afspeelapparatuur Twee prijsvragen bij „Doctor Dolittle' Stedelijk Gymnasium in moeilijke positie Uw salaris ontvangen opeen Gezinsrekening bij de Boerenleenbank heeft meervoordelen dan alleen een rente van3V2% Boerenleenbank Mevrouw Blaauw: aandacht voor sociale werkplaats één gulden ANTIEKE SCHRIJFMACHINES Houtman: toeneming HOBBY VAN A. v. d. VISCH van lasten beangstigend ORGELS CONTACTLENZEN Betalen in 5 keer kost niets meer uw trotse bezit DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 DECEMBER 1937 rl: Handelsonderneming A. v. d. Visch, Kantoormachines, staat er aan de bu.tenkant op de pas geheel ver bouwde showroom aan de Henegou- werlaan 25. Hier kan m,en de nieuw ste ontwikkeling van electronische rekenmachines, naast het allerlaatste snufje op het gebied van kantoorma chines in het algemeen bewonderen. Maar ondanks de uitgebreide eollee- tie en de modern opgetrokken toon zaal gaat onze aandacht deze keer uit naar de tentoonstelling „Meer dan honderd schrijfmachines", die door deze bekende Rotterdamse firma in het pand aan de Henegouwerlaan 33, gehouden wordt. .Het is de heer A. v. d. Visch (53), die hier een eigen opgebouwde collec tie van bijna tweehonderd antieke schrijfmachines tentoonstelt. Op een heel enkele uitzondering na zijn deze machines (van 1869 tot rond 1910) volkomen gaaf en intact. Dat zij nog functioneren is in de meeste gevallen te danken aan het vakmanschap van de heer Van de Visch, die uit werke lijk hopeloze gevallen nog een toon bare en werkende machine tevoor schijn bracht. Het begon in feite al in 1932. „Dat was aan de Kruisstraat, in de oude stad", zegt de heer Van de Visch. „Mijn vader was bij de Nederlandse Spoorwegen en ik volgde een oplei- d ng voor instrumentmaker Ik heb ook nog een maand of acht gewerkt voordat ik voor mezelf begon met de vervaardiging van schrijfmachine onderdelen. Ik heb een grote liefde voor dit vak dat me tot hier gevoerd heeft. Want ben ik overdag samen met mijn zoon met schrijfmachines bezig, in mijn vrije tijd gaat het an tieke spul uit elkaar om weer func- tioneel te worden. Dat doe ik nou eenmaal graag, ook al heb ik nog een andere hobby, goochelen, maar daar doe ik bijna niets meer aan. Ik doe ook nog iets in antieke klokken, maar schrijfmachines is toch de hoofdzaak. Vakantie Als ik met vakantie in het buiten- land ben, loop ik altijd te speuren bij collega's of ik niet iets interessants tegen kom. Zo liep ik in Israël tegen deze Postal uit 1902 aan. Na veel lo ven en bieden kreeg ik hem mee voor f 37,50. Dat was veel geld voor hel stuk oud roest dat ik in mijn handen kreeg, maar met die handelaar ben ik de andere dag allerlei collega's af gegaan en zo kon ik nog zes exem plaren kopen die ik nog niet in mijn collectie had. Groot was echter mijn verbazing toen ik hier op de Binnen rotte, op de rommelmarkt, een nog mooiere Postal zag liggen. „Geef me maar een knaak voor dat ding", zei de koopman en zo heb ik nu twee dierbare Postal's". Houten schrijfmachines Uit de hele weretd, maar vooral uit Amerika staan de machines aan de Henegouwerlaan tentoongesteld. Uit landen als Duitsland, Frankrijk, Engeland en Joego-Slavië. Wij vin den daar rekenmachines uit de acht tiende eeuw, maar ook een muziekno- tenmachine, de Mclo-Typ. Namen ais Beaucourt, Emerson. Sholes (1891), Grandall (1879). Wtfrld (1886) en Germania (1886), zijn hier pre sent. Het meest opvallende is de hou ten schrijfmachine van Peter Mitter- hofer, die in 1864 één van de eerste Drs. J. Houtman (VVD) heeft in zijn algemene beschouwing bij de ge meentebegroting 1968 