Bulgarije Wie heeft ons iets te zeggen? „Eigenlijk ben ik een soort waanzinnige klungelaar" M EjSIMCA f&Oadgo Ylstra over psychedelische lichtshow "98 8 opruiming opruiming ^3' CHopm 21 DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 JANUARI 1968 Kleuren vloeien langzaam door een en barsten dan plotseling uit een in een geluidloze explosie. Be wegen daarna weer traag over de witte muren tot de volgende uit barsting die altijd in stilte gebeurt. Bouke Ylstra, 34 jaar, ondanks zijn Friese naam Rotterdams kunst schilder, wonend in Dordrecht, ex perimenteert in zijn atelier aan de Oranjeboomstraat met zijn psy chedelische lichtshow. „Eigenlijk ben ik een soort waanzinnige klun gelaar", zegt hij, „ik behandel het te weinig wetenschappelijk. Ik let veel meer op wat er op de muren gebeurt, dan op de apparatuur." Een lichtshow moet bij voorkeur ln een ronde ruimte gegeven worden. In het midden van de zaal staat dan een stellage met projectoren, die als toverlantarens de meest fantasti sche exploderende vijvers en vulka nen van kleuren op de muren tove ren. Er hoort keiharde popmuziek bij en door die mengeling van geluid en licht raken de verbijsterde toeschou wers in een toestand, die ongeveer hetzelfde effect heeft als L.S.D. ,,Ja", zegt Ylstra, ,,'t is bijna hetzelfde, je hoeft er alleen niets voor in te nemen". Bij de opening van het Rotterdam se Jeugdfestival zal Bouke Ylstra zijn- lichtshow voor het eerst in Rot- v' Wacht geen dag langer straks als 't voorjaar komt, om Uw kleine van de zon en de zo zeer ont beerde frisse buitenlucht te laten genieten... Zorg dus, dat er ook bij U zo'n Koelstra wandelwagen gereed staat, zodat er geen uur verloren gaat! Koelstra wandelwagen, met hoge ongelijke wielen, 300 en 250 mm, zwaar verchroomd, opvouwbaar en afneembare wie len, dus makkelijk op te bergen, in iedere autokoffer, met lig- en zitstand, goede veringen rem, uitgevoerd in diverse fraaie kleuren. In de Opruimings-tijd is alles mogelijk, want deze klasse wa gen met volledige, normale garantie, koopt U nu met een voordeel van maar liefst ruim veertig gulden, voor nog géén zes tientjes! ^koeïstra^ In onze afdeling Kinderwagens koopt U deze fraaie wandel wagen, zwaar verchroomd op vouwbaar, met lig- en zitstand, In de kleuren bjauw, rood, groen en wit, voor Gttn tel. of schrift, bost m uit en ih el Serdlka v.a. 458,- Piassatsi/Hotel Ulla v.a. 495,- terdam laten. zien. Bovendien zullen op de vier wanden van de zaal tus sen de kleurenexplosies door, nog films te zien zijn. De muziek wordt verzorgd door de Dordtse popgroep de Zipps. „Stel je voor dat je op het station in een stilstaande trein zit. Naast je staat ook een trein en een van die twee begint dan te rijden. Als je dan niet naar het perron kijkt, duurt het even, vóór je weet, welke van de twee treinen in beweging is. Het ef fect van de lichtshow is net zoiets. Als op alle muren iets geprojecteerd wordt, je ziet al die kleine gaatjes, dan is het net of je in de stratos feer zit en alle sterren op de je af schieten. Tja, en dat is toch wel bij zonder, vind ik. In april ben ik met m'n vrouw naar Amerika en Mexico geweest. Ik had een heel vreemde prijs gewon nen, de James Bondprijs, die Bruna drie jaar geleden had uitgeloofd. Toen zat ik in Frankrijk, ook al weer door een prijs die ik had gewonnen. Dat was van de Salon van de Maas steden. En je weet hoe dat gaat, als je met vakantie bent, neem je aller lei lekkere boekjes mee, onder an dere die van James Bond. Ik heb hem toen belachelijk gemaakt in te keningen en daarmee won ik die eer ste prijs. Wim Malsen van Vrij Ne derland had toen de derde. Nou, dat was een reis door Amerika, maar ik kon niet eerder weg, dan dit voorjaar. Hard werken Zijlijn Behalve met de lichtshow is Ylstra altijd bezig met zijn normale werk. „Gek, maar eigenlijk heb ik het idee, dat ik vreselijk hard