voortreffelijk! nonopolë Stephan Lokkerbolportret van een veelzijdig mens ifwc Beloning KUNSTGEBITTEN 3 Sleutel HANGERS Productieve kerstkip 17e jaargang no. 8, donderdag 21 december 1987 r Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhavi WIJ ZIJN VOORTREFFELIJKWij kennen de verkeers regels, wij rijden uitstekend en wij maken nooit ongelukken. Als we eens een aanrijding hebben is het niet onze schuld, maar was het die stommeling die geen voorrang gaf. Als de politie uit maakt, dat het onze fout was is het toch onze schuld weer niet, maar kwam dal doordat die kaffer met z"n rotvaart uit die zij straat rechts kwam racen en zonodig voorrang moest nemen, ter wijl ie toch zag, dat blablablablablablabla Wij zijn voortreffelijk...! Er valt niet met ons te spotten. Als we te lang in een file moeten wachten druk ken we ons gewoon naar een ande re rijstrook want we houden niet van keutelaars. Als dat niet lukt we ten we onze claxon wel te vinden en met het geven van lichtsignalen zijn we ook drommels goed op de hoogte. Een wegpiraat leren wij wel mores. Wij proberen hem van de weg te drukken, waarbij we driftig mét on ze wijsvinger tegen ons voorhoofd tikken, uweetwel... Bij avond zijn we helemaal niet te verslaan. Dan gaan we dicht achter zo'n kerel rijden en pesten hem met ons groot licht in z'n achteruitkijkspiegeltje. Ja, wij zijn voortreffelijk... Wij zijn voortreffelijk...! Wij mo gen met onze brommer weliswaar maar 30 kilometer per uur rijden, maar dat is waanzin... Wij zullen ie dereen wel even laten zien wat we met ons brommertje kunnen en. hoer veel wij eruit kunnen halen. Deksel se kerels die we zijn... We laten niet met ons sollen. Wii kunnen overal tussendoor en wij hebben gelukkig geen rijbewijs behoeven te halen. We weten eigenlijk niets van verkeersre gels. Dat willen we best toegeven, maar vergeet niet. dat we razend snel reageren en dat we weten waar onze remmen zitten. Wij zijn werkp- liik voortreffelijk... Hoogstraat 2 - Schiedam •Tel. 268803 donderdag 8. vrijdag 7-9.15, zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15, SUPERSEVEN CALLS CAIRO ROGER BROWNE FABIENNE DALI ANDREW RAY Superseven, de man van de daad in Cairo, stad der misdaad! Cinemascope Eastmancolor Royal Film 14 jaOf maandag (le Kerstdag) 2-4.15-7- 9.15; dinsdag (2e Kerstdag 2-4.15-?- 9.15; woensdag 2-8 LOUIS DE FUNES als; DE GENDARME VAN SAINT TROPEZ Een doldwaze geschiedenis in het zonnige zuiden. Door deze film .worden uw Kerstdagen lachdagen! Cinemascope Eastmancolor Universal Film Ag. a.l. zondag 2-4.15 DE VEROVERAAR VAN ATLANTIS KIRK MORRIS LUCIANA GILLI Een strijd op leven en dood tegen de duivelse machten van Atlantis! Cinemascope Technicolor Royal Film 1 4 jaOI' zaterdagnacht 24 uur DE WERELD ZONDER SLUIER Fascinerend - schokkend - onthul lend - realistisch. Deze film toont u de naakte wereld met al zijn gruwelijkheden, realis me en opwinding. Technicolor Royal Film 18 jaar Wij zijn zo voortreffelijk, daT het hoog tiid wordt, dat we onszelf eens gaan belonen. Dat hebben we ver diend. Ditmaal geen geld voor. hon gerend India, of Tibet of het een of andere door. een aardbeving getrof fen dorp aan de andere kant van de wereld, maar geld voor ambulances hier in ons eigen knusse, regenachti ge verkeersgevaarlijke landje. Dat is een idee van de Industriële Kring Vettenoord te Vlaardingen. Die In dustriële Kring bestaat vijf jaar en daarom is zij vorige week een actie begonnen onder het motto „Ambu lances voor veiligheid". Zij wil op de autowegen in ons land een groot aantal ambulanceauto's stationeren Beter gezegd, zij wil geld bijeen brengen voor deze auto's die het Ro de Kruis in overleg met de Rijkspo litie op de drukste wegen zal inzet ten. Het is dus de bedoeling, dat er een soort geneeskundige wegenwacht Dat is echt wp! nodig, want het duurt soms te lang voordat bij een ongeluk op autowegen hulp wordt verleend. Er zijn dan ook veel ver keersslachtoffers die tijdens het ver voer naar een ziekenhuis bezwijken aan