Nieuw Amsterdam weer op stoom Uit de heilshistorie blijkt een duidelijke volgorde De grote vragen (XIX): «s»aSS£i^ één gulden; NATÜURWIT BOERENBRUIN ORGELS I j uw trotse bezit j liliiMiillllMüllilltl Joh. de He DE HAVENLOODS DONDERDAG 7 DECEMBER 1967 S'dam 18 Een bijbelse voorstelling als die over de wederkomst var. Christus staat, zoals wij reeds opmerkten, niet op zichzelf. Zij staat in een uitgebreide samenhang van andere voor stellingen die betrekking hebben op wat de bijbel het Ko ninkrijk Gods noemt. Voor wij zinnig over dé belangrijkste voorstellingen van het Koninkrijk Gods kunnen denken, voorstellingen als het wereldgericht, het messiaanse rijk, het Nieuwe Jeruzalem, de nieuwe aarde en de nieuwe hemel, moeten wij een en ander weten over de betekenis van het begrip Koninkrijk Gods. Daarover bestaan talrijke inzichten en even talrijke misverstanden. Deze dingen zijn niet slechts van theore tisch belang, véél meer gaan zij ons allen ook praktisch aan, omdat juist het „zicht" op het Koninkrijk Gods bepa lend is voor ons gehele leven. Enkele voorbeelden kunnen misschien duidelijk maken hoezeer de visie op het Konink rijk Gods van beslissende betekenis is voor onze houding in deze wereld, voor onze opvattingen over het christendom in het algemeen en voor ons denken over het wezen en de functie van de kerk en andere vormen van religie. Er zijn velen die ohder het Koninkrijk Gods uitsluitend een persoonlijk „hiernamaals" verstaan, een eeuwig leven na de dood, een vorm van bestaan die eigenlijk niets met ons tegenwoordig leven te maken heeft. Een dergelijke visie kan enerzijds leiden tot een wereldvreemd, geïsoleerd leven daar alles op het „hiernamaals" gericht is en wat er in onze wereld gebeurt er niet op aan komt. Anderzijds kan het juist tot een volkomen „wereldlijk" leven leiden, daar het Koninkrijk Gods pas „na deze wereld" komt en wij dus, mits we maar geloven, in de vertrouwde denk- en leefpatronen onze gang kunnen gaan. Er is een opvatting groeiende dat het Koninkrijk Gods geheel in déze wereld gestalte moet krijgen. De beginselen van dat Koninkrijk moeten hier en nü worden gerealiseerd, zowel in de gemeenschapsverhoudin gen als in de persoonlijke relaties. Al dat gepraat over een hémels leven na de dood is wezenlijk niet anders dan een ontvluchten van onze verantwoordelijkheden op déze wereld zo redeneert men daar. Ook is er een visie die het Koninkrijk Gods vereenzelvigt met de kerk. Alleen in de ware kerk wat deze dan ook zijn moge is het Koninkrijk Gods belichaamd en alles daarbuiten moet „veroverd" worden. Op deze visies bestaan talrijke varianten, met even zovele consequenties voor het persoonlijk en maatschap pelijk bestaan. Mensen die het Koninkrijk hier en nu willen verwerkelijken zullen dikwijls zeer actief zijn op politiek, maatschappelijk en cultureel gebied. Zij willen voortdurend bezig zijn de dingen op min of meer revolutionaire wijze te veranderen. Anderen, die in het Koninkrijk Gods een lou ter hemels rijk zien, zullen geneigd zijn de dingen in deze wereld op hun beloop te laten. Zij die geloven dat het Koninkrijk Gods zich geleidelijk baan breekt, geloven in vooruitgang en zij wenden de verworvenheden van wetenschap en techniek dankbaar aan om dit doel te verwezenlijken. Velen die echter over tuigd zijn van een wereldcatastrofe die aan de doorbraak van het Godsrijk moet voorafgaan, zullen juist cultuur pessimisten zijn, die met name in wetenschap en techniek vijanden zien en vele verworvenheden van onze beschaving dan ook niet als een vooruitgang beschouwen, maar juist als