m DE HAVENLOODS De door levende mensen ervaren wederkomst De grote vragen (XVIII) Onderwerp Teleac cursus mens en automatisering Commandant De Jager 25 jaar bij de brandweer NIEUWE DAGTOCHTEN NOAD met 10-0 geklopt ondanks dapper verzet één gulden ORGELS uw trotse bezit DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 Onder de voorstellingen over de zichtbare Godsverschij- nlhgen op aarde neemt de wederkomst van .Christus wel de belangrijkste plaats in. Gaven wij in het vorige artikel ejn uiteenzetting over de verschijningen van JHVH in de sjechina (wolk- en vuurkolom uit de overlevering van het Oude Testament), nu-(moeten wij een en ander tradhten te zeggen over de in de toekomst plaatshebbende zichtbare komst van Christus op aarde. Ook deze voorstelling kunnen wij niet geïsoleerd van andere behandelen. Zodra wij- bij de wederkomst denken aan een in een wit kleed-gehulde man die plotsëllng, om stuwd door gevleugelde engelen, uit de hemel neerdaalt de voorstelling van talrijke schilders isoleren wij dit beeld van de bijbelse samenhang ert van de mogelijkheden der werkelijkheid. Het zal wel duidelijk zijn dat, als wij in deze ultra-rea listische visie over „werkelijkheid" spreken, daarmee niet de dagelijks ervaren werkelijkheid bedoeld wordt! Wij besloten immers dat er ook „lagen" Van werkelijkheid zijn die wij nog niet kennen. Maar de primitieve voorstel ling van een uit de hemel neerdalende man, gehuld in een kleed van een Joodse rabbi uit de eerste eeuw van onze" jaartelling, is ook in strijd met de mogelijkheden van de nog onbekende werkelijkheid. Men kan op grond van de profetie in de zichtbare wederkomst van Christus geloven, zonder de geijkte voorstelling te kurtnen aanvaar den, maar evenzeer is het waar dat juist deze primitieve voorstellingen het geloof van velen in de weg staat. Is het geloof dan afhankelijk Van onze voorstellingen? Het is in deze kolommen al meer opgemerkt dat dit niet het geval is, maar anderzijds is het in onze tijd van uiter mate groot belang de voorstellingen van de openbaring waarop het geloof in de „kennislagen" van ons bewustzijn gefundeerd is, te vertolken in de termen an mogelijkhe den buiten onze dagelijkse ervaring. Gebeurt dit niet dan zijn de „bovennormale" voorstellingen van de bijbel niet meer toegankelijk, met alle schadelijke gevolgen daarvan. De voorstelling over de wederkomst behoort ook tot deze in onze tijd niet meer als „werkelijk" beschouwde beelden. Met nadruk willen wij hier iets trachten te zeggen over de zichtbare wederkomst van Christus, of, in elk ge val de door alle dan levende mensen ervaren weder komst. Om allerlei misverstand te voorkomen moet voor op worden gesteld dat er reeds een bepaalde „wederkomst" is geweest en dat er nog een wederkomst moet komen die n i e t algemeen kenbaar is. Op de in de Handelingen der Apostelen beschreven Pinksterdag, nadat Christus van zijn discipelen was heengegaan, is Christus terugge keerd in dé Heilige Geest, de b e w u s t e k r a c h t die de gelovigen in Christus omvormt tot beeld en gelijke nis van de Volkomen Mens die God is. Dit was een zintuigelijk onwaarneembare „wederkomst" voor de ge lovigen, die zich voortzet in alle levens die in het geestelijk organisme van Christus existeren. Hier was en is dus geen sprake van enige zintuigelijk waarneembare manifestatie voor alle mensen. Eén tweede wederkomst, of liever: een tweede fase in de weerkomst van Christus is die op het onbekende moment, dat het Christusorganisme volgroeid is. Als de gemeente, de gemeenschap van gelovigen in Christus, eenmaal tot een bepaalde maat volgroeid is, worden zoals reeds bij" de voorstelling over de opstanding of trans mutatie besproken is de levende gelovigen met de tot de gemeente behorende doden opnieuw belichaamd met onverderfelijke lichamen. Dit transmutatieproces dat zich in „een punt des tijds'f'-afspeelt valt samen met de komst van Christus voor zijn gemeente. De ontmoeting tussen Christus en de gemeente vindt plaats in de aardse atmosfeer (in de lucht, aldus