werk", zegt hij. In Rotterdam zijn diverse van zijn werkstukken te bewonderen, zoals de wandschildering in de grote zaal van De Doelen, eveneens een muurschil dering ln het metro-station stadhuis. „En nu moet ik weer een wandschil dering in een lunchroom in Den Haag gaan restaureren. Daar hebben ze al lemaal gehaktballen tegen aan ge gooid". Ylstra heeft al vier maal aan het Jeugdfestival meegewerkt. Hij ont ving de deelnemers in zijn atelier en vertelde hen over de techniek van het etsen maken en over grafiek. „De organisatoren van het Jeugdfestival wilden dit jaar eens iets caleidosco pisch doen. Ze hadden in de kranten gelezen over mijn lichtshow en zo kwam die in het programma. Ik vond trouwens ook dat er wel eens wat meer gebeuren mocht." De psychedelische show van Ylstra waarbij natuurlijk vreemde dingen kunnen gebeuren, kan men op 23 fe bruari in de Mauritszaal ondergaan. Weliswaar is het geen ronde zaal, maar hij hoopt door meer projectoren dit gemis te kunnen opvangen. ELS VAN DE MORTEL In New York en San Francisco zag ik de, lichtshows. Hé, da's leuk, dacht ik en teruggekomen ben ik meteen aan het werk gegaan. Ik zie het als een verschrikkelijk interessante zij lijn voor een schilder. Ik ben altijd zó benieuwd wat er gaat gebeuren, want iedere keer is het weer heel anders. In Dordrecht was de popgroep de Zipps hier ook al mee bezig. Ze hadden erover gelezen en toen ben ik samen gaan werken met die jon gens. Ze worden nu overal gevraagd". Bouke Ylstra heeft zijn complete licht show al laten zien in Amsterdam en in de Jaarbeurshallen in Utrecht. „Ik heb naar nieuwe materialen ge zocht om andere effecten te berei ken. Er zijn er nog wel meer mee bezig hier in Nederland, maar die moeten nog helemaal alles uitzoeken. Ik heb in Amerika goed bekeken hoe het gaat. De verf laat ik samen stel len door een chemisch analyst uit Delft. Ik zeg dan: nou moet ik een vloeistof hebben, die bij zeventig gra den kookt. En dan krijg ik die. Over dat soort dingen hoef ik me helemaal niet druk te maken. Van het Nieuw Rotterdams Toneel heb ik een paar prachtige projectoren te leen gekregen, met lampen van duizend watt". Het procédé is vrij eenvoudig. Men laat op een glasplaatje wat drup pels verf vallen, legt er een ander glasplaatje op en zet het hele geval in een projector. Door de hitte van de lamp gaat de vloeistof koken en die borrelingen en explosies zijn hon derden malen vergroot op de muren te zien. De plaatjes worden tijdens de show geprepareerd, want vaak zijn ze na een paar minuten al „uit gewerkt". Bouke Ylstra heeft het dus druk tijdens zo'n show, want in al le projectoren moeten „actieve" glas plaatjes zitten, en daartussendoor TE TOEGEEFLIJK In de beschouwingen door twee geestelijken over homofilie in De Ha venloods van 4 januari komt een zin snede voor, die m.i. een verkeerde in druk wekt. Er staat daar n.l. „tot voor kort sprak men alleen over homo- sexualiteit als zonde. Nü echter heeft de psychologische wetenschap ont dekt, dat er mensen geboren wordpn... enz." Afgezien van het alledaagse van bomofièle relaties bij „primitieve" volken, en bij de Grieken al vóór on ze jaartelling, zijn de homo-erotiscne gevoelens ook in onze Westerse we reld door de wetenschap op z'n minst al in de vorige eeuw onderkend en aanvaard. Omtrent de eeuwwisseling schreef Otto Weininger zijn uitste kend gedocumenteerde boek „Ge- schlecht und Charakter", waarin hij al teruggreep op deleer der tussen vormen, door Darwin ontwikkeld. De psycholoog R. van Krafft Ebing schreef zijn hoofdwerk, waarin ook de homosexualiteit behandeld wordt, al in 1903. En ook Magnus Hirschfeld e.a. schreven over de „Lehre der Zwischenstufen" (tussenfasen). Deze leer stelt, dat de persoon wordt gevormd door 4 factoren: uitwendige en inwendige (mannelijke en vrouwe lijke) algemene kenmerken, uiterlijke en innerlijke mannelijke en vrouwelij ke geslachtskenmerken. Zoals geen twee vingerafdrukken gelijk zijn, zo is ook het mengsel van eigenschappen bij geen twee individuen gelijk. Wat vast staat is, da* het inderdaad een mengsel is, zodat 100 procent man, 100 procent vrouw. 