Rugby speel je tot je kreupel bent DE HAVENLOODS Laat de huisdieren niet te veel in eetvreugde delen De Grote Vragen (XXI): Messiasprojectie als sleutel tot begrip koninkrijk Gods RRC-er Look over zijn favoriete sport: Kater van Bols Derby Kerstconcerten DAGTOCHTEN ESSEN DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 DECEJV1BER 19t7 S'dam 9 Voor weinig Rotterdamse sport liefhebbers zal het beeld van du wende en hollende mannen met een ovale bal onder hun arm nog enige toelichting behoeven. Het tafereel is vooral de laatste weken via de televisie met de regelmaat van de klok onder onze aandacht gebracht en de Nederlandse com mentatoren voorspelden dat deze sport, het rugby, ook in Nederland een grote toekomst tegemoet gaat. De basis daarvoor is in Nederland reeds tientallen jaren geleden ge legd. Ook in Rotterdam, want rond 1940 werd de Rotterdamse Rugby Club op gericht. In de eerste oorlogsjaren speelde het team in demonstratief oranje en waar de strijdlust van de Maasstedelijke rugby-spelers zo groot was, meende men dat de RRC spoedig zou uitgroeien tot een om vangrijke organisatie. Dat is niet ge beurd. Nu 27 jaar na oprichting, telt de club niet meer dan dertig leden. De accommodatie aan de Gordelweg is uiterst primitief en in de landelij ke competitie spelen dé twee teams uit Rotterdam een zeer bescheiden rol. De Rotterdammer H. M. Look is al veertien jaar lid van RRC. Nog steeds opereert hij als speler in het tweede elftal. Hij zegt: ,,Hoe wij het in Rotterdam rooien begrijp ik eigen lijk niet. We hebben zondags de be schikking over een voetbalveld, waar de doelpalen op moeten blijven staan en dat remt onze activiteit. Onze kleedkamer is amper geschikt om er gasten te ontvangen. Wanneer we door enige propaganda een grotere toevoer van leden zouden krijgen, kunnen we dat amper verwerken". De RRC beperkt daarom haar ac tiviteiten tot een kleine groep spe lers. die echter aan hun sport veel plezier beleven. Men weet het: rugby is géén spel vöar weke jongelui, om dat de gcenzen van het toelaatbare nogal ruim zijn gesteld. „Toch", zegt de heer Look, „gebeuren er heel wei nig ongelukken. Een rugby-speler heeft namelijk geleerd om te incas seren. Een eigenschap waaraan het vooral de voetballers nogal eens ont- Jifimpz Tere huid? Babyderm-zeep breekt. Er wordt vaak een stevige duw uitgedeeld, maar we weten er ook een te pakken zonder dat er mis- dat je hele lichaam erbij betrokken raakt. Snelheid, concentratie, wend baarheid en een grote mentale hard heid". Ofschoon de RRC In de nu lopende competitie heeft bewezen dat het spel hier ook dit seizoen niet tot grote hoogte zal stijgen, is het team toch regelmatig een gewaardeerd tegen stander van buitenlandse marinemen sen en speciaal van de Engelsen, bij wie het rugby onnoemlijk populair is. Hoewel Nederland inmiddels al een groot aantal clubs heeft, zal de sport van de grond af aan moeten worden opgebouwd. Vooral In sportstad num mer één, Rotterdam, waar het voet bal een ijzeren greep op de jeugd schijnt te hebben. De heer Look: „Juist voor jonge mensen is rugby zo belangrijk, omdat er karakter mee wordt gekweekt. Ten onrechte heeft het in ons land de naam een ruwe sport te zijn. Wanneer op een voetbalveld wordt gévochten zegt men, dat lijkt wel rugby. Natuurlijk zijn wij met zulk soort opmerkingen niet zo blij en het typeert de plaats die onze sport inneemt". Na veertien jaar enthousiast lid maatschap van RRC zegt hij: „Deze sport laat je niet meer los tot je kreupel bent". we zuilen desondanks laten zien dat we met ons voetbal op de goede weg de twee weken ADVERTENTIE BEKENDMAKING 50'. of meer korting krijgt u bij Keurkoop postorders. Spotprijzen die u nauwelijks ge loven kunt voor artikelen die u zien moet. Het betreft hier 2e keuB artikelen met lichte transportbeschadiging. Kleine krasjes die tientallen guldens voordeel geven. U kunt altijd wel iets gebruiken: filmcamera's en centrifuges vanat 39,—, ftlmprojectors i vanaf 59,—) opbergkastjes. elektrische keuken messen, houten bureaus (vanaf 35.