Paulus) en wordt op aarde niet opgemerkt! Deze niet algemeen zichtbare en kenbare wederkomst voor de gemeente onttrekt zich aan iedere waarneming en zal slechts ken baar zijn in zijn gevolgen, voor zover de levenden die dan tot de gemeente behoren, plotseling zullen worden opgenomen en op voor oningewijden onverklaarbare wijze verdwenen zullen zijn. Wij komen hier bij een bespreking over de eindgerichten nog op terug. De eigenlijke, zicht bare wederkomst is die, welke in de bijbel getekend wordt als „de komst van Christus met zijn duizenden heiligen (afgezonderden)" op het hoogtepunt van de satanische macht op aarde, als de maat van de eigengerechtigde mensengeschiedenis vol is. Ook hier wordt nader op inge gaan bij de bespreking van de antikrist. De wederkomende Christus komt „uit een ver land", van het „einde des hemels". Naar deze en andere voorstel lingen is de manifeste wederkomst van Christus een i n - v a s i e uit de r u i m t e. De wolken zijn geen atmosfe- nu... beduidend goedkoper Als U er vroeg bij bent, heeft U de eerste en grootste keus uit deze prachtige partij Ter- lenka damesrokken, uit de series van 18.95. Terlenka rokken, met 2 plooi en voor, geheel gevoerd, een prima kwaliteit en gemaakt in een afkledend model, verkopen wij morgen voor nog géén dertien gulden. terlenka Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Terlenka damesrokken in de maten 40 t/iri 50, en In de kleuren zwart, groen, grijs, s Avonds tot 9 uur geopend. Gtin tel. of schrift. b "In december start het derde en laatste deel va|t de Teleac cursus over automatisering. Onder redactie van dr$. F. P. j. van Grunsven zul len in een 11 wekelijks uit te zenden televisie-programma de gevolgen van automatisering worden besproken. Na de uiteenzettingen over de spe cifiek vaktechnische aspecten van de automatisering in deel 1 en 2 van de ze cursus zal In het derde en laatste deel aandacht worden gegeven aan de psychologische, sociologische en economische verschijnselen die met automatisering verband houden. Op basis van recente ervaringen zal een beeld gegeven worden van de belang rijkste problemen rond het thema: mens en automatisering. Doel van de lessen in deel 3 is juist een meer ge nuanceerder oordeelsvorming moge lijk te maken. In de lessen zullen in formatieverstrekking en probleem analyse meer op de voorgrond treden dan probleemstelling. Op diverse vra gen is nu nog geen antwoord moge lijk. De uitzendingen vinden plaats op zondagmiddag van 14 tot 14.30 uur: de herhalingen op zaterdagmiddag van 13.30 tot 14.00 uur. De eerste uit zending is op zondag 10 december. De cursus wordt schriftelijk begeleid in samenwerking met de Stichting IVIO te Amsterdam. Kijkers die f 32.50 storten op postrekening 544232 t.n.v. Teleac Delft, onder vermelding van „automatisering" ontvanger! de gehele cursus, waaronder deel 3 in wekelijkse leszendingen. De schriftelijke begeleiding van deel 3 zal bij wijze van uitzondering los verkrijgbaar zijn tegen de prijs van f 15. In verschillende plaatsen in ons land zullen gespreksgroepen wor den gehouden naar aanleiding van de cursus. Inlichtingen kan men krijgen bij Teleac, postbus 225, Delft, telefoon 01730—34940. toestel 26. rische wolken en de paarden geen vleselijke dieren, maar vliegende objecten, zoals bij de eerder beschreven sjechi- na. Deze „invasie" zal volgens de voorstellingen gepaard gaan met een wereldwijde uitstraling 'van flitsend licht, met gloed en vuur. Deze beelden stemmen ook overeen met de oudtestamentische „Dag van JHVH". De God van het gericht verschijnt blinkende; hij komt met vuur en de laatste vijanden zullen ook met vuur ver teerd worden. De tegenstanders worden in vlam gezet en de bergen versmelten als was voor de verschijning van JHVH. Hij zal komen als vuur en hij zal openbaar wor den in gloed. Dit alles wijst o.i. weer op geweldige ener gie-ontladingen en andere fysische verschijnselen die sa menhangen met de verschijningen van God. DE manifestatie van Christus en zijn gemeente, d.i. het gehele Christus-organisme zal