„De Morgenstad" wil ver over de grenzen kijken nonopolê 0 *ss«" Den Haag ligt niet wakker van financiële problemen Schiedam Herv. jongeren Schiedam gaan ertegenaan KUNSTGEBITTEN k BRILLANT SLEUTEL HANGERS Automanen en urbanen BE HAVENLOODS f 17e jaargang no. I donderdag 14 december 1967 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". WAAROM IS DE KERK ER? Is zij er om religieuze behoeften te be vredigen? Om een gebeurtenis van 2000 jaar geleden te herdenken? Of heeft zij nog een andere taak? Dat zijn vragen die worden gesteld in het eerste nummer van „de Morgenstad", een orgaan dat door een aantal Schiedamse jongeren uit de hervormde gemeente in het leven is ge roepen en dat als ondertitel draagt „Kentekenen van de nieuwe Ge meente". „De Morgenstad" is opgericht om de dialoog op gang te bren gen en om de mensen wat kritischer te maken ten opzichte van zichzelf. In het voorwoord schrijven de initiatiefnemers o.m.: „Deze Morgenstad is een initiatief uit de jonge gemeente, die ver over de grenzen van geloof, milieu, partij enz. tracht heen te kijken". Dat is een sympathiek streven, in de gemeenschap. Men voegt daar- m j u 1 aan toe: Zo zullen misschien heilige Trouwens de gehele opzet doet huisjes ingetrapt worden en zullen sympathiek aan, want hoewel de sommige tenen het moeten ontgelden; ■mfanina van de initiatiefnemers dit kan de levendigheid van de dia- mening van ae miuatieinemers tgn goede komen zolang men duidelijk naar voren komt, laten njej. pers00n maar slechts de zaak zij ruimte voor de dialoog, voor de beschouwt. mening van een ander. Zij den nergens apodictisch, gaan nergens zelfverzekerd zitten schoolmeesteren. Iets wat in deze tijd van „links" en „rechts", pro- gi <ssief en conservatief en geroep om duidelijkheid dikwijls een on uitstaanbare onhebbelijkheid is. Zij willen de Kerk midden in de wereldplaatsen; haar veel meer met de problemen in de wereld confronte ren en dat is juist, want de Kerk mag niet een soort geestelijke schuil kelder worden in de gemeenschap. In het voorwoord lezen we: „Zij (de jonge gemeente) ziet. dat de Schie damse samenleving in verwarring i° Andere kentekenen zijn, het ver strekken van informatie over gebeur tenissen en achtergronden van gebeur tenissen; het uitwerken van aspecten van creativiteit en het vinden van nieuwe mogelijkheden, wat volgens de initiatiefnemers kan worden be reikt door het opnemen van artikelen en gedachten van persoonlijkheden, wetenschapsmensen, deskundigen van de groepen over de gehele wereld." De oprichters voelen zich geënga geerd met de gebeurtenissen in de wereld. Eén van hen, Hans Krabben dam, 23 jaar, student in de sociolo gie stelt; „Er zal een mentaliteits verandering moeten komen". Hij on derschrijft daarmee de mening van dr. Kr. Strijd, studiesecretaris van Kerk en Vrede die in het eerste num- zowel binnen als buiten de Kerk: de mer antwoordt op de vraag „Wat leefbaarheid raakt in het geding. Daarnaast bemerkt zij, dat her en der verspreide groepen en enkelin gen op kerkelijk gebied en buiten de Kerk, ieder op eigen manier, orde in de chaos trachten te scheppen, dat men werkt aan de heropbouw van gemeente en stad, van gemeenschap en samenleving. Maar ook hier constateert zij spraakverwarring en verdeeldheid. Daarom stellen wij (de jongeren van „Morgenstad") de eis van coördina tie en concentratie van krachten en 't ontstaan van communicatie. Dit blad is een poging daartoe. Het zal boven dien de hiervoor onontbeerlijke crea tiviteit krachtig trachten te bevorde ren. De Morgenstad, Stad van mor gen, dat drukt de wens uit van het nu (dat is vandaag) bouwen aan de Gemeente van Morgen. De Morgen stad. Daar is een Sjaloom, een toe stand van meer dan vrede. Het