cebuto onderwijs van God DE GROTE VRA(XXIV) Messiaans: rijk aanschouwelijk Deze week inleveren Totoformulier 29 BUNINGH MET 50% KORTING KOFFIEJUFFROUW 1068 Jeugdfestival begint dit jaar in februari centouri vliegreizen programma BUNINGH 17 DE HAVENLOODS DONDERDAG 11 JANUARI 1968 Bij de bespreking van het Koninkrijk Gods stuitten wij reeds enige malen op de term „messiaans rijk". Het is een begrip, dat méér dan enige andere voorstelling „over de laatste dingen" tel bestreden is. Toch is juist dit sta dium in de ontvouwing van het Koninkrijk Gods van de grootste betekenis voor het begrip van de voleinding der geschiedenis en de belangrijkste tendenzen van onze tijd. Vrijwel de gehele oud-testamentische heilsprofetie over Israël en de volken is gericht op dit aan het eeuwige Godsrijk voorafgaande messiaanse rijk. Het is ook uiterst belangrijk, omdat het nauw verbonden is met de uitein delijke bestemming en glorieuze toekomst van Israël en de historische toekomst van de wereldvolken. Het is in dit bestek niet de bedoeling diep in te gaan op de theologische en kerkelijke strijd om wat „het duizend jarig vrederijk" genoemd wordt. De kerkelijke beducht heid voor het chiliasme (leer van het duizendjarig rijk) is wel te verklaren door de dikwijls fel anti-kerkelijke uitings vormen van deze leer in het verleden en de excessen die er uit voortvloeiden, maar in onze tijd kan men de chilias ten toch moeilijk meer verwijten dat zij, geïnspireerd door de leer van een paradijsachtig vrederijk op aarde, dit op utopische wijze of met geweld zelf willen vestigen. Er is nog altijd veel onzindelijks in de manier waarop de „aanhangers" van een duizendjarig vrederijk in de sectarische hoek geduwd worden! Het gaat immers niet aan, christenen (en Joden) die in een komend vrederijk op aarde geloven, zonder meer het erfelijk belaste etiket „chiliast" op te plakken, om dan zijn gehele bijbelbeschou wing onder deze gezichtshoek te bezien. Met drukt daarbij de „chileast" ten onrechte het stempel van de anticlericale, sectarische dromer en fantast op, daarbij suggererend, dat de „chiliast" een al te materialistische, zelfgeconcipieerde heilstaat op aarde wil. Het is intussen een gelukkig feit, dat het serieuze geloof in de komst van een messiaans vrederijk tegenwoordig ook in theologische regionen veld wint en dat uitlatingen over dit onderwerp niet langer zonder meer in de secta rische hoek kunnen worden geveegd. Er komt een eer lijker bereidheid de grondtonen van het chiliasme te be luisteren, zonder deze mét de extreme uitingen onder tafel te praten. De demonische uitroeiing van een groot deel van het Joodse volk en het schouwspel van een uit alle delen vam de wereld naar Palestina toestromend en onweerweer- staanbaar overblijfsel van Juda, heeft veler ogen weer geopend voor de oudtestamentische profetie over Israël en de volken. De terugkeer van Juda uit de verstrooiing is afgezien van de nog altijd „verloren" tien stammen vanouds door alle insiders als de ouverture tot de voleinding van de menselijke geschiedenis beschouwd. Hoe dit ook zij, het „vergeestelijken" van de oudtestamentische profetie over de toekomst van Israël en de volken tot een beeld van de wederwaardigheden en eigenschappen der kerk, wordt langzamerhand als een onhoudbare kramphouding ontmaskerd. Deze „vergeestelijking" of verzinnebeelding van profile over Israël en de volken heeft tot een einde loze reeks absurde en zelfs onzinnige „verklaringen" ge leid. Toch is het voor velen een nog onmogelijke stap deze profetieën te betrekken op datgene wat zij uitdrukkelijk en categorisch stellen: het messiaanse rijk voor Israël én de wereldvolken. De „eindigheid" van het messiaanse rijk, waartegen zo veel bezwaren geopperd worden, is overigens