verderfelijke middelen om de ondergang te bewerken. Extreme groepen beschouwen hun religieuze gemeenschap pen als een Ark van Noach waarin .zij geborgen moeten zijn als de wereldgerichten komen én de „rest" van de mensheid zal omkomen. Zo zouden wij nog lang kunnen doorgaan, maar wat bij het beschouwen van al deze inzichten en meningen naar voren komt is de belangrijke vraag: wat is het Koninkrijk Gods en hoe verwerkelijkt het zich In bijbels-profetische zin kunnen wij geer. zinnig woord over de toekomst zeggen als wij niet eerst enig inzicht verwerven in de hoedanigheid van het Koninkrijk Gods. De verwarring op dit gebied wordt wel het duidelijkst geïllustreerd in de theologie. De een zegt: het Koninkrijk Gods is reeds gerealiseerd met de eerste komst van Christus. De ander: het Koninkrijk Gods is een komende Godsheerschappij over de wereld. Sluiten deze visies elkaar uit Helaas munt ook de theologie uit in het poneren van eenzijdigheden Wat zegt de bijbel ervan En geeft tenslotte onze eigen ervaring niet het meest geldende antwoord Wat zien wij ervan Is juist het christendom in de loop van vele eeuwen niet het klaar ste bewijs dat er geen sprake is van een Koninkrijk Gods op aarde En is dit falen ook niet een bewijs dat het Koninkrijk Gods een illusie is en dat het ook nooit zal komen Toch is het Koninkrijk Gods, juist in zijn toekomstdimen sies, het grote stralende perspectief van de bijbel-open baring In dit Godsrijk zijn hemel en aarde gereinigd van alle kwaad en met elkaar verbonden. De mens leeft eeuwig in het licht van God, alle tranen zijn uitgewist, alle leed is vergeten. In vrijheid en heerlijkheid heerst de nieuwe mens in de Naam van God over de gehele schepping. Het Konink rijk Gods, zoals de profeten en de zieners dit hebben ge schetst, houdt alles in wat ten diepste aan verlangen naar vervulling in de mensheid leeft: het is een „gaan van heerlijkheid tot heerlijkheid". „Geen oog heeft gezien en geen oor heeft gehoord en het is geen mensenhart ooit opgekomen" wat als erfehis voor de mensheid in het Koninkrijk Gods is weggelegd. Het diepste verlangen en de rijkste verbeelding vallen in het niet tegen de heerliijk- heid die de mens vervullen zal als hij tot b e e 1 d van God is geworden, als hij deel heeft gekregen aan de lichame lijkheid van God. Had dit geweldige uitzicht de mensen niet in laaiend vuur moeten zetten Zou niet de gehele mensheid de on machtige, besmeurde handen moeten uitstrekken naar dit licht, dat over de horizon der geschiedenis zijn stralen werpt Hoe kon de mensheid, nadat deze toekomst was geopenbaard, voortgaan op de dwaalwegen naar de af grond? Waarom is het christendom, dat bij uitstek de draagster van deze openbaring moest zijn, niet in staat op een zodanige wijze naar dit Godsrijk heen te wijzen, dat alle mensen van goede wil verrast en verrukt opspringen Moesten bij zo'n vooruitzicht wanhoop, haat en eigen ge rechtigheid niet lang als een afzichtelijke, afgestroopte huid zijn achtergelaten De beantwoording van deze klemmende vragen hangt nauw samen met de blindheid, de doofheid en de onont vankelijkheid van de mens. Dat is het ongeloof, waardoor de mens de hem geboden krachten van het Koninkrijk Gods niet kan hanteren. En hier onmiddellijk mee verbonden het onvermogen de bijbel-openbaring over het Koninkrijk Gods te kunnen z i e n De openbaring over het Koninkrijk Gods vertoont een bepaalde structuur die men in grote lijnen moet leren kennen om niet tot onjuiste en eenzijdige opvattingen te komen. De bijbel moet hier zelf spreken, waarbij wij geen „keus" moeten maken