is een lichamelijk en geestelijk welzijn voor ieder individu in de gemeenschap "Wij kunnen niet anders dan nu de stoot voor de revolutie geven. Sommige tenen Over de „kentekenen" die Morgen stad wil aanbrengen hebben we in het begin van dit artikel al iets ge zegd. namelijk de dialoog op gang brengen en weloverwogen kritiek le veren op toestanden onder elkaar en Hoogstraat 2 Schiedam.Tel.268808 Donderdag 8, vrijdag 7-9.15, zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15, dinsdag 8, woensdag 8 uur. DE SPION VAN BERLIJN Een strijd op leven en dood tussen de Amerikaanse „spionagedienst" en de Russische „geheime dienst". Eastmancolor Melior Films 14 jaar Zondag 2-4.15, woensdag 2 uur. HET ZWAARD VAN DE ISLAM (La spada dell 'Islam) SILVANO PAMPANINI FOLCO LULLI Een film, spelend in het mysterieu ze oosten, waar liefde, haat, in triges en sluipmoorden hoogtij 14 jaar ZATERDAGNACHT 24 UUR. SCANDALI NUDI (Striptease-danseressen gevraagd) 18 jaar i «maUF EN Kerstzangsamenkomst in Grote Kerk Schiedam In de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat te Schiedam organiseert de oecumenische raad van kerken een kerstzangsamenkomst op donderdag 21 december. Iedereen is welkom. De samenzang zal worden afgewis seld met enkele korte schriftlezingen. Burgemeester H. Roelfsema zal tij dens deze kerstzang een korte toe spraak houden. Medewerking verle nen de organist van de Grote Kerk, de heer J. P. Bekkers, de christelijke muziekvereniging Harpe Davids on der leiding van de heer A. L. Glotz- bach en enkele klassen van de her vormde zondagsscholen. De samen komst begint om acht uur. Postkantoor Lange Nietlwstraat op vrijdagavond geopend Ten einde ook de bewoners van Schie dam van de service-verbetering te kunnen laten profiteren zal m.i.v. 15 dec. 1967 het postkantoor, Lange Nieuwstraat in het vervolg op vrijdag avond voor alle diensten zijn openge steld tot 20.30 uur. Na 19.00 uur zijn drie loketten open nl. loket 2 voor alle geldhandelingen; loket 3 voor verkoop van frankeerze gels, het aannemen van postpakket ten, aangetekende stukken e.d. en lo ket 5 voor het aanbieden van tele grammen en het aanvragen van tele- fóongesprekken. de betekenis van het begrip Sjaloom in de bijbel?", „Vrede" in de bij bel heeft allereerst met de wereld te maken. Het gaat in de „Sjaloom" om een nieuwe toestand van de we reld: waar de vrede heerst is har monie, eenheid van gerechtigheid, barmhartigheid en waarheid. Binnen dit grote geheel vindt de persoonlij ke vrede zijn plaats. Het is onbijbels deze verhouding eigenmachtig om te keren. Instrument van vrede Wat „vrede" is, is ons geopen baard in Jezus de Messias". En op de vraag „wat zijn de' consequen ties daarvan voor het leven van de christenen en voor het leven van de gemeente?". De Kerk is geroepen, in strument van de vrede te zijn. Zij is dit helaas niet vaak zij bemoeit zich immers niet of weinig met de „dingen van de wereld". Hier en daar zijn veranderingen te zien ik denk aan de Wereldraad van Kerken vooral aan de conferentie over „Kerk en Samenleving" in Genève (zomer 1966); ook aan de Ned. Herv. Kerk (o.a. Kernwapenrapport,brief over de Vietnam-ooriog). Maar vaak komt dit spreken van de kerk heel laat of te laat". Eddie Boas, 18 jaar, gymnasiast: ,,Er wordt in de Kerk te veel gespro ken over het leven na de dood en te weinig over de vrede van de wereld. Hier en nu is belangrijk. En wat Vietnam betreft, er zijn veel men sen die het wel geloven. Die den ken: het is ver van ons bed. Het zal onze tijd wel uitduren. Er zijn er zelfs die het on-christelijk vinden dat je tegen de Amerikaanse houding in Vietnam protesteert" Hans Krabbendam: „Veel mensen weten niet hoe het marxisme is ontstaan. Zij