de verwondingen. Ondanks kern thema's. Zwarte Zes. verkeerspraat' jes voor de radio en dringende waar schuwingen van het Verbond voor Veilig Verkeer hebben het afgelopen jaar 3000 mensen in ons land door verkeersongelukken het leven verlo ren en 55.000 mensen werden licht of zwaar gewond. Voorkomen is be ter dan genezen, is een aardig spreek woord. maar daar verkeersongeluk ken hlijkbaar niet voorkomen kunnen worden mpeten we alles in het werk stellen om ze in ieder geval te gene- Die ambulances, die per stuk 35.000 gulden gaan kosten. zullen evenals de Wegenwacht onafgebroken heen en weer riiden. Zodoende ziin we verzekerd van snelle geneeskundi ge hulp als ons door de schuld van één of andere stommeling dtfe nooit, eenrijbewijs Had mogen krijgen, een ongeluk is overkomen. De actie „ambulances voor veiligheid" wordt in het gehele land gevoerd. In Vlaar dingen worden hiertoe oliebollen ver kocht: vijf voor een gulden. Men kan dus direct, iets terugkrijgen voor z'n geld. Wie niet van deze oudejaarslekker- nii houdt, kan ook zondermeer geld storten op girorekening 158800 ten name van „Een ambulance voor uw veibgheid" te Vierdingen. Woensdag 27 december worden de Vlaardinase melksliiters versterkt met 200 leden schap. Deze zullen huis-aan-huis even tuele bestellingen noteren. De bestelde oliebollen worden on zaterdag 30 de cember thuisbezorgd. Donderdag 28 december 's avonds om kwart over vijf begint het bak ken. F.r zullen 5500 bollen per uur worden afgeleverd. Ook in andere Kerstfeest; feest van het Licht, feest van vrede. Het moet iedere dag Kerstfeest zijn. Kerstfeest moet gewoon zijn. Net zo gewoon als deze foto; roeiers die een tanker afmeren. Oliebollen voor herv. gemeenten en Rijninondbantl Het Schiedamse oliebollencomité levert ook dit jaar op 30 december zeven verse oliebollen voor een gul den. In een gezamenlijke inspanning van leden van de hervormde gemeen ten en de Rijnmondband worden op 29 en 30 december ca. 50.000 olie bollen gebakken, ten behoeve van het wijkcentrum in wijkgemeente 5 van de hervormde gemeente en de kas van de Rijnmondband. Bestellingen voor oliebollen worden aangenomen op onderstaande adres sen, schriftelijk, mondeling en telefo nisch. Bezorging in geheel' Schiedam en Oud-Mathenesse. 267303n"ewèst. C. H. Schwagerman. Ruysdaeüaan 60b, J. A. v.d. Peppel, Rotterdamsedijk 174c, D. Krommenhoek, P. k. O. Laan 106b, tel. 153161 v. Oost. W. Chr de Bree. Engeüsestr 41b, R'dam, tel. 150676 V. oud Math. P. Zevenhuizen, Franselaan 190b, tel. 155945 G. Krabbendam, Wingerdlaan 13 v. Kethel en door het secretariaat, W. v.d. Gaag, Vondellaan 13a, tel. 261887. Op 30 december alleen tel. 268023. gemeenten in het Waterweggebied kan men aan deze oliebollenactie meedoen. Voor andere gemeenten geldt, 'dat bestellingen van tenminste 25 gulden worden thuisbezorgd. Mocht men in andere gemeente een zelfstandige actie op touw willen zet ten, dan wordt verzocht contact op te nemen met Vlaardingen, telefoon - 348044, 342915 of 348981. De actie mag slechts lopen tot 31 december in'verband met andere acties. Eerlijk verdiend We zouden ons zelf te kort doen, als we geen oliebollen voor ambulances kochten of geen geld zouden storten op de speciale girorekening. Wij heb ben die ambulances eerlijk verdiend en we zijn er hard aan top. Boven dien zorgt het Rode Kruis voor de bemanning van dé auto's dus daar over behoeven we niet in de put te zitten. Het is de bedoeling, de eerste rijksweg-ambulance uit Vlaardingen te laten vertrekken. Dat is redelijk, want per slot van rekening is het een Vlaardings initiatief. Het Rode Kruis en jpratirlijk ook de Industriële Vereniging Vetten oord hopen op minstens 40 ambulan ce-auto's over het gehele land. Het mogen et ook meer ziin. Dat zou zelfs voortreffelijk zijn... Wij hebben Nederlands grootste sortering ng DENK iOM'T GLAASJE! De actie van het Verbond voor Vei lig Verkeer met de bekende kreet „Glaasje op? Laat je rijden", krijgt een extra impuls nu de serie feestda gen weer