COUPONS COUPONS Rotterdam groeit in zee 198.- Raad stelt regeling vervoer gevaarlijke stoffen vast GÉmklgMm A tik, hndm.h dmm!qiÉm,xddoe ^mémnmMkmA mmmtidpffiamh ZAND, ZAND EN NOG EENS ZAND finwat doekt je van Snwxnenbmg DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 6 S'dam gulden. 1 jr. voil. garantie 27x27x9 cm f^ri irsl/yyiH^ l f Nieuwe Waterweg aan de tijdelijke toegang tot het Calandkanaal. Deze toegang zal in de toekomst meer naar het westen komen te liggen. OVERTREKT NU BANKSTEL voor bijzonder lage prQs! Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25 31 II, Rotterdam b.g.g. tel. 28 34 63 B. en W. van Schiedam delen mee dat, al blijft de beteidheid tot het bouwen van lokalen voor hét jeugd werk bestaan, de moeilijke budgettai re positie en de beperkingen op het terrein van de investeringen, verhin deren dat plannen op dat terrein spoe dig verwezenlijkt zullen worden. Daarom wordt gezocht naar reeds aanwezige ruimte. Hierbij gaan de gedachten van B. en W. uit naar het Proveniershuis. DE GEMEENTERAAD van Schiedam heeft maandagavond niet veel tijd nodig gehad om zich door de 24 punten tellende agenda te werken. Binnen P/2 uur was het karwei achter de rug en daarna ging de raad over in besloten zitting. Bij de ingekomen stukken bepleitte de heer Collé (CPN) adhesie te betuigen aan de motie-Finsterwolde inzake de bestrijding van de werkloosheid, doch wethouder Ejjkenaar zette uiteen, dat dit gezien de situatie in het westen yaln ons land nog niet nodig is. ..Wat niet is kan komen", opperde de heer Collé, wiens voorstel tot adhesie betuiging met 29-5 stemmen werd verworpen. Bij het schrijven dat was ontvangen van de „Stichting Gamma" inzake het cultuurbeleid in de gemeente Schie dam constateerde de heer Verhuls- donk (VVD) dat het schrijven al even moeilijk is als de betrokkenen zelf zijn. Wethouder mevr. De Graaf deel de mee, dat het schrijven kan wor den behandeld bij de culturele nota die binnenkort aan de orde komt. De heer Schueler (KVP) bepleitte bij het voorstel tot het geven van na men aan straten en pleinen in Groen- oord ook „hoven en „dreven" toe te Twee dagen iang - morgen en overmorgen - zijn de coupons koning in onze zaak. Twee feestelijke voordeel-dagen voor u, twee koopjes-dagen. De coupon-dagen van De Klerk zijn beroemd! OP ONZE GORDIJN-AFDELING Coupons Groot Formaat velours, cre tonnes (o.m. Boussac, Ploeg), weef stoffen en damasten. Al deze coupons koopt u' morgen en overmorgen BIJNA VOOR DE HELFT VAN DE PRIJS! OP ONZE TAPIJT-AFDELING Grote coupon-keus (waaronder vele coupons, groot genoeg vooreen hele kamer!) in tapijt van 1 meter, 1.30 meter breed en kamerbreedte (King Size), 0.a. Bouclé, Moquette en Axminster. passen, doch de voorzitter vond dat in deze omgeving minder passend. Ter vaststelling werd aangeboden een verordening regelende het -ver voer van gevaarlijke stoffen over de weg. De heer Boerman (PvdA) uitte zijn waardering voor het feit dat het col lege met deze verordening is geko men en deze heeft aangepast bij die van Rotterdam. Het zou tot moeilijk heden kunnen leiden indien de veror dening in beide plaatsen zou verschil len. Ook voor de uitvoeringsverorde- ning is dit ongewenst en spreker vroeg, deze eveneens aan te passen. De heer Hoek (VVD) achtte het niet zo gewenst dat deze regeling wordt ingevoerd, juist nu er een lan delijke regeling op komst is. Hij vroeg of het mogelijk is een vergunning af te geven die zowel voor