de aandacht ge vestigd op de stijging van de uitga ven. Vertoonde de begroting 1967 een tekort van f 880.000, ondanks verho ging van diverse tarieven is dat thans nog f 780.000, tot welk bedrag over de saSdi-reserve dient te worden be schikt. Ook de kapitaalslasten nemen beangstigend toe met f 1.150.000. On rustbarend wordt het, dat, ondanks deze enorme stijging van uitgaven, de gemeente Schiedam bij gebrek aan middelen diverse urgente werken niet of nog niet kan uitvoeren. Hoe wel voor onderhoud van straten en pleinen f 100.000 is uitgetrokken, is dit bedrag niet genoeg om de grote achterstand weg te werken. In dit beeld is een verhoging van rechten en tarieven een dringende eis. Het is duidelijk, dat het realiseren van de plannen voor bouw van het werkgedeelte van het nieuwe stad huis haast een onoverkomelijk pro bleem vormt. Wil onze gemeente goed blijven functioneren, dan is dit werkgedeelte echter een eerste ver eiste. Is het niet mogelijk dit voor lopig onder te brengen in het oude gebouw van de rijks-HBS?, vroeg hij. De heer Houtman verzocht uitbrei dingsplannen voor Groenoord tot stand te brengen in overleg met Vlaardingen Onverantwoordelijk noemde hij het uitblijven van de nieuwe Buitensluis Met betrekking tot de vraag over het voortbestaan van het stedelijk gymnasium constateerde spreker, dat degenen die omzetting in een lyceum bepleiten vergeten, dat dan pas in de derde klas met Grieks wordt be gonnen. hetgeen onherroepelijk zal leiden tot een Grieksloze bêta-afde- ling. Een gymnasium zonder Grieks is geen klassieke opleiding meer. Een nauwgezette samenwerking tussen lager- en middelbaar onder wijs t.a.v. de vakant'e-indeling acht te spreker een dringende vereiste. Nimmer mag de vakantiespreiding over de hoofden van gezinnen worden uitgevochten. Tot en met vrijdag 15 december kunt u nog meedingen naar de prij zen die beschikbaar zijn gesteld voor de best sprekende papegaal en voor de meest origcle naam voor de twee koppige lama. Dit alles naar aanlei ding van de landelijke première die dinsdag 19 december in het Cinera ma Theater. Westblaak 18 plaats zal vinden. Daar komt dan de heerlijke familiefilm „Doctor Dolittle" van de Twentieth Century-Fox Film met ais hoofdrolspelers o.a. Rex Harrison. Anthony Newley en Samantha Eggar. Honderden dieren spelen mee in deze film waarin de uiterst intelligente pa pegaai Polynesia Doctor Dolittle leert praten met de dieren. Een kostelijke film. twee aantrekkelijke prijsvragen. WIE HEEFT EEN SPREKENDE PAPEGAAI? Alle bezitters van een sprekende papegaai roepen wij, samen met de directie van de Netherlands Fox Films, op zich te melden bij de direc tie van het Cinerama Theater, West- blaak 18 te. Rotterdam. Duidelijke vermelding van naam en adres van de eigenaar. Daarnaast ook de naam van de papegaai en vermelding van de lievelingstermen. Daarna kan men van de zijde van het Cinerama Tlhea- OVERTREKT NU UW BANKSTEL voor bUzonder lage prijs! Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25 31 11, Rotterdam b.g.g. tel. 2834 63 Ulo-klas wint schoolradio Het is traditie om onder de vele dui zenden schoolklassen, die ieder jaar medewerken aan de kinderpostzegel actie, een klein aantal geschenken te verloten. De gelukkige klas is klas la van de Willem de Zwijger ulo, St. Liduina- straat. De prijs is een radio voor schoolgebruik, de winkelwaarde van dit toestel is f 279. De heer A. v. d. Visch tussen de antieke machines, met het unieke houten exemplaar op schoot schrijfmachines ter wereld uit hout(!) fabriceerde en ontwierp. Een geweldige prestatie voor die