100 procent hete- ro-sexueel niet bestaat. We zijn allen bi-sexueel (tweeslachtig). Wanneer c'e uitwendige kenmerken overheersend van het ene geslacht zijn. terwijl de sexuele gevoelens overwegend van het andere geslacht zijn, is daar de z.g. homo-sexueel. Van een afwijking kan dus in feite niet gesproken worden. Toegeeflijk zijn voor deze varianten is eigenlijk een dwaze uitdrukking. We zijn ouk niet toegeeflijk voor het opgaan van de zon of het ondergaan van de maan; we kunnen alleen die ver schijnselen constateren. In de serieu ze romanliteratuur is de homofilie al een zeer oud gegeven. De Amsterdam se psychiater dr. C. van Emde Boas zette een 15-tal jaren geleden in een brochure uiteen, dat het willen afwij zen van de homo-sexualiteit een ,,so- ciogenese" heeft, d.w.z. oorspronkelijk door maatschappelijke belangen in gegeven is. J. M. WIJCHERS. Wlsseldlenst. Zondag 21 januari wissel- dienst in wljkgeibouw „De Wissel", Marinug Bolkplein 5, 10.30 uur, vanwege het Vrijzin nig Protestants Centrum Alexanderstad. Voorgangster ls mejuffrouw C. de Jong. Liesveld 143^,- tel. 34952Z Het lijkt al heel lang geleden te zijn, dat Cromwell, de Puritein, Karei I, de koning van Engeland, liet onihoofden in Westminster, bj) Londen, en dat de hoofden van Lodewfjk XVIII en Marie Antoi nette in Parijs onder de guillotine vielen. Maar de grote revolutie, die toen begonnen is, werkt nog steeds door en verandert ook ons, meer dan we misschien beseffen. We zuchten wel eens over onze kinderen, die tegen hun ouders en leraren dingen zeggen, die wij nooit hadden durven uiten. Maar onder dit alles zijn ook de ouderen bezig, meer of minder te veranderen. In heel het maatschappelijk leven kie zen wij al meer onze eigen gezags dragers. We zetten ze af als ze niet meer voldoen. We bekritiseren hun optreden. We roepen hen langs al lerlei wegen ter verantwoording. We wensen in het overleg betrokken te worden en kennis te kunnen nemen van de motieven van besluiten en be slissingen. Krant en ,t.v. zijn mach tige middelen, om dat mee-denken en mee-beslissen te stimuleren en ons de nodige impulsen en informatie te verschaffen. Er zijn twee heel belangrijke ge bieden, waar deze ontwikkeling ach ter schijnt te lopen: het bedrijfsle ven en de kerken. En toch dringt ook hier een nieuwe levenshouding door. Neem het Katholiek Pastoraal Concilie van de Nederlandse kerk provincie, dat enkele dagen geleden in Noordwijk werd gehouden. Hier heerste tussen de zeven Nederland se bisschoppen en vrij-gekozen verte genwoordigers van de lagere geeste lijkheid en het kerkvolk een ge^st van openhartig overleg en broeder lijk beraad, die als een wonder van de Geest van God werd ervaren» Jour nalisten uit heel de wereld verbaas den zich, dat zoiets mogelijk was. In een magistrale openingsrede van de voorzitter, Prof. Dr. J. Loeff, hoogleraar in de psychologie, werd ronduit gezegd, dat er in de loop der eeuwen iets misgegroeid moet zijn in de taakopvatting van de bisschoppen en pastoors en hun hulpen. Ze gin gen zich te veel rechtstreeks verant woordelijk voelen voor het doen en laten van de „hun toevertrouwde ge lovigen" zoals dat tekenend heette. Zo groeide hun taak al meer uit tot een bestuurstaak, de kerk kreeg de allure van een schaduwmaatschappij. De pastoor werd in wijk en in dorp de ongekroonde koning. Het min of meer vrijblijvende, vreugdevolle ver kondigen, dreigt hier onder te gaan in een krampachtig besturen, wat uiteraard de behoefte aan de machtsmiddelen en apparaturen in sluit Hiertegenover legde prof. Loeff, mede namens zijn commissie, de volle nadruk op het verkondigende van