Schiedam als' voor Rotterdam geldig is. De heer Willemse zei het gewenst te achten deze ook voor Vlaardingen van toepassing te doen zijn, waar men ook voornemens is een dergelij ke verandering in te voeren. Uniformiteit De voorzitter merkte op dat zodra er waarschijnlijk in het a.s. voor jaar een landelijke regeling komt, de plaatselijke vervalt. De letterlijke tekst van de Rotterdamse verorde ning is aangehouden teneinde unifor miteit te verkrijgen. Het voornemen is ook de verordening aan Vlaardin gen, Delf en Rozenburg ter kennisne ming toe te zenden. Het gaat er om een vaste regeling voor de politie te geven wat betreft de voorschriften voor vervoer en de te volgen route. De raad ging daarna met het voorstel akkoord. Bij een aanvulling van de Politie verordening, inhoudende maatregelen tegen verkoop, het in bezit hebben en het ontsteken van vuurwerk door jeugdige personen, merkte de heer Willemse (KVP) op dat zijn fractie blij is, dat nu iets wordt gedaan om de baldadigheden op oudejaarsavond te voorkomen. In de praktijk is ge bleken, dat de bestaande bepalingen niet afdoende waren om tot straf maatregelen te komen. Tot zijn ver- T/M. 2 DEC. TOT 'S AVONDS 9 UUR GEOPEND Mevrouw Gerding wondering had spreker gelezen, dat ouderen vuurwerk gingen kopen voor jeugdige personen, aan wie dat vol gens de verordening niet mocht wor den verkócht. Hij zou een beroep wil len doen op opvoeders het oog te hou den op de gevaren van vuurwerk. De heer Verhulsdonk (VVD) vrees de dat met deze maatregel de politie toch niet veel kan doen, de gevaren worden juist veroorzaakt door oudere personen; de opgeschoten jeugd. De voorzitter wilde het beroep van de heer Willemse op de opvoeders, om te wijzen op de gevaren van vuurwerk, onderstrepen. Het is geen „water dichte" verordening, doch wel kan de politie tegen heel jeugdige personen optreden. Men wil echter zien of met deze regeling iets kan worden ge daan. De raad stemde hier mee in. Vervolgens werd een wijziging voor gesteld van de verordening regelend het toekennen van pensioen aan gewe zen wethouders en weduwen eri wezen van wethouders. Mevr. Gerding-Eggink (PSP) meen de dat de vergelijking tussen ambte naren en wethouders niet juist is. De ambtenaren hebben een volle dagtaak en dat kan niet van alle wethouders worden gezegd. Zij zou de regeling alleen willen toepassen voor „full time" wethouders. De voorzitter zei dat een dergelijke regeling moeilijk zou zijn te treffen; er zijn immers wethouders met „gro tere" en „kleinere" neven-betrekkin- gen. Een dergelijke regeling zou een unicum in ons land zijn en moeilijk toe te passen. Spreker zou er althans niets voor voelen. Een motie van mevrouw Gerding werd alleen door haar partijgenote mevr. Blaauw-Rieu ondersteund en kwam dus niet in stemming. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen. De raad ging voorts akkoord met het voorstel van B en W zich garant te verklaren voor een geldlening van drie miljoen gulden ten behoeve van het stichten van eên gereformeerd rusthuis. CARAVANS SILVERLINE grote wielen luxe afwerking 3e Barendrechtseweg 433, BARENDRECHT CAM PO TEI" 01806—2876 Wn 1(1 V r - - - CARAVAN-IMPORT Rotterdam, Binnenweg Schiedam, Hoogstraat Amsterdam, Nieuwendijk Het is koud. Koud en mistig en de meest westelijke punt van Rotterdams haven- en industrie gebied Europoort is op een dag als deze onherbergzamer dan ooit. Vanaf de werkhaven rijden we met landrovers de woestenij