naderen. Het caricaturaie mannetje is een bekende verschijning geworden, maar nog te veel wordt al coholgebruik bij weggebruikers ge constateerd. RET NEEMT PROEF MET MOBILOFOONS Bij wijze van proef zal de Rotter damse Electrische Tram begin vol gend jaar overgaan tot het uitrusten van 30 bussen en 40 trams met mobilo foon, van het fabrikaat PYE. Voor naamste argument voor deze proef is de verwachting dat mep met mobi lofoon het publiek een betere service kan geven en daarmede de kwaliteit van het vervoer kan verhogen en dat men bovendien een efficiëntere be drijfsvoering verwacht. Met name ver wacht de- R.E.T. dat deze telecommu- nicatieapparatuur de vertragingen als gevolg van opstoppingen tot een mini mum kunnen beperken en dat bij onverwacht grote drukte, tijdig extra materiaal kan worden ingezet. De mobilofoons zullen geëxploiteerd worden in een tweetal gesloten mobi lofoonnetten, waarvan een de Noorde lijke Oever omvat en de vaste post op het Centraal Station zal hebben. Het tweede net wordt gebruikt op de Zuidelijke Oever met de vaste post in het nieuwe Metro Station op het Zuidplein. Enkele bussen zullen wor den afgestemd op beide netten, zodat zij gebruikt kunnen worden voor ver voer tussen de Noordelijke en Zuide lijke Oever. - Ifeêr* Het zal op rijksweg 20 in de nabije toe komst stellig drukker worden. De vraag rijst of er dan ambulance-pa trouilles nodig zullen zijn. Tot nu toe zijn op deze weg, althans op het ge deelte tusgen Schiedam en Maassluis nog weinig ongelukken gebeurd. Het is te hopen dat het zo blijft. REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA Hoogstraat 40, R'dam. Tel. 010-12.60.10 Trams 1 - 2 - 3 - 6 - 8 - 9 - 11 en bu Op een bouwterrein nabij de 's Gravenlandseweg te Schiedam sloeg tijdens het verplaatsen van een heimachine deze installatie om, waar schijnlijk doordat een balk tijdens het verrollen verschoof. De heier P. M. Borsboom uit Den Haag zag het gevaar tijdig aankomen en met gro te tegenwoordigheid van geest liet hij zich juist tussen twee balken val len. Hierdoor kwam hij er met lich te kwetsuren o.a. aan zijn bovenbeen af. Voor onderzoek werd hij door de GGD naar het ziekenhuis vervoerd en mocht daarna naar huis gaan. verschillende BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK Plak hier 6 vlaggetjes zendt mi) 3 sleutelhangers KNIP UIT en stuur naar: Dezer dagen trof de heer B. Dijk- stfa te Maasdijk op zijn veehouders- bedrijf één van zijn kippen aan, om ringd dopr pas uit het ei gekropen kuikens. Belofte van eert vroeg voor jaar? In elk geval, medio december een zeldzaam 'gebéuren. STEPHAN LOKKERBOL, oud 57 jaar, autohandelaar, -sportvlieger en kunstenaar. Wat dat laatste betreft: ama teur, maar dan een zeer verdienstelijke. Daarvan getuigt de langspeelplaat die de Vlaardingse firma Van Daalen onlangs van hem in de handel heeft gebracht; Stephan Lokkerbol speelt op het Gulbransen-orgel. Ik schrijf met opzet kunstenaar, omdat de kwalificatie musicus niet voldoende is. De heer Lokkerbol houdt zich namelijk,in zijn vrije tijd behalve met muziek ook onledig met schilderen en het vervaardigen van metaalsculptures. Of Stephan Lokkerbol altijd gelukkig is geweest tussen de auto's blijft daarom een grote vraag. Als zijn ouders geen bezwaren hadden gemaakt, was hij waarschijnlijk musicus geworden, maar in Stephans jonge jaren waren artisten gelijk gesteld met zwervers; luchthartig volk, dat het brood in de pap niet verdiende. En daarom leerde Lokkerbol een degelijk vak; werd plaatwerker en ging auto's repareren. Maar muziek vormde zijn tweede leven. Van zijn dertiende jaar af had hij pianolessen gehad en in de jaren '30 had hij zelfs een eigen band. Als hij daarover praat staat hij onmiddellijk weer in vuur en.vlam: „De jongelui van vandaag mogen dan misschien de boel afbreken als ze een beatband horen spelen; in mijn tijd konden ze er ook wat van. Als we met z'n achten 's zaterdagsavonds in hotel Harmonie in Hoek van Holland kwamen spelen, werden we op het