekschool, f 40.500 diverse culturele instellingen, f 3500 vóór de VW, Ver. voor alg. maatschappelijk werk f 20.000. In het begin van dit jaar zat God fried Bomans bij Mies Bouwman voor de TV in haar befaamde stoel. Eén van haar vragen was: Wat vond u de belangrijkste gebeurtenis in 1966? Bo mans zei spontaan: „Sinterklaas die bij aankomst in Harlingen zijn zak weggooit". Na het nodige gelach uit de zaal bleek het dat Godfried zijn op merking ernstig bedoelde. Zoals je trouwens van een goed humorist mag verwachten! Hij zag Sinterklaas als de representant van kerk en geloof. Als Sint zijn zak weggooit betekent dit dat ook God zijn zak weggooit. Dat er wordt afgerekend met oude voorstel lingen inzake dreigende hemeistraffen en hellepijn. Zoiets was volgens God fried tien jaar geleden onmogelijk. God is sindsdien voor ons besef vrien delijker geworden, gezelliger- ruimer en dichterbij. Dit jaar had de aankomst van Zijne Heiligheid in Medemblik 'plaats. Ik heb het niet allemaal even goed in mij opgenomen maar ik herinner mij inderdaad niet, dat ik ook maar er gens een zak of een roe heb geziep. Wel een heleboel zwarte pieten. (Groeiende sympathie voor de ne gers?!?!) Ik hoop niet dat ik voor een dwars kijker zal worden aarigezien, maar ik ben met het weggooien van die roe en die zak toch niet zo gelukkig. Het zijn oer-oude symbolen van kastijding, van straf. En die mogen toch ook in een moderne opvoeding zeker niet ontbre ken. Een kind niet te straffen, bete kent tegelijk dat je het verwent en een kind verwennen wordt terecht door de volksmond een kind bederven genoemd Zo'n kind behoeft zich nooit werke lijk te verantwoorden. Het krijgt het idee dat alles mag en dat dus eigen lijk niets er echt op aankomt. Het raakt innerlijk gedesoriënteerd en het vereenzaamt. Het is niet overdreven als alweer de zelfde volksmond zegt: „een kind vraagt om straf". Natuur lijk moet er dan over de goede ma nier om te straffen nog heel wat wor den gezegd. Het gaat in alle vormen van juiste straf altijd om een goedheid, die in liefde is gedrenkt. De ergste straf voor een jongen en meisje zal altijd zijn het verdriet, dat zijn vader en zijn moeder, waar hij van houdt en die hij respecteert, ervan heeft. Daarom hebben die roe en die zak van Sint-Nicolaas toch eigenlijk nooit zoveel kwaad gedaan bij kinderen, die gezond worden opgevoed. Ze worden immers gehanteerd door een goed heilig" man. Uit zijn dreigende zak kwamen tegelijk de mooiste ca deautjes. Het enige bezwaar tegen Sint is eigenlijk, dat hij in het Nederlands gebruik wat moralistisch is uitgeval len. Zo van „Wie zoet is krijgt lek kers, wie stout is de roe". Er is in een kinderziel heus nog wel heel wat diepers aan de hand, dan zoet-zijn of stout-zijn. Een kind wil in goed en kwaad veel dieper in liefde gekend zijn, en je had toch eigenlijk nooit het idee, dat Sint daar veel benul van had. Als het grote boek openging, kwamen er altijd alleen maar ge meenplaatsen naar voren. Precies die slakjes, waarop moeder en vader al tijd al zout probeerden te leggen En zo kom ik op Sinterklaas als re presentant van kerk en van God. Het is een schone zaak, dat volgens het getuigenis van Godfried Bomans God in de laatste tien jaar voor veler be sef vriendelijker is geworden, gezelli ger, ruimer en dichterbij. En toch is er nog nooit zo publiek geklaagd over de afwezigheid van God en over de eenzaamheid, waarin Hij ons hier op aarde heeft gelaten. Zou dat niet de eenzaamheid zijn van het verwende kind, dat om allerlei redenen het idee heeft gekregen, dat tegenwoordig van God de Vader alles toch eigenlijk wel mag, terwijl hij vroeger veel strenger is geweest? Prof. Berkhof heeft een tijdje gele den in zijn boekje „Crisis der Midden- orthodoxie" al gewaarschuwd, dat we in veel preken veel te veel verwend worden. „Het aanklagend ge weld van het Woord Gods" wordt ge mist. Niet dat we daaraan ruimte zouden geven door nu ineens heel veel met termen als „zonde". ia Hi-Fi STEREO voor optimaal luistergenot! Laat uw vrienden en familie zèil kiezen wat hun hartje begeert Geri een ge schenkbon van de V.V.V. Daarmee kunnen ze in 90 van de beste Rotterdamse zaken terecht. Iets voor de leestdagen BONNEN VAN 12.30 TOT f 500.