in tot waar het zand ophoudt en het slik begint. Een pijpleiding braakt water en zand en een bulldozer is grommend bezig van de grauwe bagger een stevige zandvlakte te bouwen. Op honderd meter af stand zijn de witte koppen van de branding te zien. Over enkele maanden is de afstand tussen deze plaats en bet water weer een stuk groter, want de zee wordt in een fiks tempo teruggedrongen. Binnen afzienbare tijd zal hier in dustrie zijn gevestigd en er zullen ha vens zijn aangelegd. De Zuiderdam, het zuidelijk deel van de aan te leg gen nieuwe havenmond te Hoek van Holland zal de Maasvlakte tegen de zee beschermen. Er gebeurt veel in Europoort maar er is weinig meer te zien dan zand en water. Dat neemt niet weg. dat het een interessant kar wei is. Wie er een kijkje wil gaan ne men moet overigens wel een droge dag uitkiezen met weinig wind, want als het flink waait kan men op de Maasvlakte bij wijze van spreken zand eten. De mannen werken er dan met kappen over het hoofd. Er wordt aan de monding van de Waterweg eigenlijk aan twee zaken tegelijk gewerkt. Ten eerste is er het opspuiten van de Maasvlakte en het aanleggen van havens in het nieuwe gebied, een aangelegenheid van de gemeente Rotterdam, het tweede is de bouw van de nieuwe havenmond te Hoek van Holland; een karwei van Rijkswaterstaat. Dit betreft de aan leg van een noorder- en zuiderdam. Het zuidelijk deel van laatstgenoem de dam groeit tegelijk met de Maas vlakte. Dit deel zal namelijk uit zand worden opgebouwd; het noordelijk deel zal een stenen dam worden Sinds april van dit jaar is men een flink eind gevorderd met deze zand- dam. Overigens is nog niet de plaats vastgesteld waar de zanddam zal overgaan in de stenen dam. Dit kan pas gebeuren wanneer meer bekend is omtrent de zandverliezen op gro tere diepte, dus bij een verdere uit bouw van de dam. Voor de bouw van de beide stenen dammen zullen vier speciale werkschepen worden ge bouwd. Nautische uitrusting Het lijkt ons overbodig nog eens uitgebreid in te gaan op de nieuwe vaargeul waaraan in maart van dit jaar werd begonnen. Daar is tot nu toe regelmatig over geschreven. Wel kan gemeld worden, dat in verband met de grote lengte van de geul de nautische uitrusting van de toegang naar Europoort zal worden uitge breid. De verbetering zal bestaan uit een wijziging van de radarinstalla tie te Hoek van Holland, het opzet- Een grootse aanbieding... zo mogen wij dit toch wel noemen, grote bandrecorders, met volle dige garantie, spelend op licht- net of op batterijen... uit de ver gelijkbare series van 295,- Een volledig getransistori- seerde recorder," 2 snelheden 9i en 4J) voor lichtnet (220 V) of batterij zodat U buiten, in de aupo of op camping Uw ban den. kunt beluisteren of opna men kunt maken. Een pracht apparaat, compleet met microfoon met afstandsbe diening, gratis langspeelband 270 meter, 2 spoelen, dia meter-13 cm en 4 batterijen, vóór nog géén twee honderd Vanaf vrijdag verkopen wij deze moderne bandrecorders, voor thuis en voor buiten, een bron van genot voor heel het gezin, volledig getransistoriseerd, met handige draagbeugel, voor J 's Avonds tot 9 uur geopend. f. of schrift, belt. ÉjhviJi ten van een elektronisch plaatsbepa lingssysteem, het wijzigen van lich- tenlijnen en het leggen van boeien. Daar komt nog bij, dat bij een goe de navigatie kan worden volstaan met een iets minder brede geul. En ook dat is belangrijk- want baggeren is een kostbare