beseffen niet. dat communisme het resultaat is geweest van een falend christen dom. Er zou een dialoog moeten ko men tussen het marxisme in en het christendom. Maar misschien is wat Vietnam betreft een bak rijst wel be langrijker dan een gesprek". Dick van den Hoek, 23 jaar, student technische natuurkunde Wij stellen ook de vraag hier in Schiedam, of een oliebollenactie voor een zwerhbad in Schiedam-Zuid niet veel belangrijker is dan een soortge- ier mensen van „de Morgenstad", .l.n.r. Hans Krabbendam. Eddie Boas, Dick van den Hoek en Koos Krabbendam lijke actie voor een oecumenisch cen trum". Hans Krabbendam „Er zijn zalen genoeg in de stad. Dat zwembad is er voor de gehele gemeenschap. Dat lijkt ons belangrij ker. Maar dat stellen wij niet zo ex pliciet. Wij vragen het alleen maar in de hoop, dat de mensen gaan na denken. Die het er niet mee eens zijn kunnen ook hun mening te berde brengen. Ze krijgen de kans er tegen in te gaan". Dïck van den Hoek: „Dat is ook de opzet van „Mor genstad". Ik geloof niet dat je gerecht vaardigd bent om jouw opvatting als de enige ware te stellen. Waar het om gaat is de mensen wat kritischer ten opzichte van zichzelf te maken". \iet alleen jongeren Overigens is het de initiatiefne mers bepaald niet alleen om de me ning van jongeren te doen. Zij rich ten zich tot ieder «|ie mondig en jong van geest en-of jong van lidhaam is. Eddie Boas: „Er is ons al verweten, dat we her vormd zijn. Dat is bepaald onre delijk. We hebben Morgenstad opge- richt voor iedereen". Hans Krabbendam: „Wij zijn niet voor een bepaald 'vakje. Bij ons is iedereen welkom van welke richting ook". Over christelijke politiek zegt Hans Krabbendam: „Er moet politiek worden bedreven door christenen. Wie christen wil zijn moet midden in de wereld staan. Ik geloof, dat de christen-radicalen het begrepen hebben. Evangelische poli tiek is, dacht ik hpel goed' mogelijk eji ook wenselijk". Het eerste nummer van „Morgen stad" is in november verschenen in een oplage van 800 exemplaren. Bin nenkort verschijnt het tweede num- rqer eveneens in een oplage van 800. Men wil zoveel mogelijk gratis ver spreiden maar de kosten zijn tame lijk hoog. Men hoopt daarom, dat degenen die het eerste nummer heb ben gekregen zich voor een jaar zul len abonneren. De abonnementsprijs bedraagt f 3.50 per jaar voor tien nummers. Tevens wordt een beroep gedaan op jongeren, want men heeft bezorgers en typistes nodig. SFEERVOLLE KLEDING VOOR MOEDER EN DOCHTER. COCKTAILJAPONNEN van 39.— tot 139.— /p/fyaf ccós REPARATIES le klas werk vanaf f 5.- per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam. Tel. 010-12.60.10 Trams 1 - 2 - 3 6 - 8 - 9 - 11 en bus 34 >PMAN JUWELIER MGR. NOLENSLAAN 512 - SCHIEDAM IINNENWEG 397 - ZWARTJANSTR. 85 R'DAM De wethouder van financiën van de gemeente Schiedam, mr. P. van Bochove, heeft bij de beantwoording van de algemene beschouwingen meegedeeld, dat het aanvankelijk geraamde tekort van ongeveer f 700.000,- dichter bij de twee miljoen zal liggen. Als dekkingsmogelijk heden noemde hij ten eerste verlaging van de uitgaven, ten tweede ver hoging van tarieven en belastingen, ten derde creatie van een eigen be lastinggebied en ten vïèrde een hogere uitkering uit het Gemeentefonds. Het is, volgens de wethouder onmo gelijk een invèsteringsnota zinyol te behandelen, al heeft de nota 'zelf wel betekenis. Bij de beoordeling ervan zal enige terughoudendheid moeten worden betracht. Naast de werken aan de Poldervaart en het nieuwe ziekenhuis is in de nota ook een con sultatiebureau voor zuigelingen opge- Over de financiering kon mr. Van Bochove kort zijn. Die zal er voor 95 procent van de diverse objecten niet zijn en de financiële toestand blijft uit