uit bepaalde facetten die ons „Hggen', maar zoveel moge lijk alle gegevens in ons beeld moeten verdisconteren. De openbaring van het Koninkrijk Gods in de bijbel heeft talrijke raakpunten met historische en heilshistorische gegevens. Welke plaats nemen om met de heilsgeschie denis te beginnen Israël, de christelijke gemeente, de wereldvolken in het Koninkrijk Gods in In welke verhou ding staan kerk en christendom tot het beloofde Godsrijk Welke raakpunten zijn er met de „gewone" geschiedenis, met de evolutie, met de maatschappelijke en culturele ontwikkeling Hoe verhoudt het Godsrijk zich tot tijd en eeuwigheid tot heden en toekomst, tot hemel en aarde Geweldige vragen die ons allen aangaan, Want zij omvat ten de gehele schepping, alle tijden, alle mogelijkheden. Eerst moet het ons duidelijk zijn dat het begrip „Konink rijk Gods" niet de eeuwige en universele heerschappij van de schepper over zijn schepping aanduidt. Deze universele Godsheerschappij moet wel worden vooropgesteld, daar zij bepalend en zingevend is voor de gehele schepping en dus ook het Koninkrijk Gods omvat. De universele Godsheerschappij over alle dingen sluit echter een bijzondere verhouding tot een deel van die schepping niet uit! Tenslotte behoort immer ook de van God afgekeerde wereld met al zijn aspecten van het kwaad tot het heelal, maar overal waar deze afgekeerdheid is en blijft is er geen sprake van het Konink rijk Gods. Het Koninkrijk Gods is juist die bijzondere heer schappij van God, die het kwaad in al zijn vormen door breekt, uitzuivert en tenslotte vernietigd. „Binnen" de universele Godsheerschappij over alle dingen is het Koninkrijk Gods de bijzondere macht, die de in het kwaad gevallen schepping verlost en terugbrengt tot de volkomen heid. Dit is geen onmiddellijke daad, maar een geleidelijk proces omdat het naar in vorige artikelen is uiteengezet, dienstbaar is gemaakt aan de vorming van de mens. Het Koninkrijk Gods is als het lichtspectrum waarvan de kleuren in toenemende verdichting in elkaar overgaan. Uit de interpretaties blijkt dat velen slechts enkele kleuren uit dit spectrum willen of kunnen zien en dat zij het een ten koste van het ander uitsluiten. Het Godsrijk heeft verschillende fasen van ontvouwing en tevens ver schillende gestalten. Het een sluit het ander niet uit. Ver schillende van deze fasen en gestalten zullen wij trachten weer te geven om zo tot een duidelijker beeld te kunnen komen. Zo schetst de bijbel het Koninkrijk Gods zowel als een aards als een hemels rijk. God schept een nieuwe hemel, maar ook een nieuwe aarde, waarop liefde, vrede en gerechtigheid heersen zullen. Dit is duidelijk een toekomstig gebeuren, maar ook weer niet zo absoluut toekomstig, dat er nog geen begin gemaakt zou zijn! Het" begin is er enerzijds in de nog onzichtbare gemeente van gelovigen in Jezus Christus. Bij de zichtbare weder komst van Christus zal deze nu nog verborgen gemeen schap van Christusgelovigen óók „openbaar" (geopen baard) worden en zal de mensheid ontdekken dat deze verborgen gemeente a.h.w. de voorhoede van het manifeste Godsrijk is geweest. Anderzijds is er een begin in alle menselijke verworven heden die op zich zelf in overeenstemming zijn met de wil en de bedoelingen van God. Dat zij nu nog dienstbaar gemaakt kunnen worden aan het kwaad en dat zij nu nog verkeerd gebruikt kunnen worden, tast de positieve waarde van deze verworvenheden in zichzelf niet aan. Wij denken aan alles wat ooit gedacht, geschreven, uitgeproken en verricht is, dat beantwoordt aan de Goddelijke normen van gerechtigheid, liefde, vrede