maar zeer betrekkelijk. Zoals de gemeente van Christus een „voor schot" of een „progressie" is op het eeuwig hemelbestaan, zo is het messiaanse rijk een „inleiding" en voorbereiding van het eeuwige Godsrijk waarin alles tot volkomenheid gebracht is. De in het messiaanse rijk levende mensheid neemt een zeer bijzondere positie in ten opzichte van voorgaande generaties. Om dit te kunnen begrijpen moet nog Men is doordrenkt met de onbijbelse gedachte, dat het Koninkrijk Gods één, ongedeeld, eeuwio en uitsluitend christelijkrijk zou zijn. Met kan zich ook geen andere Christus dan een christelijkeChristus denken, alsof de messias uitsluitend in een christelijkerelatie tot alle mensen zou staan! De openbaring laat o.i. evenwel geen twijfel aan de niet-christelijke „lagen" in het Koninkrijk Gods. Het theocratisch interim-rijk op aarde, ofwel het messiaanse vrederijk, is geen christelijk rijk, maar een Christus-rijk, waarin Christus m e t de aan hem ver bonden gemeente als de koning en rechter- messias alle dingen zal herstellen volgens de normen die God de mens gesteld heeft om tot vol komen mens te kunnen worden. Ten onrechte wordt dikwijls beweerd dat dit messiaanse .rijk uitsluitend wordt „opgehangen" aan een gedeelte uit de Openbaring van Johannes, n.l. Op. 20 1-6. Dit bijbel gedeelte en het verband waarin het is geplaatst, wordt wel altijd in de strijd om het chiliasme gehanteerd, maar in verhouding tot de zeer uitgebreide profetie over het messiaanse rijk in het Oude Testament is de tekst uit Openbaringen 20 zelfs van betrekkelijk ondergeschikte betekenis. Ook zonder dit visioen spreekt de profetie over rijk in het O.T. voor zichzelf! Het apocalyptisch visioen van een „tijdelijk" Godsrijk op aarde, waarin de demonische machten zijn uitgeschakeld en een bepaalde categorie van in de hemel opgenomen gelovigen met Christus over de volken regeert, plaatst de oudtestamentische profetie over het messiaanse rijk in een nieuwtestamentisch kader en het verklaart vooral de nog t ij d e 1 ij k e en vooral zondige elementen in dit „overgangsrijk". De profetie over het messiaanse rijk ziet ook wel weer over de grenzen van het historische en tijdelijke naar het eeuwige heen, maar zij bevat toch ele menten van onvolkomenheid, die onmogelijk van toepas sing kunnen zijn op het eeuwige rijk, waarin God alles in allen is. De mensen zijn in het messiaanse rijk nog sterfelijk, hoewel zij zeer oud kunnen worden en een honderdjarige nog een jongen genoemd wordt. Er zijn vijanden die zich geveinsd onderwerpen aan de Christusheerschappij en mensen kunnen om hun zonden gedood worden. Andere profetieën spreken over een tempeldienst te Jeruzalem en een „hoeden der heidenen met de ijzeren scepter", ken merken die niet gelden voor de christelijke aioon, noch voor het eeuwige Godsrijk. „Leiders van wetenschap en verstand" zullen de mens heid besturen en Israël zal het religieus-cultureel centrum van dit wereldrijk zijn. Christus is dan niet het hoofd van een geloofsgemeenschap die organisch met hem verbon den is (de gemeente) maar de theocratische heerser over de gehele wereld, met absoluut gezag bekleed. In het messiaanse rijk is er geen sprake van een vrijblijvend volgen of afwijzen, zoals thans in de gemeente t.a.'v. Christus het geval is. De dan levende mensheid is volledig aan Christus onderworpen in een wettisch regiem. Het is duidelijk dat dit messiaanse rijk uitsluitend „ge plaatst" kan worden in een periode die volgt op die van de christenheid en voorafgaat aan het culminatiepunt waar in de historische tijd wordt opgeheven in de eeuwigheid. i de weder- i selectie in het Ko- :n hoe de voleinding herinnering worden geroepen wat komst van Christus aan ordening e ninkrijk Gods tot stand is gekomen na het