Transplantatie gehele hart in vele gevallen overbodig tnonopole Strenge regels Vier auto's vernield bij botsingen in Schiedam 330,- 17e jaargang no. 11. donderdag 11 januari 1968 Rotterdamse arts ontwikkelt eigen methode hartchirurgie niw lil lil! Uil 1111 iiiili ilii rntrn KUNSTGEBITTEN WINTERSPORT IE HAVENLOODS Weekblad voor Schiedam en Kethcl Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 132170 (8 lijnen) Postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Majoor E. den Hartog houdt lezing over werk in Afrika Zondag 14 januari zal majoor E. den Hartog twee diensten leiden in het gebouw van het Leger des Heils, William Boothlaan te Rotterdam. Majoor Den Hartog die in Afrika werkt heeft twee maanden extra ver lof gekregen om in Nederland met be hulp van dia's lezingen te houden over haar werk. De diensten worden gehouden om tien uur en om half acht. De dia's zullen in de dienst van half acht worden vertoond. Iedereen is hartelijk welkom. Terwijl de hele wereld met spanning het nieuws volgt over de hart transplantaties in Zuid-Afrika en Amerika, wordt op het ogenblik in Nederland, in het Rotterdamse Zuiderziekenhuis en in het Academisch ziekenhuis in Leiden, een methode van hartchirurgie ontwikkeld die in de toekomst de transplantatie van het gehele hart in vele gevallen overbodig maakt. Hoogstraat 2 Schiedam - Tel. 268808 dinsdag 8, woensdag 8 HET BLOED KRUIPT Het gaat om „de vervanging van aortakleppen door uitgeprepareerde, gesteriliseerde en geconserveerde aortakleppen afkomstig van overle denen", zoals dr. A. W. Mellema. di recteur van de Rotterdamse bloed bank, schrijft in het laatste nummer van „De pelikaan", het driemaande lijkse tijdschrift voor de donors van De harttransplantaties in Z.-Afrika en de Verenigde Staten hebben overal reacties opgeroepen. Zoals dikwijls het geval is, heeft de we reldpers zich nog al emotioneel op allerlei bijzaken geworpen, waarbij te weinig aandacht is geschonken aan de positieve mogelijkheden en de consequenties. Prof. Barnard, de Zuidafrikaanse chirurg die de pri meur van een geslaagde operatie had (het overlijden van de patiënt doet aan het welslagen van de ope ratieve ingreep niets af) is verweten dat hij de publiciteit heeft gezocht en bij de tweede transplantatie wordt hem zelfs verweten dat hij bij de tandarts Blaiberg het „nog levende hart' 'van een neger heeft Ingebracht. Baanbrekende, wetenschappelijke prestaties ontmoeten steeds veel argwaan en bestrijding. Vooral waar het hier gaat om operaties die diep ingrijpen in levensbeschouwe lijke en morele codes, is het gevaar groot dat vertroebelende overgevoe ligheden en onzindelijke motieven worden uitgespeeld tegen personen en verworvenheden die voor de toe komstige ontwikkeling van de mens van de grootste betekenis zijn. Een van de belangrijkste problemen die bij de recente harttransplanta ties aan de orde komen is wel de vraag naar de grenzen van leven en dood. Mocht het nog kloppende hart van de donor, die ..klinisch" gespro ken reeds ,,dood" was en wiens biologische" dood medisch gesproken vaststond, worden in geplant bij een ten dode opgeschre ven, maar eventueel nog te redden patiënt? Mag een arts de monbe- ademing op een patiënt staken om een met méér zekerheid te redden patiënt te helpen? Sinds de lichamelijke dood een rek baar begrip is geworden, is de per soonlijke verantwoordelijkheid van de artsen bijna benauwend groot geworden. De klinische dood waarbij de hersenen onherstelbaar beschadigd zijn en verder afster ven, maar het overige" lichaam nog geheel of gedeeltelijk functio neert kan verleiden tot een te vroeg opgevenvan de patiënt. Anderzijds moet begrip getoond worden voor nieuwe transplantatie mogelijkheden bij te redden patiën