zichtloos. Wat het eigen belastinggebied be treft, dit bracht in 1966 op f 130.000 waarvan f 55.000 uit de bioscopen en in 1967 wordt dit plm. f 180.000 met f 60.000 uit de bioscopen. De grondverkopen leveren nog wat mogelijkheden op. Als volgende week de grondverkoop doorgaat zal er f 1.800.000 vrij komen waaruit we een en ander kunnen financieren, o.a. f 250.000 voor de buitensluiswerken. Doch de mogelijkheden voor plannen in het volgend jaar zijn niet groot. De kosten voor sociale zaken stijgen nog steeds, het gasbedrijf geeft zwaardere lasten. Dq mogelijkheden om de financiële toestand te verbete ren zijn beperkt. Omtrent het eigen belastinggebied is nog geen zinnig woord te zeggen; de regering laat daarover weinig los. In elk geval zal het neerkomen op verhoging van lasten voor de burge rij". Overigens wilde de wethouder de raad wel het advies geven; „Mak kers, staakt uw wild geraas". Het heeft echt geen zin bij de minister op audiëntie te gaan om extra uitkerin gen, dat doet de minister echt niet en het is infantiel om zulks te veronder stellen. „Niemand in Den Haag heeft Woningbouw De wethouder voor Bedrijven mr. M. J. van Kinderen heeft optimisti sche geluiden doen horen omtrent de perspectieven van de woningbouw in Schiedam. De wedhouder lichtte aller eerst de grondpolitiek toe. Dezer da gen heeft de minister zijn goedkeu ring gehecht aan de grondprijs voor de 240 woningwetwoningen in het noorden van Groenoord-midden, waar door deze 'financieel is gedekt. Spr. kan zich voorstellen, dat degenen die straks in de huurbelasting vallen, op schuiven naar duurdere woningen, die dus meer gerief hebben. Er zijn aan Schiedam over 1967 in totaal 454 woningwetwoningen toege wezen, hetgeen, 162 meer is dan aan vankelijk was toegekend. Voorts 391 premiewoningen hetgeen 139 boven het contingent is. Verder is zojuist meegedeeld, dat de bouw van het ge reformeerde bejaardencentrum nog dit jaar zal worden gegund. Het college is dankbaar voor het werk van de bouwverenigingen in de premiebouw, doch dit behoeft niet in te houden, dat inefficiënt tewerk moet worden gegaan. Onderwijs De vragen over onderwijs en cul tuur werden beantwoord door wethou der, mevrouw G. de Graaff. Zij zette uiteen, dat reeds lang wordt getracht verhoging te krijgen van de admini stratiekosten voor het onderwijs. De minister heeft nog steeds geen beslis sing genomen. Met curatoren van het gymnasium wordt overleg gepleegd voor. maatregelen, tot behoud van het stedelijk gymnasium. Wat betreft de spreiding van de vakanties der lage re scholen, hierbij wordt, in de eerste plaats rekening gehouden met de be langen van het kind. Aanstellen van boventallige leerkrachten is niet een voudig dat kan aanzienlijke bedra gen vorderen. De wethouder zei, dat de mogelijk heid wordt nagegaan een oefenbaan voor wielrenners aan te leggen. De kosten hiervan worden op f 75.000 ge raamd en de gemeente kan f25.000 fourneren. Wat de watersport betreft had zij vernomen dat Rotterdam voornemens is het gedeelte dat uit loopt in de Schie af te sluiten, zodat er weinig mogelijkheden voor deze sport blijven. Verhoging van contributie voor de leeszalen zou niet veel meer opbren gen, ook omdat sommigen als lid be danken. Er is landelijk zelfs een stre ven de contributies geheel op te hef fen. Verpleegtehuis Als laatste van de wethouders be handelde de heer M. Eijkenaar het huisvestingsbeleid. De richtlijnen zo als door Rijnmond voorgesteld zullen voorlopig worden gehanteerd, tenein de na te gaan welke vóór- en nade len er zijn. Er zal gestreefd dienen te worden naar een goede woningop- bouw voor diverse bejaardengroepen. Samenwerking op diverse terreinen en met instanties zal nodig zijn. Voor al die