Verdonk wil nu ook terug naar selectie Schrijf een toneelstuk! Behoefte aan klare wijn Ex-PSV-er hervond in Sparta zijn vorm Harder worden OPEN HOF Filmkring opent seizoen met „De Maagdenbron UITDAGING AAN DE JEUGD: PIANO'S VLEUGELS j§ S'dam 6 DE HAVENLOODS DONDERDAG 11 JANUARI 1968 Onlangs heeft Dolf Aarse, voor zitter van de sectie betaald voetbal bij Sparta, aangekondigd dat de Rotterdamse formatie het volgend seizoen met enkele ferme krachten l zal worden versterkt. Wie in de i ere-divisie in de pas wil blijven bij Feijenoord en Ajax moet wel goede aankopen doen. Met eigen kweek is wèl een degelijke basis te leggen, maar daarop zal men enkele ster ren moeten enten om in de hoogste regionen van het vaderlandse voet bal met kampioensaspiraties te kunnen meedraaien. Zonder twijfel zal Sparta er alles op zetten om volgend seizoen einde- i lijk weer eens te kunnen meedin- gen naar de titel en wie het elftal van nu de revue laat passeren, komt tot de conclusie dat er zeer goed materiaal in aanwezig is. Na tuurlijk kent het team vele zwakke punten, maar wanneer de plannen van de Kasteelbewoners doorgaan kunnen de sterren, die men denkt te kopen ook werkelijk goed tot hun recht komen. Een van de spelers waarvan men bij Sparta hoge ver wachtingen heeft is de kleine links buiten Lambert Verdonk, die de laat ste maanden steeds beter in vorm komt. De 23-jarige Limburger, die mo menteel in Schiedam woont; groeit langzaam naar een grote vorm, na dat hij vorig jaar een diepe inzin- 5 king doormaakte. Eigenlijk was men bij PSV blij dat men nog een redelijk handgeld vóór Verdonk binnensleepte, want veel scheen hij niet meer waard. Wat was daarvan de oorzaak? „Vier jaar heb ik voor de Eindhoyenaren gespeeld, maar de stemming werd steeds slechter", zegt Lambert Ver- j? donk in zijn geriefelijke woning aan de Burgemeester van Haarlenlaan. „Ik kampte al geruime, tijd met een liesblessure en de trainer wei gerde te geloven dat ik daar last 't van ondervond. Tenslotte verweet hij f mij dat ik niet meer wilde 'voetbal len. maar hoe zou dat kunnen van jemand die zo bezeten is van de sport als ik". s Vanaf vorig jaar maart tot augus tus heeft hij niet meer gespeeld. Onder de hoede van trainer Coer- j ver heeft hij de achterstand in en- I kele maanden tijds kunnen inlopen. Ook zonder de aanwezigheid van de oefepmeester zet Verdonk zich volledig voor" het voetbal in. In - weer en wind is hij op het Kasteel aanwezig om er de zwakke kantjes van zijn spel bij te slijpen. Wat moet zo dringend verbeterd worden? „In de eerste plaats mijn hard heid", zegt Lambert Verdonk. Hij gelooft dat het daar de meeste Ne- Om een avond naar hartelust van Uw lievelingsmuziek te ge nieten... is dat een luxe voor enkelen? Geen sprake van,., want al onze klanten zoeken in onze Disco- hoek hun favoriete platen uit... uit de grootst mogelijke ver scheidenheid. Operakoren, Weense walsen, Accordeon-melodieën, Al penkoren, met Jodl en Schuh- plattlergroep, Feest- en Drinkliedjes, Operette en Tirolerplaten. Bovendien kiest U uit een prach tige serie geestelijke 'muziek, bestaande uit 5 schitterende langspeelplaten. labrieksnieuwe 30 cm langspeelplaten. In onze Discohoëk verkopen wij deze fabrieksnieuwe 30 cm langspeelplaten (stereo en mono .afspeelbaar), per stuk voo derlandse voetballers aan ontbreekt. Duidend op het Engelse en Duitse voetbal, constateert hij, dat het spel daar steviger wordt gespeeld dan hier. Dat de spelers niet alleen een flinke d,uw kunnen uitdelen, maar dat ze et opk een kunnen incasseren. Het is hem in de training zowel om het uitdelen, als om het incasse ren te doen. Daarnaast wil hij zijn sprintsnelheid nog verder opvoeren. Hij zegt: „In mijn eerste club Hoensbroek en later bij PSV is dat. helerhaal verwaarloosd. Een linksbui ten moet in de eerste vier meter zijn slag Jcunnen slaan. Dan moet hij zijn tegenstander passeren en dat ben ik nu onder Coerver Das gaan beoefenen". De Limburger Verdonk heeft het