monopole Stovenactie krijgt landelijk karakter fe^5Ctl Kunstbeurs Balans heeft toch wel wat hiaten Yayoi brengt leven in de brouwerij KUNSTGEBITTEN Thurlede nu officieel geopend College antivoordt op vragen over aftrek ABW Betrekkelijkheid van een garantie BERNINA nu659: DE HAVENLOODS Je jaargang no. 5, donderdag 30 november 1967 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Voor de tweede maal wordt in het Stedelijk Museum te Schiedam'de moderne kunstbeurs Balans gehouden. In 1965 werd de hoop uitge sproken dat deze kunstbeurs een jaarlijks terugkerend gebeuren zou worden. Gezien de moeilijkheden die zowel dit kleine museum als de deelnemende galeries in 'n bepaald niet kunstminnend Holland te over winnen hebben was deze verwachting voorbarig te noemen, aldus oud minister Vrolijk in zijn openingsrede. Hij verwachtte dat in de toekomst de kunstmarkt zowel door particulier als ambtelijk initiatief een wat stabieler karakter zal krijgen. In het optreden van Yayoi Kusama, na een rondgang langs de geëxposeerde werken, zag hij een mogelijkheid tot wat meer leven in de brouwerij. k M Hoogstraat 2 - Schiedam - Tel. 268808 DE HEERSERES VAN ATLANTIS St. Nicolaasvoorstellingen t zelf aanwezig is. A.L. OOG OM OOG, TAND OM TAND PAT WAYNE - S GLORIA TALBOTT Een keiharde super-west 14 jaar Zaterdagnacht 12 uur. DE ONBEVREDIGDEN (Les insatisfaits) RITA CADILLAC. - JULIAN EOS - ADRIAN RIMOLDI. medogenloos, niets ver- 18 jaar Dit naarstig kunst en aanverwante artikelen bedrijvende Japanse vrouw tje, 38 jaar (wat niet in haar paspoort staat; de geboortedatum heeft zij er uit gekrast) was wanhopig op zoek naar mannelijk schoon dat bereid was zich te ontdoen van colbert en andere zaken boven de broekband en als het even kon van het gehele materie le omhulsel om zich dan te laten versieren met fluoriserende verfstip- pen. Dit stuit kennelijk tegen menig mannelijke borst. Jan Schobnhoven, een van de prijs-' winnaars op de biënnale in Sao Paulo, die al meer met dit bijltje gehakt heeft, met als gevolg dat hij. het twee de naakt van de VPRO-televisie werd en de R.K. Studenten sociëteit Novum in Delft, waar deze manifestatie op genomen werd haar nacht- en mu- ziekvergunning kwijtraakte, begon zich tenslotte in de aula van het mu seum publiekelijk te ontkleden. Of hij zich nu met zijn tas onder de arm naar zijn werk als commies bij de PTT begeeft of zijn kunstwerken aan de eettafel in de woonkamer plakt, terwijl er op z'n minst tien mensen op bezoek zijn, hij blijft dezelfde lako- nieke, consequente Jan. Zo ook nu. netjes legde hij zijn confectie over een stoel naast de vleu gel, waarna het oerhollandse onder goed volgde. Daar stond Jan. Yayoi kon beginnen. Enige vrienden van het museum verlieten met verbeten gezichten de aula, terwijl de overge blevenen zich staan te vergapen, zich afvragend wat dit met kunst te ma ken heeft. «6. De lichtdrummer Van de Burcht en de kansel in de aula. eens een kapel, die als achtergrond dienen, gaven het geheel een infernaal tintje. Waarvan Jan zich nauwelijks bewust is. Als hij is volgeschilderd grabbelt hij naar zijn tabaksdoos en draait een shagje. Ondertussen heeft een VVD-raadslid in Schiedam vragen over deze happe ning gesteld. De zaak krijgt dus nog een staartje. De tentoonstelling EXPRESSO-WAGENS ENORME SORTERING o N. AARNOUDSE ROTTERDAM TEL. 010-13.31.52 REPARATIES le klas werk vanal 15,— pei leparatie 20-karaats gouden kroon f 17,ót' U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Van v. d. Wint: Beste mijnheer mag ik na zonsondergang mijn planten begieten voor haar particuliere leven vier stellingen: geen sex, geen sigaretten, geen