— doublé horloges en sierraden, schoenpoetsers, elek trische gitaren (vanaf 49.—), vibrators, transistor radio's, huishóudtextiei. boeken en nog veel meer. Alles ver onder de in koopprijs. Grijp uw kans. En als klap op de vuurpijl: De Gouden grabbelton. Een greep en voor 25,— kunt u 100.— of meer guldens verdienen. Alleen verkoop tegen uitsluitend contante betaling. Op vrijdagavond 22 decem ber van 59 uur en zaterdag 23 dcrember van 10—4 uur, aan ons adres. Paul Krnger- straat 4, hoek Hiiledijk, Rotterdam-Zuid. Het beeld dat aan de Gordelweg in Rotterdam kan zien: rugby van de enige club in de Maasstad. De Nederlandse schaatskampioen schappen voor heren hebben een merkwaardig verloop gehad. Niet zo zeer vanwege de vierde plaats van Verkerk (insiders wisten dat Kees niet alle troeven zou uitspelen) maar door de onverwachte opkomst van Jan Bols uit Hoogeveen, die na een prachtige ritzege op de 10 km, ten slotte als derde eindigde. Aan de vooravond van het toernooi gaven de bekende rijders prognoses over de uitslag. Jan Bols kwam in deze en quête (uitgeschreven door Het Pa rool) amper aan bod. De meeste rij ders hielden het wat de titel betreft op Verkerk, maar de kleine man uit Puttershoek klasseerde zichzelf als vierde, een plaats die hij ook inder daad zou veroveren. Hij tipte Schenk terecht als winnaar en voorzag dat ook Nottet voor hem zou eindigen. Merkwaardig dat juist kastelein Verkerk zich zo op Bols heeft ver keken. In ieder geval heeft hij ge leerd dat in de komende reeks toer nooien gevestigde reputaties gemak kelijk kunnen sneuvelen. Van Bols heeft Kees zondag een flinke kater overgehouden, die hem er waarschijn lijk toe zal aanzetten straks in Scan dinavië uit een ander vaatje te tap pen. Vrijdagavond 22 dec. zal het Schiedams Mannenkoor onder leiding van Ria Borgmeyer een concert ge ven in het kerkgebouw van de Ned. Prot. Bond aan de Westvest. Mede werking wordt verleend door Gretha Krom, sopraan, Rijkje Wolleswinkel alt, Inez Verhey-Kraker, harp, Har ry Holtman, piano. Uitgevoerd wor den werken van Solage, Monteverdi, Da Vittoria, Byrd, Bach Mozart, Nin, Britten eo de in dit jaar overleden Hans Schouwman. Tijdens de kerstdagen komen in nagenoeg alle huisgezinnen gerechten erp tafel, die, vooral in het begin van de serie feestdagen met smaak ver orberd zullen worden. Bijna iedereen zit met wild of gevogelte op het bord en de restanten zijn voor de huisdie- Zolang ik Sparta train zijn we op eigen veld nog niet verslagen en Feijenoord moet van goede huize ko men wil men ons zondag verslaan. Aldus een optimistische en strijd vaardige oefenmeester Wiel Coerver. Afgelopen zondag kreeg de stadion club zijn eerste nederlaag in dit sei zoen te incasseren, maar de Sparta- trainer gelooft niet dat de lijstaan voerders hiervan erg onder de indruk zijn geraakt. Hij meent: „Integendeel Ik geloof dat ze door de nederlaag te gen Xerxes-DIIC zijn wakker ge schud en we zullen extra op onze tel len moeten passen. Helaas zijn we ook zondag weer niet compleet, maar FABRIKANT OVERTREKT NU BANKSTEL voor bijzoader lage Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25 81 II, Rotterdam b.g.g. tel. 88 34 