tijd, die hem bij de Weense keizer Frans Josef de somma van 200 gul den opleverde. Een keizerlijke aan moediging voor een zonderlinge tim merman die zijn produkt op de krui wagen kwam aanbieden! De „dorps gek uit Parschins", noemde men dit zonderling genie, die af en toe het dorp de rug toekeerde om te voet door Europa te trekken. Na zijn dood vond men in zijn huis tussen twee muren verstopt nog een houten schrijfmachine. Er zijn er vier van gemaakt, één is (natuurlijk!) bij de heer Van de Visch terecht gekomen. U mag deze unieke collectie gaan be wonderen, de deur naar een wonder lijke (schrijfmachine) wereld staat open! ter een oproep verwachten om voor een deskundige jury te verschijnen. De bezitter van de best sprekende papegaai op de première-avond zal een uitnodiging ontvangen om te Am sterdam te laten vaststellen welke papegaai de beste kouter is. De strijd gaat tussen de steden Rotterdam. Amsterdam en Den Haag, waar tegelijkertijd Doctor Do little gaat draaien. De winnaar van de stedelijke wedstrijd ontvangt een gouden medaille, de tweede een zilve ren en voor de derde prijswinnaar is een fraaie papegaaiekooi beschik baar. Het ligt in het voornemen de winnaars van de drie steden in een competitie tegen elkaar uit te laten komen. Dan zal t.z.t. vastgesteld wor den welke papegaai in aanmerking komt voor de hoofdprijs, de GOUDEN SNAVEL. De film die vol attracties Is en heel veel Rotterdamse gezinnen plezier bezorgen zal, kent nog een ander spektakel onder de naam: Pusfami- Pulliu. De Push mi is een tweekoppi ge lama die door een vriend van Doc tor Dolittle uit het Verre Oosten wordt opgestuurd om de goede dok ter in staat te stellen zijn expeditie, met het doel de grote Roze Zeeslak te vinden, te financieren. Het dier komt in een circus en brengt dit alles uiteraard in de film veel geld op. Nee, nu niet een prijsvraag voor eventuele bezitters van een tweekop pige lama. maar wel een andere at tractie, weer in samenwerking met de Netherlands Fox Film. WIE WEET VOOR DEZE (FILM) LAMA. EEN PASSENDE, LIEFST GEESTIGE NEDERLANDS NAAM? Zij' die een originele naam weten dingen mee naar de volgende prij zen: een gouden dames- of heren- horlwgeeen jaar gratis abonnement voor twee personen voor het Cinera ma Theater en 10 langspeelplaten, beschikbaar gesteld door Barclay Ne derland, de importeur van de sound track. Op deze plaat zijn alle songs uit de film te besluisteren. De oplossingen naar Cinerama Theater, Westblaak 18 te Rotterdam. Voor beide attracties (de papegaai en de lama) dient men rekening te houden met de sluitingsdatum van deze wedstrijden te weten: 15 decem- ver aanstaande. Alles wat later komt, valt af. „De nog veel voorkomende gedach te, dat een gymnasium tot een stan denschool moet worden gerekend is sterk verouderd; het is een school voor leerlingen, die de capaciteiten bezitten dit onderwijs te volgen", al dus het standpunt van dr. L. W. La- bordus, die als rector van het Stede lijk gymnasium te Schiedam naar eigen verklaring een „strijd op leven en dood" voert om het voortbestaan van zijn onderwijsinstelling. Naar zijn mening ontvangt hij daarbij steun van de Mammoetwet die i augustus volgend jaar in werking treedt. „In een Rijnmond-agglomera tie met rond een miljoen inwoners moet er toch plaats zijn voor de twee nog bestaande gymnasia in dit ge bied", zo stelde dr. Labordus het pro bleem. In een persgesprek wees de rector er op, dat voor het Schiedamse gym nasium al gedurende dertig jaar'het aantal leerlingen tussen de 100 en 120 ligt, in 1965 zelfs 134, waarna weer het oude aantal