in Rotterdam best naar zijn zin, maar hij vindt dat het Sparta-elftal te veel zwakke punten heeft. „Vier individualisten in de voorhoede", analyseert hij. Van deze vier vindt hij Bosveld de beste. „Ik speel graag met hem", stelt hij vast, ,cn ik hoop dat Charley ook volgend jaar voor Sparta zal uitkomen". Lambert Verdonk meent dat Spar ta de laatste jaren veel beter voet bal is gaan speler dan vroeger. „Toen ik in PSV uitkwam hadden we altijd de angst om tegen de Rot terdammers in het veld te gaan. Er werd dikwijls onbesuisd en dikwijls erg onsympathiek gespeeld. Ik stond meestal tegenover Theo Lazeroms en die kwam met 3 of 4 wikkels om zijn benen het veld in. Hij ging er Juist op Uw kleine steeds terug kerende inkopen, zoals Uw af- wasmiddel, kunt U veel geld besparen. Super afwas, het synthetische afwasmiddel, waarmee Uw vuile vaat vlug weer glanzend schoon is, eh... waarmee U Uw handen spaart. En zo'n grote knijpflacon Super afwas, die bijzonder zuinig in het gebruik is, met een inhoud van maar liefst 1 liter, koopt U bij ons voor nog géén tachtig cent. Lambert Ver donk hard trainen meestal zo stevig tegen aan dat je al vlug geen trek meer had. Blijk baar heeft Coerver Sparta op dit punt wel een beetje bijgestuurd. Er wordt wel hard, maar zeker niet on toelaatbaar gespeeld". Met Lambert Verdonk schijnt Spar ta ook financieel een goede zaak te hebben gedaan. De ex-internationaal, die vier maal de kleuren van Neder land heeft verdedigd, wil er in de komende maanden alles op zetten om in de selectie terug te keren. Wie deze talentrijke Limburger met volle- inzet ziet werken om zijn vorm te verbeteren aarzelt niet meer over het antwoord op de vraag of hij inderdaad zal slagen... In verband met het feit, dat het aantal vacatures bij de politie zeer gering is, zien B. en W. van Schie dam geen reden over te gaan tot aanstellen van vrouwelijke agenten. In het kader - van de toneelwed strijden georganiseerd door de Stich ting Schiedamse Gemeenschap, brengt donderdagavond 11 januari in Musis Sacrum de toneelvereniging „Utile Dulci" de dramatische thril ler „Een vrouw moest verdwijnen". T uindersstudieelub organiseert excursie De tuindersstudieclub te Maasland houdt op dinsdag 16 januari een ex cursie. Men gaat dan op enkele be drijven de vroegere stookautomaten in ogenschouw nemen. Aanvang 1,30 uur vanaf de veiling. Op donderdag 18 januari om 7.30 uur zal een koude-tomatenavond ge houden worden. Eerst zal de heer C. v. d. Zon de uitslagen van de ras- senproef bij de koude tomaten be handelen. Daarna zal de heer J. van Nierop, assistent te 's-Gravenzande, een inleiding houden over de koude tomatenteelt. De federatie van Studieclubs houdt nog de volgende gezamenlijke avon den; 12 januari, nieuwe ontwikkelin gen bij de teelt van lelies (sorti- mentskeuzé, plantmateriaal en plant- tijd, verzorging van het gewas). De ze avond wordt gehouden in de bloe menveiling te Naaldwijk, aanvang 7.30 uur. 16 januari wordt in de bloemen veiling te Naaldwijk een Chrisanten- avond gehouden, aanvang 7.30 uur. 13 februari, de vermeerdering en opkweek na ontvangst van het plant materiaal, Stadsdoelen te Delft aan vang 2 uur. DEMONSTRATIES VOOR HUISVROUWEN De Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, afdeling Rotterdam, or ganiseert weer een aantal demonstra ties in januari. Het zijn demonstraties van de afdeling huishoudelijke voor lichting in het gebouw van het G.E.B- Rochussenstraat 200. De Indische cursus (totaal vier de monstraties) worden gehouden in ja nuari op dinsdagavond, aanvang acht uur. en op woensdagmiddag, aanvang twee uur. Een grill-demonstratie wordt gehouden op donderdag 11 ja nuari om twee uur en op maandag 29 januari om acht uur. Op donderdag 18 en 25 januari om twee uur wordt een braad- en bak- demonstratie gehouden. Een doe-het- zelf cursus (totaal vier lessen) wordt gehouden op vrijdag 12. 