alcohol, geen narcotica. Zij slaapt in een bed bekleed met duizen den van genoemde uitstulpsels, om ringd door poppen. stoeien, tafels, wandreliëfs, alles op dezelfde wijze versierd. Jan Schoonhoven, al jarenlang er kend als een van de koplopers uit de Zero-beweging, laat tekeningen zien van ondër tot boven gevuld met kruisjes en streepjes. Elk niet zo con sequent en'lakoniek mens, zou alleen al uit balorigheid, een enkel krüisje anders zetten. Bij Schoonhoven treft men dit niet aan, het stramien wordt op geen vierkante millimeter onder broken. Spesshardt laat wat jarretel- gordels met benen zien. Gerard Ver dijk fröbelachtig aandoende planolo gische fantasieën. Dit wat betreft de galerij Orez. Aan het' meedoen van de Schiedam- se galerie Punt Vier zal wel een chauvinistische gedachte ten grond slag liggen. In een gezelschap van over het algemeen progressief ge oriënteerde galeries kon zij moeilijk haar eigen gezicht tonen en moest zij te hooi en te gras een inzending bij eenbrengen van kunstenaars, die na afloop van deze manifestatie zeker een punt zullen zetten achter de re latie met deze kunsthandel. uw woonstee vrijwel onbewoonbaar, maar wel goed gek. Uit de tweedimensionale autobio grafie van Jochem van de Wint zien wij „Thee-uurtje" en „Beste mijn heer, zou ik tegen zonsondergang mijn bloemen nog even mogen begie ten?". In dit laatste doek zien wij Jo chem zelf met alpino, een attribuut van zijn vader, uit een soort koffiepot- je het volkstuintje van zijn vader be gieten. Sinds zijn huwelijk verdrijft zijnvrouw meer en meer de vader van het doek. In ..Thee-uurtje" domi neert zij het gehele oppervlak van tweehonderd bij honderdvijftig centi meter. Galerie Delta spreekt met Dias. Weiss, Van de Wint en onder getekende een duidelijke voorkeur uit voor de nieuwe figuratie. Deze moderne kunstbeurs die over het algemeen genomen een vrij dui delijk beeld geeft van wat de kunst markt het Nederlandse publiek te bie den heeft, vertoont hiaten, zoals het ontbreken van galerie Espace, een van de oudste progressieve galeries. Verder heeft zij niet het elan van een Delftse antiekbeurs, waar wer kelijk van een beurs en van zaken doen sprake is. Het blijft een mu seumtentoonstelling, waarvan niet de deelnemende galeries de vruchten plukken, maaj- het Stedelijk Museum. ZEKVELD Nadat reeds enkele maanden gele den het bejaardencentrum Thur- lt'de aan de N. Damlaan te Schie dam werk betrokken, is eerst nu de officiële opening verricht door burgemeester Roelfsema. De voor zitter van de Humanistische Stich ting voor Huisvesting van Bejaar den, de heer B. Drukker, consta teerde, dat reeds nu de behoefte aan uitbreiding is gebleken. Het negen verdiepingen tellend ge bouw biedt plaats aan 36 echtparen en 130 zelfstandigen. Zoals we reeds eerder hebben medegedeeld, moest een scherpe selectie worden toege past omdat zich bijna duizend gega digden voor opname hadden aange meld. De heer Drukker deelde mee, dat de mogelijkheid wordt nagegaan om nog plm. 40 flats voor echtparen te bouwen. Mr. M. Knap, voorzitter van de landelijke HSHB heeft een overzicht gegeven van de ontwikkeling van be jaardenzorg, waarna de architect Spruyt enkele informaties gaf om trent de bouw van het centrum. De burgemeester deelde mee, dat Schiedam thans plm. duizend plaat sen voor bejaarden in verzorgings centra heeft, hoewel volgens de sta tistiek er tenminste 8600 nodig zou den zijn voor Schiedam. Ieder tehuis heeft dan ook een wachtlijst. Spr. adviseerde, de mensen zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wonen doch een dienstencentrum te stichten om waar nodig hulp te verlenen. Nadat de directeur, de heer