zaak. De werken van R'dam in Europoort omvatten 't uitdiepen van de Èuro- poorthavens. Dit werk moet op z'n minst gelijke tred houden met het uitdiepen van de Waterweg en de toegang tot de zee. De gemeente moet in de havens zelfs iets voor zijn, omdat na enkele dagen of weken ruw weer de aanzanding in de havenmon den het sterkst is. Bovendien komen de grote tankers rondom hoog wa ter binnen. Daarna manoeuvreren ze nog tijdens vallend water naar hun ligplaats. Het gevaar dat ze door vallend water worden vastgelegd moet dus worden voorkomen. Daar om is het gewenst, dat de havens een extra overdiepte krijgen vergeleken met de diepte van de toegangsgeld. Verder zullen met het oog op de grotere lengten en breedten van de schepen diverse draaicirkeis worden vergroot en de oevers plaatselijk worden teruggelegd Om meer breedte te krijgen voor deze schepen. Diver se olie-raffinaderijen kunnen nu al schepen van 240 000 ton ontvangen, zij het nog niet vol afgeladen. Wat dat betreft is Rotterdam achter op en kele andere grote Europese olieha vens, zoals Milford Haven in Enge land en Le Havre in Frankrijk. Wel licht kan in Europoort in 1969 de eer ste tanker met een diepgangvan62 voet binnenlopen. Ver silting Een groot probleem dat zich bij het graven van havens voordoet, is dat van de verzilting. Op de nieuwste kaart van Rotterdam-Europoort is de aan te leggen containerhaven tussen Maassluis en Hoek van Holland al aangegeven. Wanneer met het graven van deze haven wordt begonnen zul len weer ettelijke tonnen zout naar binnen worden gezogen. Rijkswater staat gaat binnenkort proeven nenien in de Waterweg en de Nieuwe Maas. Eén proefvak bestaat uit het vastleg gen van de bodem met zeegrind over een lengte van ongeveer een kilome ter, juist bovenstrooms van de tijde lijke mond van Europoort, dus even ten oosten van de Hoek en het ande re proefvak bestaat uit een trapsge wijs verlopende bodemverhoging juist benedenstrooms van de mond van de Hollandsche I.Issel, dus ter hoogte van Kralingseveer. Het is zeer wel mogelijk, dat men op deze wijze verder binnendringen van het zout kan tegengaan. Daarbij blijft overigens de vraag welke in vloed de containerhaven zal hebben op het even ten noorden ervan gele gen tuinbouwgebied van het West- land. Wat de dammenbouw betreft, het gehele werk zal worden begeleid door het getijmodel „Rijnmond" dat door het Waterloopkundig Laboratorium te Delft is gebouwd en dat onlangs is ge reed gekomen. In dit model kunnen voorspellingen worden gedaan hoe een bepaalde uitbouw de stroming zal beïnvloeden. Ook zal het gegevens verstrekken over het tijdstip waarop de definitieve toegang tot Europoort in gebruik kan worden genomen. Het getijmodel is ondergebracht in een apart hiervoor ontworpen hal in de Zuidpolder te Delft. De hal zal deel uitmaken van een nieuw complex van het Waterloopkundig Laboratorium. Bij de bouw van het model ls uiter aard met alles rekening gehouden. De diepten, de lengten en de snelhe den van het water zijn precies op schaal. Ook de menging van het zoute en zoete water staat in juiste verhou ding tot de werkelijkheid. In een prognose omtrent de wo ningbouw in Schiedam delen B. en W. mede, dat ten aanzien van 1968 ver wacht wordt dat 922 woningen in dat jaar gereed zullen komen, in de sec tie woningwetbouw. In 1967 komen gereed 923 gebouwen, waarvan 687 in woningwetbouw, 84 premiebouw en 146 ongesubsidieerde bouw.

De Havenloods | 1967 | | pagina 6