19, 26 janua ri en op 2 februari aanvang 13.30 uur. Diegenen die belangstelling hebben kunnen een uitnodiging aanvragen te lefonisch onder nummer 249930. Gas toonzaal, Walenburgerweg 73. in de jubilerende Volks-Universiteit T.j.v. haar 50-jarig bestaan biedt de V.U. aan alle belangstellenden het volgende programma: MAANDAG 15 JANUARI 20 uur„Wat kunnen wij aan de welvaart doen", voordracht door Prof. H. W. Lambers I 20 uur„Zweeds voor beginners", docente Mevrouw A. L. Smit-Thorin 20 uur„Tekenen en schilderen voor beginners", docent C. Nijhoff 21 uur„Alexander de Grote", voordracht door J. Blom 21 uur: „Engels .voor beginners", docent J. W. de Boer Jr. DINSDAG 16 JANUARI 20 uur„Nieuwe wegen in de moraal", voordracht door Ds. E. v. Bruggen 20 uur„Frans voor beginners", docente Mevrouw M. E. Meeter-Brugmans 20 uur„Handenarbeid", docente Mevrouw J. C. Hijmans 21 uur„Natuur en recreatie in de randstad", voordracht door Drs. J. Mennema 21 uur„Spaans voor beginners", docente Mevrouw W. C. Leopold-Meihuizen 5? De afd. Schiedam-Nieuwland van de Ned. Chr. Vrouwenbond zal dins dagavond in het gebouw bij de Magnalia Dei-kerk een bijeenkomst houden, waarin demonstraties wor den gegeven van huishoudelijke ap paraten. Op 13 febr. spreekt dr. J. van der Linden over: „Wereldzending en communisme". In het jaaroverzicht van de Schie damse Filmkring constateert de se cretaris, de heer Danny de Geus jr, dat de belangstelling voor de film avonden is toegenomen. De trouwe ledenkern en de grote belangstel ling van de middelbare scholieren voor het werk hebben de Filmkring gered. Zo kon het dan ook gebeuren dat verscheidene bezoekers van de „Film en Sex"-avond voor een uit verkochte zaal kwapien te staan. Het nieuw'e jaar start met de tra ditionele Bergman-avond op dinsdag 16 januari, aanvang 20 uur. Vertoond zal worden één vain de grootste fil mische scheppingen van de Zweedse cineast: „De Maagdenbron". De toe gang is 18 jaar. Evenals bij de ver toningen van „De Avondmaalsgas- ten" en „Het Zevende Zegel" ver wacht men weer een volle zaal. Dinsdagavond 20 februari is er in de, aula van de. Rijks-HBS de Rijn mondpremière van: „Wie doodde Salvatore Giuliano?", een film van de Italiaanse cineast Francesco Ro- si. De film is een document over de Maffia, die terreur uitoefent op de bevolking van Sicilië. De dood van S. Giuliano betekent niet dat hierme de in 1950 ook een einde was geko men aan de terreur van deze leider. Op grandioze wijze geeft de film een boeiend beèld van de geschiede nis en de toestanden op dit Italiaan- ^acht -WHAN In onze Huish. afd. beneden ver kopen wij deze gezinsflacons Super afwas, inhoud 1 liter, zuinig In het gebruik, - zacht voor Uw handen. voor oud 1 liter. Géén tel. of schrift, belt. Schrijf een toneelstuk! Zo daag den wij verleden jaar in onze Rot terdamse editie de jongeren uit de pen te grijpen om een korte schets, een eenakter of een stuk in bedrij ven te schrijven. Het resultaat was overrompelend. In de eerste plaats de hoeveelheid inzendingen: we kregen 46 stukken. In de twee de plaats de kwaliteit. De twintigjarige Thans Carel de Rover won de wedstrijd met „Solo voor dubbelfluit", een geladen een akter, die nog. steeds op het Picco lo-repertoire staat van het Nieuw Rotterdams Toneel. De tweede prijs ging naar de 16- jarige J. J. Noorman, wiens, „De keuze of de platonische liefde" met veel succes is opgevoerd door de Rot terdamse studenten. Jan Wentink schreef „Doctrine let ters O tot en met 1111111111", dat de derde prijs kreeg. In de loop van het jaar kwam Wentink met een ander stuk, dat op het ogenblik wordt be keken op zijn eventuele geschiktheid om voor de radio te worden gebracht. Géén tel. of schrift. Weer zagen we maandagavond het optreden van Ds. Van Ginkel in de religieuze show: Twistgesprekken met God. Ditmaal ging het over de kwellende vraag: Hoe moeten wij ons instellen op het leed dat in vele va rianten aan onze deur klopt? Weer zagen we alle mogelijke mensen schemeren in hun flatjes, die opeen gestapeld waren als de cellen van een honingraat. Aan