en barmhartigheid. Wat de mensheid in deze zin aan „goeds" heeft voortgebracht en zal voortbrengen, hetzij kennis, uitvindingen, betere leef- mogelijkheden. bestrijding van ziekten en wantoestanden, hetzij opvoeding, maatschappelijk welzijn en op het welzijn gerichte politiek, dit zijn alle aanzetten tot het volmaakte dat eens komen zal. Een tegenwoordig verborgen Koninkrijk Gods, zoals dit belichaamd is in de gemeente van Christus sluit dus een toekomstig manifest Godsrijk op aarde niet uit. Het Rijk is en komt, zoals ook Christus is en komt. Hierbij is geen onduidelijkheid, als slechts beseft wordt dat Christus in de knechtsgestalte, in het teken van kruis en oordeel op aarde heeft geleefd, dat hij in de Geest tegenwoordig is in zijn gelovigen en dat hij als de Koning-messias wederkomt. De wederkomende Christus is identiek aan de eenmaal op aarde geleefd hebbende Jezus, maar de wederkomende Christus komt in een andere hoedanigheid. Zo is het ook met het tegenwoordige en met het komende rijk van God. Het tegenwoordige Rijk is verhuld en staat in de knechts gestalte van kruis en oordeel. Het kokende rijk is van andere hoedanigheid: daarin zullen de knechten van thans meesters zijn, de vervolgden koningen, de veroordeelden rechters. Dit perspectief roept echter nieuwe vragen op. Velen blijven immers steken in de spanning tussen een „present" rijk van „vreemdelingen op aarde", wier „bur gerschap in de hemelen is"; het rijk dat „niet van deze wereld" is en de profetie over een Godsrijk op aarde. Als er zowel een hemels Godsrijk is en komt als een aards Godsrijk, hoe liggen de verhoudingen aan.' Thans komt een kwestie aan de orde die in de theologie nauwelijks enige aandacht heeft gekregen en waarover dan ook de grootste verwarring heerst. Wie niet inziet dat het Koninkrijk Gods zich in verschillende stadia en ge stalten ontvouwt komt er allicht toe alle fasen en gestalten a.h.w. ineen te schuiven, of er alleen datgene uit te lichten wat in zijn kraam te pas komt. Maar uit de samenhangen in de heilshistorie blijkt duidelijk dat er een orde en zelfs een volgorde is in dé ontvouwing van het Godsrijk. Deze orde is uitermate belangrijk want zij houdt direct verband met de gang van de historie en de toekomstige ontwikkeling. Als wij onze visies op verleden, heden en toekomst niet laten bepalen door deze in de bijbel geopen baarde orde, zijn we in feite stuurloos en richtingloos en kunnen wij onze positie in het heden niet bepalen. Enkele voorbeelden: wie de fundamentele bijbelse voorstelling over een hemels én een aards Godsrijk over het hoofd ziet zal geen raad weten met de hemèlse bestemming van de gemeente. Hij zal zich namelijk afvragen waartoe dan toch een toekomstig Godsrijk op aarde kan betekenen. Deze vraagstelling vloeit op zijn beurt weer voort uit de foutieve opvatting dat uitsluitend de gemeente van Christus het Koninkrijk Gods zal beërven, alsof er voor Israël en het overgrote deel van de mensheid dat niet tot de Christus gemeente behoort, geen beloften zouden liggen. Een ander voorbeeld van verwarring en verkeerde positiekeuze: velen die geloven dat het Koninkrijk Gods zich geleidelijk in de wereld zal verbreiden raken in grote verlegenheid als zij acht slaan op de toenemende verbrei ding en de toenemende intensiteit van door de mens zelf ontketende catastrofen, met name de oorlogen. Zij zien over het hoofd dat mét de ontvouwing van het heil ook de tegenkrachten toenemen en dat alles heenvoert naar een toespitsing der tegenstellingen tussen Godskrachten en luciferische krachten. Het Godsrijk