„De kinderen vormen een erg hechte gemeenschap" K gpssgg E^SSB VA Ri-ha P. A. Muizerhoofd van de Tyltyl-school: Belangrijke ontmoeting tussen DWS en UVG Zestig procent tevreden met collectie leestafel (- vE 'ALUMINIUM DUBBELE RAMEN BIHACO 1\ ,DE SLAAPBANKENCENTRALE Eigen bus Fa. G. HOOGENDIJK en Zn. DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 S'dam Spoorlaaa 2, Biltbove», tel. f3402-55 34^ Dealer: de Rn.vter,V.~Solmsstr. 32, Waddlniveeil. tel. 01828-2044 Handbal De heer P. A. Muizer. Een van de sprookjes1 van Maurice Maeterlinck heet „De blauwe vogel". De inhoud komt in het kort hierop neer: een broertje era een zusje van de familie Tyl zoeken naar een blauwe vogel. Die willen ze geven aan een ziek buurmeisje, want door die blauwe vogel kan hun vriendinnetje genezen. Ze vinden de blauwe vogel niet en besluiten ten einde raad een duifje, dat van hemzelf is te geven. Op het moment dat ze het duifje aan het zieke meisje overhandigen Verandert het in de blauwe vogel. Twintig jaar geleden kregen de scholen voor lichamelijk gehandicap te kinderen de naam Mytyl-school. Sinds drie jaar is er een Tyltylschoól in Rotterdam, een school voor kin deren die dubbel gehandicapt zijn. Beide namen herinneren aan het sprookje van Maeterlinck en aan de kindertjes van de familie Tyl die zo veel hart hadden voor hun gebrekkige medemens. De Rotterdamse Tyltyl-school staat aan de Charloise Lagedijk en is uniek in Nederland en waarschijnlijk in heel Europa. De kinderen zijn onder gebracht in gebouwen, die eerst dienst deden als administratiekantoor van de Duitse Wehrmacht en later als dé pendance van het Zuiderziekenhuis. Op het ogenblik wordt er driftig ge bouwd en verbouwd. In juni 1968 moet het complex helemaal gereed zijn en zal dan bestaan uit vijf nieuwe school lokalen en een verzorgingsgedeelte, waarin ondergebracht een therapielo kaal, een massagekamer, onderzoek- kamer, een kamer voor de logopedis te. rustzaal. badkamer, toiletten en personeelsruimten. Het lokaal waarin de kinderen nu verblijven zal dan leeg komen en men heeft er nog geen definitieve plannen mee. „Misschien komt er een kleuter afdeling in", zegt de heer P. A. Mui zer, hoofd van de school, „maar ik hoop eigenlijk op een dagverblijf voor kinderen die te oud zijn geworden voor de school. Dan hebben ze met een de para-medische begeleiding bij de hand," In Rotterdam-Zuid is geen dagverblijf voor mensen die van de Tyltyl-school komen. Tot hun twintigste „En dat is het grootste probleem", zegt de heer Muizer. /dan is er he lemaal niks meer. In het begin heb ik altijd gezegd: ais je die school begint, moet je ook zorgen dat er daarna ook iets is, maar dat kan nu eenmaal nog niet". De kinderen kun nen op de school worden toegelaten als ze zes jaar zijn en blijven tot hun zeventiende, waarna nog drie maal dispensatie kan worden aange vraagd. Ze blijven dus maximaal tot hun twintigste op de Tyltyl-school. Er zijn drie groepen, zoveel moge lijk naar leeftijd ingedeeld. Elke groep heeft een leerkracht, gespecia liseerd in deze vorm van onderwijs en elke leerkracht heeft weer een as sistente. Verder zijn continu aanwe zig een schoolzuster, een heilgym- nast-masseur en enkele dagen per week vakleerkrachten voor handwer ken. gymnastiek en logopediste. Bo vendien komt éénmaal per week de schoolarts. Voor het godsdienstonder wijs wordt zorg gedragen door een non en iemand van het I.K.O.S. voor de protestantse kindertjes. „Aan een