voorzieningen is echter veel geld nodig en men kent daarvan de problemen. Inzake de stichting van een verpleegtehuis voor somatische zieken deelde de wethouder mee, dat thans een plan bestaat zo mogelijk in Schiedam te bouwen met 280 bedelen, waarvan 130 voor geesteszieken. ff.i58 3 verschillende BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Plak hier 6 vlaggetjes zendt mi) 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats KNIP UIT en-.tuur naar: California Soepen Harderwijk Het verkeersplan van de Amerikaan se planoloog Jokinen voor de stad Amsterdam heeft felle reacties op geroepen bij de hoofdstedelijke ma gistraten en ambtenaren. Jokinen haalde een forse streep door de zorgvuldig uitgedokterde projecten van de Amsterdamse verkeerspuz- zelaars en stedebouwers en haalde daarmee hun woede op de hals. Af gezien van de ergernis die een ra dicale oplossing ten koste van dui zenden belangen altijd wekt er zouden volgens Jokinens plan zo'n 13000 woningen en bedrijfsruimten gesloopt moeten worden.' is er nog de minder fraaie, maar zeer menselijke jalousie de metier. Waar het hier op aan komt is, dat Jo kinen blijkbaar zeer eenzijdig aan de belangen van het autoverkeer heeft gedacht en dat de stadsbe stuurders en planologen het stads beeld zo ongeschonden mogelijk willen bewaren. Wij laten hierbij graag de beschuldigingen aan het adres van prof. Jokinen buiten be schouwing, waarin gesteld wordt dat benzinemaatschappijen en auto- fabrieken hem wel zouden hebben doen varen bij zijn geheel vanuit de auto gedachte" oplossingen. De onzindelijkheid van de gevoerde discussies ligt er zo dik bovenop, dat wij ons hierin niet gaan bege ven. Wat wij hier bij herhaling willen sig naleren is de in hevigheid toene mende strijd tussen de mensen die alles aan de automanie en het ver keer willen opofferen en zij die leef baarheids- en esthetische factoren in het geding brengen. De laatste categorie wordt door de „automa nen" dikwijls verweten dat zij met praktisch zijn en oplossingen in de weg staan die er op den duur tóch zouden moeten komen. Wij hebben er reeds meer op gewe zen. dat de strijd tegen de verkeers- moloch niet allen emotionele en on praktische motieven heeft! Wezen lijk progressief denken houdt in dat men bij prognoses en op de toe komst gerichte plannen rekening houdt met wijzigingen in een be paalde ontwikkeling. De radicale doorbrekers op het ge bied van het autoverkeer moeten wel bedenken dat er straks talrijke afzichtelijke voorzieningen kunnen zijn getroffen die op langere ter mijn weinig of geen nut zullen blij ken te hebben. Het nageslacht zal weinig waardering kunnen opbren gen voor verkeersriolen met onbe woonbare flanken, gedempte grach ten en singels als ver twintig jaar of korter de intensiteit van het ver keer zo enorm is gestegen dat tóch tot verwijdering uit de grote stads centra moet worden besloten. Ook moet, gedacht worden aan de mo gelijkheid dat de steden om allerlei oorzaken gemeden zullen worden en, dat de tendens om buiten te gaan wonen zal toenemen en dat er geheel nieuwe concentraties ont staan. zoals de meer en meer in be langstelling komende terras- en py- ramidesteden. In de tegenwoordige situaties moet slechts gesaneerd worden wat de leefbaarheid en het stedeschoon be vorderd. Het openbaar vervoer is en blijft een gebrekkige wijze van verplaatsing, maar dit zou sterk verbeterd kunnen worden als men er eindelijk eens toe zou kunnen overgaan talrijke goedkope taxi's te laten rijden. Vanzelfsprekend zou een uitgebreid net van taxilijnen en rayons slechts mogelijk en effectief zijn als alle niet urgente autover keer uit de grote stadscentra ge weerd werd. H. V. BONT WOUTERS

De Havenloods | 1967 | | pagina 1