Rij umondmanifestati e begint in Schiedam monopole GRAliS HEE KOM MEE GELDT VOOR IEDEREEN Subsidie voor hulp aan buitenlandse arbeiders Geen akkoord over Passage Theater dus geen subsidie voor nieuw orkest Oecumenische dienst in Opstandingskerk mmmm KUNSTGEBITTEN BE HAVENLOODS 17e jaargang no. 6, donderdag 7 december 1967 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Kantoor: Westblaak 25. Rotterdam, telefoon 132170 (8 lijnen) Postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". „HEE kom mee", is het alleszeggende motto van een tweedaagse mani festatie, op 14 en 15 december in gebouw Arcade aan de Lange Haven te Schiedam. „Hee kom mee" wordt georganiseerd door de stichting Gamma die in april van dit jaar in Schiedam werd opgericht, met als doelstelling: Het activeren en tot gelding brengen van in het Rijnmond gebied aanwezige creativiteit op algemeen kunstzinnig en daaraan gren zend cultureel terrein. Mede ter verhoging van de leefbaarheid van genoemd gebied. Hoewel „Hee kom mee" in Schie dam wordt gehouden is het bepaald niet aan die plaats gebonden. Iedere „Rijnmonder" is welkom en dat geldt voor de gehele toer die Gamma hier mee gaat maken, want na Schiedam staan op het programma Dordrecht, Delft, Vlaardingen, Maassluis en ten slotte Rotterdam. De respectievelijke data zijn nog niet bekend maar de manifestatie wordt in maart '68 in de Ahoyhal besloten. Het is een beetje moeilijk pen dui delijk overzicht van het programma te geven, want dit is zeer uitgebreid en uiterst gevarieerd. Bovendien han gen een hoop programmapunten van de bezoekers zelf af. Iedereen name lijk die iets te zeggen heeft of die denkt iets te zeggen te hebben, krijgt de kans gebruik te maken van de vrije tribune om aandacht te vragen voor zijn of haar ideeën: wereldher vormers, drankbestrijders, homo- sexuelen, vertegenwoordigers van po litieke groeperingen, kortom iedereen kan van deze speakerscorner gebruik maken, om actualiteiten, brandende kwesties godsdienst enz. ter sprake te brengen en ter dicussie te stellen. „Plips" Er worden exposities gehouden van grafiek, prenten en gouaches; repro- dukties van de nieuwste affiches uit Engeland en Amerika, vervaardigd door Leo de Kruis worden aan de man gebracht door Thijs Andriessen. Voor de eerste maal in ons land wor- öen op „Hee kom mee" de „Plips" verkocht voor een gulden per stuk. Dat zijn witte namaakvogeltjes ter grootte van een kanarie. Vprder is er een modeshow van modehuis Marlène en Burt Stephen; Frans van der Hey- den toont sieraden; er is een winkel- beurs. want ook de middenstand is van de partij en mag uiteraard de speakerscorner gebruiken om reclame te maken, meisjes kunnen eigenge maakte kleding showen. Er komen zangers, voordrachtskunstenaars, beatgroepen, maar ook jazzcombo's en boerenblaaskapellen kunnen niee- doen. Iedereen die creatief bezig is kan zijn gang gaan. Dat geldt even eens voor de huisvrouw die naar een modeshow komt kijken want ook de gene die alleen maar luistert, kijkt en denkt is creatief bezig. Enkele vaste medewerkers aan „Hee kom mee" zijn Sies Hofman. Peter Blan ken en Cor Ottevanger. Hoogtepunten van „Hee kom mee" vormen de miss-verkiezingen. Er wor den drie miss-en gekozen, namelijk de Maagd van Holland, bijgenaamd miss Verstand, miss Rijnmondje alias Hoogstraat 2 - Schiedam-Tel.26EC03 donderdac 8, vrijdag 7-9.15. zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15, dinsdag 8, woensdag 8. AVONTUUR IN HONGKONG DALIDA PHILIPPE NICAUD TAÏNA BERYLL Een meisje met sex dat met vuur speelt en daardoor in de meest netelige omstandigheden komt. Melior Film miss Daad en miss Penitoety alias mis Greep. De winnaressen krijgen een prijs, beschikbaar gesteld door de Schiedamse middenstand. Boven dien nemen zij deel aan de finale in de Rotterdamse