humanist zijn we nog maar niet be gonnen", zegt de heer Muizer lachend. Niet ieder kind dat dubbel gehan dicapt is, kan zomaar worden toege laten. Een toelatingscommissie, die behalve uit het hoofd der school be staat uit een kinderpsychiater en een orthopedisch chirurg, beslist daar over. De leerlingen van de Tyltyl- school zijn vaak zwaar gehandicapt, kunnen moeilijk iets Ieren en daarom wordt wel eens de vraag opgeworpen of het nu wel nut heeft deze school in stand te houden. Gemeenscha;} „Zeer beslist", zegt de heer Muizer. „Er zijn in leder geval twee, wat ik zou willen noemen, sociale indicaties. Ten eerste voor de ouders. Ze heb ben nu overdag niet de zorg voor het kind en kunnen even hun eigen le ven leiden. En ten tweede, de kinde ren zijn met elkaar gelukkig. In een andere groep van „gezonde" kinde ren zijn het buitenbeentjes. Hier niet. Hun saamhorigheidsgevoel is zeer groot. Ze helpen elkaar en vormen eèn erg hechte gemeenschap. Ze gaan graag naar school, want ze zijn hier allemaal gelijk". De kinderen zijn heel gevoelig voor de altijd hinderlij ke belangstelling, die hun Op straat ten deel valt. „Ze hebben medeleven nodig en geen medelijden, wél aan dacht maar géén nieuwsgierigheid". Drie jaar gelden startte de school in een voormalige Duitse bunker bij de Wielewaal, waarin een kleuter school gevestigd was. De kleuter school werd wat omgebouwd en aan gepast en de eerste Tyltyl-school kon beginnen. Na drie maanden waren er al drie groepen. Er was echter geen ruimte voor de therapie. Men zocht naar een andere ruimte en vond die aan de Charloisse Lagedijk in de dé pendance van het ziekenhuis. ,Na enorm veel touwtrekken kreeg men de toestemming om de gebouwen te betrekken en op 1 april van dit jaar vond de verhuizing plaats. De ruimte die men daar heeft ge kregen en datgene wat de nieuwbouw oplevert is volgens de heer Muizer Voor de prijs van een mooie diaviewer - bijna dertig gulden, koopt U nu een volledige dia projector, met haif-automa- tisch diatransport. Een wonder van technisch kun nen in beknopte uitvoering, ge schikt voor alle formaten dia's t/m IA x 36 - en vanwege de 60 mm lens ook bijzonder geschikt voor halfkleinbeeld, instamatlc en rapid dia's. Een uiterst solide constructie met dubbele condensor en scherp tekenende 3.2/60 mm lens- een ideale projector om mee te nemen of... maar dan niet verder over praten, straks als Sint geschenk voor fotografe rende zoon of dochter- Met houder voor ±16 dia's, die met schuif- of afstandsbedie- ningskabei worden getranspor teerd, een voldoende licht sterk beeld t/m 1.20 mtr., 220 Volt - 100 Watt lamp. Een uniek apparaat door z'n compactheid en dus makkelijk mede te nemen, voor nog géén dertig gulden. X 10 x 7 cm Vrijdag en zaterdag verkopen- wij deze handige, inklapbare diaprojectoren, In mini-formaat, een volwaardige a projector, vo Bijeenkomst Leger des Heils Schiedam Zondag 3 december zal het zangkoor van het Leger des Heils Dordrecht, medewerking verlenen aan de bijeen komst, die om 7.30 uur n.m. wordt ge houden in het gebouw van het Leger des Heils te Schiedam, aan de Langs Haven 27. Het zangkoor telt 65 leden. De lei der van de bijeenkoipst is majoor Th. Krommenhoek, een oud-stadgenoot, die vanuit Schiedam een kwart eeuw geleden tot het Officierskorps van het Leger des Heils toetrad, sindsdien overal in het land als zodanig heeft ge werkt en thans het bevel voert over het korps te Dordrecht. n Fabriekstoonzalen