R. Boxen een kort overzicht had gege ven van de vele problemen welke op gelost moesten worden bij de bouw en inrichting van het centrum, werd een rondgang gemaakt. De oliebollenactie bestemd voor de stichting van een zwembad in Schiedam-Zuid, heeft f 7621,30 opge leverd. Er waren niet minder dan 50.000 oliebollen gebakken waarvan er 5000 niet konden worden verkocht. Uitverkoop De NV galerie d'Eendt ziet deze kunstbeurs meer als een uitverkoop om haar eigen balans op 1 januari gunstig af te sluiten. In tegenstelling tot de overige galeries, uitgezonderd dan Punt Vier, die meer een eigen gezicht willen tonen. Felix Valk van galerie Twintig laat zich vertegen woordigen door Pieter Engels. Repre sentatief is Engels zeker voor een be paalde trend in de beeldende kunst. Voor galerie Twintig zeker niet, ge zien het gedifferentieerde beeld van de eigentijdse kunst, dat Valk de laat ste jaren naar voren bracht. Pieter Engels is er steeds op uit uw hele huis vol te stouwen met zijn EPO- PRODUCTS. Hij toont weer prototy pes van wat mogelijk is. Bij een te grote afname uwerzijds maakt dat Naar aanleiding van vragen van het raadslid mevr. A. C. M. Blaauvv- Rieu (PSP) over het feit. dat de ver- hogingsgelden van de welvaartsvaste pensioenen werden afgetrokken van de bijstandsuitkeringen, antwoorden B. en W. ,dat het algemeen gevoelen van het publiek is, dat AOW-verho- gingen bij het bepalen van de bij standsuitkering altijd bulten be schouwing moeten blijven en niet mo gen' worden afgetrokken. Deze ziens wijze komt voort uit de toutieve ver onderstelling, dat de ABVV-uitkeringen wclvaartsvast zijn in de zin van de Algemene Ouderdomswet. Waar zijn wij?, verzucht schilder Pieter Holstein. Op een groene kaart van Nederland ligt ter plaatse van Amsterdam de Nederlandse drie kleur, omgegooid, schaakmat, als de koning op een schaakbord. Holstein is in zijn andere doeken niet zo pes simistisch. Getuige het schilderij „Bij hoog en laag". Dat wil zeggen net rood, wit en blauw linksonder staat pal. Rechtsboven echter krijgt het de neiging zich in een afgrond te stor ten. Doch „Aan de einder", zijn der de doek, schraagt het „je maintien- drai" een vaas vol vrolijk wuivende vlaggetjes en aan de einder staat een boerenhoeve. Uit de stal van de Groningse gale rie De Mangelgang wint Holstein de race met een halve lengte op Leij- ten, die het aanlegt met een juffrouw. Hij richt, schiet, de huls ligt aan zijn voeten. Op het vierde plaatje van dit beeldverhalende schilderij ziet men de juffrouw haar lippen kleuren met de gevallen huls. De overige in zenders van deze galerie, uitgezon derd Boezen, die met een ventilator kraakheldere lakens in beweging houdt, kunnen als exponenten van de nieuwe Amsterdamse school be schouwd worden met als belangrijk ste doelstellingen slordig, fragmenta risch schilderen met hier en daar een fel kleurtje en als vakliteratuur de primitieven en Art International. Rika Swart, Amsterdam, mag zich gelukkig prijzen m.et haar uiterst ho mogene inzending van koel abstracte objecten. Namen als Strycken en Dek kers staan trouwens altijd borg voor geraffineerde fijnheden wat betreft compositie, afwerking en esprit. De objecten van de in New York wonen de Yayoi Kusama zouden de corpora delicti van het bovenvermelde „ze denmisdrijf" kunnen dienen. Etalage poppen bekleed met tientallen falli sche uitstulpsels en ook schoenen, tas sen, fless.en. D'eze priesteres van het naakt heeft De verkoop van stoven ten bate van de aanleg van een nieuwe verwarming in de Grote Kerk te Vlaardingen gaat uitgroeien tot een landelijke actie. Dat is te dan ken aan de heer J. Thurmer, pre sident-kerkvoogd