werd gehandhaafd. Onder de nieuwe Mammoetwet dient de school in de beide hoogste klassen samen ten minste 32 leerlingen te tel let» hetgeen betekent een totaal voor de school van 140-150. Dit gaat pas dwingend worden, als de eerste eindexamenklas over zes jaar volgens de „nieuwe stijl" volledig aan bod zal zijn. De vraag is uiteraard of, indien een voldoend aan tal leerlingen in de komende jaren niet zal worden bereikt, de mogelijk heid tot opheffing van het gymnasium door het gemeentebestuur aanwezig is. Wel constateerde dr. Labordus, dat het gymnasium de laatste twee jaar ruim boven de minimumgrens van de Mammoetwet ligt, doch uiter aard is niet bekend hoe de verdere ontwikkeling zal zijn. Dr. Labordus deelde ons mee, dat het in zijn bedoeling ligt in zo nauw mogelijke samenwerking met hoof den van de diverse scholen in Schie dam te trachten de leerlingen te ver werven, die geschikt worden geacht voor het gymnasiaal onderwijs. „Er zijn veel meer leerlingen die voor dit onderwijs in aanmerking komen doch vaak wordt er gewoon niet aan ge dacht", zo meende de rector. Het Stedelijk Gymnasium Schie dam gaat deel uitmaken van een ge meenschap van scholen, d.w.z., dat het gymnasium, het atheneum, havo en de mavoscholen zelfstandig blijven maar zeer nauw gaan samenwerken, vooral met betrekking tot de eerste klas. die als brugklas dienst kan doen. Het feit dat nu twee jaar geleden in Vlaardingen het dhr. Lyceum, be gon terwijl thans ook in Schiedam de gymnasiumrichting aan het St. Lydui- na Lyceum mogelijk is. heeft het Ste delijk Gymnasium in een moeilijker positie gebracht. Ook onder de Mammoetwet blijft het gymnasium de beste voorberei ding voor het Wetenschappelijk On derwijs, zowel voor universiteit als voor hogeschool. Ten einde deze klas sieke opleiding tot zijn recht te doen komen, is het noodzakelijk dat men ook in het gymnasium nieuwe stnl in de eerste klas begint met Latijn, zodat men in de tweede klas met Grieks kan beginnen, aldus is het standpunt van dr. Labordus. Een bêta-leerling, die in zijn eindexamenpakket geen Grieks op neemt heeft dan vier jaren Grieks ge had. Begint men in de tweede klas met Latijn, dan kan men pas in de derde met Grieks beginnen. Een leerling, die bij splitsing in alpha- en beta afdeling na de vierde klas laatst genoemde kiest zonder Grieks, heeft twee jaar Grieks gehad. Dit nu acht dr. Labordus verspil len van tijd, geld en energie want na twee jaar kan men pas met Grieks datgene met de leerling gaan doen wat de studie van het Grieks zinvol maakt. „Dit leidt dus onherroepelijk tot een Grieksloze-bêta afdeling en dat is geen klassieke opleiding meer", al dus het standpunt van de rector. Gelij k schakeling Gunstig acht hij ook het feit, dat een gelijkschakeling wat tijdsduur van opleiding betreft met atheneum plaats heeft. Een leerling eerste klas gymnasium zal zonder tijdverlies van gymnasium kunnen overschakelen naar een geschikter schooltype. Tot nu toe moest zulk een leerling in de eerste klas hbs opnieuw beginnen. De beperking van het aantal vakken zowel voor bèta als alpha doch met aanvullingen voor bèta, geeft ook be tere mogelijkheden. Als geheel wees dr. Labordus erop, dat te weinig aandacht wordt be steed aan de gymnasiale opleiding en mogelijkheden, die vooral onder de nieuwe wet tot uitdrukking komen. Hierin liggen goede kansen voor ieder kind dat over behoorlijke capa citeiten beschikt, die thans zo vaa* onbenut blijven. Een gesprek met de rector, zal vaak verhelderend kunnen werken. Uw salaris laten overmaken op een Gezinsrekening bij de Boeren leenbank