63 Het nieuwe magazijn van H. H. de Klerk en zonen, dat in de Spaan- sepolder wordt, gebouwd heeft zijn hoogste punt bereikt. Dit is enkele maanden eerder dan volgens het bouwschema werd gepland. Aanne mer is Van Vliet en Van Duist. organiseert weer, na het grandioze succes van het afgelopen seizoen, zaterdag 23 december f 12,50 p.p. De laatste jaren worden deze steden voor een groot deel sprookjesachtig verlicht. Dit alles in de donkere weken voor Kerstmis. Voor een gelegenheid dit ir.et eigen ogen te gaan aanschouwen. Aankomst te Essen plm. 13.00 uur. U krijgt ruim 3 uur gelegenheid tot winkelen Daarna rondrit door de verlichte stadsgedeelten. Zowel op de heen- als op de terugreis voldoende gelegenheid tot het gebruiken van een kopje koffie. U moet m het bezit zijn van een geldig paspoort ot toeristenkaart. Plaatsbewijzen zijn verkrijghaar bij: „DE HAVENLOODS" Westblaak 25 Rotterdam Tel- 13 2170. Bijkantoor „DE HAVENLOODS" - v. d. Driftstraat 4a Vlaardingeo Tel. 34 43 49. Zaterdag de gehele dag geopend. U kunt o.a. opstappen in Rotterdam-centrum, Rotterdam-Spangen, Schiedam en Vlaardingen. De vertrektijden zijn respectievelijk 9 00 uur, 8.55 uur. 8.45 uur, 8.30 uur. U kunt ook telefonisch inlichtingen inwinnen onder no. 198050. huisdieren ernstig letsel kunrnn be zorgen. De fijne botjes van gevogel te, wild en karbonades snlinterèn gauw en die vlijmscherpe splinters kunnen maag- of darmperforatie ver oorzaken. In veel gevallen komen de kleine beentjes gewoon met de ont lasting naar buiten, maar elk jaar- weer treffen de dierenartsen op hun spreekuur houden aan, die het slacht offer zijn geworden van de onacht zaamheid van hun verzorgers. De dieren lijden er veel pijn door. rrjoeten soms geopereerd worden en daarnaast kost het hun bazen flink wat geld. Alleen de zware pijpbeenderen van koeien leveren geen gevaar op voor de honden. Ze hebben toch de vlees smaak te pakken en ze kunnen er tl.in mee spelen. Het zijn juist die kleine, fijne botjes die de ernstige verwon dingen kunnen veroorzaken. Daarom wordt ook sterk aangeraden niet slor dig met de beenderen om te springen en ze meteen in de vuilnisbak te de poneren. zodat de honden er niet bij kunnen. Op tweede kerstdag om 3 uur 's middags, wordt te Schiedam in de Sint Martinuskerk aan de Willem An- driessenlaan een kerstconcert gege ven. De toegang is gratis en ieder een is welkom. Het concert wordt verzorgd door de harmonie Sint Rad boud en het gemengd zangkoor „Bel Canto". Het programma vermeldt werken van Purcell, Zijderlaan, Qru- ber, De Arend, Altink. J. S. Bach, Berlioz en G. Bizet. De aanwezigen kunnen de bekende kerstliederen, samen met hét koor en Orkest meezingen. Besloten wordt met het Halleluja van G. Handel door koof en orkest. Het geheel zal onge veer een uur duren. In het vóórgaande hebben wij kunnên zien dat het Koninkrijk Gods zich in verschillende, van elkaar onder scheiden fasen en gestalten moet ontvouwen. Hoe ver houden Israël, de gemeente van Christus en de volken zich tot het Koninkrijk Gods? Wat Israël aangaat, in dat volk klonken de grote profe tieën over een komend rijk van liefde, vrede en ge rechtigheid. De kerk heeft zich deze beloften toegeëigend, in de overtuiging dat Israël, na de verwerping van Jezus als me$sias, a.h.w. op dood spoor is. gezet. Het lijkt er ook wel op dat de Joden (de nakomelingen van het aan wijsbare déél van Israël dat „in de historie gebleven is", want de tien stammen zijn onherkenbaar in de volken opgegaan) geen rol meer spelen in de heilshistorie. Het lot van Juda (de Joden) né h heid in de zesde eeuw vooi ellende en