Industriegebouw Goudseslnge] no. 66 - 3e etage - (lift) tel. 010 - 12.04.61 klassieke bankstellen, ook slaapkamers, salonkasten, bergmeubels, eethoeken, vloerbedekking, bedden, U kont dagelijks terecht van 916 unr, Als Jantje nu zijn beker melk omgooit, is er nog geen ramp gebeurd... even een doekje erover en U zit weer aan een brandschoon tafelkleed. Mooie en practische tafelkle den, een uitgekiend mooie com binatie van textiel en plastic, nu voor een speciale Sint Nico- laas prijs. Hagelwit damast 115x150 Extra zware uitvoering 10X140 cm 6 div. dessins kleuren Een advies om ter harte te nemen Idem in extra grote 140x160 cm De competitieleider van het Nel de Hands Handbal Verbond heeft wat gestoeid met de indeling van de ver schillende wedstrijden. Zo kan het gebeuren, dat de Schiedamse derby tussen het resérve damesteam v«m DWS en het eerste team van UVG zondag in de Rotterdamse Energie hal gespeeld zal mor,ten worden. Het Is niet alleen een derby, maar ook een zeer belangrijke ontmoeting. De club die wint, neemt in die afdeling de leiding in handen. Beide teams verkeren momenteel in topvorm en het beloofd dan ook een spannend treffen te worden, waarin we UVG de beste papieren geven. Jammer dat dit alles in Rotterdam gaat ge beuren. Als de wedstrijd in de Mar griethal gespeeld zou worden, dan had dat ongetwijfeld veel publiek naar onze eigen sporthal getrokken. Het afgelopen weekeinde heeft de Schiedamse handbalteams maar wei nig winst opgeleverd. Alleen de da mes van DWS haalden een punt bin nen door een gelijkspel tegen Rhoda uit Delft. De Schiedamse dames heb ben de volle winst in handen gehad: 63, maar in de laatste spelperiode raakte het team weer volkomen van slag af en kon Rhoda de achterstand inlopen. DWS mag van geluk spre ken dat de Inzinking niet vroeger kwam, want dan was Rhoda onge twijfeld met de winst naar huis ge gaan. De heren van DWS hadden het heel moeilijk tegen het Haagse Hel las. Reeds in de eerste helft kwam Hellas aan een voorsprong van 46. Na de rust kwam DWS sterk terug en groeide doelman Gommel tot gro te hoogte. Ditmaal wist hij een straf- worp te stoppen. Toch kwam DWS ets te kort en moest het de winst :012 aan Hellas toestaan. De beide teams van DWS hebben :ondag een vrije dag. De heren van UVG hebben de wed- ;trijd tegen Snelwiek verloren door ■en verkeerde taktiek. Veel te lang lieven onze stadgenoten aan de cir- :el hangen, waardoor er geen stoot- :racht in het team kwam. Na de rust 4—7, bleef UVG dit pellet je nog lang volhouden. Het chakelde te laat over op de aanval. 7as dit eerder gebeurd, dan was er ngetwijfeld wat anders uit de bus ekomen dan de nederlaag van 15 3. Zondag ontmoet UVG het Rotter- amse Neptünus 2. Het moet moge- .jk zijn om uit deze ontmoeting de /olie winst mee naar huis te nemen. De dames van Wilton hebben in de ontmoeting met AHC '28 met. zenu- Vrijdag en zaterdag verkopen wij op onze eerste etage deze plastic op textiel basis tafel kleden in vele kleuren, Enquête bibliotheek wijst uit: diverse dessins, een lust voor het oog, een besparing op de was, voor 'prijzen, die U geen tweede keer kunt verwachten, De gemeentelijke lees/aal en biblio theek te Schiedam heeft een enquête gehouden onder leden en bezoekers van de leeszaal met betrekking tot de voorlichtende taak van de open bare bibliotheken door middel van kranten en tijdschriften. In een rap port deelt de directrice mej. R. G. P. Visser mee, dat in Schiedam op