kost niets extra, bespaart U veel zorg en moeite en biedt U bovendien de mogelijkheid: een Persoonlijke Lening te sluiten tegen aantrekkelijke voorwaarden. Uw plannen voor een eigen woning te realiseren doordat de Boerenleenbank U een gunstige hypothecaire lening kan verstrekken. gebruik te maken van betaalcheques. I een goed overzicht te krijgen van al Uw ontvangsten en uitgaven. ELECTRONISCHE Aanpassing in samenwerking ,met de oogarts. Geheel pijnloos en onzichtbaar. CONTACTLENSPRACTICUS c. J. STUIJ Optiek "de Lens" SCHIEDAMSEWEG 64 - TEL 23fin« PEPPELWEG131 .4 IttSf ROTTERDAM Mevrouw A. C. M. Blaauw-Ri.eu (PSP) heeft in haar algemene be schouwingen eerst het standpunt van haar partij uiteengezet op sommige punten van het maatschappelijk le ven, en stelde de vraag, of in de wel- vaartspcriodc „die achter ons ligt" wel voldoende is gedaan voor de maatschappelijk zwakke groepen. „Er zijn inderdaad veel mooie en goede woningen gebouwd, jammer is het dat voor de verwezenlijking van een gedeelte van de nieuwbouw waar devolle gemeentegrond is verkocht. Doordat de huren van de nieuwe wo ningen dermate gestegen zijn dat ze voor velen onbetaalbaar geworden zijn, Is de woningnood bij de minder- draagkradhtigen nog steeds sehrij- KEI S UIT EEN GROTE COLLECTIE VAN DE BEKENDE MERKEN DUAL, GARRARD, LENCO en TRIOTRACK Uw Gruncflg specialist Radio Recorders Meent 129 Rotterdam tei. 136105 ■Gnnnnse Onza GRUNOIQ speciaalzaken hebben een nend. Per 1 okt. '67 stonden 208 wo ningen leeg, waarvan 103 reeds lan ger dan een half jaar. Hieruit blijkt dat er een ander sy steem gevonden zal moeten worden om voor ieder betaalbare woningen te bouwen, b.v. door oprichting van een overheldsbouwbedrijf en door de woningbouwgelden tegen zeer lage rente beschikbaar te stellen. Wij den. ken b.v. aan het „woningbouw finan cieringsplan Lankhorst". De sociale voorzieningen voor de geestelijk en lichamelijk gehandicap ten zijn onvoldoende. Wij zijn echter verheugd over het feit dat de school ruimte voor de imbecielen de aan dacht van het college heeft dat goede scholen voor hen beschikbaar wil stellen. De voorzieningen ln de sociale werkplaats voor de geestelijk gehan- dicapten zijn onvoldoende. De zolder waarop deze mensen werken voldoet niet aan de daaraan te stellen eisen. De kantine is voor deze mensen on bereikbaar. zodat zij de gehele dag in deze mistroostige omgeving moeten verblijven. Is het niet mogelijk een commissie te benoemen die het wel en wee van de sociale werkplaats behartigt en die tevens de oprichting zou kunnen be- vorderen van dagverblijven voor de zwaar geestelijk gehandicapten. Deze commissie moet open staan voor ini tiatieven uit de burgerij. Voor wat de lichamelijk gehandicapten betreft Is er een groot gebrek aan sportge- legenheden en een gespecialiseerd zwembad", aldus mevrouw Blaauw. Zij bepleitte een soepel hanteren van de bijstandsnormen, stichten van een instructiehad. Inrichten van speelplaatsen en wees op de ver keersgevaren voor de jeugd vooral op de oversteekplaatsen. Het nut van de B.B. is van geen enkele waarde in de moderne oorlog en de f 24.670 sub sidie beschouwde zij daarom als een „lugubere vrijetijdsbesteding van een aantal volwassenen" en weggegooid geld. vanaf 325.- contant plus per dag ook leert spelen met Joh.de Heer's unieke systeem wereld merken keuze uit meer dan 100 instru menten CONN - HAMMOND PHILIPS - RI-HA - SOLINA VISCOUNT e.a. demonstraties u kunt elke vrijdagavond tus sen 8-10 uur geheel vrijblijvend de orgels horen, zien en zelf bespelen.

De Havenloods | 1967 | | pagina 11