ten met intacte organen van men sen die deze vrijwillig beschikbaar hebben gesteld! Als de tandarts Blaiberg blijft leven en meerdere tot voor kort reddeloze mensen met een getransplanteerd hart kunnen blijven voortleven, ach ten wij allerlei gevoeligheden mis plaatst zolang kan worden aange toond dat de donors vrijwillig hun organen hebben afgestaan. Overigens zal bij een voortgezette ontwikkeling op dit terrein de medi sche en klinische ethiek aan zeer strenge regels moeten worden on derworpen. Ook al heeft een opgege ven patiënt zijn hart beschikbaar gesteld, dan nóg zal alles moeten worden gedaan de donor te redden of zijn leven te „rekken" en mag de zgn. klinische dood" geen vrij brief worden voor ingrepen waarbij de transplantatie voorrang krijgt boven het leven van de donor! Het gaat echter te ver onder de schok die de eerste harttransplanta ties ongetwijfeld hebben veroor zaakt de uitvoerende chirurgen verdacht te maken, of in kwalijk licht te stellen. Ten koste van de menselijkheid experimenterende on derzoekers komen hier en daar op de wereld voor, maar dan treden zij niet in de publiciteit. Voor het ove rige verwijzen wij deze monsters naar de griezelromans en de nachtmerries waarin zij thuishoren! Verantwoorde harttransplantaties de Bloedtransfusiedienst van de af deling Rotterdam van het Nederland- sche Roode Kruis. In samenwerking met prof. Brom uit Leiden en prof. J. Nauta van de me dische faculteit van Rotterdam heeft dr. Mellema de methode ontwikkeld, die thans op zeven patiënten is toege past. De resultaten zijn buitengewoon bemoedigend. Slechts een patiënt overleed drie dagen na de operatie. Het betrof hier een patiënt op gevor derde leeftijd wiens algehele conditie slecht was. Anderhalf jaar geleden is dr. Mel lema begonnen met de ontwikkeling van zijn methode. Uit het hart van overleden mensen worden de belang rijke kleppen, die tussen linkerkamer en aorta, gesneden. Het uitprepareren en steriliseren vormden de grootste technische problemen. Het transplan teren van aortakleppen roept name lijk zeer geringe afweerreacties op als zij goed zijn uitgeprepareerd. Het steriliseren geschiedt in het re actorcentrum Nederland in Petten, waar dr. Mellema het weefsel bloot stelt aan 2Vi miljoen röntgen, (een dosis van 600 röntgen is dodelijk) Kleppen vervangen Men wordt tegenwoordig gek van al le geboden en verboden. Het zal wel zo horen, het zal wel zo moeten, maar leuk is het niet. Nu hebben wij al tijd gedacht dat het op het water pe ter was. Dat zeker in Rotterdam de geboden en verboden te water wat. soepeler lagen. Dat men te water wat rondborstiger zou zijn, zo meer in de stijl van: „Ach kom ouwe jon gen, laat maar zitten en we pakken er nog een". Het slecht functioneren van de aortakleppen komt zeer veel voor. Zij gaan of niet voldoende open, waardoor een belemmering ontstaat in de doorstroming van het bloed (stenose) of zij sluiten niet goed. waardoor te weinig zuurstofrijk bloed naar de organen in het lichaam wordt gevoerd (insufficiëntie). Het is absoluut noodzakelijk patiënten, die lijden aan deze hartziekten te ope reren. Sinds 1957, toen in de wereld de techniek van de open hartoperaties zijn intrede deed, is er gedacht aan het vervangen van zieke kleppen. Ongeveer 8 jaar geleden ontwikkel den de Amerikanen Starr en Ed wards een plastic klep, welks wer king simpel voorgesteld is ge baseerd op het principe van het ko gelflesje. Het nadeel van deze klep is dat hij in veel gevallen verkalking van de aortawand tot gevolg heeft. Welke eventuele nadelen verbon den zijn aan de vervanging door aortakleppen van overledenen is nog niet bekend. De nu geopereerde pa tiënten maken het allen uitstekend. Hoe hun algemene conditie over aantal