- te koop bil de Vaw., Stadhuisplein 19 en »;«j 14 kantoren van de Algemene Bank Nederland N.V. (u krijgt daar ook da lijat van winkels). vv. ia ig 13 B O, Leak, Kef, Rogers, Dual, 13 IHJ Lenco, Akai, Sony, Garrard, Trio- ig ig track, Quad e.a. [Q] ig F id ld |C71 is mBÊSèBÊTJHHH ig Rotterdam, Schiedamse Vest p] w 67, telefoon 122766 ORANJEKALENDER IS WEER VERSCHENEN Er zijn tal van kinderen die het, buiten hun schuld, heel moeilijk heb ben: door ongelukkige familie- en ge zinsomstandigheden; gebr,ek aan har monie en rust in de naaste omgeving; of een tekort aan aandacht, begrip en leiding in de opvoeding. De verenigin gen en afdelingen Pro Juventute stel len zich daarom ten doel kinderen van alle gezindten die door moeilijkheden bedreigt worden, te helpen en meest al in samenwerking met de ouders de problemen op te lossen. Om aan het geld voor deze activitei ten te komen geeft Pro Juventute ieder jaar een Oranjekalender uit met een aantal fraaie platen die nog niet eerder gepubliceerd zijn. Naast de Ne derlandse is er ook een op buitenland se relaties afgèstemde Oranjekalen der verkrijgbaar. Deze heeft een vier talig calendarium: Engels, Frans, Duits en Spaans. De onderschriften van de foto's zijn in het Engels. De Oranjekalender van Pro Ju ventute kan men bestellen door: f 3,90 per kalender (verzendkosten f 0,60 extra) te zenden per postwis sel of giro aan het bureau Pro Juven tute, Nieuwstraat 12 te Schiedam, gi ronummer; 525669 Voor Vlaardingen: mevrouw 1. J. van Neerbos-Van Herk. Oosthavenka- de 31, giro 664581. „schuld", „ongerechtigheid", enz. te gaan werken. Maar we hebben de Blijde boodschap van Jezus zo te bréngen, dat het licht ervan onweer staanbaar in de schuilhoeken en bun kers van het mensenhart doordringt. Dietrich Bonhoeffer heeft snijdend scherp gesproken van de „billige Gnade", die in vele preken wordt veri tolkt. Ongemerkt kweken wij een ge slacht op, dat van zijn eigen christen zijn geen last meer behoeft te heb ben, omdat het ons leven nergens meer concreet komt storen. De ge nade is goedkoop geworden, offers worden niet van ons gevraagd. Do kinderen Van de huidige generatie zul len verwonderd aan hun ouders vra gen, wat ze eigenlijk met dat evange lie wilden en ze zullen er van over tuigd zijn, niets wezenlijks te verlie zen, wanneer ze zich om dit stuk der ouderlijke traditie verder niet be kommeren... Samenvattend gezegd: het beslissingskarakter dat aan de evangelie-verkondiging eigen is, wordt niet meer beseft. In vele preken wor den ons de prachtigste dingen aange boden, maar „vrijblijvend op zicht". Niemand heeft het gevoel, dat hij in een hoek wordt gedrongen of voor een keuze wordt gesteld. De dingen wor den goedkoop aangeboden, goedkoop aanvaard, goedkoop afgewezen.... Dit is geen boutade, maar wel een ernstige waarschuwing van iemand, die genoegzaam als „progressief" be kend staat. We denken ook aan de hervormde predikanten, die in de Open Brief van de 24 hervormde pre dikanten, die hetzelfde thema behan delt, maar minder toegeeflijk lijkt voor de mens vandaag. Het is tenslot te heel goedkoop, dat een vriendelijke Sinterklaas in Harlingen de zak een keer thuis laat. Het klinkt wat duur der dat tot het belangrijkste gebeuren van een jaar te verklaren. En voor mijn part doen we nu eens echt niet meer aan Sint-Nicolaas met zijn goed koop gemoraliseer. Maar waar zullen we zijn, .als we met de roede en de zak een groot stuk van de oude traditie en de oude moraal hebben weggegooid. Zullen we dan dieper, eerlijker, verantwoorde- lijker hebben léren leven als mens onder de mensen. Of zullen we dan alleen maar meer oppervlakkige, ver wende en vereenzaamde mensenkin deren zijn, die denken dat tegenwoor dig zowat