messiaanse rijk zal zijn. De belichaming van God in een a organisme is bij de transmutatie v: Christus tot stand gekomen. Uit de mensheid paald deel, dat leefde tussen eerste en tweede komst van Christus, met Christus verenigd, zowel in lichamelijk heid als in bewustzijn. De gehele schepping en alle ont wikkeling is primair op dit gebeuren gericht. Het hemels Koninkrijk Gods is met de vereniging van Christus en zijn gemeente, met de „na-oogsten" van de verzegelden uit Israël en de mensen die tijdens de antichristelijke periode tot geloof in Christus kwamen, voltooid. Dit hemels Gods rijk is zowel geestelijk als fysisch van karakter en van kosmische uitgebreidheid. Het is zowel universeel bewust zijn, als een alle sterren en planeten omvattend substan tieel rijk, met alle mogelijke implicaties van multi-dimen- sionaliteit van de volkomen mens in ruimte en tijd. Gods heilsplan voorziet daarnaast in een aards Ko ninkrijk Gods, bestemd voor een andere orde van volko men mensen. De aanvang van dit Godsrijk op aarde is het messiaanse rijk, waarin alle heilsbeloften voor Israël en de wereldvolken zullen worden vervuld en dat na een eindselectie waarin degenen die zich geveinsd aan Christus hebben onderworpen worden uitgezuiverd over gaat in het eeuwige rijk op aarde. Na Christus' wederkomst op aarde, bij de verdelging en binding van de luciferische machten en de afbraak van de door deze machten geleide cultuur, vestigt hij zijn heerschappij over de gehele aarde. De unieke situatie waarin de dan levende mensheid zich bevindt wordt be paald door de uitzonderlijke omstandigheid dat zij, in te genstelling tot alle andere generaties, onder de directe macht van Christus, de Volkomen Mens gesteld wordt. De mensen kunnen dan onder de meest gunstige omstan digheden tot het beeldschap van de Volkomen Mens komen, omdat zij niet meer onder luciferische invloeden behoeven fe leven, bevrijd zijn van alle religieuze begoocheling en letterlijk door God zelf zullen worden geleid! Zij zijn getuige geweest van de ontmaskering van het luciferisch karakter van onze wereld, van de totale ontred dering der eigengerechtigde en op de verheerlijking van de mens gerichte cultuurvormen. Zij ervaren de heilzame werking van de messiaanse wetten en „plasregens" van zegen" zoals de profeet het poëtisch uitdrukt. Er is dan geen enkele verontschuldiging voor opnieuw „het doel mis sen" (zondigen). Deze mensheid zal in de voorhof van het eeuwige Godsriik staan en men zal zich hiervan volkomen bewust zijn. Wie dan nog weerstreeft doet dit niet meer uit onkunde of onmacht, maar uit bewuste afkeer en re bellie tegen een God die voor ieder mens kenbaar ge rechtigheid en vrede sticht. De zin van het messiaanse rijk kan op velerlei wijze verklaard worden. Heilhistorisch betekent het de aan het eeuwige Godsrijk op aarde voorafgaande wederop richting van alle dingen die door het kwaad ver wrongen, ondermijnd, bedorven en vernield zijn. Het toont ook aan dat, ondanks alle schijn van het tegendeel in de voorgaande eeuwen, Christus alle heerschappij heeft. De „knecht" is overeenkomstig de profetie van Jesaja „tot stomme verbazing van de volken" tot wereldrechter en heerser over alle volken geworden. Tevens wil God dan aanschouwelijk aantonen dat de mens geheel en al van Hem afhankelijk en op Hem aangelegd is. Hij kan wel in vrijheid het kwaad verkiezen en doen, maar dan is hij ook geen mens naar Gods beeld en vervalt hij aan een be staansvorm buiten het Koninkrijk Gods. In het messiaanse rijk is de hoedanigheid van het beeld schap geen vraag meer. Alle valse beelden zijn wegge nomen als het ware Beeld temidden van de volken is op gericht. Geloof in de zin van: voor waar aannemen, is dan waarneming en wetenschap geworden. Aan het „bestaan" van God kan in het messiaanse rijk niet meer getwijfeld worden, want daar openbaart hij zich niet alleen „inner lijk" in de individuele mens, maar toont hij zich twijfelloos in de gestalte van de koningsmessias en in de heilzame werking van zijn aan de volken opgelegde orde. Dit „richten van de volken in alle rechtmatigheid" en dit „leren van Gods wegen" is overigens geen gemakke lijk en moeiteloos verkregen heil! Het messiaans bestuur ia wel liefdevol en van 'n onvergelijkelijke heilzaamheid voor de wereld, het zal in ervaring en geluk ver uitgaan boven alles wat wij thans kennen, maar het is ook een opge legd gezag. Het messiaanse rijk is duidelijk een theocratie, orw vergelijkbaar met alle vroegere en tegenwoordige staat kundige en politieke stelstels. De Christusheerschappij in dat rijk is absoluut en vordert absolute onderwerping. Christus is dan niet meer de „christelijke God" in wie men vrijblijvend kan geloven of die men vrijblijvend kan afwijzen. Hij zal dan immers waarneembaar met talloze hemelwezens uit de wereldruimte op aarde gekomen zijn en voortdurend zijn aanwezigheid op aarde kenbaar maken. Deze toekomstige wereld zal niet democratisch zijn in de zin van een door het volk gekozen regering en een door een meerderheid van het volk goedgekeurd of gesanc tioneerd beleid. De theocratie (Godsregering) moeten wij ons denken als een wereldomvatend bestuur, geleid door Christus (met de aan Hem verbonden gemeente) en be middeld aan de reeds genoemde „leiders van wetenschap en verstand". Alle anonieme en openlijke tyrannie zal van de aarde verbannen zijn; alle negatieve beïnvloeding en prikkeling verdwenen. Corruptie en kwalijke politieke manipulaties zullen onmogelijk gemaakt worden; politieke macht zal worden vervangen door geestelijk, ethisch en rationeel gezag. Alle positieve met Gods wil overeenkomende idealen van de mensheid zullen in deze theocratie tot ge stalte komen. De volken zullen „de oorlog niet meer le ren", overal zal vrede heersen en ieder mens „zal gerust en zeker kunnen wonen". Als de luciferische verleugening zal zijn weggenomen en „de kennis van Gods wegen" zich ongestoord over de pla neet kan verspreiden, als allerlei persoonlijke- en groeps belangen niet meer ten koste van anderen kunnen worden doorgedreven, als de wereld geregeerd zal worden door wijzen en geleerden die door God gezonden zijn, zal de mensheid eindelijk het „beloofde land" bereikt hebben. De volken zullen worden overstroomd met Godskennis, d.w.z die vorm van kennis die naar het door God beoogde volkomen mens-zijn leidt, maar daar staat tegen over dat afwijkingen streng gecorrigeerd zullen worden. De „leiders van wetenschap en verstand" die Christus zullen vertegenwordigen zullen overal aanwezig zijn; alle mensen zullen directe leiding ontvangen. Dit beeld roept misschien bij menigeen benauwende associaties met een streng gedirigeerde samenleving. Het fundamentele onderscheid met een totalitaire staat, waarin slechts datgene bevorderd en geduld wordt wat in over eenstemming is met de belangen van de machthebbers, is echter duidelijk genoeg. De theocratische maatschappij wordt immers geleid door de Volkomen Mens, die de mensheid naar het volkomen mens-zijn voert. Hij weet geheel en al waarin en waarbij de mens zich „wel" voelt en zijn regering zal bovendien volkomen rechtvaardig zijn. De houding van Christus t.o.v. de mens in de theocratie van het messiaanse rijk is niet die van de tyran die zijn „onderdaan" in zijn stelsel perst, maar die van de lief hebbende vader die zijn kind opvoedt of de arts die zijn patiënt geneest. De orde die de Volkomen Mens op aarde zal instellen zal hier en daar wel moeilijk te verteren zijn, maar in ieder geval zal zij daadwerkelijk ervaren worden als