van de hervorm de gemeente en directeur van Shipmate Vlag N.V. te Vlaardin gen. In die laatste hoedanigheid heeft de heer Thurmer namelijk sinds de actie in Vlaardingen be gon, de stoven als relatiegeschenk uitgedeeld. De restauratie van de Grote Kerk te Vlaardingen is op het ogenblik in volle gang. In de vo rige eeuw is het gebouw, dat op de Monumentenlijst staat, bijna onherstelbaar verbouwd. Men is nu doende het bedehuis weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Daartoe ontvangt de her vormde gemeente subsidies. Wat men evenwel zelf moet bekostigen is een nieuwe centrale verwar ming. Die is hard nodig, want de oude had een ruïtteuze uitwerking op het kostbare orgel. Om het geld voor deze nieuwe verwarmingsinstallatie bijeen te krijgen is men op het originele idee gekomen eikehouten stoven met een aardewerk test te verko pen voor een bedrag van 25 gul den per stuk. In Vlaardingen zelf zijn de eerste 200 exemplaren ver kocht. Dinsdag is een nieuwe voor raad van 300 stoven aangekomen, waarvan inmiddels ook weer enke le stuks aan de man zijn gebracht. Nu wordt deze stovenverkoop dus dankzij de heer Thurmer een lan delijke zaak. Hij zegt erover: „Het slaat buiten Vlaardngen enorm aan. Ik geef die dingen als relatiegeschenk weg, soms heb ik er een stuk of tien in m'n auto. In die test doe ik dan bloemen of planten. Men is er enorm van ge charmeerd. Er zijn er die zo'n stoof cadeau krijgen en er gelijk een aantal van me kopen". De prijs is volgens de heer Thurmer geen bezwaar. „Het zijn werkelijk pracht exemplaren" zegt hij. Ze zijn gemaakt van zwaar eikehout en als je ze in een winkel zou moeten kopen zou je wel wat meer kwijt zijn. Boven dien „doen" ze het in elk inte rieur, of het nu antiek is of mo dern. De stoof kan als sierstuk worden gebruikt. Iemand had hem in zijn kamer gezet met een ko peren ketel erop. Dat deed het ge weldig goed. En natuurlijk kun nen zo ook als plantenbak dienst doen". De stoven zullen via de her vormde gemeenten in ons land worden verkocht. Wanneer pre cies de actie begint is nog niet be kend. Aanvankelijk had men ge dacht aan volgende week, maar dat lukt niet. Zij zal in ieder ge val nog dit jaar op gang komen. STOOPMAN JUWELIER geen impliceert, dat met de eigen inkomsten en dus ook met het AOW- pensioen rekening moet worden ge houden. De ABW-normen zijn niet ge koppeld aan de AOW-pensioenen maar aan het wettelijke minimumloon. Ver hogingen van de ABW volgen derhal ve de ontwikkeling van het wettelijke minimumloon. Een administratieve fout Is er bij de gemeentelijke sociale dienst niet gemaakt, zodat daarover geen veront waardiging kan bestaan. Voor bijna alle bejaarden, die bij vooruitbeta ling per kwartaal of per maand hun bijstandsuitkering ontvangen, is na melijk eerst per 1 oktober 1967 reke ning gehouden met de nieuwe si tuatie ten aanzien van de gestegen inkomsten en dus ook met het AOW- ging, hetgeen wezenlijk voor de bij- standsontvangende een voordeel heeft opgeleverd. Voor een klein aantal van de maandbetalingen, waarvoor in eerste instantie wel rekening gehou- den is met de gewijzigde omstandig heden in verband met de individue le huurverhoging zal alsnog een na betaling geschieden om ook aan hen dit voordeel te doen toekomen. Van ten onrechte gedane inhoudin gen als door vragenstelster bedoeld is niets gebleken, zodat een correc tie achterwege kan blijven. B. en W. blijven bereid te bevorderen, dat de ABW-normen worden verhoogd zodra daarvoor aanleiding is. Zij volgen daartoe de ontwikkeling van de lonen en prijzen op de voet, waaromtrent ook in Rijnmondverband regelmatig overleg plaats heeft. De uitdrukkelijke verklaring