verschrikking. Wij behoeven maar enkele „momenten" uit dé Joodse geschiedenis té lichten om hiervan geheel overtuigd te raken. Wij denken daarbij aan de verwoesting van Jeruzalem onder Titus met ruim een miljoen doden, de Makkabeeën-oorlogen met zijn honderdduizenden slacht offers, een eindeloze reeks progroms in vrijwel alle delen van Europa met zijn ongetelde miljoenen(!) afgeslachte Joden, en tenslotte het helse dieptepunt in de stelsel matige vernietiging van zes miljoen Joden onder nazi- terreur. Is er een zin, een reentvaardiging van dit verschrik kelijk lijden van het Joodse volk? Kunnen wij hiér ook maar iets bespeuren van de grote heilsbeloften die de profeten namens JHVH aan Israël hebben gedaan? Hebben de Joden met het afwijzen van Jezus van Nazareth als hun messias allés verspeeld. IS deze „christelijke" visie juist? Hoe moeten wij het verklaren dat een deel van het Jodendom nog steeds op de beloofde messias wacht? Kunnen de christenen zich vergist hebben en in Jezus van Nazareth ten onrechte de messias gezien hebben? De grote vragen stapelen zich hier op voor iedèr die wat meer objectief deze problemen wil benaderen. Óm tot een vruchtbare behandeling van deze complexe problematiek te kunnen komen kunnen wij niet buiten een onderzoek van de eigenlijke messias-profetie. Want het beloofde heil voor Israël en de volken zoals dit zich in het Koninkrijk Gods volgens de bijbel moet voltrekken, is on losmakelijk verbonden aan de messiasgestalte. De be loofde messias is het immers die Israël zal verlossen en die vervolgens alle dingen op aarde zal „wederherstellen". Het Oude Testament kent in hoofdzaak twee grote mes- siasprofetieën, eigenlijk twee dimensies van één complexe heilsvèrwachting. In het eerste complex tekent zich een door JHVH te zenden nationale redder af, een krachtfiguur die Istaël zal zuiveren van zijn vijanden, de troon van David zal herstellen en de natie in een theocratisch bestél tot ongekende bloei en macht zal brengen. Deze „nationalistische" messiasprofetié is nooit van het Joden dom in de verstrooiing geweken en inspireerde in het verleden tot heftige beroeringen, w.o. de felle Makka- •beeënopstanden wel het meest aanspreken. Naast de uitsluitend op het herstel van het oudtesta mentische Israël gerichte messiasprofetie, rijst uit het O.T. een andere, veel universeler en betekenisvoller profetie op. Deze laat de „nationalistische" profetie wel geheel en al in zijn waarde, maar zij verleent daaraan tevens een wereldomvattende betekenis van komend heil! Déze messiasprofetie ziet een God-mens komen, op ver schillende plaatsen in de bijbel zelfs vereenzelvigd met JHVH, met een reddende taak die zich uitstrekt tot a 1 1 e volken. Deze messias komt als bevrijder en koning van de gehele mensheid. Hier rijzen echter grote moeilijkheden, want deze met JHVH geïdentificeerde messias wordt ook getekend als de z o o n van JHVH, de k n e c h t van JHVH en andere aan JHVH ondergeschikte gestalten. Bovendien wordt de profetie nog ingewikkelder gemaakt door de teksten waarin deze messias verbonden wordt aan het koninghuis van David uit de stam van Juda. Willen wij tot een zo eenvoudig mógelijk „patroon" van de messiasprofetie komen, dan doen wij het beste enkele belangrijke lijnen te volgen. Het eerste wat ons treft is de rol van Juda en de uit diens nageslacht geboren koning David. Juda was één van de twaalf zonen van Jakob (de latere Israël) en de stamvader van de stam Juda. Vlak voor het sterven van Jakob ontvangt Juda een bij zondere zegen, die het karakter Van een profetie heeft, „Juda zal over zijn broeders (en hun nazaten) heersen, hij zal zijn vijanden overwinnen en voor hem zullen de stammen van Israël buigen. De scepter (de heerschappij) zal van Juda niet wijken totdat Silo (de messias) komt en hem zullen de volken gehoorzaam zijn. Uit de stam van Juda komt de troon van David voort en deze troon zal voor eeuwig worden bevestigd. Eindeloos zal de vrede zijn op Davids troon en eeuwig de heer schappij. Een herder zal Israël weiden: JHVH's knecht David. David wordt gebieder van alle volken. Zijn na komeling zal regeren en „JHVH, onze Gerechtigheid" worden genoemd. Deze davidische messias wordt niet alleen verbon den met David „in persoon" en Davids nageslacht, maar hij wordt ook met JHVH, de God van Israël vereenzelvigd. De messias wordt ook als koning, rechter en herder voor gesteld. Een daarvan geheel verschillende gestalte in de messiasprofetie isdelijdende knecht van JHVH. Dit is de vreedzame messias, die in nederigheid en zacht moedigheid zijn weg zal gaan en die zichzelf zal offeren tot behoud van de mens die zichzelf immers niet ver lossen kan. Deze gestalte herinnert in niets aan de koning en de rechter. Zelfs wordt deze knecht belasterd, bespot en gehoond, vernederd en bespuwd. Hij is veracht, ziek en ellendig en niemand zou in hém ooit een messias kunnen herkennen! Dit messiasbeeld staat wel zeer ver af van de Redder, de Rechter en de Koning, die niet alleen Israël zal redden, maar de gehele wereld aan zich zal onder werpen. Nu reeds kunnen wij opmerken dat deze zo tegenstrijdig schijnende voorstellingen in de messiasprofetie oorzaak is van talrijke misverstanden, óveral waar men één van deze voorstellingen benadrukt en nalaat al deze typerin gen aan één persoon te verbinden. Wie zoals in de meeste kerkgenootschappen het geval is de nadruk legt op de lijdende knecht, de hogepriester die zichzelf offert voor het behoud van de mens, weet met dé rechter en de koning niet goed raad. Wie alle nadruk legt op de komende rechter en koning-messias, kan zoals de Joden ervaren hebben de knecht-messias niet herkennen. Toch geeft de profetie aan, hoe wij deze uiteenlopende en schijnbaar tegenstrijdige typeringen van de messias in één persoon moeten voegen. Dan blijkt duidelijk dat de messias e e r s t in de knechtsgestalte komt enlater als rechter en koning. Na alle verachting en vernedering zo zegt de profetie zal de knecht van JHVH „ten hoogste verheven" worden en „koningen zullen zich voor hem neerbuigen". De „verafschuwde" en „zelfs niet meer menselijke verschijning" zal „de volken doen opspringen van verbazing" en de heersers op aarde zullen „verstomd zijn van verwondering", als zij zullen zien wat zij nooit hadden verwacht. Want juist déze „verbrijzelde" knecht zal tot de hoogste rang worden verheven: rechter en koning over alle volken der aarde. De knecht-messias werd door de Joodse tijdgenoten van Jezus van Nazareth niet herkend. Dit feit moeten wij vasthouden willen wij iets kunnen begrijpen van de tot nu toe blijvende scheiding tussen Joden en christenen en het ontstaan van de christengemeenten. De stichting en de uitbouw van de christengemeenten hangt ten nauwste samen met de niet-herkenning van het messiasschap van Jezus! De christengemeenten zijn zelfs ondenkbaar zonder Jezus' lijden en sterven tengevolge van de Joodse ver werping. Jezus' verkondigiing van het Koninkrijk Gods lijkt in de aanvang van zijn optreden uitsluitend betrokken op de Joden, maar na betrekkelijk korte tijd wijst alles er op dat de Joden de messias in knechtsgestalte niet kunnen her kennen. In zijn woonplaats Nazareth wordt Jezus uit de synagoge