heilzaam en van dag tot dag zullen de mensen die zich aan de „wederoprichting" onderwerpen, zich harmonieu zer en gelukkiger voelen. De orde in God is in zichzelf volkomen goed en juist en als deze orde aan de mens wordt mede-gedeeld, zal het gevolg hiervan op zichzelf alles rechtvaardigen wat in de theocratie wordt opgelegd. H. VERWEIJ NW. BINNENWEG 190 COUPONS VLOERBEDEKKING o.a. Heugafelt, Dessonyl COUPONS GORDIJNSTOF COUPONS - Verkoop begint donderdag 18 januari Fraaie consolespiegels, met opstand van zwart glas, voor toiletbenodigdheden, kleerbor- met ruimtegebrek te kampen ADVERTENTIE Biedt zich aan Voor 1.— per dag Machinefabrieken NEMAG NV te Rotterdam specialist in de bouw van grijpers heeft van Frans Swarttouw's Havenbedrijf NV op dracht gekregen voor de constructie van twee grijpers. Deze zullen de grootste in het Rotterdamse haven gebied worden. Deze koffiejuffrouw is een automaat, die u keuze biedt uit 5 verschillende dranken: koffie zwart, koffie met melk, koffie met suiker, koffie met melk en suiker, cacao of thee of soepen De met zorg samengestelde ingrediënten garanderen u een consumptie van uitzon derlijk fijne smaak, tegen zeer lage kosten. Geen enkel risico voor u! 0 Geen koop- of huurkoop verplichting. 0 Volledige service is gegarandeerd. 0 Geen investering, HOLLAND DRINK SERVICE GROENENDAAL 31a - ROTTERDAM TEL. (010) 140972 0 Op zaterdag 27 januari brengt de toneelgroep Novem '62 in het Picco lotheater een eénakterprogramma ter gelegenheid van haar eerste lus trum. Voor de pauze wordt opgevoerd ..Het Lange Afscheid" van Tennes see Williams, daarna „De Groene Kakatoe" van Arthur Schnitzler. Voor de zesde maal wordt in dit vroege voorjaar het Jeugdfestival in Rotterdam gehouden. De organisato ren rekenen op een even grote toe loop als vorig jaar, toen 500 jonge mensen aan het festival deelnamen. Er zijn enkele dingen veranderd: geldgebrek noodzaakte de organisa toren de gezamenlijke maaltijd af te schaffen: de labskous kostte vorig jaar vijf mille. De deelnemers kun nen hun broodjes eten en koffiedrin ken in de hal van de Academie voor beeldende kunsten, die tijdens het festival als ontmoetingsruimte zal fungeren. Verder zal de propaganda zich ook richten op de randgemeen ten en men hoopt dat veel jongelui uit die plaatsen zich zullen aanmel den. Wat niet is veranderd, is de sub sidie. die bedraagt al vijf jaar 35.000 gulden. En met dat geld is toch nog een aardig resultaat bereikt, getuige het programma: Vandaag nog aanvragen: met een ruime keuze uit zeer vele interessante en goed verzorgde vliegreizen 3 reizen zonder zorgen g ikkWJU.IIJAJJIL-) ROTTERDAM, Beursplein 11, tel. 136182/129191. VLAARDINGEN, Evag, Schiedamseweg 73, tel. 344044 en alle kantoren van de T.P. stellingen. Het N.R.T., voert de een akter „De Witters" op, er is klassiek en modern ballet, de pianist Ton Hartsuiker, fluitist Raymond Del- noye, dichter Cees Buddingh, snel dichter Cohen, zanger-accordeonist Jaap Valkhoff, een film- en diapro gramma en de grandioze lichtshow met popmuziek van Bouke Ylstra. Op 24 februari kunnen de festivalgan gers de film „The wrong box" van Brian Forbes zien, en diezelfde avond een balletvoorstelling door het Nederlands Danstheater. Vrijdag 8 maart kan men kiezen uit een concert door het Eindhovens Barokensemble, een causerie door Pierre Jansen en toneelspelen met Pierre Janssen en toneelspelen met Zaterdag 9 maart laat groepsge sprekken met kunstenaars zien en een promenadeconcert door het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Een keuze-programma is er op 22 maart. De deelnemers kunnen toneel spelen met acteurs van het N.R.T., een film zien over beeldende kunst of praten over „Hoe ontstaat een choreografie". 