alles mag. Harvey Cox heeft in zijn machtige boek „De stad der Mensen" gesteld, dat populaire tijdschriften als „Play boy", die zich op de rand der porno grafie bewegen, niet laboreren aan te veel sex maar aan een duidelijk te weinig. Sex wordt hier tot speelgoed en tot een status-symbool. Gezwegen wordt over de diepe afgronden en de ijle hoogten van het mens-zijn, waar in sex ons kan brengen. En zo wordt een mensen-type gekweekt, dat er al les van lijkt te weten en dat er vaak geen moer meer van begrijpt. „Lief zijn voor elkaar" is dan al een hele ontdekking. Als de beeldenstorm is uitgewoed en sinterklaas zijn zak kwijt is, zitten we met een hoop geschonden figuren. Ik wil van die beeldenstorm geen kwaad zeggen. Ze zal wel noodzake lijk zijn. Want veel van de oude beelden zijn alleen maar afgodsbeel den geweest of geworden. Als dan maar het echte Godsbeeld in ons gaat leven. En dat is beslist niet van sui kergoed of marsepein. We hebben een God, die onverbiddelijk „nee" kan zeggen. Geen zachte heelmeester, die stinkende wonden maakt. Die ons hard kan straffen, als onze eigen si tuatie dat vordert. Maar zijn straf is in louter liefde en goedheid gedrenkt. ELECTRONISCHE 13 ORGELS ig 3 Hammond, Ahlbom, Eminent Ri-Ha }3 g Safira, Solina, Thomas, Philips, Vis- UD G] count e.a. vanaf f 1.380,—. (Ook [D] occasions) jg In 14 verschil leiide kleuren en dessins, met ronde of opstaande boord of col. Van 6 tot 15 jaar. Kleinste m maat 116 gfl QQ I dZ. Grootste n maat 164 kl. st. p. mt. "awo 19.75 -r Rotterdam, Schiedamse Vest |C1 Lt 67. telefoon 122766 13 Voor het eerst sinds de oprichting heeft de Schiedamse BRB met vrij ernstige moeilijkheden te kampen ge had. Voor zaterdag 2 december stond namelijk het optreden van de Drentse groep Cuby Blizzards op het pro gramma. De plotselinge ontbinding van deze groep heeft flink roet in het eten gegooid. Gelukkig heeft de BRB de situatie nog kunnen redden door voor deze za terdag de Motions te contracteren. Hoewel naar onze smaak op niet zo'n hoog niveau staand als C B, is ook deze groep de gang naar Musis alles zins waard. De Motions hebben een gebrek, dat we ook zaterdag j.l. bij de Outsiders moesten constateren: Al de ze jongens zijn vakbekwaam, zonder twijfel, maar ze hebben een volstrek te minachting voor hun publiek, zo lang ze niet op de tv zijn tenminste. Tijdens hun hele langdurige optreden zijn ze er niet éénmaal in geslaagd een vonk van enthousiasme op hun aanhang te laten oversprin gen. En dit is iets wat men van groe pen als Short '66, Teeset en niet in de laatste plaats C+B, nooit heeft kun nen zeggen. Om nog even op de Motions terug te komen, ook daar rammelt het een beetje. De basgitarist is namelijk zonder enige vorm van proces ver vangen door sologitarist Romeyn. De sologitaar komt voortaan voor rekening voor Leo Bennink. Verder is Jan Vennink (sax, fluit) aangetrok ken. Of de groep zaterdag al in de ze samenstelling zal optreden, is nog niet bekend. De Motions nemen echter niet de hele avond voor hun rekening. Eerst is er nog het optreden van Fee, voort gesproten uit de Rotterdamse groep Fee LTD. Deze groep brengt muziek op de tegenwoordige Beatletour. Kaarten fijn in voorverkoop ver krijgbaar bij café Oud Holland en si garenmagazijn Stouthand,el te Schie dam. SINTERKLAASBAL IN DE PUT Zaterdag 2 december organiseert de R.K. Instuif „De Put", Pink- straat 10, hoek Franselaan een Sin terklaasbal. Medewerking zullen ver lenen Patricia Paaij en de Ever greens. Alle aanwezigen zullen een verrassing krijgen. Kaarten a f 2,50 zijn 's avonds aan de zaal verkrijg baar. Zaal open half acht. 119.50 Vlotte langharige carcoats enwir jassen met raglanen ingezettemi 99.-, ya-, ytf.-, va.-, va-, iat.-, y&.-, vsf.-, ya.-, va.-, ■eiie 1 75 ierle3 Q C| 75 Om 9 uur voormiddag begint de verkoop Geen telefonische of schriftelijke orders «OTTERDAM Kot.ndr. Lag, HOOGVIIET i WlnWcmlrun SCHIEDAM Hoogitroet VIAARD1NOEN V

De Havenloods | 1967 | | pagina 15