naar ons inzicht tweeledig zijn. In de eerste plaats zien wij haar als een wereldom vattend aura van verblindend licht vergelijkbaar met de explosie van een kernbom. De „lokale positie" van de wederkomst zal volgens de bijbel de vlakte van Megiddo (Armageddon) zijn en daar zal de verschijning van Chris tus als een nucleaire bom alle daar verzamelde tegenstan ders vernietigen. Maar buiten de actieradius van deze lokale verschijning In Armageddon (hebr. „vanuit de hoogte neerhouwen") zal overal ter wereld de gloed van het enérgetisch Christuslichaam gezien worden. Terwille van de erkenning en her-kenning van zijn iden titeit zal Christus waarschijnlijk slechts korte tijd ook in een menselijk kenbare gestalte zichtbaar zijn. Deze stof felijke mensvormigheid (aller oog zal hem zien, ook zij die hem doorstoken hebben) is in onze visie vergelijkbaar met de substantiële vorm van energie waarin JHVH- zich aan Mozes en de zeventig oudsten van Israël deed kennen. Deze manifestatie moet Israël aantonen dat Jezus de messias is en tevens wordt de dan levende mensheid ge toond dat God geen abstractie is, maar de Volkomen Mens. Deze lokale aanwezigheid hangt ook samen met het voorzegde koningschap van Christus over de volken. Jezus die als koning der Joden geboren en gestorven is, is de rechtmatige kroonpretendent van Israël. Ook is hij na tevoren verschenen te zijn de messiaanse ko ning, aan wie alle rijken der aarde zullen worden onder worpen. De zetel van dit koningschap is Jeruzalem waar overeenkomstig de profetie in die tijd de sjechina boven de tempel zal staan, als de waarneembare tegenwoordig heid van God. Het is niet waarschijnlijk dat Christus per soonlijk en in tastbare gestalte de troon van het messiaan se wereldrijk zal bezetten. De profetie duidt op een bemiddelde heerschappij waarin Israël een dominerende positie zal innemen. De tijdelijke een waarneembare aanwezigheid van Christus is niet in tegenspraak met zijn alomtegenwoordigheid, zoals reeds meermalen is uiteen gezet. Ook bij de voorstelling van de wederkomst moeten wij ons denken geweld aandoen en afstand durven nemen van de onjuiste veronderstelling dat licnamelijkheid uit sluitend biologisch zou zijn en gevoel, wil en verstand uitsluitend functies van een biologisch opgebouwd wezen. Als Christus waarneembaar mens wordt, gaat er niets van zijn universele presentie „af", maar dan is datgene waar door hij kenbaar zal zijn als een concentratie of een „knoop" van op zichzelf onzichtbaar „weefsel". Men zou ook kunnen zeggen dat de potentiële en universele stra ling waarmee de zich openbarende God zich belichaamt op een bepaald „punt" in ruimte en tijd zodanig dicht „ge weven" wordt, dat-waarneembare substantie ontstaat; die in uiterlijke kenmerken gelijk is aan die van de vleselijke mens. Deze voorstelling kan ook toegepast worden op het uit de mensheid gewonnen Christuslichaam, de gemeente van Christus, die mèt Christus op aarde zal komen om in zijn diepst alle dingen „weder op te richten". In de gelijk vormigheid van dit super-organisme/bewustzijn met Christus is met deze eveneens overal tegenwoordig, maar de in dit organisme opgenomen individuen kunnen zich ook individueel manifesteren en zich nersoonlijk uiten zonder dat het gemeenschappelijk zijn ook maar enigs zins verbroken wordt en hun aanwezigheid daar opgehe ven is. Als Christus en zijn gemeente zich in de toekomst, bij de wederkomst en In het messiaanse rijk, in een bepaalde tijdruimtelijke en stoffelijke vorm zullen manifesteren, zijn zij in die hoedanigheid „in zich zelf". Als Christus vanuit de wereldruimte wederkomt of als hij zich op aarde zal voortbrengen, beweegt hij zich a.h.w. door zichzelf heen, want in Christus wordt alle volheid lichamelijk. H. VERWEIJ. Succes is verzekerd, als er in "haar" pakje liefst 12 paar prachtige Nylons zitten... Wat een weelde en wat een heerlijk bezit! En als U nu denkt, dat U daar voor omtrent 12 of 15 gulden moet neertellen - dan heeft U 't mis - want deze unieke 12-paren verkoop van naad loze Micro Nylons, wordt met recht een Sint-aanbieding zonder weerga! 