vier van hen wordt de vraag gesteld: als u een wens mocht doen, welk leed ziet u zich dan het liefste bespaard? Een moeder zegt: Als ik maar geen spastisch kind krijg. Het lijkt me vreselijk je zo machteloos te voelen als je kind zo misdeeld is. Een wat oudere man zegt: Het geloof in Jezus te verliezen, zou voor mij het grootste verdriet zijn. Een dame zeft: Ik zou het het ergste vinden, als iemand uit mijn naaste omgeving wegteerde door een slepende ziekte. Een wat jongere man zegt: Ik ben het meest bang voor een hulpeloze oude dag. Als je omgeving je beu wordt en vindt, dat je eindelijk maar eens moet opkrassen naar de andere kant Graag maak ik een paar opmerkin gen over het geheel. 1. De uitzending van Ds. Van Gin kel had het boeiende maar ook het verwarrende van een caleidoscoop. Je kan proberen in al die beelden van houdingen tegenover het leed iets van je eigen beeld te herkennen en dat kan wel even bevredigen. Maar of je er echt verder meekomt? Is niet de grote zwakheid van een dergelijke aanpak dat onze menselij ke instelling centraal wordt gesteld, en dat God eigenlijk zo'n beetje met de juiste menselijke ipstelling, wordt gelijkgesteld? Maar dan zijn we dich ter bij de theosofie dan bij, het evange lie van Jezus. Eigenlijk kwam Jezus in de hele uitzending nauwelijks voor. Verbijsterend leek mij de sugges tie, dat de Griekse noodlotsgedachte ook bij iemand als de Bijbelse pro feet Jeremia voorkomt, als hij zijn ge boorteplaats vervloekt. („Vervloekt zij de dag waarop ik geboren ben; de dag waarop mijn moeder mij baarde, zij niet gezegend. Vervloekt zij de man, die mijn vader de blijde bood schap bracht: U is een jongen gebo ren, waarmee hij hem zozeer ver blijdde. Waarom ben ik uit de moe derschoot voortgekomen om moeite en kommer te aanschouwen en opdat mijn dagen in schande teneinde spoeden? Jeremia 20). De wanhoop van iemand als Jere mia is niet. dat hij buigt voor het noodlot. Maar in tegendeel kwelt hem de angst, dat God niet op zou kunnen tegen het duistere lot dat het leven dreigt te verstikken. Gelukkig breekt dan toch telkens het geloof weer bij hem door, dat God het wint van al le duistere machten van lot en van daad. In het zelfde hoofdstuk jubelt hij: „lylaar de HERE is met mij als een geweldig held; daarom zullen mijn vervolgers struikelen en niets vermogen: zij staan beschaamd om dat zij hun doel niet bereiken, een eeuwige, onvergetelijke smaad". 3. Merkwaardig was, dat we in de uitzending via schilderijen van Jeroen Bosch toch enigszins in het klimaat van het evangelie kwamen. Bij hem spreekt duidelijk God het eerste woord en het laatste. Hij kan daar om alle perversie en duivelarij zo zon der verbloemen ontmaskeren, omdat hij gelooft in de uiteindelijke triomf van Gods liefde en recht. Wie met Ds. Van Duin kan zeggen, als hij een zenuwziekte voelt aanko men, zijn werk moet neerleggen en de diepste duisternis ingaat: „Ook de nacht is niet zonder licht", kan niet meer geloven in de gelijkheid van goed en kwaad, van licht en duis ternis. Hij gelooft dat. omdat God het kwade overwint, ook wij het in en met hem samen mogen overwinnen. Als we maar radicaal aan zijn kant gaan staan. Ik ben het met Ds. Van Ginkel eens dat we het woord God niet als suiker overal over heen behoeven te strooi en. Maar ik geloof ook dat de men sen behoefte hebben aan klare wijn. Frans de Rover, thans student in Amsterdam, heeft ook een tweede stuk geschreven, dat nu door studen ten uit de hoofdstad wordt ingestu deerd. Verleden jaar konden we constate ren dat er van de zijde van de jeugd een toenemende belangstelling be stond voor he| culturele gebeuren in het algemeen en voor de toneelkunst in het bijzonder. Daarom willen we dit jaar opnieuw de jeugd uitnodigen een toneelstuk te schrijven. In eerste instantie vragen we niet om een prachtig afgerond to neelstuk. Er mag best sprake ziin van een aanzet. Van een bedrijf van een stuk dat misschien meer uitge werkt zou moeten