gezet: de religieuze leiders verklaren dat Jezus' genezingen en tekenen duivelswerk zijn en zoeken motie ven om hem onschadelijk te maken. Lijden en vervolging nemen met de voortgang van Jezus heilzaam optreden een steeds onheilspellender karakter aan, totdat men Jezus tenslotte aan een kruis nagelt. „Wij willen niet dat deze koning over ons is" en „wij hebben geen koning dan de keizer" zijn uitlatingen van een volk dat toch de Romeinse keizer boven alles haatte. Een en ander illustreert wel overtuigend dat Jezus'niet voldeed aan de voorstellingen en verwachtingen die het verdrukte Joodse volk zich van de beloofde messias maakte. Zijn getuigenissen over zijn Godheid konden onder de Joodse wet bovendien niet anders dan als de ergste gods lastering worden beschouwd. Zelfs de vele tekenen die hij deed konden de ogen niet openen. Jezus zelf wees er op dat het volk niet reageerde op de duidelijke tekenen van zijn messiasschap. Hij vergelijkt het volk waarin hij weldoende optreedt met kinderen voor wie op de markt muziek gemaakt wordt zonder dat zij er enige aandacht aan besteden. „Wij hebben voor u op de fluit gespeeld en ge hebt niet gedanst; wij hebben klaagliederen gezongen en ge hebt niet geweend". Het Johannes-evangelie vat deze gehele tragedie van de niet-herkenning samen: Hij is gekomen tot het Zijne en de Zijnen hebben Hem niet aangenomen". De niet-herkenning van Jezus als de messias door de Joodse tijdgenoten is in tegenstelling tot veel antisemi tisch en bevooroordeeld theologisch beweren over het algemeen geen onwil geweest! Ofschoon er ook achter het niet kunnen herkennen een schuldige houding aan wijsbaar is (verblinding wegens Ongehoorzaamheid) moet het niet kunnen herkennen van de Joden onderscheiden worden van een duidelijk niet willen herkennen Beide reacties zijn in het Israël van Jezus' dagen aan wijsbaar. De redenen waarom de Joden over het algemeen de Christus (mêssias) niet herkend hebben liggen meer in het vlak van onvermogen dan in hét vlak van de onwil. De Joodse messiasverwachting onder de Romeinse be zetting en in de verstrooiiing was gericht op de verschij ning van een nationale bevrijder, die Juda zou verlossen van het vijandelijk juk. Jezus moest in de heils verwachting van vele Joden beantwoorden aan de profetie van de davidische koning -messias, «e nazaat van David, üie alle vijanden zou verpletteren en het rijk her stellen in de oude glorie. Hij moest voldoen aan hetgeen de tijdgenoten welgevallig was. Toen een deel van het volk even geloofde dat Jezus tóch de beloofde politieke bevrijder was, die in Jeruzalem de troon van David zou bezetten, klonken er extatische „Hosanna's", maar zodra Jezus liet blijken dat hij deze functie van zijn messias schap nog niet gekomen wist, werd hij, óók door het volk, de dood ingedreven en riep het „kruist hem". Enerzijds de bovenmenselijke krachten die Jezus open baarde en de messiaanse verwachtingen die zijn verschij ning soms opriep, anderzijds zijn in die tijd zo vreemde en voor velen ergerlijke leer van liefde voor de vijand, nederigheid, onderwerping en versterving, zijn correcties op de mozaïsche wet en zijn verpletterende kritiek op de vormelijke schijnvroomheid van de geestelijke leiders, maakten hem tot een verwerpelijke figuur. Méér nog dan al deze factoren moeten wij in overweging nemen dat Jezus' verkondiging dat hij de zoon van God is, voor de Joden die hem niet herkenden, volkomen onver teerbaar was! Volgens de wet was een dérgelijke uit spraak immers de ergste godslastering die met de dood gestraft moest worden. Daarom zegt Petrus later dat de