het gezag. Verkondigen, getui gen is de kern van alle gezag. Het gezag moet immers in de eerste plaats iets te zeggen hebben. Gaat dit voor alle gezag op, het gaat vooral op voor het religieuze gezag, omdat dit pretendeert iets te zeggen te hebben over het totaal an dere, over God. Het is op grond van dit getuige zijn, dat gezag als zending geba seerd is. Hiermee wordt dus stelling genomen tegen een tendens, welke in het vermogen van te kunnen in grijpen, besturen, bedisselen, wetten maken, het zwaartepunt van het ge zag legt... Het is juist de heraut, de profeet die er zich op beroepen kan de gezondene bij uitstek te zijn... Het woord dat hij spreekt, heeft altijd Iets te zeggen, omdat het komt van elders, uit den hoge van de Meester namelijk van Hem die zendt. Het is ook daarin, dat de kerk een eigen gelaat gaat vertonen. Hier is ook het kernpunt gelegen waardoor de kerk alle categorieën der onder maanse gemeenschapsvormen ach ter zich laat, zowel de juridische van de staat als de sociologische van an dere sociale groeperingen. „Bij dit alles mag nog worden op gemerkt, dat de belangrijke plaats welke het getuigen in de menselijke samenleving inneemt, nog maar nau welijks door de wetenschap is ont dekt. Te verwonderen is dat niet, om dat het getuigen in dit aardse bestel steeds hand-in-hand gaat met macht die verpakt is in dwang. Maar daarom ligt hier ook de kans. de enige kans voor de kerk om een eigen gelaat te tonen. Wanneer de tekenen niet be driegen, dan schijnt de jeugd in onze tijd beter aan te voelen wat getui gen betekent..." Tot zover prof. Loeff. Is dit alles niet iets om geweldig blij over te zijn? Een kerk als de Roomse, die in voorgaande tijden wel zeer eenzijdig haar kracht heeft gezocht in autoritair besluiten en in hiërarchisch besturen, en vooral ook van de sacramenten, de genademid delen van God, machtsinstrumenten placht te maken, wil nu in al haar geledingen vooral een getuigende, bewogen en bewegende gemeen schap zijn, die zich helemaal erop instelt, midden in de wereldsituatie profetisch het woord van God te ont vangen en door te geven. Ik hoop dat prof. Loeff gelijk heeft, als hij ver moedt, dat juist ook de jeugd dit zoekt en samen met anderen wil vin den. Enkele jaren geleden was ik op de Kirchentag in Frankfort aan de Main. Daar werd met de Duitse jeugd het gezagsprobleem besproken onder het adagium: „Wer hat uns was zu sagen? (Wie heeft ons iets te zeggen?) Dat was inderdaad de nood in jeugdland, waar zijn vol wassenen met innerlijke volmacht?. Voor de muzlek-fijnproever* onder onze klanten, houden wij deze keer een speciale grammo foonplaten aanbieding. Een aanbieding waarbij de prij zen niets meer te maken hebben met de waarde, maar waarmee wij U bewijzen, dat "oprui men" ...niet zomaar een ge zegde is! Een grote partij Fontana pla ten, een Philips product, 30 cm langspeelplaten, spe ciale series die normaal vóór 11.90 groot verkocht worden, kiezen onze klanten nu uit voor nog géén vier gulden. gfwDPMOP. fovm FONTANA philips product 30 cm langspeelplaten Unieke meubelshowroom aan de Schiekade Aan de Schiekade 165 ls deze week een kleine, maar in ieder geval voor Rotterdam en wellicht ook voor heel Nederland, unieke showroom geopend. In deze showroom worden met de hand vervaardigde meubelen in antie ke stijl uit Italië getoond. Levering ge schiedt echter niet aan particulieren, maar wel via de bona-fide meubelhan- del. Het initiatief voor deze showroom is genomen door de uit Rotterdam af komstige mevrouw Manetti, die in Bardolino aan het Italiaanse Garda- meer eigenaresse is van een modern hotel en een aantal flats, die aan toe risten worden verhuurd. Mevrouw Ma netti, die met haar zakelijke inzichten in Bardolino een vooraanstaande plaats inneemt, is op deze gedachte gekomen, omdat vele Nederlandse toe risten verrukt waren over deze Ita liaanse