voorlopig' voldoende. Er zijn 40 leer- viJf verschillende plaatsen gelegen- lingen en zo gauw de nieuwbouw vol- 's^Avonds tot 9 uur geopend. n tel. of schrift, bi tooid is, kunnen er nogmaals 20 ko men. Er is een wachtlijst en nog geen principe-uitspraak van de wet houder gekomen, wélke leerlingen voorrang hebben: kinderen uit Rotter dam of kinderen uit omliggende ge meenten die het eigenlijk méér no- dig hebben. Momenteel zijn er al kin deren uit omliggende plaatsen op school, maar hun ouders zijn op een of andere manier economisch gebon den aan Rottendam. „Het vervoer is een hoofdstuk apart", zegt de heer Muizer. Er rij den zeven tsxi's om de kinderen" od te halen en thuis te brengen en we hebben sinds april een eigen busje, waar we erg trots op zijn. De kin deren kunnen met rolstoel en al ver voerd worden. Dat in en uit die ta xi's tillen is erg moeilijk, want de meeste leerlingen zijn erg zwaar. De heer Muizer, voorheen werkzaam op de revalidatie-afdeling van het Goois Kinderziekenhuis, heeft er een hernia aan overgehouden. De gemeente Rotterdam betaalt al de vervoerskosten (de school vraagt trouwens ook geen extra bijdrage van de ouders) verstrekt bovendien dage lijks melk, fruit en een broodmaal tijd. ze iets konden doen bij de opening van het nieuwe complex". De heer Muizer heeft ze op het idee ge bracht op het ruime terrein tussen de verschillende gebouwen, tuintjes op rolstoelhoogte aan te brengen. Elke groep krijgt dan een eigen tuin te verzorgen! Als het mogelijk is. wil de heer Muizer on hetzelfde terrein ook nog een stratenplari la ten aanleggen. De laatste wens van het schoolhoofd is een overdekt zwem bad, dicht bij huis. Na moeten de kinderen elke week naar de Vreden- oordlaan gebracht worden. „En het hoeft echt niet zoveel te kosten", ver zucht hij. SKA* nu... beduidend goedkoper Vlotte, rnpderiie- koffertasjes, die zo'n gezellig model hebben en waarin zö'n massa geborgen kan'worden... zulke koffertasjes zoekt U uit voor nog géén vijf gulden. Skai koffertasjes van 9.75, zo handig om te winkelen of om mee te nemen naar Uw werk, keurig afgewerkt met vaste hengsels en ritssluiting. wen te kampen gehad. De Haagse for matie was zeker niet sterk te noemen maar speelde toch beheerster dan on ze stadgenoten. Na een ruststand van 2—2, ging de winst ten slotte naar AHC, 3—5. Zondag spelen de dames van Wil ton niet. De heren van Wilton zullen het zondag in de Energiehal zeker niet gemakkelijk krijgen tegen Nep- tunus 1. Het Rotterdamse team is moeilijk te omspelen, maar de grote re routine van onze stadgenoten kan de doorslag wel eens geven. Scylla gaat het zondag opnemen tegen Meeuwen 2. Het zal niet makkelijk worden voor Scylla, dat alle zeilen zal moeten bijzetten om een gelijk spel in de wacht te slepen. juist, dit is het betere orgel dat u op de T.V. zaghet heeft de bekende gouden klank en biedt meer muzikaal genoe gen voor een lagere prijs. VLAARDINGEN. A.s. zaterdag demonstreert GERARD BRESSERS op bovengenoemd orgel. ht'id is kennis te nemen van de inhoud van vrijwel alle Nederland se dagbladen en opinie-bladen en een keur van tijdschriften. Men heeft in de centrale biblio theek en vijf filialen formulieren neergelegd teneinde op de hoogte te geraken van' klachten en wensen. Ge vraagd werd voor welk blad of tijd schrift men belangstelling had. wel ke zonder bezwaar gemist zouden kunnen worden en op welk blad of tijdschrift men prijs zou stellen. Uit de enquête