Ahoyhal samen met de winnaressen uit de andere steden waar „Hee kom mee" wordt georganiseerd. De meisjes mogen de kleding waarin zij aan de verkiezin gen deelnemen zelf bepalen. De mi nimum leeftijd van de deelneemsters is gesteld op achttien jaar of op zes tien jaar onder geleide. Beide dagen begint „Hee kom mee" 's morgens om negen uur. Tot acht uur 's avonds is de toegang vrij. Daar na betaalt men twee gulden. Zij die willen deelnemen aan de miss-verkie- zingen betalen f3,50. De eerste dag. donderdag 14 december is „Hee kom mee" tot half twaalf 's avonds ge opend, de tweede dag, vrijdag 15 de cember tot half een 's nachts. Degenen die iets willen showen, wil len deelnemen aan de missverkiezin gen, muziek willen maken of iets te zeggen hebben, kunnen uiteraard rechtstreeks naar Arcade komen, maar nog beter is het, wanneer zij zich tevoren even opgeven bij het kan toor van de Schiedamse Gemeenschap en de VVV in de Plantage te Schie dam. Dat maakt de organisatie na melijk iets gemakkelijker. Zakelijke basis Hein de Koster, die samen met Luc Schamlé de directie vormt van de stichting Gamma vertelt, dat „Hee kom mee" een antwoord wil zijn op de Brandersbuurt- en Sigma-Rijn mondteleurstellingen. „Gamma be staat slechts op zakelijke basis", zegt hij. Daarom werkt men in Schiedam samen met de middenstand. Gamma wil geen overheidssubsidie, „want" zegt Hein de Koster, „creativiteit mag niet afhankelijk zijn van de staat. Bovendien krijgt nu iedereen de kans z'n hart te luchten. Het is vrij en neutraal. Er zijn op „Hee kom mee" geen voorschriften. De hoofd zaak is de communicatie. Het is de bedoeling, dat zoveel mogelijk men sen meedoen. Het moet gewoon vre selijk gezellig worden. Dan is het doel bereikt." Cinemascope 14 jaar zondag 2-4.15, woensdag 2. JIM REEVES, de „Bonanza" van de country- en western-songs in: KIMBERLEY-JIM Kom, kijk en luister naar Jim Reeves, de tophit-zanger van de western-songs. a.l. zaterdagnacht 24.00 MOORDMYSTERIE AAN DE RIVIèRA GERT FRÖBE MARINA VLADY ROBERT HOSSEIN Een thriller, die u koude rillingen over uw rug zal doen lopen CinemaScope Melior Film Brief van verontrusten over ontwikkeling Stedelijk Museum Veertig inwoners van Schiedam hebben een brief gezonden aan de ge meenteraad met betrekking tot de ont wikkeling van het Stedelijk Museum, hetgeen door hen met toenemende on gerustheid wordt gadegeslagen. Zij schrijven o.m.: dat hoe wel het Museum beoogt te zijn een museum voor moderne kunst bij de inrichting van het Museum en bij het bepalen van het beleid, met be trekking tot het beheer van het Mu seum te voeren, de eenvoudige waar heid vergeten wordt, dat niet alle produkten van hedendaagse mense lijke arbeid onder de moderne kunst gerangschikt kunnen worden. dat zij telkens moeten bespeuren, dat het Museum in de samenleving van Schiedam niet de betekenis heeft die het zou behoren toe te komen; dat naar hun oordeel het Museum een meer geliefde plaats in de sa menleving zou kunnen innemen wan neer 't behalve Museum ook zou zijn een ontmoetingspunt voor de Schie damse burger in zijn culturele acti viteit. dat zij het gewenst achten, dat in de Commissie voor het Stedelijk Mu seum afgevaardigden uit verschillen de Schiedamse culturele organisaties worden opgenomen, opdat aldus de Schiedamse burgerij nauwer betrok ken wordt bij het bepalen van de be tekenis van het Museum voor Schie dam en bij het vaststellen van de rol die het Museum in Schiedam behoort te spelen. BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Plak hier 6 vlaggetjes zendt mij 3 sleutelhangers Woonplaats KNIP UIT en a Herhaalde malen heeft de Schie damse gemeenteraad aangedrongen op maatregelen tot effectuering van hulp aan buitenlandse arbei ders, met name voor wat betreft het opvangen en begeleiden van deze werkkrachten. Aanvankelijk is overwogen om deze taken zelf ter hand te nemen door een gemeente lijke stichting met het daarbij behorende uitvoeringsorgaan in het leven te roepen. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat dit niet alleen kostbaar, maar bo vendien onpractisch zou zijn. Daarom hebben B. en W. contact opgenomen Een aantal leden van Gamma dat 'Hee kom mee' organiseert. Vooraan, gehurkt, Hein de Koster. Op de ach tergrond het enige maanden geleden door Frits Vogel en Diet Wiegman in de Brandersbuurt vervaardigde beeld. De witte vogeltjes zijn de „plips". 18 jaar In de komende adventsweken orga niseert de oecumenische raad van kerken te Schiedam twee activitei ten in samenwerking met de verschil lende plaatselijke kerken. De eerste zondag 10 december is een kerkdienst in de Opstandingskerk. de tweede de kerstzangsamenkomst op donderdag 21 december in de Grote Kerk. Aanstaande zondag is de tweede zondag in de advent, de zg. oecume nische zondag, op welke zondag de verschillende kerken de aandacht van hun gemeenteleden bepalen bij het werk van de oecumene. De oecumenische dienst wordt voor de eerste keer in een morgendienst ge houden, in de Opstandingskerk aan de Burg. Honnerlage Grethelaan, aan vang 10 uur vm. In deze dienst zullen voorgaan de voorzitter van de plaat selijke oecumenische raad ds. D. J. Spaling en ds. A. Steinhart, Evang. Luthers predikant. Kunstbeurs Balans geprolongeerd In verband met de belangstelling voor de Moderne Kunstbeurs „Ba lans" in het Stedelijk Museum Schie dam is besloten deze te verlengen tot en met zondag 10 december. Aan deze Balans nemen zeven Galerieen deel nl. Galerie 20, Swart en d' Eendt uit Amsterdam, Orez uit Den Haag, de Mangelgang uit Gro ningen, Delta uit Rotterdam en Punt 4 uit Schiedam. Voorts is tot en met donderdag 7 dec. in het Museum ge opend de tentoonstelling van kinder tekeningen in verband met het jubi leum van het Rode Kruis. B. en W. van Schiedam bieden de raad ter vaststelling aan een nieuwe verordening op de Drank- en horeca- belasting, in aansluiting op de gewij zigde Drankwet. Het college is er van uitgegaan, dat de opbrengst van de belasting ten minste gelijk dient te zijn aan de bestaande regeling nl. f 29.000. Om dit te bereiken zullen de tarieven op het maximum gesteld die nen te worden nl. f 7,50 per 50 liter omzet voor de horecabedrijven en f 5 per 50 liter voor de omzet van slijterijbedriivNh LOTERII „STELLA-MARIS" ZEEVERKENNERS BIJ de op 30 november 1967 gehouden trekking zijn de prijzen gevallen op de loten: 435 - 931 - 1406 - 1578 - 1780 - 1823 - 1901 - 2014 - 2029 - 2195 - 3086 - 3588 - 3618 - 4211 - 4391 4605 - 4878 - 5126 - 5389 - 5702 - 5858 - 5934 - 6330 - 6422 - 6819 en 7033. De houders van. deze loten worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de Heer A. HAMMERSTEIN, tel. 010 abonnee no. 22.35.92 (na 20 uur). B. en W. van Schiedam delen de gemeenteraad mee, dat het niet mo gelijk is geweest overeenstemming te bereiken met de eigenaar van het Passage Theater omtrent het ge bruik van dit theater door de op te richten Stichting voor exploitatie. Vóór dit doel was in de gemeentebe groting 1968 een subsidie uitgetrok ken. Ten tijde van het samenstellen van de begroting, zo delen B. en W. me de en ook enige tijd daarna, meende het college op goede gronden te mo gen verwachten, dat de onderhande lingen met de eigenaar nog slechts Voor de afd. Schiedam-Nieuwland van de Ned. Chr. Vrouwen Bond zal woensdagavond 13 dec. ds. M. N. Schrale uit Rotterdam spreken over „Advent". Ook zal worden gemusi ceerd en zullen dia's worde, ver toond. Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN 50 een afronding behoefden. In dat sta dium, of juister, op het laatste mo ment bleek het evenwel niet mogelijk tot een akkoord te komen. Het bleek niet mogelijk een ande re conclusie te trekken dan dat de voortzetting van de exploitatie van het Passage Theater door een ge meentelijke stichting geen voortgang kon vinden. Als gevolg van het wegvallen van het Passage Theater heeft het naar de mening van het college ook geen zin m,eer een subsidie uit te trekken voor het op te richten gewestelijk orkest Zuid-Holland. Indien Schiedam van het orkest zou willen profiteren is het nodig dat een geschikte zaal aanwe zig is, hetgeen thans niet het geval is. Om die reden is een bedrag van f 108.000 als subsidie in de exploita tie van zaal en orkest thans verval len. met de in Rotterdam gevestigde „Stichting voor hulp aan buitenlandse werknemers". Deze Stichting houdt zich bezig met individueel, groeps- en medisch maatschappelijk werk onder de in de Rotterdamse agglomeratie werkende buitenlanders en hun gezin nen. Voor de uitvoering van deze taken Zijn bij genoemde Stichting thans acht gesubsidieerde krachten in dienst. Dit aantal is. lettend èn op de vele buitenlanders èn de verschillende na tionaliteiten, te gering en behoeft drin gend uitbreiding. De meest economische en practische oplossing voor het Schiedamse pro bleem is, om de toch al in Schiedam werkzame Stichting financieel in staat te stellen het werk verder uit te bou wen en te participeren in deze Stich ting. Dit kan geschieden door in het sala ris. de sociale lasten en een gedeelte van de apparaatskosten van en voor een gekwalificeerde kracht in totaal 24.000 voor 30% of wel 7.200 bij te dragen. Het Rijk vergoedt aan de Stichting n.l. 70°/o van de kosten voor een dergelijke functionaris. De reeds geformeerde plaatselijke commissie, die in de Stichting verte genwoordigd zal zijn. kan dan nog bij de uitvoering van de taken stimule rend werken, onder meer met betrek king tot de huisvesting van de gast arbeiders in Schiedam. Gelet op het bovenstaande stellen B. en W. voor deel te nemen aan het werk van de „Stichting hulp aan bui tenlandse arbeiders" te Rotterdam en voor dit doel een subsidie te verlenen vaïi maximaal 30% van het salaris, de sociale lasten en de apparaatskosten van één gekwalificeerde kracht. De profielwijziging van de Lange Kerkstraat bij de Broersvest is nu gereed. Wie van de Broersvest de Lange Kerkstraat in wil moet gebruik maken van de rijbaan rechts op de foto. De linkerrijbaan is, getuige de pijlen op het weg dek alleen voor verkeer van de Lange Kerkstraat naar de Broersvest Raad gaat aan de begroting Als inzet voor de komende begro tingsvergaderingen, zal vrijdagavond 8 dec. de gemeenteraad van Schie dam bijeen komen. Dan worden eerst mededelingen gedaan en inge komen stukken behandeld, waarna de algemene beschouwingen over de be groting 1968 beginnen. De vergaderingen worden dan ver volgd op maandag 11, donderdag 14 vrijdag 15 en maandag 18 dec. telkens des avonds 8 uur. Het ligt in de bedoe ling op dinsdag 2 jan. de gebruikelijke nieuwjaarsrede te houden met de vol gende raadsvergadering op maandag 22 jan. REPARATIES le klas werk vanaf f 5.- per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA Hoogstraat 40, R'dam. Tel. 010-12.60.10 Trams 1-2 - 3- 6- 8- 9- 11 en bus 34 De heer J. G. Bosman en anderen hebben aan het gemeentebestuur van Schiedam een schrijven gezonden met betrekking tot de aanleg van een voet- en rijwielpad tussen Kethel en Holy (Vlaardingen). B. en W. stellen de raad voor. hieromtrent nader ad vies te doen uitbrengen. Voor de aankoop van water- en elektriciteitsmeters, vragen B. en W. van Schiedam de raad een krediet van f 20.000. Een bedrag van f 25.000 is nodig voor aansluiting van indus trie- en grootverbruikers van gas, op midden- of hogedrukleidingen en f 24.850 voor de aanschaf van mate rieel voor de reinigingsdienst.

De Havenloods | 1967 | | pagina 1