is weliswaar in de existenties der gelovigen reeds aanwezig, allerlei beginselen en structuren van goed willende niet-christenen mogen wij als „aanzetten" tot het Godsrijk beschouwen, maar tevens is het waar dat de „ba ring" van dit nog verborgen kind met toenemende weeën gepaard zal gaan. Het Godsrijk wordt als een vrucht uit de „schillen" van onze wereld gepeld én dat is een pijnlijk gebeuren! Het geschiedenisbeeld van de bijbel is dat van een groei en een oogst. De rijping van de geschiedenis tot een oogst is zowel het beeld van de „totale" heilsgeschiedenis als dat van bepaalde fasen in de ontvouwing van het Godsrijk. Het principe van groei en oogst wordt in de bijbel vooral uit gedrukt in het begrip „volheid" en „vervulling". Vervul- - ling wijst op de verwerkelijking, op het vol-maken van Gods beloften, volheid wijst op het „vol" zijn van een be paalde „maat". Een maat moet vól zijn, een lichaam vol groeid, een gebouw vol-tooid, een ontwikkeling vol-wassen vóór God ingrijpt en het proces tot ontsluiting brengt. Belangrijk in dit beginsel is. vooral, dat de groei zich vol trekt in aan elkander tegengestelde en aan elkaar vijandige grootheden. De oogst betekent een scheiding tussen twee aan elkaar tegengestelde vol-groeide beginselen. De we reldakker wordt bezaaid door Chistus èn dè Tegenstander; tarwe en onkruid groeien beide op tot de oogst! Het onkruid wordt in deze gelijkenis van Jezus niet uitge trokken vóór de tarwe rijp is, opdat ook de tarwe niet beschadigd wordt. Eerst als de oogst volgroeid is en de tarwe rijp, komt de oogsttijd. Dan kan het onkruid, dat inmiddels ook tot volle wasdom is gekomen, worden uitgetrokken en ver brand en vervolgens het koren worden geoogst en gebor gen. Het kwaad blijft de metgezel en verstoorder van het goede, totdat het goede rijp en sterk genoeg is voor de oogst. Het mosterdzaadje moet tot een volwassen boom worden, de gist moet het meel geheel doortrokken hebben en het visnet moet vol zijn voordat het met goed resul taat kan worden opgehaald. De openbaring is dus in tegenspraak met een vooruit- gangsleer, waarin men veronderstelt dat de positieve ele menten in mens en cultuur geleidelijk het kwaad zullen overwinnen. Goed en kwaad zullen integendeel beide „vol" worden, waarna het kwaad door God wordt uitgezuiverd. H. VERWEIJ Triomfantelijk scheurde het machtige geluid van de scheepshoorn var. de Nieuw Amsterdam vorige week donderdagmiddag om half viei precies door de mist. Sleepboten gaven driftig antwoord, als gold hei een eerbiedige groet aan deze grote reus, die na bijna vier maanden gedwongen rust weer voor het eerst zee koos. De mist verhinderde dat de tocht over de Waterweg naar zee een triomftocht werd, want ongetwijfeld zullen velen langs de kant het oude, vertrouwde beeld van het zeekasteel hébben willen gadeslaan. Nu zorgde de mist er voor dat de Nieuw Amsterdam schoorvoetend de rivier afstoomde, af en toe zijn machtige geluid om zich heen brullend. Passerende schepen doem den als schimmige onzekerheden uit de mist op. De genodigden, die deze technische proefvaart meemaakten, verdwenen huiverend van het dek en zochten de warmte op van de prachtige salons, die al zoveel tienduizenden passagiers een onderkomen hadden geboden tijdens hun reis over de Oceaan. „Deze stunt is nog nooit vertoond", zei HAL-directeur mr. H. N. Dutilh. Daarmee doelde hij op het feit, dat in betrekkelijk korte tijd vijf van de zes ketels van de Nieuw Amsterdam waren Vervangen. Daartoe had men aan weerszijden in de huid van het schip gaten gemaakt van zeven bij tien meter om