blijkt dat men in het algemeen wel tevreden is met het geen aanwezig is. Het abonnement op 60 van de aan wezige tijdschriften werd gewaar deerd. Met betrekking tot 15 tijd schriften. was het antwoord negatief. Er waren ook wensen met betrekking tot buitenlandse bladen, waaraan in verband met het beschikbare budget, moeilijk kan worden voldaan. De Franse ambassade heeft tijdelijk en kele abonnementen gratis beschik baar gesteld. „Zoals men zich kan indenken wa ren er ook een paar suggesties bij, die waarschijnlijk serieus en niet ba dinerend bedoeld wareh, maar waar op men toch niet kon ingaan. Zo stel de b.v. een lezer voor, dat alle abon nementen op dagbladen zouden kun nen vervallen! Het zou natuurlijk wel een verlichting betekenen van het be narde budget, maar het bestuur zou het doel als openbaar cultureel en opinievormend instituut toch welj. voorbijschieten, indien het deze hint zou volgen!",, zo constateert mëj. Visser. „Een andere, meer technisch in-, gestelde, lezer zou graag alle litte raire en culturele periodieken prijs geven ten behoeve van meer sport nieuws (ook internationaal) en meet techniek. Ook zijn suggestie kunnen wij, voor zover zij negatief is, moei lijk volgen, allereerst niet om onze culturele taak aan onze litterair wel geïnteresseerde lezers en in de twee de plaats niet omdat deze periodie ken, per jaargang ingebonden, aan de boekencollectie worden toege voegd en voor studerenden van groot belang blijven", aldus het verslag. Vrouwengroepen organiseren weer Sf. Nicolaasfeest Zaterdag 2 december organiseren de vrouwengroepen van de PvdA en het NVV het jaarlijks St. Nicolaas feest in het volksgebouw Tuinlaan 50- Schiedam, voor de kinderen van 3 tot en met 8 jaar. Aanvang 's morgens 10.30 zaal open 10 uur. Kaarten a f0,50 verkrijgbaar bij: mevr. Smolders, Simon Stevinstraat 22, mevr. Mak, Frans Halsplein 8b, mevr. v. Dijk, Fabriplein 27b, mevr. Zagwijn, Gordonstraat 31b, mevr. Post, Wibautstraat 17. mevr. .Tung, Numansdorpstraat 17, mevr. Rotte veel, Iepenlaan 50, mevr. Schramade, Franklinstraat 18. Of U nu borduurt of breit, haakt of verstelt, zo'n gezel lige werkmand kunt U altijd ge bruiken. Leuke naai- en borduurman- den, in diverse uitvoeringen en dessins, waarvan wij er slechts twee ku n nen afbeelden Gezellige borduurmanden, ook als paketje om zelf in een wip te monteren, uit de series van 5 tot 7 gulden, nu door elkaar voor nog géén 3 gulden. om zelf te monteren Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze vlotte koffertassen, i zwart, cognac of blauw, 's Avonds tót 9 uur geopend. Géén Ul. of schrift, belt. KORFBAL. Ellen Dijkmans is als lid bij de korfbalvereniging „Suc ces" met gejuich binnen gehaald. El len werd namelijk het honderdste lid van deze vereniging. Het is een prachtig resultaat voor het hard wer kende bestuur :en de, leden die, be gin 1966, begonnen de vereniginguit een structureel en economisch diepte punt te halen. Ellen Dijkmans werd aangebracht als lid door Kees Ko- nings en ook dat is een felicitatie waard. De groei van de club staat niet stil, want inmiddels is lid num mer 103 al weer ingeschreven. Suc ces hoort nu met 100 leden tot de gro te verenigingen in de RKB. Vrijdag en zaterdag verkopen wij In onze handwerkafdeling deze grote collectie borduur- en naaimanden, in vele modellen en kleuren, door elkaar voor één prijs, voor 's_Avonds tot 9 uur geopend Giin ul. *f schrift, btit.

De Havenloods | 1967 | | pagina 9