station al opgewacht door een grote schare enthousiaste jongeren In die tijd was de jazz enorm populair, maar voor de rest is er niets nieuws onder de zon." MAASLANDER In zijn bungalow in Maasland „schrijf alstublieft dat ik Maaslander ben, want iedereen heeft het over de Schiedammer Stephan Lokkerbol. Ik woon al vijf jaar in Maasland en ik zou er niet meer weg willen, maar het lijkt net alsof ik er niets van wil weten" laat hij me verscheidene van zijn kunstwerken zien; uit koper ge slagen vogels, een riviergezicht en een landschap in reliëf, vervaardigd uit plaatstaal. „Ik heb hier eens de Schiedam se kunstenaar Diet Wiegman gehad. Die bekeek het al lemaal en zei toen: „Wat doe jij eigenlijk in de auto's. Mijn zoon is helemaal automan. Tot in de toppen van zijn vingers. Daarom heb ik het bedrijf ook voortgezet. Anders was ik ermee gestopt. Het is een keiharde busi ness, de autobranche en Alfa Romeo is geen wagen die gemakkelijk verkoopt. Hij is te duur voor de gemiddelde beurs. Maar die Italianen zijn dé autobouwers. Dat zijn kunstenaars. Ze weten wat mooi is. Muziek is ook mooi. Orgelmuziek is prachtig. Ik heb hier in huis geen orgel meer, want m'n Gulbransen-orgel staat in het Europoort-restaurant in Schiedam, en in de woning boven de FTdFN ^TTTT zaak aan de Lange Nieuwstraat in UllJL Schiedam staat een pijporgel. Daar woont m'n zoon nu. Dat pijporgel heb ik uit de sloop gehaald en hele maal opgeknapt. Het is afkomstig uit het Capitol Theater in Den Haag. Dat orgel heeft een geluid...onvoor stelbaar. Ik heb de kranen bijna dicht moeten draaien want als je ze open zet gaan de ruiten eraan. Ik doe het toch zo graag hè, orgel spelen. Als ik in „Europoort" kom om te spelen, moet ik me bedwingen om er niet meteen achter te kruipen. Dan denk ik bij mezelf: Niet zo bruut...rustig aan jongen... Je hebt alle tijd... Nee hier in huis heb ik alleen nog een piano (hij gaat erach ter zitten en speelt een paar akkoor den). Weet u hoe ik het zie? Muziek is eigenlijk vraag en antwoord. Ik kan bijvoorbeeld zo niet eindigen (slaat een akkoord aan). Dat vraagt om een oplossing. Dit is dan het ant woord (speeltweer een akkoord). Je moet ook niet gaan vergelijken. Daar schiet je niets mee op. Je kunt niet zeggen: hij speelt als Cor Steyn. Die had een eigen stijl. Iedereen heeft een eigen stijl. Iedereen interpre teert een bepaald stuk weer anders. Er zijn ook mensen die zeggen: zoals jij speelt kan ik het niet. Dan vraag ik altijd: heb je dat orgel voor je plezier of voor je verdriet? Het gaat er toch om dat je er plezier aan beleeft. Dan is het toch ook he lemaal niet belangrijk hoe je speelt...?" Er is nu een plaat van mij ge maakt. Dat is natuurlijk leuk. Maar ik zou het toch niet graag zien. dat ik een andere organist het brood uit de mond stoot. Dat zou iK niet fijn vinden, fk ben per slot van rekening geen beroepsorvar'st..." Over het vl„ _en zegt Stephan Lok kerbol: „Ik heb acht jaar gevlogen, ik heb drie brevetten: een Neder lands en twee buitenlandse. Maar ik doe het niet meer, want het is voor mij te duur geworden. Het is een ge weldige sport. Ik heb ook sportvlieg- tuigen geïmporteerd: Jodells. Die ging ik zelf halen in Zuidwest Frank rijk. Maar daar valt niets aan te verdienen hoor. In Engeland is die markt beter. Daar wordt het sport- vliegen veel meer beoefend. De meeste mensen denken dat vlie gen verschrikkelijk moeilijk is. Er is geen fluit aan. Je moet gewoon je instrumenten in de gaten houden. Het enige wat moeilijk is, is het landen. En het is zo fijn hè, boven in de lucht... Er zijn er die zeggen: dat kan ik niet. Ik heb hoogtevrees. Maar dat worden de beste vliegers. Die zullen een kist steeds goed in balans houden en geen capriolen uithalen. Ik heb ook nooit gestunt. Daar hou ik niet van en het is bovendien nergens voor nodig. Wat heeft het voor zin om tien minuten lang op je kop te vliegen of de kist in een spiraal te brengen. Dat is alleen maar ge vaarlijk..." TON HOUGEE

De Havenloods | 1967 | | pagina 1