Joden Jezus onwetend gedood hebben en elke beschuldi ging van „gods-moord" is dan ook beslist verwerpelijk. De Godheid van Christus kon en kan immers slechts door het geloof gezien en aanvaard worden. Intussen is wat historisch is voltrokken van de grootste heilshistorische betekenis. Israels verwerping van de onherkenbare k n e c h t-messias blijken op een hoger en door Israël nog onbegrepen plan dienst baar te zijn aan een u n i verse e l heil, dat ver uit gaat boven de taak van een nationalistische be vrijder. De niet doelgerichte willekeur wordt in een hogere werkelijkheid tot een doelgericht patroon. Het volk, dat n'et wist wat het deed („Vader vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen") wilde a.h.w. Christus' bloed zien en maakte zich zó, onwetend dienstbaar aan de vervulling van de profetie over de komende k n e c h t-messias, die het b 1 o e d o f f e r zou brengen Voor de redding van allen die in hem geloven. „Uw bloed kome over ons en over onze kinderen" riep het samengestroomde volk in Jeruzalem toen Jezus zijn kruisgang moest gaan. Men kan dit beschouwen als een vreselijke profetie die Israël toen over zich af riep, maar- veel hoger is de profetische betekenis als wij gaan zien dat Jezus' bloed over „ons en onze kinderen" moest komen als de enige mogelijkheid tot redding, óók voor Israël. Door de evangelische getuigenissen en in het licht van het Oude Testament krijgt de verwerping van de knecht- messias door de Joden nu een dimensie van de meest verstrekkende betekenis voor Israël en de volker. Jezus verwerping door Israël, zijn lijdensweg, kruisdoot en op standing blijken immers door JHVH te zijn voorzien en dienstbaar gemaakt aan de ontvouwing van het Koninkrijk Gods. Voor het eerst gaan wij iets begrijpen van de universele zending van Christus en gaan wij iets doorgronden van de vervulling van de profetie aan Abraham, dat in zijn nageslacht alle geslachten dér aarde gezegend zullen worden. Nadat Jezus' proclamatie van het „nabije Koninkrijk Gods" door het volk verworpen is komt er een k e f. t e- r i n g in zijn verkondiging. Het Koninkrijk wordt van Israël weggenomen zegt Jezus en zal aan een volk worden gegeven dat zijn vruchten voortbrengt. De steen die door de bouwlieden verworpen is, zal tot de belang rijkste hoeksteen worden gemaakt. Na Jezus' opstanding is zijn opdracht aan de discipelen niet meer beperkt tot Tsraël, maar luidt zijn opdracht: „maakt alle volken tot mijn discipelen". Het aanbod van genade en redding voor de gehele mensheid houdt in dat de Godsopenbaring zich niet meer beperkt tot Israël. God zal zich na Jezus' heen gaan door zijn Geest gaan openbaren aan ieder die Jezus als Christus (als de messias) wil aannemen. „Zo is er dan geen veroordeling voor hen die In Messias Jezus zijn". „Dé mens die in Christus gelóóft is gerechtvaardigd door het geloof". In Jezus' uitspraak tot Petrus: op deze rotssteen (petra) zal Ik mijn gemeente bouwen" zien wij een eerste aanduiding van een nieuw organisme in de voortgang van de heilsgeschiedenis: de gemeente of kerk van Jezus Christus. Deze nieuwe diménsie in het Koninkrijk Gods geeft zoals reeds opgemerkt velen de indruk dat Israël voor altijd verstoken blijft van de vervulling der heilsbeloften. Niets ié minder waar! De christengemeenten vertegen woordigen een b ij zonder heil, maar het is op bijbelse gronden niet moeilijk aan te tonen dat God voornemens is de draad met Israël weer op te nemen, om alles te ver vullen wat ooit dit Godsvolk beloofd is. In artikel XXII gaan wij hier nader op in. H. VERWEIJ

De Havenloods | 1967 | | pagina 9