12 paar prachtige Nylons, naad loze Micro kousen, die zo pret tig elastisch zijn en glad zitten, 12 paar tegelijk voor nog géén zeven gulden. nVlons micro Vanaf Vrijdag verkopen wij ais extra Sinterklaas aan bieding 12 paar Mii.ro naadloze Nylons, in de maten 8i t/m 10|, allemaal de zelfde kleur en 12 paar Nylons voor Avonds tot 9 uur geopend of schrift. bost Op 15 december zal de dant van de Schiedamse brandweer, de heer D. deJager 25 jaar aan dit korps zijn verbonden. De thans 55-ja- rige commandant is een geboren Schiedammer. Aanvankelijk was hij verbonden aan 'n Schiedams garagebedrijf doch in 1942 nam hij het aanbod om in dienst te treden van de brandweer aan, omdat bij zich zodoende kon ont trekken aan arbeidsinzet in Duits land. Eenmaal bij de brandweer groei de ook bij de heer De Jager de lief de voor het werk. „Als je de mannen zag werken bij een brand, de spanning en het avon tuur meemaakte, dan bleef je er be slist niet onverschillig onder," aldus de huidige commandant. Hij volgde cursussen en na' diverse rangen te hebben bekleed, werd hij in juni 1959 benoemd tot comman dant, als eerste in volledige dienst. Daarvoor waren het veelal de di recteuren van gemeentewerken die de neven-functie hadden bekleed, het ■laatst wijlen ir. Moesker. Het Schiedamse brandweermate- rieel heeft in de loop van de jaren aanzienlijke uitbreidingen en moderni seringen ondergaan, er zijn thans to taal negen voertuigen, waaronder twee ladderwagens, twee hoge- en twee lagedrukspuiten in dienst. Het belangrijkste werk van de brandweer is uiteraard dat van de preventie, het controleren van bouw plannen, uitvoering van de Hinderwet De grootste brand waarvoor de heer De Jager stond, was die van De Ba ronie in 1951. Doch daarnaast zijn er vaak moeilijke branden geweest voor al scheepsbranden. Het vervoer van chemische stoffen stelt weer aparte eisen aan brandblussing. „Als je vroeger bij een binnen brandje kwam, was het hoepla, de grote straal water door de kamer die alles meteen wegveegde. Nu doe je het, als het enigszins kan, met een lagedrukstraal af," aldus de heer De Jager. Het Schiedamse vrijwillig brand weerkorps telt ruim 100 man in vier groepen verdeeld in een organisatie vorm, die uniek is voor ons land. Op 15 april zal de jubileum-bijeen komst in de brandweerkazerne plaats vinden. T afeltennis Het eerste team van Noad heeft in Hilversum tegen Quick 1 een gevoe lige nederlaag van 10—0 geleden. Al zou de uitslag het niet doen vermoe den. de wedstrijd is beslist niet een zijdig geweest. De drie dappere Schiedammers hebben fel van zich afgebeten en scores waarmede de verschillende games werden afgeslo ten bevestigen dat. Haast alle par tijen gingen in drie games en stan den als 2725, 2224 e.d. waren heel gewoon. Noad heeft daar dus wel met ere verloren en de koplopers meer Café-Restaurant dance saloon American bar HEEMRAADSSINGEL 256—258 ROTTERDAM - TEL. 23.79.46 Geopend van 10 uur v.m. tot 1 uu Iedere eerste vrijdag van de maand bal tot 3 uur 's nachts. Gelegenheid voor bruiloften, partijen en recepties. GEEN ZAALHUUR. BILLIJKE PRIJZEN. Aan de kop organiseert weer, na he; grandioze succes van het afgelopen seizoen, Zaterdag 9 december naar Essen Düsseldorf f 12,50 p.p. Voor U een gelegenheid dit met eigen ogen te gaan aanschouwen. Aankomst te Essen en Düsseldorf plm. 13.00 uur. U krijgt ruim 3 uur gelegenheid tot winkelen. Daarna rondrit door de verlichte stadsgedeel ten. Zowel op de heen- als op de terugreis voldoende gelegenheid tot het gebruiken van een kopje koffie. U moet in het bezit zijn van een geldig paspoort of toeristenkaart. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar bij: „DE HAVENLOODS" Westblaak 25 Rotterdam Tel. 13 21 70. Bijkantoor „DE HAVENLOODS" v. d. Drtftstraat 4a Vlaardingen Tel. 34 43 49. Zaterdag de gehele dag geopend. De vertrektijden zijn respectievelijk 9.00 uur, 8.55 uur, 8.45 uur, 8.30 u U kunt ook telefonisch inlichtingen inwinnen onder no. 198050. Het tweede team van Service gaat in de eerste klasse aan de leiding. Het won van BTTC met 64. Servi ce ontving BTTC, zonder dat het Eik mans op kon stellen. Voorzitter Wim de Raay verving hem echter uitste kend. Hij schreef twee partijen op zijn naam. Kreischer in uitstekende vorm won zijn drie partijen. Dries behaalde maar een keer winst. Het dubbel ging echter verloren. Het was echter allemaal voldoende om onge slagen te blijven. Het derde team uitkomend in de tweede klasse bond de strijd aan met Germinal 3 met als inzet de eer ste plaats. Service won met 64 en stelde daarmede voorlopig de eerste plaats veilig. De verdere resultaten van de Ser vice-teams waren: Service 4TSF 4 46, Tavenu-Service 5 100, Service 6—VBP 4—6. Service 7—Milkstea- mers 5 19, Binnenhof 3Service 8 3—7, EMR—Service 9 2—8. TSF won weer Door een 7—3 overwinning in de uitwedstrijd tegen 21 up 5 heeft TSF zijn ranglijst-positie opnieuw ver sterkt, mede omdat de concurrent voor de tweede plaats, Germinal, op nieuw een punt verspeelde. Amroba 1 blijft de ranglijst aanvoeren met 14 punten uit 7, TSF 1 volgt met 12 uit 7 en Germinal 4 is derde met 12 uit 8 wedstrijden. Het was voor 'lie TSF- teams een uitstekende week: ook team 2. 3 en 4 wonnen, evenals het juniorenteam. TSF 1 moest tegen 21 up 5 met een invaller aantreden voor de zieke Huug Wittop Koning. Peter v. d. Broek heeft zich uitstekend van zijn moeilijke taak gekweten om hen te vervangen: Peter's debuut in de 2e klasse leverde twee overwinningen en slechts één nederlaag op. John Schilperoord won eveneens tweemaal en Paul de Looze die ongeslagen bleef zorgde voor de drie punten die de 73 overwinning zeker stel den. Tot 22 ging de strijd gelijk op; daarna nam TSF 1 een beslissen de 72 voorsprong, die in de laatste partij nog tot 73 werd terugge bracht. TSF 2 had met het op bezoek zijn de Contact 2 geen enkele moeite, het geen in de 100 eindstand wel tot uitdrukking komt. TSF 3 verraste ELECTRONISCHE I I i -Ü2.U vanaf 325.- contant plus I per dag Ondanks dit vêrliès blijft Noad 1 een kandidaat voor de promotiecom petitie. Het moet dan de laatste wed strijd, zaterdag a.s. tegen AOC uit winnen. Thuis werd van die club met 91 gewonnen en de mogelijkheid tot winst zit er dan ook wel in. Het tweede team haalde zowaar het eer ste puntje binnen. Het speelde gelijk tegen K. en K. Almendinger won twee partijen en dat deed ook Rost. Samen wonnen zij het dubbel en dat betekende vijf punten, wat ook het totaal zou blijven omdat Frederiks alles verloor. De verdere resultaten van Noad waren: Elan 4—Noad 3 3—7, Xerxes 3Noad 4 73, Noad 6Diveko 4 6—4, Noad 7—Elan 7 5—5, Noad 8 TTCK 2 64, Noad 9—Xerxes 6 55, Noad 10Hagero 2 81, Cal- tex 2—Noad 11 28. ook Ci leert spelen met I Joh.de Heer's unieke systeem I 1 wereld merken keuze uit meer dan 100 Instru- menten CONN - HAMMOND I PHILIPS - RI-HA - SOLINA I VISCOUNT e.a. I I demonstraties Iu kunt elke vrijdagavond tus sen 8-10 uur geheel vrijblijvend I.de orgels horen, zien en zelf bespelen. Extra afdrukken zijn op We zijn door de voorraad heen en er wordt niet meer bijgedrukt. Wel wordt elke week van de dan ge plaatste aflevering een aantal extra kranten gedrukt die aan ons kantoor, Westblaak 25. afgehaald kunnen wor den. Voor de belangstellenden willen we er nog op wijzen dat binnen af zienbare tijd dezelfde problematiek in boekvorm zal verschijnen. LEWENSTEIN Rotterdam Hoogstraat 140 tel. 136856 door op Telefoon 2 de eerste overwin ning van dit seizoen te behalen: 64. Jprritsma en Maan wonnen elk twee partijen. Jan Baard één en het dub bel Jorritsma-Baard bracht het be slissende zesde punt voor TSF op de formulieren. TSF 4 vocht met Servi ce 4 een spannend duel uit met als inzet behoud van een (kleine) pro motiekans. Nadat bij de stand 3—4 voor Service 4 de strijd nagenoeg leek beslecht, zag TSF 4 toch nog kans de resterende drie partijen én daarmee de wedstrijd te winnen: 64. Het TSF-juniorentea m boekte twéé overwinningen: met 73 op De Wil- dert 1 en met 8—2 op Germinal 1.

De Havenloods | 1967 | | pagina 17