jaren is moet gewacht. Dr. Mellema stelt: „De stand onze kennis op dit moment heeft ons 0p (je wegen in Schiedam, doen kiezen voor deze methode bo ven de kunstklep van Starr en Ed wards." Waarschijnlijk nog dit jaar zal prof. Nauta de aortaklep plaatsen tussen de boezem en de kamer van een ziek hart. Dat is nl. met deze zelfde klep mogelijk, mits hij wordt gemonteerd op een roestvrij stalen De nieuwe methode van hartchi rurgie zal in de toekomst de trans plantatie van het hele hart in veel gevallen overbodig maken. Dr. Mellema: „Bij het overplanten van het hele hart speelt de afweer reactie een zo grote rol, dat het mij nog niet verantwoord voorkomt de ze methode toe te passen. RBODEN Een gigantisch verhaal over het moderne Hawaii. Cinemascope Eastmancolor Col. Int. 14 jaar zondag 2-4.15, woensdag 2 DE GROTE VELDTOCHT DER SIOUX Eindelijk de vernietigende nederlaag van ue Cinemascope Eastmancolor Col. Int. 14 jaar Zaterdagnacht 24 uur LA VéRITé BRIGITTE BARDOT Onthullend. aangrijpend. Col. Int. 18 jaar men geboden en verboden. Kent de automobilist de borden „Verboden te parkeren" maar al te goed, de erva ren gezagvoerder heeft een evenre dig grote hekel aan het bord „Ver boden te ankeren". Bij de Leuveha- iten mag het ook niet. En toen lag me er laatst toch een levensgroot schip de parkeerregels te overtredenniet normaal meer! Van links naar rechts, een grote over treding. Enfin, hij ging op de bon. U kunt het net niet meer zien, maar he lemaal links staat een agent zijn num merbord op te nemen. worden af- Vier vrijwel vernielde auto's waren het resultaat van even zo veel autobotsingen op één avond Op het Kethelpiein raakte de auto van de 27-jarige aannemer D. C. B. uit Rotterdam in een slip en kwam tegen een lichtmast te recht. De auto werd vernield. B. kwam er met een gescheurde bovenlip af. kwam daarbij in botsing met de auto van de 51-jarige plaatwerker A. D. de G. uit Rotterdam. Van ae ambulance werd de zij kant zwaar gehavend en de G. kreeg een bloeduitstorting. Hij werd door dezelfde ambulance ter behandeling naar het ziekenhuis vervoerd. Ik zie er wel heil in als er over eenstemming bestaat tussen de weef- selgroepen van donor en ontvanger, waardoor het hart niet afgestoten wordt". Betaald uit actie Het onderzoek, waaraan dr. Melle ma nu anderhalf jaar werkt, is be taald door Rotterdamse bloeddonors, die op de Bloedbank aan de Westzee dijk een speldje of een sleutelring hebben gekocht. Niet minder dan f 15.000 bracht deze actie op. Een probleem is nog om aan vol doende harten van overledenen te ko men. Meestal moet de familie van een gestorvene toestemming geven om het hart te verwijderen. Het komt maar een enkele keer voor, dat een patiënt reeds voor zijn over lijden zelf toestemming geeft. De meeste oudere mensen hebben er weinig op tegen hun hart af te staan. Veel moeilijker ligt het met kinderen, van wie de ouders toe stemming moeten geven. Dr. Melle ma heeft echter ook de kleppen no dig van kinderharten, omdat hij over verschillende maten moet kunnen be schikken. Tijdens de operatie wordt namelijk de maat genomen, zodat een klep van voldoende grootte wordt ingebracht. Het zal misschien in de toekomst mogelijk blijken de aortakleppen uit dierenharten te snijden. Het varkens- hart leent zich hiervoor het best, Op Rijksweg 20 kwam door nog on bekende oorzaak de personenauto be stuurd door de 27-jarige H. J. P. uit Vlaardingen onder, de vrachtauto van A. W. J. de V. De voorzijde van de personenauto werd geheel vernield, de bestuurder liep onder meer een hersenschudding op en werd naar het Holy-ziekenhuis vervoerd. Op het kruispunt Churchilllaan-Bol Es ontstond een botsing tussen de au to van de 44-jarige schilder P. H. en de auto van de 31-jarige