23 Maart zijn er opnieuw groeps gesprekken, atelier- en museumbe- zoek naar keuze en dezelfde avond speelt het N.R.T., „De Vogelvrien den" van Jens Bjorneboe, dat op 1 maart zijn première beleeft. Na af loop van de voorstelling vertrekken de „normale" schouwburgbezoekers en blijven de festival-deelnemers achter. Zij gaan dan met de acteurs toneelrecensenten te discussiëren over hetgeen zij zojuist gezien heb ben. Het laatste keuze-programma is op 5 april. De mogelijkheden zijn dan: luisteren naar Ton Hartsuiker, naar een letterkundig programma, of kij ken en luisteren naar De Danserije, een ensemble dat 15e en 16e eeuwse muziek speelt, 6 April zijn er weer groepsgesprek ken. Het grote slotfeest is diezelfde avond. Het feest zal in de Havenvak school worden gegeven. De mede werkenden zijn de dichters J. Bern- lef, Cees Buddingh, K. Schippers, Bert Voeten, cabaretier Peter Blan ker, Poppentheater Paradaas, The Salvation Beats en de Endatteme Jugband. De Rotterdamse kunstenaars ko men het jonge publiek een paar stap pen tegemoet over de brug die hen scheidt. Ze hopen hiermee een beter begrip te kweken voor de problema- 0 Gezien het succes van de eerste bijeenkomst heeft de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers in samenwer king met de Vereniging voor Slecht horenden besloten weer een culturele ochtend te organiseren op donderdag 18 januari om tien uur 's morgens in de Ammanstichting (derde gebouw) aan het Ammanplein-Boezemsingel. Toegangsprijs 25 cent. Steeds meer gevraagd en ge dragen... en met recht, want deze Shetland wollen heren- pullovers zijn klassiek en blij ven toch steeds modern. Omdat het model zo goed is, de pasvorm zo prettig, de kleuren bijzonder geslaagd en... omdat het zuiver wol is. Shetland wollen herenpullovers met ronde of V-hals, verkopen wij voor nog géén dertien gulden. In onze afdeling Herenmode verkopen wij deze Shetland wollen herenpullovers, In alle courante maten en In vele kleu ren, w.o. beige, groen, blauw, rood enz. CUn Ut. of schrift, belt. tiek en de artistieke achtergron den en ook de jongelui die niet van zelf de gang naar de schouwburg, museum of theater maken, dat duw tje in de rug te geven, dat ze nodig hebben, om de drempel naar het kunstleven te overschrijden. Deelneming aan het Jeugdfestival kost 25 gulden per persoon. Aanmel dingen en inlichtingen: Stichting Kunst voor de Jeugd, E.N.-gebouw, kamer 280, Coolsingel 6, Rotterdam, tel. 11.13.80, toestel 252. Als U met één ruk in de keuken of werkplaats een zee van berg ruimte er bij wilt hebben... kom dan bij. ons eens een kijkje nemen. Want wij verkopen houten keuken hangkastjes, met 2 schuifdeuren, van geheel ge schuurd Limba hout, keurig afgebiesd met grijs plastj.c band ...voor nog géén twee tien tjes. Houten keuken hangkastjes, die U zelf in iedere gewenste kleur kunt schilderen, een genot en een sierraad in de keuken of werkplaats! In onze Huishoudafdeling be neden verkopen wij deze uiterst practische en solide keuken kastjes met schuifdeuren, per stuk voor 0 Dr. J C. Birkenhager (geboren 19 janua- ri 1931 te Heemstede) :s bij K.B. van 2(1 december 1987 benoemd too gewoon lector in de inwendige geneeskunde, met een bij- zandere opdracht voor de leer van de aan doeningen van de intermediaire stofwisse ling. NW. BINNENWEG 195 Aabe- en Zaalberg Dekens vanaf 3750 Chenille Spreien 2-persoons 19-50 KINDERDEKENS MET 50% KORTING Velours Chiffon Spreien 2-persoons 67.50 Merk Auioplaids van 26.50 Divanplaids van Verkoop begint donderdag 18 januari Een uitkomst in hall, slaapkamer, douchecel of badkamer... en wij verkopen deze luxe console- spiegels voor nog géén vier gulden. In onze Huishoudafdeling be neden verkopen wij deze mo derne en handige consolespie gels, 30 x 40 cm groot.

De Havenloods | 1968 | | pagina 6