zijn, We stellen ons voor dat de speel- duur maximaal een half uur zal zijn. Korter mag dus. Wie een goed idee voor een korte schets uitwerkt, heeft evenveel kans als degene die met een lang stuk komt. Want het zou een mis vatting zijn te denken dat men slechts met veel woorden kan uitdrukken wat men heeft te zeggen. Een jury zal de inzendingen beoor delen. Zij bestaat uit de heren Piet van der Meulen en Pieter Lutz, ac teurs van het Nieuw Rotterdams To neel en Jan Hein de Groot, toneelre dacteur van De Havenloods. Als de kwaliteit der inzendingen even hoog is als vorig jaar, zal op nieuw een middag in het Piccolo-thea ter te Rotterdam worden georgani seerd, waarop het prijs-winnende werk door jonge acteurs van het NRT zal worden gespeeld of gelezen. Aan de wedstrijd is een prijs ver bonden: Het Sterrenplukkertje, een beeldje dat Joke Roldaan maakte van Jan, de hoofdfiguur uit de „Uit kómst, het stuk van de Rotterdamse schrijver Herman Heijermans. Jan zit op de rug van de zwaan, vliegend naar de hemel om er sterren te pluk ken. In principe kan iedereen aan de wedstrijd meedoen. De minimum leef tijd stellen we op 14 jaar. Wie een of tweê jaar jonger is ,mag ook instu ren. Zo nauw zullen we niet kijken. De maximum leeftijd is ongeveer twintig. Ook hier geldt: op een of twee jaar wordt niet gekeken. Aan schrijvers of schrijfsters, die niet in aanmerking komen voor het Sterren plukkertje, maar die wel met opval lend werk komen, zal een aantal fa ciliteiten worden verleend, die hen dichter bij de wereld van het toneel zullen brengen. Om misverstanden te voorkomen moet hier uitdrukkelijk worden ge steld, dat het winnen van de eerste prijs niet automatisch inhoudt, dat het stuk zal worden gespeeld. Me vrouw Anty Westerling, dramaturge van het NRT heeft wel toegezegd de prijswinnende stukken te hoordelen op hun speelbaarheid. De deelnemers krijgen zeven weken de tijd om hun ideeën op papier te zetten. Vóór 4 maart verwachten we de inzendingen op het volgende adres: Redactie weekblad De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam. Links op de envelop vermelden: Toneelwed- DR. K. J. KRAAN strijd. se eiland. De film is toegankelijk voor hen die 14 jaar en ouder zijn. Zo goed als zeker komt Wolfgang Staudte's „Herrenpartie" op vrijdag avond 22 maart bij de Filmkring in première. De film is gemaakt door één van de beste Duitse filmers. Op reis door Joegoslavië komt een Duit se zangvereniging terecht in een dorp je waar tijdens de oorlog alle man nen door'de bezetters zijn vermoord. De inwoners, vrijwel uitsluitend vrou wen, nemen een vijandige houding aan tegenóver de toeristen. Deze val len terug in een militaire wijze van optreden. Een student en een journa list gaan hier tegenin en proberen de situatie te redden. Toegang 14 jaar. 13 Schiedmayer, Blüthner, Feurich 13 ld Schimmel, Kuhla, Zimmermanri, Ya- [G] 10 maha. Rosier, Rippen en vele andere in wereldmerken. 13 13 Posita vergadert vrijdagavond De Maaslandse postzegelclub „Po sita" vergadert vrijdag 12 januari om half acht in „Het Trefpunt". Dit ia een proef en bij een goede opkomst zal een avondbijeenkomst worden herhaald. Er zal weer een 25-tal kavels ze gels worden geveild, nl. van Neder land, Nieuw Guinea, Indonesië, Fu- jeima, West-Duitsland, Italië, Frank rijk, Suriname en de Ned. Antillen. De veiling voor 27 januari is al sa mengesteld, voor veilingen daarna zijn goede kavels welkom. Als U voor nog géén twee kwartjes zo'n leuke moderne toilettas of 'n practisch beugel make-up tasje kunt kopen... laat U zo'n kans dan voorbij gaan? Toilettassen, met rits, 24 cm, met binnenvak, soufflé en geheel gevoerd. Beugel make-up tasje, met prima beugel van 14 cm, geheel gevoerd, beide soorten in leuke moderne dessins en kleuren. In onze Parfumerie afdeling ver kopen vrij deze toilettassen en beugel make-up tassen, te kust en te keur, A $9 door elkaar, J WA per stuk Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1968 | | pagina 9