meubelen, zodat zij er van overtuigd raakte, dat er in Nederland voor dit artikel een goede markt moest liggen. De meubelen worden vervaardigd in een Italiaanse fabriek, waarin 25 handswerklieden coöperatief samen werken. Elk van hen is gespeciali seerd op een bepaald artikel of een bepaalde stijl, zodat een meubelstuk soms door vele handen gaat, voordat het zijn uiteindelijke vorm heeft ge kregen. Zo is bijvoorbeeld in de show room een Nederlandse porseleinkast te zien uit de 17de eeuw. in Italië met de hand vervaardigd. De heer L. J. Zwiers is de agent en importeur van de meubelen. Mevrouw Manetti, die de Italiaanse nationali teit bezit, treedt in Italië op als spon- Vrljdag en zaterdag verkopen wij in onze Dlscohoek deze grote partij Fontana 30 cm Langspeel platen In de originele'fabrleks- vèrpakking, spiksplinternieuwe platen, door elkaar, Duur nn de Opruiming 18 jinuiri tot 9 februtri GMn tel. of schrift, best. 0 CANTATE-DIENST. Zondag 21 Januari wordt in de Laurenskerk een Cantatedienst gehouden. De liturgie zal worden verzorgd king Hol], 'verlenen Marius van Alten®, tenor, Rob bas, Tljn van Eijk, cembalo. Het Rot- - thorT - Bejaardensociëteit „Mathenesserkerk", v. Clttersstraat 55, Delfshaven, iedere donder dag van 2-4 uur. Woensdagmorgen 24 Januari culturele och tend in het Parochiaal Maatschappelijk Cen trum, Springerstraat 342, Alexanderstad. Er zgl een film worden gedraaid. Aanvang tien uur. Dinsdag 23 Januari bijeenkomst voor be jaarden in de Grote Zaal van de Bergsin- gelkerk, Bergsingel 150. De heer Nielson vertelt verhalen uit Scandinavië. Aanvang Waar zijn de mensen die ons echt Iets hebben te zeggen? Ik denk ook aan iemand als Har ry Mulisch. Hij constateert het feit, dat Hitier op grond van ontvangen occulte openbaringen tot jodenver- nietiging is overgegaan. Daarna con stateert hij, dat de opvoeding, zoals die op het ogenblik waar ook ter we reld gegeven wordt in gezin, school of enig ander instituut, tegen de uit zulk een openbaring voortvloeiende barbarij niet vermag een dam van voldoende hoogte te bouwen. En als hij dan namen noemt van enkele bui tengewoon intelligente Duitse juris ten, van wie één al aansprakelijk voor 90.000 doden is, vervolgt hij: „Tegen de openbaring biedt het ver stand geen garantie zelfs niet in haar Hollandse variëteit: het gezon de verstand... Overigens is het mis schien niet de taak van de opvoe ding, dammen te vormen tegen bloedige openbaringen? Dat ls eer der de taak van een andere openba ring. Welke? sa's „tegen de prijs van wat bloe dige handen graag hun vrijheid met hun eenzaamheid inleveren bij de drager van een openbaring". Harry Mulisch ziet de toekomst dan ook somber in: „Als de openba ring de volgende keer in ons midden verrijst, zal het ons vergaan als de Duitsers". (Wenken voor de jongste dag, p. 177-173). Maar er is weer nieuwe hoop: over al gaan mensen, leiders en volk vra gen naar het woord van Jezus. Waar ze bezig willen zijn voor de mensen profetisch en getuigend, strijdbaar te gen alle schijn-openbaring uit het rijk der duisternis. Er liggen goddank in de Geest van Jezus nog oneindige mo gelijkheden, om ons vanuit de Bijbel njeuw te gaan zegenen. Kunt U zich Uw garderobe in denken zonder jumpers? De meest practische en tevens mo dieuze kleding, voor alle seizoe nen. En als extra voordeel, deze Op- ruimings-aanbieding Antron- boftclé pullovers, met de mo derne turtleneck, lange mouwen en in bijzonder geslaagde kleu ren. Een pracht kwaliteit uit de series van 14.95, Antron-bouelé jum pers, een vlotte en behaaglijke pullover, zoekt U nu uit voor nog géén tientje. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Antron-bouelé dames- pullovers, ln alle courante maten en In vele kleuren, w.o. bruin, goud, DR. K. J. KRAAN Duur vut de 18 januari tot 9 februari 5jW Giiii ttf. of schriftbest

De Havenloods | 1968 | | pagina 11