de oude ketels te ver wijderen en de nieuwe te plaatsen. Op 16 augustus werd het schip daarvoor Café-Restaurant dance saloon American bar HEEMRAADSSINGEL 256—258 ROTTERDAM - TEL. 23.79.46 Geopend van 10 uur v.m. tot 1 uu Iedere zondagmiddag matinee vanaf 2 uur. Iedere eerste vrijdag van de maand bal tot 3 uur 's nachts. Gelegenheid voor bruiloften, partijen en recepties. GEEN ZAALHUUR. BILLIJKE PRIJZEN. Het afstoten van de Nieuw Amster dam zou echter ook een pijnlijke ope ratie betekenen. Ondanks het feit, dat de Rotterdam de plaats van vlagge- schip heeft ingekomen, heeft de Nieuw Amsterdam nog steeds een unieke plaats in de Nederlandse koopvaar dij. Ook in Amerika is het schip zeer geliefd. Het zou daarom voor de Hol land Amerika Lijn, naast de financië le offers, ook een zeer groot gevoels- piatig verlies zijn. In deze gedachten- gang heeft ongetwijfeld ook de over weging een rol gespeeld, dat de laat ste jaren en ook nog in deze tijd grote passagiersschepen van het to- teel zijn verdwenen en nog gaan ver dwijnen. zodat de concurrentiepositie van de Nieuw Amsterdam, zeker wat betreft, beter is geworden. naar Wilton Fijenoord in Schiedam gebracht. Vorige week maakte het schip de technische proefvaart en op 11 december zal de Nieuw Amster dam voor een speciale kerstreis ver trekken naar New Yofk. Deze reis is thans al volledig uitverkocht. Het heeft echter wel gespannen om dit 36.982 ton metende schip. Reeds in het begin van dit jaar deden zich moeilijkheden voor met een van de ketels. Reparatie was erg kosthaar. Bovendien zou het programma van het schip moeten worden onderbro ken, hetgeen ook een aanzienlijk ver lies zou opleveren. Besloten werd het afvaartprogramma voor dit jaar met verminderde snelheid af te werken. In juni bleek, dat ook de andere kétels aan vervanging toe waren, zódat doorvaren niet meer mogelijk was. Er is toen lang gepiekerd bij de Holland Amerika Lijn. De vraag moest beantwoord worden of het nog zin had de ketels door nieuwe te ver vangen, een karwei, dat in de ettelij ke miljoenen zou lopen. Nu nog wil de heer Dutilh het werkelijke bedrag niet noemen. Naast dat bedrag zou men nog het verlies moeten rekenen van de niet gemaakte afvaarten naar Amerika en de cruises, ook al weer een bedrag, dat er zou inhakken. Daar kwam dan nog het probleem bij dat de Nieuw Amsterdam, die op 10 april 1937 in de vaart werd genomen, al een respectabele leeftijd had be reikt, waarbij de vraag gesteld moest worden of deze grote investeringen en verliezen nog wel aanvaardbaar wa llen besloot de Nieuw Amsterdam niet af te stoten. Gelukkig kon men in Amerika ketels kopen, die direct be schikbaar waren. Was dat niet het ge val geweest, aldus vertelde mr. Du tilh, dan zou het een jaar hebben ge kost voordat de nieuwe ketels waren gefabriceerd. Dan nog had men het besluit moeten nemen de Nieuw Am sterdam van de hand te doen, omdat dit verlies niet te dragen zou zijn ge weest. De Amerikaanse ketels werden uit Amerika met eigen schepen van de HAL overgebracht naar Wilton Fijenoord. snelheid van het schip daarom ook iets minder zou zijn. Desondanks kon de heer Dutilh verheugd meedelen, dat tijdens de snelheidsproeven de Nieuw Amsterdam ruim twintig mijl had gelopen. Aangezien dit ook de kruissnelheid is, die voor dit grootse passagiersschip wordt aangehouden, kon de proefvaart, ook in dit opzicht, geslaagd worden genoemd. Er is dan ook gefeest aan boord. Niet overweldigend, maar toch wel voldoende om aan deze proefvaart iets feestelijks te geven. En dat ter wijl er toch nog een schaduw over deze proefvaart