stukadoor B. W. K. De auto van laatstgenoem de werd vrijwel geheel vernield, de bestuurders kwamen er vrij goed af. Hoewel de sirene niet wé'rkte, reed de 41-jarige bestuurder van een am bulance, A. M„ op het kruispunt N. Damlaan—Burg. Van Haarenlaan laatstgenoemde voorrangsweg op en PMAN JUWELIER Onderhandelingen over stank slachthuis Hoewel het openbaar slachthuis in verhouding tot andere bedrijven, wei nig stank verspreidt zijn er twee bronnen die een onaangename geur verspreiden, zo delen B. en W van Schiedam de raad mede. Dit betreft ten eerste het darmbe- werkingsbedrijf met opslag in de zuid westhoek van het terrein. Intussen is deze slaphthoek opgeheven en ver plaatst naar de darmwasserij en voor de rest naar Vlaardingen. Voorts is er de opslag en het trans port van bloed. Omdat een en ander in handen is van de Gekro te Over- schie, dat hiervoor een lopend con tract met de gemeente Schiedam heeft, ligt deze kwestie moeilijker. Hoewel dit Moed sterk aan bederf onderhevig is, blijft het een waarde vol artikel. B. en W. hebben onderhandelingen geopend met de Gekro, teneinde de stank tijdens het laden van de wa gens, i.e. het leegzuigen van de on dergrondse tanks zoveel mogelijk te gen te gaan. andere activiteiten in het grensge- dat het geen afweerreacties oproept. Er worden op het ogenblik echter te kleine varkens gefokt, waardoor de maat van de kleppen niet in overeen stemming is met het mensenhart. Dr. Mellema zal binnenkort onderzoeken of andere dierenharten king komen. bied tussen leven en dood lijken ons, bij een voortdurende waakzaamheid jegens devaluatie van de ethiek bij onderzoekers en onszelf van een grote menselijkheid en dienstbaar aan wezenlijke vooruitgang. i, H.V. REPARATIES le klas werk vanaf f 5.- per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. R'dam. Tel. 010-12.60.10 Trams 1-2-3-6-8-9 -11 en bus 34 Geen nieuwe kerk voor Oud-Katholieken De landelijke bouwcommissie van de Oud-katholieke kerken heeft ge adviseerd af te zien van de bouw van een nieuwe kerk te Schiedam, ter vervanging van de in niet al te beste staat verkerende kerk aan de Dam. De kosten voor het nieuwe gebouw werden op ongeveer twee miljoen gulden geraamd en men acht het in deze tijd niet verantwoord een der gelijke last op zich te nemen. Vertrek deken Boelrijk De oud-deken van Schiedam F. P. J. Boelrijk is benoemd tot pastoor van de St. Nicölaasparochie te Nieuw- veen. Verwacht wordt, dat dezer da gen de benoeming van een nieuwe deken voor Schiedam plaatsvindt. Met „De Havenloodsen Holland Silhouet" in Zwitserland 11 onvergetelijke dagen, volledig verzorgd in het winter sport-hoogseizoen voor slechts exclusief verzekering PflIP Vertrek op 15 februari a.s. per luxe touringcar via de autobaan naar Baden-Baden (Duitsland) waar gedineerd en overnacht zal worden. De volgende ochtend wordt doorgereisd naar Chateau d'Oex, 'n rus tig gelegen bergdorpje op 1000 m hoogte, waar Mr. Owens, de direk- teur van Hotel Rosat (alcoholvrij) de gasten zal verwelkomen. uitstekende kamers (eventueel met bad tegen bijbetaling) prima keuken zonneterrassen (in februari veel zon) skiweiden prachtig wandelgebied ijsbaan voor de schaatsliefhebbers Bij voldoende deelname zullen verschillende evenementen georgani seerd worden: skilessen voor beginners en gevorderden |L wandeltochten uitstapjes per trein en bus o.a. naar GSTAAD, het vakantieverblijf van vorsten en hoogwaardigheidsbekleders bezoek aan de hoogste bergtoppen in de omgeving o.a. Les Diable- rets (per „téléphirique") Nadere inlichtingen aan onze kantoren: Westblaak 25, Rotterdam, Telefoon 132170 V.d. Driftstraat 4a, Vlaardingen, Telefoon 344349 Dubbele Buurt 6, Gouda, Telefoon 01820-3172

De Havenloods | 1968 | | pagina 1