dat re dactionele samenwerking in het sensationele monsterverbond tussen Nederlandse Dagblad Unie en Te legraaf concern uitgesloten is kan op dit ogenblik als garantie voor het. behoud van de redactionele vrijheid der betrokken bladen aan vaard worden. Iedere insider weet echter dat. commercieel-technische samenwerking ook consequenties heeft voor hei redactionele beleid. Terecht wijst de commentator van „Trouw" er op dat redactie- en zetkosten een aanzienlijk deel van het krantenbudget uitmaken. Aange zien deze kosten een integrerend en belangrijk deel van de qezamenlii- ke exploitatie vormen, zal dit al licht leiden tot een redactionele con centratie. Zo'n proces begint ge woonlijk bij het gezamenlijk ge bruikmaken van buitenlandse cor respondenten en het eindigt bij de verslaaaeverij. Ook de (zeer hoae) zetkosten kunnen aanzienlijk gere duceerd worden door zoveel moge lijk zetsel te produceren dat door alle betrokken bladen gebruikt kan worden. Het valt moeilijk te geloven dat. de UnitelNV op de duur niet zal overgaan tot aanzienlijke kostenbe sparende maatregelen om redac tioneel gebied, besparingen die nu eenmaal voor de hand liggen bii een dergelijke concentratie. Realis tisch heeft ook de heer N. G.Schrc- ma, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten ver klaard dat naar zijn mening op den duur redactionele samenwerking niet tot de onmogelijkheden be hoort. In de samenwerking betrokken ge- ken bladen als NRC en Algemeen Handelsblad, ieder met een eigen on vervangbare signatuur, kunnen een voudig hun inhoud en strekking niet wijzigen zonder hun bestaansrecht te verliezen. Met de grote „neutra le" bladen als het Algemeen Dag blad en De Telegraaf - Nieuws van de Dag ligt dat geheel anders. Wel licht zal de commercieel-technische samenwerking bij deze bladen in ieder geval leiden tot een vermin dering van kritische zin jegens el kanders inhoud en zullen de scher pe tanden die zij elkander lieten zien bijgevijld- moeten worden. Ov zich zelf zou dit reeds een stuk ver lies van redactionele vrijheid bete kenen. Wij kunnen slechts hopen dat een sluipende concentratie in de redac tionele sfeer vermeden kan worden. De toch reeds grote machtsconcen tratie van Algemeen Dagblad en De Telegraaf op commercieel en tech nisch gebied, zou fnuikend voor de meningsvorming zijn als deze bla den zich niet even kritisch en genu anceerd tegen elkander bleven op stellen als nu het geval is. Intussen onderstreept deze nieuwe concentratie in de perswereld de noodzaak voor meer confessioneel en partijgebonden bladen, middelen te scheppen het eigen geluid onver kort en zelfs luider en scherper te. doen horen! Dit klemt des te meer. daar de bij de Unitel aangeslo ten grote bladen een neutraliteit biedt aan talrijke negatieve invloe den. H. V. KORTING: MANTELS 10"/. KOSTUUMS 15"/. met en zonder bont BONTMANTELS 20'/. /Wéyat ceós ck/oarfs BONT WOUTERS Oliebollenactie voor kerkewerk en Rijnmondbancï Ten bate van het Schiedamse Ker kewerk en de Rijmondband wordt ook dit jaar een oliebollenactie ge voerd- zoals reeds 20 jaar gebeurde. De capaciteit kon worden uitgebreid door medewerking van de bedrijfs- school van een Schiedams bedrijf, die voor pannen zorgt. Voor medewerking kan men zich aanmelden Beijerlandsestraat 21 en Strijensestraat 29. Tot 28 december kunnen bestellin gen gedaan worden telefonisch 267303 268023 en 261687. Het Schiedamse Oliebollencomité bestaat uit de heren J Sonneveld, W. v.d. Gaag, C. H. Schwagermann en G. van Aalten. De nieuwe vrije arm zig-zag machine met 5 nuttige naden. LEWENSTEIN Rotterdam Hoogstraat 140 tel. 136856

De Havenloods | 1967 | | pagina 1