lag. Dat is namelijk de weigering van de Amerikaanse kustwacht om een certificaat ten aanzien van de brandbeveiliging van het schip af te geven. Dat betekent, dat Amerikaanse passagiers op eigen risico met de Nieuw Amsterdam mee varen en het zou kunnen betekenen, dat Amerikaanse verzekeringsmaat schappijen bij een eventuele brand geen uitkeringen zouden doen. De heer Dutilh tilde niet zo erg zwaar aan dit probleem. Hij wees er op, dat het schip volgens de Neder landse maatstaven wel voldoende te gen brand is beveiligd en hij ontzeg de de Amerikanen het recht op eigen houtje voorschriften te gaan uitvaar digen Toen hem er op werd gewe zen, dat men in de luchtvaart wel de Amerikaanse voorschriften volgde, zei hij, dat het in de scheepvaart dan wel anders lag. „Dit soort kwesties zijn er nog nooit geweest. Juristen zouden zeggen, dat dit in strijd is met het in- nernationale recht", aldus mr. Du tilh. Overigens krijgen de grote passa giersschepen, zoals de Nieuw Amster dam langzamerhand een andere taak. De cruises beginnen een veel be langrijker plaats in te nemen. Zo is het aantal cruisepassagiers in Ame rika gedurende de afgelopen paar jaar verdubbeld. De Nieuw Amster dam maakt dan ook veel minder rei zen van Rotterdam naar New York, en daarentegen meer cruises. In dit verband vreesde de heer Du tilh, de concurrentie niet, die een eventuele Rijnpoorthaven zal bren gen. Deze haven, die mede bedoeld is als terminal voor passagierssche pen, noemde hij gewenst, ondanks het feit, dat er bij de Holland Ameri ka Lijn ook andere gedachten heer sen, die hij privé meningen noemde. Dat dan eventueel ook buitenlandse rederijen cruises vanuit Rotterdam gaan verzorgen, vond hij onontkoom baar. „Wij hebben in Rotterdam de concurrentie nooit gevreesd", aldus de heer Dutilh. JAN DIJKSTRA r NCGOV. bestuur. Sursum C Tivo ld 20.00 uur Fanciub Danger Sect Wijkcentrum 20.00 u 9 DECEMBER - Kath. Vrouwenbe- kopmg. TENTOONSTELLINGEN t.m. 28 dec. Entrepot 11-13 en 16-18. 17 uur. Charles Kemper aquarellen. DWARSGEBAKKEN DWARSGEBAKKEN ELECTRONISCHE Agenda Schiedam I 1 DECEMBER Arcade 20.00 uur Natuurgenot in hui» Chrs. Soc. Bel 20.90 UUr Rhetorica Chr. Soc. Bel. 20.00 uur N.C.B.O. leden- verg. Geref. Jeugdhulsao uur verg. Statenverta. llng. 8 DECEMBER Arcade 20 uur K.A.B.O Musis Sacrum 20.00 i tnkorven De Rank 20.00 uur A den, Jaarvergadering. r Duivenver. Union ur. Green, Cuby «nd the Aula Sted. Museum 20.15 uur Bachooncert door Muziekgezelschap Jnterpexta Chr. Soc. Bel. 1 .00 uur Receptie t.g.v. de 100ste verjaardag hr. Faasse Irene 14.00 uur C.A.B. Musis Sacrum 20.00 uur Union, feestavond. Opstamdingskerk 20.00 uur Sociëteit Den Teirquasth. Soortf. bad 19.00 uur Diploma 1 en 2 Trefcentrum 20.00 uur Dansclub Harg. Ru- les of the gamo. I I vanaf 325.- contant plua J per dag ook leert spelen met I Joh. de Heer's unieke systeem I 1 wereld merken keuze uit meer dan 100 instru- menten CONN - HAMMOND I PHILIPS - RI-HA - SOLINA 1 I I I I VISCOUNT e.a. Malsheid is nu een weekend lang I I demonstraties Iu kunt elke vrijdagavond tus sen 8-10 uur geheel vrijblijvend Ide orgels horen, zien en zelf bespelen. Nieuwe Gids voor Schiedam verschenen De Schiedamse Gemeenschap heeft en nieuwe Gids voor Schiedam doen verschijnen. Het is de vierde en de belangstelling voor deze gids is groot. Er zijn uiteraard nogal wat wijzi gingen nodig geweest. Enige uitbrei ding heeft de informatie omtrent de tram- en busdiensten ondergaan. De gids is voor het luttele bedrag van twee gulden aan het bureau van S. G. verkrijgbaar.

De Havenloods | 1967 | | pagina 11